I eWITTS «h MissBlanche b ultenlfl n d. advertentiën. P ..TSCHIE5BRO' heeft sedert 1869 reeds velen millioenen Menschen groote diensten als „Eerste-hulp" bewezen. Weiger namaak en neem slechts origincele flescti)es aan, verpakt door j origincele flescnies aan, verpatsi ooor schiedde echter op uiterst voorzichtige wijze: De brieven gingen via Keulen of Dusseldorf en werden steeds naar een ander adres in plaatsjes rond Londen gestuurd, zij bleven daar poste-restante liggen. Natuurlijk stond nooit de naam Briedé er op. De ex-directeur was wel zoo voorzichtig geweest, dat slechts één persoon wist, dat hij in Engeland was. Die cene man woonde in Dusseldorf, maar kwam ook veel in Keulen. Het is de politie gelukt hem op te sporen, om zoodoende aan nadere gegevens te ko men, De politie kon er op die wijze ten slotte ook achter komen in welke buurt van Londen Briedé zich ophield. De brieven, welke Briedé verzond, gingen eerst naar Antwerpen en dan verder naar Duitschland. De „ingewijde" in Dusseldorf had weer zijn relaties in de Scheldestad en elders, maar geen van deze relaties wist, dat zij voor Briedé werkten. Aan de opsporing hebben zoowel de Engelsche als de Anlwerpsche poli tie krachtig medegewerkt en ook de Duitsche politie en justitie hebben flink hun best gedaan. Zij beschouwden blijk baar, na het gebeurde te Bonn, de ar restatie van Briedé als een eerezaak. Briedé moet zich tegen een zijner be kenden hebben uitgelaten, dat de Hol- landsche politie hem niet voor een tweeden keer in handen zou krijgen. En hij had dan ook alle maatregelen ge nomen, dat de speurtochten op, niets zouden uitloopen. Maar ten slotte bleek het feit, dat hij, hoe voorzichtig dan ook, correspondeerde, nog te gevaarlijk. In Londen weet men de geheele voorge schiedenis en men zal daar wel extra maatregelen nemen, dat de ex-directeur niet weer ontsnapt. Zijn uitlevering is reeds gevraagd. Zaterdag verscheen Briedé voor het politiehof in Bow Street. Hij is in voor arrest gesteld op een uitleveringsbevel, waarin hij werd beschuldigd van oplich ting, gepleegd binnen het Nederlandsch rechtsgebied. Hij legde een bekentenis af. „De Sigaret" moet tocli wel aan onnoemlijk vele en hooge eischen voldoen, om ieder te doen zeggen: Geef MIJ maar: (Iflgez. Med.) DE TWEEDE OPIUM-CONFERENTIE, De heeren zijn 't ook bij de bespre kingen achter de 'schermen niet eens kunnen worden. Finland heeft dan ook een bemidde lingsvoorstel ingediend tot het benoemen van een gemengde commissie, samenge steld uit de afgevaardigden van de Eer ste en Tweede conferentie voor behan deling der Amerikaansche voorstellen betreffende het opium schuiven in het Verre Oosten. Dit voorstel had de in stemming van lord Cecil, dr. Sze en ver schillende delegaties der niet direcl bi; het opium schuiven betrokken stalen. Het werd ingediend door den Finschen gedelegeerde Toyvola en heeft succes gehad, want het is mei algemeene stem men aangenomen. Hierdoor is, voorloopig althans, een breuk met de Amerikaansche delegatie voorkomen. De tweede conferentie koos de vol gende acht staten om afgevaardigden te zenden naar de genmengde commissie: Amerika, Brazilië, Cuba, Egypte, Finland, Perzië, Polen en Italië. Alle acht staten, die aan de eerste conferentie deelnamen, zijn eveneens in die commissie vertegen woordigd, n.l. Nederland, Engeland, Frankrijk. Portugal, Britsch Indië, Japan, China en Siam. De gemengde commissie zal aan beide conferenties rapport uit brengen. De eerste conferentie verga derde onder voorzitterschap van den heer Van Wettum en nam een soortge lijke motie aan als de tweede. o DE ZAAK-BAR VAT. Zoowel een Rijksdagcommissie als een uit den Pruisischen Landdag pluizen thans de zaak-Barmal uit. Men herinnert zich het essentieele dezer kwestie het verleenen van credieten door de Prui sische staatsbank en de posterijen en andere rijksinstellingen, aan hel Bar- mat-concern, in een tijd, dat geen en kele soliede Duitsche zaak 'n mark cre- diet los kon krijgen. De Rijksdagcommissie heeft nu opga ve gevraagd van alle door de rijksin stellingen verleende credieten aan de Barmat- en aan 3e Kulisker- en Mi- chaelondernemingen, sedert October '23, en aan de maatschappijen, die daarmee in verbinding staan. Voorts zal een on derzoek worden ingesteld naar de vroe gere transacties. Ook de commissie uit den Pruisischen Landdag heeft deze kwestie behandeld. Daarbij gaf een vertegenwoordiger van den Pruisischen minister van fi nanciën een overzicht van de wijze, waarop de crediettransacties der Prui sische staatsbank met de Barmals en Kulisker zich hebben ontwikkeld De connecties met Kulisker dateerden reeds van October 1923 Aanvankelijk had hij een crediet van vijf millioen mark gekregen, waarvoor een dubbele dekking in effecten aanwezig was. In Februari 1924 vroeg Kutisker ren groo- ter crediet op langeren termijn aan, waarmede hij den verkoop van het zg. Hanauer Lager wilde financieren. Ook hiervoor had hij effecten, alshfede 800 wissels in onderpand gegeven. Een groot aantal dezer wissels bleken later niets waard te zijn. Om verliezen te voor komen. had de staatsbank geprobeerd, het Hanauer Lager, dat eveneens als onderpand diende, te verkoopen. Het is tot dusver evenwel onverkoopbaar ge bleken. De door Kulisker ter beschik king gestelde credieten zijn bij lange na niet/ voldoende voor dekking van de door de staatsbank verstrekte credieten. In het geval-Barmat heeft de staats bank aan de zeven ondernemingen van het Barmat-concern credieten verleend tot een totaalbedrag van 14 millioen mark. De grootste crediettransacties wer den gesloten met de Amexima. Reeds in 1924 had de staatsbank geen nieuwe transacties met de Barmats willen aan gaan, maar desondanks gaf* ze hun later toch weer credieten van 200.000 M., die zelfs, naar ^preker mededeelde, door verschillende omstandigheden tol twee millioen waren aangegroeid x EEN STAATSGREEP IN CHILI. Weer eens een militaire omwenteling! Te Santiago, de hoofdstad der repu bliek Chili, heeft Zaterdag plotseling een aantal jonge officieren het Modena- paleis aldaar bezet, dat de zetel der re geering is, en liet gebouw door gewa pende troepen laten omsingelen. Precies zooals in een moderne omwenteling past, geschiedde alles in de volmaakste orde, zonder dat een druppel bloed werd vergoten. De bevolking wist gisteroch tend alleen van de daad der officieren af, en wachtte verder rustig af wat vol gen zou. Alleen werd door de straten der stad betoogd ten gunste der revo- lutionnairen. De staatsgreep lukte, en de bestaande regeering Altamirano werd af gezet. Dit kabinet bestond uit drie gene raals, en drie civiele ministers, die in September j.l. vrijwel op dezelfde wijze aan het bewind waren gekomen, ter wijl president Allessandri voor een half jaar met vacantie werd gestuurd. Men wil hem nu weer terug laten komen, uit Milaan. Deze zou daar wel voor voelen, als de staatsgreep blijvend succes heeft, wal wel waarschijnlijk is, want de re- geering-Altamirano was bij de militairee kringen, die feitelijk de macht in han den hebben, zeer onpopulair. Vooral doordat die het fraaie program niet na kwam, dat in September j.l. werd uit gegeven. Generaal Petro Dartnel staat thans aan het hoofd der nieuwe regee ring. In een manifest is officieel medege deeld. dat de nieuwe regeering aan banken heeft laten weten, er voor borg te staan, dat het economische leven on gestoord op normale wijze voort kan gaan. In den loop der a.s. week zal <fle nieuwe begrooling worden gepubliceerd. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Na de veroordeeling van Remy De- man tot betaling van 50.000 francs scha devergoeding, opende het Antwerpsche blad „De Schelde" een inschrijving ten behoeve van het kindje van den veroor deelde. Na acht dagen was een bedrag van 56.000 francs 'bijeen. Ook de „Stan daard" opende een inschrijving. Deze heeft ree.ds 20.000 francs opgebracht. Uit Engeland. Volgens de Daily Herald is 't on vermijdelijk, dat 't tusschen de mijneige naars en mijnwerkers te Derbyshire tot een conflict komt, en de slaking a.s. Dinsdag uitbreekt. Asquith heeft het hem aangeboden pairschap aanvaard en den titel van graaf van Oxford gekozen. Baldwin had hem, wegens zijn groote verdiensten, aan den Koning voor verheffing in den adel stand voorgedragen. De luchtvaartmedewerker van de Daily Mail deelt in zijn blad mede, dal de slechte positie van EngelanKj onder de slaten. die een luchtvloot be zitten. aan den dag is gekomen door de volledige lijst van lucht vaartrecords, uit gegeven door de internationale lucht vaartfederatie. Deze cijfers hebben be trekicing op de snelheid, afstand, duur en hoogte. De Ver. Staten behaalden 53. Frankrijk 14. Denemarken 5, Tsje- cho-Slowakije 4, Zweden 1, en Enge land geen record. Het behalen van records wordt thans een nationaal belang voor onze toekom stige veiligheid. Uit Duitschland. Het senioren-convent uit den Prui sischen landdag heeft besloten, dat nieuwe minister-president door den landdag op Vrijdag 30 Januari 's middags om 2 uur zal worden gekozen. In den landdag heerschte Zaterdag rust. Niet een der groepen vergaderde, daar de meeste afgevaardigden Berlijn verlaten hadden. Uit Beieren. In hel" proces legen de leiders van landbank werden alle beklaagden vrijge sproken, met de motiveering, dat de Deutsche Schützenbund, die als de voort zetting van den bond Oberland werd be schouwd geheel andere doeleinden na streefde en van identiteit met cjezen bond gesproken kon worden. Jit Hongarije. Bij onderzoekingen van de militaire controle-commissie van de entente in de buurt van Fuenfkirchen hebben voorbij gangers tegen de missie betoogd. De hoofdcommissaris van politic heeft on middellijk aan -den leider van de missie zijn leedwezen over het voorval uitge sproken. Uit Oostenrijk. Te Weenen zijn de conferenties be gonnen over de verdeeling der vóór- oorlogsche schulden van de successic- staten aan Oostenrijk-Hongarije. Uit Z w e d en. Branting is als minisler-president afgetreden, hij blijft echter lid van de regeering. Sandler is benoemd tot zijn opvolger. Thorsson, de minister van fi nanciën, is eveneens afgetreden, hij wordt opgevolgd door Wigfors. Uit Rusland. Te Moskou is oud-generaad Koe- ropatkin overleden. Als jong luitenant onderscheidde hij zich al in den Russisch- Turkschen oorlog van 1877-'78, Vóór den Russisch-Japanschen oorlog was hij mi nister van oorlog, en toen in 1904 de oorlog tusschen beide natiën uitbrak, werd hij opper-bevelhebber van alle Russische legers. Het vertrouwen in zijn kunde is toen wel beschaamd. In 1916 was hij opperbevelhebber aan het Zuid- front. Uit Moskou'is, naar gemeld wordt, een medische expeditie naar Turkestan vertrokken, in verband met een daar heerschende Iongpest-epidemie. Vooral onder de manschappen der grenswacht maakt de ziekte vele slachtoffers. Volgens een le Kopenhagen uit Rus land ontvangen bericht heeft de Hooge Commissoriaafsraad der Sovjets hethan- delscommïssariaal order gegeven de eco- somische boycot van Engeland te pro- clameeren. Voor 1 millioen pd. st. die naar Engeland gegaan gouden zyn, zul len thans naar Frankrijk en Duitschland gaan. Gemeld wordt, dat deze boycot zal dienen totdat de sovjetbclrekkingen definitief zijn geregeld. Volgens berichten zijn onlusten uil gebroken in de door hongersnood ge teisterde gebieden van de Oekraïne en de N. Krira, Uit E-gypte. Uit Kairo wordt gemeld: In een persgesprek beklaagt Zagloel pasja, de gewezen Egyptische minister-president, zich bitter over de onrechtvaardige en onwettige wijze, waarop de Egyptische verkiezingen gehouden worden. Hij ver klaarde, dat de candidaten van de Zag- loel-partij in hun eigen kieskringen door soldaten en politie verhinderd werden vergaderingen te houden, blijkbaar op last der regeering. Hij kritiseerde ook het getrapte kiesstelsel, dat zelfs bij on partijdige toepassing niet tot een wer kelijke vertegenwoordiging van het volk voert. Daarom had hij, toen hij aan de regeering was, het stelsel van directe verkiezing ingevoerd. De huidige regee ring had het oude verkeerde stelsel weer ingevoerd, waarbij de verkiezing slechts een benoeming van regeeringsgezinde candidaten werd. In antwoord op de kritiek van Zagloel pasje heeft Moessah Foead pasja, voor zitter van de nieuwe unionistische partij, verklaard, dat de politiek van Zagloel aan Engeland het voorwendsel verschaft heeft in de binnenlandschc aangelegen heden van Egypte in te grijpen en in Soedan en in Egypte. Vele leden der nieuwe partij zijn vroegere leden der Zagloel-partij, welke uit die Zagloel- partij getreden zijn, omdat zij meenen, dat die het land tot dictatuur, anarchie en ondergang voerde. Uit Arabië. Nog altijd wordt een groot© aanval op Djeddah verwacht. D© Wahabieten stietten echter op de voorste verdedi gingsstellingen van Djeddali. De strijd duurt voort. Het heet dat de Wahabieten vrij sterk zijn. Uit de Ver. Staten. De Poolsche Landdag heeft in twee de en derde lezing het wetsontwerp in zake de overeenkomst betreffende de schuldbetaling met Amerika, aaangeno- men. Volgens deze overeenkomst ver plicht Polen zich zijn schulden aan Ame rika, welke 178,500.000 dollar beloopi vóór het jaar 1984 in kleine annuïteiten af te doen. Uit Japan. De Matin heeft een telegram uit Tokio over de influenza-epidemie, die daar woedt. Er zijn in Tokio en de bui tenwijken in 20 dagen tijds 4500 lieden aan gestorven. Uit Chin— Volgens niet bevestigde berichten zou Dr. Soen Yat Sen zijn overleden, MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Jan. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aan gevoerd: 300 vette runderen; 203 vette en graskalveren, 2 nuchtere kalveren, 251 schapen en lammeren, 1763 varkens, 2 biggen. Prijzen voor: vette koeien le kw. 1.15 —1.22"; 2e kw. 1.10— 1.—; 3e kw. 0,90 —0.80. Ossen: le kw 1.151.20; 2e kw, 1.05—0.95; 3e kw. 0.85—0.75 Kalveren: le kw. 1.852.05; 2e kw. 1.60—1.40; 3e kw. 1.20—1.—. Schapen: le kw. 0.900.95; 2e kw 0.80—0.70; 3e kw. 0.60—055, Lammeren: 1.051.15. Varkens: le kw. 0.740.76; 2e kw. 0.73—0.70; 3e kw. 0.68—0.64. Licht soort 0.660.69. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van blauw 39200, st. prijzen 1.752.40; van Groningsch 6500 st., prijzen 1.70 2.20; van Hollandsch geel 16000 st., prijzen 1.852.45; van wit 7500 st. prij zen 1.502. Lijnzaad: voer f 23f 24; zaai 2728. Mosterdzaad: Bruin 6869; Geel 30 33; Blaauw Maanzaad 44-46; Kool zaad 2728; Karwijzaad 3638; Kana riezaad 2425. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f 5-f 5.80; Zeeuwsche bonte 55.80; Poters 3—4.25; Zeeuwsche Eigenheimers 5.256.50; Blauwe Eigenheimers 5 5.50; Bravo's 5.506; Red Star 4.50 4.90; Zeeuwsche eieren 910. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een schrijven van C. Taal, wonende te Middelburg, hou dende verzoek hem wel vergunning te willen verleenen voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop, voor het benedenlokaal van perceel wijk K no. 317, aan de Lange Geere, ter oppervlakte van 84 M2. Binnen twee weken na heden kunnen bezwaren tegen het verleenen van de vergunning bij hun College schriftelijk worden ingediend. Middelburg, den 23 Jan. 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR. Secretaris, GENERALE REPETITIE VEREENI- GING VOOR INSTRUMENTALE MUZIEK. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, gelet op artikel 4 der schenkingsacte van het Bomme van den Broecke fonds, maken bekend, dat voor de generale repetitie op Donderdag 29 Januari 1925 des avonds 7.30 uur, van de door de „Vereeniging voor Instru mentale muziek" te geven uitvoering zoolang de voorraad strekt voor mingegoede ingezetenen in hel bureau Bevolking ten Stadhuize (benedenver dieping, ingang Helm), uitsluitend op j Woensdag 28 Januari 1925 des avonds i om 7.30 uur precies, kaarten zijn te I verkrijgen tegen betaling van 10 ct. per I kaart. i Middelburg, den 26 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Heden overleed, na een kort stondig en smartelijk lijden ons eenig geliefd Zoontje en Broer tje FRANSJE, in den jeugdigen leeftijd van 61/; jaar, diep betreurd door zijn Ouders en Zusjes. F. J. M. v. HERCULES. P. J. v. HERCULES- DE KLERK. GERDA, KATO. JO. Middelburg, 26 Jan. 1925. Den 13den Januari over leed te Méran onze beste Man en Vader WILLEM OBBES, Gepens. Hoofdofficier van Administratie 2e kl K. N. M. in den ouderdom van 52 jaar. E. C. OBBES -OBBES. MAX OBBES. Heden overleed na een ge- I duldig lijden, mijne geliefde I Vrouw DRIESJE KANIS, 1 in den ouderdom van ruim 83 E jaar. IP. SOREL. Kampen, (Gasthuis), 22 Jan. 1925. i Heden overleed na een kort stondig geduldig lijden onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JACOBUS CORNELIS HAARTSEN, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam. Wed. J. C. HAARTSEN— DONDT. Schoondijke, 24 xTan. 1925. Allen die vermeenen recht te hebben op de Nalatenschap van den heer JOHANNES DAVID DE KLEIN, Kantoorbed., gewoond hebbende te 's Gravenhage, De Riemerstraat 136, en aldaar zon der testament na te laten, over leden 6 October 1924 worden bij deze OPGEROEPEN, zich, in persoon of schriftelijk, aan te melden, Laan van Meerdervoort 65, te 's Gravenhage, kantoor van Notaris J. J. DE LANGE. Het attest van den Heer Bogers, Steenbergen. Welberg 118 zegt: .Gedurende een heel jaar was ilt een hutpetooze kreupele, totdat ik De Vitfs URINE-ZUUR veroorzaakt stijfheid en pijn in de gewrichten en het volgende bewijst, dat De Witt's Nier- en Blaaspillen U hiervoor liblijvende verlichting geven. Er bestaat geen geheim omtrent de samenstellingvan De Witt's Pillen. De formula is op iedere doos aangegeven en zal Uw apotheker of dokter U vertellen, dat deze medicijn geschikt is voor oude en jonge menschen en dat het niet zal falen gunstige resultaten te brengen. Vraag hen advies Om pijn in den rug of beenen of gezwollen gewrichten te gene zen, om het tichaam van giftige, nadeelige en op het gestel wer kende stoffen te zuiveren, om de werking van de ingewanden goed te doen plaats vinden en de func- tianneering van de urine-organen te verbeteren, is er geen beter middel dan de De Witt's Pillen. Pillen begon te gebruiken Eerst dacht ik dat ik over de hulp van medicijnen heen ue neer oooms IVOS. De Witt's man, loio) P\\\e.ngenazen mij echter binnen een week Vrienden vonden mijn geval wonderbaarlijk, en ik zei/ met minder, want ik moest ondersteund worden waar ik gipg en had ik bovendien voort durend pijn Thans is mijn gezond heid uitstekend en wandel ik zonder pijnIn mijn geval hebben De Witt's Pillen een wonder verricht" Duizenden menschen zijn GENEZEN DOOR NIER- EN BLAASPILLEN Het beste middel ter wereld tegen RheurnaÜek, Rugpijn, Jicht, Blaasontsteking, Nieraandoening, Niergruis, etc. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten en indien niet ter plaatse voorradig, zendt dan postwissel voor het verlangde aan de Fa. KUYPERS Co., Prinsengracht 983, Amsterdam Prijs: 1/2 flacon Fl. 2.— en per 1/1 flacon Fl. 3. Ei acht vui Uwen leverancier verpakking met Rooden overdruk: Deze roode strepen geven de garantie, dal U eclite De Witt's Pillen ontvangt. Dooien zondei deze roode sneep bevatten slechts waardelooze namaak. Te Middelburg bij N.V. vh.C.A. SCHULTE Co. Oude Zaak, SCHULTE TH1EME, Lange Delft A 94 en P. VAN SLUYS, Vlasmarkt 157, te Vlissingen bij F. v. d. HEUVEL.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3