fe j&sAm<3ndeltjeiPuddinb*f>\ '.tctua/i eenpafyè GRENADINE5AU5 KHzf teaerpafye (Iagez. Med.). De agent brandwacht J, A. G., die Dinsdagavond bij liet ongeluk met eeu imoLorbrandspuit in de Weimarslraat in Den Ilaag ernstig gekwest werd, is Za terdagnacht in hel ziekenhuis over leden. Het 6-jarige meisje E. M. S., uit Hillegersberg, dat bij haar grootmoeder te Rotterdam op bezoek was haalde een ketel kokende thee over zich heen. Zij kreeg zoodanige brandwonden, dal zij in het ziekenhuis is overleden. Een amokniaker heeft den heer W< E. Schotel, opzichter van burgerlijke openbare werken te Walampone, op Ce lebes, vermoord. De markiezin de la Falaise, beter bekend als Miss Gloria Swanson de film ster, is Woensdagmorgen vroeg ge opereerd in een kliniek in Auteuil. Haar toestand is zorgwekkend, maar de dok ter heeft -geconstateerd dat er hoop is, dat zij volgende maand voldoende her steld zal zijn om naar Amerika terug te keeren. Miss Swanson was slechts veertien dagen geleden getrouwd, haar echtge noot werkte met haar samen in da foor de film. Haar plotselinge ziekte vindt zijn oorzaak in een val van Tiaar paérd, in het Bosch van Eontainebleau, waar het spel gefilmd werd. REDDING VAN TWEE PARLEMENTS LEDEN. Het Engelsche parlementslid majoor Leslie Hore-Bclisha, en majoor Entwistlei, ex-lid van het parlement, ontsnapten met levensgevaar aan den brand, die gisteren morgen vroeg in hun flat, in een. van de oude huizen in Adamstreet te Lon den uitbrak. Zij bewoonden gezamenlijk de flat en sliepen, toen men om 4 uur 30 rook wolken bemerkte.welke zich een weg baanden door een raam van de derde verdieping. De brandweer werd gealarmeerd, die het noodzakelijk vond, de deur open te breken, nadat pogingen om de slapenden te wekken, hadden gefaald. Toen de deur was opengebroken, za gen «4e brandweerlieden rooli.NvoiK.en en vlammen, welke hen den doorgang ver sperden. Zij baanden er zich een weg doorheen, wekten de bewoners en slaag den erin majoor Entwistle in veiligheid te brengen. Daarna keerden zij terug om maj. Ho re-Bclisha te redden, maar het was on mogelijk hem door de vlammen in den doorgang heen te brengen. Zij droegen hem naar een raam van het slaapvertrek, waar men frissche lucht kon biunenlaten en keerden toen terug om hel vuur te bestrijden. Hoewel de brand met kracht om zich heen greep en zware rookwolken veroor zaakte, bleef zij gelukkig beperkt tot den doorgang, en werd spoedig geblusckt Majoor Hore-Belisha kon toen naar beneden gebracht worden. Gordijnen, kleedingstukk.cn, behangsel en vloerkleed werden door het vuur vernield, maar het huis zelf heeft weinig geleden. Ingezonden Stukken. BOUWMEESTER SOLNESS. M. d. R. Mag ik u eenige rectificatie verzoe ken? Want uw blad wordt waarschijnlijk ge.ezen door velen mijner geestverwan ten, die intussehen niet allen de dwaas heid van wat in uw nummer van Zater dag j.l. over den inhoud van Ibsen's „Bouwmeester Solness" te lezen staat zidlen kunnen onderscheiden; en waar de hier plaats gehad hebbende opvoering ▼an genoemd stuk mede onder mijne verantwoordelijkheid geschiedde .zou ik er dus ten zeerste prijs op stellen hen even beter in te lichten, ook al opdat zij niet zullen denken, dat ik in mijne lezing op 13 Febr. over hetzelfde stuk maar allerlei gekke dingen zou hebben staan goedpraten. Welnu van die telepathie in verband met Hilde Wangel (niet Wrangel) en Ka- ja Fosl's staat in het siuk niets. „Dat de gedachte van een sterken geest als Sol ness in haar wordt omgezet in het ge loof, dat hij het ding gedaan heeft, waar aan hij dacht", wordt door het stuk geenszins Verkondigd. Er wordt heel iets anders bedoeld en ook gezegd. En zoo ook betreffende de vrouw van Solness (door u „getroubleerd" genoemd(i): „dat ze hel verbranden van haar poppen als iets veel ergers beschouwt dan den dood van haar kinderen", staat niet in het stuk, en mag er ook absoluut niet uit niet in een religieuse stemming heeft kunnen komen. Doch dat is dan toch ook waarlijk niet Ibsen's of ónze schuld. Ik herhaal derhalve mei nog des te ster keren nadruk mijn ook op 13 Febr. reeds gedaan tweeledig verzoek, en wel lo. dat men, om recht tot oordeelen te krijgen, het stuk zal gaan lezen, en ,2o. dat men z'n beschouwingen zal gronden enkel op aan het stuk ontleende rede nen. Mei dank voor de plaatsing, Hoogachtend Dr. J- P. CANNEGIETER. Middelburg, 23 Febr. 1925. (Een looneelstuk wordt juist in dién vorm geschreven om zijn uitwerking le krijgen van het tooneel, niet door le zen. Wie een looneelstuk wil beoordeelen dient uit te gaan van den indruk dien hij krijgt bij de vertooning, en niet van de lectuur, waarbij men immers den factor van de kleurgevende uitbeelding mist. Bij de verlooning leeft men veel sterker de gebeurtenissen mee dan bij lie Wezen, met het door ieder zelf wel waargeno men gevolg dal de toeschouwer bij de verlooning veel scherper de onderdee- len van de gebeurtenissen tegen elkaar afweegt dan de lezer bij lectuur. Bij de vertooning van „Bouwmeester Solness" hooren we Solness lot twee maal toe gewagen van de eigenaardigheid die wij met telepathie vergeleken. Hij vertelt dei), dokter dat Kaja bij haar komst op zijn kantoor reeds dadelijk uit sprak, dat hij haai- daar wenschle, om haar verloofde in zijn dienst te behou den, "(uit vrees voor zijn concurrentie als zelfstandig bouwer), hoewel hij, Sol ness, daar geen woord over gezegd heeft. Wèl had hij daaraan toen sterk gedacht En laler vertelt Hilde dat hij, Solness, liaar als twaalfjarig meisje in zijn armen heeft genomen en haar herhaalde lijk heeft gekust, hoewel hij daar niets van weet, zoodat hij daar ook de ver klaring van geeft, dat zij zijn sterke gedachte om dat te doen tot werkelijk heid heeft gefantaseerd. En we staan eenvoudig paf van de bewering van den geachten inzender, dat wij uit het ver haal van Aline aan Hilde over de poppen „absoluut niet zouden mogen opmaken", wal wij daarvan schreven. Die vrouw van wie telkens wordt herhaald, dat ze den indruk van den bi;and> hooit te boven is gekomen, en wier geestelijke versla genheid bijzonder goed dpor Louise Kooiman werd gespeeld, wijst gering schattend de veronderstelling van Hilde af, dat zij nog steeds onder den indruk is van den dood van haar kinderen. Dat was niets! Maar die poppen, die ze „on der haar hart heeft gedragen", en die verbrandden zonder dat iemand aan hen dacht, dht was het ergste. Zoo wordt het gezegd, en dat noemen wij de ziekelijke uiting van een gelroubleerde vrouw. Wil JJfPSÖ ssMwm'mh weggeredeneerd dat de schrijver dat ge zegde gaf als een realiteit. En wat den conflictenstrijd van Sol- nesz betreft, ja daarvan is waarlijk meer te zeggen dan dat hij den vervolgings waanzin nabij komt. Maar een louter retigieus probleem voelen wij daarin niet. Wel een" zeer reëel mensclielijk conflict. In al zijn doen en laten wordt hij be- heerscht door de herinnering aan de kwade praktijken waarmee hij zich om hoog heeft gewerkt, een herinnering, die verpersoonlijkt is in Brovilc, zijn- vroegeren concurrent, die nu vernederd is lol zijn helper, en dien hij in zijn angst voor vergelding zelfs treft in zijn zoon. Verpersoonlijkt ook in Solnesz' vrouw, aanwezigheid hem aldoor doet te rugdenken aan den brand, waarbij zijn geweten ver van zuiver is, zoowel in de oorzaken als in de gevolgen. Dat daar ook nog bij komt de verwatenheid van den geest, die geen kerktorens meer wil bouwen omdat God hem niet voldoend^ beloont, doet die menschelijke beweegre denen niet verdwijnen, en maakt het stuk nog niet tot een louter religieus proi« bleem. En van al de mooie woorden waarmee Hilde hem in het derde bedrijf opwekt met haar onberedeneerde geest drift vdoet o. i. de schrijver zelf dp holheid voelen, door de mislukking van de daad, waartoe die geestdrift hem op wekt, n.l den val van den door hem be klommen toren „op een woonhuis". Wij zouden over het al of niet-religieu- se van dit stuk zeker niet geschreven hebben ,was het ons niet aangekondigd als een middel „tot uitbouwing van het religieuse leven". We mcenen dat daar door aan Ibsen's stukken een karakter wordt .gegeven dat de schrijver zelf niet zoo bedoeld heeft. Om, zooals de inzender doet, ten op zichte van dit looneelstuk een andere dan de religieuse opvatting uit de hoogte als dwaasheid le bestempelen, is zeer makkelijk. Maar toch wel een beetje4 dwaas. Red.) Luzernzaad, geplombeerd, 95 pet fl.55 per K.G., D. van der Have, Kapelle bij Goes. AFLOOP VERKOOPINGEN. Gisteren werd ten overstaan van notaris Verbist uit Goes verkocht 22.11.24 H.A. bouwland voor f 1220 per 44 are 56 centiaren aan {Ie Wed W. Kostor- Huijzen te Axel. Dinsdag werd te Axel ten over staan van notaris v d. Moer in het openbaar verkocht een hofstede, groot 29.26.5 H A. voor de som ran f 9390>51 (f 1430 per Gentsch gemet) aan den be woner S. de Feijter, landbouwer te Axel. Aan dcnzelfdcn werd nog verkocht een perceel land, 3.76.80 H A, voor f 14.375.22, een vrouwenzitplaals in de Herv. Kerl; voor f500. BEKENDMAKING. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend dat bij hun besluit van heden aan de Maatschappij lot Détailverkoop van Petroleum „De Automaat" te 's-Graven- hage, en hare rechtverkrijgenden voor waardelijk vergunning is verleend tol oprichting van een ondergrondsche ben- zinebewaarplaals met bovengrondsche af- lapinrichting in perceel kad. bekend ge meente Middelburg, Sectie D no. 2821, plaatselijk gemerkt wijk C no 19, gelegen aan de Lange Noordslraat alhier Middelburg, 20 Febr. 1925. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter M. VAN DER VEUR,.Secretaris. BUITENLAND. DE GEALLIEERDE NOTA AAN DUITSCHLAND, Het rapport der intergeallieerde mi litaire controlecommissie betreffende de Duitsche ontwapening is wel al binnen, en wordt thans verwerkt in een gealli eerde nota, die naar Duitschland gaat Wij weten, dal het rapport uitsluitend volkomen controleerbare feiten vermeldt en niet vóór de tweede helft van Maart zal worden verzonden. Herriot kan met het oog op den binnenlandschen toe stand niet besluiten naar Londen te gaan. Hij kan onmogelijk Parijs 48 uur verlaten. Dus zal nu Chamberlain, op zijn reis van Londen naar Genève, op 6 Maart, een dag te Parijs stil zijn, om met Herriot een en ander over de te zenden nota te beraadslagen. den Daarbij zal o. a. de houding der geallieerden t. a. v. de voorstellen der Duitsche regeering vastgesteld worden, waarna vertegenwoordigers van Duitsch land door de geallieerden zullen wor den gehoord, alvorens de nota verzon den zal worden. Daar volgens de Engclsche opvatting één dag niet toereikend is om alle bijzondere vraagstukken der militaire controle tot klaarheid te brengen, zal Chamberlain op zijn terugreis naar Lon den nog een dag te Parijs vertoeven of er zal later een uitnoodiging aan de Fransche regeering worden gericht om vertegenwoordigers naar Londen te zen den. Naar uit Parijs wordt gemeld, be staat bij 3c Engel sche regeering de op vatting, dat Duitschland bij de bespre kingen van het rapport tegenwoordig moet zijn. te bepalen hoeveel Frankrijk betalen kan en of het niet wijzer zijn zou de schuld le annuleeren. Dat schulden annuleering de beste weg zou zijn voor een afdoende oplossing is duidelijk, en at meer betoogd. Engeland zal het best vinden, mits ook zijn scliuid aan Engeland wordt geannuleerd aan het land, het eenige dal zonder schulden uit den oorlog is gekomen: de Ver. Staten. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Uitslag aanbesteding door de ver. ^Eigenbelang" te Biervliet 39200 K G chilisalpeler 15i/i pet. f1414 per 100 K.G., I. Jacobse, Hoofdplaat; 30700 K.G. super fosfaat 14 pet., f2.80 per 100 KG., G. B, Termont, IJzeudijke; 82400 KG. ammo niak superfosfaat 7x9, f7.67 per 100 E.G., G. B. Termonl, IJzendijke; 10)200 IK.G. zwavelzure ammoniak 20 petf 15.78 per 100 IC GTermonl, IJzendijke; 3300 K.G katoenzaadmeel 50 pet. eiwit en vet, f 15.35 per 100 K.G M. Verheul, Rotter dam; 280 KG. Rozendaalsch klaverzaad, 96, 97 en 92 pet., f 1.84 per K.G., Gebr. Ik kan hel mij begrijpen, dat uzóó Dries, Sappemccr; 120 K.G. Provencer nf laat een Dawes-commissie krijgen om ITALIË EN EGYPTE. Ondanks de jongste logenstraffingen van den ltaliaanschen gezant en de Egyp tische regeering nopens de militaire be drijvigheid .der Italianen aan het Wes telijke front van Egypte is het, naar luidt van een R. C. bericht, toch waar, dat Italië ten slotte aan de Egyptische regeering een op een ultimatum gelij kende nota heeft gestuurd, waarin de geering le Rome erkenning van zijn aan spraken op 3e oasis van "Jerabub eischt Jerabub is door een kelen van oases nfldden in de woeslijn van de Nijllan- den gescheiden Het is strategisch een belangrijk punt, een soort van brugge- hoofd van de Westelijke woeslijn. De Egyptische eerste-minister heeft geantwoord, dat deze eisch niet inge willigd kan worden. Het kabinet is ech ter bereid, voorstellen te doen betref fende een voorloopige overeenkomst over de grenslijn. •Volgens een bericht van Belga uit Parijs zou de Egyptische premier zijn verbazing geuit hebben over den ltaliaan schen stap en verklaard hebben, dat Egyp'e te Rome aan Mussolini het Egyp tische standpunt kenbaar zou maken. x F-EN DAHES-COMTITSSIE VOOR FRANKRIJK? In zijn afscheidsrede aan de Bankers- club, voor hij de functie aanvaardt vab vice-president der Republiek, heeft ge neraal Dawes verklaard, dat Frankrijk zonder twijfel door den oorlog herwend is in een mate, waar weinig menschen zich rekenschap van geven. Dit is aldus Dawes mijn persoonlijke meening. Dit is niet de meening van '1 land welks politiek het is, dat Frankrijk be talen moet binnen de perken van zijn ermogen. Ik hoop echter, dat wij vroeg DE SCHUDDEN DER TS A REN' REGEERIN G. Bij een bezoek aan Leningrad ver klaarde Krassin, dat hij de volgende week met deskundigen naar Parijs zal gaan om het Fransche cijfermateriaal be treffende de schulden der Tsarenre- gecringen te besludeeren en aan Frankrijk do legenvorderingen der Sov- jetregeering mede le deelen De Soyjel- regeering weigert de erkenning der Tsarenschulden, doch is bereid met de groole bezitters van Russische waarde papieren een overeenkomst le treffen. Een regeling is echter alleen mogelijk bij de verleeniug van credieten op langen termijn. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Engeland, - De toestand van den koning is toch ernstiger dan men eerst dacht Hij gaat slechts zeer langzaam vooruit, en een snelle beterschap wordt nauwelijks ver wacht. Zooals bekend, zal hel rapport der yakvereenigiugsdelegatie, die Rusland be zocht heeft, deze week gepubliceerd wor den, Voorspeld wordt, dat in dit rapport erkend zal worden dat het communisme Engeland onuitvoerbaar is. Het rap port erkent dat de levensstandaard der Russische arbeiders lager is dan in het kapitalistische Engeland. Het rapport omvat 300 pagina's, ver deeld in vier paragrafen get. regcering, sociale arbeidsvoorwaarden, speciale in stellingen en Industrieën. Uit België. Het parlement wordt 5 Maart ont bonden en 5 April zulleu nieuwe ver kiezingen worden gehouden, dal is dus anderhalve maand voor den gewonen bij de wet bepaalden datum. Uit Baden, 'e Karlsruhe moest een bui- Henlandsche auto, die niet in over eenstemming met de verkeersvoorschrif- ten reed, aangehouden worden. Het kwam tot een woordenwisseling die in handtastelijkheden ontaardde. Verschil lende personen jverden gewond. De po litie slaagde er spoedig in de rust te herstellen. Uit Zweden. De toesfand vqn Ttmnliorc >c Rusland. Aan de kust van de Zwarte Zee nabij Sebastopol heeft een „geweldige aardverschuiving plaats gehad. Ongeveer 130 000 ton is in de zee gestort, waar door een „schiereiland" van 150 meter lengte en verschillende „eilanden" wer den gevormd, Uit Turkije. Naar uit Konstanlinopel gemeld wordt, worden alle Grieken, die na 1918 in het land zijn gekomen, offcieel aan gezocht zich bij het emigratiebureau te vervoegen ter verkrijging van een pas. Uit B o e 1 g a r ij e. De .Boelgaarsche regeering zou van plan zijn over de door roovers geteister de provincies in het grensgebied den staat van beleg af te kondigen. Uit Roe me nii Hel kabinet-Bratianu doorleeft een ernstige crisis. Speciale commissies be- studeeren een reorganisatie van hel ka binet. De minister van financiën heeft de politiek van zijn collega van buiten- landsche zaken, Duca, heftig becrilisecrd, waarop deze verklaarde geen priliek te dulden Een kabinetsraad was op heden bijeen geroepen teneinde de houding van Roe menië te bepalen inzake het conflict met Duitschland, doch deze is noodgedwon gen verdaagd, daar Bratianu weigert een apologie te houden voor de commissie, zooals Duca eischt. Uit de Ver. Staten. Het luchtschip „Los Angelos" heeft n goed geslaagden tocht naar Bermuda gemaakt. Twee personen werden gedood en 6 gewond bij een ontploffing van 150000 gallons ruwe petroleum in Z-W- Phila delphia. Builen het parlement betoogen dui zenden personen voor of tegen de wet van hel algemeen stemrecht, die in het parlement behandeld werd De tegenstan ders hebben aangekondigd het Iluis te zullen bestormen en de verdedigers der wel af te straffen. Door senator Copeland is een motie ingediend die het departement van staat verzocht verzet aan te teekenen tegen de vernietiging der Duitsche Zeppelinfabrie- ken te Friedrichshafen, waartoe, zoo als men weet door den raad besloten was. 0.95-0 85, ossen le kw. -1.15-1.225, 2e kvv. 1.05—0.95, 3e kw. 0 90—0.80; kal veren le kw. 1.70—1.90, 2e kw 1.50— 1.25, 3e kw. 1.10—095; schapen le kw. 0.90—1, 2e 0.80—0.70, 3e 0.60, lammeren 1 05—1.20; varkeus le kw. 0.7-1—0.76, 2e kw. 0 72 -0.70, 3e kw. 0.68-0.64; licht soort 0.68—0.72. Vlas Aangevoerd uitsluitend schoon- van blauw 13.550 stprijzen 1.40—1.80; van Gron. 5000 st., prijzen 1 40 1.80; van Holl. geel 12 050 st., pr. 1 40—1.95; van wit S200 st., prijzen 1.00-1.40. Lijnzaad voer f20—22, zaai 25—27. Mosterdzaad bruin 70—73; geel 30—33. blauwmaanzaad 34—36; koolzaad 29— 31; karwijzaad 35—37; kanariezaad 22. —21. Aardappelen Zeeuwsche blauwe en bonte 4 50—5.25; poters 2.75 4.00; Z eigenheimers 4.75—.540; blauwe id 4 40 4.60, Brielsche kralen 5—5.70; bra- vo's 5—5.60; red star 44.60, Malta (spring) 7li ct. Zeeuwsche eieren 6.50—7.50. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 23 Febr. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aange voerd- 467 vette runderen, 206 vette en "graskalveren, 2 nuchtere kalveren, 76 schapen en lammeren. 1-475 var kens. Prijzen voor: vette koeien le kw. 1.20—1.30. 2e kw. 1.10—100, 3e kw. ADVERTENTIËN. FRANCES CORA en CORA FRANCES» Dochters van W. ADRIAANSEN. C. ADRIAANSENDE RIJKE. Grand Rapids, (U. S. A.) Heden ontvingen wij de droeve tijding dat op "Woens dag 4 Februari 1925 te Fort Stanton, na een .angdurig smartelijk, doch geduldig lijden op 30-jarigen leeftijd is over leden, onze Zoon, Broeder en Oom, PIETER CORNELIS FR E EKEN IIORsT. Namens de familie, P. C. FREEK ENHORST. P. J. FREEKENHORST— I'üIJPE. Middelburg, 23 Februari, Wijngaardstraat L 161. Den 4den Februari over leed na een langdurig, smar telijk, doch geduldig lijden, onze innig geliefde Broeder VrÈeken^orst* in den ouderdom van 30 jaar. Namens zijn Broeder en vele vrienden van het Marine-Hospitaal FortStaiiton. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, MARIA JANNA ROTTIER, Wed P. MINDERHODD, in den ouderdom van ruim 92 jaar. J. VAN L00— Minderhoud. W VAN LOO en Familie. Driewegen, 22 Febr. 1925. De lieer en Mevrouw KOCH— DE WAARD betuigen hierbij hun hartelijken dank voor de groole belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hun Zoon ARNOUT. Kraambezoek zal bij voorkeur gaarne worden afgewacht op Don derdag 27 Februari lusschen 3 en 41/2 uur. Langs dezen weg betuig ik mijn vriendelijken dank aan allen, zoo van hier als van elders, die op 7 dezer blijk van hunne waardee ring hebben betoond bij de her denking van mijne 25-jarige ambts vervulling als Ontvanger der Ge meente Veere, inzonderheid aan het Gemeentebestuur, alsmede ook liet personeel der Secretarie. Veere, 21 Februari 1925. J. MAAS. Donderdag 26 Februari OESN spreekuur op het Consultatie-bureau voor tuberculoee te Middelburg. Dr. HOORWEG, Consultatie-bureau-Arts. Wilt gij uw blouseuietbederven? Verft dan met KRAKELINGEN-VERF in vele prachtige kleuren. 20 CENT per pakje. BIJ UW DROGIST.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3