deze veldjes reeds in de keuring Het vierde jaar worden de knollen, geoogst van de aangehouden tweedejaarsstam- men, weer afzonderlijk uitgepoot Dan bewijzen ze eerst of ze een verbetering zijn van de bestaande stammen. Het vol gend jaar gaan ze bij gebleken succes aan de praktijk over Bij selecteeren is het gewenscht, dat men de uitgezochte planten on do aange houden stammen vroeg rooit. De smetstof van verschillende ziekten verspreidt zich nl. langzaam door de geheelc plant. Ver breekt men dus het contact tusschen plant en knollen tijdig, dan is er veel kans dat de knollen nog gezond zijn, ofschoon de bladeren de smetstof reeds bevatten. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE, De tien geboden voor automo bilisten en wielrijder Rijdt altijd zooveel mogelijk rechts, ook en vooral bij liet maken van een bocht. Haalt altijd verkeer, dal vóór u is, links in Rechts inhalen is strafbaar en zeer gevaarlijk. Geeft bij het veranderen van richting duidelijk zichtbaar een teeken, en voor al, doet het tijdig. Haalt een tram niet links in, als ge daardoor op de linkerweghelft komt Rijdt een stilstaande train niet voorbij, tenzij er ruimschoots gelegenheid is voor de passagiers om in- en uit te stappen. Geeft op een kruispunt voorrang aan hem of haar, die rechts van u is. Rijdt, komende van een zijweg op een hoofd weg, behoedzaam. Geeft steeds, waar gevaar kan drci gen, behoorlijk signalen. Tracht nimmer tusschen twee elkaar passeerende trams of voertuigen door te glippen. Loopt niet op de trottoirs met uw rij wiel aan de hand. Gebruikt de rijwielpaden, waar deze zijn Die zijn veilig terrein voor u. Rijdt nimmer met meer dan twee of drie naast elkaar en dan nog weesl bescheiden en blijft zooveel mogelijk rechts. Laat gearmd rijden na. De openbare straat is geen oefenter rein voor acrobatiek op de fiets. Houdt u aan de regels van den weg. Rijdt kalm en bevordert een veilig verkeer De tien geboden voorden voet ganger. Loopt niet noodeloos op den rijweg. Houdt rechts op het trottoir. Slaat niet stil op het troloir, indien ge daardoor don doorgang van andere wandelaars belemmert Staat nimmer op den rijweg stil. Steekt een rijweg loodrecht over. Kijkt eerst links, daarna rechts, goed uit, of u veilig kunt oversteken. Springt niet op of van een in bewe ging zijnde tram. Loopt niet met een rijwiel aan de hand op het trottoir. Loopt niet op rijwielpaden. Gaat bij drukke tramhalten achter el kaar in de rij staan; wacht nimmer staaude op den rijweg de komst van de tram af. 'Beveiliging van antenne^ tegen bliksemgevaar. De Vereeniging van ter Amsterdam- sche beurze vertegenwoordigde brand assuradeuren lieefl een brochure hel licht doen zien, waarin antenne-houders worden gewaarschuwd tegen bliksemge vaar. De toekomstige en de reeds werkzame radio.amateur zal zich geen noodeloos overdreven voorstelling van dit gevaar behoeven te maken, maar evenmin zal hij verzuimen, den veiligen weg te be wandelen door zijne installatie op een voudige. doeltreffende wijze te bevei ligen. Een geïllustreerde handleiding hier voor is thans geschreven door prof dr. D. van Gulik, hoogleeraar te Wagen in- gen, bekend door zijn studiën over blik serainslag, met medewerking van het Elcclrotechuisck Inspectie- en Advicsbu- reeau C. D. Nagtglas Versteeg te Am sterdam. De hierin aangegeven bevei ligingsmaatregelen zijn van zoo cenvou- digen aard, dal de handige amateur ge makkelijk in staat is ze zelf toe te pas sen en dat de leek zonder groote on kosten tie hiervoor benoodigde werk zaamheden door een installateur kan doen verrichten Juist omdat de beveili ging zoo uiterst éénvoudig is, moge geen enkele amateur nalaten haar toe te passen. De brochure is verkrijgbaar aan het secretariaat, Rokiti 6. Uitbreiding dienst M e c he1en— Teriieuze n. Xaar- Zelandia verneemt heeft de di rectie van de spoorwegmaatschappij Me- chelen—Tcrneuzen besloten met ingang van 1 Febr. a.s. bij wijze van proef bij den beslaanden dienst 2 treinen in te leg gen Er zal alsdan d,es namiddags van Ter- neuzen een trein vertrekken te 1.55, Sluiskil 2.01, Axel 2.12 Kijkuit 2,20, Hulst 2.31 aankomst te St. Nicolaas 2.42. In omgekeerde richting rijdt een trein van SI. Nicolaas des nam. 3.10, van Hulst 4,Kijkuit 1.08, Axel 4.16, Sluis kil 4 25 aankomst te Terneuzen 4.31. x Ind. Stoomvaartlijnen. Soernkarla, 18 Jan. n.m. 8 u. 30 111. te Marseille, Java naar Rotterdam. Kertosono, p 18 Jan. Onessant, Rot terdam n. Batavia. Billiton, p. 18 Jan. Gibraltar, Amster dam n Java. Banka, 16 Jan. v. Suez, Amsterdam n. Java Sembilan, 18 Jan. v. Batavia n. Am sterdam. Soerakarta, 19 Jan. v. Marseille, Ja va n. Rotterdam. Tjerimai, p. 17 Jan. n.m. 8 u. 50 j». Gibraltar, Rotterdam n Batavia. Nias, p 17 Jan. Perim, Java n. Am sterdam. Oberon, 17 Jan. te Havre, W. Indië Amsterdam. Johan de Witt, p. 18 Jan. Port Said Java n. Amsterdam. Celebes p. 19 Point de Galle, Amste dam ii. Batavia. Goentoer, p 19 Gibraltar, Java n. Rol- tcrdain. Kedoe, inb., p. 19 Jan. Suez, Batavia naar Rotterdam. Medan, 17 Jan. van Port Said, Rot terdam naar Java. Palembang, p. 18 Jan. Bering Batavia naar Rotterdam, Prins der Nederlanden, 19 Jan. te Port Said, Amsterdam naar Java. Prinses Juliana, 18 Jan. te Southamp ton, Amsterdam naar Batavia., Stoomvaartlijnen op N.-Ameri ka. Grootendijk, p 17 Jan n.m. Sable Is land, Rotterdam n. New-York, Veendam, 17 Jan. van New-York naar Rotterdam. VERSCHILLENDE BERICHTEN makkelijk overtrof en toen mijn Latijn, waariu we ongeveer even sterk waren Deze vriendschappelijke wedijver, bracht ons in een prettige stemming en ik zat met hem op en dronk punch met hem, of, juister gezegd ik zal met hem op en zag hem punch drinken, tot hij zoo dronken was, dal hij aan mijn boezem huilde. Ik liet hem als bij toeval Alans knoop zien. maar het was duidelijk, dat hij er nooit van gehoord had. Het bleek, dat hij een of andere wrok koesterde tegen de familie en vrienden van Ardsbiel en vóór hij dronken was las hij mij een smaad schrift voor, in tieel goed Latijn, maar met een erg slechte strekking, dat hij in elegische verzen had gemaakt op een lid van die familie. Toen ik hem vertelde van mijn cate chist schudde hij zijn hoofd en zei, dat ik blij mocht zijn er zoo te zijn afgeko men „Dal is een heel gevaarlijk man," zei hij, „Duncan Machiegh heet hij; hij schiet op hel gehoor op heel wat ellen en is dikwijls beschuldigd van straatroof en eens van moord." „Hel mooisie is", zei ik, „dal hij zich zelf ©en catechist noemde." „Waarom JBou hij dat niet?" vroeg hij. „als dat waar is. Maclean van Duart grif hem den titel omdat hij blind was. Maar misschien hij het zelf", vervolgde mijn gastheer„,want hij is altijd op weg van de LEGER EN VLOOT. - Hr. Ms. mijnenlegger „Hydra", on der bevel van luit. t. z. 1ste kl. F. H' van Moorsel, zal deze week le Hellevoet- sluis arriveeren voor opnemingen van mijnenvelden. Vergund om naar Nederland leru, te koeren aan den kap luit. t z. J de Graaff. den luit t. z. 2e kl. T. Iv. baron van Asbeck, den off. van den marine stoomvaartdienst 2e kl M. Deutekom en den off. van adm. C. Kerkmeijer. Onderzee li oot en marine v lie g- tuigen. Volgens het Soer. Handelsblad bestaan er plannen, een onderzeeboot te bestem men voor opleidingsschip. Voorts ligt het in het voornemen, alle marinevliegtuigcn samen te trekken te Soerabaja. Zaterdagavond reed te Tilburg een kantoorbediende voor zijn patroon even uit om met de auto een boodschap te doen De auto had zoo'n vaart, dat de bediende het stuur niet meer meester was en het trottoir opreed, waar een heer en dame, die daar liepen, rakelings aan een groot gevaar ontsnapten. De chauffeur wierp zijn stuur om en remde uit alle macht, met het gevolg, dat de auto slipte en zich geheel omdraaiend tegen een winkelpui opvloog. De gevel werd ernstig beschadigd en op ceuige plaatsen ingedrukt, terwijl een der zwa re ijzeren pilaren naast de deur midden doorbrak De wagen werd eveneens zwaar beschadigd. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Men meldt aan de Maasb. uit Oss Twee marechaussees uit Oss, komen de van I-leesch, hoorden des avonds iemand kermen en vonden een man deerlijk verminkt in een sloot liggen. Het was een zekere P* d© L., wonende te Berchem. Zijn eene been, was tot de knie ©n 'act andere tot den enkel verbrijzeld. Men vermoedt, dat de man in de in vol len vaart zijnde stoomtram, die I-Ieesch naar Oss ging, heeft willen sprin gen. Per brancard is iile ongelukkige naar het ziekenhuis gebracht. De 28-jarige winkelierster D. G aan den Goudsehesingel le Rotterdam is door een individu, dat tiaar winkel bin nendrong, met het doel de lade te lich ten, toen ze zich hiertegen verzette, met een hart voorwerp op liet hoofd gesla gen Ze heeft hierdoor een bloeduitstor ting bekomen. De politie te Rotterdam heeft den 54-jarigen grondwerker H. V. in waring gesteld, die in een woonschuit, liggende in de Delfshavensche Schie, verblijf houdt. Deze man heeft bekend ten nadeele van de gemeente gas te hebben gestolen. Vroeger had hij aan de Aelbrechts- kade gewoond. Dit huis moest worden ontruimd om afgebroken te worden. V. is daarop in een woonschuit gaan wo nen, die juist voor zijn vroeger huis ligplaats kreeg. Met behulp van een fietsband wist hij een eigen gasleiding te maken, waar door hij gas kon krijgen buiten den me ter om. Toen bij den 68-jarigen alleenwo nends G. de B. le Houten 'hij Utrecht) tot in den laten ochtend de venster luiken gesloten bleven, verschafte men zich toegang tot de niet gesloten woning en vond den ongelukkige met brandwon den aan borst en gelaat dood liggen op den vloer. Waarschijnlijk is hij bij het aanmaken van de kachel met het vuur aanraking gekomen. In de kamer was geen vuur meer le bespeuren. Slechts een dichte walm kwam den binnentredenden tegemoet. eene plaats naar de andere om de gods dienstoefeningen bij te wonen en dat maakt natuurlijk grooten indruk op den armen man." Tenslotte, toen hij niet meer kon drin ken, wees hij mij een bed eu ik ging sla pen in een uitstekend humeur, daar ik hel grootste deel van dal groole en boch tige eiland Muil van Farraid tot Torosay vijftig mijlen in een rechte lijn, en met mijn omwegen dicht bij de honderd, door- geïrokken was in vier dagen en met wei nig vermoeienissen. Inderdaad, ik was in heel wat betere conditie, naai* lichaam en geest .aan het eind van die lange wan deling ,dan ik aan het begin was geweest. HOOFDSTUK XVI. De jongen met den zilvere knoop door Murven. Er is een geregelde veerdienst van Torosay naar Kinlochaline op "Murven. Beide kanten van de engte zijn in het land van de sterke clan der Macleans en de lieden op de veerboot, behoorden bijna alle tol die clan. Dc schipper van de boot heette daarentegen Neil Roy Ma crob. en daar Macrob .een van de namen was, die in Alans clan voorkwamen en Alan mij zelf naar dat veer had gestuurd, was ik verlangend Neil Roy onder vier oogen te spreken. Op die overvolle boot was dat natuur lijk onmogelijk, en de overtocht ging erg langzaam. Er was geen wind en daar de Bij het passeeren van het spoor wegviaduct bij het station Amersfoort, boot ellendig slecht was. uitgerust konden wc maar met twee riemen roeien aan den eenen kant en met een aan den anderen. Maar de mannen roeiden wel gemoed, waarbij dc passagiers hen soms' aflosten, terwijl het heele gezelschap dc maal aangaf iu Keltische schippersliede rtn En door het gezang en de zeelucht en de vroolijkheid van allen en het hel dere weer was de overtocht een genoeg lijk iding om te hebben meegemaakt Maar er was een somberder periode. In den mond van de Aline kreek vonden w een groot zeeschip voor anker en ik dacht eerst dat het een- van de oorlogs schepen was die winter en zomer aan die lcust lagen om communiatie met de Franschen te verhinderen. Toen we wat dichterbij kwamen, zag ik dat hejteen koopvaardijschip was en wat mij nog 'meer verbaasde, niet alleen de dekken, maar het zeestrand ook waren zwart- van de menschen en booten voeren voort durende heen en weer. Toen we meer 'genaderd waren, hoorden we een dof klaaggeluid, dat afkomstig was van dc menschen aan boord, die riepen en jammerden tegen degenen op het strand, om een steenen hart week te maken. Ineens begreep ik, dat dit een emigran- tenscbip was, bestemd voor de Ameri- kaausche koloniën.1 Wij trokken de veerboot langszij on de bannelingen leunden over de ver werd Dinsdagmorgen het paard van den veldartillerist J. M., afkomstig uit Em mer Erfscheiderveen (Dr.) door een juist passeerenden trein gegrepen, waardoor de bereider tegen den grond geslingerd werd. Hij werd in deerniswekkenden toestand opgenomen en naar het militair hospitaal vervoerd, alwaar hij korten tijd later overleed. In het Hoornwerk te Zutphen heeft Dinsdag weer een groote verzak king van den grond plaats gehad, als gevolg van het „onderloops" worden van den kademuur. Op het gedeelte, dat nu verzakt is en dat ligt op den hoek van de Zuidhaven, staat een groo te brandstoffenschuur, die geheel in el kaar gestort is. Een enorme hoeveel heid turf en cokes ligt in het diepe gat. Door aanwezigheid van veel onder- grondsch water is het niet uitgesloten, dat nog een gedeelte van de kademuur zal instorten, waardoor een daar ge bouwde kraan groote kans loopt, mede in te storten. Toen Zaterdagavond twee auto's te Roermond elkaar wilden passeerenge raakte een scholier uit Grathem, door het licht verblind, met zijn fiets onder een der wagens. De jongen werd ernstig gewond en de fiets vernield. In den nacht van Zondag op Maan dag heeft een auto, waarin drie heeren en drie dames gezeten waren, die een pleziertochtje maakten, op den weg Witten-Dortround een scholier en een agent overreden, en is daarna tegen een muur en een boom opgereden, waardoor zij geheel verpletterd werd. De inzittenden werden deels ernstig, deels licht gewond. De chauffeur werd licht gewond, maar de overredenen moesten .naar het ziekenhuis worden gebracht. Uit het gevoerde onderzoek is tot dusver gebleken, dat Denke, de Silc- zisclie moordenaar, in het geheel 30 personen heeft omgebracht. DE 100.000. Naar de Maasb. verneemt zou de 100.000 dit keer gevallen zijn op een heel lot bij den coiffeur G. J. P. de V. op den Schiedamschen Dijk te Rotter dam, waar een loterijclubje ditmaal tot de gelukkigen behoort. DE MOORD OP DEN MAKELAAR BUSCH. Naar het Haagsche Volk meldt, zijn gisterochtend twee Haagsche commis sarissen van politie naar Amsterdam vertrokken, „teneinde in verband met de bekentenis van Van M., inzake den moord aan de Overtoom een onderzoek in te stellen." Het Maandag gemelde bericht, dat er, in verband met deze zaak nieuwe arrestaties zijn gedaan, is ongegrond. Het is ontsproten uit het feit, dat tot gisteravond Iaat een tweetal getuigen door de justitie zijn gehoord. o- DE STRIJD TEGEN DE ROOKHOLEN. Ging er, zoo schrijft het Hand., nog niet zoo heel lang geleden, geen dag voorbij oi hel politierapport le Amster dam maakte melding van één of meer beroovingen in de omgeving van den Zeedijk, in den laatsten tijd komen der gelijke misdrijven nog slechts sporadisch voor. Deze verbetering in den toestand is een gevolg van den stelsel/natigen strijd, welke van hel politiebureau Warmoes- straal uit 'fegen de roofholen is gevoerd Zooals wij destijds hebben gemeld, was op 'enkele perceelen. welke het on gunstigst bekend stonden, een verbod van binnentreden, behalve voor de be woners, aangeplakt. Dag en nacht zorgde een postende agent van politie ervoor, dat dit verbod niet werd overtreden Het resultaat van deze actie is ge weest, dal de bewoners geen kans meer zagen aspirant-slachtoffers binnen lelok keu. Daar zij van roof leefden, zagen zij dus hun „broodwinning" verloopen. Het spreekt wel vanzelf, dat de „gedupeer den" maar niet lijdelijk berustten. „Gelukt liet hier niet, dan gelukt hel eiders wel," werd liiui leuze en de roo- vers en roofs-ters gingen verhuizen in de hoop elders onderdak te vinden Lang niet altijd gelukte dit evenwel, daar de politie zich in verbinding had gesteld met de huiseigenaren. Dit heeft tot resultaat gehad, dat tal van „bekende" beroovers geen nieuwe woning konden vinden en de stad hebben verlaten. Ook hebben huiseigenaren, nadat de politie hen er van op de hoogte had ge steld, van welk gehalte hun huurders waren, aan de bewoners de "huur opge zegd. Wel gebeurde het dan, dat de Huurcommissie na zoo'n opzegging ver lenging toestond, maar het hooger be roep van deze beslissing bij den kanton rechter leidde er toch veelal toe, dal de roovers de woning moesten verlaten. Niet allen, die uit hun woning zijn ge zet, hebben de stad verlaten, sommigen vestigden zich ook in andere gedeelten van de stad. Maar daar is de kans om slachtoffers te maken in liet algemeen geringer. BEVOLKING. In de eerste helft der maand Januari zijn in de gemeente O. EN W. SOUBURG Ingekomen: Mej. 0. Z. Bosselaar, N. Vliss. Weg 0 161, van Middelburg. M. Faase en gezin, Tuindorp D 1, van Roosendaal. M. K. Daane en gezin, Spoorstraat A 114, van St. Laurens. Mej. J. Bossedaar, Ritth. straat B 376, van Holder. L. Hermes en gezin, Marnixplein 0 13, van Helder. J. -Verstrakte, Oranjeplein A 162, van Koudekerke. J. Wi. Roose, Tuindorp D 63, van Middelburg. Vertrokke n: Mej. J. van Sluis, van Paspoortstraat A 46 naar Vljssingen. J. v. d. Broeke en gezin, van Marnixplein 0 6 naar Vlissingeu. J. de Nooijer en gezin van Tuindorp D 9 naar Vlissingen. 0. Bos, en gezin, van Marn,ixplein 0 15 naar Vlissingen. G. 'de Boer en gezin, van Oranjeplein A 169 naar Middelburg. K. van Belzcn, van Oranjeplein A 162 naar St. Laurens. - - H. J. Schipper en gezin. Sckoulstraat B 222 naar Roosen daal. A. de Munck en gezin, van Tuin dorp D 54 naar Koudekerke. I. J. Mondeei en gezin, van Tuindorp D 10 naar Vlissingen. W. T. J. Geldmaker, van de Deckerstraat E 38, naar Broek in Waterland. A. Mosch, van IUtthemsche straat A 124 naar Helder. Mej. M. Schmidt, van N. Vliss we.g G 179a naar Duitschland. Mej. M. Kerkhove, van Abeelsclie Zandweg 0 232 naar Oost- kapelle. E. O. Kuijper en gezin, van Turnhoulstraal E 11 naar Vlissingen. Mej J. Verheijke, van Marnixplein 0 19 r Middelburg Mej. H. Dane, van Vlissingsche straat B 276 naar 's Heer Arendskerke. schausing, weenend en de handen rei kend aan mijn medepassagiers, waaron der enkele van hun beste vrienden wa ren Hoe lang dit zou hebben geduurd, weel ik niet, want zij schenen den tijd vergelen le zijn, maai' ten laatste kwam de kapitein van het schip, die kalm scheen le blijven ,\val geen wonder was, tusschenbcide en vroeg ons te vertrek ken. Daarop duwde Neil af en de voor naamste zanger in de boot bief een me lancholieke wijze aan, die weldra werd overgenomen door de emigranten en hun vrienden aan hel strand, zoodat het van alle kanten klonk als een klacht voor de doodpn Ik zag de tranen langs de wan gen loopen van de mannen en de vrou wen in de boot, zelfs als zij aan d,e rie men zaten en de omstandigheden en het gezang (dat „Lochaber no more" heet) maakten een diepen indruk ook op mij. In Kinlochaline kreeg ik Neil Roy even apart, en zei, dat ik meendp, dat hij een van Appin's mannen was. „En waarom niet?" vroeg hij. „Ik zoek iemand," zei ik, „en ik hel) een voorgevoel, dal u me kunt inlichten. Alan Brech is zijn naam." En ik was zoo dom, inplaats van den knoop le toonen, te probeeren een shil ling in zijn Jiantl te laten glijden. Daar voor trok hij de zijne terug. „Je hebt me diep beleedjgd," zei hij, LIEFDADIGHEID. - Van het IIurgronje-fonds, ontving het Isr. Armbestuur f 25; de Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden f 200; het Genootschap voor Moederl. Weldadigheid f 150. BEKENDMAKING. DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat we gens kostwinnerschap - aan MACHIEL LEEM POEL, lichting 1923, vrijstelling is verleend met ingang van 16 Maart 1.925 voor één jaar, en aan ANDRIES GEL- JON, lichting 1921, vrijstelling verleend met ingang van 21 Maart 1925, voor één jaar, beiden door den Minister van Oor log bij besluiten van 15 Jan. 1925, Vile afd„ nos 164 v. eu 163 v. Middelburg, 19 Januari 1925. De Burgemeester voorn., P. DUMON TAK. „dit is niet de manier waarop een lieer zich gedraagt legen een andpren. Dc man dien je zoekt is in Frankrijk, maar als hij in mijn beurs was en jij een zak shillings had, zou ik geen haar op zijn hoofd kren ken." Ik begreep dat ik verkeerd, te werk 'was gegaan en zonder tijd, le verknoeien met verontschuldigingen liet ik hem den zilveren knoop zien iu de holte van mijn hand. „O zoo, o zoo", zei Neil, „het was he ter geweest, als je hier direct mee was begonnen. Maar als jij de jongen met den zilveren knoop bent, is alles in orde en kan ik je zeggen, hoe je moet gaan. Maai als je nie wilt toestaan, je iets dui-v delijlt te maken," vervolgd,© bij, „eb is pen naam, dien je nooit moogt noemen en dal is dp naam vail Alan Brech, en er is een ding, dat je nooit moogt doen en dat is je smerige geld aanbiedpii aan een Ilooglandsch gentleman (Wordt vervolgd.) Eleclrische Drukkerij G. W. den Boer, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6