'lo, 25. Vrijdag 30 Januari £925 I68B Jaarg&ti dit numuier behoort een Bijvoegsel BINNENLAND. UIT DE KATII. PARTLL De Rsbode meent te kunnen conclu- deeren, dat het bestuur ran den Alg. Bond van R.-K. rijkskieskring-organisa- iie» de voorstellen van prof. Aengenent om tot overeenstemming met St. Michaê) te komen heelt afgewezen. Mr. Bomans heeft in een politieke rede ie Roelofarendsveen verklaard, dat het aan het advisee rend college niet zal luk ken hem uit de Kamer te werken. Hij keurde de macht van dit college af, om zoo maar zonder vorm van proces Ka merleden te wippen Ia de provincie Utrecht is een bewe ging gaande om den heer Knigge, die door het adviseerend college ook zon worden geschrapt, tóch candidaat te stel len Men zegt echter dat gezien de houding die de heer Knigge en de zijnen den laat- sten tijd hebben aangenomen, om, tegen wensch van de R. K. kerkelijke overheid in, Katholieke boerenbonden op te rich ten, oiet veel kans van slagen zal heb ben HEN CIIB. DEAL FEDERATIE, tfttaschen de Christen Democratische pertij (voorzitter de heer A. P. Staalman) de Christelijke Volkspartij en den Chris telijk Democratischen Hond, werd giste ren een overeenkomst tot samenwerking m een Christelijk Democratische federa tie geteekend. Verwacht wordt dat de QUr aociale partij alsnog tot de federatie Mf toetreden. TE VEEL GEVRAAGD. Wie in de groole Hollandsche bladen telken* weer de pagina's lange verslagen van de gemeenteraden van de groote ste den del (en overslaat), zal het begrijpe lijk vinden, dat gister in den Rotterdam- schen Raad, geprotesteerd is tegen dat voortdurend vergaderen. Dene vergaderiug was ook weer voor een onbepaald aantal dagen bijeengeroe pen. o.a. ter behandeling van de bezuini gingsvoorstellen van wethouder De Jong nadat de raad juist weken achtereen vergoden! heeft voor de begrooting. öe beer Ter Laan deelde nu namens de S D. A. P.-fractie mee, dat zij niet bereid is op deze wijze voort te gaan. Er is ook tijd voor andere werkzaamhe den noodig. Dat voor een onbepaald aan tal dagen oproepen van de raadsleden gaal niet. Wij zijn toch niet krankzinnig, was z$n uitspraak Hij zou ca- later op terugkomen. De voorzifter-bepaalde zich ertoe erop le wijzen dat de raad als hij zit, souve- rein is. en zelf kan bepalen of hij verga deren zal Spr. is er echter voor, dat de zalen afgehandeld worden, hoewel het hem zeker niet onaangenaam zou zijn in- diefc er gehandeld werd in dp door dien heer «Per Laan bedoelde richting Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. ftjdens de.n storm van gisteravond is een zware boom in den tuin van de soc. 51. Joyis alhier omgewaaid en te recht gekomen op het gebouwtje van de kegelbaan. Doordat de boom vlak bij dit gebouwtje stond, werd de val gebroken, en werd het gebouwtje wel ontzet, maar niet vernield. De aanwezige kegelaars hadden echter een oogenblik van schrik. o Uit Vlissingen. - Tengevolge van den sform is de Eugelsche barge „Gladys" ,van Londen ken De opvarenden hebben zich in een naar Antwerpen nabij Rammekens gezon ken. De opvarenden hebben zich in een roeiboot gered en zijn te Vlissingen aangekomen Tusschen hel Duitsche s.s. „Albert" en een Japansch stoomschip heeft een aanvaring plaats gehad. Dc v Albert' kreeg averij en verloor zijn anker, maar is aaar Antwerpen opgestoomd Uit Walcheren Een lezer uit Walcheren schrijft ons; Hel zit me een beetje dwars, dat' me- maad u heeft aangevallen op uw arti keltje over de 1.1. Zaterdag gepasseerde zonsverduistering, waarin de zon be ticht wordt van onbeleefdheid, omdat ze hare verduistering niet zou hebben willen laten zien; niets is minder waar dan dat en het zou me spijten, ook voor de geschiedenis, als men in de meening verkeerde, dat de verduistering voor ons hier op Walcheren totaal onzicht baar zou zijn verloopen. Te vergeven is de onjuiste mededeeling wel, omdat het verschijnsel, alhoewel heel duidelijk, zeer kort zichtbaar was. Ieder, die nieuwsgierig naar het verschijnsel, den westerhorizon heeft bekeken, zal heel duidelijk een, zich roodgeel vertoonen- de, hiaat in het wolkendek hebben ge zien. In dat hiaat nu heeft de verduis-^ terde zon zich heel duidelijk om plm. 4.25 laten zien. Als passagier in de Stoomtram Walcheren was ik met 4 medereizigers getuige van het daarom zoo duidelijk waarneembare verschijn sel, omdat we de zon in haar geheele grootte, waarnamen door de licht be slagen ruiten, die dezelfde eigenschap pen hadden als een berookt glaasje. Zonder dat was de zon wel te zien, maar het licht Was nog te fel om het aan den rechter kant verduisterde ge deelte waar te kunnen nemen. Later hoorde ik van nog 2 andere personen, die het verschijnsel hadden gezien. Ve len evenwel hebben zich het juiste oogenblik laten ontglippen; omdat de kans op succes te gering was, hebben de meesten het verder kijken er aan gegeven, wat hun slecht is bekomen. U 11 Z n i d-. veland Te Wemeldinge is, 81 jaar oud, overleden de heer A. Ruisaard, van 19011913 lid vein den gemeente- taad,; ook diende 3»; jaren lang de kerk als ouderling en als voorzitter van het college van notaoelen. Uit Noord-Be vel a ad Donderdag is in de Geref. Kerk te C o 1 ij n s p 1 a a t een orgelbespeling uitgevoerd door den heer H. J. Kruit hof, den blinden organist en muziekon derwijzer te Kampen, die een 7-tal num mers te booren gaf, welke de vele toe hoorders onder diepen indruk brachten. Ook gaf hij nog een meditatie in blin- denschrift, getiteld; „Het mysterie van het lijden". Verder zong hij nog op ver zoek: „Het lied van den blinde". Ds. Staal bracht als tolk der aanwezigen, den heer Kruithof dank voor den schoonen avond. Uit Scli ou wen-Du i vel and. De Minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: bij den ontvan ger der directe belastingen, enz. te Zierikzee, f517,87 wegens te wein'g betaalde Inkomstenbelasting en Ver dedigingsbelasting II over de belasting jaren 1917/1918 tot en met 1921/1922. o Uit Tholen. De Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering van Tholen werd door den voorzitter ingeleid met 'n kort overzicht van hetgeen in het afgeloo- pen jaar is voorgevallen, waarbij spr. wees op de verbetering van den alg. toestand. Spr. hoopte, dat de zaken, die dit jaar worden behandeld, kunnen geschieden in goede harmonie en dat ieders overtuiging zal worden geëer biedigd. Hierna wordt het nieuwe raadslid, dhr. H. Cornelisse, nadat de geloofs brieven zijn nagezien en in orde be vonden, geïnstalleerd en door den voor zitter gelukgewenscht. De heer Cornelisse (s.d.a.p.) zegt de opgelegde taak naar behooren te zul len vervullen, hij merkt op dat tot nog toe zijn partij uit alle commissies is ge houden, behalve de veercommissie. Spr. vraagt waaronder de zaken van den vroegeren burgemeester Diepenhorst inzake gelden bruggetje, petroleumgel- den, moeten worden gerangschikt. Ook dringt spr. aan om gelegenheid tot werk verschaffing, waaraan dringend behoef te is. Hierin te voorzien is de plicht van den raad. Ingekomen is een schrijven van dhr. J. Geluk, dat hij ontslag neemt als lid van den raad. De voorzitter wijst op het verlies, dat de raad hierdoor lijdt, omdat de afge- tredene steeds gereed was tot het geven van practische adviezen, spr. dankt hem voor hetgeen hij gedaan heeft en weoscht hem op zijn verderen levens avond Gods zegen toe. Daarna komt weer aan de orde de afschaffing kermis, verzoeken gedaan door de drie rechtsche kiesvereenigin. gen. De Voorzitter deelt mede, dat van B. en W, geen prae-advies is te wachten, de raad is in twee helften verdeeld ten aanzien van dit punt. De heer Moelker erkent, dat de ge meente hierover in twee partijen is ver deelt, doch ouders die hun kinderen er niet willen hebben laten ze thuis. Krij gen we hier opheffing van de kermis, dan gaan de menschen hun geld te Ber gen op Zoom verteren en zijn we het hier kwijt. De heer Goedegebuure vindt, dat het godonteerende waarvan in de adressen sprake is, niet is het rijden in een ca rousel, doch het drankmisbruik en daar om stelt hij voor een tapverbod van al coholhoudende dranken van Vrijdags tot Dinsdags, met uitzondering van den Za terdag voor de beide zaken op de kaai, waar de markt plaats heeft en dan dit verbod van Zaterdagsmorgens tot des middags een uur op te heffen. De heer Baay (Kerstenpartij) is het niet eens met dhr. Goedegebuure, noch met dhr, Moelker, temeer daar hij weet wat er op de kermis gebeurt, hij heeft 'er zelf vroeger ook veel opgeloopen. W.elke ouders hebben nog macht hun kinderen er vandaan te houden? De kermis is godonteerend, en blijft de kermis, dan zijn de raadsleden die er voor stemmen ook verantwoordelijk voor hetgeen er gebeurt. Op de laat ste kermis heeft bijna een moord plaats gehad. Wordt de kermis drooggelegd, dan loopt men met de jenaverflesch in zijn zak en wordt het dus erger. De heer Braai (Kerstenpartij) zegt, dat de macht over de kinderen ont breekt, zelfs de overheid heeft geen ont zag meer, hij richt een woord van ern stig vermaan tot de voorstanders, die zeker later rekenschap moeten afleg gen van wat er na dezen dag op de kermis zal geschieden, we moeten ook voor de geestelijke belangen zorgen. De heer Aertsen wijst er op, dat er onbillijkheid in schuilt om de twee her bergen dien Zaterdag wel vergunning te geven en die op de Markt niet. De beer Goedegebuure zegt, dat zijn voorstel voor de Zaterdagvergunning niet tegen de katholieken gericht is, doch alleen ter vergemakkelijking van de handel die op de kaai plaats heeft. Hij wijzigt echter zijn voorstel en stelt voor een algeheel verbod voor de vier dagen. Wat de praat van den heer Braai betreft, hij kan met het hierna maals van dezen geen rekening houden. De heer Wagemaker zegt dat men in Oud-Vossemeer met de drooglegging goede resultaten heeft verkregen. De voorzitter wijst op de oude in stelling die uit dien hoofde niet meer in dezen tijd past, als anti-rev. is hij krachtens beginsel tegen de kermis. De adressen om afschaffing worden verworpen met 6 tegen 4 stemmen. De aanwezige vier rechtsche leden v/aren voor de afschaffing, de vijf link- sche en de katholiek stemden voor het behoud. Met alg. st. wordt daarna het voor stel tot algeheel tapverbod van alcohol houdende dranken, waaronder ook bier en wijn, aangenomen. Van Mallecoote, ondernemer auto- dienst Bergen op Zoom—Stavenisse, is een verzoek om subsidie ingekomen. B. en W. zijn er tegen. De raad ver- ecnigt zich daarmede. Aan den heer P. M. van den Broek wordt op diens verzoek eervol ontslag als onderwijzer aan school B verleend. Op een verzoek van de landarb. ver. om grond in pacht, wordt gunstig be schikt. Van den ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht is mededeeling ge komen, dat op het gratie-verzoek van burgemeester Diepenhorst inzakte ar beidswet-overtreding, ongunstig is be schikt. De heer Goedegebuure wraakt het, dat wethouder Goossen zoo vlug is ge weest met betaling van de boete, waar door natuurlijk het gratieverzoek niet toegestaan is. Wethouder Goossen deelt mede dat hij betaalde omdat er een besluit van den raad was om in het vonnis te berusten. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van bewoners der Bosch straat tot wegnemen van het houtgewas vóór hunne woningen wordt aangehou den. Evenzoo een schrijven van M. G. van Loon, die een betrekking bij de waterleiding verzoekt. De schoolkwestie wordt daar na in behandeling genomen. B. en W. stellen voor om aan de Oud- Gereformeerden vier lokalen af te staan van een der O. L. scholen. De heer Goedegebuure zou gaarne vernemen, op welken grond B. en W. met dit voorstel komen. Indien men met geld was aangekomen, dan had het schoolbestuur dit geweigerd, want het acht het zondig om het gebouw te zekeren. De heer Moelker zegt er aanvankelijk net eender over te hebben gedacht als de vorige spr., doch waar achteraf blijkt, dat het schoolbestuur dan wel een ander zou weten te vinden, die de zonde van verzekeren op zich zou wil len nemen, acht liij dit de beste oplos sing. Met 6 tegen vier st. wordt het voorstel aangenomen. Tegen de heer Moelker, Klompe, Goedegebuure en Cornelisse. In verband met de vaststelling van het aantal vergunningen vraagt de drankbe- strijdersyereeniging alhier om het aantal vergunningen te brengen op een lager getal. B. en W. stellen voor dit van 13 te brengen op 12. De heer Goedegebuure stelt voor op maximaal 6 te brengen. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. doen het voorstel tot het bouwen van een burgemeesterswoning. Wethouder Goossen zegt ter toelich ting, dat de burgemeester er niet in is geslaagd om hier een woning te vinden en deze zou indien hij in het huwelijk treedt, genoodzaakt zijn om aan den Hal- sterschen weg te gaan wonen, hetgeen ongewenscht is. De bouwkosten zullen al spoedig een f 8500 a f 9000 bedragen, en zou dus de huur tegen 8 pCt. te hoog zijn voor het salaris van f 2130. Men zou aan Ged. Staten het verzoek kunnen doen om in verband hiermede het trak tement te verhoogen met f 400 en de burgemeester dan zelf f 300 zou kunnen bijpassen voor de huur. De gemeentewet verbiedt dit echter, zoodat we hier al leen een ambtswoning zullen kunnen bouwen en als zoodanig verhuren; de burgemeester biedt zelf vermindering van salaris aan met f 300 en als tegen prestatie zou bij dan vrije woning ge nieten. Den heer Moelker is het plan niet ge heel onsympathiek, doch hij vraagt zich af of onze gemeente niet een doorgangs huis zal zijn voor den tegenwoordigen burgemeester, en dan zouden we een strop hebben aan het huis. Nu is f 2150 per jaar niet veel, doch deze wedde was tevoren bekend en er was aan sollici tanten geen gebrek. Zou de tegenwoor dige titularis ons binnen eenige jaren verlaten en we kregen dan iemand die de woning niet noodig heeft, dan halen we ons een strop. Eenige garantie van de zijde van den burgemeester zou niet onwenschelijk zijn, b.v. voor ieder jaar dat deze binnen een tijd van 10 jaar ver trekt, aan de gemeente f 200 per jaar te vergoeden. De heer Goedegebuure vindt een som van f 10.000 een beeie hap. Zou de bur gemeester niet een weinig geduld willen hebben? De .kantonrechter gaat vertrek ken; het kantoor der registratie werdt ook opgeheven. Dit laatste wordt bestreden, omdat de woning waarin het registratiekantoor is gevestigd, niet door den ontvanger, doch door den huiseigenaar wordt bewoond. De heer Goedegebuure merkt op, dat er toch nog meerdere woningen open komen. De heer Braai is er tegen. De lasten zijn weer groot. Aanbeveling zou verdie nen, indien de burgemeester tijdelijk met een andere woning genoegen zou kun nen nemen, tot gunstiger tijdstip. De vergadering wordt geschorst en de raad gaat over in geheime zitting. Na heropening wordt een crediet ge voteerd tot hoogstens f 8500 om een bur gemeesterswoning te stichten. Tegen de hceren Braai, Baay, Goedegebuure en Cornelisse. (Slot volgt). o Uit Zeeuwseh-Vlaatideren W. D. Woensdagavond hield de heer Wal- lien van Breskens te Driewegen (Biervliet) een politieke rede in de her berg van dhr. F. Rijnberg. Spreker stond eerst een oogenblik stil bij den bewogen tijd, dien we beleefd hebben en nog beleven. Daarom dienen we dankbaar te zijn, dat we een goede regeering hebben, bestaande uit be kwame mannen. Hij wees op den plicht bij de a,s. ver kiezing te gaan stemmen en dat men van spr. verwachten kan, dat hij zal aan bevelen op de candidaten der Chr. Hist, Unie te stemmen. Daarna behandelde hij de vraag, wat te verwachten was van de coalitie, waar van de C. H. Unie wel weer deel zal uitmaken? Spr. meent, dat de Christelijk His- torischen beter den invloed van Rome kunnen temperen door. deel te nemen aan de regeering, dan zich te onthouden. Spieker staat daarna achtereenvolgens stil bij den financieelen toestand, ontwa pening of bewapening, samenwerking van R. K. en C. H. In verband met den financieelen toe stand bespreekt hij de tariefwèt, de ver- laging der salarissen en de bezuiniging aangebracht bij de verschillende depar tementen. Colijn komt de eer toe, dat hij de be grooting in evenwicht heeft gebracht en tevens verlaging der directe belasting in uitzicht heeft gesteld. Bij het tweede punt wijdt hij eenige woorden aan het standpunt van Prof. van Embden, om daarna de houding van de C. H, te verdedigen, die zijn voor ver dediging van den vaderlandschen bodem naar de mate van onze krachten. De samenwerking van R. K. en C, H. werd mogelijk geacht, omdat ze stoelen op eenzelfde grondbeginsel, n.l. dat alle gezag uit God is. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door den heer Pruijssen ge bruik gemaakt. Deze bestreed de tariefwet, als lang zaam gaande in de richting van protec tie. Als deze minister de invoerrechten van 5 op 8 pCt. brengt, zal het een vol- LS U REEDS OP DE HOOGTE VAN DE UITKEEIUNGEN op de uitlotingen der premie-aandeelen van het SYNDI CAAT TOT AANKOOP VAN PREMIE- AANDEELEN, WAARVAN DE SERIE NUMMERS DOOR UITLOTING REEDS BEKEND ZIJN? Gevestigd Heerengracht 520, Amsterdam P P Prijs van deelname f3 per maand of f6.- per twee maanden. IEDER DEELNEMER loot IEDBRB TWEE MAANDEN met één of ander be drag uit Aantal deelnamen beperkt. Oude deel nemers genieten den voorrang. Vraagt omgaand inlichtingen, zoodat U tegen betaling van f6.— nog kunt deel nemen aan de volgende uilloling op 16 Februari 20 hoofd ui tkeeringen van f 2400. Vraagt deelnamen bij H.H Commisra- onnairs in Effecten, onze Agenten of rechtstreeks bij het Hoofdkantoor (lngez. Med) gende, die geld noodig heeft, niet moei lijk vallen tot 10 pCt. te gaan. Doordat het leven duurder wordt, drukken de ge volgen onevenredig zwaar op de minder bedeelden. Hetzelfde verschijnsel zag hij in de fietsbelasting. De werkman betaalt voor z'n versleten karretje, waarmee hij naar zijn werk rijdt, evenveel als de ge goede, die bij mooi weer op zijn prach tige fiets een toertje maakt. Debater vindt het van deze christelijke regeering zeer onchristelijk, dat ze de lagere stan den zoo zwaar belast En wat de verlaging der salarissen be treft, verwijt hij dc regeering, dat zij er met de botte bijl op inhakt en onderwij zers en ambtenaren ongelijk behandelt. Ongeh. onderw worden 4 verhoogingen onthouden en ambtenaren 2. Verder vindt hij het verkeerd, dat er onderscheid gemaakt wordt tusschen gehuwden en ongehuwden. De Staat moet betalen naar wat -dc ambtenaar voor de gemeen schap presteert. Verder merkt debater op, dat al mo gen de rechtsche partijen op denzelfden wortel des geioofs stoelen, zij niet in staat zijn een goede Zondagswet in het staatsblad te brengen. Verder groot ver schil van meening omtrent pokkenwetje en loterijwet. Verder werkt de vermenging van po litiek en geloof de huichelarij in de band. Er wordt dikwijls niet in de eerste plaats gevraagd naar bekwaamheid, maar zijt ge lid van die of die kerk, of van een chr. jongelingsvereeniging. Een aanbeve lingsbrief van een A. R. dominé of een C. H. dokter verricht wonderen. Dat komt het geloof niet ten goede. Nadat spreker den debater beantwoord had, werd de vergadering, die matig be zocht was, met dankzegging door den heer Keukelaar gesloten. (Voor verder Stad en Provincie km men hel Bijvoegsel) KERKNIEUWS. Wiij vernemen dat dezer dagen bij de firma Gebr. Hildernisse alhier een boekje verschijnen za! van dc hand van den doopsgezinden predikant hier ter slede, Ds. J Koekebakker. Het boekje zal getiteld zijn „De Droom", 'en een drietal toespraken bevatten. Zijn onlangs gevierd 25-jarig jubileum was aanleiding dat hel verzoek hiertoe tot hem kwam o Vrije Ev Zending Gem Beroepen te OudebildtzijL ds P. van Vliet» te Wemeldinge. Ds. F. v. Gheel Gilderaeester. Onder zeer veel belangstelling her dacht gisteren ds. F. van Gheel Gilde- meester, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage, zijn 75sten ge boortedag. Alle predikanten bij die zelfde kerk en vele leden dier kerk, kwamen den jarigen gelukwenschen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Hel Nieuwe Topneel heeft gisteren avond bij het tweede optreden in dit seizoen het weer met een slecht bezet ten Schouwburg moeten doen. Evenals in November, hadden Willy Corsari, zoowel als de beide hceren Adolf en Frits Bouw meester. meer belangstelling verdiend. Zoowel eerstgenoemde in haar levens liedjes als de beide hceren met of zon der haar medewerking in dc vier één- acters, zouden zeker een beter bezetten Schouwburg hebben kunnen doen genie ten van hun gezoudeu humor Xu was het voor hen, al deden alle drie nog zoo huil best, moeilijk er de stemming in te brengen Wiel mochten zij na ieder optreden een warm applaus in ontvangst nemen, en steeds moest eenige malen worden ..gehaald' Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer Hans Cleuver zijn ontslag art als log sel, tel- IS de te aid >5.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1