ÏUDMAÓ TER F0ORE03HXG TAN VERTRAGING zij eraan herinnerd, d^at: verslagen, berichten en in gezonden stukken benevens ande re meedeelingen betreffendp het redac- tioneele gedeelte der courant behoomn gezonden te wordpn aan dn Redactie der Middelburgsche Courant; adres*» ring aan een der leden der redactie per soonlijk is ongewenscht; advertenties, aanvragen om, en af sluiting van speciale advertentietarieven, abonnementen op de courant adresveranderingen enz enz. behooren gericht te worden aan de A d- m i n i s t r a t i e der Middelburgsche Cou rant. Het telefoonnummer der Redactie is 869; dat der Administratie is 139. Bewerkelijke advertenties en adverten ties van eenigen omvang dienen tijdig Ie worden ingezonden, daar wij anders niet voor directe plaatsing kunnen in staan Voor kleinere advertenties is het uiter ste uur van ontvangst 's middags twaalf uur Zaterdag 's morgens 10$ uur. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag 19 Febr. n.m. 1 u Da- gel best. polder Walcheren, in het Folderhuis te Middelburg: 't leve ren gecreosoteerde eikenpalen gordingen; eikenpaalhout enz., de levering van 250 000 stuks nieuwe straatklinkers. Zie Midd. Crl .25 Jan '25. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koniakl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Febr Hoogste barometerstand: 777.4 te Ren nes. Laagste barometerstand 732.8 te Akureyri. Verwachting van den avond van 2 tol den avond van 3 dezer: Matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. nevelig tot zwaarbewolkt, veinig of geen regen. Iets zachter. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 44 gr12 uur 18 gr.. 3 uur 47 gr. normale gevallen, dan is dit zeker te danken aan den droevigen oorlog dien wij hebben doorgemaakt Maar als alles goed is gegaan, dan is dit zeker mede te danken aan alle ambtenaren, die van hoog tot laag op eminente wijze hun plicht deden I)e gebrachte hulde zal spr. schragen om ook venier zijn plicht te ijoen en hij hoopt nog lang burgemeester van Mid delburg te kunnen zijn Spr. acht het een aangenaam ambt en juist van een plaats als Middelburg waar men elkaar kent en waardeert. Vervolgens nam de heer Hondius, lid der commissie, nog hel woord en wees er oa. op, dat het niet mogelijk was om allen die aan de hulde deelna men. bijeen te brengen om le geluigeta dat zij werkelijk voelen voor den arbeid van den burgemeester. Mcr, meent in deze huldiging tevens het antwoord te zien, op de koninklijke onderscheiding, die den burgemeester dje- zen zomer kreeg en die in het feestge- druiscii wel wat verloren is gegaan. Spr vraagt ten slotte toeslemming de aquarel en hel album Dinsdag en Woens dag in een der zalen van hef Stadhui^ ten toon te mogen stellen voor hen, die aan de huldiging bijdroegen De bur ge mee sier verleende daar toe gaarne zijn medewerking er zal nu morgen cn Woensdag van tot 5 daar toe gelegenheid bestaan in de trouwzaal en kan man toegang krijgen door zich bij den concierge aan te melde e De aangeboden aquarel st» I een der meest typische plekjes van iddelburg voor n.l. de Kuiperspoort voo le restailw ratie. De aquarel doet den heer Schütz, den vervaardiger, allen eer aan Het album is gebonden in perkamenten band ophot sch. 1 ad komt de volgende opdracht voor Aan den Edelael a -en heer P Dumon Tak burgemeester .*an Middelburg wordt bij gelegenheid vai 'rjn T0-jaripe ambts vervulling als 'g door vele bur gers uit alle ru n standen der stad. dil album me: idende aquarel uit achting en wa.u ing aangeboden. 1 Februari 92." Rond deze opd iil staan foto's van. hel stadhuis, van werkkamer van den burgermeester en van diens woonhuis. Vorder de wapens van Zeeland en Mid delburg en het familiewapen van den ju bilaris en len slotte de jaartallen 1915 en 1925 Het album is geleverd door d0h heer C. W D'httij. terwijl de oorkonde is ont worpen en uitgevoerd door den heer F. P DTmij. Door den voorzitter van de commissie werd ten slotte aan mevr. Dumon Tak een groote mand bloemen aangeboden. Te kwart over elf werd de heer Du- mor. Tak ten tweede male gehuldigd, nu meer als hoofd der politie Daartoe vervoegde zich op zijn kamer/ de commissis van politie, do heer G Goorhuis, de inspecteur, de heer R A. Avink de rechercheur. «De lieer J G. WoX- lenberg, de oudste hoofdagent, de hoer J. Lorier en de oudste agent, de heer A. T de Looff. De commissaris nam het woord en zeide, dat toen bekend werd, dat de burgemeester zijn jubileum zou herden ken, direct onder het politiecorps de wensch naar voren kwam het hoofd der politie te huldigen en alle werkten daar aan gaarne mede Spr wees op de lage loonen bij het optreden van den heer Dumon Tak als burgemeester en de groote verbetering, die daarin tot stand kwam. Toen waren er werktijden van de politie van 11, 12 en 13 uur per dag, nu de 8-urige werk dag met den wekelijkschen vrijen dag. Zeker een groote vooruitgang Het corps is dankbaar voor het werk van den bur gemeester in deze, die toont, dal de politie hcriï na aan het hart ligt Waar de politie dikwijls wordt afgekamd, is dit zeer te Waardeeren. Spr. wijst nog op de goede verstand houding bij het corps en biedt als blij vende herinnering een gouden pollood met inscriptie „Aangeboden door het Middelburgsch Politiekorps" aan De burgemeester zeide getroffen te zijn door het komen van de deputatie, door de gesproken woorden en het aan geboden geschenk. Spr. wijst er op hoe de politie ook in den moeilijken oorlogs tijd haar taak goed volbracht. Het is sprekers plicht voor de politie te zor gen, maar deze zorgt voor ons allemaal, en een goede geest is jlaarvoor zeer ge- wenscht. Spr. verzekert het geschenk op prijs te stellen, en hoopt het nog lang als burgemeester te kunnen gebruiken CIGARETTES uit zuiver Turksche Tabakken lllli III III I III WH i—HH lli (Ingez. Med.) KERKNIEUWS. Gisteren heeft ds. J. N Bieger zich verbonden aan de Luthersche gemeente 'te V lis sing en, sprekende naar aan- aanleiding van 2 Corr. 8:5b. Het Luthersche kerkkoor uit Middel burg zong na hef votum Ps 100 en aan het slot- „Dat 'sHeeren zegen op udaal." Ds. H. J. Kouwenhoven, predikant bij de Geref. Kerk te Leiden, tevoren te Schoonebeek, Zaamslag, Voor schoten en Groningen, herdacht giste renavond met een groote schare in de Hooigrachtkerk zijn 40-jarige evangelie bediening, naar aanleiding van welk feit H. M. de Koningin hem heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Geref, Kerk, Beroepen te Lemmer, ds, R. Kok, te Aagtekerke. Aangenomen het beroep naar B r u i- n i s s e door ds. J. Vreugdenhil te Borsselen. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Gouda, door ds. G. H. Kersten, te I e r- seke. ONDERWIJS. A. Langejan. f Zaterdagavond is alhier op 66-jari- gen leeftijd plotseling overleden de heer A. Langejan, sederl 1923 gepensionneerd als hoofd der openbare school op de Nieuwe Haven en als hoofd van het Hcrhalingsonderwij s Bij zijn afscheid van de school is ge bleken hoe hoog de heer Langej'an bij autoriteiten, collega's en leerlingen aan geschreven stond, en in wijden kring zal zijn heengaan dan ook mei groote droefenis worden vernomen. Na zijn ar beidzaam leven had men den overledene een veel langeren tijd van welverdien de rusl in goede gezondheid toegc- wenscht. Het heeft niet zoo moge zijn LANDBOUW. De heer Kielstra, secretaris der Zeeuwsche Landbouwmaatsch. hield Vrijdag j.l. te Oud-Vossemeer voor de afdeeling van dien naam al daar, de bekende lezing over suiker bietenteelt, toegelicht door verschil lende lichtbeelden. Er was tamelijk belangstelling wat oplcomst betreft, maar de aanwezigen toonden èn lezing èn beelden ten hoogste te waardeeren. AFLOOP VERKOOHNGEN. Door notaris II. C. Iltmann is Za terdag in het, café van den heer Lagen- ,dijk te Ariiemuiden in het open baar verkocht 1. Een huis met schuurtje, tuin en erf, in de gemeente Arnefhuiden, aan de Lionstraat, B 56, groot 1 A. 50 c.A. Kooper C. Orecl q. q. te Arnemuiden, voor f1750. 2. Een dubbel woonhuis, met schuur tjes, tuin en erf, B 56, groot 2 A 2 c.A. Werd uit de hand verkocht. NAGEKOMEN BERICHTEN. Wegens storing is de beursnoteering van heden niet ontvangen. MARKTBERICHT. Hulst. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim. De prijzen waren als volgt: Tarwe 16.00; Rogge 15.00; Gerst 16.00; Haver 12,00; Erwten 15.50; Bruineboonen 20.00. ZIJN VROUW EN KINDEREN VERMOORD. AMSTERDAM, 2 Febr. V.D, In de Wormerveerstraat 11 te Amsterdam, heeft hedennacht een man zijn vrouw en twee kinderen vermoord. De man is door de politie gearresteerd. Nadere bijzonderheden ontbreken. BEURSOVERZICHt. AMSTERDAM, 2 Februari 3 uur. De algemeene beurstoon was vandaag vrij gunstig, en op sommige af deelingen ontwikkelden zich daarbij nogal wat affaire. Weldra waren 't de Oliewaarden, die de boventoon voerden, Koninklijke wer den op een hooger niveau ingezet, en konden daarmee nog wat verbeteren. De verdere stijging der Olieprijzen in Amerika had een goeden indruk gewekt. Geconsolideerden volgden de fluctua ties van het hoofdfonds. Een vaste stemming heerschte voor de Tabakken, waarvoor vraag bestond, De Deli-soorten konden allen in prijs verbeteren. Rubberfondsen trokken ook nogal wat belangstelling. Amsterdam Rubbers en enkele andere courante soorten werden uit de markt genomen. Suikerwaarden trokken slechts ge ringe attentie, en de koersen waren maar weinig veranderd. Scheepvaart zeer kalm. Op de Mijnafdeeling was de rust teruggekeerd Redjang Lebons op ongeveer het vorige niveau. Amerikanen stil Prol. 23/« pCt. LAATSTE BERICHTEN UIT MIDDELBURG. Hedenmiddag namen wij een Kijkje in hotel „De Abdij waar morgen en de volgende dagen de jaarlijksclie Tentoon-1 stelling van de voorwerpen voor de Lo terij van Vrouwelijke Handwerken plaats heeft. Als hoofdlegaat is er een mooi oud ta feltje, tweede prijs is een zilveren schep derde een etui met kristallen bakjes. In dameshandwerken is zeer veel moois ingezonden, waarbij ditmaal wit borduurwerk domineert. Verder noemen wij de mooie schilderstukjes en aquarel len, een ezel en een driehoekstoeltje met kussen, een viertal mooie theeservie zen, en dan niet te vergeten de vazen met bloemen. Het bovenstaande is slechts een korte samenvatting van alles wat er te zien is. Wij twijfelen echter niet of het zal vol doende zijn om vele onzer lezeressen en ook lezers nieuwsgierig en belangstellend te maken en hen doen besluiten ook dit jaar een kijkje te gaan nemen. Het goede doel, het werk der dames-bestuursleden, de medewerking der inzendsters, alles geeft daartoe zeker alle aanleiding AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD? Naar wij vernemen, is thans binnen kort te verwachten de indiening bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp inzake den Zomertijd. Naar het Corresp. Bureau van welingelichte zijde vernomen heeft, zou het in de bedoeling der re geering liggen voor te stellen den Zomer tijd ai' te schaffen. MARKTBERICHT. ROTTERRDAM, 2 Eebr. Binnenland- sche granen Tarwe met zeer ruim aan bod In de puike goecie soorten slechts gedeeltelijk onveranderd te plaatsen. De gewone schottarwe kon echter iels hoo ger worden verkocht f 12.50—17, extra puike daarboven, gerst chevalier f 15 50 f 16.25, haver prijshoudend f 10.50 f 12,75. Erwten blijven in alle soorten moeilijk te plaatsen. Kleine groene en Kroonerwten f 13— f 16,50. Schokkers, jprima uitgezochte, f 20 f21, verder naar kwaliteit t' 13.50- 17 50 Bruine Boonen, met ruim nanlvvl, zeer moeilijk *te plaatsen Puike uitgezochte f23—1 1 i as naar kwaliteit f 15—f20 T; ooger, f 15.50—f 16.-. HET WEER IN JANUARI Voorloopïg overzicht van hef weer in Januari, medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te De Bildt. De temperatuur was gemiddeld 2 graden Celsius boven normaal- De dagelijksche schommelingen ruim 1 graad Celsius geringer. De hoeveelheid neerslag was in de Noordelijke helft des lands, on geveer normaal 47 m.M., in de Zuide lijke helft gemiddeld 72 m.M. tegen 46 m.M. normaal. De Bildt had slechts 39 uren met zonneschijn tegen 52 uren nor maal. STAATSLOTERIJ. Onderstaande prijzen violen op de vol gende nummers. (Onder voorbehoud), f 1000: 709 17886 21443 f 400 9999 12973 1G371 f 200: 2527 15576 20459 f 100: *1780 2491 3708 9616 3896 14640 15019 16234 16592 19301 20919 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 2 Februari 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Zaterdag. Londen 11.90 (11.89s/t). Berlijn 0.5905 (0.5905). Parijs 13.43 (13.46). Brussel 12.83l/s (12.92la/). Zwitserland 47.92% (47.90). Weenen 0.0035 (0.0035). Kopenhagen 44.321/» (44.35). Oslo 3805 (38.—). Stockholm 66.90 (66.90). New-York 2.481/» (2.48). EN0ELAND, FRANKRIJK EN HET HERSTEL. LONDEN, 2 Febr. V. D. De tekst van liet antwoord aan Clementel, den Fran- schen minister van Financiën, die hij het sluiten der laatste conferentie te Pa rijs een schrijven richtte tot Churchill inzake dé intergealüeerde schulden, is door de deskundigen zorgvuldig bestu deerd, en ofschoon geen officieele mede- deeling is verstrekt, verneemt de „Daily Telegraph" dat het ontwerp-anlwoord ge reed is. Het blad meldt, dat het ontwerp zich thans in handen bevindt van de eden van het kabinet, aan wlen het is ocgezonden om een goede bestudeering mogelijk te maken van wat inderdaad •en volledige en met redenen omkleede. verklaring der Britsche politiek gemeld wordt, dat een bijzondere bijeenkomst van het kabinet morgen zal worden ge houden ter bespreking van het antwoord DE LOONGESCHJLLEN IN ENGELAND. LONDEN, 2 Febr. V. D De linker vleugel van den vakbond van electri- ciens eischt, dat alle Londensche electr. tramwegen en ondergrondbanen zullen betrokken worden in het geschil over loonen en arbeidsvoorwaarden. De maat schappij heeft voorgesteld, het geschil voor te leggëh aan een industrieel hof; doch de vakbond wijst de verplichting af om zich neer te leggen bij de bevin dingen van het hof. DE BRUG OVER DE KLEINE BELT. KOPENHAGEN, 2 Febr V. D. De chef van de eonstructieafdeeling van de Deen- sche Staalsspoorwegen heeft in een in terview met een persvertegenwoordiger verklaard, dat de -ingenieurs reeds de eerste stappen hebben gedaan voor het bouwen van een brug over de Klein© Belt. Niet voor het volgend jaar zullen echter inschrijvers worden uitgenoodigd hunne berekeningen voor de brug in het leven te roepen. DE K. K. K. STRIJD MARION (Illinois), 2 Febr. V. D De autoriteiten hebben den adj.-generaal Black verzocht te Herrin den staat van beleg af te kondigen. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 30 Jan.—2 Febr. Ondertrouwd; J. J. van Amerongen, 29 j. en A. M. Goot, 31 jaar. Getrouwd: G. de Blaeij, 25 j„ en S. A. Poppe, 21 j.; C M. G. Pettersoö, 28 j., en C. Vreeke, 26 j. Overleden: J. Ludikhuijze, man van B. v d. Voorde, 58 j. RECHTZAKEN. Door H. K., 25 jaar, klinker te Vlissingen, is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 16 Jan. j.l., waarbij hij ter zake van verduiste ring is veroordeeld tot 14 d. gev. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE, TeVlissingenis met defecte ketels binnen gekomen het Sovjet stoomschip „Chamadon", van Antwer pen naar Helsingborg. Het sleepschip „Jacoba", schipper Van Loon, geladen met hout is in het Schaar van Saeftingen (W.-Schelde) „vervuld" en gezonken. De bemanning is gered. Personen, die uit Zee: md Ant werpen bezoeken, zullen er tekening mee hebben te houden, dat de trein van 8.42 uit Antwerpen, die in Roosen daal aansluiting gaf op den laatsten trein naar Zeeland, sedert gisteren van Ant werpen vertrekt te 9.02, waardoor de aansluiting te Roosendaal gemist wordt. In den afgeloopen nacht is het in komende Engelschc s.s. „Aysgyth" bij Hoek van Holland, nabij het Zuider- hoofd gestrand. Bij een poging om het schip te verlaten zijn de sloepen ver brijzeld. De stoomreddingsboot „Presi dent v. Heel" en sleepbooten zijn naar de strandingsplaats vertrokken. Maar later is hei ss. vlot gekomen en den Waterweg opgevaren. LEGER EN VLOOT. De hoofdintendant van het leger, kolonel C. M. de Kanter, wordt tegen Mei bevorderd tot generaal-majoor. De luitenant ter zee 2de klasse der marine-reserve J. D. Jibben, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. van Meerlant, tot het mede maken van oefeningen. Officier van den marine-stoom vaartdienst le kl. A. van der Harst, wordt uit Oost-Indië terugverwacht. le luitenants der mariniers H. F. J. (fM. A. von Frijtag Drabbe en T. C. W. "Michaëlis zijn uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. pantserschip „Tromp", onder bevel van kapitein ter zee C. Aronstein, Vrijdag van Lissabon vertrokken, ter voortzet ting van zijn oefeningsreis naar de Mid- dellandsche Zee. SPORT. Vrijdagavond werd te 's-Gra- venpolder een vergadering gehou den door de leden der Schietvereen. „Oranje Nassau". Daar het Rijk geen gratis patronen meer verstrekt, werd tot ontbinding der Vereeniging besloten. De medailles, een 40-tal, blijven voor- Ioopig bij den voorzitter. Voetbal 'Gisteren was Middelburg I vrij voor de competitie en maakte daarvan gebruik voor een vriendschappelijke ontmoeting met Boxtel I, een der sollicitanten voor het kampioenschap der tweede klasse afd B. Het was duidelijk, dat Middelburg veel sterker was en de uitslag 6—1 was dan ook niet ver van de verhouding tusschen beide elftallen Voor de derde klassfe speelde Zeelan- dia tegen Stavast met 3—1 tot uitslag. Voor den wedstrijd Vlissingen II—1Ter - neuzen wejd het veld afgekeurd Z. V B. Eerste klasse Deto I—Vcere I 1—6. Tweede klasse: Walcheren III—Z. Be veland 11 1—0. Aan ,de Courant" ontleenen wij nog' de volgende uitslagen: Afdeeling IV. le klasse: Wilhelmina Bredania 1—1; N. O. A. D.—B. V. V. 10; Alliance—M. V. V. 02; N. A. C.—De Valk 4—0; 3e klasse: M. E. V. O.Goes 20; Bergsche BoysWalcheren 10; B. O. Z.—Middelburg II 8—1 Schaatsenrijden. Bij de Internationale schaatsenwed- strijden te Davos, was de Nederlander Boot, eerste op de 500 meter, in 48 sec. en tweede op de 5000 meter, in 9 m. 47l/r_ sec. Eerste was Polacsek, Weenen, in 9 m. 33 sec. Bij 1500 M. en 10 K.M. was Boot beide keerdeh de derde met resp. 2 m. 36 sec. en 20 m. 182/v Beide malen was Polacsek weer de eerste met resp. 2 m, 30S/R sec. en 19 m. 20 sec. De uitslagen der wedstrijden van den tweeden dag zijn 1 Polacsek, met 5 punten, 2 Boot, uit Purmerend, met 9 punten, 3 Moser, met 10 punten, 4 Roelfsema, uit Voorburg, met 15 pun ten, 5 Kos, uit Oudkarspel, met 26l/s punten, 6 Hooftman, uit IJsselmonde, met 28 punten. (ïngez. Med.) VERSCHILLENDE BERICHTEN. Men meldt aan de „Telg.dal Vrij dagnacht is ingebroken bij de firma De- rol in M. Brille te Haarlem, fabrikanten van oliën, was enz. De dader heeft zich toegang weten le verschaffen floor open- scliuiving van een raam, waardoor hij langs een trap in hel magazijn kwam en door een zijwand al het aanwezige kasgeld uit de brandkast heeft gehaald. Men kon nog niet zeggen, hoevee! dit bedraagt. De dader heeft vermoedelijk door een zijgang het perceel' verlaten De politic steil een onderzoek in. Bij het vullen van een brandend! petroleum toestel in een perceel aan de Lange Houtstraat le Amsterdam door de bewoonster mej. K„ sloeg dc vlam in het toestel. Spoedig stond de geheele keu ken in brand evenals de derde verdie ping, bewoond <loor het gezin M P. Door den bewoner van de tweede ver dieping werd met groote moeite zijn ge zin in veiligheid gebracht Hij liep daar bij brandwonden op Door J. P. werd nog een klein kind met levensgevaar van de derde verdieping gered. Dc twee ver diepingen en de zolder brandden geheel uit. To Hoensbroek is een persoon aan slaapziekte overleden Enkele weken geleden werd een zoon van een hoogleeraar aan de Ber- lijnsche universiteit door een auto 'dood gereden. Zaterdag zijn de tweri andere kinderen van den geleerde,.een f9-jarige dochter en een 10-jarige zoon, door gas vergiftiging om het 'even gekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een de fect in ïlen ga9toevoer van "een bad. Vijf arbeiders zijn gedood en 10 ernstig gewond door het ontploffen van een ammonie-tank te Dilligen bij Straatsburg,.^ De vlammen waren zoo hevig, dat de brandweerlieden, die gas maskers voor hadden, onmogelijk iets tegen het vuur konden uitrichten.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2