Ne. 31. Vrijdag 6 Februari 192S 1 (r .{aarspio;! OURANT. 8ij dit nummer behoort een Bijvoegsel Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. In een advertentie in dit nummer deelt de Bakkerspatroonsvereen. alhier mee dat de prijs van het brood met in gang van Maandag a.s. met 2 cent ver hoogd wordt. Gisterenmiddag te ruim vijf uur werd door do buren ontdekt, dat veel rook kwam uit de achterkamer van de bovenwoning in de Spuistraat alhier, bewoond door den heer Hubregtse, en -was er alle reden om onraad te vermoe den, daar de bewoners niet thuis waren De politie werd gewaarschuwd en in- tusschen was ook reeds de slangenwagen van spuit W, ter plaatse. Mede doordat een der omwonenden zich reeds bij de brandlcraan had geplaatst om deze aan te wijzen dat moest meer worden ge daan! kon zeer vlug water worden ge geven, want de achterkamer stond reeds geheel in brand, en uitbreiding was zeker te vreezen. Nu werd de brand tot die achterkamer beperkt, maar daar is dan ook belangrijke schade aangericht, wel ke door verzekering wordt gedekt. Zoo gezegd, was de familie Hbestaan de uit man en jjrouw en twee jeugdige kinderen, afwezig. De haard van den brand was aan de zijde van de kachel. Hedenmorgen werd door de politie en deskundigen een on derzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld, doch deze is nog niet vast gesteld. Het onderzoek duurt voort. Behalve de slangenwagen van spuit Wi was meer materieel, o.a. de motor spuit uit den Helm, uitgereden,maar dit meerdere behoefde geen dienst t? doen. Naai* wij vernemen zal vanwege het t. b. c.-fonds der Ohr. vakbeweging al hier „Draagt Elkanders Lasten" met de Paaschdagen een bazaar worden ge houden. Een uitgebreid comité van da mes en heeren is hiertoe gevormd Met de StaatsCrt. van 4 Febr. zijn verzonden, afdrukken van de ak ten, betreffende t de Middelburgsche Cööp. Broodbakkerij en Verbruiksver- eeniging/,,de Broederband", alhier. Uit W a iTclTe ren. Donderdagavond hield te Sint Laurens de Anti-Rev. kiesvereeni- ging haar jaarvergadering. Na jaarver slag en rekening werd tot bestuurslid herkozen de heer Joh. Marinissen. Als afgevaardigde voor het Provinciaal Co mité werd gekozen de heer P. Boon; voor de Centrale kiesvereeniging de heeren P. Gilde, Joh. Marinissen en J. W. van 't Hoff en voor de Deputaten- vergadering de heer J. W. van 't Hoff. De voorzitter deelde nog mede, dat besloten was op 11 Maart a.s., den bid dag voor het gewas, des avonds een openbare vergadering te houden, waar de heer Van 't Hoff een rede zal uit spreken en waar vooral veel gelegen heid zal worden gegeven tot het be spreken van allerlei te stellen vragen op politiek gebied. In verband met de berichten in de dagbladen, betreffende de indiening van een wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd werd besloten de leden van de A.-R. Kamerclub uit te noodigen de bezwaren tegen den zomertijd ernstig onder de oogen te zien en zoo mogelijk unaniem hun stem uit te brengen voor geheele afschaffing van den zomertijd, Door het lid J. M. Houterman werd cene verhandeling gehouden over de ziektewetgeving. Te Serooskerke werd Woens dag een vergadering gehouden van de (vereeniging „Samenwerking", tot het in stand houden van het vergaderlokaal. De ontvangsten waren f 365.22, de uitgaven f345 80 De schuldenlast bedraagt thans nog f1875, te weten f600 hypotheek |Cn f1275 aan renteiooze aandeden van f25 Dit jaar werd weder verbetering aan gebracht door in de kleine zaal de be- tonvloer te vervangen door een houten vloer. Uit het verslag van den lokaal-commis saris bleek dal er 287 vergaderingen werden gehouden in de groote zaal en 50 in de kleine zaal, samen 337. Jaarlijks worden minstens 3 aandeden uitgeloot Van de redegevende aandeden werden yerleden jaar de laatste uitgeloot zoo- dat de finauciëele toestand nu merkbaar vooruit begint te gaan. Tot bestüursüd werd herkozen de lieer L. Oornelisse. O U i t Z u id-Be ve 1 an d. Verschenen is in Staatsblad no. 17, bevattende 't Kon besl. van 21 Jan. tot [vernietiging van het besluit van den Raad van Arbeid te Goes van 11 October '24, waarbij de vergoeding voor §pcretariaals- fwerkzaamheden bij dien Raad wordt vastgesteld op f 200 's jaars De Woensdag gehouden vergade ring van den raad der gemeente 's Heer Arendskerke, werd door alle leden bijgewoond, behalve den heer J. Sandee, die met kennisgevilig afwezig was. Op een verzoek van in gezetenen van 's Heer Hendrikskinderen om aldaar een stembureau te vestigen stelden B. en W. voor gunstig te be schikken, maar dan een gedeelte van de kiezers, die tegenwoordig op Nieuw- dorp gaan stemmen, te voegen bij 's- Heer Arendskerke. Het eerste gedeelte van het voorstel vond algemeen in stemming, maar tegen het tweede ge deelte werden, bezwaren aangevoerd door de heeren v. d. Dries en Vermue, die meenden, dat een gedeelte der kie zers dan gedupeerd zouden worden. Na ampele bespreking werd besloten voor de verkiezing van den raad de gemeen te te verdeelen in drie stemdistricten. Tot stemdistrict ^3 zullen behooren de wijken A, B, C, en D, waarvoor het stembureau zal gevestigd worden te 's- Heer Hendrikskinderen, van stemdis trict 1, 's Heer Arenskerke, worden deze wijken afgenomen en stemdistrict 3 Nieuwdorp blijft ongewijzigd. Aan Mi nister en Ged. Staten zal voorgesteld worden dezelfde verdeeling te maken voor de verkiezing voor Tweede Kamer en Prov. Staten. Door B. en W. werd voorgesteld de verordening, regelende het verhaal van pensioensbijdragen op de gemeente ambtenaren te wijzigen en te bepalen, dét 8'/j pCt, wordt ingehouden niet van den pensioengrondslag, maar van de jaarwedde, daar ze van gevoelen waren, dat in de tegenwoordige regeling een onbillijkheid was voor die ambtenaren, wier jaarwedde achteruit ging. Dit voor stel werd door den heer Lindenbergh bestreden op grond daarvan, dat de ge meente dat, wat de ambtenaar minder zou betalen meer zou moeten bijdragen en de gemeente dus voor den eenen ambtenaar meer zou bijdragen dan voor den anderen en hierin een nog grootere onbillijkheid zou liggen. Het voorstel werd verworpen. Slechts de beide wet houders stemden voor. Vervolgens werd de verordening op heffing leges ter secretarie gewijzigd en de leges op jachtacten verhoogd. Na een geheime zitting kwam aan de orde de verbouwing van de oude school te Nieuwdorp. Het plan van B .en W. werd m. a. s. aangenomen. De toegang tot het dorp zal met 4 M. verbreed worden. Bij de rondvraag informeerde de heer Schipper naar de plannen voor den ver bouw der oude school te 's Heer Arends kerke, waarop de voorzitter antwoord de, dat die' in een binnenkort te hou den vergadering ter tafel zouden komen. Op de vraag van denzelfden, omtrent de waarschuwingsborden op Eindewege, zeide de voorzitter, dat die zaak met eenige weken in orde zou zijn. De heer v.d. Dries gaf in overweging om langs het voetpad van den toegangsweg naar hel station N.-Kraayert, paaltjes te zet ten. Op de vraag van Vermue omtrent den bouw van een plaatsje van „Eigen Erf", antwoordde de voorzitter, dat daarvoor nog geen aanvraag was inge komen. Gistermiddag kwam een auto, komende uit de richting Bergen op Zoom, die op weg naar Goes was, op den dijk van den Bathpolder met een zijner spatborden in aanraking met een boom. Door dezen schok raakte de chauf feur het stuur kwijt met het gevolg, dat de auto een eind verder weer tegen een boom terecht kwam, wat zware be schadiging van de auto, voornamelijk van den motor veroorzaakte. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden met den schrik vrij. In de aandeelhoudersvergadering van de weegbrug Kapelle Bieze- 1 i n g e, werd besloten den aandeelhou ders 44 pCt. uit te kèeren Gewogen werden: 3355728 K.G, sui kerbieten; 554582 K.G, aardappelen 440974 K.G. ajuin; 148 stuks vee bene vens verschillende diversen. Onder voorzitterschap van Dr. J. D. Schmidt, hield de vereeniging „Lief dadigheid naar Vermogen" te Kapel- 1 e, haar jaarvergadering. De secretaris, dhr. P. M. Keim, deel de mee in zijn verslag, dat de ver. 275 leden telt. Door 50 leden werd gebruik gemaakt van 109 verplegings-artikelen. De ontvangsten bedroegen f 282,80 de uitgaven f 235.88. Aan zieken en her stellenden werden uitgereikt 167 Liter melk en een flesch wijn. Hhrkozen werd P. M. Keim als be stuurslid gekozen, in de plaats van dhr. H. Toolens, dhr. J. Ganseman. Als afgevaardigde voor de ver. wijk- -verpleging werd benoemd dhr. P. Staal. Besloten werd voor 1925 weder f 25, uit te trekken voor deze vereeniging. Zeeuwseb-Vlaanderen O. D. De volksstemming door de com missie voor de waterleiding te A a d e n b u r g uitgeschreven, waartoe 549 oproepingskaarten waren verzonden, heeft tot resultaat opgeleverd, dat 437 stemmen zijn uitgebracht, waarvan 349 tegen en 88 vóór de aansluiting bij de waterleiding. Hierdoor is nog niets beslist. De com missie kent nu alleen hef verlangen der ingezetenen. Te zijner tijd zal de com- missie advies uitbrengen aan den Raad bij wien het besluit tot al of niet aan sluiten berust. De 67-jarige werkman E. de Poorte te Waterlandkerkje, had het ongeluk, toen hij van zijn werk kwam en naar huis ging te vallen, met het gevolg, dat hij zich erg bezeerde, ge neeskundige hulp werd ingeroepen, waarbij ribbenbreuk werd geconsta teerd. De raad der gemeente Sint- Kruis kwam Woensdag in voltallige vergadering bijeen. Ten aanzien van het verzoek van het Zeeuwsch-Vlaamsch- Waterleidingcomité om nog eens ernstig te overwegen tot aansluiting over te gaan, besloot de Raad andermaal niet toe te treden tot de te dezen aanzien te stichten naamlooze vennootschap. De onlangs vastgestelde nieuwe ligger van wegen en voetpaden, zal na de tot standkoming van de verharding van een deel van den Boomschen weg gewijzigd worden. De raad deelt niet de strek king van de bescheiden, die ingekomen zijn, betreffende den onderhoudsplicht van den weg AardenburgSint-Kruis, maar hecht ten'volle zijn goedkeuring aan de te dezer zake aan het gemeen tebestuur van Aardenburg gezonden be richten, welke naar zijn oordeel het juis te beeld der zaak geven. Het primitief kohier voor den dienst 1925 der belasting op de honden wordt vastgesteld. Met algemeenc stemmen worden her kozen tot leden der commissie tot we ring van schoolverzuim, de heeren A. A. Klaa' J. Beun en J. B. Paridaen, Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 25 tot en met 31 Januari in de prov. Zeeland be droeg: Roodvonk: Oostkapelle 1, Philippine 1, ONDERWIJS De school, uitgaande van de Geref. Geni. te Ril land-Ba th, zal naar „De Zeeuw" meldt, 1 Maar! a.s worden ge opend - Geslaagd te Delft voor hel cand. examen voor electroteclyiisch ingenieur de heer J. G. Coenen te Goes en mej. 0. A. A F. Goemans, te Zierikzee.( KUNST EN WETENSCHAPPEN. Donderdagavond gaf Mevr Freely Faber Groneman onder groöten bijval een liederenavond in den Campveerschen Toren te Vee re. Begeleidend met de luit zong ze eerst een aantal oud-Ne- iderlandsclie liederen, b v. O Heer. die daar IJIaere. wat lieeft ,er dan hcdendaagsche, b v. Mijn Nederland, van Kor Kuiler, waarna Engelsche. Fran- sche, Duitsche, Italiaansche en Ameri- kaansche. Zij eindigde met eenige kin derliederen, welke door haar des mor gens ook voor de schoolkinderen waren /voorgedragen Dr Weijland dankte na mens haar gehoor voor den sclioonen avond en de burgemeester voor haar be reidwilligheid om de schoolkinderen zoo veel schoons le doen genieten. Schouwburg. „Allerzielen." Ook dit sluk van wijlen Herman Heijermans hecfl gisterenavond veel be langstelling getrokken. De Schouwburg was zoo goed als uitverkocht; slechts iu de loges zagen wij een enkele ledige plaats. De inhoud van het stuk is algemeen bekend, en reeds eenige malen door ons besproken. Maar wel willen wij iels mededeelen over de vertolking van het stuk. De uitbeelding van de rol van Rila door mej. Marie Hamei moge afwijken van heigeen bijv Rika Hopper schiep, ook eerstgenoemde actrice toonde Heijer mans le hebben begrepen, en bracht in haar spel den gloed van moederliefde, de wanhoop der moedersmart len volle tot uiting. Ze voldeed ook ten zeerste in haar samenspraken, met pastoor Nan- sen. Deze tweede hoofdfiguur werd vertolkt door den leider van het gezelschap. Wil lem van der Veer Deze bekwame tooneelspeler heeft ons, eiï wij gelooven ook wel alle aanwezigen, bijzonder voldaan. Ook hij gaf wat men van den sympathieke» verdediger van de werkelijke naaslenliefde verwacht Mevr. Marie van Westerlioven als de huishoudster van Nansen handhaaft in dit 'stuk haar goede naam ten volle en mevr Truus Post als de pleegzusten wist ook deze rol tot haar recht tel doen komen. Pastoor Bronk werd vertolkt door John Timrott, die van den ons minder sympathieken figuur maakte wat daar van le maken is, waarbij men niet ver geten mag, dat het publiek meer mede leeft met Nansen dan inet Bronk. Van de andere medespelenden noemen wij nog Joh. Overbeeke in zijn goede weergave van koster Langebier, om dan te besluiten met de verzekering, dat alles „af" was. De aanwezigen gaven ten volle blijk met ons dankbaar te zijn voor de goede vertolking van lleijcrman's mees terwerk. Daar verscheidene personen, die een plaats trachtten te krijgen, moesten wor den teruggezonden, zal op Donderdag 26 Maart een tweede opvoering door het zelfde gezelschap plaats hebben RECHTZAKEN. Door J. v. d. N„ 39 jaar, wed. van M. W., werkvrouw te 's Heer Arendskerke, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politie-rechter te Middelburg van 23 Januari j.l„ waarbij zij wegens diefstal is veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf. De heer D. M. G„ rentmeester van het Kroondomein Nijmegen, heeft tegen het vonnis van de rechtbank te Arnhem .waarbij hij veroordeeld werd tot drie jaar gevangenisstraf, terzake van verduistering als curator, appèl aan geteekend. De rechtbank tc Roermond heeft Donderdag B. J. T., 24 jaar, handels reiziger te Blerick, wegens poging tot doodslag op zijn vroeger meisje M. al daar, overeenkomstig den eisch tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Douai heeft uit spraak gedaan in het proces tegen de beklaagden Dartois en Legrand, de man en de vrouw, die in Noord-Frankrijk, gelijk men weet, twee chauffeurs ver moordden, via België naar Nederland vluchtten en te Utrecht werden aange houden. De man is tot levenslangen en de vrouw tot 2C jaar dwangarbeid veroor- dzeld. De doodslag te Hoeven. Donderdag heeft de Arrond.-Recht- bank te Breda den 24-jarigen landbou wer B. D. te Hoeven, die terecht had gestaan wegens doodslag op zijn schoon vader in September van het vorig jaar gepleegd, overeenkomstig den eisch, van alle rechtsvervolging ontslagen. (Ingez. Med) HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERLJ. - Met de Staatscrt. van 5 Febr. zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende de Terneuzensche Scheeps bouw Maatschappij te Terneuzen - Gedurende de laatste weken zijn aan de Glasfabrieken te Sas van Gent meer dan 100 arbeiders, meestal van Belgische nationaliteit, ontslagen wegens slapte van het bedrijf, waarvan de oor zaak schijnt gezocht te moeten worden in de geringe vraag naar spiegelglas van het buitenland, waar de groote afzotter- reincn van onderneming liggen Daarentegen is de omzet en fabricatie aan de Chemische Productenfabriek, die met de glasfabriek één vennootschap vormt, gedurende de Laatste weken toe genomen en zijn aan eerstgenoemde ook nieuwe arbeidskrachten aangenomen; echter niet dat aantal als op laatstge noemde Is ontslagen. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Melkvervalsching- Voor het Leidsche kantongerecht is Donderdag tegen A. H. B„ veehouder te Oegstgeest, wegens het afleveren van melk met 4, 6 en 10 procent water f 50 boete geëischt subs. 50 dagen hechtenis. J. G., huisvrouw v-** C. O., melkhan delaar te Voorschote heeft terecht ge staan wegens het voorhanden hebben van melk met niet minder dan 83 pCt. water. Zij zeide, dat dit niet voor men- schelijk gebruik doch voor dieren be stemd was. Deze zaak werd 8 dagen aangehouden om den keurmeester te hooren. o De ijt o o rd le Zaandam Op Zondag 23 November kregen eenige jongelui le Zaandam ruzie en Joh B. v. d. V. werd bij den twist door mes(- stcken gedood. In verband met deze zaak stonden gisterenmiddag voor d<" Haar- lemsche rechtbank terecht de 22-jarige T O., los werkman le Krommenie en de 25-jarige los werkman E. S. le Zaandam. Dc beklaagden bekenden. Hel O. M. eischic legen G wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. SJ hoorde 1 jaar en 6 maanden tegen zich eischen. De verdediger meende dat beklaagden niet alleen schuld hadden en pleitte uiterste clementie. - Benoemd tot kommies der Posterijen en Telegrafie, de surnumerair W. L P. Bom le VI i s s i n gen. Het Flettner Rotor-schip „Buckan" heeft gisteren van Dantzig zijn eerste groote buitenlandsche reis naar Schot land aangevaigen. De gehuwde telefonisten Naar de „Telg nader verneemt, heeft h<~f bericht, dat de herplaatsing van ge- 1 'de ambtenaressen per 1 Maart a s. zal geschieden, alleen betrekking op ge huwde ambtenaressen (ex-telefonisten) te Rotterdam. De elders wonende gehuwde ambtenaressen worden voorloopïg nog niet teruggeroepen o— Verbeter de reisgelegenheid. Mei ingang van 1 Februari is op de lijnen der Belgische trammen, die van Brugge en van Knocke naar Sluis rijden een belangrijke verbetering ingevoerd. Vooral voor Brugge is die van groote be- teekenis. Om van die veel bezochte oude Belgische stad torug te keeren naar Z. Vlaanderen en van daaruit per tram en boot naar Walcheren, moest men reeds te 2.30 Belgische of 2.50 Nederlandsche tijd van daar vertrekken, thans kan men te Brugge blijven tot 4.40 Belgische of 5 uur Nederlandsche lijd en men is dan ora (3.05 Neder!tijd te Sluis en kan van daal* uit nog tijdig Breskens bereiken voor de laatste boot naar Vlissingen Van Knocke ging tot nu toe de aanslui tende tram te 4.56 Belgische tijd, of 5.16 Nederlandsche lijd, dit is nu geworden 5.J3 Belgische of 5.33 Ilollandsche tijd. Te Brugge kan men vertoeven van 8.22 des morgen als men uit Zeeuwsch Vlaan deren W.D. int en van 10.8 als men uit Walcheren komt. Voor Knocke zijn die tijden 7.46 en 9.32, alles Belgischen tijd. Indische Stoomvaartlijnen Radja, 2 Febr. v Batavia n. A'dam. Rembrandt, 3 Febr. v. Southampton, Amsterdam naar Batavia. Djembcr, p. 4 Febr. Périm, Batavia naar Rotterdam. Commewyne, 5 Febr. v. Amsterdam naar Paramaribo. Patria, p. 5 Febr. Kaap del Armi, Rotterdam naar Batavia. Sitoebondo, p. 3 Febr. Perim, Batavia naar Rotterdam. Sibolga, 2 Febr te Soerabaja. Laertes, 4 Febr. v Padang, Liverpool naar Batavia. Lombok, 3 Febr te Port-Said, Araster-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1