Vo. 40. Dinsdag 17 Februari 1926 fSK=£ 168" .»a«rg*»ft- dit ttummer behoort i Bijvoegsel DE VEIITEIUMGS- BELASTIXG. Minister Colijn is, zooals meer sterkei mannen, geen snerk psycholoog. In zijn woorden en in zijn voorstellen geeft hij meermalen blijk fijne onderscheidingen te verwaarloozen, en de toch waarlijk niet onbelangrijke stemmingsgevolgen van zijn voorstellen te onderschatten. Zoowel in zijn salarisdecreten als in zijn belas tingvoorstellen zou vaak een omzichtiger woordenkeus, en vooral een zorgvul- dgier erkenning van uitzonderingen de ontstemming verminderd hebben. Iets dergelijks vinden we ook in zijn onlwerp-wceldcbelasting. Tegen zijn voorstellen om de meest drukkende ka pitaalbelastingen te verzachten zal wel niemand, buiten de socialisten, bezwaar hebben. Maar die weeldebelasting doet vanzelf allerlei bezwaren yijzen legen onbillijle en ook niet bedoelde gevolgen. Een be lasting op weelde, goed! ledereen is er vóór. Maar is het weelde om voor za ken in een andere stad te moeten Io- gegren of eten? Toch wordt ook daarvan 10 pet. weeldebelasting geheven. Er wordt nu toch al geklaagd dat het ho telleven en het eten in een restaurant in ons land zoo duur is, zoodat de han delsreizigers veel meer dan vroeger door hun lastgevers genoopt worden om zoo veel mogelijk de reizen te beperken tot een tocht op één dag uit-en-thuis. Nu komt daar weer 10 pet. bij. Dat wordt een zware belasting op het zaken doen in een andere stad. Hel wetsvoorstel kent echter geen on derscheid. Alles 10 pet. Is daar geen middel tegen te vinden? Een vergelijking met de heffing van dergelijke belastingen in andere landen als België, Frankrijk en Duitschland, gaat niet zuiver op. Men bejipcft maar bij on ze Zuiderburen te gaan kijken om vast te stellen ,dat het catéleven en het eten in restaurants daar een heel andere betee- kenis heeft dan bij ons. Men leeft daar veel meer buitenshuis, wat meestal als een soort luxe kan worden aangemerkt. Maar een Nederlander zelfs een over- groole meerderheid in de groot© steden, eet slechts bij groote uitzondering „bui ten de deur", d.w.z. in een restaurant. De meeste bezoekers doen het omdat ze hel móeten. En als het een fijn diner uit luxe is, zal dat als regel wel te consta-. teeren zijn aan cfen prijs. Maar daarbij heeft men het weer: dat otnderscheid van groote en kleine ver teringen negeert Minister Colijn, en nog wel terwille van een zuiver fiscaal be lang. Hij voorziet dat bij het vrijstellen van kleinere verteringen de restaurant- bezoeker zal Irachten de groote verte ringen in kleine te splitsen. En inderdaad zullen velen goclicm genoeg zijn om dat le probeeren Maar is de belastingfiscus dan zoo weinig vindingrijk, dat hij als eenig hulpmiddel daartegen slechts weet (voor te stellen dan maar alle verteringen belast, ook die waarop de kwalificatie van „weelde'' zeker niét toepasselijk is? Daardoor is het aan Minister Coiijn gelukt zijn voorstel zeer eenvoudig te maken wat belastinglechniek betreft. Maar hel is er ook bedenkelijk lomp en grof door geworden, zoo zelfs, we het in dezen vorm ontoelaatbaar achten. Er is nog een reden waarom men een dergelijke belasting in ons land maar niet zoo zonder meer gelijk kan stellen met de overeenkomstige belastingen in Duitschland, België en Frankrijk. In die drie maanden heeft men er o.a. door willen treffen den sterken stroom bui tenlanders, die er in de dagen van lage valuta heentrokken. In ons land kan men niet op een sterken stroom vreemdelin- .gen roemen. Het kost de grootste moeite ze hierheen te krijgen, want ons land is Jperucht duur. Nu gaat men het nóg duurder maken. 4 En aan den anderen kant geeft men aan de Nederlanders "een aansporing om voor hun vacantie geen plannen te ma ker voor een verblijf in het eigen land, want daar komt 10 pet. op. Er zijn nog altijd landen over waar die niet geheven worden. We voorzien een storm van verzet uit de kringen van onze hotel-, pension- en (restauranthouders. zoodanig te organïseeren, dat 'hiel de minste kosten het grootst nuttig effect bereikt wordt. Het eerste middel is uit een bezuini- gingsoogpunl het meest productief. Doch aangezien alle werkzaamheid van den staat haar grondslag vindt in de beharti ging van een of ander algemeen belang, beteekent dit soort bezuiniging onvermij delijk inperking van den omvang der staatstaak. Elk dezer belangen vindt ech ter in en buiten de Staten-Generaal zijn xvatme verdedigers en de regeering heêït mitsdien hier eéh terrein voor zich dat zij slechts langzaam en telkens tégen eeur anderen tegenstander strijdende, verove ren kan. De regeering is overtuigd, dat in ver schillende onderdeelen van den staats dienst door een betere organisatie groo- tere of kleinere bedragen kunnen worden bespaard. Na de bezuinigingen, welke sinds 1922 réèds hebben plaats gehad, zijn deze verbeteringen echter in den re gel niet mogelijk dan na een zorgvuldige voorbereiding, die noodwendig lijd kost temeer, waar ook hier bij een zoo groot korps van ambtenaren en bestuurders uit den aard der zaak nief aanstonds dje noodige overeenstemming ten aanzien van de meest juiste middelen kan wor den bereikt. Intusschen wordt ook aan dit onderdeel der bezuiniging voortge- werkt. De minister handhaaft zijn berekening, dat sedert de iudiening djer hegrooting Voor 1924 de uitgaven ten behoeve van den staatsdienst met rond 18 millioen verlaagd zijn. DE RIJKSINKOMSTEN EN DE SALARISSEN. Aan hef slot van een beschouwing over dc salarissen in de Mem. v. Antw. op de algemeene begroolingsbeschouwingcn van de Eerste Kamer lezen we: Omtrent de van verschillende zijden gevraagde overweging van het denkbeeld, om bij verbetering van de Rijksfinanciën allereerst eenige verbetering "ïu de sala rissen en loonen te brengen, kan de Mi nister tot zijn leedwezen geen enkele toezegging doen. Voorshands is ver laging van bepaalde belastingen een volksbelang van grooiere betcelcenis. Ook is hel z.i. meer dan twijfelachtig of er op de begroeiing voor 1926 wel van eenïg overschot sprake zal kunnen zijn. Intusschen is de Minister uit den aard der zaak wel bereid, indien bij de toe passing der nieuwe salarisregeling be paalde onjuislhcden mochten aan liet licht komen tot het op'heffen *van Serge- lijke onjuistheden zooveel ïijogelijk mede te werken. ST. MICHAEL. Zondag vergaderde te Utrecht het Ver band St. Michaël, waarbij vertegenwoor digd waren een 20-tal studieclubs. Mee gedeeld werd dat er thans 77 clubs be staan, en dat er nog verschillende in voorbereiding zijn. Tijdens de schorsing der vergadering werd aan vertegenwoordigers der clubs gelegenheid gegeven tot oprichting van voorloopige kringcomité's, en daarna van VQovloopige groepscomitó's. Door deze comité^s werden daarna verkiezingsaan gelegenheden besproken. Na de pauze hield prof Veraart een rede ter uiteenzetting van hetgeen St. Michaêl bereikte, en ter verdediging van het aanvaarde compromis. Hij betoogde dat hel Verbond steeds de eenheid,1 der R. K. Staatspartij had voorgestaan. Het Verbond bereikte een politiek leven in de partij, zoo krachtig als de Partij nooit kende De Bondsvergadering, zooveel ja ren een ergernis voor lien, die in de par tij belangrijk staatkundig gebeuren zlcli willen zien ontwikkelen, kwam op een maal zeer nabij het Roomsche Parle ment. Vervolgens kritiseerde de spr. het po litiek onverstand van de leiders van de R. K. volkspartij, en sprak hij over de woede cjer S. D. A. P. nu haar hoop op een scheuring in de katholieke partij verkeken is. Na deze rede werd liet gesloten com promis bij acclamalie aanvaard, waarna woorden van huldiging werden gespro ken voor de leiders der beweging. BINNENLAND BEZUINIGING IN DE HUISHOUDING VAN DEN STAAT. Over dit onderwerp wordt in "de M. van A. aan de Eersle Kamer inzake de Staatsbegrooting o.a. opgemerkt'. Een verlaging van liet peil der uitga ven is slechts op twee wijzen "te berei ken: n.l. vooreerst door 'den omvang der staatswerkzaamheid in te krimpen ■en in de tweede plaats door den arbeidt' Uit Stad en Provincie, U11 Z u i d-B e v e 1 a d d. In openbare vergadering kwam de raad der gemeente K a p e 11 e Maandag middag bijeen. Na een Nieuwjaarsrede van den voorzitter, beantwoord door den heer Zegers, werd medegedeeld dal een schrijven is ontvangen van den Minister van O., K. en "Wl over het plaatsen der Vvijzerborden. Waar dit schrijven niet duidelijk was, is door B. en Wc nadere verklaring hiervan aangevraagd. Naar aanleiding van het jaarverslag van de commissie tot wering van school verzuim, zei de heer Ganscman te heb- jben gedacht dat er wel aanmerkingen zouden gemaakt zijn in verband met het 7do leerjaar op de beide bestaande bij zondere scholen. De openbare school heeft het 6Öe leerjaar. Besloten werd om na onderzoek een uniforme regeling te treffen met de bestaande scholen en dit den Minister aan te vragen. De circulaire van den bond van post ambtenaren werd voor kennisgeving aan genomen. Machtiging werd verleend aan B. en W. om den tuingrond achter de woning van het schoolhoofd te Biezelinge te ver huren aan de Ned. Herv. Schoolver. Eveneens werd1 machtiging verleend aan B. en W. om de inwendige verbete ring van de onderwijzerswoning te Bie zelinge te gunnen aan den eenigen in schrijver voor f 425. Het verzoek lot het schrappen van art. 109 der aig. politieverordening (verplich ting dragen van muilkorven voor trek honden) werd met 5 vóór en 2 tegen, die der heeren Vereeke en van Wingen, ingewilligd. Een gratificatie voor de politiebeamb- fen O. de Jonge, H. Eversdijk, W. v. i. Linde en J. Bruinooge, werd toegestaan. De rooilijn voor de nieuw te bouwen woningen van de ver. „Éigen Erf" werd nader vastgesteld. Machtiging werd verleend aan B en W. om tot verpachting van den grond achter de begraafplaats te Biezelinge voor vijf of twaalf jaar over te gaam In bespreking kwam aankoop begraaf plaats voor Kapelle. De heer Eraanje handhaaft zijn oude standpunt om indien mogelijk de oude begraafplaats uil te' breiden en geen nieuwe aan te leggen. De heer v d. Have voelt hier geen be zwaar om het kerkhof te Biezelinge. ook voor Kapelle te benutten, maar dau voor eeil betere beplanting te zorgen en Ka pelle apart. De heer Ganseman gelooft dat de wa terafvoer op het oude kerkhof niet vol doende is. Spr. wijst op het bezwaar van de bevolking van Kapelle om te Bieze linge te moeten begraven, vooral ook over den postweg is liet ver. Weth Zuidweg vindt het kerkhof te Biezelinge een zeer rusiig mooi hoekje, en zeker zou dit in het voordeel der gemeente zijn wanneer ook Kapelle daar wilde begraven Een belere beplanting are zeker gewenscht. De heer Eraanje zou voor willen stel len om indien moge-lijk uit te breiden op de beslaande begraafplaats. Mocht dit niet kunnen, dan kan nadere overweging volgen om voor Kapelle oolc le Bieze linge te doen begraven. Besloten werd in den zin voorgesteld door den heer Eraanje. te handofcn. De heer van Wingen vraagt naar de regeling met het coöp. eleclrisch be drijf inzake de straatverlichting le Ka pelle. Ook wijst spr. op dein ongelukkigcn waterafvoer op het eind van de Oost straat. De voorz. deelt mede dat wegens ziek te van den voorz. van het coöp. electr. bedrijf, nog geen regeling is getroffen Omtrent het laatste wordt verbetering toegezegd. Dit T hol en. De beer M. A. Vermel le O u d- iVossemeer heefl medegedeeld, dat hij de betrekking van wethouder niet langer wenscht le vervullen. Maandagavond werd in eén druk bezochte vergadering te Ou d-V os sc- meer besloten tot oprichting van een fanfarecorps. Er meldden zich 40 lief hebbers aan om als werkend lid toe te treden Er 'zal nu getracht worden de noodige gelden bijeen te krijgen, maar er zal flinke medewerking moeten zijn, daar hel aanschaffen van instrumenten een zeer dure affaire is. De commissie leden van de oude vereeniging blijven aan tot de nieuwe vereeniging definitief is tot stand gekomen. Te O u d-V o s s e ni e e r werd Maan dag een vergadering van don Raad ge houden. In verband met een mededee,- ling van den heer Ooms over bestra tingen, werd door wethouder De Wilde gewezen op het feil, dat omtrent bestra lingen geen besluit was genomen, als door den heer Ooms was gezegd en uil notulen van vorige vergaderingen bleek, dat dit besluit niet was gevallen. Hierna werd de jaarwedde van den marktmeester besproken; tot heden ge noot hij 25 pet van de totale opbrengst maar waar de inkomsten de laatste jaren waren gerezen, besloot men die 25 pel te handhaven, met dien verstande, dat het maximum-bedrag voor belooning marktmeester de f 70 niet zal te boven gaan. Vervolgens had wijziging plaats van het reglement van het Wcezen-Armbe- isluur in zake de jaarwedde van den secretaris-ontvanger, die nu 5 pet. be draagt van de zuivere inkomsten,- Ihans zal hij 5 pet. blijven genieten, maar in geen geval meer dan f 500 belooning kun nen genieten De borgtochten door den secretaris-ontvanger te stelleij, werd ver hoogd en gebracht op f 1000, terwijl de borgtocht voor den gemeente-ontvanger lc stellen, zal bedragen f 6850 Eenige wijzigingen werden gebracht in de begrooling 1924, .terwijl enkele recla mes in zake schoolgeldbetaling werden afgedaan. Dit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Toen gisterenmiddag half twee de timmerman R. aan zijn werkzaamheden was bij denït. K. kerkbouw le Aarden burg, hadu hij het ongeluk door een plank te zakken, waardoor hij een stuk hout tegen dc borsl kreeg, met het ge volg dat een rib brak. Geneeskundige hulj) moest worden ingeroepen. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel). KERKNIEUWS. - Bij de herslemming voor een kerke- raadslid der Doopsgezinde gemeente te Aardenburg lusscheu de heeren P. J. IIol—Merks eu P. J. Hol—Wage is ge kozen de heer P. .7. HolWage. Neder 1. Bijbelgenootschap. Het NeG. Bijbelgenootschap heeft be halve de in de laatste jaren opgerichte provinciale commissies, o.a. in Gelder land, Groningen en Friesland, ter voor bereiding van zijn arbeid, ook onlangs te Goes een prov. commissie voor Zcè- lanid gevormd, waarin zitting hebben ds A S. Talma, ds. M. van Empel, ds. Wurlli, ds. de Puy. ds. v. Dis as. Hom burg, ds. v. d. Vis, ds. Scheele, dsi Waardenburg en ds. J. H. O. Kamsteeg. (N. R. Ct.) D. contra Briedóe don ex-directeur van de Brusselsch© Bank. Deze procedure betreft een vorderiug van f 100 000 als schadevergoeding wegens onregelmatig heden door Briedée gepleegd bij den in- en verkoop van effecten voor "den heer L V. D. Op verzoek van mr. Herman Keyzer, den raadsman van den heer L. V. D. werd de uitspraak van de rechtbank uit gesteld, aangezien lussehen partijen een regeling is getroffen waarbij geconveni- eerd werddat Briedée dp vordering van f 100.000 zal betalen gedeeltelijk in con tanten en gedeeltelijk in waardepapier. Boveijdien werd overeengekomen, dat Briedée zal prijs geven het nadeelig sal do van eenige personen, die bij de Brus- selsohe Bank gespeculeerd hadden, en waarop Briedée beweerde recht te heb ben. Briedée zou mei de betaling van f 100.000 reeds zijn begonnen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Men verzoek! ons de aandacht er op lc vestigen, dat in afwijking van het oorspronkelijk plan de causerie van mei. Tak v. Poortvliet uitsluitend voor leden toegankelijk te stellen, ook niet-leden deze voordracht over „Moderne Kunst" legen entree zullen kunnen bijwonen. - Maandagmiddag had te Goes d,e officieel© opening plaats der schilderijen tentoonstelling welke dezer dagen in hel Schuttershof wordt gehouden. Een kerncollectie, omvattende 46 wer ken, van Gez. Jacobs, mevr. Hendrikx, Vlissingen en Ger Bergsma, Zoutelande zijn geëxposeerd. De opening, welke door ialrijkc be langstellenden werd bijgewoond, ge schiedde bij monde van den heer P. C: Labrijn welke deze expositie een belang rijk evenement in het kunstleven onzer stad noemde. ONDERWIJS. Geslaagd te 's-Gravenhage voor der den stuurman de heer P A. v. d. Broecke te "Wilhelminadorp, RECHTZAKEN. - Door den kantonrechter te Goes, J. L., masseur te Goes, wegens het' onbevoegd uitoefenen der geneeskunde veroordeeld tot f 50 b. s. 30 d. h. en we gens het plaatsen van een advertentie, waarin hij zich dr. noemt tot f 50 b. s, 50 d. h. Diefstal met geweld. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch hebben in hooger beroep te rechtgestaan dc- fabrieksarbeiders C. A. v. B. en G S., uit Tilburg, die door dc rechtbank te Breda veroordeeld zijn tot resp. 2 jaar en 2 jaar en 3 maanden gcv. straf, ter zake van diefstal van hoeveelheid gouden ringen Een politic agent had hen op hcelerdaad betrapt, waaróp S. hem een slag in het gezicht gaf. Zij bekenden het hun ten laste ge legde. Ijle advocaat-generaal eischle resp. 2 jaar en 2 jaar en 6 maanden gcv. stral De za a k-B ried e Volgens berichten In de te Dusseldorp verschijnende bladen, heeft een recher che-onderzoek uitgewezen, dat Briedée bij sommige "West-Duitsche banken nog groote sommen te zijner beschikking heeft. In welke banken de safes zich be vinden weet men nog niet. Het zou voorls een feit zijn ,zoo meldt de „Telg." dal Briêdée's Vrienden in Dus seldorp den voortvluchligen bankdirec teur gedurende zijn verblijf in Engeland geregeld gelden toegezonden hebben. I De eerste Kamer van de rechtbank te Amsterdai^ zou uitspraak doen inzake de civiele procedure van den heer L. V. Uw.gezondheid kunt LI tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desla- fecteerend en oplossend werkende ïlfVBERT TABLETTEN Groote doozen 65 Cts (lugez. Med., LANDBOUW. - In de Zaterdag gehouden jaarver gadering van de Vereeniging tot bevor dering van landbouw en veeteelt to 's- H. (Areadskcrke werd de heer K. Janse als bestuurslid herkozen In de daarop volgende bestuursvergadering werd hij als voorzitter benoemd In de piaals van den voorzitter, den lieer Jac. Nijsse,die bedankte als bestuurslid werd gekozen de lieer I) W Linidenbergk. l il de rekening van den pemiingmees- ster bleek, dal in liet afgeloopen jaa» waren aangekochl 1774U0 IC. kunst meststoffen voor een waarde van f 19319 66 De ontvangsten dor veree niging hadden bedragen f767.85, de uit-, gaven 1611.93, zoodat de rekening sloot met een batig slot van f 135 10 Om liet bezoek van de vergadering aan te moeh digen werd besloten hel volgende jaar een presentiegeld van f 0.25 te geven. Nog werd besloten op Maandag 23 Fe bruari a. s. bij genoegzame deelneming gezamenlijk een bezoek te brengen aan de Eerste Ncdcrlandsche Coöperatieve Kunslmestfabriek te Yluardingen. (Onder leiding van den burgemees ter, als voorzitter van Ooft- eu Tuinbouw, was er Donderdagavond ceii bijeenkomst van ingezetenen in de openbare school te Br e skeus. Deze had ten doel een „regelingscom missie" te. benoemen voor de in dil jaar le Brcskens le houden tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw. In 't kort memoreerde de voorzitter de taak dier commissie. Daarna ging men lot stemming over. Gekozen werden II leden, waarvan de heeren J. de Vlieger en J Verschelling, resp. tot len en] 2en voorzitter en de heeren J de Pree en J- v. Luijk tot len en 2en secretaris geicozen werden. Staande de vergadering gaven zich een 15-lal personen als lid van Ooft- en Tuinbouw op. HANTEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Onlangs besloot de Kon. stoomver- verij „Nijverdal" gevestigd te Almelo tot den bouw van een nieuwe spinnerij. Thans heefl naar V. D. verneemt ook de firma H. ten Calc Hzn. en Co te Almelo besloten om naast de bestaande een tweede spinnerij te bouwen. Faillissementen. Fallict verklaard H. Visser, schilder, to Goes. Rech- ter-commissaris mr J "W Zijlstra. Cu rator mr. J. \V Goedbloed te Goes M. Arnold, koopman te Zier ik zee'. Rechler-commissaris mr P. J. van Ror- tel. Curator mr A. II. Kuipers, te Mid delburg. Opgeheven het faillissement van M. v. d. Welle, rijwielhandelaar le C o 1 ij n s- plaat curator mej. mr. A. Bolle, te Middelburg, wegens gebrek aan baten. 1 Het vernietigend rapport over de Hanzebank Den Bosch. Toen Zaterdag op de verificatie-verga dering inzake het faillissement van de Hanzebank Den Bosch, aan het eind van het verslag van de curatoren werd mede-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1