MissBlanche haar heen volgt, aldoor haar gedachten daarover voortwevend. Dat is buitenge woon zuiver weergegeven Maar zooveel bladzijden achtereen, wordt het moeilijk daar de aandacht bij te houden, vooral omdat het zoo in details is uitgesponnen KOLA WIJN. De uil Zuid-Frankrijk geïmporteerde Kolawijn der firma Cassagnae te Perpig- nan. is een Fijne, zoele zuidwijn. getrok ken op de versterkende Kolanoot welke uit Zuid-Afrika afkomstig is Deze Kolawijn wordt heden ten dage vooral in Frankrijk door H.H Doctoren aanbevolen voor z i e.k e 11 en herstel lenden en is vooral geschikt voor hartkwalen Reeds bij het eerste gc- gebruik laat zich de goede uitwerking, dezer versterkende Kolawijn, dadelijk ge voelen en is daarom ten zeerste voor een ieder aan te bevelen De Kolawijn is alleen verkrijgbaar bij de Importeurs DEN'F VERS FRÈRES. UIDDLLW lit; (Ingez. Med.) ONDERWIJS De arrond bibliotheek van Ti el. Door Minister de Visser, is op de vra gen van lieer Ossendorp belrelTende de verdeeüng der boeken van de biblio theek in het voormalige arrondissement Tiel en die van de arrondissemenls'oiblioi- theek te Zallbommel o.m het volgende geantwoord De niet voor de Centrale vakbiblio theek bestemde boeken van de arrondis- sementsbibliolheken in de voormalige ar rondissementen Tiel en Zalt Bommel zijn en worden, gelijktijdig met di~ tier ove rige arrondissementsbibliotheken in de voormalige inspectie Nijmegen, verdeeld onder de rijks- en bijzondere opleidings inrichtingen dier voormalige inspectie De ondergeteekende is van meening, dat door deze verdeeling bet liesl wordt te gemoet gekomen aan de oorspronke lijke beslemming van de oude arrondisse- mentsbibüotheken, welke zijns inziensin de vraag niet juist is weergegeven. Voor een opschorting van de uRvoe ring der genomen beslissingen acht de ondergeteekende geen termen aanwezig. H ANFEL, NrJVERHEID EN VISSCHERU. Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Aan het verslag over 1924, liet 'twin tigste boekjaar, ontlecnen wij dat in het algeloopen jaar 149 aanvragen voor hy potheek zijn behandeld, tot een bedrag van f3.585 200 Hiervan zijn lot stand ge komen 133 leeningen, samen groot een som van f 3,245.350. Tot 31 December 1923 waren gesloten 1498 leeningen, lot een bedrag van f 25.332.955, totaal dus 1631 leeningen voor f28.578.305. Vóór 1924 was aan aflossingen ontvan gen voor f 13 700.333 terwijl in het afge- loopen jaar door de debiteuren f 1 715 360 is terugbetaald, zoodal op 31 December j.l. per saldo op hypotheek uitstond f13162.612, verdeeld over 764 leeningen, waarvan dó specificatie is Provincie Zeeland 139 leeningen voor f512 567, Den Haag 149 leeningen voor f3 378.987; Rotterdam 29 leeningen voor f 613150, overig Zuid-Holland 29 leeningen voor f726.795; Amsterdam 185 leeningen voor f 5 647 628. overig Noord-Holland 196 lee ningen voor f 1 995 445, Provincie Utrecht 27 leeningen voor f176 240 Provincie Gel derland 5 leeningen voor f 76 800 en Pro vincie N'oord-Brabanl 5 leeningen voor f35 000. I11 het afgeloopen jaar is lot aal ver kocht voor f2 591 800 aan pandbrieven, teruggekocht werd voor f 651 750, verzil verd voor f91 550 en uitgeloot voor f200 000. waardoor op 31 December j.l. een guitaar. Hij zong in het Spaansch en ik ving een deel van de steeds terug- keerende slotregels op: „Se 'murio, y sobre su cara „Un panuelifo le heche...." Maar het volgende oogenblik duwde de negerin mij, 11a veel morrelen met een sleutel, door een breede deur en de rest van het lied ging verloren in het lawaai, waarmede zij een groote balk er voor schoof. De deur gaf toegang tot een kleine, vierkante binnenplaats met muren van steenen van in de zon ge droogde klei; een open loods was aan den eenen kant, een lage hut aan den anderen. Dona Luisa duwde tegen een smalle, houten deur in den muur van het hutje. Dadelijk riep een zachte, beverige stem in het Eiïgelsch: „Heb je hem meegebracht?" De vrouw mompelde een of ander on verstaanbaar antwoord en de stem ging voort: „Heb je de deur gegrendeld? Laat hem dan hier komen! En jij gaat weg en laai ons alleen!" Met een gelaten schouderophalen stapte de negerin terug naar de binnen plaats en duwde mij de hut in HOOFDSTUK II Waarin een edelman zijn schuld betaalt. Het eerste wat ik zag, toen ik het aan pandbrieven in circulatie was voor een bedrag van i 13.172 850 aan 4, 4>/i 4'/». 5. 51,2 en 6 pet. pandbrieven De geplaatste 1375 aandeelen van f 1000. waarop 10 pel. is gestort, waren op 31 December over 463 houders ver deeld. De netto-winst bedraagt f 74.753.96>/». Hiervan komt f 16 988.04 aan het Reserve fonds waarna de gezamenlijke reserves f 222.459 39 zullen bedragen. Het dividend kan worden bepaald op 19 pel (vorig jaar 18 pet.) VERSCHILLENDE BERICHTEN. De losse werkman M. V te Over- schie heeft Maandag gescholen op de 18- jarige B. Daarna verwondde hij zichzelf ernstig met drie schoten. B. is in hel ziekenhuis te Rotterdam opgenomen en* verkeert in levensgevaar Het geval houdt verband met een liefdesgeschiedenis. Dinsdagnacht is een .motorrijwiel, Bestuurd door 'den 24-jarigen De V en met "als duo-passagier den 26-jangen F. D., beiden uit Leeuwarden, op den Gro- ningerweg nabij die stad tegen een boom gereden en omgeslagen. De "bestuurder werd ernstig gewond, de passagier liep een hoofdwonde op. Beiden schenen on der den invloed van sterken drank te verkeeren Een italfhansch echtpaar, dat met der. sneilrein van Dover naar Londen reisde, viel onderweg in slaap en he- merkle bij het ontwaken dat het portier van den coupé openstond en hun vier jarig land verdwenen was. Onmiddellijk werd aan den noodrem getrokken en de lijn afgezocht. Het kind werd vrij spoedig gevonden Het had, wonder bo ven wonder, slechts eenigc lichte ver wondingen opgeloopen. In de voorstad van Kowno, (Rus- land) verschenen drie gewapende man non in het gebouw der Volksbank en dwongen do beambten, de sleutels van d>e cassa te overhandigen. Zij vonden echter slechts 30 dollar, daar de bank juist een groote som gel-is verzonden had. De politie omsingelde de heele voorstad en dreigdp iedereen neer le schieten die hare aanwijzingen niet opvolgde Daarbij werd bij vergis sing een soldaat doodgeschoten De rooyers konden, ondanks al'e voor zorgsmaatregelen, ontkomen Te Belfast bleek 11a het overlijden van een zekere mrs. Ferguson, dat haar testament geheel door ratten was op geknabbeld. De zoon, die sleehls eenige stukjes papier terugvond, construeerde uit de overblijfselen, aangevuld door het geen omtrent den inhoud bekend was. een copie, welke door de rechtbank als geldig werd aangemerkt. - Een verschrikkelijk familiedrama iieefl zich in Regensburg af£*specld. Een daar woonachtige handelsreiziger, schoot na een twist zijn stouw, dood en bracht zijn heiden kinderen, resp. 1 en 6 jaar oud, door revolverschoten ernstige ver wondingen toe Daarna s(F:oot hij zich een kogel in hel hart en was onmiddellijk dood De heide kinderen stierven later aan hun verwondingen. o ERNSTIGE BOTSING. Maandagmiddag heeft onder Arnhem, bij het viaduct aan den Utrechtschen straatweg een ernstige botsing plaats ge had tusscheu den 15-jarigen wielrijder II D. te Oosterbeek en den motorrijder U. \Y. uit Velp. Beiden kwamen op den grond terecht zonder zich, naai- 't scheen, ernstig te verwonden II. W uit Velp is Dinsdagmorgen evenwel tengevolge van zijn val overleden, alhoewel de ge neesheer den vorigen avond nog ver- Klaarde. dat zijn toestand geen zorg baar de H. D. moet op "ast van den dokter nog eenige dagen het bed houden EEN DRAMA TE WOENSEL. Dinsdagmorgen is in de Heemskerk- straat in de Hemelrijken te Woensel een vertrek binnenkwam, was de strandjut ter. Want het flikkerende vetkaarsje, dat de eenige verlichting van de hut uit maakte, stond op een zeepkist naast het bed, waarop de vagebond lag. Hij had een gekrompen, vuil katoenen pak aan en lag tegen den leemen muur gedrukt; een groezelige tot op den draad ver sleten sjaal was over zijn knieën gegooid. Hoewel het er stikkend benauwd was, rilde hij onder dit schamele dek, maar hel zweet parelde hem op gezicht en borst. Hij moest eenmaal, zoo oordeelde ik, toen ik hem goed gezien had, een mooie gestalte hebben gehad. Hoewel hij nu grof en paffig was, kon men gemakke lijk veronderstellen, dat hij vroeger slank was geweest, een echte sport- figuur. De oogen lagen hol in hun kas sen en er flikkerde dat vreemde, onrus- lige licht in, dat men zoo dikwijls ziet in de oogen van hen, die weldra door den Dood zullen worden opgeëischt. On danks de verwoesting, die ondervoeding, drank en verdoovende middelen op zijn gelaat hadden aangericht, was toch de invloed van edele geboorte merkbaar in de rechte, flinke lijn der wenkbrauwen en den welgevormden arendsneus. Ik vond, dat de man er heel ziek uitzag en ik merkte rondom neus en mond dien verwrongen trek, die nooit kan be driegen. familiedrama ontdekt De 15-jarige doch ter van zekeren F wonende in deze straal, werd Dinsdagmorgen dood te bed gevonden Hel meisje zag er zeer vcr- ipugerd uit en bleek, ten gevolge van mishaudeling te zijn overleden Het kind zou "des ochtends nog geslagen rijn Een broer en de moeder van hel meis je zijn in verband met een en ander ge arresteerd Naar de Telg" vernam, moet het meisje ziek en niet in staat geweest zijn om te werken en iets te verdienen Thuis meende men echter, dat zij er wel toe in staat was geweest Dat schijnt <Jo aan- leidende oorzaak le zijn geworden van dit drama Er zou meermalen ruzie in huis zijn geweest Dinsdagmiddag heeft de sectic op het lijk plaats gehad. Daaruit is gebleken, dat de dood van het meisje geen ver band houdt met dc mishandeling. Wel acht men de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat de dood verhaast is door d© ■mishandelingen, die het meisje heeft moeten ondergaan Uiterlijke teekenen van mishandeling werden op hel lijk niet gevonden Volgens verklaringen der bu ren moet hel meisje tijdens haar dood strijd den vorigen nacht meermalen door haar moeder en ook door haar broeder mishandeld zijn Zij stierf aan t. b c. o BRUTALE TRFTNROQVl-nS. De. reizigers van den nachtexpres New-York—Chicago zijn het si acn toffer geworden van de brutaliteit van twee bandieten. Do expres stopte le Dune PPnrk om water in le nemen, toen het tweetal booswichten in den couloir der slaap wagens binnendrongen, de reizigers wek ten en met revolvers bedreigden, de ba gage der pnssasierx doorzochten en on der de oorkussens der reizigers uit, hor loges. ringen en andere voorwerpen van waarde wegstalen De negerwaker, die zich met hel loc- zicht op de slaapwagens moest belasten, was voor alle voorzorg maar in een rookerscoupé gevlucht De bandieten vergalen echter ook hom niet en namen hem al hel geld af. dat hij aan fooien lied ontvangen De twee roovers werkten hun „progr gram" met groote haast ar en trokken zich in een uithoekje van den trein waaroj) ze bij East-Side, een voorstad van Chicago, waar de expres steeds lang zaam mncl rijden, een goed heenkomen zochten. Zij bleken in totaal een som van meer dan 10 000 dollar te hebben buitge maakt. behalve een aantal juweelen en andere kostbaarheden der reizigers Geen der passagiers heeft een nauw keurig signalement der treinroovers kun nen geven, ofschoon deze niet gemaskerd waren Als de Zuiderzee is drooggelegd, zal op een nog grooler oppervlakte van ons land hel gevleugelde woord weerklinken: Geef MIJ maar (Ingez. Med.) 8 U 1 T E N L A N D. DE ONTWIKKELING VAN CANADA. III. Hudsons Bay Company, opgericht in 1670 Onder de huidenhandelaren bevon den zich 2 ondernemende Franschen, ge naamd Groseillicrs cn Pierre Radisson. Hun geest was vervuld met het vindon van een zee in hel Noorden van het land, waarover zij door Indiaansche stammen hadden hooren praten Waar hunne landgenoolcn geen belang stelden in dit plan cn dus alle hulp weigerden, slaagden zij er ten slotte in een onder houd te verkrijgen in Engeland met Prins Rupert, een neef van Karei II, die ooren had naar hun vreemd verhaal De twee De heele hul bleek te bestaan uil het ééne vertrek waarin ik mij bevond. Het was erbarmelijk kaal. Een tafel, waarop enkele onsmakelijke restjes van eten stonden, stond tegen den muur onder het venster, waarin geen ruit was, tegen over het bed van den zieke. Een ge broken stoel en een paar zeepkisten, de eenc met een linnen kom en een petro- leumblik met water erop, waren de eenige meubels, „Er is een balk, die dwars voor de deur kan geschoven worden," zei een zwakke stem vanuit den hodk, waar de zieke man lag, „zou U zoo goed willen zijn dal even le doen? Ik wou liever niet, dat we gestoord werden...." Hij wierp een angstigen blik naar de deur. Ik bevestigde den ruwen balk voor de deur en naderde de legerstede. Het was niet meer dan een bed van mais- stengcls. „U is erg ziek, geloof ik," zeik ik, ter wijl ik een v£in de kisten naderbij schoof en tegenover den Engelschman ging zit ten. „Heeft U een dokter laten komen?" De vagebond maakte een afwerende beweging met de hand. „Mijn beste man," zei hij en weer merkte ik op hoe beschaafd zijn stem klonk „die beenafzagers kunnen mij niet helpen. Ik heb nooit veel om ze ge geven. Luisa heeft vandaag betaling ge kregen zij wascht in Bard's huis, dat compagnons werden aan het hoofd ge stelei van twee kleine schepen, die met succes den tocht naar de Hudsons Bay maakten; zonder tijdverlies werd er een fort gebouwd, dat den naam ontving van Fort Charles cn werden er voordeelige handelsrelatiën aangeknoopt met de In diaansche stammen van het Noorden. Zoo gunstig was het rapport, dat zij op hun thuisreis naar Engeland met zich brachten, dat de Hudsons Bay- Company werd opgericht, waaraan in datzelfde jaar de goedkeuring werd ge hecht van den Engelschen Koning. Van 'dal tijdperk af heeft deze Compagnie een zeer belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van liet "Westen van Ca nada. De voorspoed van de nederzetting van Engelsche handelaren was oorzaak van den naijver der Franschen, waaruil een langgerekte strijd ontstond, waarin de Franschen zich verbonden met de In diaansche stammen der Hurons en AI- gonquins cn de Engelschen samen gin gen met de Iroquois. De strijd, begonnen voor gezag op commercieel gebied, ein digde mei een overwinning in 1760 van de Engelschen. De vrede van Parijs, ge sloten in hel jaar 1763. bracht onder de Engelsche vlag ongeveer 60 000 blan ken. Onder hel wijze staatsmanschap der Engelschen was vrijheid van godsdienst een der eerste voorrechten, welke aan de kolonisten werden toegestaan, hier door werd dus immigratie van Katho lieken zoowel als Protestanten in de hand .gewerkt Verder werd aan het, volk stemrecht verleend, zoodat hun vertegenwoordigers, welke in den Raad zitting hadden^ uit Katholieke, zoowel als uit Proleslanlsche leden bestonden cn op deze .wijze werden de Fransch- Candaneezen langzamerhand gewend aan den nieuwen stand van zaken. Het nieuwe gouvernement bleek van den beginne af heilzaam le werken op de kolonisatie van Canada Niettegen staande het feit, dat een re'is van "En geland in die dagen ongeveer 6 weken duurde, moet er een gestadige uitbrei ding van bevolking hebben plaats ge had, niet alleen door geboorte, doch door immigratie, want toen in 1867 dc vier Provincies, Quebec, Ontario, Nova Scolia en New Brunswick, lol een Dominion waren vercenigd, telde de bevolking van dc vcreenigdo Provincies in 1861 vol gens officieel bericht 3 090.560 zielen Gerhirende de laatste 100 jaren was hel aantal inwoners van 60.000 toege nomen tot over de drie millioen, wat elke 20 jaren een verdubbeling aanwijst Over de oneindige moeilijkheden, waar mede de immigrant van die dagen le kampen had, zou veel kunnen worden geschreven, in aanmerking nemende d" schaarschle aan bevolking, dientenge volge gebrek aan wegen en de hopelooze taak van den kolonist bij de stichting van scholen, postkantoren, kerken en markten voor zijn graan. Scheepsladingen vol immigranten kwa men naar Canada; verschillende stierven op hun weg naar hier. doch niettegen staande al deze moeilijkheden was er van 1830 lol 1850 een gestadige toe name van beVolking in hel Westen en statistieken wijzen uit, dat dc ver meerdering van bevolking uit Europa van het jaar 1831 lot 1838 bestond uit 222 duizend kolonisten, of een gemiddelde toename van 27.000 per jaar. Van het jaar 1867 af. toen de bevolking over de drie millioen was, had er een groo te. uitbreiding plaats in dit land van handel en industrie; de landbouw ont wikkelde zich en het einde van de 19de eeuw was een tijdperk, dal groote voor uitgang aantoonde. Canada gedurende de 20ste eeuw, voortgaande op den eenmaal ingeslagen weg van voorspoed, toonde aan de bui tenwereld, welke mogelijkheden er be stonden voor de verdere ontwikkeling van de verschillende natuurlijke bronnen van inkomsten en 'toen in 1905 de laatste twee Provincies, namelijk Saskatche wan cn Alberta, lot de Dominion toe traden, was er groote vreugde over het welslagen in liet moederland Hel ligt niet in de bedoeling van den weet U, zij heeft me verteld, dat U daar was en zoodoende heb ik wat medi cijnen kunnen krijgen...." hij wees op een pannetje, dat naast hem op den grond stond „dat is al, wat mij in JeVen houdt, nu ik geen „sneeuw" kan krijgen!" Ik wist, dat dit de naam was, die door handelaars aan cocaine gegeven wordt. De zieke man kreeg een hevige hoestbui. „Het is een dwaze tegenstrijdigheid," bracht hij eindelijk met moeite uit, „maar hoe meer ik praat over mijn levengevend drankje hier, hoe sneller het eind zal komen. Het lijkt wel of het eenige waarvoor ik nu nog leef, is, de tusschenpoozen tusschen de aanvallen zooveel mogelijk te verkorten." Ik heb indertijd iets gezien van de cynische gelatenheid van een chroni- schen dronkaard. Dus verspilde ik geen goeden raad aan den armen duivel, maar zweeg, terwijl hij een teug nam uit het pannetje naast hem. „U heeft eens een goede daad aan mij verricht, majoor Okewood", zei hij, het pannetje neerzettend en zijn mond met zijn vuile mouw afvegend. „Ik weet Uw naam, dal ziet U. Ik heb navraag naar U gedaan voordat ze me uit San Sal vador hebben weggezonden. U heeft een „Distinguished Service Order" gekregen in den oorlog, is het niet?" schrijver ditmaal in den breede uit te weiden over den voorspoed en de te genwoordige toestanden van het land. Zij het voldoende melding te maken, dat de bevolking thans is aangegroeid tot negen millioen zielen, behoorende tot verschillende nationaliteiten en wat betreft de vruchtbaarheid van het land, spreekt hel volgende staatje voor zich zelf Totale opbrengst van tarwe in Canada vóór 1923 469.761.000 bushelsl) Totale opbrengst van tarwe over dc wereld vóór 1923 3.460.527 000 bushels Aantal acres bebouwd met tarwe in Canada in 1923 22.673 000 acres 2) Aantal acres bebouwd met tarwe over de wereld 1923 217.350.000 acres De oogen van de wereld zijn heden (en dage op Canada geslagen; de men- schen zijn aan het zoeken naar een nieuw tehuis en blikken Westwaarts,-zoo als dit de gewoonte is geweest sedert honderden van jaren. Hier is in korte trekken een verhaal van mislukkingen en succes, waar begeerigheid, ondankbaar heid, zelfzucht, haal, wraak, onverdraag zaamheid en naijver hel Staatsbeleid van Gouvernementen hebben beïnvloed en tevens invloed uitoefendon op de handelwijzen van elk afzonderlijk indi vidu, daar wijst de geschiedenis aan, dal hel resultaat van deze invloeden ten slotte op mislukking uitliep. De reden is. dat deze slechte eigenschap pen in tegenstrijd zijn met de eenc 'groote al-omvattende moreelc wet. welke eene vcreeniging is van gerechtigheid en barmhartigheid en van elk mensch verlangt, wanneer-zijne handelwijzen in strijd zijn met de grondbeginselen van deze wel dat hij de gevolgen daarvan moet dragen. Mislukte immigranten in dit land hou den er gewoonlijk elk voor zichzelf een wijsbegeerte op na, waarbij zij aan de toestanden van het land de schuld ge ven van den tegenslag. De 16-jarige on dervinding van den schrijver heeft hem lot de Conclusie geleid, dat in de meeste gevallen, waar hel een mensch niet ge lukt zich een zekere male van succes te veroveren, de toestanden daaraan geen schuld dragen, docli dat de noodige sterkte en bestendigheid, die een ander tol succes voeren, aan het karakter van den mislukten immigrant ontbreken. Een andere groote fout is dikwijls, dat de nieuwe kolonist te vasthoudend is en begrippen heeft, welke geheel ongeschikt en verkeerd zijn voor zijn nieuwe omge ving. Op deze wijze stelt hij zich bloot aan eene geestelijke slavernij, welke een verJammendèn invloed heeft op zijn eigen vooruitgang en in zekere mate op den vooruitgang van Canada CHRIS VAN DER MARK. Calgary, Januari 1925. 1) bushel is 36.4 L. 2) acre is i 0.4 H.A. BEKENDMAKING. VERGUNNING VERKOOP STERKEN DRANK. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat bij Gedeputeerde Staten van Zeeland is ingekomen een schrijven van ANT.IE NOMEN, logementhoudster, wonende te Middelburg, houdende verzoek om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in hei klein, uitsluitend aan lo geergasten, in de benedenlocaliteit van hel perceel, kadastraal bekend gemeente Middelburg Sectie D no. 1721, gelegen aan het Vlissingsch Wagenplein, plaat selijk genummerd Q no. 118. Binnen twee weken nil heden kan ieder tegen liet vorlecnen der gevraagde ver gunning bij hun College schriftelijke be zwaren Indienen. Middelburg,.den 2 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris „Die hebben ze zoovéél gegeven!" zei ik vrij onwijs. Maar dat soort opmerkingen heeft al tijd een evfen dwaas antwoord ten ge volge. „Neen, neen," drong hij aan. „Die van U was verdiend, majoor Okewood; dat kan ik wel zien, als ik U aankijk. U is het echte type van een Britsch officier. En al denkt U nu, dat ik het niet zie, ik weet wat ik zeg. Jullie hebben je kans gehad in den oorlog en verduiveld nog toe, sommigen van jullie hebben die niet laten voorbijgaan...." Ik wist, dat hij ook militair was ge weest en zei hem dat. Hij knikte. „Cavalerie," antwoordde hij. „U kon ook wel bij de cavalerie zijn, naar Uw uiterlijk te oordeelen!" Ik vertelde hem, dat ik bij de veld artillerie was of geweest was, en toen vroeg ik hem zijn naam. Hij glimlachte droefgeestig. „Geen namen, geen krijgsraad!" ci teerde hij. (Wordt vervolgd). Electrische Drukkerij G. W. den Boer, Middelburg

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6