1 door het komische. Enkele voordracb- tea en een blijspel ,,Een nieuwe ma nier van poffen", werden goed Tertolkt. V i Zuid-Be rela cvd. In de Doudetdag te Hoedekens- kerk e gehouden vergadering van aan deelhouders in de weegbrug „de Con current" werd tot commissaris herko zen C. Boogaard en gekozen, inplaats Tan B. Timmerman, Jolis. de Koster, te s-Gravenpolder. Na behoorlijke af schrijving werd besloten aan aandeel houders r 8.27 per aandeel of ruim 33 pCt dividend uit te kceren. Tijdens afwezigheid der bewoners raakten Donderdagavond bij den heer E J. C. Poelman te Ierseke eenige fe drogen gehangen goederen in brand. Enkele voorbijgangers bemerkten dit, waarop de heereu ilollebrandse en L Sinke door het inslaan van een ruit zich toegang wisten le verschaffen en het brandje te blusschen Zeeuwseh-Vlaanderea O.D. In de Donderdag gehouden zitting ▼an den gemeenteraad van Terne u- z e n werd de heer R. Scheele Nz. nis opvolger van den h%ccr R Nolson toege- llalcn en geïnstalleerd. De voorzitter kwam in zjjn openings rede tot de conclusie dat de economische toestand der gemeente in verschillend opzicht met onbevredigend is, ofschoon de buitenlandscho zeevaart nog steeds be lemmerd wordt door omstandigheden tengevolge van den oorlog in het leven geroepen, waarom het oog er steeds op gevestigd moet blijven herstel dier vroe gere toestanden te verkrijgen. Een adres van het bestuur van den Ghr Besturenbond, waarin geprotesteerd wordt tegen het uitvoeren van werk door de leerlingeu der ambachtsschool voor particuliere aannemers, werd aangeno men voor kennisgeving. De heer Ilame- link meende echter te moeten waarschu wen, dat aan dat werken voor particu lieren geen uitbreiding behoorde te wor den gegeven, aangezien dat alsdan aan leiding zou kunnen geven tot drukken van het loon der timmerlieden of werk loosheid. met als gevolg hoogere uit- Seering Aan den heer H. J. Colsen werd ver gunning verleend voor het aanleggen van een nieuwe straat te Sluiskil, onder voorwaarde dat de bestrating en riolee- ring binnen 2 jaar moet zijn voltooid Vastgesteld werd de rooilijn voor die straat en voor de aan te leggen straten op Domeingrond binnen de kom, ten Westen vau de Axelsche straat. Tot lid der commissie van toezicht •p het L 0. voor Sluiskil-Driewegen werd herbenoemd de heer A Brakman, terwijl m a s werd benoemd tot onder wijzeres aan school D te Sluiskil mej. S. M. Bijlevcld thans tijd aldaar Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van gelden .▼oor liet aanleggen van electrische licht- geleidingen in de Ohr. scholen te Drie wegen en te Sluiskil en in de i K school aldaar. Meerdere leden protes teerden evenwel tegen het hooge bedrag dat ten behoeve daarvan voor de R. K school wordt gevraagd. Terwijl de be- lü, grooting voor de school te Driéwegen j -:t fl26—162, die voor de Ohr. school te 90Sluiskil f60—65 bedraagt, wordt voor de R. K. school f410 geraamd. B. en ÏW P auben hij het nagaan der plannen met ^5 ^de gemaakte opmerkingen rekenim» hnn- J .-ii'den. JeS Over het voorstel van B. en W. om aan 3 K. Middelbare Handelsschool [te veen subsidie toe te kennen van per leerling uit deze gemeente, jeten de stemmen. worts kwam in behandeling een voor- iejran B. en W. om ten behoeve van («afdoende afwatering der rioleering jen beteren afvoer van bet water van verschillende richtingen in de sgang samenvloeiende riolen in .ersgang naast de bestaande een rioleering aan te leggen met buizen van 1 M. diameter en bij de Westhaven een pompstation te maken, met aanvankelijk één pomp voor een electromotor van 20 K., welks afvoervermogen met de reeds bestaande pomp, gedreven met een motor van 7,5 P.K., om te beginnen vol doende wordt geacht, terwijl de opvoe ring van het vermogen der pompen, overeenkomstig het hierover ontvangen technisch advies van het adviesbureau van den ingenieur Bongaerts, dan ten alle tijde mogelijk zal blijven. De kosteD worden geraamd op f 40.000, en de jaar- lijksche kosten (rente en aflossing inbe grepen) op circa f4000. De heer Verlinde bepleitte als meer afdoende een ander, dezer dagen geop perd plan tot hel aanleggen eener nieuwe rioleering in verschillende straten met buizen van 1 M. diameter, hetgeen gele genheid zou scheppen voor een groote waterberging op tijdstippen dat de rio leering wegens den stand van het bui tenwater niet sueeren kan. De heeren van Riet en van Dijke wenschteu voorloopig alleen een sterker pompstation, daar de rioleering voor de bestaande behoefte voldoende is. De voorzitter bepleitte aanneming van het voorstel van B. en W., dat geheel berust op de conclusies van het tech nisch advies, doch alleen de rioleering op een andere plaats brengt en de volle capaciteit van het pompstation eerst wenscht te installeerep, indien een min dere capaciteit niet voldoende blijkt. Het voorstel werd aangenomen met 12 tegen 1 stem, die van oen heer Verlinde Besloten werd tot het huren van een perceel domeingrond langs de westzijde van den westelijken kanaalarm, teneinde dit te bestemmen als plaats voor woon wagens Een algemeen overzicht aangaan de den toestand der gemeente Sas van Gent geeft weer, dat op 1 Januari 1924 in deze gemeente waren gevestigd 1346 vrouwen en 1406 mannen, totaal 2752. In den loop van het jaar 1924 steeg dit aantal tot resp. 1403 vrouwen en 1452 mannen, aldus een vermeerdering van 103 personen en heeft Sas van Gent thans 2855 inwoners. De financieele toestand der gemeente mag gunstig genoemd worden, zoodat. niettegenstaande geen opcenten worden geheven op personeele belasting, noch op vermogen, geen zakelijke bedrijfs belasting, de opcenten op inkomsten van 100 tot 90 opcenten kunnen dalen. In erfpacht zijn uitgegeven 12 perceelen gemeentegrond. Het particulier initiatief deed woningen voor werkman en mid denstander alswel heerenhuizen, als 'l ware uit den grond verrijzen; niet min der dan 62 woningen zijn voltooid ge worden en nog is er een bestaand tekort. Een aantal woningen worden be nut, die feitelijk in aanmerking komen voor onbewoonbaarverklaring. 1924 herdacht de weleerwaarde heer ds. Akersloot van Houten Roos het 25-jarig ambtsjubileum bij de Ned. Hervormde Kerk alhier. Ook voor het induslrieele was het jaar 1924 merkwaardig. Een der groot industrieën mocht onder blijk van alge- meene belangstelling den dag herdenken, waarop voor 25 jaar de acte van op richting der vereeniging voor de stich ting der Eerste Nederlandsche Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek werd ge- teekend. Het aantal schepen in opvaart be reikte het cijfer 2000 met een geza- menlijken inhoud van 7.198.663 kubieke meter; dat der zeilschepen 44 met een gezamenlijken inhoud van 85.448 ku bieke meier; in afvaart waren 2015 stoomschepen met een gezamenlijken in houd van 7.240.858 kubieke meters afvaarl 18 zeilschepen met een geza menlijken inhoud van 90.842 kub. meter. Het aantal geloste en geladen sche pen voor de in deze gemeente geves tigde industrieën bedraagt 1797, waar van 30 zeeschepen. In- en uitklaringen aan de land- en rivierzijde en per spoorinklaringen 15.101, uitklaringen 17.143. Vervoer van bieten voor de suiker fabrieken door de Zeeuwscli Vlaamsche Tramweg Maatschappij: 13.154 wagons, waarvan bestemd voor de suikerfabrie ken binnen de gemeente 11.605 wagons. Het aantal arbeidskrachten, werkzaam de verschillende industrieën in de gemeente, bereikte bet getal van 2200. Ofschoon de ontwikkeling inzake Nij verheid en Handel nog verre-bij normale tijden ten achter staal, mag toch met voldoening worden geconstateerd, dat in werkelijkheid de vooruitzichten momen teel gunstiger zijn dan bij den aanvang van 1924. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Tweede Blad). Sint fe - wai'v'-iog levendig in mij, maai' dat was ^echtv" i?én van de dingen, die mij bezig «Ue/den'.'|ïier was de man vermoord dien ^lan'aa.j ilte, hier verborg Alan zich tus- «chen du/"), boomen en vluchtte voor de ataPp4nl] en of het nu zijn hand was 'die had gevuurd, of zijn mond. el had gegeven, maakte wei- f w$jn eenige vriend in dit on- té' "j Aiaiöd was bloedschuldig in de hij vervulde mij met af- ,kdurfde niet naar zijn gelaat '"ft 4WI liever alleen in den regen i 'y udfe. eilandje hebben gelegen -Schutting van het bosch JÖenaar. vroeg hij weer nog met mijn gezicht len niet meer moe en .Jij en ik moeten schei- jiftyan je gehouden. Alan, [ïs^de mijne niet en om 'peten scheiden [lS$Ien' waarom David. ,„pls je er geen reden ^iets tegen mijn re- •dani>-*^K-£un je, tenminste •pil vriendschap dat ■n de r. kan w don fi «aar joM *°rt téh „Hel zei Alan vervefëi?i$Lho taa.%'jWU" Zaak ,e bo oordeeien, of ÜiV ^digd ben_^— r tëjw Je weet heel' eerhoofW» dat SaKis 1 zijn blowndicn ld °P den weg ligt b^teekent dit al- J dat ginds die KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN ZEEl WSCIIE EILANBiEN. Bij den aanvang van de gisterenavond gehouden vergadering sprak do wn. voorz. de heer C. Boudewijase, de volgende nieuwjaarsrede uit Ik open de vergadering en moet be ginnen met de mededeeling, dat onze Voorzitter, de heer Van Raai te, sedert eenigen tijd ongesteld is. Ik vertrouw uit naam van U allen te spreken, walmeer ik uiting geef aan den wensch, dat de heer van Raalte spoedig weer hersteld moge zijn. Nu ik de plaats van den voorzitter inneem, wil ik gaarne de door hem in gestelde gewoonte volgen, in de eerste vergadering van het jaar een en ander naai- voren te brengen, i. h. b. door een terugblik te werpen op (aet jaar, dat ach ter ons ligt. Ik wil dan beginnen met het Handels register. Op 1 Januari 1924 waren inge schreven 2031, op 31 December j.l. 2060 zaken. Opgeheven werden 76, ingeschre ven 102 zaken, hel aantal verstrekte in lichtingen nam vyeer toe in 1923 be droeg het 1210, in 1924 1353. Afgegeven werden 375 certificaten van oorsprong of andere verklaringen. In 1924 kwam de vereeniging ,van Kamers van Koophandel lot stand. In gevolge Uw besluit trad ook onze Kamer tot deze vereeniging toe. De tijd haar bestaan is natuurlijk nog te kort om zich een juist oordeel le kunnen vormen omtrent het nut, dat deze ver eeniging zal kunnen stichten. Als be stuurslid dezer vereeniging werd o.a. ge kozen de heer Slofkoper, als lid van de afdeeling klein bedrijf van onze Kamer. Voorts werd besloten, toe te treden als lid van de Nederl. K. v. K. voor Duitschland en van die te Parijs en te Brussel, alsmede van de Vereeniging Schut te vaer. Omtrent den toestand van landbouw, handel en nijverheid in ons district ver oorloof ik mij het volgende te zeggen Voor land- en tuinbouw was de weersge steldheid in het afgeloopen jaar niet gun stig. Vooral de graan- en aardappeloogst heeft door het ongunstige weer zeer ge leden Voor beide producten zijn de prij zen evenwel hoog. Voor de suikerbieten was het weer goed, zoowel de opbrengst als het gehalte zijn meegevallen. De handel in land- en tuinbouwproducten was in 1924 beter dan in het voorafge gane jaar, de uitvoer nam toe. Van peul vruchten was vooral België een zeer goede afnemer, voor aardappelen be stond belangstelling in België en Duitsch land Voor de rundveehouderij was 1921 een gunstig jaar. de prijzen van melk en zuivelproducten waren het geheele jaar zeer loonend In de oestercultuur gaat het niet on bevredigend; er schijnt groote afzet te zijn tegen goede prijzen. Overigens vermeen ik den toestand van handel en nijverheid slerhts redelijk- te mogen noemen De voorziening in den woningnood raalct ten einde en voor gewoon werk in het bouwbedrijf drukken bij den tegen- woordigen korten arbeidsduur de loonen te zwaar, om welvaart in dat bedrijf te kunnen verwachten. In liet winkelbedrijf schijnt inon door- eengenomen niet te klagen; wel is de koopkracht van velen afgenomen, an derzijds echter kan toen nog a. h w. dagelijks waarnemen, dat in sommigs kringen de behoeften zeer "zijn toe ge nomen. i' De klein-industrie ging het uitzon deringen daargelaten blijkbaar niet slecht. Het aantal bedrijven, dat de groot industrie in ons dislricht omvat, is niet talrijk. De Mij. de Schelde te Vlissiugen had voor een groot personeel werk en zag aan het einde des jaars de vooruit zichten verbeterd door opdrachten voor den bouw van een torpedojager en een boot voor de Kon. Paketvaartmaatschapr Hij zweeg een poosje en zei toen „Heb je ooit de geschiedenis van den man en het goede volk gehoord?" Met „het goe de, volk" bedoelde hij de feeën. „Neen," antwoordde ik „en ik verlang er ook niet naar." .Met uw verlof, mr. Balfour, zal ik u toch vertellen," zei Alan, „de man, moet je weten, was op een rots in zee geworpen waar het goede volk geregeld kwam om uit te rusten op de reis naar Ierland De naam van deze rots is Sker- ryvore, en hel is niet ver van de plaats waai- wij schipbreuk leden Wel, het schijnt dat de man zóó lang smeekte zijn kleine, dochtertje te mogen zien, vóór hij stierf, dat ten laatste de koning van hel goede volk medelijden met hem kreeg en een van zijn ondergeschikten uitzond om het dochtertje in een zak te halen en naast den man neer te leggen, terwijl hij sliep Dus, toen de man wak ker werd lag een zalc naast hem en iets daarin bewoog. Wiel hij scheen een van die heeren le zijn, die altijd direct het ergste denken en voor alle zekerheid stak hij zijn dolk door den zak vóór hij dien openmaakte en daar vond hij zijn dochtertje, dood. Me dunkt, mr. Bal four. dat die man en jij veel gemeen hebben „Bedoel je, dat je er niets mee le ma ken had?' riep ik, en ging rechtop zet ten The Vitrite Works te Middelburg pro duceerde meer dan in het voorafgegane jaar doch heeft, tengevolge van de in- voerbelemmeringen in vele landen en van concurrentie van het 10 uren daags werkende Duitschland, geen aan de pro ductie evenredigen afzet kunnen berei ken. De Nedpam te Vlissingen werd door brand vernield, doch dit bedrijf zal weer worden opgebouwd. Op het gebied van het verkeerswezen mag gewag worden gemaakt van eenige verbetering in den treinenloop Roosen daal—Vlissingen, o.a. door vervroeging van den laatsten trein in de richting Zeeland; toch blijft er nog wel wat te verlangen over, b.v. zou verbetering van de verbinding met België en met Brabant zeker op prijs worden gesteld. De dienst Vlissingen—Neuzen werd uit gebreid met een vroege boot uit Vlissin gen en een boot ongeveer 5 uur n.mj. uit Neuzen. Tot verbetering van de verbinding Vlis singen—Breskens werd door de Provin ciale Staten besloten; verwacht mag wor den. dat er een boot zal komen, die aan. de eischen van het toegenomen auto verkeer zal voldoen. In het werk gestelde pogingen voor geheel of gedeeltelijk herstel van de boot verbinding ZierikzeeMiddelburg bleven helaas zonder succes. Voor den locaalspoorweg op Zuid-Be veland werd in Maart de uitbreiding van het stationsemplacement te Goes aanbe steed, kort geleden had de aanbesteding plaats van de baan met kunstwerken. Het vervoer op de lijn Vlissingen-Fol- kestone van de stoomvaartmaatschappij Zeeland nam in 1924 belangrijk toe. Wp verheugen ons zeker allen zeer in de zen opbloei. Eene verkeersaangelegenheid, waar voor uiteraard de Kamer bijzondere belangstelling heeft getoond, is de uitbreiding van de buitenhaven te Vlis singen. Het was een kwelling te moeten aanzien, hoe., ongeacht het bestaan eener desbetreffende wet, ongeacht een krach tig votum van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, de uitvoering van dit werk werd tegengehouden. Gelukkig heeft de betrokken minister zijn standpunt niet kunnen, handhaven, zoodat thans een be gin aan de verdere uitvoering kan wor den tegemoet gezien. Wel is het jammer, dat het bescheiden plan nog verder be perkt zal worden, doch laten wij hopen, dat deze beperking slechts tijdelijk zal zijn Ik vertrouw namens u allen te spre ken wanneer ik tegenover de afkeuring door den Minister van Waterstaat van de voor de haven gemaakte propaganda stel e en woord van hulde aan den burge meester van Vlissingen voor de kracht en dc voortvarendheid, welke hij in het be lang, van stad, gewest en land heeft n den dag gelegd. Iets van anderen aard dan het reeds door mij naar voren gebrachte is liet vraagstuk der electriciteitsvoorziening van 'ons district. Op Schouwen is men hiervoor krachtig werkzaam, voor Zuid en Noord-Beveland en Walcheren is eene destijds door den Commissaris der Koninj- gin benoemde commissie aan het werk, waarin ook onze kamer is vertegenwoor digd. Uit een kort geleden verschenen communiqué zal u de stand van zaken ten opzichte van de zoogenaamde mid dengroep bekend zijn, en daarom ver meen ik te kunnen volstaan mei er slechts een enkel woord aan toe té voe gen. Algeheele electrificatie zal wel een voorloopig niet voor verwezenlijking vat bare illusie blijken te zijn. Eer zal het oog moeten zijn gevestigd op centra, waar de eleclriciteitslevering economisch mo gelijk is en van waar uit dan later nabu rige gemeenten van stroom zullen kunnen worden voorzien, naarmate die voorzie ning eene rendabele zal kunnen zijn. Op Walcheren bestaat deze mogelijkheid reeds; voor Zuid- en Noord-Beveland hoop ik, dat zij spoedig zal geboren wor den, en dat, na de voorgenomen buiten gewone zitting der Provinciale Staten, de gemeente Goes weldra zal zijn in staal gesteld, de electriciteitsvoorziening van haar eigen gebied ter hand te nemen ec tevens te worden zoo'n centrum, van waaruit andere gemeenten stroom zul len kunnen betrekken Tevens hoop ik, dat voor Schouwen en Duiveland even eens spoedig een oplossing van het pro bleem moge worden gevonden Hiermede, vermeen ïk voldoende te hebben stilgestaan bij hetgeen ons in het district onzer Kamer in het bijzonder belang inboezemt, maar alles wat tol handel en industrie in het algemeen in verband staat, gaat ons ter harte. Met vreugde kan worden geconstateerd, dat Ihet economisch herstel een grooten stap verder is gekomen, en al heeft dit in ons land nog niet overal en niet voor alle bedrijven een opleving ten gevolge gehad. Iedere schrede in die richting zal een stimulauce zijn, om waakzaam ea energiek werkzaam te blijven. Vooral voor de industrie is het wel eens moei lijk den moed er in te houden. Wij leven in een Staat, die wat the oretisch, wat erg principieel is. Er schuilt veel goeds iu een optimisme, dat leert dat niets onmogelijk is, maar öe practijk leert wel eens het tegenoverge stelde. Hoe is het mogelijk, te verwach ten. dat de Nederlandsche industrie «net een 8-urigen arbeidsdag tot bloei aal geraken, wanneer zij wordt beconcnr- reerd van uit naburige landen, waar 10 uren per dag wordt gewerkt? Het deugt niet dat tengevolge van een kor ten arbeidsduur in eene industrie werk loosheid ontstaat en de werkloozen in een ander land in een zelfde industrie langer gaan werken, zooals b.v. de TS1- burgsche textielindustrie heeft ondervon den. Ik beschouw het als een fout, dal men zich in Nederland bepaalt tot het willen kennen van den omvang van de werkloosheid, doch van Regeeringswege geen onderzoek wordt ingesteld naar den invloed Van den arbeidsduur op dien om vang. In een ander opzicht kunnen vrij meer tevreden zijn gestemd n.l. dat we een minister van financiën hebben, die ten minste voelt, dat zwaar drukkende be lastingen de welvaart niet kunnen be vorderen. Dat hij zijn streven heeft doen vergezeld gaan van het bevorderen van een hooger tarief van invoerrechten, heeft in vele Kamers van Koophandel en ook in deze Kamer allerminst on- verdeelden bijval gevonden, maar het is zoo en we moeten er in berusten en optimistisch hopen, dat er nog eens een tijd zal komen, dat de vredelievende ver houdingen tusschen de volken zich zoo zullen hebben ontwikkeld, dat niet al leen mcnschen, doch ook goederen «on der invoerrecht te betalen over eikaars grenzen zullen kunnen gaan. Doch al moge de eene er van over tuigd zijn, dat het zoover komen moet, voor den andere zal ihet eene utopie zijn, en al ontwikkelen de ideen zich tegen woordig snel, anders dan in een zeer ver verschiet liggen zal men zich dezen idealen toestand moeilijk kunnen voor stellen. Verder dan in de naaste toe komst trachten te zien, kunnen wij niet, en dan zien wij reeds daarin genoeg, dat onze aandacht vraagt, dal ons bezig houdt heizij met hoop, hetzij met zorg. Moge die naaste toekomst, het jaar 1925 voor landbouw, handel en nijverheid in het algemeen gunstig zijn en de vis- scherij voor rampen, als in het afge loopen jaar, worden gespaard, U in het bijzonder wensch ik toe voorspoed in Uwe zaken en geluk in Uwe gezinnen (Voor tiet verslag van het verdere behandelde in deze vergadering zie men elders in dit nummer.' „Ik wil in de eerste plaats vertel len, mr Balfour van Shaws, als vriend tegen vriend," zei Alan, „dat als ik van plan was, een meneer dood te schieten ik dal nooit in mijn eigen land zou doen om mijn clan niet in moeilijkheden te brengen en ik zou niet op weg gaan zonder zwaard en geweer cn met een langen vischhengel op mijn rug. „Wel," zei ik, „daar heb je gelijk in." „En nu," vervolgde Alan, terwijl hij zijn dolk te voorschijn haalde en zijn hand ér op een bepaalde wijze opleg de, „zweer ik op het heilige ijzer, dat ik er geen part of deel aan had, middel lijk of onmiddellijk „Goddank!" riep ik'en stak licm mijn hand toe. Hij scheen het niet te bemerken. „Ito nu is er genoeg drukte gemaakt voor een Campbell", zei hij, „ze zijn niet zoo schaarsch, voor zoover ik weet ,,ln ieder geval," antwoordde ik, „had ik van mijn standpunt gelijk, want je weet wat ik op de brik aan je heb ge- gezegd Maar de gedachte cn de uitvoe ring is niet hetzelfde. Goddank, we kun nen allen in verleiding komen, maar iemand in koelen bloede vermoorden. En weet je, wie het deed?" vervolgde ik. „Ken je dien man in de zwarte jas?" „Ik herinner mij zijn jas niet precies meer", zei Alan listig, „maar hel staat me voor. dat-, hij blauw was.' ;VB waKVK* - „Blauw of zwart, ken je hem?" vroeg ik. „Ik zou er niet op durven zweren", antwoordde Alan, „hij was vlak bij me, dat is waar. en het was wel toevallig, dat ik juist bezig was mijn schoen vast te maken." „Kun je zweren, dat U hem niet kent, Alan riep ik, half boos en half ge neigd te lachen om zijn uitvluchten „Ook niet'', zei hij, maar ik heb een erg slecht geheugen, David." „En loch heb ik een ding duidelijk gezien vervolgde ik, en dat was, dat je jezelf en mij voortdurend liet zien, om dc soldaten op ons spoor te hou den." „Dat is erg waarschijnlijk zei Alan, „dat zou ieder gentleman hebben gedaan. Wij waren onschuldig aan het gebeur de." „Een reden te meer, dat we vrij uit zouden gaan, omdat we nu onschuldig worden verdacht", riep ik; „de on- schuldigcn behooren vóór de schuldi gen te gaan." „Wel David", zei hij, „de onschuldi- gen hebben altijd een kans, om vrijge sproken te .worden door het gerecht, maar wat den jongen betreft, die het schot loste, ik denk, dat de heide de beste plaats voor hem zal zijn. Degenen, die niets te maken hebben mei een moeilijkheid moeten altijd denken om degenen, die er wel mee te maken heb- bep. Want, als het nu eens andersom was geweest, en de jongen dien ik niet duidelijk kon onderscheiden, in onze schoenen had gestaan, en wij in de zijne, wat heel goed het geval kan zijn geweest, dan zouden we hem toch erg dankbaar zijn geweest, wanneer hij de soldaten had weggelokt." Toen ik dit hoorde, gar ik A3an op. Maar hij zag er al dien tijd zoo onschul dig uit en was blijkbaar zoo te goeder trouw in wat hij zei en zoo bereid zich op te offeren voor wat hij zijn plicht achtte, dat ik mijn mond hield. Ik dacht aan hel gezegde van mr. Henderland, dat we dikwijls een voorbeeld konden nemen aan deze woeste Hooglanders. Wel, hier nam ik het mijne. Alan'» op vattingen waren alle omgekeerd, maar hij was bereid zijn leven ervoor te ge ven, zooals ze waren „Alan," zei ik, „ik .zeg niet dat het menschenplicht is, zooals ik het opvat, maar het is goed genoeg. En n« steek ik je voor de tweede maal mija hand: toe." (Wordt vervolgd.).

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2