ONDERWIJS. Vcrconigirig ,.Z ee v a a r l - school" le Vlissingen. Aan 't verslag van de „de Kuijtorseiuioi' over liet jaar 15)24 ontleenen wij hel vol gende De twee jarige cursus telde i» den aanvang van liet jaar 8 leerlingen in de laagste en 15 in de hoogste klasse. Van de 8 leerlingen der laagste klasse kon den. na afgelegd overgangsexamen, 5 worden bevorderd lot de hoogste klasse. Niet bevorderd zijn 3 leerlingen; 2 vol gen de lessen opnieuw in de laagste klas se; de andere is gaan varen. De school werd bezocht door 308 leer lingen in het geheel. liet grootste getal leerlingen dat te gelijkertijd de school bezocht, was 175. Het aantal Belgische leerlingen, dat dit jaar de school bezocht, was 8; vier ervan slaagden voor 3e stuurman; een deel vertrok wegens verandering van woonplaats. Dc andere nemen nog aan de lessen deel Van de 81 stuurl. en adsp. stuurl., die de school bezochten, waren één eerste sl 19 tweede stuur;., 7 derde en vierdp stuurl., 20 st leerl 21 matrozen en 1 lichtmatrozen. Van de li88 machinisten en adsp. ma chinisten. die de school bezochten, had den 14 dipl B, 27 dipl A, 19 met r\ipl. van voorl. mach. en 128 geen dipl Voor de examens voor de Rijkscommis sies tot cxaminceren van stuurl en ma chinisten slaagden voor het dipl te st 8 van de 1 0, 2e st. 10 van de 18. 3e sl. 19 van de 29 adsp. voor hel mach. dipl. C 'pract. gcd. 3 van de 3, dipl. C tlieor ged. 5 van de 9, dipl B 8 van (lp 13 en voorl mach. dipi 23 van de 30 adsp. Aan het einde des jaars bleven hun ne studiën vervolgen 31 leerl. in de sl. afd.. 92 leerl. in de mach. afd. en 20 leerl. in den tweejarigen cursus. De leerlingen, die het Rijks-diploma verwierven, vonden alle spoedig plaat sing als officier bij verschillende rec- dor'je.n. Aangekocht werden eenige boeken en instrumenten. Bij den aanvang van hel jaar waren voor de „Kon. Pake tv Maatschappij" 10 leerl. op de school aanwezig, waaronder 17 leerl die het voorl. mach diploma reeds hadden behaal^, doch wachtten op uilzending naar Indiê. Zij ontvingen hier verder theoretisch en practisch on derricht. Gedurende hel jaar werden nog 30 leerl. toegezonden. 20 leerl. deden mei goed gevolg examen. 21 leerl. werden naar Indië uitge; den, 1 werden om diverse redjenen ont slagen, zoodal aan het einde van het jaar nog 22 leerl. aanwezig waren Aan het einde van het jaar nemen nog aan dc lessen deel 23 leerl. ih het eer ste cursusjaar en 11 leerl. in het twee de cursusjaar RECHTZAKEN. Voor hel Kantongerecht le M i ti ll el burg stond gisteren terecht de koopman B uit den Ifaag die veevoeder, in casu grondnöolkoekcn verkocht welk niet geheel aan de daaraan gestelde cischen 'voldeden en (lil zonder dit aan zijn cliënt mede te deelen. Tegen bekl. werd f 25 of 25 dagen gevorderd. Bekl hield een uitvoerige verdediging, waarin hij naar voren bracht, dat steeds geleverd wordt onder de A II. V 'alge- meenc Handclsvoorwaarden welke zijn ingesteld door (le Rijksproefstations, dus meende bold, dat dit toch wel in orde is, want er wordt afgerekend na onderzoek der waren door een der stations, dat bij afwijking de waardevermindering op geeft Ook in het onderhavige geval is daarmede ter dege rekening gehouden De ambtenaar en de kantonrechter meenden, dat de wet noch de algemcenc maatregelen van bestuur Ier dezer zake iets aangeven, wat beroep ojp de A. II. rechtvaardigt. Uitspraak ook in deze zaak 11 Maart. De aanrijding op de Bad huisstraat. Gisteren werd, z.ooals reeds in het kort gemeld, voor het kantongerecht alhier behandeld de zaak tegen I. v. W. te Vlissingen, aan wien ten laste was ge- ïegJ, dat hij op Zondag 28 September 1924, toen hij des namiddags te ongeveer 5^ uur de Parklaan afkwam op zijn motor- r.j'.viol, tret alle regelen van het verkeer in acht heeft genomen en daardoor een aanrijding veroorzaakt heeft met den motorwielrijder E. Montfoort, die langs het rijwielpad op de Badhuisstraat reed. Voor bekl. trad als gemachtigde op de c nr. K a m p h u i s e n te Middel burg, die bekl.'s schuld aan het ongeval ontkende, de botsing was toen bekl. Montfoort zag, niet meer te voorkomen. De eerste getuige E, Montfoort, zeide uit de Kerkhoflaan te zijn gekomen en me' een draai over de Badhuisstraat naar het rijwielpad te zijn overgestoken en toen langzaam in de richting van het Badhuis te zijn gereden. Plotseling zag hij op de Parklaan een motorrijwiel aan- cmen, maai zag niet wie er op zat. Wel dat deze behoorlijk hard reed. Getuige zegt, dat men op een kleine versnelling Lng/aam een hoogte kan afrijden. De botsing had niet plaats op het rijwielpad, doch op de straat; getuige weet niet pre cies hoe de zaak zich eigenlijk heeft toe gedragen. Bekl. kon niet meer links pas- sccren, daarvoor was zijn vaart te groot. Get. gaf tijdig signalen. Op een vraag van den gemachtigde geeft getuige toe met een snelheid van ongeveer 20 K.M. te hebben gereden. De oorzaak van het gebeurde is volgens getuige te zoeken bij bekl., die wijfelde welke zijde hij op moest, anders zou het niet gebeurd zijn. Getuige weet niet meer of hij nog geremd heeft. Op vragen van den kantonrechter, zegt getuige wel een kleine f 1000 schade tc hebt) en gehad van het ongeluk. Getuige begrijpt heel goed er bij bekl. geen opzet in het spel is geweest, maar zijn vaart was zoo groot, dat bekl. de binnenbocht niet kon nemen. Vervolgens werden verschillende oog getuigen gehoord. De eerste verklaarde dat getuige Montfoort links van het rij wielpad reed bi; de boomen; hij kon op hel noodlottige oogenblik niet meer uit wijken. Geen van beide wielrijders reed hard. De botsing had plaats op het rij wielpad ende rijwielen schoten door naar de straat Volgens getuige ware het on geluk wellicht niet voorgevallen, als Montfoort rechts van het rijwelpad had gereden, waardoor hij beter uitzicht had gehad. De tweede getuige verklaart ook, dat Montfoort links reed en de botsing op het rijwielpad plaats had. Montfoort reed legen den motor van bekl. aan. Deze ge tuige kan niet zeggen of bekl. Montfoort heeft moeten zien. De derde ooggetuige zegt dat Mont foort niet hard reed, toen hij uit de .Kerk hoflaan kwam, spr. zag alleen de gevol gen van de aanrijding, toen deze reeds had pldats gehad. De vierde ooggetuige, een electricien, zegt, dat M. kalm reed met een snelheid van 20 a 25 K.M., hij weet niet of M. links van het rijwielpad reed. Getuige zag bekl. eerst toen het reeds gebeurd was. Getuige meent dat het hier louter een ongeluk was, ook hij remt niet als hij op een motor die hoogte afkomt. Men moet bij een kruising, die rechts komt, laten passeeren. De kantonrechter vraagt of het reeds onvoorzichtig is niet goed uit te kijken. Getuige zegt, dat juist op den hoek, waar het ongeluk is gebeurd, het uit zicht zeer moeilijk is. De volgende getuige kwam van de zijde van het strand. Montfoort reed kort langs de boomen, dus links van het pad, dat niet breed is en volgens getuige te smal is voor twee motorrijwielen. De nu volgende getuige heeft M. al leen kalm door de ICerkhoflaan zien rij den, toen hij het leven van de aanrijding hoorde, is hij gaan kijken. De laatste ooggetuige, meent, dat W. ongeveer 40 K.M. reed en houdt dit ook vol, toen de kantonrechter hem er op wees, dat andere getuigen anders ver door de -zandbank en nadat we geland waren, zetten we de Kanaka's aan het werk om de vaten te vullen aan een heerlijke bron met koud, helder water, dat uit den rotswand kwam. Toen gingen Dutchey en ik eens rondkijken, „Ik had onzen ouden baas den ka pitein bedoel ik naar Cock Island ge vraagd. Hij had mij verteld, dat het vol gens de Zeilaanwijzingen onbewoond was. Daarom waren Dutchey en ik wel wat onthutst, toen wij, ons een weg ba nend door het struikgewas om naar het hoogere binnenland te komen, daar plot seling op een graf in een open plek ir het bosch stuitten. Het was goed en wel een graf, met een heuveltje en een kruis, alles zooals het behoorde. Het kruis, dat eenvoudig uit twee zware stukken hout bestond, die met ijzerdraad aan elkaar waren bevestigd, was wat verweerd en glad afgeschuurd door het zand, dat er steeds tegen woei. Het had geen op schrift. Tegen het kruis stond een klein spiegeltje, terwijl er voor een flesch half in de aarde gedrukt was. In de flesch was een stukje zeildoek, opgevouwen en iets geschrevens er op." „Wij begroeven de menschen soms op die manier in Frankrijk," merkte ik op. „Naam en bijzonderheden werden op een papiertje geschreven, dat in een flesch op het graf werd gezet totdat er tijd was om een kruis op het graf te zetten, weet U dat niet?" „Ik had geen idee, wat dit was," zei de strandjutter, „het schrift was een on mogelijk gekrabbel en daarbij vrij ondui delijk. Ik kon er geen touw aan vast knoopen. Toen heb ik het maar in mijn zak gestoken met het plan er later wel eens op te studeeren. Terwijl ik het graf bekeek, was de man, dien ik bij mij had, dien wij Dutchey noemden aan het rondsnuffelen geweest op de open plek in het bosch. Opeens kwam hij te voor schijn van achter een struik met een heele verzameling rommel, dien hij voor mij op den grond legde, een oude krant, een vuil stuk pakpapier en een sigaren kistje. „Hij was een rare snuiter, die Dutchey. We konden nooit goed wijs uit hem wor den. Ik voor mij geloof dat hij niet hee- lemaal snik was. Hij sprak heel zelden, maar wanneer hij zijn mond open deed, sprak hij 'n soort Duitsch-Amerikaansch koeterwaalsch. Hij was zeer zwijgzaam: zoó'n man, weet je, die geen vertrouwe lijke mededeelingen doet en ze ook niet uitlokt. Dat was eigenlijk, wat mij in hem aantrok, toen wij samen waren op het strand in Papeete, Daar hebben wij een harden tijd samen doorgemaakt, hoor...!" De zieke brak af, peinzend. Toen over viel de hoest hem weer en het duurde eenige minuten, alvorens hij verder kon opreken. „Dutchey stalde al dien rommel voor mij uit, alsof hij een hond was, die een klaarden. Ook verklaart deze getuige, niettegenstaande de kantonrechter hem er op wijst, dat hij onder eede staat, dat M. rechts van het rijwielpad reed en dat het ongeluk op de straat gebeurde. De laatste getuige, de rijwielhandelaar van den Heuvel, heeft beide motoren na het ongeluk nagezien en is overtuigd dat bekl. langzaam heeft gereden, an ders had zijn rijwiel veel ernstiger be- ichadigd moeten zijn. De ambtenaar van het O. M., jhr. mr. v. d. B r a n d e 1 e r, zeide, dat bijna alle getuigen het er over eens zijn, dat beide wielrijders langzaam reden en er dan ook aan een ongeluk moet worden ge dacht. Maar toch acht hij v. W. schul dig omdat hij, komende uit een zijweg, niet voldoende heeft uitgekeken en niet zoo gereden heeft, dat hij voor iemand die rechts van hem aankwam, zoo noo- dig plotseling kon stoppen. De ambtenaar vraagt daarom bekl.'s veroordeeling tot f 25 boete subs 25 dagen hechtenis. De gemachtigde, mr. Kamphui- e n, begon met een praatje te weer- ggen, dat te Vlissingen liep en volgens hetwelk bekl. geen belangstelling zou hebben getoond voor den toestand van den heer M. Bekl. heeft wel degelijk erst bij dokter Vermaas en later tele- lonisch aan het Ziekenhuis geïnformeerd en wilde des avonds zelf naar het Zie kenhuis gaan, doch dit werd hem door verschillende personen afgeraden, om dat de heer M. veel pijn leed.' Het is verre van pleiter om te zeggen dat M. de schuldige is, maar evenmin is bekl. dat. Het is hier een gewoon ongeluk, waaraan verschillende omstandigheden medewerkten. Het links van het pad iden door M„ maakte dat toen bekl. nog maar even met zijn rijwiel om den hoek kwam, de aanrijding reeds plaats vond. Spr. noemt het sympathiek van M., dat deze heeft erkend, nog even voor den hoek met de rechterhand, iemand te hebben gegroet. Zulk een ondeelbaar oogenblik van niet opletten is voldoen de om een ongeluk te veroorzaken. Ook mag niet vergeten worden, dat M. den geheelen rijweg rechts van zich had om uit te wijken. De bepaling welke de ambtenaar noemde, betreft vermoedelijk art. 5 der motor- en rijwielwet, maar dat art. spreekt van een „Kruising" van den weg en daarvan is hier geen sprake, hier is het gewoon een zijweg, waaruit bekl. kwam. Ook bij informatie bij het bestuur van den A.N.W.B, bleek men daar over tuigd, dat art. 5 op een geval als dit niet van toepassing was. Als er sprake is van schuld, dan meent pleiter, dat die meer bij M. dan bij bekl. is te zoeken. Maar als M. schuldig mocht zijn, dan is hij reeds zwaar gestraft door de gevol gen, die hij van het ongeluk heeft onder vonden. Pleiter dringt ten slotte aan op vrijspraak voor v. W. Uitspraak 11 Maart. o Doodslag. Voor de rechtbank te Rotterdam had zicli Dinsdag te verantwoorden een 72-jarige koopman, wonende le Rotter dam en gcb. te Duisburg. Dc dagvaarding legere bekl. teil laste dat hij op 27 October 1921 C. F. Bertet van het leven heeft beroofd door hem mei een mes in de rechterborst te steken, ten gevolge waarvan een slagader is doorgesneden en bekl. dp or het ontstane bloedverlies is overleden. Hel O. M. wenschte eeuigszins reke ning te houden met den leeftijd, van bekl. en met het feit dat hij nooit met de po lilie in aanraking is geweest. Eisch twee jaren gevangenisstraf. De verdediger betoogdp, dat zijn clicnt hel slachtoffer is geworden van een sa menloop van noodlottige omstandigheden en vroeg ontslag van rechtsvervolging subs, een voorwaardelijke veroordeeling en oniniddeüjke invrijheid|stelling. Dit laatste werd door de rechtbank geweigerd. o Va 1 scliheid in geschrifte. De 4e Kamer der rechtbank te A'dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 31-jarigen melkhandelaar N. A. H. te Weesperkarspel, die voor het Iiilver- sumsche Kantongerecht ren yalsch opge maakte en valsch onderteekende kwitan^ tie had overlegd. Beid. wer<J overeen komstig den eisch van den officier, we(- gens schriftvervalsching tot 1 jaar vangenisstraf veroordeeld. VERSCHILLENDE BERICHTEN. slok, dien zijn baas hem toewerpt, komt terugbrengen. Toen zei hij; „Die bende schurken van San Salva dor zijn hier!" Dutchey's uitbarstingen van conver satie begonnen meestal raadselachtig en ik wist bij ondervinding, dat het nutte loos was hem te onderbreken om verde re opheldering te vragen. Men kon alleen maar hopen, dat die in den loop van het gesprek zou komen. „Dutchey lichtte de krant op. „De „Heraldo" van San Salvador 1918 zie je den datum, 17 Maart?' „Toen hield hij het stuk pakpapier in de hoogte. „Weet je waar José Garcia's winkel is in San Salvador?" (Nou of ik die wist, Okewood. Door die rotte rekening van dien ellendeling was ilc in de gevangenis gekomen). „Dit papier is uit Garcia's winkel! Zie je, dat de naam er op staat?" „Ten slotte pikte hij het sigarenkistje op, opende het en toonde mij een aantal beschimmelde sigaren met een geel bandje. „Zwarte Pablo!" zei hij. „Wat bedoel je, Dutchey?" vroeg ik. (Wordt varvolgd). De boomkweelter F. dc B. te Delden is op brutale wijze voor öen bedrag Tan eenige duizenden opgelicht door twee Dnitschers, gebr. R. te Metelen (West- falen). Zij deden een bestelling ter waar van een paar duizend gulden en^ schreven daarvoor een cliècpie, doch meteen stonden zij op en verscheurden met deze chèque gelijk een tweede, die dezer dagen zou vervallen. Daarop ver dwenen zij met hun auto. De B. telefo neerde echter naar Hengelo, waar de marechaussée's de vluchtenden aange houden hebben De DuitSchers zijn Woensdag naar Almelo overgebracht. De gehuwde mijnwerker A. jK. te Kerkrade woonachtig, is in de onder- grondsche werken der Dominiale st»en,- kolenmijn aldaar door neervallende slee- nen gedood De 65 jarige landbouwer C. v H. die Maandag nabij Reusël, dpor de stoom tram werd aangereden, waardoor zijn beide beenen werden verbrijzeld, is Dinsdagmorgen in het ziekenhuis te Eindhoven overleden. De Koningin van België heeft de bobbed hairmode niet kunnen weerstaan en in weerwil van de hevige protesten der hofdames, die trachtten haar van haar voornemen af le brengen, eenige dagen geleden heur haar laten korten. Dit vertelt althans de „Chicago Tribune". Ook zou zij op de protesten hebben ge antwoord Dames, ik geloof, dat uw denk beelden niet zoo ruim en zoo lang zijn, als uw haren. Koningin Elizabeth zal het eerste ge kroonde hoofd van Europa 'met bobbod- haar zijn. De hoofdbelaslinginspecleur van 't Niagara-district, die een van de voor aanstaande bestrijders is van de drank- smokkelbeweging over de Canadeesehe grenzen, werd gedood, toen hij in zijn automobiel stapte, waarna een ontplof fing ontstond. Vermoedelijk is hjj op een bom ge stapt, die door de smokkelaars in den wagen was gelegd. —o HET AFBREKEN VAN EEN WATER TOREN. Men is onlangs begonnen met het af breken Van den watertoren aan de Maas in Schiedam, die moet verdwijnen om dat hij een sta in den weg is voor het uitvoeren van het Rolterdamsch drie- havenplan. Natuurlijk werd van boven af begonnen, en dat ging aanvankelijk goed, tot men aan de togen der ramen was gekomen. Die logen zijn een ijzer- sterk metselwerk, een bewijs dat de toren niet is gebouwd voor tientallen jaren, maar voor eeuwen. De 'genie is er hij giehaald om het ver nietigingswerk te helpen verrichten. Een vrij sterke lading picriuezuur werd tusschen het metselwerk tot ontplof fing gebracht, waarmede meii slechts bereikte, dat een uitbouw vernield werd. Toen werd tot een tweedp ontploffing overgegaan om den massieven voel van den toren te breken, maar of schoon in 18 boorgaten 36 boorpatronen tot ontploffing waren gebracht werd de verwachting niet vervuld. Wel werden een paar scheuren zichtbaar, maar daar bij bleef het. Dinsdag zijn de pogingen herhaald, ditmaal met een nog zwaardere lading. Wel vielen ook nu weer brokstukken van de togen naar omlaag en ontstonden er zware scheuren, maar ook nu weer werd het doel niet bereikt. Men zal dus op nieuw ontploffingsiniddelen in het met selwerk moeten brengen en misschien wel meermalen, alvorens de vernieling zoover zal zijn gekomen, dal tol op ruiming kan worden overgegaan. De voet van den toren staat 6 meter in den grond en het zal dus nog wel eenigeo tijd vorderen voor men hel met selwerk geheel zal hebben verwijderd. o ..l.j rv» voor het Haagsche Gerechtshof de be slissing gevallen. Het rijk werd veroor deeld in de kosten en bevolen het voor de zestien koeien ontvangen bedrag aan den eigenaar terug te betalen, alsmede de rente over de verloopen 47 Jaar. Dit bedrag komt nu ten goede aan de wed de Leeuw te Enschede. Raadslie den in dit proces waren voor dp familie de Leeuw, mr. Sanders te Rotterdam en voor het rijk mr. Telders. HET DRAMA TE WOENSEL. De „Tel." verneemt dat de moeder van het meisje ten overstaan van den commissaris van politie heeft bekend, haar kind geslagen te hebben. Zij wist niet, verklaarde zij, dat het kind toen zoo dicht bij den dood was. Ook de broer van het meisje moet haar geslagen heb ben. doch deze ontkende zulks. Beiden zullen na hun verhoor in vrijheid worden gesteld. (Sollied. Crt.) -o EEN VERBODEN LOTERIJ De recherche te Utrecht heeft beslag gelegd op ruim 400.000 obligaties van de loterij-onderneming „Utilé". Deze obli gaties hadden betrekking op de 438e premieleening dezer maatschappij. Het waren stukken van f 3.50, te betalen in vijf maal 70 cent. Deze inbeslagneming staal in verhand met reeds eerder opgemaakte processen- verbaal tegen Ae maatschappij wegens - A - overtreding der^olerijwet. CTeleg.) DE AANHOUDER WINT. Men meldt aan 't „Vad." uit Enschedé In het jaar 1878, dus ongeveer 47 jaar geleden, werden er door rijksambte naren 16 koeien in beslag genomen bij den landbouwer Dijkhuis, wonende on der de gemeente Losser, onder het molief, dat de dieren onbeheerd stonden en de eigenaar niet bekend was. De koeien werden door het Rijk te Losser publiek verkocht, maar de landbouwer liet het er niet bij zitten en begon eerj proces tegen den Staat, zulks in opdracl van den heer L. M. de Leeuw, meende de wettige eigenaar van de v< kochte 16 koeien te zijn. Na 45 ji procedeerde de heer David de Led opnieuw met den Slaat en nu is eindflijk B U ITENLAN D. BE ONTWiAPiENlNGSKWJESTIE IN HEN E2M AIUCEN. Nu ook de s. d. a. p. klier te lunjdfo initiatief-voorstellen heelt ingediend tot ontwapening, is het van belang nog eens het verloop na te gaan in het land dat alle andere met een dergelijk wetsont werp voorging, Denemarken. Dagenlange debatten in het Folketing hebben daar, zooals wij de vorige weok hebben gezien, tot resultaat gehad, dat een commissie is ingesteld, waarin thans de radicale partij een wijzigingsvoorstel heeft ingediend, waaruit blijkt, dat er geen principieel verschil is met het ont werp der sociaal-democraten. Dc radica len zijn met de sociaal-democraten van meening, dat de ministeries van oorlog en marine opgeheven moeten worden, dat leger en vloot in een bewakingscorps en een staatsmarine omgezet moet wor den en beiden bij het ministerie van staat ondergebracht moeten. Ook vinden de radicalen, dat alle vestingwerken dienen gesloopt, de algemeene dienstplicht opge heven, en alle parliculiere> georganiseer de militaire corpsen verboden moeten worden. Dat komt dus daarop neer, dat men al gemeen (t.w. sociaal-democraten en radi calen) als oordeel heeft, dat een gewapen de verdediging van Denemarken onmo gelijk is, dat dit land eigenlijk geen be wapeningsverplichtingen meer heeft; en dat dus alle moeite en kosten voor een verdere verdediging onnoodig en geld- vermorsen is. Tot volkomen ontwapening wil men echter nog niet gaan, zoowel voor kleine en toevallige schendingen der neutraliteit, en voor het vervullen van verplichtingen tegenover den Vol kenbond, wanneer die oproept om mee te doen aan economische sancties, is nog een kleine macht noodig. Doch over wat er per slot van het Deensche leger en de Deensche marine zal overblijven, daarover zijn radicalen en sociaal-democraten het oneens. Wij hebben de verschilpunten reeds overge nomen uit de „Frankfurter Zeitung". Ter recapitulatie, jaarlijks 1600 man inplaals van 800 man; diensttijd vau 120 dagen, een corps vliegeniers; grootere «staatsmarine dan in hei soc.-dom. "oo stel, nl. 6 wachtschepen samen 8000 ton), 24 kleinere schepen (samen 3600 ton), eenige mijnenleggers (1500 ton) en 12 luchtschepen. Tenslotte handhavpig van het mijnwezen. J Men verwacht, gelijk ook reeds bekend is, dal dit voorstel, dat in karakter met liet soc.-democratische overeen komt, zal leiden tot een compromis tusschen die twee partijen, met aanneming door het Folketing als gevolg. Tegenkanting is er vooral te wachten van de gematigde lin kerzijde waarmee de radicalen tever geefs overeenstemming trachtten te be reiken. Telt men de neuzen in het par lement, dan slaat als oppositie een ge matigd-conservatief bloc tegenover een socialislisch-radicale combinatie, ge steund door het Duilsche lid, wat een meerderheid geeft van twee a drie stem men. Men zou nu eeii' geweldige actie ver wachten, doch lep slotte vermindert het feit van een heel andere combinatie in het Landsting, een heel stuk dc waarde van het ontwerp. Tusschen aanvaarding van het ontwerp door de volksvertegenwoordiging en de handleeken'ng van den koning met af kondiging m het Staatsblad, ligt dit col lege, waarin gematigden en conservatie ven eeD getal van 43 behalen; sociaal democraten en radicalen echter 33. Even min kunnen verkiezingen daar redding brengen, want die hebben eerst over vier jaar plaats. Men kan dus met zekerheid zeggen, dat ook de radicaal-socialistische voorstellen het niet halen zullen. Wat dan de regeering zal doen? Twee wegen staan haar open de Rijks dag ombinden en nieuwe verkiezingen lutschmjven, of het voorstel bewaren voor betere tijden. Lijkt het eerste het beste? Ontwape ning is een aantrekkelijke leuze om mee <te verkiezingszee in te gaan, vooral in liezen; tijd Men heeft een ideaal om voor ie strijden, en de tegenstanders zal het niet makkelijk vallen, dunkt ons, de noodzakelijkheid ingang te doen vinden voor blijvende groote bewapening van De nemarken. Doch zoover is het nog niet. Eleetrische Drukkerij G. W den Boer, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6