I® 33. Maandag 9 Februari 1925 16' Jaargang. dit nummer behoort een Bijvoegsel BINNENLA,; J. DG REGEERING EN DE POST OR GA N LSATIES. Iti een kort onderhoud, dat de Tel. axet Minister Van Swaay had, deelde de Minister mede, dat de verspreiding ▼an de circulaire, door den C. B. P. T. T. tegen het rapport-Nolting rond gezonden. de oorzaak van de verbreking van het contact is. De regeering kan niet toestaan, dat de amblenaarsbond op deze wijze stem ming maakt tegen, voorstellen en voor nemens, die bij de regeering nog zwe vende zijn. De Minister legde er den nadruk op, dat wel liet rapport is uit gebracht, maar dat nog niets is vastge steld. De Minister zal zeker niet tornen aan bet recht van critiek, dat ook de Post- bond heeft, doch dan moet deze zakelijk zijn en niet berusten op sqheeve voor stellingen, als in de circulaire van dien bond voorkomen. Zoo wordt daarin ge fulmineerd tegen de reor 'anisatie der hulpkantoren, alsof dit iets nieuws is. Met de opheffing en omvorming daar van is men reeds jaren bezig. Waar de regeering alles doet om een behoorlijke oplossing te krijgen, kan zij, zoo besloot de Minister het onderhoud, niet toleree- ren, dat de Postbond op een wijze stem ming maakt als hij doet in de circulaire Hetzelfde blad verneemt, dat de heer Oud Dinsdag in de Kamer een interpel latie zal aanvragen inzake de reorga nisatie Tan P. T. T. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Op verzoek herinneren wij' nog even aan. de rede, welke prof. mr. J. A. van Hamel, directeur van de juridische sectie van den Volkenbond, morgen, Dinsdag avond te 8.30 uur in de sociëteit St. Joris (Balans) alhier zal houden over 5 jaren Volkenbond etn het Protocol van Genève. De avond zal worden opgeluisterd door de medewerking van een dameskoor, on der leiding van onzen stadgenoot Jan Kniier. Maandag 23 Febr. zal de heer Lie- berl nit Lochem voor de vrij toeganke lijke bijeenkomst van de Ned. Beisver- eeniging in hel Schuttershof alhier een lezing met lichtbeelden houden over: Orleans, Blois, Tours en de beroemde ijconingskasteelen aan de Loire. De afdeeling Middelb urg van den R. K. Vrouwenbond heeft Zondag avond haar vijfjarig bestaan herdacht met een feestavond in het Vincentiushuis. Na een openingsrede van den pastoor, hield Pater Rosarius van de Linden O.P. een feestrede en liet het R. K. Dames koor nit Vlissingen, onder leiding van mevrouw Nelly Soeters-van Balen Blan ken ëenige op hoogen prijs gestelde zang nummers hooren. Gisteren herdacht de heer M. M. ifervel den dag waarop hij vóór 50 jaar als jongen van 12 jaar in dienst trad in den goudsmidswinkel van den heer Hac kenberg aan de Lange Burg B 3 a 1' h i e r. Gisteren kwam zijn tegenwoordige pa troon, de heer 0. J. M". Hackenberg, hein in zijn woning met dezen feestdag geluk wenschen en hem onder aanbieding van een enveloppe met inhoud, dank brengen voor zijn plichtsbetrachting en toewijding. Ook de kinderen en andere familiele den van den heer Hackenberg boden eeaj souvenir aan, terwijl ook van meer dere zijden de heer Merve! blijken van belangstelling ondervond. Uit Vlissingen. Gok te Vlissingen is de prijs va* het brood inel '2 cent verhoogd. Aan den heer C, A. van Woelde- ren, burgemeester van Vlissingen, het eereteeken tweede klasse van het Duitschc Roode Kruis toegekend. Te Vlissingen geraakten Zater dag de kleeren van een 89-jarige vrouw, die met de voeten op een stoof met vuur zat. in brand. Met ernstige brand wonden werd zij naar het ziekenhuis ver voerd. waar zij hedenmorgen is over leden. Uit Walcheren. Na de opening der Zaterdagmiddag gebouwen vergadering van den raad der, gemeente Veer e, deelde de voorzitter mede. dat de heer J. Maas, dien dag zijn 25-jarige ambtsvervulling herdacht als ontvanger cezer gemeente. De jubilaris werd daarna met zijn fa milie mnnen geleid. De burgemeester nam 'l woord, die herinnerde aan zijn be noeming ia de raadsvergadering van 29 December 1899, Toch duurde liet nog eenigen tijd voordat u in uwe betrek king geinslalleerd werd en wel tot de 7de Februari 1900, nu juist 25 jaar ge leden. Bij het afleggen van den eed in handen van den toenmaligen burgemeester, jlir. Van Panhuijs, heelt de heer Maas de ver zekering gegeven dat hij al zijn krachten daaraau besleden zou en hoopte aan dc daaraan gekoesterde verwachting te voldoen. i En nu na 25 jaren, zoo zei spr., kan ik namens den raad van de gemeente Veere de verzekering geven dal gij aan uwe beloften voldaan hebt. Veel hebt ge in die 25 jaren ondervonden. In het be gin moet het wel eens moeilijk geweest zijn om aan onverwachte uitgaven te vol-» doen. die bij het vaststellen van de be grooting niet te voorzien waren. Geleidelijk werd de stand der kasmid delen beter en ook de uitoefening van de ambtsbezigheden aangenamer, toen aan de hand van de gegevens van de rijksin komstenbelasting de druk der geldelijke verplichting van de gemeentelijke belas ting naar inkomen billijker verdeeld werd, terwijl in den laatsben tijd de geld middelen eenigszins ruimer vloeien nu de industrie haar intrede binnen onze wallen gedaan heeft. De raad van de gemeente Veere heeft dan ook aan spr. als voorzitter de ver- eerende taak opgedragen om den jubila ris hartelijk dank te brengen voor de uit nemende wijze waarop hij met de meeste nauwgezette eerlijkheid zijn ambt heeft vervuld. De raad wilde dit doen vergezeld,' gaan van een stoffelijk blijk van ivaardeering u.l. een barometer. Wanneer ge dan cle naald in ons grillig klimaat de meest ver schillende standen zult zien. innemen, dan zal dit u in herinnering brengen de kas middelen in den tijd dpi ge uw ambt ver vulde. Staat hij op bestendig, dan wijst hij aan de wijze, waarop steeds_door u uwe werkzaamheden op de meest stipte wijze vervuld werden;) terwijl wij hopen, dat wanneer het aangéfat gezondheid en voorspoed van u en uw gezin dan onder hoogeren zegen de naald steeds zeer mooi weder zal aanwijzen. De spr. eindigde met den wensch dat de jubilaris nog menig jaar in de beste gezondheid als ontvanger zal werkzaam zijn. De heer Maas noemde het een onver- ge telijken dag en sprak zijn warmen dank uil voor den hartelijken wensch. Hij heeft deze 25 'jaren 't volle vertrouwen van den raad genoten. Hij heeft moeilijke, mindei moeilijke en ook hetere tijds omstandigheden meegemaakt en al was het den eenen tijd gemakkelijker dan den anderen om de financiën der gemeente te beheeren, toch heeft hij met lust en toewijding zijn taak vervuld. Voor het stoffelijk aandenken zei spr. allen har telijk dank. Hij hoopt gedurenden den tijd die hem nog rest om het ambt van ontvanger waar te nemen, dit met de zelfde krachten en toewijding te vervul len als voorneen. Vervolgens ging men naar de woning van den jubilaris. Vrijdagmiddag hield de raad van, /Vrouwepolder zija eerste vergade ring in 1925, die wegens ongesteldheid van den burgemeester werd gepresideerd door den plaatsvervangenden burgemees ter wethouder O. Mesu. De voorzitter memoreerde na de ge bruikelijke nieuwjaarstoespraak in het kort wat het jaar 1924 voor de gemeente is geweest, waarbij hij herinnerde aan het feit, dat de reeds zoo lang aanhan gige en veelbesproken grenswijziging tus- schcn deze gemeente en Jferooskerkc wel dra haar lieslag ?al krTjgen, terwijl hij de hoop uitsprak dat hot den burgemees ter gegeven worde wederom spoedig zijn functie in goede gezondheid waar (e ne men Wethouder Maas dankte namens den jRaad den voorzitter vooi' de. tot hem gerichte woorden en sloot zich aan bij den uitgesproken wensch inzake hel her stel van den burgemeester. De rekening van den vleeschkeurings- dienst Oostkapelle 1924 werd' goedge-' keurd Ingekomen was een adres van J. Gcer- se en 12 anderen houdende zoek om bestrating van den voor hunne woningen gelegen dorpsdïjk in de afdecling Vrou- wcpolder. Naar aanleiding van dat adres deelde de voorzitter den Baad mode, dat E en Wi. gebleken is dat verdere bestrating van den dorpsdjjk zeer nood zakelijk is, waarom zij meenen den Baad te moeten voorstellen om lot dc gevraag de bestrating over Ie gaan. Na bespreking werd m. j\. s". besloten B. en Wl te machtigen om tot uitvoering van het werk over t© gaan. De gcmeenteve'dwachter verzocht om een jaarlyksche vergoeding uit de ge meentekas voor onderhoud van zijn rij wiel, B. en W- lieten de beslissing aan den Raad tover. De heeren Dingemansc en Kesleloo stelden voor een jaarlijkschc toelage te verlecncn van f25, wat znet alg stemmen werd aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreffende de verordening regelende het berijden der wegen, wer den eenige wijzigingen aangebracht. Inzake de grenswijziging tusschen de gemeenten Vrouwepolder en Serooskcr- ke werd m. a. s. besloten Ged. Staten te berichten, dat dc Baad zich met de voorgestelde grenswijziging kan vereeni- gen Mede werd den Raad voorgelezen1 het daaromtrent door de commissie, be doeld bij art. 131 der Gemeentewet, uit gebrachte rapport. Bij de rondvraag werden door de hee ren Langebeeke, Kesteloo en Dingemanse nog eenige inlich'ingen gevraagd inzake de verhuring van e woningen in de afd Gapinge, liet snoeien van het houtgewas op de hoofdwegen en do uitgifte van het grasgewas der zijkanten van wegen. De voorzitter diende de heeren van antwoord en inlichting op het door hun gevraagde ten. Oorlog is misdaad en het zijn schur ken, zeide spr., die den oorlog maken en nergens voor staan. Er was geen debat en de vergadering was slechts door een 50 arbeiders be zocht. KERKNIEUWS. E v a n g. Gem Beroepen te Amsterdam, ds P van Vliet, te Weineldinge. U11 Z u i d-B e vela n d. Bij het uitwijken voor een ander voertuig reed dc chauffeur van de N.V. Z. B. Fruit- en Groenteneultures te Ra pe 11 e tegen het schuurtje van mej. J. v. W. aan in do Weststraat. Met den schrik en wat malericele schade kwam men vrij. Dit is nu de derde aan- ijding in tijd van enkele weken en nog worden de bali's maar niet verplaatst, hoewel de raadsleden Ganseman en v. d. Have hierop at zoo menigmaal hebben gewezen. o Uit Noord-Be vel and. Op de Vrijdagavond door de werk- Hietdetnvereeniging U. 't V. V. 't V. te Oolijnsplaal gehouden algemeene vergadering, bleek uit het jaarverslag, dat het ledental is vermeerderd van 118 op 123. De rekening van den penning meester gaf als ontvangsten aan f 109018°, uitgaven f919.755. Dc aftredende bestuursleden D. J. Anemaet en J. van Lekke werden her kozen. In de plaats van P. Clement, die niet meer in aanmerking wenschle te komen, werd gekozen de heer J. de Looff. Tot lid van de commissie van toe zicht werd gekozen de heer v. d Weele Pz. M. a sl. werd besloten een request te zenden aan den Minister van Arbeid en aan de leden van de Tweede Kamer der St. Genwaarin de vereeniging zich verklaart tegen het beginsel der arbei dersverzekering, tegen een uitvoering door bedrijfsverenigingen; legen een sa menkoppeling van Ziekte- en Ongevallen verzekering; tegen een collectieve ziekte verzekering; tegen een uitvoering door ambtenaren of beambten: tegen centrale uitvoering. Gevraagd wordt een regeling, waarbij de grootst mogelijke decentrali satie in de uitvoering wordt nage streefd en het voortbestaan der plaatse lijke ziekenkassen is verzekerd. Tot afgevaardigden naar de vergade ring van den Z. B. werden benoemd II. M. Haringman en D J. Anemaet, terwijl P. Jansc en Th. Geelhoed als plaatsver vangers werden gekozen. Tot slot spreekt de .voorzitter nog en kele 'waardeerende woorden tot het af tredende bestuurslid P. Clement, die ge durende 9 jaar een ijverig lid was. o Uit Zceuwsch-Vlaandei D. Vrijdagavond hield het zieKenfonds „Steunt Elkander" te Axel, hare jaar- lijksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat er 252 gewone en 43 buitengewone donateurs zijn. Er was over 1924 aan ziekengeld uitbetaald f 2476.50, wat met de overige uitgaven een totaal maakte van f 2522.97, tegen over f 2296.39 van ontvangsten, zoodat er een tekort was van f226.58, waar mede het kapitaal der vereeniging, dat thans f 2756.60 bedraagt, verminderd is. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. M. Feijter Lz., C. Dijkwel, A. E. C. Kruisse, A. van Hoeve Pz., P. Verstraten, Abr. Wiemes, J. Vlaan der, J. den Hamer en A. Claessens. Vrijdagavond hield de heel- J. v. Za- delhoff, lid van de Tweede Kamer, voor de afd. der S. D. A. P. te Axel een politieke lezing over heL onderwerp: „Ontwapening'dat hij aanwees als het voornaamste doel. waarvoor de S. D. A. P. thans strijdt. Het is punt 1 van hel programma. Niet cle Volkenbond, noch conferenties van de regeering kunnen ontwapening brengen. Die kan alleen ko men van de arbeiders, als ze willen. Daarom kwam .spr. tot de arbeiders klasse, om die te overtuigen van het onnut van een leger. Spr. deed dit door staaltjes - \cr tellen over de minder waardigheid onzer bewapening, vóór. tij dens en na den oorlog. Wij kunnen geen 'ooi-log voeren en mogen ook niet vech- RECHTZAKEN. De Belgische regeering heeft de uitlevering gevraagd van den 27-jarigen werkman A. M. uit St Kruis, tegen wien door het hof van Appèl te Gent een bevel tot in hechtenisneming is uit gevaardigd wegens inbraak. De man ia thans gedetineerd in het huis van be waring te Middelburg. G'r atie verleend. Aan H. B., boterhandelaar te Zoeter- meer, is door de Koningin gratie ver leend van een vonnis van 2 maanden hechtenis, hem opgelegd wegens het met zijn auto op den Haagweg, onder Rijswijk overrijden van den student C., hetwelk diens dood ten gevolge had. Een directeur van de Maas- en Waalsche Bank gearresteerd. Op last van de justitie te Arnhem is gistermiddag gearresteerd de heer J. G. J., directeur van de, in staat van fail lissement verkeerende, Maas- en Waal sche Bank te Nijmegen. Hij is naar het huis van bewaring te Arnhem overge bracht. De justitie weigert, de reden van deze arrestatie mee te deelen. De Arnh. Crt. verneemt nog, dat de malversaties, waarvan hij wordt ver dacht, zouden hebben bestaan in het opnemen van in bewaring gegeven ef fecten in het algemeen fondsenbezit van de Bank en het uitpanden van een gedeelte daarvan aan een Maatschappij. Dit feit is aan het licht gekomen toen deze maatschappij een aantal fondsen executeerde. LANDBOUW. Onlangs had de Landbouwver- eeniging te Arnemuiden, dhr. Kiel- stra, secr. der Z. L. M. in haar midden, die enkele interessante films liet zien, welke hij op zeer duidelijke wijze, tot groote voldoening der talrijke aanwezi gen, uiteen zette en toelichte. Vrij dag j.l. vergastten de heeren Welleman en Maas de Vereeniging op een lezing aan de hand van lichtbeelden over het onderwerp: „Van Biet tot Suiker". Door een paar der vrij talrijke aan wezigen werden eenige vragen gesteld. Varkensfokkerij. Donderdagavond zou in het café „de Roode Leeuw" van Entink, te Zoute- lande, op verzoek van het bestuur der Landbouwvereeniging aldaar een le zing worden gehouden door den heer Zwagerman, zuivelconsulent te Middel burg, doch was wegens ongesteldheid hierin verhindert, en de lezing werd gehouden door zijn assistent den heer Sietema. De voorzit de heer A. Maljaars, heette de m<_t talrijk aanwezigen wel kom, en gaf daarna het woord aan den spreker. Deze had tot onderwerp: de varkens- fok- en mesterij. Hij zeide, dat Walche ren wat achterlijk is met de varkens fokkerij, ofschoon wel eenige verbete ring merkbaar is. Het fokken van var kens, moet op de goedkoopste manier geschieden, om het eenigszins rendabel te maken. Men moet de kweekzeugen goedkoop houden, door ze op de weide te laten loopen, en wat afval te geven \an'de boerderij, In het laatst van den draagtijd, moeten we ze wat beter voe den, maar ze mogen niet te vet wor den, want dat is voor een kweekzeug niet aan te bevelen. Diegene, die ze niet op de weide kunnen laten loopen, dienen wat mangels, voederbieten of dergelijke groenten te geven, ook jong gras en klavers zijn zeer aan tc be velen, doch bet moet malsch zijn en niet droog en stokkig. Hij raadde ieder in hun eigen belang aan, zelf htm big gen te kweeken, daar dit voordeeliger is, dan dat men afhankelijk is van den koopman Men loopt dan niet zoo'n ge vaar van besmettelijke ziekten. De big gen moeten voor het eerst niet te vet worden gemest, maar het is van belang om deze eerst wat te I ten uitgroeien. Wat betreft het mest-n, dat kan men doen voor Londen en ook voor Frank rijk, doch geen te zware, vette varkens, ma ar goede, vleezige varkens, wat op verschillende plaatsen is geprobeerd en met goed succes. Bij het mesten van varkens voor de zouterij, kunnen ze wel eenigszins zwaarder en vetter zija, doch we nemen aan jonge varkens. Deze hebben malsch en zacht vleescb, daar het van oude varkens eenigszins rood is. Spr. raadde aan voor de huisslach ting Cadzandsche biggen te nemen, doch geen korte dikke, maar lange ruime. Ook wees hij op de veredeling van de varkens, wat ten zeerste is aan te be velen. Verder besprak bij bet voeren der varkens en de voeding. Ey zijn meststers, vooral in het land van Schou wen, die automatisch voeren en dat is voordeeliger dan dat men ze zelf voert, dat neemt niet zooveel tijd in beslag, omdat de dieren zich dan zelf kunnen behelpen. Ook zindelijke, rustige hok ken zijn zeer aan te bevelet, in den winter niet te koud en in den zomer niet te warm. Men moet zorgen, dat de dieren voldoende eiwit- en zetmeel- stoffen hebben; ook phosphorzuur in de voeding is zeer aan te bevelen. Verder noemde spr. eenige voederartikelen, die het meest geschikt zijn tot het mesten van varkens. Na het eindigen, van zijn rede, gaf hij de gelegenheid torhet stel len van vragen. Door enkele personen werd hiervan gebruik gemaakt. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De postdienst ten plattelande. Aan de Tweede Kamer is door de afdecling Axel der Z. L. M. een 7 Febr. gedateerd adres verzonden, er ten zeerste op aandringend, dat de postdienst ten plattelande niet worde beperkt „Hoewel voorstander der bezuiniging, acht zij het ten zeerste onbillijk, dat ten nadcele van het platteland in hoofd zaak de bezuiniging worde toegepast Im mers toch, niettegenstaande door den landbouw zware extra belastingen als ze- gelplakkerij. ongevallenverzekering, even- tueele ziekteverzekering, grond- en pol- derlasten moeten worden betaald, wor den verder alle overige drukkende be lastingen den landbouw opgelegd. De vergadering van oordcel, dat ge noemde bezuiniging vooral ton koste van het landbouwbedrijf en ten voordeele ran dc stedelingen het bestaan der land bouwers steeds moeilijker maakt, dringt er ten zeerste bij Uwe Hooge verga dering op aan, dat genoemd wetsont werp lot beperking van den postdienst ten plattelande, inzonderheid op het aan tal kantooruren en bestellingen, uie* wor de aangenomen, en gaat over tot de orde ran den dag. LEGER EN VLOOT. - Adelborst le kl der Kon. marine reserve G. J. Bruin, van Hr. Ms. pantser- boot Gruno te Vlissingen, wordt overgeplaatst a. b. van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Luit. ter zee 2e kl. ,T. J. L Willinge wordt le Rotterdam geplaatst met be stemming voor de voor Oost-Iudië be stemde onderzeeboot Iv XI. De hoofdofficier van gezondheid 2e kl. I.. II. 1" Breedvelt wordt uit Oost- Indië terugverwacht en is als hoofd ran den geneeskundigen dienst der zeemacht in Ncd. Indiê vervangen door den hoofd- ofricier 2c kl. J. Bosman. - Off. van adm. lc kl F A Kuhn. thans Ier beschikking, wordt belast met den administratieven dienst bij de ma rinekazerne "te Willemsoord - De officieren in Ned. Indië, wier verlof afloopt, zullen na 31 December niet meer op non-actief worden gesteld. SPORT. Voetbal. Vlissingen 1 begint tegen hel einde van hel seizoen al meer en meer kracht te ontwikkelen en wordt een geduchte tegenstander van Middelburg I. Haar gis teren behaalde 5—1 overwinning op Don gen doel haar al meer en meer een ern stige candidaat worden voor hel kampi oenschap van de Zuidelijke tweede klas se A. Voor de derde klasse spoelde Zeel an - dia legen B O. Z met 8—0 tot uitslag; en

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1