+U&MA6 BEURSNOTEER&iG VAN HEDEN. AMSTERDAM, 9 Febr. (Slotkoers) 6 pOt. Nederland 1923 1023/4; 6 pOt. Ne derland 1922 103Vis pCt. Nederland 1918 96 dertien zestiende; 4'/a pOt. Nederland 1917 89i/a; 2'/? pOt. Nederl. W. Schuld 1653 pOt do Oblig. 67V&, 3 pCt. doa Oertif. 673/8. Cert. Ned Hand Mij. 1253/,'—126'/i- Aan- deelen Ncd Ind. Handelsb 139; Aand. Koloniale Bank 178 179; Koninkl. Petr. Aand. 404 -409'/?; Gecons. Holl^pdsche 175 -179; Guit. Mij. Vorstenlanden 157— 158'/?. Ilandclsv. Amsterdam 443— 449, Ja- vasche Oultuur 341, Aand Deli Maafsch. P85--387, Amsterd Rubber 165—167. Ned. Amerik. Vaart 69»/*Ned. Scheep vaart unie 1363/,Koninkl. Holl. Lloyd 6»/?; Kon Ned. Stoomh. Mij. 79i/s. Aand* Paket vaart 196. Bank-Associatie 36. Gouda A. 93/t; Jurgens A. 778/*. Anaconda 933/,; Steels 1253/,, Erie 32'/?; Southern Railway 89'/(, Common Marine 14 elf zestiende, Prefered do 503/sMax well Gr. 0. v A. IV,Maxwell Land Gert.' v. Inc. Bonds 18'/,. Prolongatie 2»/,. Russen Obl. I860 4'/,. Markt sluit op de laagste prijzen. Wisselkoersen Londen chèquc 11.86»/,; Parijs 13.32»/?, Brussel 12.67»/?. Dollar Cable 2 48»/>. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Febr Hoogste barometerstand 773 5 te Coruna. Laagste barometerstand. 723.0 te Thorshavn. Verwachting van den avond van 9 tot Wen avond van 8 Februari Matige, later opnieuw toenemende Zui delijke tot Westelijke wind, eerst afne mend,1 later opnieuw toenemende -be* wolking wellicht met regenbuien, dezelf de temperatuur. Thermometerstand alhier 's morgens 9 a 50 gr., 12 uur 54 gr., 3 uur 52 gr HOOG WATER. Vlisringen. Dinsdag 10 Febr. n.m. 2.42 Woensdag 11 3.14 Donderdag 12 3.47 7rijdag 13 4.23 Zaterdag 14 5.03 Zondag 15 5.48 Maandag 16 v.m. 6 04 (Hel tijdstip van hoog water te Komburg valt 0 minuten nR dat te sauaingen.} Middelburg II tegen M E.V.O. met 1—5 lot resultaat Voor de 1ste klasse van den Z. V. B had de ontmoeting plaats Zeelandia H Terneuzen II met 3 -0 tot einde. Aan de Crt ontleenen wij nog de volgende uitslagen uit de afdeeling IV: le klasse: WilhelminaM. V. V, 1-rO; De Valk—B V. V. 0—4. 2e klasse BredaL. O. N. G. A. 20. Reserve 2e klasse: Dongen IIN. O. A D III 1—3; D O S. K. O. II—Bre- dania II 01. Om het Europeesche Schaa tsenkampioenschap. Zaterdag werden de wedstrijden om de kampioenschappen van Europa te St Moritz voorgezet. De resultaten zijn: 1500 meter: 1 Polacsek, 2 min. 34.5 sec 3. Boot, 2 min. 38»/s sec.; 5. Roelf- sema, 2 min. 51 sec.; 7. Kos, 2 min. 5IV» sec 9. Haag, 2 min 53 sec.; 10. Kuipers, 2 mm. 54 sec. 10.000 meter; 1. Polacsek, 19 min. 48* sec 4. Roelfsema, 20 min. 50s/r, sec., 6. Boot, 21 min. 9s/s sec.; 7. Kos, 21 min. 16»/,-, sec.; 8. Kuipers, 21 min. 45* sec. Haag startte niet. Er stond nogal veel wind De eerste prijs werd gewonnen door Polacsek, die op drie afstanden met 67 pnt te voorschijn kwam; tweede was Larsen op drie afstanden 7 pnt.; 3. 01- sen met 12 pnt.; de overige plaatsen werden verder bezet door Boot, Roelf sema. Kuchar, Kuipers, Kos en Hassler, in de genoemde volgorde. AFLOOP VERKOOPINGEN. - Bij de verkooping van bouwland te W o 1 f a a r t s d ij k op Vrijdag j.l ten overstaan van notaris Van Dissel, werd kooper van een gedeelte van perceel 1 de heer P. Blok aldaar voor f 33.70 per H A. Het andgrc gedeelte werd niet ge veild. Van perceel 2, groot 4 H.A. 58 A 70 c.A. werd kooper de heer VV. Buize voor de som van f 3190 p H.A/ AFLOOP AANBESTEDINGEN. - Door B. en W. van Oo s t b u 1* g werd Zaterdag in het openbaar aanbe steed het bouwen eener dubbele woning, waarvoor door zes personen werd inge schreven Gegund aan den laagsten in-' schrijver Th Lohman te Oostburg voor f 11.477. NAGEKOMEN BERICHTEN. ONBEVOEGD UITOEFENEN GENEESKUNDE. Voor het kantongerecht te Goes werd heden door den ambtenaar van het O. M. tegen den zich noemenden dr. J. L., voorheen te Amsterdam, thans te Goes, wegens onbevoegd en buiten noodzaak uitoefenen der geneeskunde f100 boete subsidiair 90 dagen hechtenis geëischt. Wegens het plaatsen van een adverten tie in het Noord-Bevelandsch Adverten tieblad, waarin hij zich als d r uitgeeft, werd f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis lïevorderd. MARKTBERICHT HULST. 9 Febr. Aanvoer ruim, handel kalm. Tarwe f16, rogge 14 50, gerst 16, haver 11.50, erwten 16. bruine booncn 17. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 9 Febr. 3 uur. De effectenbeurs verkeerde heden in hrrijwe! dezelfde conditie als Zaterdag.. Het kenmerkendste verschijnsel was oen groot gebrek aan orders,- tengevolge ■waarvan de handel van kleine proportie bleef. LAATSTE BERICHTEN. UIT VLISSINGEN. Hedenmorgen vond een conducteur van de electrische tram een portefeuille met f 3700 aan bankpapier en enkele andere stukken van waarde. De eige naar gaf den vinder een belooning. MARKTBERICHT. ROTTERDAM 9 Febr. Binnen! gra nen Tarwe met zeer ruim aanbod in alle soorten belangrijk lager en niet ghheel te ruimen. Verkocht naar kwaliteit f 11 f 15, extra puike .daarboven. Rogge lager f 14.50— f 15.25. Gerst, Chevalier, flauw f 15—f 16. Haver lager, f 10—f 12. KI. gr. erwten lager, f 15—f16, Kroon- erwten lager, f 13—f 16; Schokkers prijs houdend, naar kwaliteit f 15—f20 50. Bruine Boonen ruim aangeboden en belangrijk lager, naar kwaliteit f 15—f 21. 350-JARIG BESTAAN LE1DSCUE UNIVERSITEIT. Hedennamiddag werd in de Pieters kerk het feit herdacht van de stichting der Hoogeschool. De feestrede te dier gelegenheid werd uitgesproken door den rector-magnificus Prof. A. J. Blok. Aan wezig waren de Koningin en Koningin- Moeder, Prins Hendrik en Prinses Ju liana, de Minister van Onderwijs, K. en W., meerdere Ministers en een aantal hooggeplaatste burgerlijke en militaire autoriteiten en vertegenwoordigers van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Het onderwerp der rede van den rec to? was getiteld ,,De ontwikkeling van het strafstelsel in Nederland." De spreker begon echter zijn hoorders een hartelijk welkom toe te roepen op de historische plaats, waar na Leiden's ontzet redders en geredden waren sa mengekomen om God te danken, waar in den vroegen morgen van 8 Februari 1875 Zijn zegen is afgesmeekt over de Hoogeschool, waar op 6 November 1875 het herstel der Akademie is bezegeld, en waar nu reeds vier malen de eeuwfees ten en halve eeuwfeesten der Stichting zijn herdacht. Die herdenking brengt als van zelve mede, dat wij in ,onze gedachten terug gaan tot hem, aan wiens vooruitziende blik, aan wiens warme hart wij de stich ting der Hoogeschool te Leiden boven alles te danken hebben, tot Prins Willem van Oranje! Na uitvoerige mededeelingen omtrent slichting en bloei dezer Hoogeschool brengt spr. namens den senaat aan de nagedachtenis van dien Prins en aan de nagedachtenis van allen ,die met hem aan de stichting dezer universiteit hebben medegewerkt, eerbiedige huldet Na het eindigen der redevoering werd overgegaan tot de plechtigheid dor be vordering lot het eere-doctoraat in de rechtswetenschap van II. M. de Koningin. Ook daarbij voerde de rector het woord. De Senaat heeft gemeend, dat hij aan de gevoelens van piëteit en dank baarheid voor den grooten stichter der Hoogeschool, niet beter uiting kon geven, dan door aan de Koningin, zijn nazaat, de grootste eer le bewijzen waarover de Senaat beschikken kan Dit eeredoctoraat wordt slechts ver leend aan hen, wien dit om hun ver diensten toekomt Zoodanige verdiensten heeft de Senaat bij IIMajesteit aanwe zig geaclil op hel gebied van het recht Zij belrelfen niet de theorie van een bepaald onderdeel van het recht. - neen, zij liggen op het terrein van de practijk, in het streven om het recht, zoowel in de binnenlandsche als in de buitenlandsche betrekkingen te verwe zenlijken II. M. de Koningin beantwoordde, na den doctoralen bul in ontvangst geno men te hebben, kort de toespraak van den rector. Zelden zoo ooit, zoo zei 11. AL, is het voorgekomen, dat de lotgevallen eener Universiteit van af haar ontstaan, met die van het volk, dat in haait lufster deelt, zoo zijn samengeloopen als die van Leiden en Nederland. Uit heldenstrijd geboren te samen met het gemecnebesl groot geworden, maar ook van gevaren en tegenspoed trouw en onvervaard haar deel gedragen, blijft, haar naam verbonden aan het beste wat onze stam vermag te geven. Dit en de woorden waarmede U haar hebt bekleed geeft aan, deze zoo hooge onderscheiding voor mij een bijzondere waarde De onderscheiding vervult Haar met dankbaarheid en trotsch, omdat zij haar beteekenis ontleent aan het rechtsbe wustzijn dat altijd zoo sterk in ons volk heeft geleefd en waardoor zij zich in de moelijkste "uren te gedragen wist en vooral omdat Haar uit deze onderschei ding en uit de promotierede, de zeker heid toeklinkt dat ook voortaan de Leid- sche universiteit één met Nederland en met het Koninklijk Huis voor zal gaan op den weg dien recht en plicht wijzen De bul is 30 bij 40 cM. groot en met roode en zwarte letters op perkament door een student geschreven Het zegel is donker oranjekleurig en was verpakt in een zilveren doosje Na een bezoek aan hel Museum van Oudheden keerden dc Koningin en de Prinses naar Den Haag terug De "Prins blijft te Leiden, waar hij heden zal aan zitten aan een feestmaaltijd. BRAND. In den afgeloopen nacht is het woon huis en de schuur van M. v. d. H. te Velp (bij Grave), tot den grond toe af gebrand. Door den scherpen wind werd het vuur, dat in de schuur was ontstaan, hevig aangewakkerd en sloeg direct over naar het woonhuis, waar het ge zin rustig sliep. Een overbuurman be merkte om 1 uur 's nachts onraad. Met groote moeite gelukte het hem de be woners te wekken. De 2 jongens waren genoodzaakt uit een raam te springen. Twee varkens, 4 geiten, 1 kalf en 28 kippen verbrandden. Verzekering dekt de schade. STAATSLOTERIJ. Onderstaande pry'zen vielen op de vol gende nummers (Onder voorbehoud), f 1000 2088 11182 11613 15772 f 100 3146 8232 8233 15241 18780 1 200: 7483 12856 15488 15835 19167 20969 r 100 185 1756 2769 3347 5033 5269 11460 11569 13365 14363 14363 15033 13636 16053 16327 16482 16612 17770 18190 20192 20719 20838 20905 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM. 9 Febr 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Zaterdag. Londen ll.SóVa (11.86,a/io)- Berlijn 0.5915 ,0.5915). Brussel 12.68 (12.76»/.»). Parijs 13.33 (13.37»/?). Zwitserland 17.90»/2 (47.92»/^. Weenen 0 0037»/2 (0.0035). Kopenhagen 44.15 (44.15). Oslo 37.921/a (37.95). Stockholm 66.94 (66.90.) New-York 2.483/8 (2.48»/ï) DE" VERBANNING VAN DEN GRIEK- SOECEN PATRIARCH. ATHENE, 8 Eebr. (Tel.) Venizelos is door de Gricksche regeering verzocht, zoo mogelijk Griekenland te vertegen woordigen bij den Volkenbond, wanneer aldaar de kwestie van de uitwijzing van den oecumenischen patriarch uit Con- stantinopel en de opzegging van het Grieksch-Bulgaarsclie verdrag in zake de bescherming der minderheden in Mace donië ter sprake, zullen komen. De mi nisterraad heeft heden aan don minister president Michalakopoulos vèr-strekken- de volmachten gegeven om de kwestie van de uitwijzing van den patriarch tot een goed einde te brengen. De minister president verklaarde, dat binnen twee of drie dagen het definitieve besluit ge nomen zal worden of men zich lot den Volkenbond zal wenden, dan wel tot het internationale gerechtshof in Den Haag Binnen denzelfden tijd zal de antwoord nota van Griekenland naar Angora wor den verzonden. De „Morning Post meldt uit Belgra do, dal de Servische regeering inlich tingen heeft gekregen uit Athene, waarin hel heet, dat de huidige opwinding in Griekenland tot een dictatuur kan leiden, in welk geval men wel eens zal kunnen overgaan tot een oorlogsverklaring aan (Turkije. Ninchilek verklaarde in een onderhoud dat hij Griekenland den raad geeft gema tigd en geduldig op te treden BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 6—9 Febr. Bevallen J. de Kuij- per, geb. Sturm, z. Overleden A C. den Boer, 59 j., ge huwd met H. W-. Calatz C Jonkheer, 40 jgehuw.d met E. Bommel jé. Goes. Overleden K. L. Krabbe, 86 j., wedu we van A. van Lïndonk W. Efdé, 54 jman van A. ïïoutsma VERSCHILLENDE BERICHTEN. Zaterdagavond is te Leiden brand uitgebroken in een perceel aan den Lagen Rijndijk, bewoond door den heer H. J. S., directeur eener wasscherij- inrichting. Het eigenaardige van de^en brand is, dat de vlammen door den dik ken rook en de afwezigheid van lucht toevoer vanzelf zijn uitgedoofd, zoodat toen de brandweer ter plaatse kwam, deze geen water behoefde te geven. In de beide vertrekken waar de vlammen hebben gewoed is niets verbrand, doch wel alles verzengd. Bijzondere omstan digheden, waaraan de?e brand is toe te schrijven, hebben de politie aanleiding gegeven een gestreng onderzoek naar de oorzaak in te stellen. Bij de Ven (vuurtoren ten Noor den van Enkhuizen) is een flesch aan gespoeld met een briefje, waarop staat: 17 September 1920. 80 mijl van K. Duncansby met de motorsloep door zwaar stormweer over vallen en vergaan P. Trumpier (haast onleesbaar), 3 man bestaande, Vaarwel, Laatste Groet. Te Roermond is Zaterdag hoog gaande ruzie ontstaan onder de be woners van het woonwagen-kamp. Er werd met stokken, revolvers en mes sen gevochten; ook de vrouwen namen aan het gevecht deel. Eenige vechters bazen liepen bloedige verwondingen op en moesten onder geneeskundige be handeling gesteld worden. Een der vech tende vrouwen, die in het bezit van scherpe revolverpatronen werd bevon den, werd door de politie in arrest gesteld. Te Nizza hébben onder belangstel ling van veel publiek duikende dieven of dievende duikers gelijk men ze noemen wilt, zich van een lading ijzer weten meester te maken. Op een gegeven moment werd op de Promenade des Anglais op weinig afstand van het strand een luide ontploffing ge hoord. Na eenigen tijd verscheen een boot op de „plaats des onheils" Duikers 3.waag den" het in het water al te dalen. Met ijzeren pijpen beladen kwamen zij naar boven. Andere explosies volgden. Telken male togen de manneu onversaagd naar beneden. Toen de boot vrijwel geladen (en geen ontploffingen meer gehoord werden) voerh et schip met de dappere kerels aan boord weg. Bij nader onderzoek bleek dat de dui kers de groote draineeringsbuizon, welke in zee uitloopen. met dynamiet hadden opgeblazen LIEFDADIGHEID. De vereeuiging tot het bezoeken der Armen alhier ontving lieden f 500 uit het Schorerfonds. I CIGARETTES uit zuiver Turksche Tabakken (Ingez. MecL) BUITENLAND. DF SCIIULDENKWESTIE. liet Engelsche antwoord Engeland heeft eindelijk aan Frankrijk een nota gezonden over de schuldenkwcs- tie, een schrijven, dat in vriendelijke woorden gesteld is, wat al dadelijk op de Quai d'Orsay een aangenomen indruk heeft gemaakt. In die nota wordt direct gewag ge maakt van 'het principe in de Balfournota, dat Groot-Britlannië van Europa betalin gen zal ontvangen gelijk aan het bedrag, dat het zelf verplicht is te betalen aan de Ver. Staten. Engeland kan evenwel geen posilie aanvaarden, waarin aan dit principe alleen kan worden, vastgehou den, wanneer de volledige Dawes-annu- iteiten betaald worden of vorderingen te gen haar nominale waarde worden aan genomen, welke niet als volwaardig zijn te beschouwen. Engeland zal echter wel zijn aandeel in de Duitsche schadeloosstelling ook in mindering brengen op zijn schuldeischers onder de geallieerden. Er zullen dus voorstellen in overwe ging genomen worden, waarbij de be staande Fransche schuld aan Engeland verminderd zal worden, mits het prin cipe aanvaard wordt van een definitief bedrag, door Frankrijk le betalen uit zijn eigen nationale bronnen van inkomsten, bij de vaststelling waarvan rekening is gehouden met Frankrijks nationaal ver mogen en met zijn belastingbetalings capaciteit, zonder dal daarbij rekening wordt gehouden met schadeloosstellings- ijefalingen Z. M.'s regeering meent derhalve, dat het aanbeveling verdient dat de Fransche Ibetalingen verdeeld zuileg worden in- lo Vaste jaarlijksche bedragen, te be talen door Frankrijk, geheel onafhan kelijk van de betalingen, krachtens het Dawesplan in een bepaald jaar te ontvan- (gen; 2o Een verdere jaarlijksche betaling uit het Fransche aandeel in de Dawes- annuïteiten. Hieruit volgt, dat: lo. Alle tegenvordcringeu van Frank rijk op Engeland zullen worden geschrapt en 2o Dal indien en wanneer de betalin gen door Engeland le ontvangen uit Euro peesche oorlogsschulden en schadeloos stellingen voldoende zou zijn om in de (volledige afbetaling van de Engelsche schulden aan de Ver. Staten te voorzien gedurende de volledige periode van de jaarlijksche verplichtingen, inclusief de betalingen die reeds gedaan zijn, eenig daarna blijvend surplus gebruikt zal wor den om de lasten te verminderen, die op (Engelands geallieerden ruston Frankrijk zal ongeveer drie weken noo- dig hebben voor een omstandig antwoord «aan Engeland Men voelt zich aan de .Quai d'Orsay aajimerkelijk opgelucht: de inhoud is ook anders als werd voorgesteld. Maar..houdt het principe in, die o. i. de eenige mogelijkheid biedt voor een oplossing der inlergeallieerde schulden DE PARTWEN IN DE OPIUM- CONFERENTIE. Ook onze delegatie, die, zooals wij weten, zich steeds achter Lord Cecil heeft gesteld, heeft zich bij haar mee ning over de houding van Amerika niet onbetuigd gelaten. Scherper nog dan de Engelschman Cecil of de Franschman Daladier heeft Jhr Loudon die afge keurd. En bovendien geeft liet nog eens een goed begrip van het verschil tus schen beide standpunten. Hij betreurde het zeer. dat de Amerikaansclie delegatie plotseling de samenwerking had afge broken. die zoo nuttig had kunnen zijn om het begonnen werk tot een goed einde te brengen Het meest kritiseerde hij daarop de wijze, waarop de Ameri- kaansche delegatie te Genève was ge komen, aan handen en voeten gebon den door de resolutie van het Ameri- kaanschc parlement Hij meende, dat het zijn nut kon hebben, hier te Ge nève met het oog op toekomstige in ternationale bijeenkomsten uit te spre ken, dat een internationale conferentie met zich brengt, dat er wederzijds con cessies worden gedaan, dat er werkelijke gedachlenwisseling plaats heeft en dat er aan beide zijden goeden wil voorhanden moet zijn. Een conferentie is gedoemd te mislukken, koodra een der partijen als bindend mandaat heeft, zijn wil aan anderen op te leggenop strafte van een breuk, inplaats van te rekenen op even- lueele meeningsverschillen en sterke ar gumenten, die de anderen zouden kun nen tegenwerpen. Het debat is zeker moeilijker geworden, doordat de heer Porter nooit de moeite heeft genomen, Zijn standpunt nader toe te lichten, noch op de argumenten van zijn tegenstanders te antwoorden. Ook Ghina zou zich thans van de con ferentie hebben teruggetrokken. Wat Jhr. Loudon zeide, geldt dus eigenlijk in hel algemeen voor alle con ferenties dat men daar komen moet. om hel samen eens te worden, desnoods met 'de noodige concessies, en niet om een .ander zijn wil op 'le dringen. Maar Amerika beschouwt al het Volkenbonds- werk eigenlijk als een soort luxe, als iets, waar Europa een dienst mee wordt gedaan door haar deelname, zonder 't zelf noodig le hebben De Ver. Staten kunnen zich dus de weelde eener derge lijke houding veroorloven, en als het niet haar hun zin gaat zeggen wij doen niet mee. Doch het is juist, dat dan alle geconfereer niets geeft, men evengoed thuis kan blijven en weer terug kan keeren tot die tijden, toen iedere staat op zichzelf leefde. DE KUSTVERDEDIGING VAN BELGIE. De door den minister van Oorlog in gestelde commissie der Kustverdediging, waarin voor- en tegenstanders van een verdedigingsvloot zetelen, heelt een ver gadering gehouden. Wij lezen in de Tel. er het volgend verslag van: De advocaat-generaal, De Rijckere, betoogde dat de kwestie der verdedi gingsvloot van tactische en strategischen aard is en dat derhalve vóór alles de militaire autoriteiten moesten worden geraadpleegd. Hij verklaarde zich voorstander van de wederinvoering der militaire marine, die een gunstigen invloed zal oefenen op de handelsmarine. Dat door de afge vaardigde officieren van de Belgische handelsvloot een memorandum werd op gemaakt tegen het scheppen van een oorlogsvloot, weet spreker aan den in vele landen heerschenden naijver tus schen de officieren van de handelsvloot en de militaire marine. Het socialistisch kamerlid Soudan sprak zich uit voor een sterke kustver dediging zonder evenwel een marine te scheppen. De sterke Engelsche vloot, evenals die van Frankrijk, heeft tijdens den oorlog Duitschland niet kunnen be letten de Belgische kunst te bezetten-. Generaal Maglinse verstrekte op ver zoek van den heer Franck eenige prij zen van vlooteenheden: de huidige tor pedobooten zouden 47 millioen francs kosten, de duikbooten 11.400.000 frs., de mijnenleggers 4.800.000 frs., de kanon- neerbooten 3 millioen frs., de lichte kruisers 65 millioen frs. Generaal Mag- linsc is voor de handhaving van de thans bestaande goedkoop ingerichte marine, wijl het landleger de hoofdzorg blijft. De heer Bultinck, inspecteur-generaal van het Zeewezen, betoogde, dat de Duitschers te Ostende en te Zeebrugge niet meer dan 15 eenheden hadden. Zij vergenoegden zich tnet een ruim mijnen-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2