VICTO BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 24 Jan (Slotkoers). 6 pöt. Nederland 1923 102 negen zes tiende; 6 pCt. Nederland 1922 103ya; 6 pOt. Nederland 1918 961/4; 4'/? pCt. Ne derland 1917 90 één zestiende; 2I/& pCt. Nederl. W. Schuld 56»/ö; 3 pOt. do. Oblig. £8%; 3 pOt. do. Ccrtif 685/s- Cert. Ned Hand. Mij. 124, Aand. Ned. Ind. Handelsb 140; Aand. Koloniale Bank 1768/,; Koninkl. Petrol. Aand, 395—3971/,; Gecons. IfoHandsche 175—178, Oult. Mij. Vorstenlanden 156, Handelsv. Amsterdam 4293/,, Aand. Deli Maatsch. 382i/,—3881/,; Amsterd Rubber 166—167. Ned. Amerik Vaart 7IV,—72; Nederl. Scheepvaarlunie 1371/2—137'/,Koninkl. Holl. Lloyd 6 zeven zestiende; Kon. Ned. Stoomb Mij. 79i/,; Aand. Paket- vaart 14 61/3, Bank-Associalie 35ya- Gouda A. 8i/8; Philips 316—317; Jur- gens A. 78—79. Anaconda 9191i/,;» Steels 127 vijf zestiende; Common Marine 13 negen zestiende—13 elf zestiende; Prefered do. do. 43—451/,; Maxwell Gr. C. v A. 48/g. Prolongatie 2. Russen Obl. 1880 4 zeven zestiende. Markt sluit vast. Wisselkoersen Londen 11.90y»; Parijs 13.42; Brussel 12.66; Dollar Cable 2.47%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut tc De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Jan, Hoogste barometerstand 777.4 te Clermont. Laagste barometerstand 758.8 te Vardoe. Verwachting van den avond, van 24 tot den avond van 25 Jan. Meest matige Zuidelijke tot Z.-Weste lijke wind. nevelig tot zwaarbewolkt, •waarschijnlijk weinig of geen regen, de zelfde temperatuur. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 43 gr12 uur 47 gr HOOG WATER. VKssiagea. bondag 25 Jan. n.m. 1.52 Jaandag 26 2.39 Dinsdag 27 3.26 ^'censdag 28 4.17 Jonderdag 29 5.03 -■'rij dag 30 5.4S saterdag 31 v.m. 6 03 (Het tijdstip van hoog water te v) om burg valt 9 minuten na dat te yUtsingen.l kanten, zelfs onbewust oorzaak zal zijn geweest, dat men niet met de noodige objectiviteit houding en gedragslijn bij de komende raadsverkiezingen heeft weten te bepalen. b. Voor het scheppen van een zuivere afmosfeer tijdens de voorbereiding van de raadsverkiezingen, ware het abso luut noodig geweest dat tijdig vóór en dus los van ecnige kandidaatstelling in de afdeeling de behandeling aan de orde was gesteld, van wat kay ge noemd worden: „de kwestie van Niftrik-Staverman in den Raad", de verschillen tusschen den V. D. Wethou der en het V. D. Raadslid. Dat de ter zake benoemde commissie van onderzoek haar taak niet heeft vol bracht, is zeker te betreuren. Hoe moei lijk zulk een taak ook kan zijn, zij moet soms wel worden aangevat, als operatie, die herstel moet brengen en de inwendige partijverhoudingen weer gezond kan maken. Wel is waar be stond de meening bij sommigen, dat op indirecte wijze reeds, was uitgemaakt, wat aan de commissie ten onderzoek was opgedragen maar de loop van zaken heeft getoond, dat, nu een recht- streeksche en grondige behandeling was achterwege gebleven, de kwestie zich hoe langer hoe meer toespitste en ten slotte bij de kandidaatstelling, men mag wel zeggen, is kon spoken. 2. Onder deze omstandigheden wensch- te de heer Staverman, vóórdat hij over het aannemen van een nieuwe Raads- kandidatuur zou beslissen, een bepaald omschreven votum van goedkeuring van zijn beleid als Raadslid. Het feit, dat de afdeeling over het geven van zulk votum niet heeft gesproken, maar zonder dat tot stemming over de volgorde van de kandidaten op de lijst is overgegaan, wordt de rechtstreeksche aanleiding voor den heer Staverman tot zijn uittreden uit de partij. De Commissie kan niet verklaren, dat het naar haar oordeel, onvermijdelijk was, dat de heer Staverman op dat oogenblik nog dezen wensch naar voren bracht, maar wel meent zij, dat hij ze ker daartoe het recht had, omdat hij niet een nieuwe periode wilde ingaan met kans op soortgelijke conflicten als waarop hierboven is gedoeld. De com missie heeft verder de overtuiging ver kregen, dat de heer Staverman niet heeft bedoeld een, voorwaarde te stel len ten opzichte van zijn plaats op de lijst. Als gevolg van de wel zeer ongeluk kige bijkomende omstandigheid, dat de heer Staverman door ongesteldheid de vergadering voor de kandidaatstelling niet kon bijwonen, het bekende on-1 derhoud tusschen hem en den toenma- ligen voorzitter der afdeeling Vlissingen plaats gehad. Hier nu is de moeilijkheid geboren, die den verderen loop van za ken op ongunstige wijze heeft beïnvloed. De heer Roskes heeft den wensch van den heer Staverman hierboven vermeld, opgevat als een „voorwaarde", verbon den aan het zich beschikbaar stellen als raadslid. Hij heeft van den wensch, door den heer Staverman bij dat onderhoud uitgesproken, in de vergadering der afdeeling geen melding gemaakt, wat hij trouwens niet beloofd had te zullen doen, maar evenmin gezegd had te zul len nalaten. Het blijft niettemin jam mer, dat dit onderdeel van het gevoer de onderhoud in het geheel niet is ter sprake gebracht maar de commissie voegt bij dit haar gevoelen aanstonds de verklaring, dat naar haar meening den heer Roskes niettemin geen blaam mag treffen, aangezien hij te goeder trouw in de meening heeft verkeerd, dat een „voorwaarde" als bovenbe doeld was gesteld. Het is haar tevens gebleken, dat de heer Roskes aan den heer van Niftrik had te kennen gege ven, dat ook van dien kant geen enkele eventueel te stellen „voorwaarde" door hem kon worden aanvaard of aan de afdeeling zou worden overgebracht. 3. Toen de heer Staverman alleen be richt kreeg, dat over zijn plaatsing op de lijst was gestemd, toen het houden van een door hem gewenscht en ook door den heer Roskes verdedigd, refe rendum over de kandidaatstelling, door de afdeeling was afgestemd, wat de commissie zeer betreurt toen op den wenk van den heer Staverman tot het benoemen van een commissie van vertrouwensmannen uit de partij, die geheel buiten de Vlissingsche kwesties stonden, niet werd ingegaan, heeft de heer Staverman voor een raadskandi- datuur van de afd. Vlissingen bedankt, De commissie erkent, dat dit de nood zakelijke consequentie was van het door den heer Staverman te voren ingeno men standpunt. Dat de consequentie meebracht, dat hij ook als lid van de partij en de afdeeling moest bedanken, kan de commissie niet inzien. 4. Uit heel het verloop van deze zaak is, naar het oordeel der commissie, ab soluut niets gebleken van principieel verschil ten opzichte van de beginselen der V. D. partij. Evenmin is, naar zij meent, in de afd. Vlissingen iets gezegd of gedaan waaruit ook maar eenigen twijfel zou spreken aan de integriteit van den heer Staverman, als mensch en burger, noch ook gebrek aan waar deering voor zijn werkzaamheid als Vrijz. Dem. raadslid, gedurende een reeks van jaren, al kan de commissie begrijpen, dat de heer Staverman zich gegriefd heeft gevoeld, door de wijze waarop de afdeeling in zake de can- didaatstelling heeft gehandeld. Dat niet ieder lid met elke meening door hem uitgesproken, kon instemmen, zal elk volksvertegenwoordiger in welk college en van welke partij dan ook, wel een: zijn overkomen. 5. Van zijn kant heeft de heer Staver man steeds getoond te zijn een man van zuiver V. D. beginselen, terwijl hij ook na zijn uittreding met volle over tuiging een aanhanger dier beginseler is gebleven, zooals hij meermalen in het openbaar heeft bevestigd en zooals ook blijkt uit een schrijven, door hem reeds dd. 21 October 1923 tot den voorzitter der commissie gericht, waarin o.m. te lezen staat omdat ik, meer dan ik U kan zeggen, er onder lijd te staan buiten het partijverband, waarin ik mij zoo goed thuis gevoePde en omdat ik mijn nog lang niet gebluchte werkkracht thans niet meer geven kan, daar waar ik die hel liefst zou willen besteden". Dit rapport is geteekend door den heer Herman Snijders, mevrouw E. Bergsma en den heer Jac. Welleman. commissie hel initiatief worden geno men tot oprichting van eene JandeJjke organisatie om te komen tot geheele re organisatie van het Ned. Herv Kerkge nootschap bij de in April a.s. te houden verkiezing van notabelen der Ned. Herv. Gemeente. Te Utrecht zullen vanwege de commissie eigen candidaten worden ge steld. Volgens de Maasbode is Toorop be zig een nieuw ontwerp te maken, dat beter overeenkomt met den vorm van het Domraam. KUNST EN WETENSCHAPPEN. JT™»! BORSTSIROOP Pei" f'ac«n ƒ!- 1-25 f-Pji Varkrffj'tnr ii|"lÜU,ottcttn tnCrijfiU (Ingez. Med.) KERKNIEUWS. -- De N.H. Kerk te Rilland Bath is bij besluit van Kerkvoogden en Nota belen van 21 Januari 1925 toegetreden tot den Raad van Beheer op de Predi- kantstractementen Ds. K. II Miskotte, beroepen pred. bij de Ned. Herv Gem. te Meppel, is voornemens 5 April aldaar intrede te doen, na den Zondag daaraan vooraf gaande afscheid te hebben genomen van de Ned. Herv. Gein. te Kortgene We brengen nog eens in herinne ring, dat het morgen de laatste dag is van de in „de Steenrotse" gehouden ten toonstelling van Lensvelt's prenten van het Openluchtspel. Dezeu laatsten dag zal geopend zijn van 's morgens 10 uur tot 's middags vijf uur. o P a u 1 u s. Gemengde Zang- vereenigingj Vlissingen, De gemengde zangvereeniging te Vlis singen heeft gisterenavond een groot sue ces met haar uitvoering gehad. En te recht! Haar prestatie is werkelijk een verrassing geworden! Het koor heeft Mendelssohn's Oratorium voortreffelijk gezongen; de choralen werden met wij ding, de vele kooruummers met de juiste uitdrukking ten gehoore gebracht! We noemen b.v. het „Steiniget ihn" in het eerste gedeelte en „1st das nicht" in hel tweede deel. Hier waren buitenge woon goede momenten bereikt! De ex pressie, de loon was hier raak! Eu zeer veel indruk maakte 't „Wachet auf". 't Bleek dal dhr. Cleuver de zangvereeniging uitstekend in zijn macht heeft. Het klonk alles friscli, élan vol. Waarlijk, deze ,uit voering verdient een eereplaats in de annalen dezer nog jonge vereeniging. Er is hard gestudeerd en veel bereikt. Het koor toonde hart te hebben voor zijn werk; het was goed! Jammer, die eeqe enkele domineerende tenor, wat schade bracht aan het geheel, hier en daar. Doch overigens er is flink, met „Schwung", en is goed ge zongen Men is licht geneigd Mendelssohn's werk met „ouderwetsch" te bestempelen. Deze zangvereeniging heeft er een nieu we fraicheur aan gegeven! Zoo verdie nen koor en leider aller lof! Graag zouden wij die ook het orchest hebben gegeven. Doch er waren vele zwakke plekken, veel ongelijkheid, dik wijls een niet-mede-opgaan met het koor. Mevrouw Hendrikse—Versloot is hier geen onbekende. Zij heeft een klankvolle, heldere sopraan, en de vele recitatieven, droeg ze met dé juiste intonatie voor. Haar bloemenhulde was ten volle ver diend. Freule Witsen Elias had slechts een kleine partij, maar de stem dezer (als wij' ons niet vergissen) vroegere declama- trice gaf ons veel te genieten, was soms van ontroerende schoonheid. Hoe volko men gaaf was haar voordracht van het Arioso „Doch der Herr vergisst der Seinen nicht.' De tenor partijen had dc heer Carl Fischer uit Bannen. Hij heeft een zeer fraaie stem, waarmee hij veel, zeer veel vermag maaris dit een tenor'' Leek T niet veel meer 'n baiyton? Toch 't deed aan zijn capaciteiten niets af. Dc cavatine „Sei getreu bis in den Tod" was 'n heerlijk genot! Thom. Denijs, van wiens liederen- avond wij nog onder den indruk waren, gaf wederom gelegenheid zijn veelzijdig talent te doen kennen, en te bewonderen. Hij is in oratorium werk zeker zoo goed als in liederen. Prachtig deze Pauluspar- tij, in zijn bede: ,.Gott, Sei mir genadig", en „Wasset ihr nicht, dass ihr Gotles Tempel Seid!" Waarlijk, de hulde, hem door den voorzitter, den heer Roskes, namens alle aanwezigen toegezwaaid, was nioè» te veel! Dat hij in Amerika even groot succes hebben mag! De lauwerkrans, die dc huldigingsredevocring vergezelde, was van harte namens iedereen gemeend" De uilvoering was een groot succes voor leider, solisten en uitvoerenden. De pianist, de heer G. Alberts, die op zoo uitstekende wijze de pianopartij verzorgd had, werd aan het eind gehuldigd met een hartelijke speech, waarbij de ver wachting werd uitgesproken, dat deze jongeman een schoone carrière tege moet zou gaan! aldaar ingeschreven, tegen het tarief volgens het georganiseerde drukkersbe- drijf, waarop 10 pCt. korting wordt toe gepast. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 24 Jan 12 uur. In aanmerking nemende dat het den laatsten dag der week was, kon het ef fect der beurs vrij gunstig worden ge noemd. De algemeene beurstendenz was vast, en op verschillende afdeelingen ont wikkelde zich nog al wat affaire. Koninklijken konden zich bij flinke om zetten. verheffen. Geconsolideerden bleven zoo goed als onveranderd. Rubberfondsen gunstig gedisponeerd. Amsterdam rubbers en diverse outsiders hooger. Éenïge vraag was er voor thee-aan- deelen, waarna verschillende specialitei ten hooger werden afgedaan Op de mijnafdeeling legden Redjang Labon's een groot weerstandsvermogen aan den dag; ze liepen geleidelijk aan meerdere punten naar boven. Tabakken uiterst stil, en nagenoeg on veranderd. Evenzoo Scheepvaarten en S uiter waarden. Amerikanen stil, doch vast Prolongatie 2 0/0. WISSELKOERSEN (niet officieel). De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.901/2 (11,90). Berlijn 0.5898 (0.59) Parijs 13.39 (13.41%). Brussel 12.65 (12.72%). Zwitserland 47.851/2 (47.85). Weenen 0.0034% (0.0034%). Kopenhagen 14.25 (44.30). Oslo 37.80 (37.90). Stockholm 66.75 (66.80). New-York 247% (2.47%). DE STRIJD IN' MAROKKO. Een Spaansche colonne van 500 man die legen Andzjera oprukte om in de na bijheid dpr internationale zone van Tan- ger posten op te stellen, is door de; troepen van Abdel Krim overvallen De Spanjaarden hadden 200 dooden. een jaar geleden overleg met de regee ring is gepleegd om het z.g. Hanzewetje (voor Den Bosch en Utrecht) ook op deze bank toe te passen. Het betrokken depar tement was echter van meening dat bui ten surséance dit wetje niet van toepas sing kan worden verklaard. Met algemeene stemmen werden een tweetal moties aangenomen, waarin aan directie en commissarissen medewerking werd toegezegd voor dc afwikkeling der zaken, op de wijze zooals door haar was voorgesteld. De heer WuLae constateert nu onder applaus dat de 1c. K. Middelstand door de regeering stelselmatig is tegengewerkt Op de a.s. bondsvergadering der B. K. Kiesvereenigingen wil spr. aandringen dat de R. K. Kamerleden worden uit- genoodigd aanstonds steun te verleenen aan den R. K. Middenstand De heer Perquin achtte een zoodanige openbare behandeling van deze nange tegenheid niet in het belang der zaak, welke hel meest gediend wordt door voorzichtig overleg. De regeering heeft niet stelselmatig tegengewerkt, al had men hel tempo harer bemoeiingen, snel ler kunnen wenschen. Door verschillende sprekers werd be toogd, dat getracht moest worden de in gediende faillissementsaanvragen inge trokken te krijgen. Mocht dit niet geluk ken, dau zal als verweering surcéance van betaling worden aangevraagd. De di- rekteur was van oordeel dat de aandeel houders gerust kunnen overgaan tot af wikkeling van het oude bedrijf. D© nieuwe hauk moet niet verplicht worden eenig actief van de oude over te nemen Wat aangaat 't nieuwe kapitaal men heeft gedacht dat er f250 000 zou kunnen komen uit Rotterdam en Zeeland, f 350 000 uit de rayon Den Haag en f400.000 uit Amsterdam. G e r e fGem. Beroepen te Moercapelle, ds. G H. Kersten, te Ierseke. Het vaam van Toorop. Het College van Kerkvoogden en no tabelen der Ned. Herv. gemeente te Utrecht heeft op het verzoek van de qommissie tegen de plaatsing van het Tooropraam in de Domkerk een legen de heerschende wantoestanden in de Ned. Herv Kerk schriftelijk medegedeeld dat met alg. stemmen besloten is, dat tot het plaatsen van liet raam van Toorop in den Utrechtschen Dom zal worden overgegaan. Als gevolg hiervan zal door genoemde LAATSTE BERICHTEN. DE NIEUWE SPOORWEGDIENST. Vanwege het meerendeel der hier ter stede wonende handelsreizigers zullen van af a.s Maandag lijsten ter teekening worden gelegd bij de. Firma Den Boer, Markt, en eenige door handelsreizigers meest bezochte café's tegen de (gisteren door ons gepubliceerde) ontwerp-dienst- regeling der' spoorwegen, die 1 Juni a.s. in zal gaan. UIT VLISSINGEN. Gister hebben te Vlissingen drie schoorsteenbranden plaats gehad, welke door de politie konden worden gebluscht. Voor het leveren van drukwerk aan de gemeente Vlissingen, is namens de gezamenlijke georganiseerde druk kers. door de N.V. de Vey Mestdagh, RECHTZAKEN. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Middelburg de heeren mr. P. Dieleman, en mr. F. B. Evers; in het kanton Goes, de heer mr IJ. C. J. Zaaijer. x Ar r. «Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 23 Januari werden de volgende vonnissen uitgesproken oplichting J. A. B„ 26 j„ boekhouder tè Bergen op Zoom, gedetineerd, 4 m. gev,, met aftrek voorarrest; verduistering D. D., 22 j., koopman te Axel, gedetineerd, 4 w. gev. met invrij- heidsstelliïxg; mishandeling van zijn moeder P. J. B., 18 j.. opperman te Hulst, vrijgespro ken, diefstal. F. 0. J,, 21 j., werkman Mid delburg, 2 m. gev.; onbevoegd uitoefenen van de genees kunde J. B., 38 j., natuurgeneeskundige, Rotterdam, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, en veroordeeling tot 1 maand hechtenis; diefstal: 0. de K., 24 j., grondwerker Ie 's H, Arendskerkc^ 6 (tn. gev. In de zitting van Vrijdag werd tegen W. 47 j., werkman 'te Terneuzen, en H. O., 40 j., werkman te Hoek, beiden gedetineerd te Middelburg, wegens op lichting gepleegd te Hoek op 20 Nov. j.l. geëischt 6 m. gev. Inbraak met geweldpleging. De rechtbank te Maastricht heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 24- jarigen Duitscher J. M. H„ tegen wien 12 jaar gevangenisstraf was geëischt ter zake van diefstal met geweldpleging bij de twee bejaarde dames Ploem te Gul pen in den nacht van 23 op 24 Juli 1924. Bekl. werd veroordeeld ter zake van diefstal met braak tot 5 jaar ge vangenisstraf; de geweldpleging werd niet voldoende bewezen geacht. ONDERWIJS. - Mej. E. 0. Pot heeft tegen 1 jVtei a s. eervol ontslag aangevraagd als be waarschoolhoudster te Kloet in ge. De gemeenteraad verleende dat ontslag, maar stelde de beslissing over het al of niet benoemen van een opvolgster uit tot een volgende vergadering. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De Hanzebank Haarlem. De aandeelhouders hebben gisteren te Haarlem vergadeTd. De vergadering, die vijf uur duurde, Was bezocht door 452 personen, die -1000 aandeelen vertegen woordigden *Het bestuur lichtte .de plannen toe zooals die reeds bekend werden op de vergadering van voorzitters der Hanze- afdeellngen, n.l de oprichting van een nieuwe katholieke bank voor den Mid denstand, evenwel afgescheiden van de 011de bank, die geleidelijk zou worden geliquideerd Fit de besprekingen bleek o a. dat er WÊraatiaRet U Atee^-toeer öndetjfife 009 ,DU|||rEA' iódc ?s: «Ate to sêT (lug. M-id j VERKEERSWEZEN, POST BN TELEGRAFIE. De weldadigheidspostzegels heb ben te Amsterdam als baten voor de Kinderverzorging f 16.800 opgebracht; te Rotterdam f 5.200; en in Dea Haag f 6.267. ifniformiteit van de autobus keuringen. Dezer dagen hebben te Utrecht, op aanstichting van enkelen hunner, nage noeg alle deskundigen, die zijn aange wezen door de Commissarissen der Ko ningin voor het onderzoek van motor rijtuigen, welke gebezigd worden als openbaar middel tot vervoer van perso nen, vergaderd, met het doel, te geraken tot een uniforme regeling van de keu ring van autobussen in Nederland. De vergadering besloot, na bespreking van enkele hoofdpunten, een commissie be be noemen, die met het oog op de urgentie van het vraagstuk ten spoedigste, en re kening houdende met de ter vergade ring geuite wenschen, een algemeen gel dende regeling zal ontwerpen, welke in de volgende algemeene vergadering zal worden behandeld. Tevens richtten de aanwezigen een vereeniging van deskun digen op 0 Spoorweg Gen tT erneuzen. Men schrijft ons: Met ingang van 1 Februari a.s, zal de passagiersdienst op deze lijn eenigs- zins gewijzigd worden, in den voege, dat enkele passagierstremen een of twee minuten vroeger of later zulle® ver trekken, als thans 't geval is. Van Terneuzen vertrekken de treinen resp. om 7.10, 12.25, 5.35 en arriveeren te Gent resp. om 8.44, 1.46, 7.01. Van Gent vertrekken de treinen om 8,36, 12.01, 5.05, 8.05 en arriveeren te Terneuzen resp. om 10.31, 2.02, 7.11, 10.01. Deze laatste trein rijdt op werk dagen alleen tot Selzaete en des Zon dags verder tot Terneuzen, waarbij ech ter de trein, welke om 7,11 te Terneu zen arriveert vanaf Selzaete vervalt. Deze laatste Zondagstrein is een groote verbetering, waarnaar sedert tijden reeds zoo verlangend is uitgezien, in verband met het bezoeken des Zon dags van schouwburgen enz. te Gent. Daarentegen ontstaat een groot onge rief door het vroege Vertrekken van trein No. 1 uit Terneuzeh, om 7.10 en dit wel voornamelijk voor reizigers, die

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6