V,. 30. Donderdag 5 Februari^925 16 e Jaarling. MIDDELBURGSCHE COURANT. ffij dH nummer behoort een Bijvoegsel BINNENLAND. GASTMAAL TEN HOVE. Gisteravond had ten Koninklijke Pa- ietze te 's-Gravenhage, het gastmaal plaats, dat door H. M. de Koningin1 werd aangeboden aan opper- en vlag officieren in actieven dienst van land en zeemacht DE GEMEENTELIJKE MEELAAN- KOOP. Overeenkomstig den wensch van Gedeputeerde Staten hebben B. en W. van Amsterdam thans bij den raad een wijziging van de begrooting voor 1925 met t oog op den gemeentelijken meel- verkoop voorgelegd. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De heeren J. L. Agelink van Ren- tergem en J. P. A. Machgeels, tot nu toe onderbrandmeester alhier, zijn met ingang van 1 Februari j.l. benoemd •tot brandmeester. Uit Walcheren. Woensdag hield de gemeenteraad ran Oostkapel Ie hare eerste open bare vergadering in 1925, waarin alle leden tegenwoordig waren. De voorz, ging na de gebruikelijke nieuwjaars- aanspraak, welke door den heer Poppe werd beantwoord in het kort na, de m 1924 plaats gehad hebbende gebeur tenissen, waarbij hij herinnerde aan de begeerende blikken van het naburige Domburg inzake de grenswijziging tiïs- schen beide gemeenten, wat gelukkig tot het verleden behoort. Het zielental is in 1924 toegenomen met 3. Ingekomen was het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Dit werd voor kennisgeving aangenomen Bepaald werd dat het kantoor van den gemeenteontvanger voor het publiek ge opend zal zijn: eiken Woensdag en Za terdag, benevens op den eersten werk dag van iedere maand, telkens van des voormiddags 10 tot 12,30 uur, eventu- eele feestdagen uitgezonderd. De pen sioensgrondslag voor den gewezen ge meenteveldwachter werd nader vastge-j steld op f 1638.en die voor den te- genwoordigen titularis op f 1896. Een verzoek van het bestuur der bijzondere school om een voorschot van f 800 uit de gemeentekas, werd aangehouden tot eene volgende vergadering. De bekende circulaire, inzake het aantal vergunnin gen tot verkoop van sterken drank welk aantal thans 3 bedraagt waarvan 2 in exploitatie zijn wordt op voor stel van dhr. Brand m. a.s. op '2 ge bracht, nadat door dhr. Zwemer nog was gepleit om zoo ver mogelijk in te krimpen en door dhr. Maas was ge wezen op den hieruit voortvloeienden clandestienen verkoop, welke zeker van algeheele opheffing, het gevolg zou we zen. De rekening van den vleeschkeu- ringsdienst werd goedgekeurd en ten slotte werd, op voorstel van B. en W. z.h.s. tot ontvanger van dien keurings dienst benoemd de gemeente-ontvanger op een salaris van f25 per jaar. Uit Tholen. De naam van den man die in 1825 te Scherpenisse bij den watervloed ver dronk en waarvan in het voorlaatste nummer melding werd gemaakt, is be- - kend gebleven. Het was een zekere C. Mijnheere, die voor den dijkbaas G. Bolier eén boodschap had verricht en op zijn terugreis van Stavenisse verdronk. Tengevolge van de overstrooming, stortte de man met zijn paard in de diepte en verdronk. De Geertruidapol- der onder Scherpenisse was bevloeid en dientengevolge ook een deel van West- kerke en Scherpenisse-polders. Een zoontje van den veldarbeidcr J. B., van Oud-Vossemeer, thans met zijn ouders wonende te Kruisland, geraakte met een kleedingstulc bij het in beweging brengen van 'n kleinen wa termolen in de ronddraaiende spil, werd daarmee geheel rondgeslingerd en ge raakte zoo in 't gevaarte beklemd, dat de molen stilstond De toesnellende vader had geen mes bij zich om de kleedingstukken los tc snijden en moest dit eerst op de hoeve gaan halen. Men kan voorstellen in welken toestand in- tusschen het dertien-jarig kereltje ge raakte. Zeer ernstig gekwetst werd het ventje huiswaarts vervoerd en nog steeds is zijn toestand ernstig. (Voor verder Stad en Provincie zie men bet Bijvoegsel Overwerkte zenuwen hebben in de. eerste plaats 'r\ kalmeeretid en versterkend middel noodig. ilHfnhai'dfs ZeseawtableKen geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanuing weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drog. (ing. Med.) GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. (Vervolg van het Bijvoegsel.) Abattoir Aan de orde is het voorstel in begin sel over te gaan tot het inrichten eener centrale slachtplaats van gemeentewege. De voorz. deelt nog mede, naar aan leiding der requesten, dat er geen enkel slachthuis bestaat waarin de bepaling van keuring van vleesch van - vee, niet hier geslacht, niet in is opgenomen. De heer B o a s s o n begint met een uitvoerig historisch overzicht over deze kwestie (zooals wij die in de MidcLolb. Ort ree.ds hebben gepubliceerd) en zegt, dat B. en W. met dit voorstel hun in 1914 gegeven woord inlossen. Spr. brengt hun daarvoor dank. Spr. wil thans op twee punten in hoofdzaak de aandacht vestigen: lo. op beter toezicht in het belang der volks gezondheid, waardoor misbruiken, die thans voorkomen of kunnen voorkomen, wordent egengegaan; 2o. dat men hier zal krijgen een centralen vleeschhandel, waardoor goedkoopere vLeeschprijzen verkregen worden. Overigens pleiten ten voordeele van het abattoir alle door B. en W. verstrekte (gegevens. Spr. wijst op onjuistheden in de be strijding door belanghebbenden van de «exploitatierekening. Zij brengen wel in rekening hel keurloon, doch vergeten wordt het betalen van huur voor het ge bruik der slachtplaats (waardoor huur of onderhoud van eigen slachtgelegen- heid bespaard wordt), en het vrij ge bruik van warm en koud water, licht, hangruimte, bedwelming der dieren door sckietmaskers, terwijl bovendien een be langrijke besparing van personeel voor de belanghebbenden verkregen wordt, en bovendien het vleesch langeren tijd in de koelcellen bewaard zal blijven. Spr. wijst voorts op dat de slagers wel, een contract hebben met de ijsfabriek, dal zij het ijs voor hun koelkasten daar van moeten betrekken, doch dit zullen zij toch niet kunnen missen, omdat in de koelkast slechts een beperkte hoeveel heid kan hangen, en zeker geen grootc sutkken Bovendien biedt de cel voor deel wat de temperatuur betreft. Spr gelooft dan ook, dat alle slagers het voordeel van het gebruik der koelcel zul len inzien en daarvan gebruik zullen maken, zonder de ijsfabriek te kunnen missen. Spr wijst er voorts op, dat de belang hebbenden hun slachtplaatsen wel vol gens de voorschriften zullen inrichten, rekenend op de medewerking van B. en Widoch daar staat niet bij, wat daar onder verslaan wordt. Dit alles zijn toch geen argumenten voor een deugdelijke bestrijding? Spr. gelooft dat bij geen te weelderi- n opzet en bij een goed! beheer liet bestaan van een abattoir mogelijk is niet alleen zonder lasten, maar zelfs met fi nancieel voordeel voor de gemeentekas. De heer Bosman vraagt zich af, of het op den weg der gemeente ligt den slagers, wanneer de wet hen verplich tingen oplegt, daarvan te ontlasten of anders met een subsidie te helpen. Dan zal er werk aan den winkel komen, want geregeld komen de wetten, die han delaren en industrieelen op groote kosten jagen. Spr v.indt dat op het rapport van den deskundige zooveel valt af te dingen, dat "hij niet begrijpt, dat B. en W. dit (Voldoende achten om mee in zee te gaan. De brief van den inspecteur houdt 'waarschuwingen in, die de 'Raad niet in den wind mag slaan Zoo meent spr. dal de exploitatie de 'voorgestelde in richting nooit gunstig op de vleeschprij- zen kan werken, en voor de samenwer king met Vlissingen zijn blijkbaar geen stappen gedaan. Spr gelooft dat er geen tijd is geweest alles behoorlijk in t© studeeren De voorz De stukken hebben toch lang 'ter visie gelegen. De lieer Bosman En toch gaat hel hier om een zeer belangrijke aangele genheid. die grondig moet worden be keken Spr citeert daarop enkele dingen uit het verslag van den deskundige Spr meent o a. in tegenstelling met hem, dat hier in Middelburg de voorge stelde inrichting de vleeschprijzen zeer zal doen stijgen, wal spr ook logisch noemt en elke deskundige met hem eens Een vergelijking met Dordrecht, waar de meeste slachthuizen zich zelf bekos- tigen, gaat niet op, daar die steden veel meer inwoners hebben In Alkmaar (26.000 inw.) is een groot exporthuis, dat gebruik maakt van het abattoir. Alleen uezc firma slacht reeds 400 dieren per week. Dat geldt niet voor Middelburg! Spr. constateert dat met het slachthuis de geheele dienst van de keuring ver valt Dus alle onkosten daarvan zijn bij de exploitatie van het slachthuis opge nomen. De winst die op dien dienst werd gemaakt wordt dus voortaan ge derfd. Dat is een verlies. De keurloonen van ingevoerd vleesch, berekend op f 5000, hangen in de lucht. Spr. een en ander verder beschou wend, ziet slechts dingen die aantoonen, dat men alles van den gunstigen kant heeft bekeken en dat er zeds geflatteerd dus kan dat niet anders dan op te leurstelling uitloopen. De sfagers zullen hun onkosten moeten verhalen op de consumenten. Op wie verhaalt de gemeente het groote bedrag der exploitatiekosten? Zal ze dat niet doen op de consumenten, dan zal het publiek het dus moeten betalen. Een subsidie? Kan er ooit mogelijk heid van subsidie bestaan? Als morgen wet komt waardoor de bakkers kos ten moeten maken, dan kunnen die ook met subsidie geholpen worden? Spr. zou het zeer toejuichen indien B. en W. pogingen deden om zich met Vlissingen te verstaan. Gaat het niet om daarmee accoord ie krijgen, dan kan mis schien met Souburg en Koudekerke wor den onderhandeld? Sluit alles af, welnu, \g kan worden overwogen of op meer bescheiden schaal een abattoir kan worden gesticht. Maar dan geen abattoir dat moet steunen op keuringsgelden die injie lucht hangen. mag geen inrichting gesticht wor den die boven de krachten van onze gemeente gaat. Als de inkomsten een knauw krijgen dan zal moeten worden overgegaan tot heffing van abnormaal hooge slachlrech- ten of de burgerij krijgt een strop te betalen Dat mag niet worden geriskeerd. Spr hoert deskundigen gesproken van don eersten rang en die zeggen allen: véél te groot voor Middelburg duur jvlecsch - leen strop! Spr vindt het jammer dat in het des kundig rapport zoo fee!, dingen voorko men die de waarde daarvan doen ver minderen en vooral dat het resultaat van lAlkmaar gediend heeft als voorbeeld voor vele gemeenten en ook gebruikt wordt om Middelburg de zaak te doen aannemen. Wat Alkmaar betreft beschikt spr over nog veel gunstiger gegevens, die hij nader aantoont Maar Alkmaar ligt Ln een centrum van veeteelt. Daar heerscht een toestand, die niet in Middelburg voorkomt en kan dat abat toir niet als voorbeeld dienen. Men heeft daar ook 't voordeel dat er geslacht wordt door de geheele omgeving. Alleen wanneer wij dat hier kunnen be reiken is er mogelijkheid op succes. Met Vlissingen en de Zeeland samen kan wat bereikt worden. De Zeeland kan dan goedkoop slachten en de gemeenten be talen het gewone tarief. Als echter geen 'accoord komt met Vlissingen zal die ge meente waarschijnlijk accoord maken met de Zeeland en dan zal Middelburg voor zichtig moeten zijn. Spr kan niet stemmen voor een voor stel om i n beginsel tot oprichten van een slachthuis te besluiten voor en aleer al les is gedaan om met Vlissingen en Zee land accoord te maken. Mochten die pogingen mislukken dan dient eed commissie benoemd te wor den die eerst betrouwbare gegevens ver strekt, waarop beoordeeld kan worden of voor Middelburg alléén een abattoir mogelijk is. De voorz. zegt dat er geen kwestie is van een accoord tusschen Vlissingen en de Zeeland. De heer Bosman zegt, dat daar pour parlers over gaan. Db voorz zegt, dat R. en "W. zeker met Vlissingen contact zullen zoeken, doch eerst moeten weten, wat de raad wil, of die in principe tot een abattoir besluit of niet De heer Streef kerk zegt, dat wij er dan ook aan vast zitten. De voorz. zegt, dat de raad zich ab soluut niet bindt tot een geldelijk ding, door een principieele beslissing, De heer Boasso n zegt, dat de raad 'l altijd in zijn macht houdt het geld niet toe te staan Geen kwestie van ver binding. De heer Streef kerk meent, dat bij een principieele uitspraak ook de ver plichting verkregen wordt gelde* te vo- teeren. De^voorz. bestrijdt dit Mevr. W e ij 1 zou willen, dal de raad een besluit nam in den vorm eener motie, b.v. spreekt de wenschelijkheiduit.enz. De heer Den Hollander heeft kunnen constateeren, dat R. en W. lang getwijfeld hebben welken kant zij uit zouden gaan. Spr. is 't niet eens met het gekozen principe. Hij staat op het stand punt, dat de gemeente niet particulier werk moet overnemen, wanneer dit niet dringend noodzakelijk is. Zooals b.v. bij enkele bedrijven die oen monopolie heb ben, als de gasfabriek en de waterleiding. De vraag rijst nu is 't noodig, dat de gemeente zich op dit terrein werpt Uit de aangevoerde motieven van het hoofd van den dienst is het niet bewezen. Want alles kan worden uitgevoerd zonder een gemeentelijke slachtplaats. Spr. nu vindt dat er voor onze gemeente geen dringende reden bestaat een abattoir op te richten. Spr. kan om te beginnen do argumenten van hygienischen aard niet onderschrijven. Want de keuring voor en de slachting geeft toch geen waarborg dal 't vleesch ook nog m goeden staal verkocht wordt. Want na het verlaten van het abattoir kam 't Vleesch nojg in den winkel van den slager blijven hangen, en is 't dan nog goed als 't verkocht wordt? Men zou 't dus eigenlijk zoolang in het koelhuis moeten houden tot den verkoop, doch dit is onmogelijk. Spr. vraagt zich voorts af, of er van de koelcellca, als die er zijn, wel veel gebruik zal worden gemaakt. Men moet niet vergelen, dat hier ook veel geslacht wordt voor gezamenlijke rekening. En wat de vleeschmarkt betreft, het is mogelijk, dat die er komt, maar ook niet. De slagers zullen mogelijk bij in koop goedlcooper uit zijn, dan door tus- schenkomst van een commissionair Spr. heeft geen enkel lichtpunt ont dekt, wel nadeelen. Spr. vindt een ern stig bezwaar, dal een bedrijf, dat door een particulier goed wordt bedreven, in handen komt van de gemeenschap, en voorts heeft hij bezwaar tegen den fi- nantieelen opzet. Arnhem heeft 10 ambtenaren; hier zijn er 4. Arnhem is wel grooter, doch daar zijn de kosten van het slachten goedkooper, dan hier in Middelburg wordt voorgesteld. Daar zijn de slacht- kosten f 8, hier f 8.50. Arnhem heeft f 30 000 winst, doch dal zit hem niet in de slachtplaats zelve, doch in de keu ringen van het ingevoerde vleesch. De meerdere winst komt dus door de dor pen, die geen gebruik maken van het abattoir Nu kan er wel winst worden gemaakt met het slachthuis, maar dan zijn wij op den averechtscheu weg De gemeen te kan een dienst wel winstgbvend ma ken, dat is een klein kunstje, dan maakt men eenvoudig de keurloonen zoo hoog Er zijn bovendien voor de slagers nog dingen, die de kosten van f 8.50 doen rijzen. Er zijn nog weegrechten, voergcl- den, smellgelden, stalrcchten, huur van verkooplokaal van vleesch Nu is t voor de betrokkenen eigenlijk voordee- liger. Al die dingen weerhouden spr. zijn stem aan het voorstel te geven De slagers hebben zich bereid ver klaard voor den bepaalden lijd hun slachtplaatsen in te richten volgens de eischen der wet, en het hangt er nu maar van af, hoe B. en W daaraan hun medewerking zullen geven Spr. gelooft, dat in deze richting dc oplossing ge- 'onden moet worden. De heer v. d. Beke Callenfels zegt. dat hij ook niet overtuigd is, dal eea abattoir om hygiënische redeneü noodig is. Er '"is door de wet voorge schreven aan welke eischen moet wor den voldaan. Dat is voldoende. De eco nomische motieven acht spr evenmin van belang, en de finantieelc motieven vallen geheel, als er geen hygiënische meer gelden. W ,'-dit laatste betreft de vleeschkeuringswet ondervangt reeds alle bezwaren tegen de particuliere slacht plaatsen. Mevr. W e ij 1 zegt, dat men dit heeft te bedenken, komt het abattoir er niet vóór de slagers hun slachtplaatsen heb ben verbeterd, dan komt hel er nooit of onder ongunstiger omstandigheden dan nu. Anderzijds drijft men door on danks groote finanüeele bezwaren, dan zit de gemeente er voor altijd mee. Onze beslissing heeft zich te baseeren op de belangen van het publiek, de ge meente en de slagers. Het publiek heeft hygiënische en finautieele belangen De hygiënische beschouwing van den heer de Waardt kunnen wc ten volle onder schrijven, de argumenten kunnen nog worden aangevuld. De kern van de zaak is do voortdurende openbare controle bij en tijdens 't slachten De slagers-tegen standers zeggen dat er geen hygiënische verbetering komt door liet abattoir. De deskundigen op veterinair gebied en zij, die met het abattoir-wezen bekend zijn, zijn van tegenovergestelde meening, zij ineenen, dat de fraude, die nu nog her haaldelijk voorkomt, beteugeld zal wor den. De nieening, dat de vleeschkeu ringswet alle misstanden voldoende te gengaat, ook zonder aba'tlpir, is onjuist. De wet zelf acht blijkens de artikelen 24a en 26 en de toelichtingen daarbij voor de goede werking van de wel het slachthuis van onschatbaar nut. Wemo gen dan ook als vaststaand aannemen, dat de hygiënische belangen van het publiek gebaat worden door het abat toir. Finantieele nadeelen zonden het £ngez. Med.) Verkrijgbaar voor engros en detail bij de firma Gebr. STEENLAND, Stutio*- straat MIDDELBURG. (Ingez. Med.) publiek bedreigen, als de vleeschprijzen gaan stijgen. De ervaring leert, dat dit slechts korten 'tijd na de oprichting hot geval is, en dat daarna de oorspronke lijke prijzen terugkeeren. Een onderzoek bij tien kleinere abattoirs op dit oogen- blik hebben spreekster geleerd, dat meer dan de helft van 12 vleeschsoorten daar goedkooper waren dan hier, een deel was eVen duur, ,een ander deel duur der. Een onderzoêk in Amersfoort in '24 en een in Enschedé in '23 ingesteld, hebben evenmin aangetoond, dat de vleeschprijzen door het abattoir stijgen Men zou nu kunnen meencn, dat de slagers dan ook, wanneer de vleesch prijzen niet stijgen, de meerdere lasten moeten betalen Die meerdere lasten bedragen voor een koe f 7.50, op een gemiddeld slachlgewicht van 300 K.G. beteekeut dit een gering kostenverschil per K G. van lVa- a 2 cent. Men vergete echter niet, dat er andere voordeeleu voor de slagers tegenover staan geen kosten voor eigen slachtplaats, een mo gelijke grootero opbrengst der afvallen, enz. Ju Baarn heeft men onder aan van kelijken tegenstand der slagers een abat toir zonder koelhuis opgericht, nu vra gen de slagers daar zelf een koelhuis en zij zullen, ondanks de dan hoogere slachlrechlen, de vleeschprijzen niet op slaan. Ze moeten er dus een economisch voordeel in zien. Overal was er aan vankelijk tegenstand van de slagers, later willen ze het abattoir met missen Wat de nadeelen voor de gemeente betrelt, slechts twee abattoirs zijn ge noemd, die een nadeehg saldo oplever- deu; dertien andere leveren winst. Men kan Middelburg niet met de groote ge meenten vergelijken, wat de kleine ge meenten betreft, heeft men gezegd, dat daar groote export plaats heeft Waar echter dc voorgelegde voorloopige be- grooling zich niet op een toekomstige export baseert, maar op wat in Middel burg in '23 geslacht is meent spr dat wij gerechtigd zijn in beginsel voor het abattoir te stómmen. Van inrichting eu beheer zal veel afhangen. Men verge- wissc zich ook terdege van de moge lijkheid met Vlissingen en de Mij Zee land samen te werken. De heer Paul zegt, dat hij heeft on derzocht, dat een abattoir naar raming een vleeschprijsverhooging van 3 ct. per K.G. mee zal brengen, wat toch een lut tel bedrag is Een aflossing van het gebouw in 30 jaar vindt spr. veel te on gunstig. Dat kan zeker in 50 jaar. In andere gemeenten is bij aflossing van gebouwen soms 60 jaren en meer be paald. Spr. verwacht niet veel van het over leg met Vlissingen. Dat maakt de kosten van liet abattoir veel grooter, want liet zal veel meer kosten voor vervoer enz. geven. Spr. meent voorts te kunucn voorspellen, dat een abattoir in Vlissin gen door de Middelburgsche slagers niet zeer zal worden toegejuicht Spr. had gehoopt, dal men aan de rechterzijde er nu wel overheen zou zijn, dat alleen bedrijven, die een zeker monopolie heb ben, overheidsbedrijven worden, maar bovendien wordt het geen vleesclibe- drijf; men stelt slechts een abattoir ter oeschikkiug, de overheid geeft gelegen heid om Ie slachten De heer Streefkerk gelooft niet, dat de hygiëne zoo slecht is bij de sla gerijen, Lr is bij de stukken geweest een opsomming van verschillende ge meenten met de vleeschprijzen daar, en nu dient geconstateerd, dat in gemeen ten zonder slachthuis de vleeschprijzen lager zijn dan omgekeerd Spr wijst er voorts op, dat dc toestand te Baarn niet te vergelijken is met hier te Middelburg. Dat de afschrijvingen aan den hoogen kant zouden zijn. daarover heeft, spr een tegenovergestelde nieening; er zijn ma-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1