fUUMAé No. 23. Woensdag 28 Januari £925 103= .Jaargan:;. MIDDEL8URGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. HULDIGING VAN Dr. C. LELY. Maandagavond hebben de fracties van de Eerste en de Tweede Kamer van den Vrijheidsbond een feestmaaltijd aange boden aan dr. 0. Lely. Mr. H. 0. Dresselhuijs heeft daarbij in herinnering gebracht dat de aanlei ding tot deze huldiging was de 70ste verjaardag van dr Lely, die wel reeds in September plaats had, maar toen door verschillende omstandigheden niet kon gevierd worden. De spr. heeft in dr. Lely in het licht gesteld het bijzondere van zijn veelzijdige openbare loopbaan, bij zonder vooral door het weinig opzien barende van zijn rustige persoonlijkheid, zijn politieken invloed zonder schijnbaar de minste moeite voor populariteit, zijn invloed, die ais het ware vanzelf Lely naar voren deed komen, zoodra aan een leidende figuur er behoefte ontstondde eigenschappen, die hem als een stil ge leerde, door het leven zouden hebben doen gaan, indien bet licht zijner talenten niet onweerstaanbaar aantrok en hem moest aanwijzen voor organisatie en re geering. De minister of regeerman zon der hartstocht, maar met onvergelijke- lijken takt; in zijn werkelijkheidszin schijnbaar plooibaar, maar tenax propo- riti, met onverwrikbaren wil om zijn doel te bereiken als geen ander, en daardoor iemand wien zonder haat of afgunst het succes in diet leven rijkelijk is toegediend, succes voor zijn land en zijn stad, en alleen als' natuurlijk en niet gezocht ge volg, succes en eer voor zichzelven. Hierna werd den jubilaris aangeboden een schilderij van den kunstschilder H. van Meegeren, voorstellende den bijna voltooiden dijk, die Wderingen met het vasteland verbindt Het schilderij draagt als opschrift „Aan Dr. 0. Lely, den Schepper van Neêrland's twaalfde provincie, opgedra gen door dc fracties der "heide Kamers van den Vrijheidsbond." VOORKOMING VAN BRANDGEVAAR. Het Staatsblad no. 20 bevat het Kon. besluit van den 21sten Januari, bepa lende dat de wet van 13 Januari 1923 (St.bl. no. 9), houdende nadere voorzie ningen ter voorkoming van brandgevaar voor gebouwen en getimmertep, in wer king zal treden met ingang van 1 Fe bruari 1925. Uit Stad en Provincie. bedroegen f 248.64, de uitg. f 166.52. Het aantal leden is geklommen van 188 tot 194. In de vacature bestuurslid, ontstaan door het overlijden van den heer An. Pieper, werd gekozen de heer M. Wa terman. De heer An. Mol werd aangewezen als bestuurslid voor de vereeniging wijk verpleging en bestrijding van t. b. Krabbendijke—Waarde. Dokter Hondelink van Krabbeudijke bracht een verslag uit over 1924*"*/an de laatstgenoemde vereeniging. Hieruit bleek o. m., dat de wijkverpleegster, zuster Vervloet, in 1924 te Ivrabben dijke 2070 bezoeken aflegde en te Waar de 578 bezoeken. Twee kinderen uit Krabbedijke eu twee kinderen uit Waarde werden voor najaarsverplegiug uitgezonden naar Heel- sum. o Uit Schouwe n-D u 1 v e 1 a n Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot veldwachter in de gemeenten E1 k e r z e eE11 e m e e t D. P. Steenland, marechaussée te 's-Her- togenbosch. Uit Tholee, Haar „De Zoom" verneemt, is de toestand van mej. Heijboer, slachtoffer van het drama te St. A n n a 1 a n d, die in het Algem. Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom wordt verpleegd, zeer be vredigend en mag thans worden aange nomen dat zij binnen niet al tg langen tijd hersteld zal zijn van haar zware ver wondingen. Ook de toestand van de doch ter van Heijboer is zeer bevredigend. Neg verneemt het blad dat de officier van Justitie Zaterdag verlof tot begra ven heeft gegeven en dat dientengevolge Maandagmiddag om 2 uur in allen een voud de teraardebestelling van het stof felijk overschot van "Heijboer heeft plaats gehad. Rookt dan i I Naai* aanleiding van de in ons vo rig nummer gedane vraag, deelde de heer J. A. Kloosterhuis. Bierkade G 206, Middelburg, ons mede, dat hij bereid is om pleegouders van Hongaarsche kin deren te helpen, die verlegen zitten met Hongaarsche brieven. De betrokkenen kunnen zich daartoe schriftelijktot hem wenden, mits onder bijvoeging van postzegels voor het antwoord. Uit Middelburg. Op den. Stadhuistoren alhier had sedert eenigen tijd, evenals vroeger reeds het geval is geweest, een valk zijn domicilie gekozen Meerdere vogels iiad hij reeds lot slachtoffer gemaakt, en ook duivenliefhebbers zagen hun diertjes door den valk bedreigd. Hedenmorgen is een einde gemaakt aan de rooftochten, toen een goed gemikt schot den roofvogel, die op een der bo venste deelën van den toren zat, naar beneden deed tuimelen. o Uit Walcheren. Maandag hield te Domburg de Ooöp. Verbruiksvereen „Ons Belang" haar vijfde jaarvergadering. Haar omzèt- bcdrag gedurende haar vijfde boekjaar was f 32 721.67Vu, terwijl aan boter en eieren verhandeld werd builen haar le den om f 3668.74. Haar ledental vermeer derde mot 2 en bedroeg op het eind van dit boekjaar 114. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Geldof en G. Provoost Gz., ter wijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Joh. Corré Als commissarissen werden herkozen de heeren W. Passenier en J. Maas Jz. Haar omzet bedroeg dit jaar ongeveer f 4000 in totaal meer dan in 1923 Aan dc leden wordft 5 pet dividend uit gekeerd U11 Z u i d-B e v e 1 a n d. 'Maandagavond werd te Waarde door de afdeeling van het Groene Kruis de gewone jaarvergadering gehouden Uit de rekening van den penning meester van het Groene Kruis te Waar de bleek, dat de. inkomsten voor 1924 VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEEN TERAAD VAN MIDDELBURG. Nieuwe Brug. B, en W. schrijven den raad het vol gende: „Gelijk U bekend is, bestaat tusschen de Veersche brug en de Noordbrug geen andere verbinding over de Vest dan het bruggetje bij de Koepoort, hetwelk al leen voor voetgangers-verkeer geschikt is. Waar nu aan den Singelkant en tus schen bovengenoemde bruggen een aan eengesloten complex van ongeveer 250 woningen verrezen is, voorts tusschen den Smoorsgang en de Noordbrug een aantal nieuwe huizen gebouwd is, ter wijl de Gemeente aldaar nieuw bouw terrein in gereedheid bracht, het nabij gelegen gemeentelijk Sportterrein aan den Nadorstweg een zeer druk bezoek trekt en ten slotte ook mag worden aangenomen, dat de uitbreiding van het bedoelde stadskwartier zich in den loop der jaren allengs verder zal ont wikkelen, zal liet U duidelijk zijn, dat aan een nieuwe en betere verbinding dan via het Koepoortbruggetje dringend behoefte bestaat" Mitsdien droegen B. en W. aan den Directeur van Gemeente-werken op de noodige plannen voor zoodanige verbin ding nabij de Koepoort te ontwerpen. (Die plannen, samengevat in een 4-tal teekeningen zijn door ons destijds met cliché gepubliceerd. Red. M. Crt.) Zij werden met een begeleidend voor stel om advies verzonden naar de Com- missiën van Financiën en van Fabricage. De plannen hielden rekening met den aanleg van een nieuwe brug, wier as zou loopen in het verlengde van den Smoorsgang, tusschen den Schouwburg en de Koepoort met verwijdering van het tegenwoordige Koepoortbruggelje en vorming van een pleintje, afgesloten door een monumentale bank. De totaal kosten waren op f 18.000,geraamd. Het voorstel werd echter bij de beide Raadscommissiën niet gunstig ontvan gen. Zij verklaarden er zich namelijk tegen, dat de Koepoort in het plan haar tegenwoordige verkeersfunctie zou ver liezen, en bevalen den aanleg van een aarden dam over de Vest, recht tegen over de Koepoort, aan; alsdan zou, naar haar meening, het voetgangersverkeer kunnen blijven plaats hebben door de Koepoort en het rijverkeer kunnen ge schieden langs beide zijden dier poort zijde van den Veerschen Singel als van die van den Noordsingel. Bij daarop gevolgde besprekingen met de Commissiën bleken zij van oor deel, dat een dam meer en beter zou aansluiten bij het bestaande plantsoen en de bestaande bocht in den Noord singel mede een reden moest zijn om den dam terzelfder plaatse als het tegen woordige bruggetje aan te leggen. Nadien heeft nog een uitvoerige schriftelijke en mondelinge gedachten- wisseling tusschen B. en W. en de Com missiën plaats gehad. In overleg met, en met volledige me dewerking van beide Commissiën bieden B. en W. thans een plan aan om over de Vest, ter plaatse van het tegenwoor dige Koepoortbruggetje en in het ver lengde der as van de Koepoort een nieuwe verbinding met doorlaat en toegangswegen te .maken, van 9 M. breedte, waarvan 6 M. rijvlak en aan weerszijden een trottoir van 1,50 M. breedte. Van de zijde van het Molen water zal van eiken kant van de Koe poort een weg daarheen leiden. De Koepoort zal bestemd blijven voor het voetgangersverkeer en ophooging ge schieden tot de 3de trede dier poort. De gemetselde brugleuningen zullen 70 c.M. hoog worden en zijn gedacht van metselwerk, evenals de heele brug en het gewelf voor doorlating van het water. Deze brugleuningen, uit een tien- lal kanteelen bestaande, zijn ook langs het trottoir, aan beide kanten naar rechts en links ombuigend', voortgezet. Op elk kanteel is een bolvormig orna ment gedacht, met een ijzeren staaf aan elkaar verbonden. De bedekking van het brugvlak en de toegangswegen zal bestaan uit ge walst macadam, terwijl de trottoirs in tegels worden uitgevoerd. Tot behoud der suatie is de doorlaat van metsel werk, ten breedte van 5 M. geprojec teerd. De lengte zal ongeveer 9.50 M, zijn. De kosten zijn begroot op f 19.800. B. en W. teeltenen echter aan, dat nog verschil van meening tusschen hen en de commissiën bestaat óf de verbinding meer het karakter va.i oon brug .->„1 moeten vertoonen dan van een dam. B. en W. zouden alles verticaal wil len laten opmetselen, tot welk plan ook de Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archeologische Commissie overhelt. De Commissiën daartegenover staan eenstemmig het denkbeeld voor om het bovenvlak der verbinding met flauwe taluds, met helling van P/2 op 1 en ronde beloopen, te doen aansluiten bij de Bolwerken en Singels. In haar ge- dachtengang zouden dan de boomenrijen kunnen doorloopen aan weerskanten van den Singel, in aansluiting met die van het Bolwerk met eene tusschenbe- planting van sierheesters en bloemen. Bij uitvoering daarvan zal de totaal-uit gaaf naar de berekening van B, en W. f21.200,— zijn. B. en W. stellen voorts voor, om: lo. het bestaande Koepoortbrugge tje af te breken en voor uitvoering der bovenbedoelde werken een crediet f 19.800,toe te staan; 2o. ter goedmaking van het crediet eene tijdelijke geldleening van f 19800,— aan te gaan, zulks in afwachting van het sluiten cener definitieve leening, en voorts tegen een rente van ten hoog ste 1/2 pCt. boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank, onder de bij die instelling gebruikelijke voorwaar den, en met aanwijzing van alle inkom sten en middelen der Gemeente voor rente en aflossing. Onder een zevental runderen van een landbouwer in de gemeente C a d- zand, is opnieuw mond- en klauwzeer uitgebroken. o Stamboek Neder 1 Trekpaa Afd Zeeland Dinsdag werd in hel Schuttershof te Goes een druk bezochte alg. verga dering van bovengenoemd Stamboek ge houden. Voorzitter was de heer H A Ilanken te Wilhelminadorp, die den aanwezigen het welkom loeriep, in 't bijzonder den alg voorzitter, jhr. Vredenburgh en den alg secretaris, den lieer De Vries Spr. wijst op het eigenaardige ge val. dal er blijkbaar meer uitvoer van paarden naar Duitschland is. dan dc statistieken uitwijzen. De paarden heb ben vier poolen en wandelen blijkbaar wel eens stilletjes de grens over. Er is zoowel over afzet als over prijzen nu niet te klagen. Als Duitschland eens den uitvoer officieel toeliet, zou 1925 zeker geen ongunstig jaar zijn Spr. hoopt, dat deze wensch in vervulling zal gaan. Ingekomen is eeu schrijven van den kring Oosl-Zuid-Beveland der Z L. M rinzake de dezen zomer te Ivruiningen aan den overkant, zoowel van de te houden tentoonstelling, waarvoor steun wordt gevraagd. Besloten wordt 2 me dailles beschikbaar te stellen. Daarna bracht de secretaris, de heer A. J. Lako, jaarverslag uil Spr. meen de, dat de paardenfokkerij in 1924 be vredigend was. Van een stabielen han del is evenwel nog geen sprake. De le- ruggang in ledental van het Stamboek is tot slaan gekomen De gezondheidstoe stand der paarden was goed. Nu volgde de behandeling der wijzi gingsvoorstellen op de Paardeuwet De voorzitter herinnerde aan de sa mensmelting der drie stamboeken tot één, nu tien jaar geleden. De directeur- generaal de heer v. Hoek, heeft er naar gestreefd het Stamboek zoo krach tig en vrij mogelijk te maken. En nu komt als een bom neervallen de wijzi ging van de Paardenwet. De groote lering van keurmeesters moet vervallen. Maar aan het Stamboek wordt zijn zeg genskracht ontnomen; 't wordt weer als 't ware onder de oude wet gebracht. Het Slamboek zal niet meer vrij zijn, want naast twee vertegenwoordigers van het Stamboek komen drie regeerings- verlegenwoordigers. De lieer F. Dekker Pz. uit Axel zegt, dat de tegenwoordige regeling voor de fokkers onvoordeelig is. Zeer vele van de beste hengsten zijn dan ook naar het buitenland vertrokken. Spr. is voor één vaste commissie, zooals in de wij ziging is voorgesteld De hengstenfokkers betreuren hel, dat het hoofdbestuur een actie op touw heeft gezet zonder belang hebbende deskundigen te hebben ge hoord, en 23 hengstenfokkers in Z. Vlaanderen hebben zich met een request tot den Minister gewend, inhoudende adhaesie aan de voorgestelde wijzigin gen. De voorzitter zegt, dal zijn zooeven ter sprake gebrachte opmerkingen slechts zijn persoonlijke mcenitfg weergeven De secretaris zegt, dat de meerder heid van hel afdeelingsbestuur in geen geval de zelfstandigheid van het Stam boek wil prijsgeven, doch trachten te komen tot één jury voor alle keuringen. De heer Ph. J. v. Dixhoorn, Axel, zegt, dat allé fokkers willen verlost zijn van tie iwee jury's, maar de manier waarop, willen ze graag aan de re geering overlaten. Ook is in de bestuurs vergadering besloten, handhaving van art. 35 (betreffende de subsidies' voor te stellen. Jhr v. Vredenburch verkrijgt daarna het woord en deelt mede, dat binnen kort een deputatie van hel Stamboek naai* de Duitsche regeering zal gaan om uitvoer van paarden toegestaan te krijgen. Spr. heeft zich verbaasd over de actie, hier gevoerd tegen het II.B. Waarom is men er voor, dat de regeeringsvoogdij ten eeuwigen dage wordt opgelegd? Waarom zijn de leden niet geraad pleegd? Spr. zegt, dat het II.B in vier weken (later verlengd met 2 weken) ad vies moest geven aan het Departement Vandaar die spoed Spr meent, dat hel Stamboek zelf baas moet zijn en zelf dc jury moet kiezen Spr. vindt het jam mer, dat eenige fokkers him request hebben gezonden. Het is ook onorgani satorisch. Spr. zegt, dat er geen strijd tusschen het H.B. van het Stam boek en den Minister (deze heeft zich zijn oordeel gereserveerd maar tusschen het H.B. en eenige ambtenaren. Er is natuurlij# verschil in belangen tusschen (hengstenhouders en hengstenfokkers en het is moeilijk, daar tusschen door te 'zeilen. De heer Dekker zegt. dat hel in het request gaal over de belangen der fok kers Z Vlaanderen komt er blijkbaar weer niet zoo erg op aan. De heer v Dixhoorn is er ook voor. om baas in eigen huis te zijn Maar het niet voldoende, dat liet Stam boek van dc 5 juryleden er 2 mag be noemen? Eischt men ook het derde lid op, dan kost dat veel gold en met regeeringscachet ontbreekt Nu zegt men wel de regeering benoemt drie perso- maar, zegt spr., twee hunner zijn slechts adviseerendc leden 'veeartsen; De heer. De Vries (alg. secr.), heeft den indruk gekregen, dat men aan liet Deparlemenl het wetje er door wilde jagen. De voorzitter zegt ook, dat men eerst zelf geheimhouding aan het De partement wilde betrachten. De secretaris legt er den nadruk op, dat de jury volgens de nieuwere wel geen verantwoording schuldig is aan het Stamboek, maar aan het Rijk- De heer Ifaoken ontkent, dat er sprake zou zijn van een grijpen naar de macht. Spr wil wel, dat het Stam boek dc leiding bij de keuring etc. zou hebben Spr. kan daarom niet berusten in het regeeringsontwerp De heer De Vries licht toe, dal er f 26 000 op de begrooting wordt ge bracht om de gelieele Paardenwet uit te voeren Aan salarissen voor jury leden enz gaal zoo'n bedrag af, dal voor primeering slechts f 3000 zou over blijven. Daarom gaat spr. niet accoord met de wetswijziging. PRIJS 7ï CTS. (Ingez. Med.) De heer J. de Putter hecht op die wijze niet aan de subsidie. Het Stamboek strove cr naar de keuring aan zich te houden. Nadat nog enkele sprekers het woord hebben gevoerd, Wordt tot stem ming overgegaan 28 leden gaan accoord met het advies van het Hoofdbestuur 9 met het standpunt van den heer Dek ker, terwijl 18 personen buiten stem ming bleven. De heer P. Vael werd daarna ais com missaris en plv. jurylid herkozen en dc heeren C. A. de Bruyckere en A J Lindenbergh. resp als afgevaardigde en plv. afgevaardigde. De rekening werd goedgekeurd met een bedrag aan ontvangst van f 8495 19, uitgaaf f 8449 75>/2 alzoo een goed slot van f 45.43i/ï De vergadering bleek in groote meer derheid voor Dordrecht als plaats van tentoonstelling te zijn Bij de rondvraag informeert de heer vi vijvt-i uudi u« rnogeiiJKQClU om op de veulenbewijzen de afstamming wat uit te breiden De heer De Vne» wijst op de kosten (pl m. f 2000) Bo vendien kan ieder lid desgewensclit bij hem gratis steeds de gevraagde inlich tingen krijgen. De secretaris wijst nog op de in jafr'- bruik zijnde fok- of stamregisters, waar na de vergadering gesloten wordt Bond van Z u id-Bevclaiulsche paardenfokkers Dinsdagnamiddag had in „De Prins va* Oranje" te Goes de alge me ene vergade ring plaats van den Bond van Z -Bev Paardenfokkers, onder voorzitterschap van den heer P. Dekker te Borsselc. Na goedkeuring der notulen volgde* enkele mededeelingen, waarbij de voor zitter mededeelde, dat hel ledenaantal van 122 lot 116 daalde. Tot bestuursleden werden bij accla matie herkozen de heeren J. F Geluk en P. Scheelc-De Pulter. terwijl in de plaats van den heer P Verdonk (vaca ture wegens vertrok) werd gekozen de heer I Groenewege te Hoedekenskerke Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Q O. Pcman Kakebeeke, bleek, dat over 1924 de ontvangsten bedroegen f 716.92, de uitgaven f537 05, het batig saldo f 179.87, waarvan nog enkele uitgaven moeten worden gedaan. Aan de orde was daarna de deelname aan dc tentoonstelling te Kruiningen (waarschijnlijk 25 Juni). In verband met deze tentoonstelling stelt hel bestuur voor om dit jaar in. He.inkenszand keuring te houden van veulens en jaarlingen. Alle andere paar den kunnen dan naar de tentoonstel ling te Kruiningen worden gezonden welke de Bond wenscht te steunen De heer P. Schecle verdedigt dit na der en acht het in hel belang' der Z Bev. fokkers om te Kruiningen zoo goed mogelijk voor den dag te komen We worden ten onrechte wel eens voor wal minderwaardig aangezien. De jury te Kruiningen wordt officieel benoemd door den kring O. Zuid-Bevel and, echter heeft de bond van fokkers officieus wel stem in liet kapittel Het bezwaar dat sommigen dan twee kansen zullen hebben, n.l te Heinkens- zand en Ie Kruiningen. waar vanwege den lering der Z L M ook veuleni worden samengebracht, wordt niel van overwegend belang geacht Besloten wordt aan de tentoonstelling te Kruiningen f 100 subsidie te verlee- nen. Nadat bij de rondvraag aan den heer Groenewege is verklaard dat liet be stuurslid bij de keuringen uitsluitend als arbiter fungeert, volgt sluiting.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1