Miss Blanche BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 11 Fcbr. (Slotkoers). 6 pCt. Nederland 1923 102 elf zestiende; S pOt Nederland 1922 103 zeven zestien de; 5 pOt. Nederland 1918 97; 4% pOt Nederland 1917 90' 2% pOt. Nederl W, Schuld 553/i; 3 pOt. do Qblig 67 dertien zestiende; 3 pOt. do. Certif. 67 elf zes tiende Cert. Ned. Hand. Mij. 1263/s126«/s Aand. Ned. Ind Handelsb 140'Aand.' Koloniale Bank 180- lsli Koninkl Petr Aand. 409— 4KriJV Gecons Hollandschc 177'A.- 178%; Cult Mij Vorstenlanden 160 —161, Handelsv. Amsterdam 457 462; Javascho Cultuur 345- 350; Aand. Doli Maalsch. 387 391, Amstcrd Rubber 17ö'/a- Ned. Amerik. Vaart 69%; Ned Scheep- •vaartimie 1.363/4Koninkl Holl. Llovd 6%; ICon. Ned Stoomb. Mij. 80'/3. Gouda A. 9"/s; Philips A 315, Jurgens A 771/2—781/2 Anaconda 92 elf zestiende, Steels 125; Erie 32»Southern Railway 883,; Com mon Marine 14 vijr zestiende; Prefered do. 49' -Maxwell Or. C v. A. 4%Max- Well Land Cert, v Inc. Bonds lSi/a- Prolongatic 2% Russen Obi. 1880 4Vs- Markt sluit lusteloos. Wisselkoersen Londen chèque 11.87%; Berlijn 59.15; Weenen 0 0035; Parijs 13 32' -Brussel 12.69; Dollar Cable 2.481/*. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Fcbr Hoogste barometerstand 768.1 te Toulon Laagste barometerstand 728.1 te Hanmayen. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 dezer Matige tot krachtige, tijdelijk storm achtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, betrokken tol zwaarbewolkt, regen buien. later opklarend en iets kouder. Thermometerstand alhier 's morgens 9 u. 50 gr., 12 uur 85 gr., 3 uur 54 gr Yri'dag 'aterdair 14 Zondag 1*5 Maandag 16 Dinsdag 17 Woeosd't:» 18 (Het tijdstip 'i Homburg *lfiA«(nj(6n HOOG WATER. Vlissingen. 12 Fobr n.m 13 3 47 4 23 5.03 5 48 604 7 01 8 17 T t«" wijs in één der moderne talen in het leerplan van de lagere scholen. Benoemd tot tijd. onderwijzer aan de Prins Maurilsschool te Rotterdam, de heer J. 0. Wisse, te Wissenkerkc Dienst der onderwijsgebouwen Bij Kon. besluit is aan den geschors ten architect-afdeelingschef bij den dienst der onderwijsgebouwen J H. Hcrmelink, te 's-Gravenhage, ontslag uit rijks dienst verleend. LANDBOUW. Op de j.l, gehouden tentoonstel ling van pluimvee, konijnen enz. te Leeuwarden, behaalde de heer A. P. Dingemanse te S t, Laurens, met een Japanner-voedster, een tweeden prijs en te Stadskanaal met een Thüringer- voedster een tweeden prijs. Hengstenkeuringen. De voorjaarsrijkshengstenkeuringen zijn de vorige week gehouden teZierikzee Kattendijke, Hulst. Axel en Ooslburg; aanwezig waren de rijks commissie en de stamboekcoramissie. Goedgekeurd zijn 70 hengsten, waaron der 33 drie-jarige; afgekeurd zijn 82 hengsten en uitgesteld is 1 hengst. De stamboekcommissie keurde 108 hengsten, en de rijkscommissie 98; onder deze laatste waren 5 stamboekhengsten, welke bij deze keuring en in het najaar 1924 door de stamboekcommissie waren afgekeurd en nu correctief door de rijks commissie zijn goedgekeurd, benevens 6 stamboekhengsten, die door de eigenaren niet bij de slamboekcommissie ter keu ring zijn aangeboden. Uil Belgic werden ingevoerd en ter keuring aangeboden 24 hengsten van drie van drie jaren en ouder, waarvan er 17 zijn goedgekeurd en 7 afgekeurd. De belangstelling hij de keuringen was zeer groot, uit alle deelen van ons .'and waren koopers opgekomen. Voor Servië en Slowakije werden de afgekeurde hengsten opgekocht. Vóór de keuringen waren voor Letlandsehe rekening eenige afgekeurde hengsten aangekocht. NAGEKOMEN BERICHTEN. TWEEDE KAMER. Besloten werd de interpellatie-Oud i.z. de verbreking door de regeering van het contact met den 0 B. P T. T- aan dia orde te stellen, morgen bij den aanvang der vergadering Bij het opmaken van de nominatie voor raadsheèrplaats in den Hoogen Raad ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den raadsheer mr Fentener van Vlissingen tot vice-presi dent van den Hoogen Raad, werd als no 1 geplaatst mr. dr. G. Kirberger, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam met 39 van de 7" uitgebrachte stemmen Tweede candidaat werd mr. dr P Pol- vlict, raadsheer bij het Gerechtshof te 's Gravenhage. BEURSOVERZICHr. AMSTERDAM, 11 Fcbr. 3 uur. De opleving voor enkele fondsensoor ten bleek van korten duur te zijn ge weest. Ook voor suikerwaarden was de animo sterk bekoeld. H V A.'s bleven zich bewegen be neden de vorige slotkoerseu. Oliefondsen konden zich evenmin in koers verheffen Koninklijken werden voornamelijk omstreeks het middenkoers- peil van gisteren afgedaan. Geconsoli- deerden zoo goed als onveranderd. a Op de mijnafdeeling trokken Redjang Lobon's opnieuw eenige procenten aan, Voor het overige gaf de beurs maar zeer weinig aanleiding tot bespreking. Prol. 2% pOt. GENERAAL BOOTH IN ONS LAND. Generaal Booth is hedenmiddag uit Engeland le Amsterdam gearriveerd. Vele heilssoldaten en belangstellenden juich ten hem hartelijk toe. DE SOCIALISTEN EN DE POLITIEK VAN KERBIOT GRENOBLE, 11 Fcbr. V. D Het con gres der Fransche socialisten, dat alhier reeds eenige dagen bijeen komt, heeft met meerderheid van stemmen besloten de politiek van steun aan de regeering van Hendot voort le zetten. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 9—11 Fcbr. Bevallen J. 0. Vogel, geb Matthijsse, z. J. M. de Witte, geb.' Kalle, d. E. Broodman, geb. Geervliet, z. P. A. Venneule, geb. de Rooij, d. C. F. van Oost, geb Rijke, z. Overleden A. Dourleijn, 53-j., weduwn. van M Louws J. L. Emans, 56 j^, gehuwd met M L. van Hoepen B. v d Voorde, 54 j., weduwe van J. Lu- dikhuijze. J. M. Remijn, 87 j., we duwe van A. J Bleuzó. H. Japik.de, 75 jgehuwd met M. Th. Liebert. LAATSTE BERICHTEN. HET EEREDOCTORAAT DER KONINGIN. Ter gelegenheid van de promotie van de Koningin tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid geeft de Koningin 26 dezer een maaltijd waaraan genoodigd zijn verschillende dames en heeren uit Leiden o. w. de president-curator, de rector-magnificus; en eenige hoqglcera- ren van de faculteit der rechtsgeleerd heid, vertegenwoordigers van de manne lijke en de vrouwelijke studenten-colleges en de commandant der eerewacht van „Pro Patria". HOF VAN ARBITRAGE, De Minister van Staat, Mr Gort van der Linden, is heden beffbemd lol lid vanwege Nederland van het Arbitrage- Hof. DE ONDERWIJSGEBOÏJWENDIENST. Terzake de bekende malversaties bij het voormalig bureau van den Rijksbouw meester, voor de onderwijsgebouwen, stond heden voor het Haagsche Ge rechtshof in hooger beroep terecht de {gedetineerde bouwkundige G. v D., die door de Haagsche rechtbank wegens ver duistering is veroordeeld tot twee jaren (gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis Het O M, vorderde be vestiging van het vonnis. MOORDAANSLAG. Gisteravond waren 3 Spanjaarden in een café aan den Schiedamschen dijk te Rotterdam aan het biljarten; plotseling trok een hunner een revolver en loste 3 scholen op zijn 34-jarigen landgenoot. Zwaargewond werd deze naar het zieken huis vervoerd »Zijn toestand is vrij ho peloos. De dader wist te ontvluchten. De derde Spanjaard werd in bewaring gesteld, doch hij weigert inlichtingen te verschaffen. BRANDSTICHTING. Gistermiddag brak brand uit in een turfschuur bij het ziekenhuis te Heeren veen. Eenige oogenblikken laaiden de vlammer fel op en was voor het zieken huis gevahr niet uitgesloten. De brand weer wist den brand echter tjjdig te blusschen. Het is gebleken dat de brand gesticht is door den 29-jarigen RN, verpleegde in het Armenhuis van Engwerden, dat in de benedenverdieping van het ziekenhuis is gevestigd. De man is .gearresteerd. Hij heeft bekend. STAATSLOTERIJ. Onderstaande prijzen vielen op de vol gende nummers. (Onder voorbehoud), f 10.000: 9189 f 1000: 13044 f 100. 7741 12350 12813 f 200 1985 9576 1519') 16300 20628 f 100 455 1079 1193 1713 2593- 3374 8626 10093 12115 13032 13197 14683 16386 17266 18628 19595 19832 21378 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 11 Febr. 3 uur De cijfers tusschcn haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.871/4. (11.88%). Berlijn 0 5915 (0.5910). Parijs 13.32(13.31%). Brussel 12 69 (12.68'/») Zwitserland 47.92'/a (47.90). Weenen 0.0035% (0 0035'. Kopenhagen 44 20 (44.10). Oslo 37.95 (37.95). Stockholm 67.(66.90). New-York 2.48% (2.48%). EEN DEFENSIEF VERBOND VAN WEST-EUROPA. LONDEN, 11 Fobr. V D. De diplo matieke medewerker van de „Daily ,Te- legraph" bespreekt opnieuw de kwestie tot een defensief verbond tusschcn de mogendheden van W. Europa. Hij meent, dat van Belgische zijde <le deelneming van Nederland zeer zal worden toege juicht De onderhandelingen, die op het oogenblik lusschen. België en Neder land plaats hebben, hebben een gunstig verloop, doch de medewerker gelooft niet, dat Nederland zich bij een defensief verbond zal aansluiten en aan zijn tra ditie getrouw zal blijven. IIET CONFLICT IN DE MACHINE- INDUSTRIE. LONDEN, 11 Febr. V D. Heden valt waarschijnlijk de beslissing in bet con flict 'in de machine-industrie. Verno men wordt, dat de werkgevers een loons- verhooging zullen aanbieden tusschen de 21/2 en 5 shillings, terwijl de vakvereeni- gingcu een algemeene verhooging van 20 shillings per week hebben gecischt VERSCHILLENDE BERICHTEN. In de Hillelaan te Rotterdam is een autobus omgeslagen, toen de chauf feur plotseling voor een postauto moest uitwijken en zijn draai te kort nam. Er bevonden zich twaalf passagiers in, die gelukkig geen van allen ernstig letsel bekwamen. Zeven personen hadden kneuzingen en ontvellingen opgeloopen zij konden allen hun weg vervolgen. In bewaring is gesteld de brie venbesteller F. A. v. B„ te Rotterdam, die ervan verdacht wordt in November van het vorig jaar een postwissel van f 600 zich te hebben toegeëigend, bene vens een aangeteekend pakket, inhou dende een zilveren beker. Deze beker werd later bij de politie gedeponeerd als gevonden voorwerp, dat in den Schie damschen Singel drijvende was ge vonden. Op den Rijksstraatweg Amsterdam- Abcoude kwam-uit de richting Abcoude de heer T. uit Amsterdam in snelle vaart per motorfiets aanrijden. Hij nam de bocht bij het Fort te kort en kwam daardoor tegen den pedaal van een fiet ser terecht. De heer T. verloor het evenwicht en sloeg over den kop. Juist op hetzelfde oogenblik kwam een auto aanrijden waarvan de chauffeur het ge vaar bespeurende, naar rechts uitweek, met het gevolg, dat de wagen tegen een aan den kant van den weg staanden paal opreed, waardoor de auto ernstig be schadigd werd. Te Woerden heeft de 19-jarige C. G. v. S. aan tafel zijn broer, bij een twist met een vork gegooid en hem daarbij in het oog getroffen. Gevreesd wordt dat hij het ecne oog zal moeten missen. Zijn broer is gearresteerd. Men meldt aan de Maasbode uit Brussel: De politie heeft den Nederlan der W. M., die den kost verdiende met „hongerstaken", als ongewenschte vreemdeling over de grens gezet. Drie jongens uit Armentieres (Fr.) vonden bij een wandeling naar Le Tou- quet een niet-ontplofte granaat. Bij een poging om de ontplofbare stoffen uit het gevaarlijke voorwerp te verwijderen, barstte de granaat uiteen. De knapen werden letterlijk aan stukken gescheurd. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Maandagmiddag is door B. en W. van Colijnsplaat aanbesteed, het vervoer per kruiwagen van den grond, liggende op het Havenplein aldaar. Het werk is gegund aan dhr. J. van Heklce voor f 700. De levering van 70.000 straatklin kers, welke door de gemeenle Sas van Gent ten behoeve voor den aanleg van straten en stoepen, in het openbaar was aanbestee«f cn waarvan de gunning" door den raad der gemeenle is aangehouden deii raad der gemeente is aangehouden; is thans opgedragen aan den heer J. Gein naerdl te Sas van Gent voor een totaal bedrag van f 2093. AFLOOP VERKOOFINGEN. Vrijdag werd te St. Annaland ten overstaan van Notaris Meulenberg, Bij zuigelingen en kinderen geneest men de ontstoken roode en smettende deelen spoedig door middel van PUROL. (Ing Med.) verkocht een perceel bouwland, groot 1.85.30 H.A. tegen f 2140, en een per ceel bouwland, groot 1.88.90 H.A. tegen f 1960, alles per gemet van 39.24 A. Een en ander geschiedde ten verzoeke van de erven A. N. Snouck te St. Maartensdijk. tl K' t fr ff {I HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De Bossche Hanzebank. Blijkens de ter griffie van do Recht bank le 's Hertogenbosch gedeponeerde lijst van crediteuren van de Hanzebank, bedraagt het totaal der erkende schuld vorderingen 25866 tot een bedrag van f23 481.650, dat der betwiste ..schuldvor deringen 430 tot een bedrag van f971 661. LEGER EN VLOOT. Adelborst le kl. der marine reserve H. J. Landsman wordt ontheven van zijn plaatsing op het wachtschip te Vlissingen wegens 't eindigen van den voorgeschreven oefeningstijd. Luit. ter zee 2e kl. marine-reserve M. J. van der Burgt, is den 16en Febr. geplaatst a. b. van Hr. Ms. pantserboot „Gruno". Rheumatielc! De pijnen bestrijdt men met Spirosal~oplo$sing„^a^* waarmede alle pijnlijke plaatsen moc- ten ingewreven worden. Om de aandoening zelve tot genezing ie brengen, moei deze uitwendige kuur gecombineerd worden mei hei inwen dig gebruik van Aspirin-iableilen ycfc". Spirosal-oplossing is in c" apotheken en drogisiwinkels verkrijgbaar. (Ingez. Med.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Bij Kon besluit is met ingang van 1 Mei a s. eervol ontslag verleend aan den lieer W. H. de Horn, directeur van het posl- en telegraafkantoor te Br ui- nis se. Dienstregeling van het Staatsspoor. Naar aanleiding van het door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg verzonden verzoek tot het aanbrengen van verschillende wijzigin gen in de ontworpen dienstregeling van het Staatsspoor, met betrekking tot het traject Roosendaal-Vlissingen is door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen aan de bevoegde autoriteiten een schrijven ver zonden waarin zij opmerkt geen kennis te dragen van de motiveering van het schrijven der Middelburgsche Kamer, en alzoo niet kan beoordeelen, welk Middelburgsch belang wordt gediend door het laten vervallen van den sneltrein uit Roosendaal, die om streeks 11 uur te Vlissingen aankomt, doch er op wijst, dat door het vervallen van dien sneltrein de verbindingen van het Noorden en het Oosten des lands met Zeeuwsch-Vlaanderen ten zeerste zou worden geschaad, aangezien die sneltrein (de eerste naar Zeeland van ifft Amsterdam) te Roosendaal tevens ook de eerste aansluiting geeft voor passagiers uit het Oosten (van af Arn hem), en via Walsoorden en Vlissingen gelegenheid schept om omstreeks den middag Zeeuwsch-Vlaanderen te berei ken en na afdoening van zaken nog den- zelfden dag huiswaarts te keeren. Ook voor het aanvoeren van post- en och tendbladen is die trein voor Zeeuwsch- Vlaanderen van veel beteekenis. De Kamer verzocht daarom het verzoek der Middelburgsche Kamer voor zoover dit sneltrein 3 in den voormiddag betreft niet in te willigen. Er is geen sigaret, die zich in eenig opzicht met „De Sigaret" kan meten. Het is dus Uw belang altijd te zeggen: Geef MIJ maar (Ingez. Med.) DE ONTWAPENING. Eerstdaags zal het eindrapport ver schijnen van de geallieerde controlecom missie. Dan eerst zal men dus breed voerig een overrJeht hebben in welk opzicht Duitschlai tekort is gekomen in zijn ontwapening, waartoe dit land volgens het verdrag van Versailles ver plicht is. De Evening Standard is bij Londen- sche politieke en diplomatieke kringen er op uit geweest, om al iels van den inhoud te weten te komen. Het rapport zal alzoo een complete lijst bevatten van alle détails, waarin Duitschlund is in gebreke gebleven, de aanklacht, dal Duitschland een geregel de recruteering, groolcr dan bij liet ver drag van Versailles toegestaan is, on derhoudt, dat er studenten uit heel Duitschland bij de rijksweerbaarheid worden geplaatst, dat de politie als een leger is gevormd en gecentraliseerd ge houden wordt en onder controle van de regccring staat, in plaats van over het geheele land le zijn verdeeld en aan de plaatselijke autoriteiten onderge schikt worden gemaakt, dat de Dnit- s'che regeering wapens en machines Ier vervaardiging van wapens verbergt, dal, niettegenstaande hel verbod van de. ge allieerden. er tal van arsenalen van Iïrupp niet zijn gesloopt en dat de ma chines voor den bouw van zwaar ge schut zijn behouden Verder verklaart het rapport, dat de geheele organisatie van hel Duitsche leger op een uitbreiding lot een veel grootere strijdmacht is ingericht. In dit verband wordt gewezen op de leger orders van V011 Sceckt, waarin hij de Duitsche soldaten eraan herinnert, dat alleen de gedachte aan de wapens, die hem ontnomen zijn, hem kan voorbe reiden lot den tockomsligcn slag. De eindconclusie is, dat de moreelc en materieele ontwapening van Duitsch land nog niet voltooid is. En van (lil rapport zal weer afhan gen, of de Keuische zone nu binnen afzienbaren lijd wordt ontruimd. Men weet, dal de geallieerden bij hun be slissing, dat de bezetting in elk geval na 10 Jan. j.l. gehandhaafd zou blijven, heeft toegezegd, dat bij de bespreking van hel volledig rapport ook de vraag zal worden behandeld, whl Duitschland nog zal hebben te doen op ontwape- ningsgebied ter bevrediging der eischen. Het is niet denkbaar, dat steeds aan het verdrag zal worden vastgehouden. Gelijk wij al eens hebben uiteengezet. MARX PRUISISCH PREMIER. Zooals verwacht werd Marx is giste ren door den Pruisischen Landdag bij tweede stemming tot minister-president van Pruisen gekozen. Hel is wel eigen aardig, maar de premidr wordt in. (Duilschland's grootste bondsstaat door de volksvertegenwoordiging aangewezen. Marx behoort, gelijk men weel, tot het Centrum De stemming geschiedde aldus: Aan de stemming namen 444 van de 450" leden van den Landdag deel. 223 was dus de volstrekte meerderheid. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 219 stem men op Marx, 153 op dr. von Richter, van de Duitsche volkspartij, 43 op den communist Pieck, 16 op den afgevaardig de Ladendorff, van de economische par tij. 11 op den nationaal-slocialist 'Koer- ner en 1 op den heer von Öampc, van de Duitsche volkspartij. Een herslemming was dus noodzakelijk. Bij de tweede stemming werden 385 geldige stemmen uitgebracht. Marx vereenigde er 223 op zijn naam en was dus gekozen. Dr von Richter behaalde bij de tweede stemming: 162 stemmen Na' de verkiezing van den minister president werd de sociaal-democraat Bar tels herkozen tot voorzitter Tan den Landdag. Marx was al vóór zijn benoeming aan het onderhandelen geweest over zijn a.s. kabinet. "Waarschijnlijk zal dat alleen worden samengesteld uit centrum en democraten, plus een enkele sociaal-democraat als «rakminister. Het Centrum zal voorts 4 portefeuilles krijgen, en de democraten- twee. Dr. Marx heeft in elk geval lijdend zijn kanselierschap de noodige routine gekregen; hij weet, hoe een parlement er uit ziet. En er dient nog eens op ge lezen Duitschland is tijdens zijn kan- fcelierschap onder de leiding van zijn kleine coalitie, door het zwaarste heen- gekomen In hoeverre dit aan dc gewij zigde omstandigheden te danken is, en- in hoeverre aan zijn bekwaamheden, kan in 't midden worden gelaten. Marx is geen figuur van den eersten rang, maar iemand die niet slecht heeft geboerd, die geen slechte ervaring heeft opgedaan. En dat is in het Duitsche parlemen taire leven al wat waardI o EEN BEWEGING TEGEN DE VREEMDELINGEN. De correspondent van de „Daily News" te Sjanghai maakt in een brief melding van een buitengewone golf van propaganda tegen de vreemdelingen, die*

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2