VICTO LAATSTE BERICHTEN. BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 21 Jan. Slotkoers. 6 pCt. Nederland 1923 102»/»; 6 pCt. Nederland 1922 1027/»; 5 pCt. Nederland 1918 96; 2"; pCt. Ncderl. W. Schuld 563/&; 3 pCt, Nederl. Oblig. 683/»; 3 pCt. Nederl, Certif. 687»; Cert. Ned. Hand. Mij. 123'/»24; Aand. Ned. Ind. Handels' bank 138; Aand. Koloniale Bank 1767i Val Koninkl. Petrol. Aand, 376837a', Gecons. Hollandsche 17173; Cult. Mij. Vorstenlanden 155'/a57; Handelsv. Am sterdam 428307=; Javasche Cultuur 33035; Aand. Deh' Maatsch. 3877« 90'/«; Amsterd. Rubber 16163; Ned. Amerik. Vaart 69; Ned. Scheepvaartunie 13637; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 77; Aand. Paketvaart 148; Bank-Associatie 33;; Gouda A. 137a; Philips A. 310; Jur- gens A. 807a; Anaconda 9l3/»92; Steels 1233/«; Erie 32; Union Pacific 148l/a; Common Marine 13s/i0; Prefered Marine 44'liMaxwell Gr. C. v. A. 46/ia7A< Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 13*/, Prolongatie 2. Russen: Obl. 1880 4"/ie; Consols 3; Hope 57a. Markt sluit Hauw. Wisselkoersen; Londen 11.85; Berlijn 59; Weenen 347»; Parijs 13.41; Brussel 12.537a! Dol lar Cable 2.471,/i». TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met, Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Jan Hoogste barometerstand 785.0 te Danzig. Laagste barometerstand 788.6 te AkureyrL Verwachting van den avond van 21 to* den avond van 22 dezer Zwakke tot matige, tijdelijk wellicht toenemende Zuid-Oostelijke lot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, later iets zachter. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 3d gr12 .uur 40 gr., 8 uur 40 MUNHARDT's Keelpijn-Tabletten oo et Hoest-Tabletten co et By Apoth. en Drogisten (Inge*:. Med,) De stranding der Ar ch angel". Het gisteren door deh mist bij Hoek van Holland gestrande s.s. „Archangel" van de Harwichlijn, raakte vast op onge veer dezelfde plaats waar ongeveer 15 jaar geleden de „Berlin'' is verongelukt. Toen de stranding plaats had, sliepen de passagiers nog. Zij werden gewekt en vernamen dat zij niet konden landen, daar het schip vast zat. Dank zy de ge ruststellende ïnededeelingen van de be manning, bleven allen vrij kalm. Van een •onsternatie was geen sprake. Een kapitein van een ander stoomschip die de reis met de „Archangel" mee maakte, deelde aan de „N. R. Crt." mee. dat de Harwich-boot inplaats van rechts een der boeien bij de zuiderpier links was gepasseerd. Toen dit bemerkt werd gooide de kapitein der ..Archangel" 'troer om. Het was evenwel te laat om een aan den grond varen te voorkomen. Gisteren te ongeveer 12 uur, zes uur na. de stranding, toen eenige malen ver geefs was getracht het schip vlot te brengen, werd besloten de passagiers en hun bagage te landen. In groepen wer den zij met eenige booten naar Hoek van Holland gebracht. Verschillen de reizigers, die naai* Weenen en Rusland moesten doorreizen, misten evenwel de aansluiting met den trein Andere pas sagiers misten de verbinding met Ham burg, vanwaar zij met de boot der Ham burg Amerika lijn naar Amerika zouden gaan Heden meldt V. D., dat de situatie van de „.Archangel" zeer gevaarlijk is. Er bestaat zeer veel kans, dat het schip verloren zal gaan. Gisteravond met hoogwater hebben vier sleepbooten getracht de „Archan gel" los te trekken. Wat echter niet gelukte. RECHTZAKEN. Op last van den Officier van Jus titie is in vrijheid gesteld J. K. 44 jaar, timmerman te Koudekerk e, gede tineerd, verdacht van heling gepleegd te Vlissingen in Januari 1925. 1 4 Veto 5^ BORSTSIROOP <j per flacon f.25 V.rk«l)8kai^mP.lk.»cr,c.tfr.|lil... (Ing Med.) NAGEKOMEN BERICHTEN. MIST TE ROTTERDAM. In verband met den mist ligt de scheep vaart nagenoeg geheel stil. Alleen de Batavierboot is hedenmorgen binnenge komen. DE „ARCHANGEL" WEER VLOT. Nadat de lading stukgoederen in een lichter was overgeladen, is de „Archan gel" met hoog water door vier sleepboo ten vlot gebracht en te Hoek van Hol land aangekomen. EERSTE KAMER. De heeren Arntz, v. Nagell v. Amp sen, en Slingeberg verklaren zich tegen het ontwerp voor plaatselijke keuze. FERGALEKISGEN, CONC2MÏ2N, Vrijdag 16—Zondag 25 Jan. Tent. v. prenten v. h. Openl.spel. In de Steenrotse, n.m. 1—4.30 u. EERSTE KAMER. Aan de orde is het wetsontwerp-Rut- gers inzake plaatselijke keuze. Mevr. Pothuis-Smit betoogt dat meerendeel van het volk deze wet wil. Versterking van het verantwoordelijk heidsgevoel voor de gemeenschap acht spr. een der mooiste zijden van het ont werp. De heer Rink ziet zeer ernstige be zwaren tegen het voorgestelde middel van drankbestrijding; hét is niet meer noodig, er is bijna geen drankmisbruik in Nederland. Spr. ontwikkelt verder financieele en politieke bezwaren. De lieer Slotemaker de Brui ne merkt op dat het wetsontwerp al leen op gedistilleerd slaat. Het volgt de historische lijn der drankwetgeving. Spr. wijst op z. i. foutieye berichten over de mislukking der drooglegging in Ame rika. Ons volk moet worden verlost van den vloek der kroegen. DE KATHOLIEKEN EN DE SALARISSEN. De R. K. Centrale van Burger-over heidspersoneel besloot opnieuw een be spreking met de R. K. Kamerfractie te vragen over de mogelijkheid van in trekking van het bezoldigingsbesluit 1925. GEEN VERBAND. Wij vernemen dat uit het ingesteld onderzoek tot heden niet gebleken dat er eenig verband bestaat tusschen den moord op Mr. Wijsman en dien op den makelaar Busch, Verrassingen acht men echter niet uitgesloten, daar MuyI- wijk wel meer zal loslaten. De Haagsche politie houdt daarom geregeld voeling met de Amsterdamsche recherche. HAVEN VERSPERD. Gistermiddag geraakten tengevolge van verzanding van de Lemsterhaven achtereenvolgens 7 geladen schepen in den mond van de haven aan den grond, waardoor de haven voor geladen sche pen onklaar was. Op last van den bur gemeester heeft een sleepboot alle schepen weer vlot gebracht, 's Avonds 11 uur werd het laatste schip hier bin nengesleept en was de haven weer be vaarbaar. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Bij de trekking van heden vielen prij zen op de navolgende nummers .- f 15000: 4280 2000 3626 1500 21025 1000 16188 21157 400: 19020 371 7963 19736 22607 1762 6799 10738 11032 16185 17673 19122 200 100 LEGER EN VLOOT. Aanschaffing van vliegtuigen. Volgens de Res.bode ligt het in het voornemen, dit jaar ten dienste van de landmacht aan te schaffen 12 snelle verkenningsvliegtuigen en 16 artillerie- verkenningsvliegtuigen. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 21 Jan. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn koersen van Zaterdag. Londen 11 85 (11.831/»). Berlijn 0.59 (0.58 vijftien zestiende). Parijs 13.41 (13.371/»). Brussel 12.53V» (12.45). Zwitserland 17.80 (47.77y»). Weenen 0.00347e (0.00347a). Kopenhagen 44.15 (44.15). Oslo 37.85 (37.80). Stockholm 66.85 (66.80). New-York 2 4778 (2.4776). DE NIEUWE REGEERING; DE DEMO CRATIE EN HET CENTRUM. BERLIJN, 21 Jan. V.D. De Demo- cratische pers maakt tengevolge van het verloop van de groote politieke debat ten, thans stemming tegen het kabinet- Luther. Zij legt de Democratische frac tie in den Rijksdag op, om ook voor de motie van wantrouwen tegen de regee ring te stemmen. In een druk bezochte zitting van de Prov. Commissie van de Rijnlandsche Centrumpartij te Keulen, wadraan o.m, door den vroegereti Rijks kanselier Marx werd deelgenomen, kwam de verbittering der Rijnlandsche Cen trumkringen tegen deelneming van het Centrum aan de regeering-Luther, sterk tot uiting. In een motie verklaarde de vergadering dat het Centrum deze regee ring slechts zoolang zal steunen als de tot dusverre in binnen- zoowel als bui- tenlandsche politiek gevolgde midden koers gehandhaafd zal worden. MILITAIRE REVOLUTIEPOGING BERLIJN. 21 Jan. V. D. Volgens de bladen is te Rio de Janeiro een samen zwering ontdekt, die een militaire revo lutie ten doel hao, DE VLOOTCONTROLE. BERLIJN, 21 Jan. Volgens een be richt uit Genève is aan het secretariaat van den Volkenbond meegedeeld, dat de intergeallieerde commissie voor de vloot- controle in Duitschland ontbonden is. DE BRITSCHE VLOOT, LONDEN, 21 Jan. V.D. Onder de aandacht der regeering heeft de Brit sche admiraliteit voorgelegd een groot sclieepsbouw-schema, dat gebaseerd is op het één jaar geleden door de partij leiders aanvaard advies en dat de la- bourregeering ernstig belemmerde. Het schema voorziet in den bouw van vier nieuwe kruisers. DE PATRIARCH VAN CONSTAN- TINOPEL. BERLIJN, 21 Jan. V.D. Uit Con- stantinopel wordt gemeld, dat de Turk- sclie ministerraad de uitwijzing eischt van den pas gekozen Patriarch, daar hij het onderwerp is van de uitwisselings pogingen. De Grieksche gedelegeerde in de uitwisselings-commissife zou voorge steld hebben deze kwestie naar het Haagsche Hof te verwijzen. De Patriarch zou zich tot de geestelijke hoofden van Roemenië en Pola met verzoek om steun gewend hebben. GOUDADER GEVONDEN. LONDEN, 21 Jan. V.D. Uit New- York wordt gemeld, dat een rijke goud ader gevonden is nabij Z.W. Nieuw Mexico. Een wilde jacht naar het goud is thans begonnen. De goudzoekers ge bruiken alle beschikbare middelen voor transport, en velen moeten zich met groote ontberingen een weg banen door stormen en sneeuw. handlangers." Zij verklaart de angstvalli ge houding van 't centrum als een teeken dat het kapitalisme zich zwak begint te voelen en roept daarbij in haar opwin ding tot groot vermaak van dc vergade ring uit „de centrumstorendie alle stor men heeft getrotseerd, krijgt ditmaal een hapje in de maag, waar hij buikpijn van krijgen zal." Het debat zal nog wel eenige dagen duren. Maar een meerderheid voor een molie van vertrouwen is wel verzekerd. Een door D. nationalen, Centrum, Diiit- sche en Beiersche Volkspartij ingediende luidt „De Rijksdag billijkt de verklaring der regeering Dit is pog iets anders als goedkeuren. De sociaal-democraten en communisten dienden een motie van wantrouwen in. De Duitsch-Nalionalen hebben thans 'n voorstel ingediend, om den 18den Januari tot nationalen feestdag te verklaren. Op dien datum werd in 1871 het Huilsche rijk te Versailles geproclameerd, en Wil helm I tot Duitsch keizer uitgeroepen. Dit voorstel heeft in een republiek de zelfde beleekenis als een van de sociaal democraten in een monarchie om den len Mei algemeen feest te doen vierdö. Overspannen zenuwen hebben een kalmeerend en zenuwsterkend middel noodig. Mtjnhardt's Zenuw tabletten beantwoorden volkomen aan dit doel. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten (Ingez. Med.) BUITENLAND. DE NIEUWE DUITSCHE BEGEERING. Debatten. Op de Maandagavond afgelegde regee- ringsverklaring van Dr. Luther is gis teren debat gevolgd. De socialist Breit- scheid opende de rij der sprekers; hij kon de regeering moeilijk aanvallen op punten der verklaring, want die bood daar eigenlijk geen gelegenheid voor. Daarom richtte Breitscheid zich tegen het ontslaan der regeeering, en de per sonen, die er zifting in hebben, en vroeg, zooals zoovelen. in Duitschland thans vra gen: „waarom moest eigenlijk het kabi- net-Marx verdwijnen?" Ja, waarom, nu het achteraf meer moeite kostte dan ooit een regeering sa mengesteld te krijgen, terwijl toch de verkiezingen uitgeschreven heetten om de regeering op een breedere basis te doen steunen 1 Breitscheid gaf dan ook Stresemann eenige hatelijkheden te slikken, dat deze gelooven zou in de republikeinsche be keering der Duitsch-Nationalenl Alles ging natuurlijk gepaard met de noodige interrupties en toejuichingen der linkerzijde. Een vreeselijk tumult ont stond, toen Breitscheid insinueerde, dat de Entente met haar ontwapeningsnota misschien wel gelijk had. De Völksche majoor Herning vroeg toen, of Breit scheid soms door Frankrijk voor zijn rede betaald werdl Hierna volgde een Duitsch-nationale rede van graaf Westarp, waaruit bleek, dat die partij liet regecriugsprogram nog maar een eerste schrede op den goeden weg vindt; voorts een verklaring van den gewezen kanselier Fehrenbach, met veel omhaal van woorden, en onder di verse voorbehoudingen betoogend, dat het Centrum het kabinet zijn werk zal voelde ik mij een andermënschrHoe- laten beginnen. Scholz verdedigde daar- veel militairislen hebben gedurende de op de houding der Duitsche Volkspartij, dertien jaren, dat deze republiek be- DE TWEEDE OPIUM-CONFERENTIE. Oneenigheid. De tweede opiumconferentie, Maandag te Genève geopend, heeft al heel spoe dig een ernstige botsing gegeven tusschen Amerikaansche en F-ngelsche standpun ten. Amerika heeft een voorstel ingediend tot een jaarlijksche vermindering met 10 pCt. van den invoer van ongeprepa- reerd opium in landen, waar het gebruik van geprepareerd opium tijdelijk is toe gestaan, om na verloop van 20 jaar den invoer geheel te verhinderen. Lord Cecil deelde zijnerzijds mede, dat de Britsche regeering bereid is zich te verbinden het opium-rooken in de Britsche bezittingen in het Verre Oos ten geheel te verbieden binnen een pe riode van vijftien jaar, nadat een door den Volkenbondsraad te benoemen com missie zal hebben vastgesteld, dat de toestanden in China dusdanig verbeterd zijn, dat het gevaar voor smokkelhandel verdwenen is. De Nederlandsche en Fransche dele gaties zouden zich liiermeee accoord ver klaard hebben. Maar de Amerikaan Porter is daar op gisteren in een stevige philippica te gen Lord Robert Cecil losgebarsten. Hij wijzigde weliswaar zijn voorstel in dien zin, dat de totale afschaffing van het opiumrooken in het Verre Oosten niet meer in 20, doch eerst in 15 jaar be hoeft te geschieden, maar hij argumen teerde, op niet zeer hoffelijke wijze, dat aanneming van het Britsche denkbeeld eenige regeeringen belang zou geven om de wanorde in China te bevorderen, ten einde aldus het tijdstip te vertragen, waarop met een vermindering van het opiumrooken in hun bezittingen in het Verre Oosten een aanvang gemaakt zou worden. Dit heeft een zeer bittere stem ming tegen Amerika veroorzaakt, even als zijn herhaaldelijk geuite beschuldi ging, dat deze staten verdragbreuk zou den gepleegd hebben ten aanzien van de Haagsche opiumconventie, omdat zij het opiumrooken nog niet verminderd heb ben. Edoch: de meerderheid is op de hand van Amerika, en die schijnt van plan haar wil aan de minderheid op te leg gen, zonder meer. Van eenige toenade ring is geen sprake. Het is nog niet zeker, wat tie minder heid zal doen, verder deelnemen of niet. Het mooiste is nog, dat de kwestie van onmiddellijke beperking van het opium rooken niet tot de competentie dezer conferentie schijnt te hooren. rust en het volk lijden brengt. Indien gg het goed met mij meent, is het te hopen, dat gij u in mijn zienswijze kunt ver plaatsen." o HET ARBITRAGE-PROTOCOL EN JB£ DOMINIONS. De dominions hebben geen van nBe lust naar loonden te komen ter bosjirö- king van de consequenties, voortvloeiend: uit hot protocol van Genèvp, De pre miers hebben n.l. naar Londen geseind, dat binnenlandsche en andere kwesties o het hun onmogelijk maken hun landen voor langoren tijd te verlaten. Een spoe dige rijksconferenlie is dus in elk geval van de baan. Er zal dus nu voeling ge zocht worden door middel van telegram men, om zoodoende tot een gemeen schappelijk besluit te komen. De bezwa ren daartegen laten zich denken, en bo vendien moet haast worden betracht, want het protocol zal worden behandeld in de bijeenkomst ran den Volkenbond»- raad in Maart a.s. Dat het protocol niet te populair it» in de dominions, weten wy! DE CIIINEESCJIE BURGEROORLOG. De eeuwige strijd! Het is niet meer na te gaan "hoe die telkens wéér op laait of na langen vrede weer uitbarst. Maar het duurt steeds door, zonder eind. Wanneer er vandaag een zeker resultaat is bereikt, de partijen het met. elkaar eens zijn geworden, is 't morgen wéér anders. Geen wonder, dat de „Christen Generaal" Feng, die bij de verovering van Peking, aan het eind van het vorig jaar, een der voorman nen was, glad genoeg van het baantje heeft. Hij is afgetreden, en heeft 'dat feit gemotiveerd in een schrijven aan eenige generaals met onuitspreekbare na men, een brief, de mentaliteit typee- rend! Het luidt „Gisteravond 8 uur kwam ik in goe den welstand te Tientaisjan aan en toen ik daar de zuivere berglucht inademde en het schoone landschap bewonderde. trachtend duidelijk te maken, dat houding dier partij altijd dezelfde ge bleven is. En teil slotte kreeg mevrouw Ruth Fischer, namens de communisten de aan dacht en de hilariteit van het huis. Zij is de eerste communiste, naar wie in den Rijksdag geluisterd wordt. Mogelijk, doordat ze, volgens den Berl. correspon dent van de „N. R. Crt.", op een loon' spreekt van een vrouw tegen haar man die 's nachts dronken thuis komt. dien geest kregen zoowel de regeering als de sociaal-democraten er van langs. „De communisten verheugen zich in de komst van deze regeering, want zij' zal er toe bijdragen, dat de arbeiders zich verder zullen vervreemden van het kapi talisme en ran zijn sociaal-democratische staat, het land niet in onrust gebracht en hoevelen hunner hebben iets ver meldenswaards tot stand gebracht? Hoe zou ik. aan hen denkende, hen kunnen navolgen en mijn eigen ondergang ver haasten? Mijn aftreden op dit oogenblik is een kans van één op duizend. Nu kan ik tusschen bergen en bosscben van mijn rust genieten, zonder mij het hoofd te breken met staatszaken en ban ik mijn geliefkoosd verlangen naar studie bevredigen, mij op die wijze voorberei dende voor in de toekomst aan den staat te bewijzen diensten. Mocht iemand zich niet in mijn omstandigheden kunnen ver plaatsen en mij dwingen terug te keeren, dan zweer ik, mijzelf te zullen dooden, teneinde te bewijzen, dat ik nimmer een militairist wil zijn, die het land on- BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Camilte Huysmans heeft verlof gevraagd om de regeering te mogen in- terpelleeren nopens de ontmanteling van de verdedigingswerken om Ant werpen en zijn voorsteden. De Brusselsche redacteur v*» de Maasbode meldt Twee Oostendsche visschersvaartuigfen zijn gisteren gezonken. De eene liep lek ter hoogte van de Faeroër-eilauden en ging onmiddellijk naar den kelder. De bemanning van 12 koppen nam plaats in een reddingsboot en werd door een Engelsche visscherssloep opgepikt. Het tweede vaarluig werd in de Noordzee door een Amerikaansch schip in den grond gevaren. Dok hiervan werd de bemanning gered. U i t D u i t s e h I a n J. Op 1 Maart zal in Duitschland voor de eerste maal een nationale rouwdag worden gehouden voor de in den oorlog gevallenen. Volgens het wetsontwerp zal steeds de zesde Zondag voor Paschen, dus ditmaal 1 Maart, een rouwdag zijn. In schouwburgen en concertzalen zullen alleen ernstige werken ten gehoor© mo gen worden gebracht. In alle kerken zullen godsdienstige plechtigheden wor den gehouden en van een tot kwart over een zullen alle kerkklokken lui den. Gedurende twee minuten ral het werk overal stilstaan. In den Rijksdag zal een plechtige herdenking plaat» vin den. De lïitnoodigingen tot het bijwonen daarvan zullen door den Rijkspreródent worden verzonden. Engeland, De nieuwste uitbreiding der Brit sche vloot is een duikboot, waarvan ge zegd wordt, dat zij de grootste ter wereld is. Zij is n.l. 350 voet lang, met een waterverplaatsing van 3600 ton in ge zonken toestand, en 2780 bij vaart aan de oppervlakte. De resultaten der proef vaart waren tevredenstellend. Uit Zweden. De luchtvaartconferentie tusschen de vertegenwoordigers der vier Scandi navische landen, welke op 25 en 26 Jan. plaats had moeten hebben, is uitgesteld tot Februari a.s., omdat men eerst het rapport dei- door de Zweedsche re geering ingestelde luchtvaart-co mmisrie wenscht af te wachten. Uit Spanje Bij eèn botsing te Barcelona tus schen twee watervliegtuigen viel een der machines omlaag. De aviafeur kwam in het water terecht en verdronk. Uil Cadiz wordt gemeld, dat Primo de Rivera verklaard heeft, dat het door het directoire opgestelde program tot uitvoering zal komen, hetzij door het direectoire, hetzij door de patriottische Unie, hetgeen op hetzelfde neerkomt. Uit Australië. Uit Brisbane wordt gemekt, dat Theodore, de premier van Queensland, gepleit heeft voor de vorming va* een afzonderlijken staat, die het N. en N.W. deel van N. Australië zou moeten om vatten. Uit ffvitsch-Indi Bij de opening der nieuwe zitting van het Indische parlement heeft de on derkoning Lord Reading gesproken over den erustigen toestand, die is ontstaan door de ontdekking van eenige samen zweringen. eenige maanden geleden. Van alle kanten wordt thans toegegeven, al dus Lord Reading, zelfs door de meest overtuigde tegenstanders, dat bgxoudero maatregelen en bijzondere wette* m de Bengalen .noodig zijn. Er zouden samenzweringen zijn ge smeed voor ernstige misdaden. "Wij hou den ons bezig met de uitgebreide gehei me vereenigingen, die in het geheim ernstige misdrijven voorbereide*. Uit de Ver. Staten. De Senaat heeft met 45 tegen 22 stemmen geweigerd de kwestie te be handelen van de elevatie der kanonnen aan boord van 13 Amerikaansche oor logsschepen om even sterk te worden als de Britsche schepen. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 16—19 Jan. Bevallen: M. Vcrhage, geb. Pieterse, d. H. Bakker, geb. vat* Schijndel, d. Overleden' J. van Keulen, 15 j., zoon ran J. van Keulen en N. de Bruine.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2