tüfeMM! VICTO Philips A. 319»/?; Jur- BEURSOVERZICHT VAN GISTEREN. AMSTERDAM, 3 Feb r. (Slotkoers) 6 pet Nederl. 1923 102 elf zestiende; 6 pel Nederl. 1922 103 een zestieudej 5 pet Nederl. 1918 96 zeven zestiende; 4pel. Ned. 1917 897/„, 2»/? pet. Nederl. W. Schuld 55y*; 3 pet. do. Oblig. 67»A; 3 pet. do. Certif. 67»/# Cert Ned. Hand My. l25>/l-—125i/s; Aand Ned. Ind. Handelsb 140»/*; Aand. Kol Bank 177—179; Kon. Petrol. Aand 415—119; Gecons. IIoll. 183—185; Cult. Mij. Vorstenlanden 1571/3158»/*,llan- delsv. Amsterdam 436442%, Javasche Cultuur 335337; Aand. Deli Maatsch. 388»/s—391, Amsterd. Rubber I6814— 1683/! NedAmerik Vaart 70»/?; Nederl. Schcepvaartunie 137%; Kon. Neder!. Stoomb. mij 7Vs; Aand. Paketvaart 1433/4 144V*. Gouda A. 73/ gens A. 80. Anaconda 90»/?—91Steels 123%'; Erie 32; Southern Railway 85'/s; Union Pacific 119, Common Marine 13Vs133/4; Prefe- red do. 463/»; Maxwell Gr. C. v A. 4 een zestiende; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 12 vijftien zestiende; Prol 25/4 pet. 11 lissen. OW. 1880 4 zeven zestiende Consols 53/4; Hope 5'A- Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen 11.89»/?; Berlijn 59.07»/^; Parijs 13.12; Brussel 12.82»Dollar Cable 2 18 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van A Pcbr. Hoogste barometerstand. 779 0 te Clermont. Laagste barometerstand 733 6 te Andaenes. Verwachting van den avond van 4 lol den avond van 5 dezer Matige, later wellicht toenemende Wcs lelijke tol Zuid-Westelijke wind. zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk en kele rogenbuien Zelfde temperatuur Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 49 gr.. 12 uur 32 gr., 3 uur 51 'BORSTSIROOP (Ing. Med.) GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. De hedenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd door den burgemeester geopend met de volgende toespraak „Ik wil niet nalaten om. zooals reeds sinds zoovele "jaYcn het gebruik is, in korte woorden in Uwe herinnering te brengen wat het vorig jaar onze Ge-, meente heeft gebracht, en door don Raad is tot stand gebracht Gedurende het afgeloopen jaar ontviel ons door den dood Uw medelid mevrouw Boddaerl- Schuurbèque Boeve Zij was slechts korten tijd lid van den Raad, maar in dien tijd loonde zij steeds hare groote belangstelling en gaf haar volle werkkracht. Wij zullen dan ook zeker hare nagedachtenis steeds in eere hou den. Zij werd in Uw College opgevolgd door den heer W. Bosman. IIcl afgeloopen jaar was oeconomisch gesproken wellicht iets gunstiger dan 1923 Toch gaal onze gemeente nog steeds gebukt onder de algemeene ma laise De Gemecntc-financièn toouen geluk kig ook een enkel lichtpuntje, hetgeen ook daaruit blijkt, dat Uw College in de begrooting voor 1925 de opcenten op de vermogensbelasting verminderde van 100 pCt. tot 50 pCt" en den hoofdelijken om slag met f 35.000 Het openbaar lager onderwijs onder vond steeds meer den invloed der nieu we wetsbepalingen, en waar die met 1926 ten volle hun kracht zullen doen gelden, vrees ik. dat U dit jaar van 011s College voorstellen zullen moeten berei ken, the dezen invloed nog meer zullen doen gevoelen Vele belangrijke besluiten werden door Uwen Raad hel afgeloopen jaar geno men ik moge daarvan noemen Verbetering der brandweer door aan schaffing van 2 motorspuiten; verbete ring Volderijlaagtë en overname van de indertijd door wijlen den lieer Jeroni- mus gebouwde straat, verbouwing Gym nasium; vaststelling monumenten-veror dening, uitdieping rioolwatergang naar Veere, in-orde-breiiging der Gemeente lijke bouwterreinen aan den Noordsin- gel, verg rooting der gelegenheid tot wa terl.erging bij den watertoren. De woningen in het voormalig Ba- gijnhof werden opgeleverd en zijn nu alle bewoond. Naar mijn bescheiden mee ning zal nu voorloopig kunnen worden afgewacht of de woningnood in onze stad 1111 een einde heef! genomen. Toch zal deze kwestie steeds blijvend onder de oogen moeten worden gezien Met ingang van de meteropneming van Januari 1925 zijn de gasprijzen bedui dend verlaagd, Wij hopen van ganseher harte, dat een grooler verbruik hiervan het gevolg zal zijn. De werkeloosheid was in 1924 van heel wat minder omvang dan in het jaar 1923, zoodat op 17 Mei j.l. de Commis sie voor steunverleening de uitkeerin- gen kon stopzetten. Totaal werd aan steunverleening in geld, met inbegrip van de Kerstgave, in 1924 betaald f 6754 69, tegen f 22.745.61 in 1923; aan de werkver schaffing werd in 1923 uitgegeven f 18.946 en in 1924 f 14.500. Op dit oogenblik is de toestand weer iets ongunstiger; op 10 Jan. j.l. waren cr 321 werkeloozeu tegen 246 op dien datum in 1923 Laten wij hopen, dal dit getal spoedig weer zal afnemen Ik mag niet nalaten 111 herinnering te brengen dat vorig jaar de herdenking is gevierd van de afscheiding van het Spaansch bewind in 1574. Ons allen ligt nog versch in liet geheugen op welk een grootsche wijze dit is uitgebeeld Al den- gene, en niet in het minst de Commis sie, die dit schitterende feest zoo goed hebben doen slagen, past ons grootc dankbaarheid. Het bezoek dat Hare Majesteit de Ko ningin, vergezeld van Haar Gemaal en Hare Dochter, in die dagen aan onze stad heeft gebracht is, dat is toen ten duidelijkste gebleken, ten zeerste op prijs gesteld Niet in het minst omdat door de bctoogiug op hel Molenwater zoo'n ontelbaar aantal Zeeuwen uiting hebben kumien geven aan hun aanhankelijkheid aan Hare Majesteit en Haar huis Dc gezondheidstoestand was geduren de het afgeloopen jaar zeer goed, en kele gevallen van besmettelijke ziekten kwamen slechts voor. Voor het vertrouwen, dat Uwe ge achte vergadering ook het vorig jaar in ons hebt gesteld, zeg ik U hartelijk dank, en ik hoop van ganscher harte dat wij allen gezamenlijk dit jaar een drachtig zullen krbeiden voor het wel zijn en den bloei onzer Gemeente. Ontvang voor Uzelf ert voor Uwe ge zinnen mijne beste wenschen voor 1925" De heer B o a s s o 11, als oudste lid van den raad, de rede van den burge-' moester beantwoordende, sprak als volgt „Mijnheer de Voorzitter. Het is mij aangenaam U namens den Raad op UWe eerste.rede in het nieuw begonnen jaar te mogen antwoorden en U dank te betuigen voor Uw goede wenschen voor ons en de onzen, terwijl wij deze welgemeend op U en Uwe familie wederkeerig terugbrengen, ook sluiten wij ons gaarne aan bij de hulde U dezer dagen toegebracht bij de her innering aan Uw tienjarig burgemees terschap en wenschen U daarmede ge luk, de hoop uitsprekende, dat gij dit ambt nog vele jaren zuil mogen beklee- tleu ter voldoening van Uzelve en ten nutte onzer goede stad. U hebt ons gewezen op de belang rijkste gebeurtenissen, welke in onze Ge meente hebben plaats gehad in het af geloopen jaar en op de resultaten door onzen arbeid verkregen. Het doet den Raad genoegen, dat deze bereikt zijn met die aangename samenwerking, welke niettegenstaande verschil in meening lei den kan tol wcderzijdsche waardeering hetwelk niet anders dan bevorderlijk kan zijn aan de belangen, welke ons toevertrouwd zijn. Uw boodschap omtrent het onderwijs vervult ons met droefheid. Met zorg zien wij den voortdurenden teruggang in dit zoo belangrijk deel der volksop voeding. Moge liet ons gelukken met eigen middelen, zooveel als in ons ver mogen is, in de leemten, daarin ont slaan, te voorzien. Ongetwijfeld ligt een moeilijk jaar wederom voor ons en ofschoon er licht punten zijn, moeten wij den ernst der tijden niet uit het oog verliezen, wat ons evenwel niet beletten mag zaken ter hand te nemen, welke bevorderlijk zijn aan de economische en hygiënische belangen der Gemeente, want met het voortschrijden der jaren wijzigen zich ook de behoeften Ik wil eindigen met IJ de verzekering te geven, dat de Raad met vernieuwden moed en algeheele toewijding ook in dit jaar de belangen der Gemeente! hoopt te behartigen 0111 in samenwer king met U en de Wethouders, te trach ten vele goede en nuttige zaken tot stand te brengen Aan den heer P "M. v. Leeuwen werd tgcvolge zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in de aardrijkskunde 11 hel gymnasium alhier. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden m a st. be noemd in de diverse door ons reeds ge melde vacatures de lieer 'H J vaö Geuns (aflr.); de lieer A. Kloeke (aftr); 0. P Pouwer (aflr); Mevr. A M. C. Giiijsen-Schoule (aftr Mevr V. M. VJ Schlüler-De Nijs (aflr). de lieer J R. Doinenie (aftr.) cn mevr L. A van Gel- dcmn-Kakebeeke (vac Mevr Nonhebei- Fa ro) Goedgekeurd werden de wijzigingen der algemeene politieverordening en der heffingsverordening op de ontsmettings rechten. Aangenomen wordt het voorstel lot vaststelling van hel gemeentelijk aandeel in de kosten der arbeidsbemiddeling over 1925, op f3201,66. Dc heer Verlrcgt wenscht geacht tegen gestemd .to hebben. Het voorstel tot bepaling der totaal- vergoeding over 1923 aan de verschillen de door ons gemelde bijz. Scholen, wordt z. h. st. goedgekeurd. (Dc zitting duurt voort). BERICHTEN UIT DE 2de OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. UIT MIDDELBURG. Hedenmiddag ongeveer half drie kon in de Lange Delft de knecht van den land bouwer A. uit Serooskerke zijn voor een tweewieligen wagen gespannen paard niet meer houden. Juist bij de school stond een beddenwagen, deze werd aangereden en deerlijk gehavend, terwijl Kdie met den wagen een matras was wezen halen aan den arm gehlesseerd werd. Hel paard draafde door, dp jongen deed alle pogingen om het dier tot staan te brengen In het begin van de Segeer- straat kwam liet paard te vallen, de jon gen viel van den wagen af en bezeerde zich daarbijterwijl hij met een klQmp een reclame glasplaat van den winkel der firma Hillen stuk trapte. De politie stelt een nader onderzoek in. UIT ROTTERDAM. In de K Hoogstraat heeft een recher cheur twee beruchte winkeldieven op heeterdaad betrapt, die den laatsten tijd in tal van winkels aan de Hoogstraat hun slag geslagen hebben. BEURSOVERZIC1IT AMSTERDAM. 3 Febr. 3 uur. Weder om waren 't op de beurs de oliewaarden die de meeste aandacht hadden. Vooral in Koninklijken ging nogal wat om, en hoewel die goed prijshoudend waren be wogen zij zich rnder beurstijd binnen enge grenzen. Geconsolideerden eveneens aan den vasten kant, doch niet veel veranderd. Van verschillende suikerfondsen kwa men hoogere noteeringen tot stand, maar de handel was ook daar van zeer be - scheiden afmetingen. Voor rubberwaarden werd nog wel eenigc belangstelling aan deu dag gelegd en bovendien konden die zich over 't algemeen goed op peil honden, maar de handel was weinig omvangrijk. De vaste stemming, die zich gister voor tabakken baan brak bleef ook heden bestaan. De Sumatrasoorten der Tabakken gol den iets hooger maar een uitbreiding van den handel gaf geen aanleiding. Prol 23/4 pet. Abonnementen en Advertentiën voor de Middelburgsdie Courant kunnen voor V1 i s s i u g e n worden aangenomen door Boekhandel F. LANDSMAN, §1, Jarobstraa(. VERKNOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Febr. 6 Wissenkerke, Iluis, Markusse. 11 Middelburg, Inboedel, Ittmann. 11 Vlissingen, Inspan, Loeff. 13 Aagtekerke, Boomstammen. Loeff. 11 Serooskerke, Hofstede, Hioolen. 16 Brigdamme, Huizen, Ittmann. 17 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. itelt U prijs op kwaliteit Rookt dan (Ingez. Med.) 5 a RF!B!G*gT£H. UIT DEN HAAG. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak tegen J. W., koopman, te Hansweert, die door den politierechter te Middelburg, wegens mishandeling, was veroordeeld tot f 25 b, s. 25 d.h. Het hof verzwaar de de straf tot 8 dagen gevangenisstraf. DE WEELDE-BELASTING. Naar het Correspondentie-bureau ver neemt, ligt het in de bedoeling van den minister van financiën, om tegelijk met het binnenkort in te diShen wetsont werp, tot heffing van een weelde-belas- ting, de meerdere door hem in het uit zicht gestelde wetsontwerpen tot ver laging van sommige directe-belastingen in te dienen. DE I r A NZEBANK- IIA ARLEM De crediteuren van de Hanzebdnk uit allé gemeenten van W Friesland hebben in een vergadering als hippie ernstige meeniug uitgesproken dat ceji minnelijke liquidatie in aller belang fis Zij roepen daartoe de medewerking van alle niet ajiwezigc crediteuren dri'itgeiid in. IN DE KATH PARTIJ. De secretaris van liet verhond ,,St Mi chael" deelt in verband met de aan ba- *on Wittert van Hoogland door de St. St. Michaëlclübs in N. en Z. Holland aangeboden Kamercandidatuur mede, dat deze volhardt bij zijn voornemen geen candidatuur der Tweede Kamer te aan vaarden. HET LIMBURGSCHE KANAAL", Het in Limburg tusschen Maasbrecht en Maastricht aan te leggen kanaal zal den naam van J ulianakanaal dragen. STAATSLOTERIJ. Onderstaande prijzen vielen op de vol gende nummers: (Onder voorbehoud), f 50.000; 2220 f 1000: 8473 18035 22324 f 400: 10866 18903 f 200: 4144 9724 15259 20097 22622 f 100 1513 11472 12667 13194 13426 15028 15216 15674 22941 22968 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 4 Febr 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.88% (11.89%). Berlijn 0 5907% ,0.5907»/?). Parijs 13 41 (13.42%). Brussel 12.84 (12.82»/?). Zwitserland 47.92»/? (47.92»/?) Weenen 0.0034 (0.0035). Kopenhagen 44,35 (-14.35). Stockholm 66.91% (66.90). Solo 38.— (38.—). New-York 2.48»/t (2.48). o SCHIPBREUK. LONDEN, 4 Febr. V. D. Volgens een bericht uit Parijs is bevestiging ontvangen dat het s.s. „SaignoU met man en muis vergaan is op de kust van Indo Ohina. De bemanning bestond uit 38 koppen waarvan 28 Japanneezeu en 92 passa giers. Sap^onrien Slakken. KUNSTMUSEUM TE MIDDELBURG. Bij het lezen van het verslag ir. de Middelbui gsche Courant van de .her opening van het Kunstmuseum, heeft het onze aandacht getrokken, dai het schilderwerk in dit gebouw door eene firma uit Kruiningen werd uitgevoerd. Waar toch het bestuur van dit museum uit Middelburgers bestaat en het den Bestuursleden wel bekend zal zijn, dat er gedurende de wintermaanden gebrek aan werk in 't schildersbedrijf heerscht, zou men zeker hebben verwacht, dat deze werkzaamheden aan een Middel- burgschen schilderspatroon ware opge dragen. Bij eenig nadenken zal het Bestuur zeker onze zienswijze deelen en in het vervolg een medeburger in plaats van iemand, buiten Middelburg woonachtig, voor het uitvoeren van eventueel schil derwerk in aanmerking laten komen. Met dank voor de plaatsing, De Middelburgsche Schildftrspatroonsvereeniging. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 2—4 Febr, Bevallen J. de Lange: geb Willemse, z.; T. de Lange geb Flip- se, z. Overleden A. Laugejan man van M. E. Roth. 66 j.; M. Guilloto, wed. van P. M Jloveijn, 75 3. Govaert, wedn. van E. Simons, 91 j. Goes. Ondertrouwd M. de Witte jm. 26 j. met A. Meulpolder, jd. 23 j. Overleden: J de Jonge, man van E. de Windt, 69 j. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In den nacht van 9 op 10 Januari werd er bij J. van T., aan dc Kade 'te Roosendaal ingebroken en werden er ver schillende juweelen gestolen. De politie te Esschen (België) hield kort daarna een Pool aan, die bij hel passceren der grens een valschen naam opgaf. Een op verzoek der Ncderlandsche politie inge steld onderzoek naar de herkomst der juweelen bracht bovengenoemden diefstal aan het licht De rechthebbende herken de ze te Antwerpen als zijn eigendom. De Nederlandsche autoriteiten hebben bereids de uitlevering van den Pool ge vraagd. Dinsdagavond is de 8-jarige de K., wonende te Schiedaim bij het tram- nietje-wippen gevallen, met het nood lottig gevolg, dat hij onder de tram ge raakte. Het kind werd overreden en was op slag dood. Bij een ruzie tusschen een 36-jarige vrouw en een 21-jarigen kok, die te zamen in een café aan het Rembrandt- plein te Amsterdam vertoefden, liep de twist op een gegeven oogenblik zoo hoog, dat de man zijn gezellin onver hoeds een duw gaf, waardoor zij op vrij onzachte wijze tegen het cafétafel tje terechtkwam. Met twee gebroken ribben moest zij naar het Binnengast huis vervoerd worden. De man werd, terzake van mishandeling door de poli tie aangehouden. Dinsdagmorgen omstreeks half-elf werd brand ontdekt in een oud pak huis, gevestigd aan de Bickersgracht 7. te Amsterdam. Een partij closetrollen op de 1ste ver dieping had vlam gevat en vandaar had den de vlammen zich verspreid. De brand veroorzaakte een verstikkenden rook. Om half-één was men den brand nog niet meester. De brandweer werkte toen mei zes stralen. Het vuur werd tenslotte tot de aangetaste verdieping beperkt. De vermoedelijke oorzaak is het wegwerpen van een brandende sigaret. Het 8-jarige zoontje van K G,( te Emmercompascuum, is door rook gestikt gevonden. Een omgekapte boom is terecht gekomen op een auto te Bojolali (Ned. Indië). De chauffeur en een knecht werden gedood. De daarnaast zittende Europeaan wérd ernstig gewond. De passagiers van het Fransche stoamschip „Cordillere", dat j.l. Zon dag te Marseille is aangekomen, zijn, zonder dat zij het wisten, aan een groot gevaar blootgesteld geweest. Toen zij zich onderweg bevonden, brak er brand uit in een lading katoen. De lading werd geheel vernield en groote pompen moesten nog na de aan komst van het schip, in werking worden gesteld om de vlammen te dooven. De „Cordillere" was afkomstig uit Egypte. Op het vliegveld Staaken bij Spandau is een school-vliegtuig, door een leerling-vlieger bestuurd, uit een groote hoogte neergestort. Het kwam neer op een vliegtuigloods. De bestuur der werd op slag gedood. In een circus te Edinburgh bevon den zich in de circuskooi twee jonge leeuwen, die zeer wild waren. Toen de dierentemmer Darius, met twee staven gewapend, de kooi binnen ging, wilden de leeuwen hem te lijf gaan. Eén der roofdieren sloeg den tem mer een staaf uit de hand. Toen D. zich bukte om een stuk van den staaf op te rapen, sprong de leeuw hem op den rug en wierp Jiem op den grond. Het roofdier zette zijn tanden in den schouder van den temmer en sloeg zijn klauwen in zijn hoofd en lichaam. Ér ontstond een worsteling tusschen leeuw en temmer, doch deze slaagde er ten slotte in, zich te bevrijden. Intusschen had Darius den tweeden staaf kunnen vasthouden, waarmede hij den leeuw een slag op den kop toe bracht, zoodat het dier terugdeinsde en de temmer weer overeind kon komen. De leeuw deed nu opnieuw een aanval, doch de temmer ontweek dien en ging op zijn beurt tot bet offensief over, waarbij hij den leeuw in een hoek dreef. Ondanks zijn bloedverlies, slaagde de temmer erin, de kooi te verlaten, waar na hij in elkaar zeeg. Onder de toeschouwers brak een pa niek uit. waarbij vrouwen en kinderen naar den uitgang snelden. In een uit drie verdiepingen ey (Eng.) had be-* staand huis te Hackney ontploffing plaats, doordat iemand in een kamer, waarin gas uit de leiding was gestroomd, een lucifer aanstak. Een 10-jarig meisje werd uit haar bed geslingerd en bekwam hevige brand wonden, terwijl een man ernstig werd gewond en een 80-jarige grijsaard Werd gedood. Twee kamers werden vernield Een muur van één der kamers werd geheel weggeslagen. Een door 36 gezinnen bewoond» kazerne-woning te Chicago is geheel uitgebrand. Het vuur brak uit, toen de bewoners te slapen lagen. Er ontstond een ernstig paniek, waarbij de men- schen in nachtgewaad de straat op vlogen. Sommigen konden niet snel genoeg de straat bereiken, zoodat mannen, vrouwen en kinderen op de bovenver diepingen een ioevlucht zochten en uit de vensters om hulp riepen. Met vang netten werden deze ongelukkigen later door brandweerlieden gered. Toen het gebouw was uitgebrand, vond men tien verkoolde lijken onder de puinen. ALS DE WINTER UITBLIJFT Nu de winter geen ijs brengt is dit voor dc schaatsenfabrikanlen in Fries land eeu groote 'tegenslag. Zij blijven, meldt do .Telegr met groote voorra den zitten. Eén der grootste, firma De Ruijler. té Bolsward, heeft daarom aan hel grootste deel van haar personeel ontslag aange- (Ingez. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Naar de N Z. Crt. verneemt heeft de burgemeester van Goes aan den voorzitter van het plaatselijk comité der Kath). Soc. Actie aldaar een schrijven doen toekomen waarin hij als zijn raee- ning uitspreekt, dat de bepaling van art, 188 der Gemeentewet hem geen bevoegd heid verleen om een opvoering van liet tooneelstuk „Allerzielen" te verbieden Het oude paneel van Scherpenisse. Naar aanleiding van een mededeejing aan de N. R. Crt. over oude schilderijen die nog op Tholen gevonden worden, schrijft men aan dal blad: Op de tentoonstelling van Zeeuwsche

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2