So. 12. Donderdag 15 Januari 1925 1 63 Jaargang Rfaeumatièk QURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAN D. DE ZOMERTIJD» Hef Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld; 1« het Zijn Excellentie bekend, dat het overgroote meerendeel van het Neder- landsche volk verlangend uitziet naar het, over het geheele jaar, handhaven van den Amsterdamschen tijd? Is Zijn Excellentie bereid, gehoord die verlangens, bekend met de wem eken der Tweede en Eerste Kamer der Staten- G^neraal, gezien het minderheidsrapport der tijd commissie ea de vele daarin ge noemde bezwaren voor den landbouw e.a. «u ter geruststelling voor diegenen, die van den zomertijd displeizierongemak en schade ondervinden, mee te deelen, dat van hem binnen voegzamen tijd maat regelen tot afschaffing van den zomer tijd Ie verwachten zijn? vorige periode ook 2 jaar lid van den raad was na hel bedanken van den heer D. V. Hiele. Zeeuwse fa-V laanderea O. D. Met ingang van 1 Februari a.s. is benoemd tot klerk 2e klasse ter secreta rie te Terneuzen de heer G. de Raad, ambtenaar ter secretarie der meente Meeuwen. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 4 tot en met 10 Januari, in de Prov. Zeeland bedroeg Roodvonk Arnemuiden Dipfateritis Brouwershaven 1; Middelburg 1, Philip pine 1. (Voor verder Stad en Provincie zie men hel yBijvoegsel). MR. TROELSTRA. Q« heer tmr. P. J. Troelstra heeft, naar fïet Volk meldt, aan liet bestuur van de S. Di. A. P:. (bericht gezonden, idat hg geen oandidntuur voor het partijbestuur meer «tasmoemt. INSCHRIJVING OP TWEEËRLEI VOORWAARDE. Be heer Schaper heeft aau den Mi nister van Waterstaat gevraagd of hij wil mededeelen, met welk doel in den laataten, tijd verschillende aanbestedin gen vanwege het Ministerie van Water staat plaats hebben, waarbij inschrijving wordt gevraagd op tweeërlei voorwaarde, a. met inachtneming van de 48-urige, en b. met een 55-urige en zelfs met een 62- urige werkweek en of de Minister wel licht van oordeel is, dat de concurrentie met het buitenland of gebrek aan een voldoend aantal arbeidslcrachten lot dit sfelaal leiden moet. OR V5RGOEDIXG AAN DE VISSCHERS DER ZUIDERZEE. E«n wetsontwerp is ingediend ter re geling der tegemoetkoming aan de Zui- derxeovisschersbevolking enz. wegens de schade, welke de afsluiting der Zuider zee 'hnn mocht berokkenen. Da regeering stelt voor dat le. aan beJangliebbenden en hunne kinderen mjvêrheidsonderwijs zal kun nen verstrekt op de wijze, als thans reeds in de Nijverheidsonderwijswet is gere geld üe. ter verkrijging van arbeid aan belanghebbenden hulp en voorlichting en aan hunne kindereu zooveel mogelijk voorlichting bij beroepskeuze zal worden verschaft, zoo noodig onder toekenning Wan financieelen steun, terwijl ook dc mogelijkheid tot verplaatsing van bedrij ven onderzocht zal kunnen worden 3®. crediet verleend zal kunnen wor den, Duo noodig door een op te richten vereeuiging. die de credietbehoeften met (de daartoe jaarlijks beschikbaar gestelde gelden zal verzorgen, of wel rechtstreeks <k>or of vanwege hel Rijk; 4e. vooorkeursrecht tot het kosteloos werkrijgen van een vergunning tot uit oefening der visscherij op de afgesloten tZmiderzee kan worden verleend 5e. op den voet van de kostwinners vergoeding, bedoeld in art. 38 der Dienst plichtwet, uitkeering in geld kan wor den gegeven. KERKNIEUWS. - Voor een meer systematische op leiding der predikanten bij de Geref. Ge meenten heeft ds. Kersten te lerseke thans een fonds van F 14.000 bijeen Te 's-Gravenhage is in den afge- loopen nacht op 77 jarigen leeftijd on verwachts overleden de Opperrabbijn der Nederlandsche Israëlitische Gemeen te te Den Haag A. van Loen, vroeger Rabbijn te Amsterdam en Opperrabbijn te Groningen. Uit Stsö en Provincie. Uit Walcheren. Gisteren kreeg een Engelsch vlieg tuig van de Imperia,! fAir way, op weg van Londen naar Amsterdam, een gebrek aan den motor. Men keerde terug om op het terrein bij VJissingen te landen, maar moest nabij den Kruisweg onder Veere neerkomen, wat zonder verdere onheilen geschiedde. Het toestel ligt daar onder politietoezicht zijn lot af te wachen. U i t 0 u i d-E e v o 1 a n d. Met ingang van 1 Februari a.s. is te s Heer Ar ends kerke lot agent van den Raad van Arbeid te Goes be noemd a© heer M. Vogelaar jn plaats van den heer W. P. Markusse wieu tegen dien datum op verzoek eervol ontslag is ▼«rloend Uit Tholen. Boor het hoofdstembureau is tot lid v*m den gemeenteraad van Tholen gekoaen in de vacature J. L. Geluk, de buur Jac. Quist, Chr. Hist, die in de LOOP DER BEVOLKING. In O. en Wl. Souburg telde de volking op 31 Dec. '23 2204 m. en 2152 vr., samen 4356. Geboren werden 44 m. en 41 vr.: er hebben zich gevestigd 224 m. en 231 vr. F.r overleden 20 m. en 18 vr., en er vertrokken 246 m. en 260 vr. totaal 266 m. en 278 vr. Alzoo een vermeerdering van 2 mannen en een vermindering van 6 vr. De bevolking op 31 Dec 1924 bedroeg 2206 m. en 2146 vr. totaal 4352 per sonen. De bevolking van Sas van Gent telde 31 Dec. '23 1406 m. en 1346 vr., samen 2752 personen. Zij vermeerderde door geboorte met 34 m. en 23 vr., totaal 57, door vestiging met 144 m. en 161 totaal 305. Zij verminderde door overlijden met 10 m. en 15 vr., samen 25; en door vertrek met 122 m. en 112 totaal 234. De bevolking Term'eerderde dus met 46 m. en 57 vr.N samen 103, zoodal de bevolking op 31 Dec. '24 bedroeg 1452 m. en 1403 vr., samen 2855. current van de kweekschool voor de zeevaart in Amsterdam en Delfzijl had de overtuiging, dat hel nu prachtig ging. Over de hosten van dit alles stapte men heen met een voor deze plaats, waar de belastingen meer dan drukkend zijn, verbijsterend optimisme. De school zou groeien en bloeien en straks ook Wel een nieuw gebouw krijgen, daarvan was men in enkele kringen overtuigd. Natuurlijk zijn er ook anderen, «lie min der optimistisch zich uiten, maar met pessimisten houden we hier in Delf zijl geen rekening. Hoe de kwestie zal worden opgelost is natuurlijk nog niet te zeggen, 't Ra dicaalste zou zijn en misschien ook wel in den geest van een der partijen als men tot hoofd van het internaat ging aanstellen «2en pooligen bootsman met een stevig eindje touw. Dan was de strijd gauw finaal uit. Maar wie prijs stelt op het behoud der Zeevaartschool en dat doen wij hier in Delfzijl toch nog wel denkt er anders over. Het zou gewenscht zijn om «ïens een com missie van onderzoek te benoemen, staan de geheel buiten de partijen, liefst ook enkele personen builen Delfzijl tellende, die aan den raad eens rapport uitbracht wat de eigenlijke oorzaak van het con flict is en advies over wat er nu te doen staat. En het lijdt geen twijfel, of dit rapport zal heel andere uitingen be vatten, dan thans waarschijnlijk van of- ficieele zijde zullen worden gehoord" het voorloopig nog geen gouden bergen Er is nog geen winter geweest, zoodat men in dit opzicht in het bedrijf ook nog niet den minsten tegenstand heeft gehad H e t s s. J ndrapoe r a". Het passagiersschip „Indrapoera", in aanbouw op de werf der Kon Mij. „de Schelde" voor rekening van den Rotler- damschen Lloyd, zal dit voorjaar te wa ter worden gelaten. Vermoedelijk vertrekt het schip 19 September a.s. voor de eerste reis van Rotterdam naar Batavia. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Benoemd is tot hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, als opvolger van prof. N. v. d. Waay, de bekende kunstschilder H. J. Wolter. Het bestuur der vereenigiug tot be oefening van Overijsselsch Recht en Ge schiedenis heeft eeu 25-tal personen uit de provincie Overijssel tegen begin Fe bruari tot een vergadering te Zwolle uit- genoodigd om daar plannen le beramen lot de oprichting van een rereeniging, die zich ten doel stelt de bescherming der schoonheid dezer provincie. Het ligt in de bedoeling dezer vereeniging werkzaam te doen zijn dn den geest der groote Nederlandsche vereeniging Heemschut. ONDERWIJS. Geslaagd aan de universiteit fe Utrecht voor het candidaatsexamen in d© rechten ,de heeren G. W. A. de Veer en J. J. Snoep, beiden alhier. - Geslaagd voor het diploma Boek houden, vanwege dc Federatie van Han dels- en Kantoorbedienden Vereeni- gingen in Nederland (Mevcurius diploma) de heer J. L. v. d. Driest, leerling van den heer J. C. Mcijboom, alhier. Het conflict aan de Zeevaart school te Delfzijl. Naai- aanleiding van het conflict aan de Zeevaartschool te Delfzijl, een con flict, dat toegeschreven wordt aan de ontactische verdeeling van bevoegdheden van den directeur der school en den commandeur van het internaat, die thans het internaat heeft verlatenen tijdelijk vervangen wordt door den praktijk leeraar van de Zeevaartschool, schrijft men aan liet N. v. h. N. „Door dit internaat is aan de school te Delfzijl kunstmatig leven ingeblazen. De reclame, die men er mee heeft ge maakt, had ten gevolge, dat van overal uit Nederland de jongelui kwamen. Men gevoelde zich in Delfzijl al haast een con- RECHTZAKEN. De chauffeur Wj. J van R. te Eind hoven, die als bestuurder van een vrachtauto door roekeloosheid het be kende ongeluk op den Geldropschen weg heeft veroorzaakt, waarbij een vrouw gedood is, is door het gerechtshof te 's-Hertogenboseh veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Woensdag heeft voor het gerechts hof te 's-Gravenhage terecht gestaan de dienstbode A. van H. uit Den Haag, be schuldigd van diefstui van geld, gor dijnen, kopjes en schoteltjes, wijn en champagne enz. ten nadeele van de mevrouw, bij wie zij in betrekking was De I-Iaagsche rechtbank heeft haar ver oordeeld lot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O. M. was van dat vonnis in appel gegaan. Bekl. bekende gedeeltelijk. Haar ver loofde, die achteraf echter reeds ge trouwd en vader bleek le zijn, had haar tot de feiten aangespoord en had zelf de meeste dingen weggenomen De procureur-generaal eischte be- 'estiging van het vonnis a quo, waarbij de verdediger zich aansloot HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De .rentestand van de Neder landsche Bank. Nadat de Nederl. Bank op 13 De cember haar verschillende tarieven met 1/2 pet. had verlaagd, heeft zij met ingang 'un heden, 15 Januari, haar renletarie ven opnieuw over de geheele rij met i/2 pel. verminderd. Deze zullen nu voort aan als volgt zijn Wisseldisconto 4 pet Promessendisconlo 4% Beleening v. binncnl. effecten I1/2 buitenl. effecten 5 goederen 4 Voorschot, in rekening-courant öi/2 o De oesterteell. Men meldt aan de ,',N. R. Ct." uil Zeeland Onder dc visscherijbedrijven heeft de kunstmatige oesterteelt in dc Zeeuwsche' Stroomen sedert de. laatste halve eeuw- de voornaamste plaats welen te verove ren en geen wonder dus, dat 't wel en wee van dit bedrijf steeds de grootste aandacht Vraagt, omdat er zooveel belangen van groo leren en kleineren bij betrokken zijn. Indien in het najaar de campagne be gint, treedt onmiddellijk de fmanciêele kwestie op den voorgrond oesters zijn nu eenmaal een lucratief consumpfiemid- del en dit tot afname te dwingen behoort tot de onmogelijkheden. Na den oorlog is men met angst gaan afvragen of bij de misère die alomme was ontstaan, het oeslerverbruik niet zou dalen tol een minimum, waardoor het Zeeuwsch bedrijf in een moeilijken toestand zou komen Gelukkig is «lit niet bewaarheid. Zeer langzaam herstelde zich het bedrijf, wat de handel aangaat, en ook thans wordt gezegd, dat de. uitkomsten van dien aard zijn gedurende het thans loopende sei zoen, dat men zeer dankbaar mag zijn Enorme voorraden oesters zijn er niet voorhanden, de prijzen goed, de afname beduidend, zoodat alles samenwerkt om De huldiging der Indië-vliegers zal in Den Haag plaats hebben den 2den Zaterdagmiddag na hun terugkeer luer te lande. Bezoldiging directeur van den postchèquedienst Onder overweging, dat. teneinde in de leiding van den Postchèque- en Giro dienst te kunnen voorzien op een wijze, welke voor de heropening en de voort zetting van dien dienst de gewenschte waarborgen schonk, een afwijking wordt vereisclit van de bepalingen van de Be zoldigingsbesluiten Burgerlijke Rijksamb tenaren 1920, is bij Kon. besluit bepaald5, dat de salarieering van J. Lazonder, van zijn benoeming af in het ambt van di recteur van den Postchèque- en Giro dienst en zoolang hij dit ambt bekleedt, zoodanig zal worden geregeld, dat deze uit bedoeld ambt een inkomen zal ge nieten tot een vast bedrag, ais «ïoor de Kroon wordt vastgesteld. Draadlooze telefonen v o o 1* de binnenscheepvaaart Het Onderwijsfonds voor de Binnen scheepvaart heeft eenigen tijd geleden een Radio-commissie ingesteld om de mogelijkheid te onderzoeken van het op richten van een draadloos-telefonische organisatie voor de Binnenscheepvaart. Het ligt in dc bedoeling de daarvoor in aanmerking komende binnenvaartuigen uit te rusten met een ontvangtoestel voor dé draadlooze telefonie, waardoor de schijipers uit hun isolement zullen wor den verlost Het Onderwijsfonds voor de binnenvaart stelt zich voor niet alleen lezingen voor de binnenschippers te la ten houden, doch ook langs draadloos- telefonischen weg onderwijs aan schip pers en schipperskinderen te doen ge ven. De commissie, tlie onder leiding slaat van den heer G Ruy te Rotter dam, is reeds goed met haar werk zaamheden gevorderd. Gisteravond heelt zij te Rotterdam een bespreking gehou den met vertegenwoordigers van een aan tal binnen- en buitenlandsche fabrieken over de levering der toestellen, waarbij demonstraties werden gehouden Ind. Stoomvaartlijnen. Van Rensselaer, 13 Jan. v. Plymouth n. Havre, Barbados n. Amsterdam Medan, p. 13 J^n. Pantellaria, Rotter dam n. Java. Insulinde, 13 Jan le Belawan v. Rot terdam. Jacatra, 14 Jan v.m. 7 u te Padang v. Rotterdam Ameland, 14 Jan. v.m. 8 uur te Mar seille, Java n Rotterdam. Sumatra, 14 Jan te Batavia v. Am sterdam. Koningin der Nederlanden, 14 Jan. v. Batavia n. Amsterdam. Stoomvaartlijnen op N.-A merika. Rotterdam, 14 Jan. n.m. 4 u 30 m. v. Boulogne, Rotterdam n. New-York. Rijndam, 13 Jan. n.m 10 uur 695 mijl v. Scilly, New-York n Rotterdam, wordt 16 Jan. v.m. 9 uur te Plymouth verwacht. en Jicht zijn twee zoo pijnfij'fce ziekten, dat het voor den daaraan lij» denden patient een ware ver-» lossing is, daartegen een werk zaam en pijnstillend middel te kunnen verkrijgen. De alora bekende Aspirin - tabletten .f&wpx", die bij allerlei ziekten proefhoudend gebleken zijn, verschaffen ook de snelste hulp in gevallen van rheuma- tiek en jicht. Men verlange echter alleen de echte Aspirin- tabletten .f&ayeh," In origineele verpakking met den oranje band. LEGER EN VLOOT. ovan een voor goede resultaten te rerkrijgen, al zijn genomen wijziging van de Oienstplicht- Reorgani satie van het voor- oel'euingsinsttuut Volgens de Avp. ligt het in de bedoe ling een wetsontwerp in te dienen tol wijziging van de beslaande Dienstplicht wet. waarin o. m. vastgesteld zou wor den, dat alleen degenen die tot dienstplich tige bestemd zijn. in de gelegenheid zul len worden gesteld om het diploma als voorgeocfende le verwerven. De heer Duymaer van Twist richtte tot den minister van oorlog de volgende vragen - lo Is het juist, dat voor het jaar 1925 de toelating tot het vooroefeniugsin- slituul is gesloten, zoodat ook bet oprich ten van nieuwe klassen dit jaar niet meer mogelijk zal zijn9 2o. Zoo deze vraag bevestigend be antwoord wordt, wordt deze maatregel dan getroffen op grond 75 Cis. (Ingez. Med.) wet betreffende het aannemen van vrij willigers bij de vooroefeningen? 3o. Zoo ja, loopt in dit geval dozo maatregel niet vooruit op de wettelijke voorziening, waarvan de zekerheid ont breekt of zij vóór 1926 het Staatsblad zal hebben bereikt? lo Indien de wettelijke voorziening niet vóór 1926 tot stand zal zijn gekomen bestaat dan niet hel gevaar, dat ten ge volge van het sluiten van de toelating, de werkzaamheden bij het vooroofeningsiu- stituut uit oorzake van gebrek aau leer lingen, in 1926 geheel of ten deele zul- len moeten worden stopgezet? Bezuiniging bij iiel leger 1 N. 'O. I ndië. Binnenkort worden bij het leger de volgende bezuinigingen doorgevoerd do motorartillerie te Weltevreden en de compagnie strijderswielrijders worden opgeheven, het aantal ordonnans-wicirij- ders wordt ingekrompen; dc kaderoplei- ding wordt tc Magelang gecentraliseerd, en dc generaalsrang van den geneeskun digen dienst facultatief gesteld VERSCHILLENDE BERICHTEN. Voor de betrekking van klerk ter secretarie te Hilversum is, naar bet „Weekblad van den Bond van Neder landsche Gemeenteambtenaren" meldt, door niet minder dan 3000, zegge driedui zend, personen gesolliciteerd. Aangezien de bezoldiging van die betrekking meer dan duizend gulden bedraagt, en iljerhal- ve de sollicitatiestukken gezegeld moe ten zijn, komt de niet geringe som van minstens f 900 aan zegels, vermeerderd met een bedrag van ten minste f 300 aan postzegels, totaal f 1200 ten voordeele van 'srijks schatkist. Als verdacht van de inbraak in de villa van den heer Gloe tc Hoek van Holland is gisteren de 20 jarige Pt v. d. W,.s van daar, gearresteerd. Er zijn eeni- Wgc uit de villa afkomstige servetringen op hem gevonden. De 53-jarige G. is met zijn honden kar op den straatweg Deventer - Apel doorn vlak voor zijn woning gegrepen door een auto. De hond was dadelijk dood. De man, die inwendig zware kneu zingen, «jeu beenbreuk en een schedel fractuur bekwam, is spoedig daarop, in ziju woning overleden. De veehouder J. K te öoslerzjee heeft Dinsdag een trap van een koe ge kregen, die zoo ernstig is aangekomen, dat hij gisteren aan de gevolgen is over leden. De schippersknecht, die gearres teerd was op vermoeden den brand te

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1