KAHREL'S THEE No. 18. Donderdag 22 Januapi 1925 168= Jaargang. i dit nummer bekoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT Befsle Kamer. Zitting van Woensdag. 3r eat spanning in de Kamer-sfeer, want er heerschte onzekerheid over het lot Tan het initiatief-voorstel tot invoe ring van „plaatselijke keuze". De vorige maal heeft de Eerste Kamer het voorstel mot 18—17 st., dus net pp het nippertje, verworpen. Nu is de Ka mer geheel anders samengesteld, maar het zal vermoedelijk weer een dubbeltje op z'n kant zijn, en voornamelijk afhan gen van de nog onbekende houding van1 sommige katholieken De meeste zullen wei tegenstemmen zooals de vorige maal. Maar de vraag is hoeveel enkelingen zich bij de voorstanders scharen. Van den heer de Vos van Steen- w ij k kreeg de Kamer de mededeeling dat hij met vier andere leden der Olir. Hist, fractie zou tegenstemmen, louter omdat hij het een gebrek aan eerbied voor de Kamer vond, dat de voorstellers het oirbaar achtten dertien maanden na een beslissing van dat college, opnieuw een ontwerp in te dienen. De twee andere leden dier fractie (o.a. de heer Slolemaker de Bruine) zijn er vóór. Vóór stemmen ook de elf leden van de. S D. A. P.-fractie, en vermoedelijk ook zeven van de acht anti-revolutionnairen (de heer Pranssen is er tegen) Zqn van de katholieken de heeren van Voorst tot Voorst en Wittert v Hoogland wederom voorstanders? Dan zijn er reeds 22 voorstemmers De vjjf Vrijheidsbonders, en de 3 Vrijz. Dem zjjn ertegen. Dit maakt met de vijf Ghr. Hist, en don heer Fransen 14 stem men En de Katholieken hebben 16 stem men Wanneer dus óllen opkomen (de vorige maal waren er 15 leden afwezig) /zulle* de stemmen vóór van nog vier katholieken het wetsontwerp doen aan nemen. Vandaag zal de beslissing wel vallen. Wanneer een ontwerp voor de vierde maal in de Kamers besproken wordt, kan er nit den aard der 5aak weinig nieuws meer te berde worden gebracht Eén onderdeel kreeg, zooal niet een nieuwe, dan toch wel een helderder be lichting dan het in de Tweede Kamer heeft gehad, n.l. de vraag vap de kosten. De heer Rink, die 'n zeer doorwroch te rede tegen het ontwerp hield, becijfer de op grond van de gegevens der voor stellers, het bedrag d£r lijfrente der ont eigende caféhoudjers op 18 millioen 's jaars, waarvan de helft door het rijk en de andere helft door de gemeenten moet wonden betaalt. Gekapitaliseerd wordt deze rente een bedrag van 170 millioen. Nb een dergelijken last te leggen op rijk en gemeenten, afgezien, voor deze laatsten, nog van het derven van de ver gunningsrechten, acht spr. bedenkelijk. .Volgens de mem. v. antw. zullen onmid dellijk in een vierdp deel van Friesland de vergunningen verdwijnen. De begroo- lingen van de betrokken gemeenten wor den daardoor dadelijk belast met f 66.000 plus verlies van de vergunningsrechten. Het doeltreffende en het onschadelijke var. den maatregel zal moeten vaststaan eer men tot een dergelijken stap over gaat 3ii dat bestreed hij Hij verwachtte bo vendien, dat er bij de stemmingen in de gemeenten een strijd ontketend wordt, zooals we nog niet gezien hebben Zoo wel voor- als legenstanders zullen daar voor zorgen; dat is reeds thans gebleken Het ss een heerlijk vooruitzicht! Van de voorstanders kwamen vooral naar voren mevr Pothuis Smit, die in bijzonder tegen den drankhandel te velde trok; de heer Slotemaker de Bruine, die ook speciaal de argumen ten van Ocgcdisco (het verbond der sto- mijdelijke ontduikingspogingen in het licht. Vandaag is het woord aan den heer Rutgers voor het antwoord Zooals men onder Laatste Berichten kan lezen, is het "voorstel heden ver worpen met de ongedacht groote meerderheid van 28—20 stemmen BINNENLAND. Uit Middelburg. Gisterenmiddag kwam de door ons aangekondigde trein met Hongaarsche kinderen welke in Zeeland tijdelijk ver pleegd zullen worden, binnen, totaal wa ren er 254, die op verschillende plaat sen uitstapten. Hier en daar verleenden de padvinders hun gewaardeerde dien sten bij het naar hunne pleegouders of naar andere vervoermiddelen brengen der kleinen De stoomtram Walcheren en de Provinciale Stoombootdienst op de Wester-Sclielde verleenden aan de kin deren gratis vervoer. kers) tof zijn doelwit koos; en de heer Mendel s, die in het bijzonder den ge kozen vorm van het referendum verde digde Merkwaardig was dal de heer Wi i- b a u t „ernstige bezwaren' tegen hel ont werp verklaarde te hebben ondermij ning van een beginsel der Gemeentewet, de plaatselijke werking van het stelsel] en niet daór waar het 't meest noodig as Maar hij zou vóórstemmea omdat hij er bespoediging in ziet van de reeds heilzame werking van de Drankwei De reeds te voren dobV den heer Ve r- beijengemaakte opmerking dat de lieer Wibant, die er eigenlijk tegen is, zou voorstemmen onder party-invloed, had wel reden van bestaan! 3cm de partij-invloed ook niet mee werken bij enkelen der anli-revolution- ■oirett? Do beer S i u g o n b e r g stelde o a. schadelijke werking van de onver- aiAALTI.II> TEN HOVE. Gisteravond hoeft in de galerij zaal ten Hove een maaltijd plaats gehad, waar toe de Koningin de bij haar Hof geac crediteerde hooiden der verschillende zantschappen met hun dames, benevens vele leden van haar hofhouding, had genoodigd. HET VADERLANDSCH VERBOND. Mej. dr. Van Dorp is niet toegetreden tot Het Vaderïandsch Verbond, waarin zich de Liberale Partij en de Partij voor Volkswelvaart hebben opgelost, omdat zij zich er niet mede kan vereenigen, dat dit verbond het vrijhandelsstand punt heeft prijsgegeven. OK MIS BA AB hel Adresboek van MIDDELBURG en met een gedeelte KOUDEKERKE voor den grooten en den kleinen zakenman en een geriefelijke gids voor r'reinigin gen en particulieren Prijs f2.25 (gecart. f2.90) verkrijgbaar bij den Boekhandel en de Uitgevers: N.V. J C en W. ALTORFFER, Korte Del ff F 13, Middelburg. Telefoon 379 (Ing. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. Hedenmorgen te elf uur is bij aan komst van de Provinciale boot te Vlis singen een zich daarop bevindende auto (uit Goes) te water geraakt en gezonken Persoonlijke ongelukken had den er niet bij plaats. Uit Walcheren. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van den Raad van Domburg heette de voorzitter de leden welkom in de eerste vergadering van het _jaar. Hij sprak de hoop uit dat de heer Alme- kinders, die reeds eenige malen door ziekte niet m de vergadering tegenwoor dig had kunnen zijn, weer spoedig her steld mag zijn Daarna gaf hij een over zicht omtrent hetgeen in het afgeloopen jaar plaats vond, waarin hij toch naast eenige ongunstige voorvallen op ver schillende betere zaken kon wijzen. Ook het vreemdelingenbezoek was in het af geloopen jaar zeer gunstig geweest Hij eindigde met de beste wenschen voor de leden en hunne gezinnen voor liet jaar dat weer ingetreden was. De heer de Visser wenschte als oudste lid den voorzitter het beste toe, bracht hem dank voor het gesprokene en sprak, den wensch uit dat de heer Almekinders weer spoedig de vergaderingen zou kun nen bijwonen. Daarna werden achtereenvolgens be noemd lot lid van het Burgerlijk Arm bestuur de heer W. de Pagter met wien de heer S de Pagter Iz, op de voordracht stond. Tot leden der Cpmmissie tot we ring van Schoolverzuim de heeren van de Putte, Vergers, Bommeljé, A. de Kam en Corn. Maas. Tot plaatsvervangend voorzitter van 't slembureau voor de 2de Kamer, de lieer P. J. Eloul, tol leden de heeren P. van Sluijs en A. Franckc Lz., tot plaatsver vangende leden de lieeren J. de Visser en J. P. Almelcinders. Een verzoek van W. Roelse en Gebr. Schout om een voetpad te maken werd ingewilligd. Het verzoek om dit pad op den ligger van wegen en voetpaden te brengen, werd afgewezen. Een verzoek van A. Francke Pz. om eenige boomen voor zijn woning te rooi- ~i, werd aangehouden tot het najaar. Besloten werd tot onderhandsche ver huring van verschillende woningen Naar aanleiding van een ingekomen circulaire van het Nationaal Oomilé te gen Alcoholisme, werd uitvoerig van ge dachten gewisseld omtrent de wensche- lijkheid van verlaging van het maximum aantal vergunningen. Met alg stemmen werd besloten geen voorstel daartoe te doen Op voorstel van den heer Franclce werd besloten op den Westweg, Singel en de Schuilvoltslraat thans scholpen te brengen. Een voorstel van den heer de Visser, om Aagtekerke te verzoeken een gedeelte van den Roosjesweg, dat zeer dikwijls on der water staat, op te hoogen, werd aan genomen Woensdag hield de te Westkapelle een voltallige raadszitting. De voorzitter, de heer Mr. Wolde- rihgh-Van der Hoop, opende de verga dering met het uitspreken van een nieuwjaarsrede. Hij gaf een résumé van wat het gemeentebestuur in het afgeloo pen jaar heeft tot stand gebracht, en vestigde daarbij vooral de aandacht op de vele verbeteringen, aangebracht bij de bestrating in de verschillende wijken en het aanbrengen van een betere rio- leering. Hij hoopte, dat de Raad in deze goede richting verder moge doorgaan. Hij wees ook op het besluit, door den Raad genomen, om dezen winter de niet schoolgaande jeugd in de gelegenheid te stellen, avond-onderwijs te ontvangen, wat voor de deelnemenden van groot nut kan zijn voor het volgend leven. Hij wenschte den leden met hun gezin nen, ook namens zijn vrouw, van harte een gelukkig en voorspoedig jaar toe. Speciaal heette hij den heer P. Peene van harte welkom, die voor het eerst na zijn ongesteldheid de vergadering weder bijwoonde. Spreker hoopte, dat de heer Peene nog lang voor zijn gezin en voor de gemeente gespaard mag blij ven. De heer K. Minderhoud dankte den voorzitter voor de woorden tot de leden gesproken en wenschte hem en de zij nen, namens den Raad, wederkeerig veel geluk toe in het pas begonnen jaar. De heer Peene bracht den voorzitter dank voor de tot hem gerichte woorden. Daarop werd m. a. s. besloten aan den straatinaker A. Loujyerse voor gepres teerde diensten in het afgeloopen jaar een gratificatie toe te kennen van f 58. Op verzoek van het bestuur van de Christelijke School werd de inning van schoolgelden van de Chr school opge dragen aan den gemeente-ontvanger. M. a. s. werd een verzoek van den heer J. J. van Elsacker ingewilligd, om verlenging van de huur der gemeente woning, en wel op dezelfde voorwaar den als voor dien. Daarop werd voorlezing gedaan van een verzoek van de nationale commis sie tegen alcoholisme te Utrecht, waarin den Raad verzocht werd zijn medewer king om het wettelijk maximum van het aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank te verlagen. Dat maximum voor deze gemeente be draagt thans 6. Het aantal vergunningen bedraagt op het oogenblik 5, wat de voorzitter meen de, dat genoeg is. Het College van Burg. en Weth. stelde voor het verzoek van genoemde commis sie in te willigen. De heer W. Huibregtse kon zijn stem niet aan het voorstel van B, en W. ge ven; hij vond het niet noodig dwang op te leggen. Ook de heeren P. Peene en B. Lou- werse vonden het niet goed, hier dwang op te leggen. De heer Hendr. Cijsouw wees er op, dat door verlaging van het wettelijk maximum aantal vergunningen thans nie mand schade zou lijden; hij verklaarde zich dan ook voor het voorstel. Het voorstel van B. en W. tot verla ging van het wettelijk maximum aantal vergunningen van 6 op 5 werd daarop aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Te gen waren de heeren B. Louwerse, P. Peene en Wm. Huibregtse. De voorzitter deelde daarop mede, dat hij het wenschelijk achtte, dat door de gemeente een schrijfmachine werd aan geschaft, in verband met de vele werk zaamheden op de secretarie. 'Na eenige bespreking werd met 5 te gen 2 stemmen, n.l, de heeren Huibr. Cij souw en Hendr. de Kam, besloten tot aanschaffing. Daarop werd nog een voorloopige be spreking gehouden over bestrating in sommige gedeelten der gemeente. Bij de rondvraag werd door den heer H. de Kam als vroonheer, gevraagd, hoe lang het water nog op het vroon kan blijven staan, of de tijd nog niet daar is, om het af te laten. _De heer W. Huibregtse vraagt, of het niet goed zou zijn, in het vervolg be kend te maken, hoe lang het water op het vroon kan blijven staan. De heeren Louwerse, Peene* en K. Min- derhoud waren er eveneens voor te vin den, dat het water niet te vlug afgetapt' wordt, daar ook zij, die niet zoo direct bij de vronen betrokken zijn, bij moge lijke vorst er van kunnen profiteeren. Na nog eenige besprekingen werd be sloten, met 1 Februari het water af te laten. De heer Louwerse vroeg of, vóór de groote werken beginnen met de bestra ting, eerst de kleine straatjes en goten in orde zullen worden gebracht, wat z i. noodig is. Daarna wees de heer Hendr. Cijsouw op den slechten toestand, waarin de klei wegen zich bevinden en vroeg, of de schouwing niet zoo vroeg mogelijk zou kunnen plaats hebben. De voorzitter zei, de heeren Louwerse en Cijsouw zooveel mogelijk in hun wen schen tegemoet te komen. Maandag hield de raad van N. e n St. Joosland een openbare verga dering onder voorzitterschap van den Burgemeester. Alle leden waren tegen woordig. Bij deze eerste vergadering in 1925 had de gebruikelijke nieuwjaars- wensch plaats door den Voorzitter, welke beantwoord werd door Wethouder Wattel. Als lid der Commissie van Toezicht op het L. O. werd herkozen dhr. M. I. Ver hulst. AJs lid-werkgever van de Commissie der Werkloosheidsverzekering werd her benoemd dhr. J. Dingemanse en als lid werknemer dhr. H. Luitwieler Sr. De Begrooting 1925 werd op verlan gen van Ged. Staten gewijzigd. Een door de kringgemeente Middelburg voorge stelde wijziging in de verordening op den Vee- en Vleeschkeuringsdienst werd goedgekeurd. Hierbij kwam ter sprake de verdeeling van het batig saldo van den Keuringsdienst over 1923. De raad achtte den maatstaf per inwoner niet goed en zou dit liever zien naar aanlei ding van het keurloon dat in die ge meenten is ontvangen, en daarnaar pondpondsgewijze verdeelen. Hierin zal getracht worden wijziging te brengen. Op verzoek van Ged. Staten werd wijziging gebracht in het raadsbesluit tot toekenning van een voorschot uit de ge meentekas aan de bouwvereeniging. En kele bepalingen moeten daarbij nog op genomen worden voor meerdere zeker heid der gemeente tegen .eventueel ver lies. Op een verzoek van J. de Goffau om een stukje grond te kunnen koopen tegen zijn tuin liggende, van de Alg. Begraaf plaats werd afwijzend beschikt. De Provinciale Middernachtzendings- vereeniging te Middelburg verzocht een bijdrage in de kosten der bevalling van een ongehuwd meisje, hetwelk geen ouders heeft en wier familie die kosten niet wilde betalen. Vóór en na de be valling zou zij opgenomen worden bij haar broeder die voogd is en te Sou burg woont. Besloten wordt met 4 tegen 3 stem men f 15.bijdrage te verleenen om die vereeniging te steunen in het goede doel dat zij beoogt. Tegen stemden Wattel, Rooze en Poppe. De rioleering achter de kerk, waar voor een begrooting is opgemaakt, zal niet uitgevoerd worden in 1925, met het oog op de kosten. Het aanbrengen van een oprit aan den dijk bij de Losplaats en het ver harden van de kruin van dien dijk is door den gemeente-bouwkundige ge raamd op f400.Met het oog op de financiën stellen B. en W. voor één jaar te wachten met de uitvoering daarvan. Nadat gebleken is dat de raad dit werk toch noodig acht, stelt Weth. Wattel aan de gemeente die f400 renteloos dis ponibel bij wijze van voorschot voor hoogstens 1 jaar. Dit aanbod wordt dankbaar aanvaard en besloten wordt nu tot uitvoering dier werken in 1925. De watervoorziening, bij eventueelen brand om die te blusschen, wordt nog besproken, doch aangehouden om na dere inlichtingen in te winnen inzake het plaatsen van een nieuw Northonput. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten wordt besloten de gemeente woning voor 1925 te verhuren aan dhr. C. M. Roozemond, hoofd der school, voor f 250. B. en W. worden gemachtigd het gras der oude begraafplaats en bij de Los plaats wederom publiek te verpachten, voor 2 jaar, alsmede een lapje tuin grond aan de Vanakestraat. Hierna wor den nog diverse ingekomen stukken medegedeeld en voor kennisgeving aan genomen. Bij de rondvraag brengt het lid Goed hart de wenschelijkheid ter sprake van uitbreiding van de kom der gemeente met het oog op de woningen aan het Molenwegje. B. en W. zullen een nieuwe grensregeling ontwerpen. Wethouder Wattel deelt nog mede, dat bij vele werkloozen gehad heeft met verzoek om werk. Aangezien de gemeente geen bij zondere werkzaamheden heeft te ver richten kunnen zij niet te wgrlc worden gesteld. Daarna sluiting. DE BESTE Verkrijgbaar voor engros en detail bij de firma Gebr. STEENLAND. Station- straal MIDDELBURG. (Ingez Med.) U11 Z u id-Bereland Te Goes overleed heden in den ouderdom van 66 jaar de heer G v d. Hoek, apotheker De overledene was vele jaren lid der Gezondheidscommissie, zelel Goes, en voorzitter der daar ge vestigde afdecling van Het Groene Kruis In de Woensdag te Ierseke door de ver „Voorzorg" gehouden 29ste jaar vergadering, bleek dat over het vorig boekjaar was ontvangen f609.40, uitgege ven f560.30, saldo met overschotten vo rige jaren f390 65 plus reservekas f20Q De aftredende bestuursleden Joh. Pad mos en A van Velzen werden met bijna aïgemcene stemmen herkozen De heer W nage, die juist dien dag herdacht dat hij 25 jaar secr -penning- meester was, werd met den dank der vereeniging voor zijn bewezen diensten een prachtige 409 dagen loopende pen dule aangeboden, die door den jubilaris in dank werd aanvaard Na heel wat toe spraken en wenschen werd de avond ge zellig verder doorgebracht. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Maandagavond was door de commis sie van onderzoek voor de watervoorzie ning bij brandgevaar te Aardenburg een vergadering belegd, toegankelijk voor alle ingezelenen, op de bovenzaal ran het stadhuis In zeer grooten getale wa ren de inwoners opgekomen. Behalve de commissie waren aanwezig Mr P Dieleman van het Zeeuwsch- Ylaamsche Waterleiding Comité; van hél Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening de directeur W D J. M Krul, en de ingenieur J. E Carrière De heer Vienings uit Goes hield een voordracht waarin hij alle voordeden ran een waterleiding uiteenzette. Daarna sprak de heer Krul, die het doel van de N V Z VI Waterleiding naar voren bracht en verder een uiteenzetting gaf van alles wat tot de eventueel? aanslui- ting bij het watcrleidingsnet behoort Vervolgens werden door eenige perso nen uit het publiek vragen gesteld, die beantwoord werden Ten opzichte van de bekende verplichte aansluiting werd de geringe beteekenis in het licht gesteld Hierna sloot de voorzitter deze zeer druk bezochte vergadering De commissie zal nu advies uitbren gen aan den gemeenteraad KERKNIEUWS. - Benoemd tot led/en van het kiescol lege der Nod Herv. kerk te Woiphaarts- dijk in de vacatures C Zweedijk, P. Cas- tel en W. 'Meuïenberg, nesp. de lieeren M. Loen, J. van der Schraaff en L Alme kinders. G e r e f. Kerk. Beroepen te Oud-Vossemecr, ds .T. Ozinga te Bennékom. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De zuivere opbrengst van den Her denkingsavond Herman HeijeVmans al hier gehouden op G Januari 1.1. be draagt f 80 welk bedrag door de Cen trale Commissie voor Arbeidersontwikke ling is gestort in het Heijermansfonds. ONDERWIJS. - Geslaagd voor het diploma boekhon- den. vanwege de Federatie van Handels- en kantoorbediendenvereenigingen in Ne derland (Mercurius-diploma de heer M. Brouwer te Koudeke rlce, leerling van den heer J. C. Meijboom, alhier, en de heer D. P. Labruvère alhier, leerling van den vervolgcursus der Handelsavond school. Aan de öp 1 Maart a.s te openen Oud-Gereformeerde school te Rilland Bath is benoemd de heer H. Hfctten- berg te Kampen als hoofd d.icr schofelen mtej. F. J. Knoop te Vlanrdingen als on derwijzeres.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1