BEUR SO VERZICHT VAN GISTEREN. AMSTERDAM, 5 Febr. (Slotkoers) 6 pCt. Nederland 1923 102%, 6 pCt Nederland 1922 103 drie zestiende; 5 pCt. Nederland 1918 98%; 4% pCt. Ne derland 1917 90, 2% pCt. Nederl. W. Schuld 55%; 3 pCt. do Oblig. 67%, 3 pCt. do. Cerlif. 67J/|. Cert. Ned. Hand. Mij. 125 drie zes tiende; Aand Ned Ind Handelsb 110: Aand Koloniale Bank 178%; Kou. Petr. Aand. 415—418; Gecons. Holl. 182%— 184%, Cult. Mij. Vorstenlanden 156 -158: Handelsv. Amsterdam 442— 141; Java- sche Cultuur 335%; Aand Deli Maatsch. 390393; Amsterd. Rubber 166%. Ned Amerik. Vaart 09%; Ned. Sclieep- vaartunie 137%; Koninkl. Holl Lloyd 61/3, Kon. Ned Stoomb. Mij. 77%, Aand. Paket vaart 146. Gouda A 9%; Jurgens A. 78%—79%; Anaconda 89%—90; Steels 124%; Erie 32%— 33%; Southern Railway 90; Com mon Marine 11%; Prefered do. 50%; Maxwell Gr. C. v A. 1 vijf zestiende; Maxwell Land Cert, v Inc. Bonds 16%. /'Prolongatie 2%. Russen Obl. 1880 4 zeven zestiende Consols 6 drie zestiende. Markt sluit zoo wat prijshoudend. Wisselkoersen Londen 11.88%; Parijs 13.40. Brussel 12.785; Dollar Cable 2.485. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Febr. Hoogste barometerstand 773 8 te Coruna. Laagste barometerstand: 721.8 te Roest. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 dezer Krachtige tot matige Zuidelijke lot Zuid-Westelijke wind. zwaarbewolkt tot betrokken met lijdelijke opklaring, regen buien. Iets kouder Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 48 gr, 12 uur 50 gr. 3 uur 48 gr* er, d A. A. Koch, geb. de Waard, z. Overleden. D. E. Berger, 26 j., gehuwd met H. Th. van Luijk. J van Leersem, 84 jgehuwd met J. Dobbelaar. (Ingez. Med.) dam naar Java. Soekaboemi, 4 Febr. v. Genua, Rot terdam naar Java. Slamat, 5 Febr te R'dam v. Batavia. Insulinde, 4 Febr. v. Batavia n. R'dam. Kedoe, 5 Febr. v.m. te Duinkerken, Batavia naar Rotterdam. Deli, 5 Febr. te en v. Sabangi Java naar Rotterdam. Nias, 5 Febr. te Liverpool, Tjilitjap naar Amsterdam. Bennekom, 4 Febr, v. Amsterdam naar Curasao. Kangedan, 4 Febr. te Antwerpen, Amsterdam naar Java. Roepat. 5 Febr te Batavia v. A'dam. Tabanan, p. 4 Febr. Perim, Batavia naar Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Araerika. Grootendijk, 5 Febr. te Rotterdam v. New-York. Veendam, p. 5 Febr v.m. 10 u. 30 Lizard, Rotterdam naar New-York. Beemsterdijk, 5 Febr. v. Rotterdam naar New-Orleans. LEGER EN VLOOT. Luitenant Ier zee le kt Th. K. ba ron van Asbeck is uit Oost-Indiê terug gekeerd le Luitenant der infanterie P. Dekker wordt van zijn detacheering bij het O.-I. Jeger terug verwacht. De uit Oost-Indië teruggekeerde officier van administratie J. F. Staver- man, wordt geplaatst bijde marine-ka zerne te Willemsoord. AFLOOP VnihOOPINGJ N. Woensdag had te Wemeldinge ten overstaan van Notaris Pilaar, de publieke verkooping plaats van een woonhuis met schuurtje en erf, groot 1 A. 83 c.A., behoorende aan de wed. KopalRoose, kooper werd dhr. J. van Belzen te Goes, voor f 2750. Asses- soir 8 pCt. BURGERLIJKE STAND. BERICHTEN UIT DE 2de OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. DOOD DOOR SCHULD. Voor het Haagsche gerechtshof stond heden, terzake van het veroorzaken van den dood door schuld, terecht B. A. P., med. student. Toen bekl. op 12 Nov, j.l. bij zekeren de V. te Leiden met een geladen buks de trap opliep, was de buks door een of ander omstandigheid, afgegaan, tengevojge waarvan de pen sionhoudster door het schot in de hals zoodanig was getroffen, dat zij aan de gevolgen daarvan overleed. Eisch 1 mnd. hechtenis. BEÜRSOVERZICHT. AMSTERDAM, 5 Februari 3 uur. Te New-York was de stemming voor Oliewaarden vast geweest, en voor de Koninklijken waren daar alweer hooge slotkoersen afgekomen. Dit was voor de Amsterdamsche beurs het sein om het lijdende Oliefonds dadelijk hooger in te zetten, terwijl er vrij veel mate riaal uit de markt werd genomen, met het gevolg, dat reeds spoedig een ver dere koersverheffing plaats had, Geconsolideerden waren in verdere navolging van Koninklijke vaster. De Suikerwaarden reageerden weer eens op de prijsbeweging van het ar tikel aan de overzijde van den Oceaan. De koersen verschilden evenwel niet zooveel met die van gister. De handel in Tabakken was kalm, doch de Suri- name-soorten konden het meerendeel goed op peil houden. Voor Rubberfondsen was de belang stelling slechts matig, en groote koers verschillen bleven uit. POLITIEKE BEDRIJVIGHEID IN BELGIE. BRUSSEL, 5 Febr. V.D. In de hoofdkwartieren der Belgische politieke partijen heerscht thans een groote be drijvigheid. De propaganda der socia listen belooft zeer intensief te worden. Te Antwerpen zullen de sociaal-demo craten bestreden worden door commu nisten en frontpartij, doch men verbeeldt zich niet, dat deze partijen al bitter weinig kans hebben om een bres te schieten in de hechte muur der socia listische vakvereenigingen. LAATSTE BERICHTEN. UIT KOUDEKERKS. De Diaconie der Ned Herv. Gem. ite Koudekerke verleende aan haar boek houder wegens vertrek naar elders, op verzoek eervol ontslag en benoemde tot boekhouder den heer J. Smit, hoofd der Herv. School aldaar INBREKERS De beide inbrekers, die schuldig zijn aan de op Zondag j 1 gepleegde inbraak aan deu Sludentenweg te Rotterdam, blij ken in den laatsten tijd 111 geheel Rot terdam la! van inbraken te hebben ge pleegd Een hunner heeft reeds bekend. De politie gelooft met ile arrestatie der beide inbrekers J F. C. en II. M-' oen goede vangst gedaan te hebben. UIT AMSTERDAM lieden is in het R A I.-gcbouw te Amsterdam (Ferd Bolstraat) de auto- en rijwieUenloonslelling officieel geopend door den Commissaris der Koningin van X Holland. Vooraf verwelkomde de voorzitter, de heer L. Lang, de genoodigden, waarbij hij wees op de rijwielbelasting, de extra opcenten voor auto's op de Pcrsoneelc belasting, de verhooging van invoerrech ten op auto's, en do in voorbereiding zijnde auto-betasting voor wegverbete- ring met vrijlating van alle andere trac tie Tegen dat steeds meer lasten leggen op hel nieuwe verkeer, meende hij te moeten protesteeren. DE DRIEVOUDIGE MOORD Heden zijn de drie slachtoffers van den moord in de Wormerveerstraat te Amsterdam, begraven onder groote be langstelling. Om de geopende groeve op de Öosterbegraafplaats, stonden de vrou wen uit de buurt geschaard, toen de treurige stoet daar aan kwam. Niemand voerde het woord. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 6 Febr 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn koersen van gisteren. Londen 11.877/s (U.88V8)- Berlijn 0.5911 (0.5908%). Parijs 13.37% (13.40). Brussel 12 75 (12,781/3). Zwitserland 47 921/2 (47.92%). Wcenen 0.0035 (0.0035). Kopenhagen 44 25 (44.30). Oslo 38 (38.--). Stockholm 66.921/2 (66.921/3). Nctf-York 2.48 (2.48%) wordt gezegd, dat de gemengde commis sie voor de uitwisseling met algemeene stemmen erkend had, dat de patriarch voor uitwisseling in aanmerking komt, welke beslissing men verplicht is uit te voeren. Turkije verwerpt de arbitrage van het Internationale Hof van Justitie te 's-Gravenliagc De kwestie van het patriarchaat is een zuiver Turkschebin- nenlandsche aangelegenheid. Gehoopt wordt, dat Griekenland aan deze kwestie geen grootere belangrijkheid zal hechten dan zij in werkelijkheid heeft. HERIJK IN 1925. Door Ged. Staten is bepaald, dat de herijk der maten en gewichten in 1925 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen nader door den IJker in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen uren: Te Goes: voor Goes 9, 10, 11, 19, 20, 23, 24 en 25 Februari. voor Kattendijke 16 Februari. Kloetinge 17 Februari en 18 Februari voormiddag, voor 's-Hecr-Hendrikskinderen er Wissekerke (gem. 's-Heer-Arends- kerke), 18 Februari namiddag. Te Rilland-Bath 26 Februari en 27 Fe bruari voormiddag. Te Krabbendijke 2 en 3 Maart. Te Waarde 4 Maart. Te Kruiningen. voor Kruiningen 9 en 10 Maart. Te Yerseke 11, 12 en 13 Maart en 14 Maart voormiddag. Te Wemeldinge 16 Maart namiddag en 17 en 18 Maart. Te Hansweert: voor Hansweert 19 Maart voormid dag en 20 Maart, voor Schore 19 Maart namiddag. Te Kapelle 1, 2 en 3 April. Te 's Gravenpolder: voor 's-Gravenpolder en 's-Heer- Abtskerke 20 April. Te Hoedekenskerke 21 April. Te Baarland: voor Baarland 22 April voormiddag. Oudelande 22 April namiddag. Te Ellewoutsdijk: voor Ellewoutsdijk 23 April v.m. Driewegen 23 April namiddag. DE PATRIARCH-KWESTIE. Middelburg ANGORA, 6 Febr. V. I). In hel Turk- Van 4 6 Febr Ondertrouwd J F. Ische antwoord" op de Grieksche nota, Laurel, 44 j en G. A van der Horst, 35 j. dat heden aan den Griekschen zaak- Bevallen A, van Belzen, geb. de Nooij-' gelastigde te Angora is overhandigd, VERSCHILLENDE BERICHTEN. In de Orooswijkschesiraal te Rot terdam is Woensdagavond een 12-jarig zoontje van S, wonende aldaar, door een auto overreden Het ventje werd mei een schedelbreuk en een gebroken kaak opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Daar is het kort na aankomst overleden. Op het terrein van de gemeente lijke gasfabriek te Haarlem is brand ontstaan in een kolenvoorraad ten ge volge van broeiing. Het vuur werd door ongeveer 25 man bestreden, die met schoppen de niet aangetaste kolen ver wijderden. Ongeveer 250 a 300 ton ko len ging verloren; bijna 1500 ton kon in veiligheid worden gebracht. Verzeke ring dekt de schade. Te Laren hadden eenige jongens een kuil gegraven en deze overdekt met takken en zoden. De kuil stortte in, ten gevolge waarvan het 12-jarig zoontje van den belastingambtenaar W onder het zand werd bedolven. De jongens stelden al het mogelijke in het werk om hun vriendje te redden, doch het mocht niet baten. Levenloos werd de jongen onder de takken en aarde te voorschijn gebracht. (Telg.) De Parijsclie redacteur der ,.Msb. meldt In het hartje van Parijs heeft Donder dagmiddag een groote uitslaande brand gewoed, 111. in de Rue Róaumur, waar een industrieel gebouw is uitgebrand Voor het eerst heeft een der nieuwe groote motorlpuiten dienst gedaan, die niet minder dan 300 kubieke meter wa ter per uur kan verplaatsen, met een straatlengte van 80 M Zij dient dus in letterlijken zin om den brand te ver drinken. Eerst thans is gebleken, dat de massamoordenaar van Münsterberg, Den- ke, meer dan dertig slachtoffers op zijn geweten heeft. Tijdens hel onderzoek is men echter tot de eigenaardige ontdekking gekomen, dat vijftien jaar geleden een onschuldige tot vijftien jaar luchthuis is veroordeeld. Eerst kort geleden is hij ontslagen. De man is 'totaal gebroken" Tijdens zijn ar restatie en zelfs 11a de uitspraak van zijn vonnis heeft hij gezworen onschuldig te zijn Naar uit Hamilton (Ontaria) wordt bericht, overvielen twee gemaskerde bandieten de beambten van het filiaal der Union Bank. Zij dwongen hen in den kelder te gaan, waar zij hgn op sloten. De bandieten ontkwamen met een belangrijk bedrag aan geld. De chef van het filiaal vond later de bedienden uitgeput in den kelder. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. De Utrechtsche recherche heeft twee mannen aangehouden, meldt het „U D."', die zeer goed nagemaakte valsche rijwiel- plaatjes in omloop brachten Het onder-» zoek heeft uitgemaakt, dat de fabrikant dezer valsche plaatjes in Amsterdam woont en via verschillende tusschenper- sonen deze dingen in Utrecht aan den man liet brengen. In samenwerking met de Amsterdamsche recherche werd de vervaardiger gearresteerd en naar Utrecht (Overgebracht. Hij heeft volledig bekend en verklaarde als losse arbeider een extralje te willen verdienen De plaatjes werden voor fl per stuk verkocht HET PROCES HAARMANN. De door den mede-aangeklaagde van Haarmann tegen het tegen hem uitge sproken doodvonnis ingediende revisie, is verworpen Het vonnis zal met de tegen Haarmann uitgesproken Ier dood veroordeeling bin nenkort voltrokken worden B U 1T E N L ft D. FRANKRIJK, DUITSCIILAND EN HET VEILIGHEIDSPACT. Ilerriot meeat het ongetwijfeld goed met zijn nieuwe politiek, doch het is voor vele Eranschen moeilijk er aan te wen nen! Men kan toch gerust zeggqn, dat tot voor kort %9at men de openbare meening noemt, nog in een soort over winningsroes leefde, en achter Ppincaré aanliep in zijn alleen maar felle politiek van wantrouwen. Is 't dan te begrijpen, dat liet veiligheidspact, „waarbij Duitsch- tand zich zou aansluiten', niet direct allerwege enthousiasme vindtTot voor kort werd iets dergelijks positief be schouwd tegen de O. naburen gericht En toch.wie veel schulden heeft, heeft nu eenmaal niet veel in de melk te brokken en kan worden gedwongen 't op een accoordje te gooien met zijn eischers. Want daar lijkt het op, als men over het onderhoud leest tusschen Ilerriot en Lord Crewe, den Britschen gezant Deze toch zou „dusdanige mededeelin- gen hebben gedaan, dat hij den indruk achterliet, dat de Britscbe regeering be reid is nieuwe concessies te doen ten opzichte van het probleem der gealli- de schulden, als Frankrijk er in toestemt voor het Britscli-Fransck-Belgisch Pact formules le overwegen, die voor Duitscli- land aannemelijk zijn, en waarbij de mo gelijkheid voor Duitscliland wordt open gelaten om later toe te treden." En zoetsappig volgt er Aldus zou de ge dachte der Europeesche solidariteit op politiek, zoowel als op economisch en financieel terrein verwezenlijkt zijn Doch inderdaad is het niet anders, dan dat Frankrijk door z'n schulden in het schuitje van Engeland gedwongen zou worden. Dit moet misschien. Maai de publieke opinie moet er zich maar hij aan zien te passen. Begrijpelijk dan ook, dat een en an der onder de Kamerleden groote beroe ring heeft gewekt, en gesproken is van een valstrik van Engeland, waar Frank rijk in is geloopen. Het is wèl voorzichtig gezegd ,,de gezant liet den indruk achter", doch als dat van een onderhoud tusschen een premier en een gezant wordt bekend gemaakt, dan is er toch in elk geval kwestie van. Dan wordt toch blijkbaar in die richting de oplossing gezocht De vraag dient dan ook, of die ook werkelijk zoo gevonden wordt Daarge laten nog de gedachte der Europeesche solidariteit, die zou zijn verwezenlijkt zal geen enkele Ilerriot of wie ook er hel wantrouwen tegenover üuitschtand uit krijgen. Het is typeerend, zooals de Figaro het schrijft „Zelfs als Duitsch- laud volkomen zou ontwapenen, dan zal Frankrijk dit nog niet kunnen doen, om dat Duitschland toch de sterkste blijft door zijn grootere bevolking". Wie het zoo ziel en men moet gerust aan nemen, dat dit het algemeen Fransch gevoelen is een wantrouwen door res pect - die zal nooit eenige waarborg vin den in een combinatie Britsch-Fransch- Belgisch-Duilsch. En wanneer de indruk, dien.de gezant heeft achtergelaten, juist is, en men wordt gedwongen op die Britscbe be reidverklaring in te gaan, dan zal dit voor vele Franschen een ironische schul denbetaling zijn, en niemand zal er eeni ge waarde aan hechten, Een pact, dat zoo gesloten is, onder het motto wij kon den niet anders door onze schulden, geeft geen vertrouwen. Daarom Ilerriot zal. het nog hard le verantwoorden krijgen, éér liet zoo laat is. En of zijn eigen kiezers erin mee zullen gaan, lijkt ons óók nog niet Uitgemaakt. Een politiek van matiging is altijd nog iets anders dan een poli- lietk van toenadering, en heel iels an ders dan een bondgenootschap of Pact. Daaraan zal zeker geen enkele kiezer van Ilerriot hebben gedacht, en moge lijk zullen ook zij op onderzoek naar een andere manier aandringen. DE VALORISATIE^IN DUITSCHLAND. De valorisatiecommissie van den rijks dag heeft besloten de memorie van het rijksdepartement van financiën, die tot dusver vertrouwelijk was, openbaar te maken. De memorie komt tot de con clusie, dat men moet komen tot een regeling, die iets blijvend brengt. Het particulier bedrijf, de staat en de ge meenschap moeten ten slotte weten, welke last de oude schulden in papie ren mark voor hen beteekenen. Het eenige doel hierbij moet zijn juridische zekerheid te scheppen op den grondslag van een rechtvaardige en afdoende over eenkomst. Dit stelt de wetgeving voor een zeer verantwoordelijke beslissing. De heele toekomst van het Duitsche volk hangt er van af, dat men/ daarbij geen dwaalwegen inslaat. BEKNOPlt MEDEDEELINGEN. Uit België. Bij de Kamer is een interpellatie in gediend om het inzicht te vernemen van- de regeering in verband met de verkeers middelen zoowel te water als te land in Limburg, de Schetde-Rijnverbinding en. de ontginning van sommige terreinen van het Limburgsch kolenbekken Uit Engel a ad. John Todd, de directeur van ge meentewerken van de stad Londen, die in December de aandacht der overheid op den toestand van de St. Paul's kathe draal vestigde, heeft aan de pers zijn plan meegedeeld om de kathedraal voor duizend jaar te beveiligen. Het plan is grootsch opgezet. Todd jyjenulc het zelf „een karwei voor reu zen." Het plan komt hierop neer om den koepel op te lichten, de pilaren dan af te breken en opnieuw op le trekken en den koepel dan weer op zijn plaats te brengen. Het is echter zeer de vraag, of de Jcathedraal-commissie met dit plan zal instemmen, daar de commissie van des kundigen onlangs de meening heeft ver kondigd, dat de veiligheid van de ka thedraal kan worden verkregen door de pilaren le herstellen en dat een poging om de pilaren onder den koepel te ver wijderen, noodlottig zou zijn Het aanlal straatongevallen in Lon den bedroeg in het jaar 1924 82976, waarvan 845 niet doodelijken afloop Dit zijn er 13 163 meer dan over 1923 Uit Frankrijk. De strafkamer van de cassatie heeft hel beroep van deu Duitschen generaal von Nathusius verworpen De Franscbe regeering heeft een wetsontwerp ingediend houdende maat regelen inzake den graan- en meelhan- del. Hel grootste iuchtvaarlstaion aan de Fransche kust zal worden opgericht te Cherbourg. De nieuwe basis is be stemd voor de groote bombardeervlieg- tuigen Uit Duitschland Bij de onderhandelingen over den werktijd in de mijnen in hel Roerbekken is men niet tot overeenstemming geko men. Het kwam tot een scheidsrechter lijke uitspraak, waarbij de bestaande overeenkomst met eenige wijzigingen ver- .lengd is De werktijd in de cokesovens zal reeds van 1 Maart af acht uur be dragen en niet van 1 April af, zooals het ministerie van arbeid voorzien had Uit Polen De volkenbondscommissaris besliste in het Danziger-Poolsch posteonflict. dat volgens liet Parijsclie verdrag Polen slechts in de. haven van Danzig een post kantoor mag hebben, zoodat het aan brengen v^n eigen brievenbussen buiten deze zone ongeoorloofd is. Uit Italië Uit Rome wordt gemeld, dat tfië ELna weer in werking is. Erupties wor den verwacht. Uit Transvaal. De „Timesmeldt uit Johannesburg dat volgens de „Rand Daily Mail" in het (Rustenburgdislrict platina is gevonden. Uit Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld, clat in de ville van den premier Bratianö) brand heeft gewoed. Het vuur brak uit in de kelders, en na 20 minuten hevig branden was hel geheele gebouw ver woest De officieele documenten uit het studeervertrek van den premier zijn ge red. Uit Marokko. Primo de Rivera zou van plan zijn 0111 binnen drie of vier dagen naar Ma rokko terug te keeren t U i 1 E g v p t e Uil Kaïro wordt gemeld, dal 'de twee mannen, die Zaterdag 111 den. trein gearresteerd zijn in velband niet den moord op den sirdar, studenten zijn. Victuria-Waler kwam in 't land ruim veertig jaar geleden. In honderil duizend woningen treft men het aan op heden. Geen enkel Tafebvalcr kan op zoo'n Iriumftocht wijden! Violoria-Watcr hoort men thans alom volmondig prijzen Vietoipia—Wstei* Oberlahnstcin (Ingez. Med 437ste STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 12de Lijst. Trekking van Donderdag 5 Februari. Prijzen van- f 1000 631- 1010 5296 11926 14790 1746S 19854 20364 100 3100 7685 11003 11652 1276© 16740 19529 f 200: 3204 4735 7553 15577 f 100 1481 1982 5792 6714 7163 13437 9811 13182 13731 15955 18935 19217 22263 22896 3443 21448 PRIJZEN VAN f 70 7340 7481 20376 7400 9743 22723 NIETEN. 7358 9640 20316 20373 22754 7398 9659 20348 20393 22780 7418 9684 20356 22711 22790 7458 9778 20371 22743

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2