-CONOMIE ,Ëy <iit nummer behoort een Bijvoegsel 'Offi HERSTELDE EENHEID: LN DE KATH. PARTIJ. De Katholieke bladen blijken zelf .nog verrast door bet gemak waarmee op den Bondsdag van de Katholieke Staats partij de door St. Michael bedreigde eenheid is herwonnen. Voor buitenstaan ders is het gebeurde een nieuw bewys van de soepelheid, waarmee de Ka tholieke partij, zooals reeds ZjOO vaak in de geschiedenis, en zooals ook in D-uitschland, zich aanpast aan veran derde toestanden. .Want men lette ör wel op men heeft de opgekomen slrooming niet gestremd St. Michael is alleen opgeheven als lan delijke organisatie, zoodat de concur rentie met der over het geheele land werkende Kath. Staatspartij is voorko men. Zelfs kan iemand, die lid is van een andere landelijke organisatie dan de Kath. Staatspartij, niet op de candida- tenlijst komen. Maar de beweging zelf is niet gesmoord. Ze is alleen gelocaliseerd in de kieskringen. Als studieclub of als kiescomité mogen de Katholieken bin nen de grenzen van een kieskring ijveren voor de een of andere richting, of we] werken voor bepaalde candidaten. Dat laatste is trouwens een bevestiging van het reeds aangenomen beginsel van ne- venlijsten. De reeds gevormde plaatse lijke afdeelingen van het St. Michaëlver- boud zullen dus nu wel omgezet wor den in plaatselijke studieclubs en kies- comité's.En vermoedelijk zal nu plaat selijk getracht worden om de demo cratische strooming, die naar onzen in druk het voornaamste karakter was van St. Michael, tot iuvloed te brengen in de candidaatstelling. Of dat nu nog mogelijk is voor de a,s. verkiezingen, kunnen we nog niet be- oordeelen. Maar we meenen, dat de o. a. door het Volk gegeven Voorstelling, alsof St. iMichaël geheel het hoofd in den schoot heeft gelegd, niet juist is. Wel is de kans verloren, dat St. Michaël zich zou afscheiden om misschien met de S. D. A. P. een walsje te doen. Op één punt is dc beslissing nog niet definitief. De instelling van een centraal lichaam in de partij, een partijraad die het karakter zou hebben van een partij- parlement, was aanbevolen in de over eenkomst van Prof. Aengenent en St. Michaël Maar dat is nu vervangen door de instelling van een commissie, die dit denkbeeld in studie zal nemen. Toen eenmaal dit geschil van de baan was, ging het met de vaststelling van een programma van actie voor 1925 van een leien dakje. Men kent dat program ma uit hetgeen dr Nolens in de Kamer heeft medegedeeld. Die had ook nu de leiding bij de besprekingen. En de wij zigingen, welke erin aangebracht werden, waren luttel. 6IM_KËjUAJ« D. DE OPWZETTING VAN HULPPOST- KANTOREN IN STATIONS. De heer Jac. Welleman le Krabben- dijke zond ons het volgend schrijven, dal wo gaarne een plaats verleenen. ter versterking van wat we zelf reeds in ons .Hummel- van Zaterdag opmerkten Inkrimping van den postdienst ten plattelande beteekent niet te overziene schade aan landbouw en handel en dus aan de gemeenschap. Nog meer dan tot heden reeds het geval js, zullen postkantoren worden le- ruggebracht tot hulpkantoren en zullen bestaande hulpkantoren worden omgezet in stations Dat beteekent dal de postdienst ten plattelande opnieuw geweldig zal worden ingekrompen De openstelling vin het kantoor, <ïe verzending en ontvangst van brieven en pakketposl, de bestelling en buslichting, dat alles zal nog moer worden beperkt! Onze plaatselijk© bladen hebben reeds op het funeste van dezen maatregel gewe zen en in sommige kringen, o a. in tie Kamer van Koophandel der Zeeuwsche Eilanden en in een paar kringen der Z L. M. is daartegen reeds krachtig geprotesteerd. Toch wil het ons - voor komen, dat een en ander nog niet vol doende tot de plattelandsbevolking is doorgedrongen.. Aan verschillende colleges van B. W. is dezer dagen advies gevraagd om trent bovenstaande maatregelen en we twijfelen niet, of alle zullen zonder on derscheid - met kracht en klem hebben Pangcdrongenop behoud van den be- Slaanden toestand, die op sommige plaat sen toch werkelijk nog niet ideaal kan genoemd worden Maar dal blijft bin nenskamers, vandaar, <jat naar onze mee ding een krachtig publiek pro- lest moet uitgaan Alle kringen van belanghebbenden, dat zijn zoowel landbouw- als handelskrin gen, tuinbouw- en veilingsvereenigingen kortom, het heele platteland moet laten zien, dat het er voor past om hier al leen, het loodje te leggen. En niet alleen het platteland! Ook de stedelijke handel! moet inzien, dat hier een wisselwerking is Gesloten postkantoren ten plattelande Verminderen koop- en verkoopgelegen heid Hier is inderdaad een -gemeen schapsbelang van hooge orde in het ge ding. Nu is er echter haast bij, want het is kort 'dag. In het begin der volgendfo week zal die zaak in de Tweede Kamer aan de orde komen, en dan moet men in Den Haag weten, wat men aan ons heeft. Laten we Hus nu eens alle laksheid af schudden, en laten wij toonen, dat we onze belangen kennen en daarvoor tpn op te komen Deze week zou dus een zee van protesten de Tweede Kamer moeten bereiken en dat kan, als alle belanghebbenden medewerken en des noods telegrafisch hun protest inzenden. Door samenwerking en krach lig optre den kan het kwaad waarschijnlijk nog worden gekeerd. Een lezer uit Schouwen zond ons de volgende opmerkingen over hetzelfde on derwerp !Met genoegen las ik uw artikel over de postmisère ten plattelande. Wat mij echter teleurstelde, was, dat door u geen andere weg om te bezuinigen werd aan de hand gedaan. Men lieeft, wat de be sparing van kosten van de postbestelling op bet platteland betreft, de duizenden maar voor het grijpen. Men draait steeds om de werkelijke oorzaak van de kosten heen. Men wil of durft klaarblijkelijk er niet mee voor den dag komen. Met ge noegen las ik dat de schrijver uit Zee land in de „N. B. Ort." van 31 Januari er de aandacht, al is het in zachte ter men, op vestigt. Hij vraagt zich af, „in „overeenstemming met veel plattelanders „zich afvragen, <jf niet een te streng ^doorgevoerde egalisatie van loon en ar beidsduur tot toestanden heeft geleid, „wélke nu nopen tot afsnijding van on „voordeelige diensten, die echter onvoor „dcelig werden door de opdrijving van „de kosten." Zoo is het inderdaad. Allerwege hoort men mopperen over opheffing van hulp kantoren of bestellingen. Dat betoog van ontevredenheid wordt direct gevolgd door den uitroep Kan het loon van de bestel lers niet veel naar beneden? Voor de helft van hetgeen ze verdienen kan men zooveel krijgen als men wilt. 't Is een prachtbaantje! 't Is zoo gemakkelijk meegenomen. Het wordt l^pst betaald, De „werk"-uren zijn weinig, zoodat ze het grootste gedeelte van den dag kunne besteden tot eigen welzijn. Dat zijn zoo van die verzuchtingen, die de menschen slaken in plaatsen waar de hulpkantoren en bestellingen zijn ver dwenen en ingekrompen Laat men trach ten de kosten van het bestellen aanmer kelijk m'mder te doen worden Dat kan Uit Stad en Provincie. Aan den penningmeester van het Prov. Watersnoods-comité in Zeeland werd dezer dagen ten behoeve van de slachtoffers der visschersramp alsnog toegezonden een bedrag van f 200 door dëh raad der gemeente Aardenburg voor dat doel beschikbaar gesteld. Door den Commissaris der Koningin als voorzitter van genoemd comité is aan Burg- en Weth. verzocht, den raad voor de betoonde vrijgevigheid zijn bij zonderen dank over te brengen. Uit Middelburg. De premiën voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekering werden tot nog toe opgehaald door agenten, terwijl de betaling van een premie werd aangetee- kend in een betalingsboekje dat in het bezit van den verzekerde is. Deze ma nier van kwijting veroorzaakte den Raad van Arbeid veel nutteloos werd en der halve ook veel onkosten. Bij den Raad van Arbeid te Middel burg zijn in het jaar 1924 verschillende machines aangeschaft en in bedrijf ge bracht, waardoor zeer veel sneller wordt gewerkt, maar bovenal de administratie kosten sterk worden verminderd. Door dezè machines kunnen thans de premiën voor de V. O. V. op een voor den Raad veel eenvoudiger en goedkoo- per manier worden geïnd en geadmi nistreerd dan vroeger. Vanaf 2 Februari toch zullen die premin geïnd worden door de agenten tegen afgifte van een kwi tantie. Deze nieuwe werkwijze en het betalen tegen kwitantie zullen zeker de volle instemming van de verzekerden Gisteren herdacht de heer G. J. van den Bosch alhier den dag waarop hij voor 25 jaar In dienst trad bij de pos terijen. Het heeft den ijverigen en trouwen bet steller niet aan belangstelling ontbroken De meeste collega's kwamen den jubilaris gelukwenschen en boden hem een blij vend souvenir aan Uit Vlissingen. In het Concertgebouw te Vlis singen is voor de vereeniging „De Dageraad" als spreker opgetreden de ex-priester Van Veen en in hetzelfde ge bouw wordt deze week een opvoering van „Allerzielen" gegeven. De exploitant van genoemd gebouw is Katholiek. In het „Kerkbericht", weekblad voor de katholieken te Vlissingen, wordt nu in verband met bovenstaande, door de reidactie van genoemd blad het volgende geschreven: „Wij zouden hiermede de Katholieke vereenigingen van Vlissingen dringend willen aanraden voortaan van de zalen van den heer Ots (bedoelden exploitant) geen gebruik meer te ma ken." U11 Z u i d-B e v e 1 a n d. Donderdagavond liep te W e m e 1- d i n g e tegen den Westelijken Haven- dijk (berm) het sleepschip „Cosmopolite", geladen met grind, waardoor een ernstig lek, veroorzaakt door het anker, ont stond. Met behulp van de te dier plaatse gestationneerde pompbooten, de „Adja" en de „Bastiana" wordt het schip drij vende gehouden. Uit Noord-B eve land. In de Vrijdag gehouden raadsverga dering te Wissenkerke was afwe zig S. J. de Regt. De nieuwjaarsrede van den voorzitter werd door wethouder Buijze beantwoord. Gewijzigd werd de heffingsverordening voor het begrafenisrecht. Een verzoek van het Bestuur der Bijz, School in de Kom om subsidie, werd in gewilligd. Een steunaanvraag van „Landverhui zing" werd afgewezen. Het aantal vergunningen werd met één verminderd. Een verzoek om subsidie voor een cur sus in landbouwhuishoudkunde werd aan gehouden. Herkozen werden de aftredende leden der Comm. t.w.v.S. en der Plaatselijke Schoolcomm., in de laatste comm. geko zen J. M. Noordhoek te Kamperland. Herkozen in 't Burg. Armbestuur Jac. Verburg. Formulier dankgebed goedgekeurd. Bij de omvraag langdurige discussie over wegverbeteringen. Vóór de sluiting comité-generaal. Uit Tholen. Van het vervolg der raadszitting van Tholen, dient nog het volgende gemeld: De veerman ziet zich een gratificatie toegewezen van 2 pCt. der bruto veer- opbrengst ad f 25000, dus f 500. Hierna worden de vragen, bij de be grooting gedaan, beantwoord. Ter zake der vleeschkeuring zal wor den geconfereerd met de andere gemeen tebesturen. Om de politie last te geven school- verzuimende kinderen naar school te brengen, achten B. en W. overbodig. Ook uitbreiding van geneeskundig schooltoe zicht is niet noodig, daar de wijze waarop het thans geschiedt voldoende kan wor den geacht. Mej. Quelhorst is door B, en W. tij delijk als handwerkonderwi jzeres be noemd die bevoegdheid is B. en W. bij raadsbesluit van 14 Maart 1922 gegeven. Verlaging van de tarieven van de gem. vroedvrouw achten B. en W. niet noo dig, omdat de tarieven voor de verschil lende categoriën billijk zijn. De huur van de gemeentetuintjes door burgemeester Diepenhorst is volgens kwi tantie behoorlijk voldaan. Wat het gasverbruik als 'minimum be treft, hiervan zouden zijn uitgezonderd kerken, scholen en weduwen die door het armbestuur zijn opgegeven. De veer man heeft 500 M3, vrij; wat hij daar boven verbruikt, moet hij betalen. B. en W. stellen voor om hen, die aan den Brabantschen wal eigendommen hebben, vrij te stellen van veergeld, even als zij die in verband met de uitoefening van oester- en mosselbedrijf aan de over zijde moeten zijn en de gemeenteambte naren die in dienst van de gemeente van liet veer gebruik moeten maken. De heer Braai vraagt of de firma Pot cahiers van minder kwaliteit leverde dan A. Jansen gedaan heeft. De voorzitter meent dat dhr. Braai zich met die vraag beter tot het hoofd van de school had kunnen richten. De heer Cornelisse informeert of een gemeenteambtenaar zonder voorkennis van B. en W. een ambachtsman werk op mag dragen, zooals aan het veerhuis is geschiedt. De heer Goossen zegt dat de gemeente opzichter bij dringende gevallen de be voegdheid hiertoe bezit. De heer Goedegebuure deelt mede, dat het hier betreft het opdragen van repara ties aan het dak van het veerhuis door den veerman. De voorzitter zegt het geval niet te kennen maar het mag niet. De heer Cornelisse meent dat de lan taarnaansteker bij het doóven van lan taarns een aan den singel vergeet. Den voorzitter is dit niet bekend, doch uit de veronderstelling, dat er wel an deren kunnen zijn, die den lantaarn weer aantrekken nadat deze gedoofd is. De heer Cornelisse vindt het loon van den plv. karreman karig. De functionaris heeft f 19 per week en f 12 is te weinig; spr. zou dit verhoogd menschen op f 15. Wethouder Wagemaker merkt op, dat hij niet den volledigen dienst van Deurloo verricht. Het voorstel wordt verworpen. Te Stavenisse werd Vrijdag avond gehouden de jaarvergadering van de afdeeling .Groene Kruis", die thans 285 leden bleek te tellen. In het laatste jaar zijn 142 voorwerpen aan de leden in bruikleen gegeven. De inkomsten had den bedragen f 700.09 en de uitgaven f391.72. Dit groote saldo is hieraan te danken, dat verscheidene reeds bestelde voorwerpen nog geleverd moeten wor den. Als voorzitter werd herbenoemd de heer A. F. Hanssens en in de vacatures als bestuurslid, ontstaan door het over lijden der heeren Broodman en Tuynman, werden benoemd de heeren P. Moerman en P. W. Hage. Aan de afdeeling van de Vacanfie-Jcolomes werd een jaarsubsidie van f 5 geschonken. Daarna hield Dr. Bernhard een rede over „De vijanden van den mensch", spe ciaal ten opzichte van het menschelijk lichaam. Medegedeeld werd nog, dat Dr. A. J. Hoorweg, specialist voor T.B.C., den 9en Maart voor het Groene Kruis hoopt op te treden. In de ƒ.1. Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering te St. A n n a 1 a n d, werd medegedeeld dat door Ged. Staten bezwaren waren geopperd tegen de voorgestelde Motor- en Rijwiel-Verorde ning dezer gemeente, in zake de bepa ling der maximum snelheid voor motor rijtuigen, omdat de omtrek der gemeente- kom, waarop deze bepaling betrekking zou hebben, te ruim was genomen. M. a. s. werd aan deze bezwaren tegemoet gekomen en de aanvulling dienovereen komstig vastgesteld. Aangeschaft zullen nu worden 4 waar schuwingsborden en 1 chronometer. Het voorstel van B. en W. om aan den heer Van de Klundert te Oud-Vosse- meer voor zijn autobusdienst St. Anna- landBergen-op-Zoom voor 1925 een subsidie te verleenen van f 250, waar over in een vorige vergadering de stem men _hadden gestaakt, werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de hee ren Heijboer, Goedegebuur en Van Houdt. De subsidie zal echter niet ver leend worden, indien de onderneming in een N. V. mocht overgaan. Het verzoek van D. Goedegebuur om zijn belooning voor hef onderhoud der begraafplaats met f 10 te verhoogen, werd met a. s. toegestaan. Nog werd goedgevonden de bestrating van den Achterweg en van den weg onder den Molendijk vanaf de woning van A. Quist tot aan den oprit bij den Tienhoven te vernieuwen en tot het nog bijplaatsen van 2 brandkranen. Zeeuwseh-Vlaanderen O.D. Met ingang van 1 Februari is aan gesteld *e Terneuzen de benoem de kommies der Directe Belastingen en Accijnzen J. Klap te Kruiningen. Uit Zeeuwse h-V laanderen WL D. I)e raad der gemeente Oadzaud kwam Vrijdagmiddag in openbare verga dering bijeen. Wethouder Becu was ver hinderd. Met hel oog op het feit, dal er in deze gemeente geen belangstel] big voor bestaat, werd het verzoek van het Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Comi té om alsnog te besluiten tot aansluiing, voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer H. van der Lijcke werd voor het waarnemen van het gemeente- bodeschap een jaarlijksche bezoldiging van f-10 toegekend. Ten aanzien der electriciteitsvoorzie- ning der gemeente werd medegedeeld dat van. de eigenaren en .verbruikers van gronden toestemming werd ontvangen tot liet plaatsen van palen voor elcclriciteits- geleiding naar de haven. Voorlezing werd gedaan van een verzoek van een 18-tal ingezetenen om aansluiting bij het laag spanningsnet Aan het electro technisch bureau Schippers en Nauta te Groede zal worden opgedragen eén- begrooting van kosten te maken De voorzitter deelde mgde dat Dinsdag j.l, een bespreking ten gemeéntehuize heeft plaHts gevon den met een tiental landbouwers over de mogelijkheid van electriciteitsvoorzieuing. Om deze perceelen aan te sluiten moet eén tweede transformator gebouwd wor den Een onderzoek naar cle ic maken kosten wordt ingesteld. What is in a name 7 7? ■een artikel kan niets, doch ook alles zeggen- Zclden zal men echter rubber-artike len vinden, waarbij de naam zoo ten volle beantwoordt aan het doel en de strekking als bij de rubberhakken, -zolen en -tips, voorzien van het merk ECONOMIE. I LÜXOMIK in naam ECONOMIE in daad!!! (Ing. Med.) HET 10-JAIUG AMBTSJUBILEUM VAN BURGEMEESTER DUMON TAK. Op 1 Februari 1915 werd de heer P. Dumon Tak. die toen reeds enkele maanden waarnemend burgemeester was tijdens de ziekte van nu wijlen den heer jhr M v. d. Brandeier, ais burgemeester van Middelburg geïnstalleerd en was het dus gisteren 10 jaar geleden, dat de heer Dumon Tak als hoofd der ge meente optrad Een commissie beslaande uit de hee ren Ch Boasson, voorzitter, A .1 van Luijk, secretaris-penningmeester, Chr. Rondius, L J Mes. P. van Sorge, dr. II Japikse en mej J. W. Ermeriius. meenden dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en wendde zich lot vele ingezetenen om hun mede werking aan een blijvend aandenken aan dit- tweede Zeeuwsche kroonjaar, den burgemeester aan le bieden. Hedenmorgen le half tien kwam de oommissie op het stadhuis bijeen en maakte hare opwachting bij den bur gemeester in diens werkkamer De heer Boasson sprak den heer Dumon Tak als volgt toe Edelachtbare I-Iecr Burgemeester. Als voorzitter van hel Comité tot aanbie ding van een huldeblijk aan U, onzen burgervader, is mij de eer opgedragen U een paar woorden toe te spreken Kort geleden vernamen wij, dat U tien jaar geleden op 1 1-ehruavi tot burge meester werd benoemd. Wij vatteu toen het plan op U dien dag zoo mogelijk een huldeblijk, a.ui le bieden van alle Middelburgers, die hel met ons eens •en. dat U in die tien jaren zeer veel voor tie belangen van Middelburg en de Middelburgers hebt gedaan. Dal velen met ons instemden zal U blijken, doordat wij 1' een album kun nen aanbieden met ruim 1000 namen van personen van allo richtingen en van alle rangen en standen. Daar de tijd beperkt was en wij geen publi citeit aan ons plan konden geven om dat wij in het geheim moesten wer ken, zullen er zeker namen ontbreken van personen, die ook gaarne hun blijk van sympathie hadden willen geven. Hoewel 10 jaar arbeid in den regel een le korte lijd is om iemand te hul digen. mochten wij hier met het oog op het Zeeuwsche kroonj aai- een ver schil maken, temeer waar U door ver schillende omstandigheden in die 10 jaar meer in het belang van Middelburg hebt gedaan dan vele burgemeesters in 25 jaar voor hunne gemeenten doen kun nen Vooral in den mobilisatietijd is er veel vau U gevergd en hebben wij Middelbur gers veel aan U le danken, daarom doet hel ons genoegen U naast het album, waaïiu de namen der U huldigenden. •n aquarel van den heer Schütz te mogen aanbieden als een blijk van toe genegenheid en dankbaarheid van zoo vele Middelburgers. Wij vertrouwen, dat L' dit huldeblijk welgevallig zal zijn cn spreken den wensch uit, dat U onder Godes zegen, gesteund door Uwe voortreffelijke en alom beminde gade, nog zeer lang in het belang van Middelburg zult werk zaam mogen zijn De burgemeester, het wooid ne mende, zeide we! een beetje versteld te slaan Geen oogenblilc heeft hij er aan gedacht, hij zijn 10-jarig burgemeester schap op zulk een groolsche wijze te worden gehuldigd. Toen hij 10 jaar ge leden in den raad zijn eed als burge meester aflegde, heeft hij toegezegd te zullen trachten een goed burgemeester te zijn en hij heeft zich daaraan gehou den Wanneer er meer contact geweest is tifsschen hem en de burgerij dan in

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1