BIJVOEGSEL KAN UB Dinsdag 3 Febr. 192S, Na. 28. BitöiUMLAü D. OPHEFFING KETAALMÈESTEKS- KANTOREN. Men schrijl'l aan de Msb.; Reeds voor enkele jaren bij den aan vang der bezuinigingsperiode was in be ginsel besloten tot opheffing der Rijksbe- Laalmeesterskanloreu, wier werkzaamhe den men over verschillende bestaande ambtenaren uil aanverwante vakken'zou verdeelen. Daarvan is tot nog toe om niet beleende redenen nog weinig geko men, maar uil eone circulaire uo. 111 d.d. 28 Januari gericht tot de Hoofdamb tenaren van de registratie en hel Kadas ter blijkt, dal deze maatregel binnen kort door zal gaan, vooral daar vereenigiug met ander© kantoren best door le voe- reft is. De sommen, door het Rijk verschuldigjd zullen geleidelijk overgebracht worden naar den Rijksbelaliugsdienst der gene rale thesaurier, hetzij dan te geschieden per giro of de Nederlandsche bank. Nu moei nog eone regeling gemaakt word voor enkele betalingen, vroeger aan betaalmeesters opgedragen, die moeilijk bij andere diensten gebracht ko% deli worden. De declaration van voorschotten en be talingen van het Dept. van Financiën worden als regel per giro betaald. Re keningen. waarop Voorschot verstrekt is, worden met den ambtenaar, die dat gaf, verrekend. Nog zijn er bijzondere bepalingen administratie gemaakt* voor den goeden gang van zalcem Deze regeling gaal in 1 Februari 1925. JUI.lllS BAK.1I.VFT EN „1IET VOLK". Een commissie uit den Pruisischen. Landdag is bezig de kredielverleening aan de Kulisker- en Rarmat-concerus le onderzoekou. In het verslag dat het „Handelsblad" geoi'l over een der zittingen dier commis sie, lozen wij: ATg. Nuschke (democraat): Is a bekend, dal in het soc.-dem. blad „Het Volk" een .tegen hel Duitsche gezantschap in Nederland gericht ar- 1 likel is verschenen, waarvan men aanneemt, dat het door Barmatt ge-' schreven werd? Von Mallzahn (in 1920 verbonden aan de, Duitsche legatie le 's:Gra- veuhage): Dal herinner ik mij. Men zeide toen, dal Barmatt de opvolger wilde worden van den heer v. Ro sen (den gezant). Naar aanleiding hiervan schrijft Het Volle le kunnen mededeelen, dat nimmer eenig artikel in „Het Volk" door Barmatt geschreven is. Ten einde ook den achler- dochligste te bevredigen, voegt Jiet blad er aan toe, dal ook nimmer in „liet Volk" een artikel door Barmatt rechtstreeks of zijdelings geïnspireerd is of met Barmatt besproken is. Dit is, hoopt de red. een afdoende weer legging van hel door den heer Nuschke o verge bra eh to kle tspraa I je. ROTTERDAlViSCHE BRIEVEN. V. (Nadruk verboden). U kent natuurlijk het kinderraadsel: Wat is de grootste visch? En 't ant woord: een stokvisch, want zijn kop is in Noorwegen en zijn staart hier. Rij de behandeling van onze gemeen- tebegrooting heb ik meer dan eens aan een vergelijking van haar met bovenge- noemden visch gedacht. Stel u voor, de algemeene beschouwingen den kop hadden we op 11 December en eerts 15 Januari hadden we de staart te pakken.... -Wat 'n reuzenvisch! En taai. taai....! Wel hebben alk. door de burgerij afgevaardigde politieke visschers geprobeerd het beestje nog zoo goed mogelijk te maken, door zooals bij stokvisch behoort te gebeuren op te slaan en te beuken, te kloppen en te zouten, maar dikwijls sloegen 2e in plaats van op den visch, een col- lega-visscher op den vinger, óf men sloeg op den verkeerden lijd of pftrttts. Onze begrooting wijst een geraamd te kort aan van 5Va miljoen. Hoe" dit le dekken? Hic jacel lepus. 't Ligt in den geest van den tijd om bij een dergelijke lepus naar de salaris sen van 't bij de gemeente in dienst zijnde personeel te zien, een beschou wing, die in den regel voor 't perso neel weinig hoopvol is In Rotterdam echter is de motie-de Meester c.s. in zake een algemeene loon- en salaris herziening verworpen. De tegenstemmers achten den tijd daartoe niet gekomen en zien meer op- timistisc' liet komende jaar en de ver dere toekomst tegemoet, een optimisme, dat gelukkig op feiten gebaseerd is. Tot recht begrip der verhoudingen in het college van B. en W. diene, dat in Sep tember 1923 het college, bestaande uit drie rechtschen, een vrijzinnig-demo craat en een lid van den Vrijheidsbond vervangen werd door een, bestaande uit 3 rechtschen en 2 sociaal-democraten. De wethouder van plaatselijke werken, mi-, de Jong, heeft, tegen den zin var zijn A. R. partijgenooten zelfs, 14 voor stellen ingediend, alle behelzende ver mindering van loon, inkrimping van per soneel, bezuiniging bij verschillende diensten, enz. Was de geest van ge noemde voorstellen al niet naar den zin van velen in den Raad, het oogenblik, waarop mr. de Jong ze ingediend heeft aan het eind van den tweeden be handelingstermijn is ook zeer zon derling gekozen. De ontstemming van Velerlei zijden was dan ook groot en veel is er gesproken over de wijze van behandeling der vóórJi ellen. Ten slotte zijn in de avondvergadering van 16 Jan, de voorstellen, waaraan mr. de Jong nog één toegevoegd had, n.l. de machtiging aan B. en W. om inzake het nemen besluiten betreffende arbcids- en dienst- voorwaarden het georganiseerd overleg uit le schakelen, aan de orde gesteld. Bij 5 van deze voorstellen, waaronder 't laatstgenoemde, geven B. en W den Raad in overweging het voorstel niet te aanvaarden, terwijl zij voor de andere nader prae-advies wenschen te geven. Op het oogenblik dat ik dit schrijf, zijn de voorstellen inbehandeling. Wat zal hel worden. Gelukkig, als ik straks al zei, zijn. er redenen, die het optimisme billijken. Het havenverkeer neemt toe. In 1924 zijn meer dan tien duizend zeeschepen inge klaard, tegen ruim acht duizend in 1923. Op 31 December 1923 stonden inge schreven bij de Gemeentelijke Arbeids beurs ruim 17000 werkzoekenden, op 31 December 1924 was dal aantal on geveer 5500 minder. Eind December 1924 werden ondersteund plm. 5600 werkloozen, terwijl een jaar te voren dat aantal tweemaal zoo groot was. Onze scheepswerven krijgen weer flin ke bestellingen uit binnen- en buiten land. Ook het verkeer in de lucht neemt toe, De Koninklijke Luchtvaarlmaat- De gemeenteraad heeft Vrijdag avond al deze voorstellen verworpen, met groote meerderheid, alleen de Vrij heidsbond stemde steeds vóór, Red. ONTVOER» door ROBERT LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. O. L\ B. BEID. 33). „Prachtig, prachtig", zei ik, „en als hij het vindt, wal zal hij dan wel den- leen?" „Wel", zei Alan, „ik wou dat hij wat scherpzinniger was, want op mijn woord, ik denk, dal hij er bitter weinig uit zal maken. Maar ik liad dit gedacht. Het kruis is iels als een vlammend kruis, wat het verzamelteoken in onze clans is; maar hij zal wel begrijpen, dat de clan uiet bij elkaar komt, want het staat in zijn venster, zonder een letter erbij. I)us zal hij lot zich zelf zeggen: „Dfi clan komt niet bij elkaar, maar er is iets gaande." Dan zal hij mijn knoop zien en die was van Duncan Stewart. En dan zal hij lot zichzelf zeggen. „D^ zoon van Duncan Stewart is in de heide, en heeft mij noaotig." „Wel", zei ik, „misschien heb je ge lijk. Maar aangenomen, dat hij dat denkt, dim is er nog heel wat hei tusschep, hier en de Forth." „Dat is goed opgemerkt", zei Alan, „maar dan zal John Brech hel berke takje en liet deunefakje zien en dan zal hij tot zichzelf zeggen (als hij een scherpzinnig man is, waaraan ik twij fel) Alan ligt in een bosch, waarin be ken en dennen slaan. Dan zal hij den ken: Dal ïs niet zoover hier vandaan, en hij zal ons een bezoek in Carry- nakiegh komen brengen. En als hij hel niet doet, David, mag hij naar den duivel loopen, want dan is hij het zout in zijn pap niet waard." „Wel man", zei ik, hem een beet je voor den gek houdend, „je bent erg vernuftig. Maar zou hel niet eenvou diger zijn, hem een paar woorden zwar op wit le schrijven?" „Dat is een uitstekende opmerking; mr. Balfour van Shaws", zei Alan, nu met mij den draak stekend, „en het zou zeker heel wat eenvoudiger zijn, hem te schrijven, maar liet zou een lastig geval zijn voor John Brech, om het te lezen. Iiij zou eerst twèe of drie jaar naai school moeten gaan en het is nieL onwaarschijnlijk, dat we hel wachteü moe zouden worden." Dus nam Alan dien nacht zijn vlam mend kruis mee naar beneden en zette bet in het venster van den boer. Hij was ongerust, toen hij terugkwam, want de honden hadden geblaft, en de men- ;chappij heeft op 12 Januari een nieuw kantoor aan den Coolsingel in den tuin van 't Ziekenhuis geopend. De reiziger kan daar zijn kaartje nemen; een auto brengt hem naar de Waalhaven, waar hij overstapt in de vliegmachine, die hem verder zal voeren naar Amsterdam, Londen, Parijs, Berlijn of Bazel. Aan een zijde heeft het kleine, vriendelijke kantoor uitstalramen, waar grafische voorstellingen, luchtfoto's en niet te vergeten een groote kiek van de kra nige vliegeniers naar Indië prijken. Bij de opening van het kantoor waren o.a, aanwezig de Burgemeester, wethouder, de Jong en andere autoriteiten. Wan neer we zoo de bereikte resultaten na gaan, dan moeten we wel tot de con clusie komen, dat een onbegrensd pers pectief zich opent voor hel luchtver keer. Laat iemand, die de reis Rotter damParijs per sneltrein wel eens ge daan heeft 's morgens 9 uur van hier, 's avonds 6 uur te Parijs bedenken, dat begin October een vliegtuig met be stuurder, 2 passagiers en 250 K G. vracht het traject binnen 7 kwartier heeft af gelegd! De belangstelling voor 't luchtverkeer neemt zeer toe. Deze uit zich o.a. door een toenemend aanlag bezoekers aan ons vliegveld Waalhaven. Onder de gas ten der afgeloopen maand behoort ook de Fransche minister van arbeid en ge zondheid, de heer Godart, die na een bezoek aan 't Raadhuis en een tocht door de havens op ons vliegveld in een Fokker stapte, om boven Rotterdam den luchtdoop te ontvangen. Een andere Rotterdamsche gast, heel wat minder illuster, maar een die thans meer van zich doet spreken, is Julius Barmat. De bladen vertellen, dat deze slimme vogel van 1908 tot 1913 alhier gewoond heeft en zijn brood verdiende als leeraar aan de Berlitzschool, dat hij later betrokken was bij een premie- loterij, om ten slotte te Amsterdam de Ame.xima (Algemeene Export- en Im- portmaalschappij) op te richten in een pand op de Keizersgracht. Dank zij zijn verwisseling van politiek, schijnt hij een grooten invloed gekregen te hebben in socialistische regeeringslcringen in Duitschland. Men weet, dat Barmat daar thans gevangen genomen is en vol belangstelling zien we 't verloop van deze procedure tegemoet. I. ESSER. DE WATERSNOOD VAN 4 FEBRUARI 1825. De verschrikkelijke ramp die een eeuw geleden ons land heeft getroffen, leeft nog altijd in de herinnering door. Men had toen ook een zachten winter gehad, wel is- waar met veel stormen, maar vooral Januari was bijzonder len teachtig geweest. Den Isten Februari begon het waaien met hagelbuien en sneeuw. Den derden Febr. ging dat over in een onweer, waarbij de wind naar liet Noordwesten liep, en den 4den ont aarde die storm in een waren orkaan, waarbij kwam, dat het toen springvloed was. Het zeewater, dat toch al door den wind van de voorafgaande dagen naar onze kust was opgedreven, be reikte toen een ontzaglijk hoog peil, er stroomde in letterlijk alle provincies (behalve Limburg) over de dijken. In Holland, Friesland, Groningen, Over ijssel en Utrecht zijn toen groote ge bieden overstroomd met honderden slachtoffers. Hier in Zeeland is het in vergelijking nog betrekkelijk goed afgeloopen, hoe wel de vloed de hoogte van 1808 over trof. In laatstgenoemd jaar waren hier 16.057 genieten ondergeloopen; in 1825 was dit slechts het geval met 2035 ge meten. We hebben echter de Middelb. Crt, dier dagen eens opgeslagen, en daaruit bleek ons, dat er toen jïier toch angstige dagen zijn doorgebracht. In Middelburg liepen de kaaien en het laagste gedeelte der stad onder water' van den Beenhouwerssingel stortte de kademuur over een afstand van 50 ellen in; van verscheidene achterhuizen' werd sclieu waren uil hun huizen gekomen, en hij meende gekletter van wapens le hebben gehoord en èen roodjas in een deur te hebben gezien. Voor alle ze kerheid lagen wij tien volgenden dag in den rand van het bosch en keken scherp uit, zoodat, als John Brech kwam, we hem mee konden nemen en als de roodjassen kwamen, we lijd had den weg te komen. Om ongeveer twaalf uur werd een man zichtbaar, die in ,dc zon op den open kant van den berg ronddwaalde en met zijn hand boven de oogen uilk Alan had hom nauwelijks gezien, of hij floot, de man keerde om cn kwam een beetje naar ons toe, toen gaf Alan nog een fluitje, nog een fluitje, en de man naderde nog dichter, en zoo werd hij door het geluid van het fluiten naai de plaats geleid, waar wij lagen. liet was' een woest gebaarde kerel, in lompen,- ongeveer veertig jaar, erg door de pokken geschonden, die er dom en wild tegelijk uitzag. Ofschoon zijn Engolsch slecht en gebroken was, wilde Alan (zijn aardige gewoonte getrouw, wauneer ik erbij was) hem niet toestaan Keltisch te spreken. Misschien leek hij door de vreemde taal nog trager dan hij werkelijk was, maar ik dacht, dal hij er weinig zin in had ons vandiensl te zijn en dal de angst hem hierheen dreef. c de muur omver geworpen; kelders en pakhuizen liepen onder, en in de St. Jansgang verdronk een oude vrouw. Een dwarsdijkje aan de Zuidzijde van de toenmalige sluis te Arnemuiden was doorgebroken, waardoor het kanaal water buitengewoon hoog kwam. Aan de kusten van Walcheren was het heel wat erger. Den vierden Febr. was de vloed zoo hoog, dat 'bijna op de geheele uitge strektheid der Zuidwatering de oploo- pende zeeën over den kruin der dijken spoelden. De afneming van een gedeelte der duinen ten Zuiden der stad Vlis- singen, is zoo aanmerkelijk geweest, zoo lezen we, dal men op dat punt een versterking aanbracht van zandzakken overdekt met zeilen. Ook aan de lage duinen lusschen Aagtckerke en liet z.g. Perre's Hoofd, moest "met kracht van volk, paarden en wagens gewerkt worden", om le voor komen, dat het geheele wegslaan van de scheiding tusschen dijken en duinen tol erger gevolgen leidde. Het duinver- lies op dc Zuiderslranden werd geschat op 3 a 4 ellen, op de Noorderstranden op 6 a 8 ellen. Sluis heeft geducht van hel water te lijden gehad, en dakte zijn verder be houd slechts aan den plotselingen val in het water door den doorbraak in het Mariapoldcrlje, en den doorbraak naar Eede. Te Zierikzee had men, geleerd door de les van 1808, een stedelijke verorde ning voor bet zetten van vloedplanken, en daaraan was het le danken, dat al leen de omgeving van de havens ge ïnundeerd werd, en de binnenstad droog bleef. Maar op het eiland liepen ven- schillende polders ten gevolge van door braken onder. De stad Tholen was bijna geheel on der water gezet. Op dat eiland zijn de St. Gcertruidspolder onder Westkerke, de Slabbekornpolder onder St. Maar tensdijk en de Deurloopoldcr geïnun deerd. Bij Scherpenisse is een man ver dronken. Te Hoek is de zeedijk van den Kou- denpolder overgeloopen; door het door breken van den dijk van Nieuw Wes terrijk bleef echter de Koudepolder be houden, Ook de dijk tusschen Oud- en Nieuw Wester rijk bezweek," maar kon worden hersteld, waardoor Hoek gered weid. Als men tegenover deze bijzonder heden stelt de verschrikkelijke berich ten van de overstroomingsrampen in Holland, in het Noorden, en in Over ijssel, dan wordt onze opmerking ge rechtvaardigd, dat men er hier nog be trekkelijk goed is afgekomen. Ook in België, lan'gs de kust en aan de Schelde, heeft men ontzaglijke scha de geleden. En aan de Noordkust van West Duitschland heeft de vloed uitge strekte gebieden overstroomd. In Neuen- felde werden tachtig personen in den slaap verrast en door het water ver zwolgen. Dat er toen een algemeene beweging ontstond voor hulpverleening, behoeft eigenlijk geen vermelding. KUNST EN WETENSCHAPPEN. IIcl jongste nummer van „Smte Loertruydtsbronnen", driemaandelijkscli tijdschrift)gewijd aan de geschiedenis en volkskunde van West-Brabant en om geving, beval een foto naar de éénige bestaande 17-eeu\vsche copic van do „Vierge de Charlres", een beroemd al oud beeld dat in 1793 verbrand is. Deze copic is door de in 1898 uit Frankrijk verdreven Carmelisten van Cliartvc- overgebraclit naar Bergen op'Zoom, waar hel zich nu in het klooster dier orde be vindt 11. Levelt schreef er eeu loelich- tob Van de artikelen in dit nummer ver melden wé: eeu meedeeling van C.Hol- leslelle, Tholen, over het groenen in ker ken in vroeger lijd; en een van II. Levelt over de afkondiging van den ook voor Zeeland zoo belangrijken wapenstilstand van 25 Sept. 1310, in ter Tolne, Scarpe- nisse,"Portvliet, Senlc Marlinsdije en Sta- venissc. En voorts het eerste deel van een artikel van Van Oosten: uit hel leven van een Yer.seksclieu onderwijzer van om streeks de helft der 18e eeuw. Diercnvrcugde en -leed. Bij .T 'B. Wol ter s' verschenen het twee de en (derde doeltje van hot door L. Dors man Oz. en Jac. van der Klei samen gesteld werkje onder bovenstaanden ti tel. leder der deeltjes bevat een aantal schetsen van dierenleven, vaak onlleend aan de boeken van groote dierenkenners die ze!|' dal leven in de natuur waarna- meu Een groot aantal illustraties ver- hoogen de waaide van deze hoekjes die vee! kunnen doen voor hel wekken van belangstelling voor dieren. ONDERWIJS. Zaterdagmiddag hield de afd Wal cheren .der Yereenigiiig van Chr. Onder is ijzers te M i d tl o 11) u r g een algemeene •rgadering. Naar omleiding van een schrijven van liet hoofdbestuur zal op de volgendeVer- ring besproken worden wal de recht matige wenschen der afdeeling inzake de salarleering zijn. e sub-commissies voor de groote ver gadering in de Finksterweek zijn bijna geheel voltallig, De lieer L. van Wallenburg besprak als hijheisch onderwerp, nerodus Agrip- pa. De lieer IC van Drunen vertelde van zijn reis naar Amerika. Besloten werd dc maaltijden af te haffen, waardoor de vergaderingen ook korter zullen duren. Geslaagd voor hel mach. diploma A de hoeren J. de Bel en A. M. Willemse, leerlingen van tie De Ruijlerschool te V1 i s s i ilg en Dok slaagde voor dilexa- de lieer J Minderhoud te Vlissingen. RECHTZAKEN. Op de alphabetische lijst van aan beveling voor de vervulling der vaca ture van kantonrechter te Brielle, komt voor. de heer mr. J. A. de Jong, kan tonrechter te Tholen. Voor de Amslerdamsche rechtbank heeft zich gisteren te verantwoorden gehad een jonge man, die gepoogd heeft aan hel Rokin een 15-jarigen jongen te beroovèiï van oen tascli met f 32 000, welk geld de jongen voor zijn patroon aan een bank had geïnd. De dader had den jongen gevolgd en hem plotseling met een 'ijzeren slaaf op liet hoofd ge slagen. Tegelijkeftij<l wilde hij de laseh met hel geld uil de handen van den knaap trekken, doch deze, hield de tasch stevig vast en gilde om hulp. De man zette liet daarna op een loopen, maar werd spoedig door omstanders gegre pen. Het 'O. Mzeide dat deze bekl. er werk van maakte om jeugdige knapen, die geld bij zich hadden, te achtervolgen. Eisch zes jaar gevangehisstraf. A rrond. - Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 30 Jan. werden we gens overtreding van 's Rijks belasting wetten, door den Rijksadvocaat de vol gende geldboeten geeischt: O F. A. H., 48 j., koopman, Ter Neuzen f 25 tot f 50 b.; H. V., 38 j., koopman, Wissekerke, f99 b.; H. H., 39 j sigarenmaker, Zierikzee, f99 b. A. v. C„ 31 j., arbeider, Sint Jansteen, f50 b; J. H 27 jkoopman, Schore, f 25 b C. II., 33 j arbeider, Schore, f 10 b.; J. H., 27 j., koopman, Schore, 25 b.; C. H-, 33 j., arbeider, Schore, f 10 b.-, J. H., 27 j., koopman, Schore, f50 b.; A. J. v, A., 40 j., sigarenfabri kant, Zierikzee, £50 lot f300 b.; T. T., 55j., koopman, Breskens f 15 tot f 50 b.; Alan wilde hem een boodschap naar James laten brengen, maar dc boer wilde van geen boodschap hooren „Hij zou hel vergoten", zei hij met zijn krijsclien- de slem en hij wilde of een brief of niets meer mei ons te maken hebben Ik dacht, dal Alan* hierdoor in v tegenheid zou zijn gebracht, daar schrijf gereedschap in deze woestenij ontbrak. Maar hij was vindingrijker dan ik wist. zocht in het bosch tot liij een veeif van een woudduif vonil, waarvan hij ecu pen maakte, maakte zelf een soort inkt van wat kruit uit zijn hoorn en water uil de bcok, scheurde een hoek van zijn Fransche militaire aanstelling, die hij iu zijn zak droeg als een .talis man, die hem tegen de galg moest vrij waren en schreef als volgt „Waarde neef, zendt alsjeblieft hel geid met bréngcr dezes naar de plaats, die hij kent, Je toegenegen neef, A. S." Dit vertrouwde hij den boer toe, die beloofde zoo vlug mogelijk le zullen handelen en het mee nam naar be neden. Hij bleef drie volle dagen weg, maar om ongeveer vijf uur op den derden dag hoorden we fluiten in het bosch, waarop Alan antwoordde en even later kwam de boer <le beelc langs, links en rechts naai* ons zoekend. Ilij scheenf minder humeurig dan tevoren en zeker was hij goed geluimd door een zooi gevaarlijke opdracht le hebben uitge voerd. I-Iij bracht ons het nieuws van de streek, dat hel er vol roodjassen was, dat wapenen waren gevonden en anne menschcn dagelijks werden lastig ge vallen, en dat James cn een paar van zijn ondergeschikten al in de gevan genis van Fort William waren gewor pen onder sterke verdenking van mede plichtigheid. Hel scheen overal ver spreid te zijn, dat Alan Brech het schot had gelost en er was een plakkaat tegen ons beiden uitgevaardigd, met honderd pond belooning. Dit was erger dan we verwachtten en het briefje dal de boer ons van mrs. Stewart bracht, was vol droefheid en ellende Zij bezwoer Alan zich niet te laten vangen cn verzekerde hem, dat James en hij ter dood gebracht zou den worden, 'wanneer hij in handen van de troepen viel Het geld, dat zij had gezonden, was alles dat ze had kun nen bedelen en leenen on zij smeekte den hemel, dat wij het er mede konden doen Ten slotte, zei ze. sloot ze een van de aanplakbiljetten in, waarin we beschreven werden. We bekeken die met groote nieuws gierigheid. en niet weinig angst, gedeel telijk zooals iemand in eeu spiegel ziet, gedeeltelijk zooals hij in den loop van

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 5