rNaap Canada- INSULAIRE Nutsspaarbank Bogardstraat D 51 ALGEMEEN ADVERTENTIEBLAD Er is dan ook geen enkele reden, waarom speciaal in Utrecht niet zou kunnen ge schieden, wat overal elders wel wordt toegelaten, daargelaten nog, dat het niet wel mogelijk zou zijn de schenkers van het Toorop-raam of de talrijke leden der Gemeente, die groote offers hebben ge bracht om hel Evengelistenraam te be kostigen. op zulk een krasse wijze teleur te stellen Wal hiervoor gezegd is, geldt ook van de muurschilderingen. Bij het wegnemen van de houten bc- koepeling is gebleken, dat de prachtige peilers op de meest ergerlijke wijze wa ren verminkt. Dientengevolge was liet bepaald noodzakelijk, dat zij geheel wer den hersteld, bijgewerkt en in orde ge bracht Daarbij zijn tapijtschilderingen van groote kunstwaarde te voorschijn ge komen. Deze ölapijtschilderingen en de muur schildering, die op eeu plaats in een van de zijwanden zijn aangetroffen, kun nen onmogelijk aansloot geven. Van ecnigerlei voorstelling, die in strijd zou zijn met het karakter van den Pro testanlschen Eeredicnsl, is nergens spra ke. Voor deze vergadering is er dus enkele aanleiding deze weer onder kalk of stof Ir bedekken en dit temeer, omdat de restauratie van do Domkerk voor -/ gedeelte door do Begeering betaald wordt waardoor men bovendien do bevoegdheid zou missen, om zonder goedkeuring van den Minister van Onderwijs. IC en W verandering in het prachtige tol stand gebrachte werk te brengen. Het Amsterdamsch Stadhuis. De Vereeniging van Leerling-machi nisten te Middelburg hield Woens dagavond een druk bezochte bijeenkomst in één der lokalen van de Ambachts school, waar door den heer C. Doets, directeur der Ambachtsschool, werd ge sproken over „Het Amsterdamsch Stad huis". De spreker begon met er op te wij zen, dat dit zeldzaam schoone gebouw eerst tot zijn volle recht komt, als men het beschouwt in verband met de ge schiedenis der stad Amsterdam. De be wonderenswaardige beeldhouwwerken en schilderingen, die in het bouwwerk worden tentoongesteld, geven uitdruk king aan het krachtig opbruisende leven der wereldvermaarde koopstad. Uit dit oogpunt beschouwd, mag men gerust aannemen, dat het Amsterdamsch Stad huis zijn wedergade nergens ter wereld vindt. De schepper van dit kunstge wrocht, Jacob van Campen, is dan ook een genie door weinigen geëvenaard door niemand overtroffen. Hij werd 1595 geboren, bezocht de Latijnsche school, kreeg als kunstschilder zijn op leiding, deed daarna een kunstreis naar Italië en vestigde zich te Haarlem. Jam mer is, dat hij zijn oorspronkelijk grootsch plan ten opzichte van het stadhuis niet heeft kunnen volvoeren, maar daarin werd tegengewerkt door Daniël Stalpert, sinds 1648 stads-architect, die in samen werking met Simon Bosboom hem zoo zeer dwarsboomde, dat hij zich terug trok op zijn buiten te Amersfoort en aldus de uitvoering van een groot deel van zijn ontwerp aan anderen moest overlaten- Ook valt het te bejammeren, dat het gebouw niet aan zijn oorspronkelijke be stemming als raadhuis is blijven beant woorden. In het jaar 1808 kreeg de toen malige burgemeester Jan Wolters v. d. Poll de opdracht het gebouw ten behoeve van koning Lodewijk Napoleon als paleis in te richten. Het stadsbestuur, kantoren, enz. werden toen z.g, tijdelijk overge plaatst naar het Prinsenhof, Veelzeggend is echter, dat op verzoek van koning Lpdgwijk de beroemde wisselbank, die een groot deel van Europa van geld voor zag, in het paleis gevestigd bleef. Ook later, in 1814, heeft de Prins van Oranje het tijdelijk in bezit gekregen en de ste deïijke regeering heeft daarin toegestemd, Sedert is het paleis gebleven, hoewel het slechts enkele weken in hei jaar gebruikt wordt en ook wel op bepaalde tijden voor het publiek te bezichtigen is. Toch is het opmerkelijk, hoe weinigen weten, welke rijke kunstschatten het ook inwen- dig bevat, Zooals reeds gezegd, de geschiedenis van het stadhuis hangt nauw samen met die der stad Amsterdam. Reeds in 1400 kreeg het vroegere visschersdorp stads recht en bij den telkens terugkeerenden geldnood der Hollands,che graven, wer dén aan de stad belangrijke privilegiën toegekend, o. a. een soort kiesrecht, waarbij de raden, de latere burgemees ters, het recht verkregen om zich zelf aan te vullen. Die burgemeesters wisten zich in den loop der tijden een macht te verwerven, die hen den naam van de koningen van het land bezorgde. Met hun macht groeiden ook hun zorgen en verplichtingen tegenover de burgerij ge weldig aan; maar hei moet gezegd, ze waren voor hun taak berekend en wis ten de stad tot een ongekenden bloei en welvaart te brengen. Dit is de oor zaak, dat het volk zich die overheer- sching liet welgevallen; het vroeg niet naar rechten, maar naar brood. Als dit laatste ontbrak, kwam er opstand, maar overigens voelde het de meerderheid van het bestuur. Het oude stadhuÜ9 is in 1421 gedeel telijk verbrand, later nog eens, maar tel kens weer herbouwd. In 1639 was het zoo bouwvallig geworden, dat het ge- zelde plaats staande van het tegenwoor dige paleis. Var. 16401648 heeft Jacob van Campen gewerkt aan de opdracht van vroedschap en burgemeesters, oin •oen plan vuor een nieuw stadhuis te ont werpen. Wanneer dit ontwerp volledig was uitgevoerd en niet door Stalpert en andere corrupte wedewerkers was tegen gewerkt, zou men een geheel verkregen lebben, welks schoonheid niet is te be schrijven. Nu is slechts de benedenste helft van het gebouw onder leiding van Jacob van Campen uitgevoerd. Het bovengedeelte, benevens de koepeltoren, is ook wel de plannen van Van Campen be werkt, maar uitgewerkt door Stalpert Artus Quellinus. Toch is het bouwwerk, zooals het er nu staat, een buitengewoon kunstpro duct. Uit al de beeldhouwwerken spreekt de bedoeling om allegorisch den roem der stad als beheerscheresse der zeeën naar voren te brengen, terwijl b.v. de bekende atlas op den achtergevel den drukkenden last der zorgen van het stadsbestuur moet symboliseeren. De beroemde burgerzaal, (de tegenwoordige audiëntie- en troonzaal), waar het pu bliek destijds dagelijks vertoefde, de ga lerijen, de vierschaar, enz. zijn alle met wit marmer bekleed en rijk voorzien van beeldhouwwerk, dat op kunstige wijze het doel weergeeft, waarvoor die zalen zijn bestemd. Door middel van een groot aantal lan taarnplaatjes werden al deze kunst schatten zeer helder op het doek ge bracht, terwijl de heer Doets bij elk van die een duidelijke verklaring wist te ge ven van de motieven, die den kunstenaar hadden geleid. De heer Visscher sloot de bijeen komst met een hartelijk woord aan den spreker voor den leerrijken avond, waar bij hij de hoorders opwekte om zoo spoe dig mogelijk de schoonheden êan het Am sterdamsch Stadhuis (paleis) met eigen oogen te gaan aanschouwen. breed maakt, heeft bij een brugbreedte van 9 M. nog een breede van 3.50 M. voor eiken rijweg, Dit is voldoende, daar het rijverkeer dan slechts in eenc richting plaats vindt en de voertuigen elkaar op de brug niet behoeven voor bij te rijden, Het gevaar voor voetgangers, die door de Koepoort de brug opgaande het rech ter trottoir wenschen te nemen, lijkt me niet denkbeeldig, daar zij achterop gereden worden door voertuigen, die daar ter plaatse een bocht moeten beschrijven en bovendien van een helling alkomen. Mijn beleefden dank, mijnheer de Redacteur, voor de plaatsing, Abonné P. h a.npel, Nijverheid en visscherij. De combinatie van Euro- peesche gloeilampen fabrieken. De Londensche correspondent der N. R. Crt. seint: Ter bevestiging van vroegere bericht ten wordt in goed ingelichte kringen verzekerd, dat een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen de voornaamste Europeesche Gloeilampen-fabrikanten, met het doel zoowel de productie als de prijzen te controleeren. Het resul taat zal zijn, dat voor de leden van de controleerende organisatie contingenten zullen worden bepaald. De Engelsche, Fransche, Amerikaansche en Duitsche fabrikanten zullen waarschijnlijk samen werken en de fabrikanten der kleinere Europeesche staten zullen ongetwijfeld tot de combinatie dienen toe -te treden. De overeenkomst zal vermoedelijk over tien jaar loopen en zou bovendien plan inhouden om de winsten in een „pool" te brengen. Middelbuj-g. Vau 27—29 Jan Ondertrouwd P G. Zeeveld. wedu. 41 j., en J. Vinlqe, 36 jaar. Bevallen: A. Verhage, geb. Tilroe, z. F. A. Langejan, geb Brijsse, d P. Eiïf, geb. De Klerk, d. C. A Griepv geb. Gillissen, d. P. Vader geb. De Visser, z. Overleden M. Timmerman, wed. van J. W. Back, 60 j L. de 'Rijke, echtg. van M. Looise, 72 j. C. Francooijs, wedn. van C. de Poorte, 91 j. Vlissingen. in 22—28 Jan. Ondertrouwd H. R. Oosterwijk. 24 j. en A. Minderliouid, 23 j. - ii. Mol, 33 j., en M. L. E. Maesen, 26 j. J. C. Reijne, 29 j. en B. F. Delanghe, 27 j J v. Belle, 25 en W de Kam, 23 j. L. Gleriun, 29 j en W. J. Jilleba, 33 j. - J. Visser, 29 jen W. E. de Laat, 20 j. D. H. te Wecliel, 41 j., en S. M. Kamermans. wed. 41 j. Getrouwd L. Corthals, 29 j., en H. Groenenberg, 20 j. J, Ilokkeling, 23 j. en J de Bree, 23 j. Bevallen C. E. Sanderse, geb. San- derse, d. N. v. Molenbroek, geb. Ma rijs, z. - T. Pieterse, geb. Baljeu, d. W. Castel, geb. Wouters, d. C. Vervenne, geb. Remmerswaal, d. Siegers, geb. Nagel kerke, d. Overleden: A. Snijders, wedn. van J. de Nooijer, 71 j. T. A. M. dVillaert, wed. van M. A. Vermeulen, 75 j. M. T. Jansen, èclitgt. van A. Ver hage. Ingezonden Stukkan. DE BRUG BIJ DE KOEPOORT. Mijnheer de Redacteur! Velen zullen met genoegen geleteen hebben, dat er kans bestaat dat bin nenkort het verkeer over de Vest bi de Koepoort aanmerkelijk verbeterd worden. Ik vraag me echter af, of niet voor dezelfde kosten of misschien nog een kleinigheid goedkooper in dat ver keer op nog veel betere wijze zou kun nen worden voorzien. Aan de voorge stelde regeling met twee trottoirs op de brug, kleven toch ni. i. groote bezwaren cn gevaren. Wanneer men van het Molenwater komende door de Koepoort is gegaan en vervolgens van de trap is afgedaald, zullen gevaren ontstaan tengevolge van de omstandigheid, dat voertuigen, die eveneens van het Molenwater komen, hem achterop rijden op hetzelfde punt, waar men den, rijweg moet oversteken om op het rechter trottoir te komen. Stel voorts, dat iemand door de poort komende de brug opgaat met het doel zich naar de richting Nadorst te be geven, dan zal hij onwillekeurig naar links kijkende, de richting waar hij heen moet, en vanwaar hij misschien iemand verwacht, het linker trottoir opgaan in plaats van eerst het rechter trottoir te nemen om later aan het eind van de brug weer over te steken naar links. Een voertuig om de poort de brug op rijdende met dezelfde bestemming zal ten gevolge van het ruime uitzicht ook al heel spoedig links gaan rijden in plaats van dit eerst aan het eind van de brug te doen, alsof daar een ver keersagent stond. Deze bezwaren en gevaren kan men ontgaan door onder aan de trap het trottoir in het midden van de brug te leggen en dit te doen doorloopen tot aan den Singel. Aan eiken kant van dit trottoir heeft men dan een rijweg met rijverkeer in slechts ééne richting. Men kan dan den rijweg oversteken aan het eind van dat trottoir, dus op den Sin gel, waar men dan goed kan uitzien en waar het minste rijverkeer is, daar in o o het verlengde van dat trottoir natuur- vaarlijk werd geoordeeld om langer te I lijk slechts een deel der voertuigen voor- gebruiken, Dit oude raadhuis was eigen-1 bijgaat. lijk Een complex van gebouwen, op de-1 Wanneer mij het trottoir dan 2,50 M. BURGERLIJKE STAND. ADVERTENTIËN. Di»aa$j Bé>@ukbai»c!I Na dertigjarige ondervinding heb ik een Breukverband - apparaat voor mannen, vrouwen en kinderen ge maakt, hetwelk een breuk geneest, :k zend het op proefi Indien U bijna alles beproefd hebt, kom dan tot mij. Waar an deren gefaald hebben, daar heb ik mijn grootste succes gehad. Zend onderstaande coupon heden en ik zal u gratis mijn geïll, boek over breuken en hare genezing toezen den, waarin ook mijn Breukver- band-Apparaat is afgebeeld met de prijzen, ook de namen van vele personen, die het beproefd hebben en hoogst dankbaar zijn. Het geelt directe verlichting, wanneer al het andere niets hielp. Denk er wel aan, dat ik geen zalven, geen harnassen Dit is C. E. BROOKS, die reeds meer dan 30 jaren breuken ge neest. Indien breuklijdende, schrijft hem dan nog heden. en geen leugens gebruik. Ik maak het volgens Uw maat en zend het U toe met absoluten waarborg, dat het U voldoen zal, of ik zend u het geld terug. Ik heb den prijs zoo laag mogelijk gesteld, zoodat rijk en arm het koopen kan. Ik zend het op proef, ten bewijze dat het waar is wat ik zeg. U alleen oordeelt en indien U eens mijn geïll. boek ge zien en gelezen zult hebben, dan zult U even verrukt zijn als mijne duizenden patiënten, wier brieven op mijn kantoor zijn opgeborgen. Vul onderstaande gratis coupon in en post die nog heden. via Canadian Pacific Plaatsing op boerderijen van geschikte werkkrachten, die de reiskosten kunnen be talen. Vruchtbaar land, nabij spoorwegen en markten, in huurkoop op 34-jarige termijnbetalingen, na verkregen ervaring. Deskundige en betrouwbare inlichtingen, benevens brochures, gratis bij Canadian Pacific Hailway Company Afdeeling Kolonisatie en Ontginning. Coolsingel 91, Rotterdam (Let op het juiste adres) en M. MAGIELSE, Markt 20, Goes. Geregelde passagiers-, vrachtgoederen- en pakketdienst. Wilt gij Uw blouse niet bederven? Verft dan met In veie prachtige kleuren. 20 cent per pakje. Bij Uw Drogist. H&G£RB£ID Gebruikt gedurende 2 maanden de beroemde 00STERSCHE KRACHTPILLEN en U zulf over Uw gewichtstoe-1 name verwonderd staan. Deze pil-1 len zijn zeer versterkend, geven U gezonden eetlust en doen Uw or ganisme groote verbetering onder- gaan. Uitsluitend verkrijgbaar bij de FIRMA ARTH. HUFKENS, Hoofdsteeg 7, Rotterdam, (Maison Sanitas), Tel. 4538. Prijs per doosje van 100 Pillen f 1.50, Per 6 doosjes f 8.—. Franco toezending na ont vangst van postwissel plus 20 cent voor porto of onder rembours. '88* T9X "(INYIKtLSVVHH NYA 'f •sinojjrrBq® •ei^uejjiiouo» a[ju iwpouoq jeuu? tinni! ai s,oinv Voor RECLAME uwer artikelen in Westelijk ZEEUWSCH-VLAANDEREN ia het CE AANGEWEZEN COURANT. Proefnummers gratis ter beschikking. Oplaag ruim 4100 exemplaren. Uitgave van FIRMA A. BRONSWIJK, Goatborg. BÏPOTflEEKBM Tl! 111. PANDBRIEVEN in omloop op: t Jan. 1907 1 Jan. 1910 1 Jan. 1913 1 Jan. 1916 1 Jan. 1919 1 Jan. 1922 1 Jan. 1925 Verkrijgbaar S'/a Pandlir. a W/2 Te Middelburg bij den Heer H C. REIJERH, Koepoortstr. 27, Beheerder van het Bijkantoor. f 788550 - 2.162750 - 3.851950 - 4.828200 - 7.506500 -10.272800 - 13.172850 «ÜU«N! VIN SHM 3 OPGERICHT 1907. Coöperatief Spaarsysteem met stortingen vanaf f 3.per maand Ingeschreven voor 33 Millioen GId Beleggingen uitsluitend in Eerste Hypotheken in het - - Binnenland. - - Vraagt inlichtingen voor agent schap en gratis brochure aan het BIJKANTOOR te MIDDELBURG Wagenaarstraat E 112. Directeur C. C. MANTZ. KON. VERVERIJ, CHEMISCHE WASSCHERIJ, Aug. Bierens - Dordrecht. ZEER VERLAAGDE PRIJZEN. MIDDELBURG. Eiken dag geepend van 101 uur. Donderdags van 1012 unr en 12 nnr. Woensdag- en Zaterdagavond van 7 -8 uur. Rente 3 pCt. van één tot 10.0C0 golden, per dag berekend. Gelegenheid tot betaling van belasting door tusschenkoiaet der Spaarbank. Inlichtingen hieromtrent en omtrent Spaar busjes worden gaarne verstrekt. HET BESTUUR Electrische Drukkerij G, W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6