tUUMAC BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 2 Maart. (Slotkoers). 6 pet. Nederl. 1923 102 een zesti tiende; 6 pet. Nederl, 1922 104 drie zes tiende 5 pet. Nederl. 1918 97%; 2i/2 pet. Nederl W. Schuld 58%; 3 pet. do. Oblig. 70%, 3 pet. do. Cerlif. 70. 1% pet. Ned. 1917 92 dertien zestiende Cert. Ned. Hand. Mij. 132i/2—132?/8; Aand. Ned. Ind Handelsb. 145%146%; Aand. Kol. Bank 189—190; Kon" Petrol". Aand 107-408%; Gecons. IIoll. 187— 190, Cult. Mij. Vorstenlanden 168169; HandelsT. Amsterdam 490—497; Java- sche Cultuur 370—372; Aand. Deli Mij. 376382; Amsterdam Rubber 173175; Ned. Amerik. Vaart 66%; Ned. Scheep- Taurtunie 135%; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 75 Aand. Paketvaait 147%. Gouda A. 10%; Philips A. 319—351; Jurgens A. 82—83%. Auaconda 87%; Steels l233/t; Erie 32%, Common Marine 13%; Prefered do 463/4Maxwell Gr. C. v. A. 5%; Max well Land Cert. v. Inc. Bonds 143/4—15%. Prolongatie ls/4. Russen Obl. 1880 4. Wisselkoersen. Londen 11.93%; Parijs 12.78; Brussel 12.55; Dollar Cable 2.503%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Maart. Hoogste barometerstand. f71.3 te Thorshavn. Laagste barometerstand 783.3 te Toulon. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 dezer: Meest matige Noord-Oostelijke wind. neveligt ot licht- of lialfbewolkt, waar schijnlijk droog weer, lichte vorst des nachts, Overdag zelfde temperatuur. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 43 gr12 uur 53 gr., 3 uur 30 gr. bijzonder toegesproken, kerkeraad en ge meente, hoofden der Chr. scholen, ca techisanten en jeugdvereenigingen- Wederkeerig werd de scheiden© leeraar namens kerkeraad en gemeente hartelijk toegesproken door den lieer C. Polderman op wiens verzoek Ps. 121 vers 4 gezongen werd en door ds. Douma, die namens de classis verzocht te zingen Ps. 134 vers 3. Het kerkgebouw was overvol, zoodat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Hoewel het reeds eenigen tijd leden is, willen we toch melding maken van het heden door ons ontvangen be richt dat ds. P J.Wautersle K lever s- kerke, die 16 Febr. zijn 35-jarig ju bileum als predikant in de JTed. Ilerv. kerk vierde, zeer vele blijken van belang stelling onlving van kerkeraad, kerkbe stuur, catechisanten, vim de Zondag school en de overgroote meerderheid der gemeeuteleden, namens wie hem ook verschillende geschenken werden aan geboden, benevens een album met de namen van hen, die er aan bijdroegen. Ook van builen de gemeente, vooral uit vroegere standplaatsen, ontving ds.Wau- tci-s vele brieven en gelukwenschen, als mede van vele collega's. Zondag 22 Febr hield ds. Wauters een gedachtenisrede naar aanleiding van Ps. 118.24: „Dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft, laat ons op denzelven ons verheugen en ver blijd zijn." HOOG WATER. Vlissiagen. 3 Maart v.ro. 4 Dinsdag oenadag iiiderdag rpda.e -erdat' /aasdag .Het tijdstip van o at Öarg velf hoog 7.10 8.28 9.52 11 04 12.- 12 40 1 14 ■rvatjsr t® iij d»l .te Katholieken zijn spijt uit, dat de bur gemeester de voorstelling van Allerzie len niet heeft verboden. De voorzitter kan in art. 188 der Gemeentewet hiertoe geen termen vinden. De heer V i e n i u g s klaagt daarna over het onoordeelkundig snoeien der boomen. De heer C r u c q vraagt hoe het staat met bet prae-advies voor den ophaal- dienst voor de belasting. Dc voorzitter zegt, dat de heer Crucq nog geduld zal moeten oefenen. Dc heer v Bommel v. VI, stelt vra gen over de werkloosheidsvoorziening. De voorz antwoordt, dat dit slechts tol 15 Maart duurt, daar de wcrkloozen dan waarschijnlijk aan de Spoorwegen te werk kunnen worden gesteld. Daarna vraagt de heer v. Bommel v. VI. besloten vergadering aan. De vergadering wordt geschorst. De niet vermelde voorstellen werden z. h. sl. aangenomen. KERKNIEUWS. Zondagavond werd in de Synagoge te Middelburg, onder leiding van de eerwaarde heeren H. Frank en M. A. dc Hes, resp. uit Middelburg en Vlissingcn, een rouwdienst gehouden ter nagedachtenis van wijlen den welcerw. he4er A. van Loen, in leven opperrabijn van het Synagogaal ressort 's-Graven- hage en ad interim van het ressort Zeeland. De plechtigheid, die uitging van het ressortaal bestuur, werd mei gebed «n psalm 90 door de voorlezers geopend, waarna ecu Ireurrede werd uilgesproken. IIcl nu uitgesproken klaaglied werd gevolgd door psalmen 15 en 131. Maar ook woorden van troost werden gesproken, gevolgd door psalmen 23 en 16 Met een gebed voor de zielerust van den overleden en beminden herder en het zingen van psalm 121, eindigde de plechtigheid. Met een predikatie over Efeze 3 vers 16 en 17 nam ds. P. v. Hoven Zondag namiddag afscheid van de Geref. kerk te M e 1 i s k e r ke. Na de predikatie richtte hij hartelijke woorden van af scheid en dank voor him tegenwoordig heid tot ds. Douma als afgevaardigde der classis Middelburg, tot de verschillende afgevaardigden der zusterkerken en het dagelijksch bestuur der gemeente, en werden vervolgens nog door hem en in Emeriteering en pensi oen. Dc classis Middelbu rg der Geref. kerken heeft inzake het advies der Part. Synode om bij de emerileering nog een half jaar het volle tractement uit te keeren, de volgende conclusies aange nomen dit advies niet op te volgen; b. hier van mededeeling le doen aan de Svnoclie van 1925 roet opgaaf van redenen; c. de kerken te advisceren bij emeriteering ernstig te overwegen of haar taak niet uitgaat boven het uitkeeren van het pen sioen; d. de kerken te adviseeren bij overlijden het pensioen aan te vullen tot het volle Iractemeut en de pastorie be schikbaar te lalen beide gedurende min stens drie maanden. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Seroos- kerke, door ds. J. Meijer te Fijnaart (NBr.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Bij de gedurende de schilderijen tentoonstelling le Goes gehouden ver loting van schilderijen, zijn de volgende prijzen gevallen no. 264, no. 263 en no. 304. De prijzen kuuuen worden afgehaald ten huize van notaris E. C. van Dissel, Kade, Goes. ONDERWIJS. - Geslaagd voor 3en stuurman B. v. d. Weijde, leerling van de „De Ruijler- school" te V1 i s s i n g e n. - Mej. Jo v. d Weel 'vroeger te Mid delburg), onderwijzeres le 's-Heeren- hoek, is benoemd tot onderwijzeres aan de o 1. school te Zuylen. Naar wij vernemen zal in de maan den Maart. April en Mei in de Am bachtsschool le Oostburg door de Centrale Organisatie voor Cursussen in de Autogene Metaalbewerking (C. O. C. A M ingesteld door de verschillende Vereenigingen van Besturen, Directeu ren en Leeraren van Nijverheidsscho len, der Ver. Vakopleiding, den Bond van Smedenpatroons in Nederland en de Nederlandsche Acetyleen Vereeni- ging, een cursus worden gehouden. Het secretariaat dezer Vereeniging is gevestigd te Utrecht, Moreelselaan 33bis Bureau Smedenvereeniging), alwaar men zich "kan aanmelden. LEGER EN VLOOT. Bij het detachement van het 14e regiment infanterie uit Bergen op Zoom, dat te Breda deelneemt aan de vervolg- oefeningen der Vie infanterie brigade, zijn ingedeeld le luitenant J. Kroon en 2e luitenant J. van Waning v. h. korps. Het zou in de bedoeling liggen lang den kapitein ter zee W Lam, com mandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord te ver vangen als zoodanig door den kapitein ter zee T. A. van Hengel, Luit. ter zee 2e kl. F. J. van rdje Poll wordt den 13'den. Maart geplaatst a. b. van Hr. Ms. „Gelderland". «N n dc* "W asch. Als de Handen voortdurend nat zijn geweest en daardoor schrijnend aan voelen, moet men ze direct inwrijven met PCJROL. Dat verzacht dadelijk. (Ingez. Med.) NAGEKOMEN BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. De bronzen eere-medaille, verbonden aan de Oranje Nassau-orde, is toegekend aan: P. Korlckaas, knecht bij jhr. Boo- gaert te Middelburg, en J. Aalbregt- se, landbouwersknecht op de hofstede „Dijkzicht", bij H. W. Gaanderse, te Niéuwerkerk. MARKTBERICHT. HULST. 2 Mrt. De aanvoer was ruim tarwe f16, rogge 14, gerst 15.25, havier 11.50, erwten 14, lijnzaad 22. UIT ROTTERDAM. Vannacht werd het vijfde gedeelte van de nieuwe brug die het oude viaduct tus- sclien het Beursstation en Maasbrug moet vervangen door Werkspoor gelegd. Het werk verliep vlot, en tegen half vijf was het laatste gedeelte op zijn plaats gebracht. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 2 Maart. 3 uur. Aan het begin der nieuwe week droeg de beurshandel een kalm karakter. De stemming was zeer verdeeld. Zoo legden de oliewaarden een vaste houding aan den dag. Koninklijken ©n geconsolideerden wer den op een hooger koerspeil ingezet, en dikten nadien nog wat aan. Gunstig gedisponeerd waren de rub- ber-aandcelen, die zich boven de koer sen van Zaterdag konden verheffen. In tegenstelling met de rubbers, lagen de tabakken zwak in de markt. De Su- matrasoorten leden zonder uitzondering een verlies van meerdere procenten. De berichten dat op de komende voor- jaarsfabaksinschrijvingen de Duitsche kooplieden een gereserveerde houding kullen aannemen, zijn aan de leiding wellicht niet geheel vreemd. Suikerwaarden hadden een ongeani meerd voorkomen. Van de mijnwaarden gaven Redjang Lebong eeuige beweging te zien. Prolongatie 13% pet. ONLUSTEN IN KOERDISTAN BEDWONGEN. CONSTANTJNOPEL, 2 Maart. V. D. De Turksche troepen hebben thans de orde hersteld in de meeste districten van Koerdistan. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 27 Febr.—-2 Maart. Bevallen: M. M. de Jonge Baas, geb.' v. Zweden, z. Overleden: C. P. Buiterse, ongeh d-, 81 j., P. Maas, gehuwd met M. C. Ro- zemoud. 70 j. UIT GOES. De restauratiecommissie van de Groote Kerk heeft met groolen dank wederom een gift ontvangen van T500, van den heer X„ als gevolg van het vorig be richt. Zij zal voorloopig deze gelden re- serveeren voor herstelling van het groote raam West-zijde. Bij Kon besluit is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot directeur van hel huis van bewaring te Almelo, de heer 0. A. vau Beugen, thans directeur van de strafgevangenis te Goes. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 2 Mrt. Binnenlandsche granen. Tarwe inet minder aanbod, in de puike kwaliteiten vrijwel onveran derd, overigens flauw wel «estadig ver kocht naar kwaliteit f 1015. Extra pui ke daarboven, rogge vaster; gerst (che valier), flauw f 143/4-15%, haver onver anderd 1012.25; zaai daarboven,erwten- (kleine groene; naar kwaliteit onveran-* derd, schokkers lager 15—21, bruine boonen onveranderd 15—21. KETEL GESPRONGEN. In de wascholine-fabriek van den heer F. de Vries te Amersfoort, sprong heden morgen de zeepketel bij het stoken. De binnenketel met ruim 4000 liter zeep- stoilen werd omhoog geslingerd, waar door het dak van het stookhuis werd afgerukt. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor, de ketel was eerst één week in gebruik, zoodat aan een con structiefout wordt gedacht. HET WEER IN FEBRUARI. Voorloopig overzicht van het weer in Februari, medegedeeld door het Kon. Nederl. JVleteorl. Instituut te de Bildt. Gemiddeld over de geheele maand was de maximum temperatuur bijna 2 het minimum 3 a 4 gr. Celsius boven nor maal. De hoeveelheid neerslag gemid deld over geheel Nederland bedroeg 58, in het Noorden zelfs 70, tegen 40 m.M. normalen maatstaf. Vorst en sneeuw kwamen weinig voor. De Bildt had 49 uur zonneschijn tegen 68 uur normaal in Februari. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 2 Maart 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn d» koersen van Vrijdag. Londen 11.93% (11.91%). Berlijn 0.5962% (0.5950). Parijs 12.78 (12.87%). Brussel 12.55 (12,57). Zwitserland 48.17% (48.05). Weetien 0.003Ö35 (0.0035%). Kopenhagen 44 70 (44.57%). Oslo 38.15 (38.10). Stockholm 67 50 (67.35). New-York 2.50% (2.50%). DE OPVOLGING VAN EBERT. BERLIJN. 2 Maart V.D. De Duitsche pers bevat artikelen over de opvolging van Ebert, hoewel een terug houdende houding wordt aangenomen. De bladen zijn van meening, dat de par tijen zich eerst na de teraardebestelling! officieel met deze kwestie zullen bezig houden. De democratische partijcommis sie eischt het onmiddellijk samengaan van alle republikeinsche partijen bij de eerste stemming. Als dit niet te berei ken is, zullen de partijen vermoedelijk gescheiden optreden, en de beslissing bij de tweede stemming laten vallen. BERLIJN, 2 Maart V.D. Als ver- moedelijke candidaten voor het Duitsche presidentschap worden tot dusverre ge noemd: Cuno, Marx, Luther en Löbe. In verband met het overlijden van den Duitschen Rijkspresident Ebert, wordt vanaf heden tot erf met den dag der teraardebestelling door alle consu laten in de hoofdstad halfstok gevlagd. DE GEZANTENRAAD EN HET RAP PORT DER CONTROLE-COMMISSIE. PARIJS, 2 Maart. V. D. De bijeenkomst van de gezantenconferentie heeft morgen plaats. Het rapport der militaire com missie van Versailles is gisteren met het rapport der controle-commissie overhan digd aan hel secretariaat der gezanten conferentie Alle gezanten ontvingen een copie. Heden zullen de gezanten zich in verbinding stellen met liun regeerin gen om instructies te ontvangen voor de zitting van morgen. Het bericht als zou het Engelsch kabinet zich verzetten tegen de publicatie Van het controle-rapport, omdat dit rapport geen belangrijke te kortkomingen van Duitschland zou in houden, wordt te Parijs tegengesproken. Integendeel bevat het rapport groote te kortkomingen. De gezantenconferenlie zal zich niet met de kwestie der publicatie bezig houden, omdat dat een zaak van de regeeringen zelve is. RECHTZAKEN. Arrondissement s-R echtbank te Middelburg. In de zitting van 27 Februari ^erden de navolgende zaken behandeld. J. L., 53 j., masseur te Amsterdam, was door den Kantonrechter te Goes veroordeeld wegens het onbevoegd uit oefenend er geneeskunde te Heinkens- zand tusschen 15 en 24 Nov. 1925, tot eene geldboete van f 200 of 30 d. h. Bekl. en de ambtenaar van het O. M. waren in hooger beroep gekomen. De eisch was thans bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Dezelfde beklaagde was door den Kan tonrechter te Goes yvegens het plaatsen van een advertentie in de Goesche Cou rant van 8 Juli 1924, houdende dat hij tot 1 Sept. zijn verblijf zou houden te Goes en zijn praktijk zou uitoefenen, om aandoeningen als Rheumatiek, Schias en zenuwpijnen te onderdrukken, welke advertentie was geteekend Dr. J. Lin- denberg, veroordeeld tot f 50 of 30 d. h. Ook in deze zaak waren beklaagde en de ambtenaar van het O. M. in hoo ger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis. Ch. H., 39 j., chauffeur te Rilland-Batli, was bij vonnis van den Kantonrechter te Goes van 1 Dec. 1924 vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding der Motor- en Rijwiel-wet op 21 Oct, j.L te plm. 31/., te Goes, waarbij de auto bestuurd door G. H. aan de voorzijde werd beschadigd, doordat beklaagde niet waarschuwde, dat hij stoppen zou, waar door een botsing ontstond. De ambtenaar van het O.M. wat tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch vernietiging' van het vonnis van den Kantonrechter en f 10 b. of 10 d. h. J. J. de B., 18 j. chauffeur te Hans- weert, was door den Kantonrechter te Goes op 5 Jan. j.I. veroordeeld tot f 5 of 1 w. h., wegens het besturen van een autobus zonder rijbewijs. Bekl. en de aitibtenaar van het O.M. waren in hooger beroep gekomen. Eisch f'25 of 20 d. h. J. D., 50 j., landbouwer te Duivendijke, werd beklaagd dat het aan zijn schuld te wijten is, dat op 11 Dec. 1925 des v.m. 10 uur bij den overweg van den Kerkweg over den tramweg bij Duiven dijke gevaar is ontstaan op den tram weg, omdat hij toen met zijn auto den tramweg jg overgestoken, juist toen de tram aankwam, waarbij zijn automobiel door den tram is aangegrepen en mede- gesleurd is. Eisch f 50 of 50 d. h. A. J. M., 32 j., landbouwersknecht te Eede, thans gedetineerd te Middelburg, werd beklaagd dat hij op 22 Januari j.I. te Eede een rijwielplaatje, toebehooren- de aan P. J, de C. heeft weggenomen. Eisch 4 mnd. gev. straf. J. D., 28 j., wagenbestuurder Electri- sche tram te Vlissingen, was door den Kantonrechter te Middelburg op 17 Dec. j.I. veroordeeld tot f 50 of 1 mnd. hech tenis, wegens het rijden met een motor wagen van den tram met een snelheid van 25 a 30 K.M., gepleegd te Vlissingen, De ambtenaar van het O.M. en be klaagde waren in hooger beroep ge komen. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Tegen A. T., huisvrouw van A. P., 30 jaar, te Heinkenszand, werd ter zake van diefstal van een groot aantal arti kelen uit den Franschen bazar te Mid delburg op 24 December j.I. 6 mnd. gev, straf geëischt. werd 2 jaar gevangenisstraf geëlsdit «u tegen den vader 6 jaar. Een onverwachte vrijspraak. Op grond van de foutieve dagvaarding is Donderdag door de reclitbank te JBre», da vrijgesproken met bevel tot onmid dellijke invrijheidstelling H. W. v. W. te Oosterhoul, beschuldigd van ernstige mishandeling van twee marechaussee op 19 October jJ. De eisch luidde drie jaar gevaageois- straf. Valsche Munters. Voor de arrondissements-rechtbank te Dordrecht werd behandeld de valsche munterszaak te Nieuwland. Tegen de beklaagden W. S. en W. B. werd ieder 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf ge- eischt en tegen de beklaagden J, M. C, v. B. en H. P. v. B. ieder 3 jaar. Verduistering van f 10.000, Voor de Zwolsche rechtbank heeft te recht gestaan de 37-jarige N. J, M. T„ inspecteur bij de firma Krol en Co., kunstmesthandel te Zwolle, beschuldigd tusschen 1 Jan. 1923 en 1 Juli 1924 van zijn firma tot een totaal bedrag van on geveer f 10.000 te hebben verduisterd. Geëischt werd 2 jaar gevangenisstraf. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De visschersvereeniging van B r u i- uisse had o. a. aan de betrokken autoriteiten verzocht om de vrije gronden aan Grevelingen le verpachten. Ze meen den daardoor de visschers in het alge meen te bevoordeelen. De visschersver eeniging Ierseke deelt evenwel dit gevoelen niet. Zij is van meenitig dat het ;n hel belang yan den visschersman is dat nog enkele vrije gronden overblijven waarop in den vrijen lijd oesters of wul ken kunnen gevischt worden. Ze heeft dan ook besloten om aan dat voorstel geen adhaesje te betuigen. Werkloo sheid. Bij de Districtsarbeidsbeurs te Middel burg stonden Zaterdag als werkloos inge schreven: 6 letterzetters, 1 drukker, 1 fo tograaf, 17 opperlieden, 11 schilders, 9 timmerlieden, 7 meubelmakers, 2 stof feerders, 2 schoenmakers, 9 bankwer kers, 2 smeden, 2 bakkers, 2 banket bakkers, 11 boerenarbeiders, 6 winkelbe dienden, 3 chauffeurs, 14 kantoorbedien den, 21 van andere groepen, 55 met vak kennis zonder hep. beroep en 89 zonder beroep (ongeschoolden.) Verder staan ingeschreven12 vrou wen, w. o. 2 winkeljuffr., 3 kantoor- bed., 2 werkvrouwen, 2 kinderjuff. cn 3 waschvrouwen. Totaal 282; vorige week 279. Faillissement. Door de arrond.-rechtbauk alhier is heden failliet verklaard J. van Cadzand, landbouwer te Hoofdplaat. Rechter commissaris mr. J. W. Zijlslra; curator mr. A. J. v. d. Weel, Middelburg VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. - Aan den heer W. H. de Horn, direc teur van het post- en telegraafkantoor te Bruinisse, is met ingang ran 1 Mei a s. eervol ontslag verleend. - Zondag is le Terueuzen bin nengesleept hel stoomschip „Forestdine" van Antwerpen naar zee bestemd, met een lekkage aan den stoomketel. De re paratie zal te Terneuzen geschieden. Wrak in het Nauw van Bath. Door hel hoofdbestuur van Schutte- vaer werd vau het Ministerie van Water- staal het volgende antwoord ontvangen: ,11: heb de eer U mede te deelon, dat aangezien het in Uw aangehaald adres (van 31 Dec. 1924, betreffende opruimen wrak in het Nauw van Bath) bedoelde wrak buiten den betonden vaargeul ligt, er voor het Rijk geen aanleiding bestaat tot het opruimen daarvan over t© gaan doch dat, wanneer door slooping of an derszins het wrak bij hoog water niet meer zichtbaar zou zijn, de plaats van hel wrak door een wrakton zal worden aangeduid." Kindermoord. Met gesloten deuren heeft de recht bank te Breda Vrijdag behandeld het drama te Langeweg, waarbij terecht stonden een meisje wegens dubbele kin dermoord (1 kindje werd in den beerput gevonden) en de vader van 't meisje wegens verkrachting. Tegen het meisje CIGARETTES uit zuiver Turksche Tabakken (Ingea. Med.). SPORT. - Het Americ. Express Cy. Reisbureau zal in samenwerking met de Nederl. (Spoorwegen ter gelegenheid van den voetbalwedstrijd België—Nederland te Antwerpen op 15 Maart a.s., een extra- treiu van Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam D.P.. Dordrecht en Roo sendaal naar Antwerpen en terug laten loopen.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2