M|S5BLANCHE f 1987.67. te Zutphcn is veroordeeld lot 2 jaar ge vangenisstraf. Bekl. werd nu beschuldigd van tien rijwieldiefstallen. Hij bekende. De ambtenaar van hel O. M. zeide, dal deze bekl. tenminste een 74 van deze diefstallen heeft gepleegd. Hij eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, Bekl. erkende ,dat hij ongeveer eens per week een rijwiel wegnam om in zijn onderhoud te voorzien. LANDBOUW. Bij den landbouwer J. It. Ie Me 1 i s- 'liorkc is onder zijn veestapel mond- en klauwzeer uitgebroken - Te N i s s e werd Dinsdag de cindles van den fruitverpakkingscursus gehouden in tegenwoordigheid van den heer v. d. Plassche, Rijksluinbouwconsulenl, door wien het ontstaan en de noodzakelijkheid van deze cursussen nader werd toege licht Hel diploma werd uitgereikt aan G Nieuwenhuijse. C. Fierloos, B Bou- dens, G. M. de Back, Joos Mol, P. Hoo- gesteger, M Eckhardt, M. Nieuwenhuijse, Jan Kloosterman, J Tolhoek JrAdr. Nieuwenhuijse De heer Fierloos dankte namens zijn mede-cursisten den onderwijzer, den heer W. J. Robijn van Ovezand, voor het ge geven onderwijs Door don onderwijzer werd eveneens dank gebracht voor de aangename sa menwerking en de Beschikbaarstelling van lokaal en fruit Dc heer v d. piqssche feliciteerde den deelnemers mei Bel behaalde diplo ma en beantwoordde nog eenige vragen door hen gesteld Oud-leerlingen -R L. W. S. Dinsdagmiddag vergaderde in 't Schut tershof te Goe s de vereeniging van oud leerlingen der Goesche Rijks Landbouw Wjnterschool, onder voorzitterschap van den heer D W. Lindenbergh te 's H. Arendskerke Door bijzondere omstandigheden be reikte ons lot onze spijt daarvan geen verslag We onlleenen daarom aan andere bladen kort de volgende bijzonderheden. Dit jaar zal een excursie naar Zwitser land worden gemaakt Uit het jaarverslag bleek, dat het be stuur tevergeefs getracht heeft in Schou- wen-Duiveland een kring te vormen Wel is zulk een kring opgericht voor Wal cheren, Zuid- en Noord-Beveland en een voor Tholen, St Philipsland en West- Noord-Brabant. Besloten werd met 28—9 sl om van de contributie (f2) de helft te bestemmen voor den kring waartoe men behoort. Tot voorzitter werd herkozen de heer D. W. Lindenbergh, die eerst na sterken aandrang zich herkiesbaar stelde. Tot be stuurslid voor N. Beveland de heer J. S. de Regt te Kats Daarna hield dc heer 0. Stevens, di recteur der L W. S., een lezing over enkele punten op landbouw-economie HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De treil vis sell er ij. Naar het Volk verneemt, heeft liet rijk besloten ,dit jaar geen steun te ver- leenen aan de treilvisscherij. Onder die omstandigheden heeft het gemeentebe stuur, van 's-Gravenhage, dat zich in beginsel tot steun bereid verklaard liad, mits de regeering opnieuw zou mee werken. eveneens van steunverleening afgezien VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Naai" de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, zijn twee Belgische loodskotters uit Vlissingen definitief te Antwerpen aangekomen. Drie andere ioodsbooten zullen over een veertien dagen volgen. De rest zal tegen het ein de der maand te Antwerpen zijn. Met ingang van 1 Febr. 1925 zal de nieuwe tramlijn BreskensNieuwviiet Cadzand voor het passagiers vervoer opengesteld worden. De Echo de Paris meldt, zoo bericht de correspondent der N, R. Crt. te Pa rijs .dat de auto-firma Citroen voorgoed afziet van haar poging om Colomb Bes- jar door een vasten auto-dienst met den Niger te verbinden wegens roerigheid in den Sahara, waarvoor de overheid alle verantwoordelijkheid afschuift. De firma beschuldigt haar, dat zij haar niet ge waarschuwd heeft. o D u u r t e - a c t i e Spoorwegper soneel. Men bericht aan het Centrum, dat door de Directie der Ned. Spoorwegen in opdracht van den Raad van Commis sarissen aan de Vakorganisaties is mede gedeeld .dat het gevraagde onderlioud tnet dien Raad in zake de extra uil- keeringen niet verleend kan woorden, wij] deze aangelegenheid de bedrijfslei ding raakt, welke uitsluitend lot de be voegdheid der directie behoort. Lichtschip Haaks. Aan den minister van marine is Dtns- dagav*ï(,f e( volgende telegram verzon- Dc Vereeniging voor de Zeevaart te Rotterdam in vergadering bijeen, gelezen hebbende dat het lichtschip Haaks is binnengehaald en daarvoor geen reserve lichtschip is gelegd, verzoekt Uwer Ex cellentie alsnog maatregelen te willen doen treffen, dat in verband met de be langrijke positie van dit lichtschip en het heerschend jaargetijde ten spoedigste aldaar een reserve-lichtschip wordt ge legd. LEGER EN VLOOT. De seiner-majoor W|, Koster wordt 15 Januari tijdelijk verplaatst van het wachtschip te Vlissingen naar Wil lemsoord. De bootsman C. Vermeulen, dienend aan boord van het wachtschip te Vlis singen, is met ingang van 15 Jan be stemd voor de marine jachtclub. De officier vau administratie 2e kl. J A. Decider is van van Willemsoord overgeplaatst naar Gorinchem aan boord van Hr .Ms. inslructieschip Schorpioen en aan boord van Hr. Ms. Van Speyk vervangen door den officier van admi nistratie 2e kl. L. A. van Houle Een Turksche studiecommissie voor den onderzeedienst, bestaande uil twee zee-offiereu en een ofiicier van den stoomvaartdienst in Turkije vertoeft thans in ons land» Gisteren heeft zij de schcepbpuwwerf Feyenoord te Rotter dam bezocht en de in het gemeentedok liggende K XI en de in aanbouw zijnde onderzeeboot van hel O-type bezichtigd. Vandaag werd een bezoek aan Nieuwe- diep gebracht ter bezichtiging van de IC XII. d.ic zich daar bevindt tot het maken van proeftochten. Onderzoek naar de algemeen e praclische intelligentie van dienstplichtige. Bij een gedeelte van de lichting 1925 zal bij wijze van proef, bij 10 keurings raden een onderzoek worden ingesteld naar de algemecne prachlische intelli gentie van de dienstplichtigen. Daartoe wordt te Utrecht een permanent bureau voor psychotechnisch onderzoek bij de landmacht opgericht, bestaande uit een officier en een schrijver. Het zal worden gevestigd in de gebouwen der militaire gymnastiek- en sportschool. „Men moet niets afschaffen", zeide Prof Bolland. En zeker niet het motto Geef MIJ maar; (Ingez. Med.) BUITENLAND. DE FINANCIEELE CONFERENTIE Gisterenmiddag is de in de klokkeka- mer van de Quai d'Orsay te Parijs de financieele conferentie geopend, die als hel ware een gevolg is van de Londen- sche conferentie in Augustus, toen het Dawes-rapport werd aangenomen. De eerste zitting werd natuurlijk ge heel ingenomen door openingsplichtple gingen een lange redevoering van Cle mente!, en niet minder lange antwoorden van Churchill en de andere delegaties. Doch zooals het meer met conferenties gaat de belangstelling gaat ook naar wat er niet op de openbare zittingen behandeld mag worden, doch des te meer „in de gangen",. Steeds wordt nog het beste werk ge daan in de particuliere gesprekken. Zoo hebben Churchill en Clementel „vriend schappelijk en ongedwongen" gesproken over de intergealüeerdc schulden, hoe wel daar op de conferentie niet over ge praat zal worden. Hierover zal misschien wel geconfe reerd worden in Maart of April te Brus sel Intusschen heeft Frankrijk, volgens een bericht uit Washington, het bij Amerika verkorven, door zijn laatste nota. Men had daar gehoopt, dat Frankrijk met defi nitieve plannen aan zou komen. Voor stellen zooals die welke op het «chrappen van rente in het verleden en in de toe komst tot het eind van het moratorium aandringen, worden als een feitelijke be- Icediging opgenomen. Vanmiddag te 5 uur wordt verder ge confereerd en men hoopt dan het rapport der financieele deskundigen voor zich te hebben, die bela,st zijn geweest met hel voorbereiden der conferentie. Het is, eigenaardig genoeg, iets bijzon ders, dat voor een conferentie, hij baar openiug, alle voorbereidingen gereed zijn. Wij zijn benieuwd, hoe deze conferen tie het Maar speelt de verdeeling van de Duitsche schulden te regelen, zonder de kwestie der onderlinge schulden aau te roeren. Reeds is aangetoond, dat deze niet los van elkaar te houden zijn. Voor deze conferentie hebben deskun digen zich de laatste maanden bezig ge houden met de problemen, waarover de gedelegeerden zullen beraadslagen. Hun uiteenzetting vajn deze kwesties is vast gelegd in een zeer uitvoerig stuk, dat in drie gedeelten is verdeeld Het eerste gedeelte bevat de regeling van de rekeningen tot 1 September 1924, op welken dag het Dawes-plan in wer king trad Het tweede gedeelte heeft be trekking op de verdeeling der ontvang sten, tyaarover men de eerstvolgende ja ren zal komen te beschikken, de Vast stelling van de prioriteit enz. Het derde gedeelte betreft de belangen met betrek king tot dc Centraal-Europeesclie mo gendheden. —o- DE KABINETSCRISIS IN BUITSCIILAND. Er wordt nog steeds aan de oplossing gewerkt, en het is nog heel vaag, hoe liet eind zal zijn. Marx had de opdracht van den rijks president een zaken-kabinet samen te stellen, buiten officieel overleg met de partijen Doch nu blijkt, dat nog voort durend met de partijen de kwestie be sproken wordt, want hoe kan anders de Duitsche Volkspartij zich nu nog hebben uitgesproken geen kabinet der midden partijen te kunnen steunen, wat dan nu beteekent geen steun aan een kabinet, waarin geen Duilsch-Nationale elemen ten voorkonden? Of nu alle onderhandelingen met de Duilsch-nationale elementen zijn mislukt, of wat dan ook hedenmorgen werd uit Berlijn plots geseind, dat de vorming der nieuwe minderheidsregeering uil demo craten en Centrum met steun der sociaal democraten heden venvacht wordt Stre- semann, die tot de Duitsche Volkspartij behoort en anderhalf jaar lang minister van buitenlandsche zaken is geweest (lang voor een tegenwoordig ministeriel) zou dan geen deel meer van de regeering uitmaken Er worden zelfs al namen genoemd fvan het nieuwe kabinet Dr. Marx, rijkskanselier, en minister van buitenl zaken, Binnenl zaken Dr Koch: Landbouw Graaf Kamer,- Economie Dr. Kammfilanscn. FinanciënLuther; Rijkswcer; Gessier; Justitie Staatssecretaris Joel; Arbeid Braun. Het is ook njpgelijk, dat Staatssecre taris Schubert de portefeuille van buit. zaken zal krijgen. Men zal goed doen een officieel bericht af te wachten Een minderheidsregeering van demo craten en Centrum beschikt in den Rijks dag "Over 101 stemmen, gesteund door de soc. dem. met 131 stemmen, is 232 stemmen Daar staat dan de groote oppo sitie der Duilsch-nationalen met 111 st. en de Volkspartij met 51 st. tegenover, plus de kleinere partijen. Zeer hecht is de basis niet. En daar waren de verkiezingen nog wel om be gonnen I LOERE WEER RIJKSDAGPRESIDENT. De rijksdag is tenminste weer begon* nen met een verstandige d.aadde verkte- ting van den sociaal democraat Loebe tot rijksdagpresid^ent, en wel mgt 231 te gen 447 stemmen. Wallraff, den aftreden- den voorzitter, kreeg 112 stemmen. De vorige keer was Loebe met alge meen© stemmen gekozen, want hij bezit ook zijn tegenstanders erkennen 't alle mogelijke eigenschappen, die hem voor het ondankbare werk geschikt ma ken. De stemming van thans ging dan ook niet tegen zijn persoon of bekwaam heden, maar is louter politieke partij strijd om de eer van de hooge waardig heid. Men was onzeker, wat het centrum zou doen, die mogelijk verdeeld zou stem men. Blijkbaar heeft toch de groote meerderheid zich voor Loebe uitgespro ken. die dadelijk bij eerste stemming de volstrekte meerderheid, had. Zijn openingsrede werd, voor een deel geboycot door de communisten., die boos waren dat geen woord over de politieke gevangenen werd gezegd. Rutli Fischer, de communistische ijveraarster is weer te- terug, en met haar heeft een rijksdagpre sident het niet gemakkelijk Toch heeft de rijksdag, na langdurig debat, nog kunnen besluiten, in de vol gende zitting eenige onderwerpen te be handelen van niet politieken aard. -o- DE KEULSCHE ZONE. De Geallieerden zullen niet antwoorden op het Duitsche antwoord aan den Raad van Ambassadeurs, inzake de ontruiming der Keulsche zone. De Raad van Ambas sadeurs zal het volledige gedetailleerde rapport van de inlergeallieerde militaire controle commissie, dat tegen het einde van deze maand verwacht wordt, af wachten. Hij zal dan de Duitsche re geering in kennis stellen met de tekort komingen inzake de ontwapening en de demobilisatie. BEKNOPTE ittEDF.DEELINGEN. Uit België. In verband met de tooencmende onveiligheid in sommige ipdustrie-centru, is, naar de correspendent van dc N. R. Crt. te Brussel meldtherhaaldelijk reeds in ministerieele kringen hel vraagstuk der immigratie van buitenlandsche werk krachten besproken geworden. Thans is een officieele statistiek opgemaakt, waar uit blijkt, dat circa 20.000 vreemde ar beiders: 15.600 in de ïnijnen, 1300 in fa brieken en bedrijven, in België werk zaam zijn. De Italianen zijn het talrijkst met 5400 man; Algerijnen, Tunesiërs en Marokkanen zijn cr 3600, Polen 2750, Franschen 2100 Nederlanders 1200, Serviërs 400, Tsjecho-Slowakken 40Ó, Russen 130, Spanjaarden 110, Duitschers 100, Engelschen 75. Er zijn ook enkele Syriërs, Abessiniërs, Zwitsers, Turken en Senegaleezen. Sedert 1923 is de Toevloed van vreem de arbeiders vóór den oorlog telde men cr nauwelijks een paar honderd evenwel aan het afnemen, zoodat nu ook geleidelijk het toezich kan worden ver scherpt en heel wal strenger voorwaar den dan vroeger kunnen worden gesteld. Uit Duitschland. -- De betrokken rechters van instruc tie hebben gisteren besloten de in ver band met de zaken Kulisker en Barmat gearresteerde personen jnict "i vrijheid te stellen, met uitzondering van Salomon Barmat, zooals reeds bekend Julius Bar mat zou gisteren aan een nieuw verhoor worden onderworpen De gebroeders Barmat hebben thans eindelijk toestem ming gekregen hun verdedigers te raad plegen Dc door het O M aanbevolen instruc tie is thans zoowel in dc zaak Bar mat, als in de zaak Kulisker geopend. Uit Italië. De berichten over in beslagne mingen van verschillende dagbladen, huiszoekingen en aanhoudingen duren voort. Uit Marokko De voorspelling van Primo de Ri vera vau een maand geleden, dat de op stand van dc Ansjeras spoedig ouder- drukt zou zijn, is niet uitgekomen Hoe wel de Ansjeras nergens verder dan 15 mijl van de Spanjaarden afslaan, ruk ken deze niet op, daar zij zeker moeten kunnen zijn van hun verbindingen 10,000 geweren van de Ansjeras den straatweg Ccuta—Tetoean—Tandsjer be dreigen en, zoolang dat hel geval is, de linie van de Rivera, welke zicli, van blokhuizen voorzien, uitstrekt van de monding van de Rio Martin aan de Mid- dellandsclie Zee lot ettelijke mijlen ten Z.-O. van Alcazar, in gevaar blijft ver- feeeren. Uit Egypte. In anlwooord op de verklaringen van Zagloel Pacha heeft Sidky Pacha, de minister van binnenlandsche zaken, in een persgesprek met Reuter medege deeld ,dat deze moesten worden toege schreven aan verontwaardiging bij de Zagloelisten over de wetenschap, dat wanneer hun eenmaal het wapen van intimidatie en pressie uit de hand is ge slagen, hun dagen geteld zijn. Het laatste deel van Zagloels ver- Maring leidde tot het vermoeden, dat wanneer de Zagloelisten wear aan het bewind kwamen, dit een tijdperk van concessies aan Engeland, een tijdperk van schadelijke agitatie zou beteekeuen. Het land had deze politiek reeds meege maakt en zou ze niet meer gedoogen. Uit "Roemenië Als een der gronden van het koren- uitvoerverbod voert de „Dimineata" aan, dat de meelvoorraden in Roemenië bin nen drie maanden ongetwijfeld uitgeput zullen zijn. Een zware broodcrisis be dreigt het land. De laatste korenoogst is bij verre na niet groot genoeg geweest om de eigen behoeften des lands te dekken en des niettegenstaande heeft de regeering toch formeel vergunning gegeven voor den uitvoer van ongeveer 5000 wagons ko ren. terwijl in werkelijkheid 15 000 wa gons uitgevoerd werden. Men zal om de broodcrisis te ver mijden tot vermenging met maismeel bij de voorbereiding moeten terugkeeren of over moeten gaan tot den invoer van tarwe uil Amerika Uit de Ver. Staten. Uit Boston wordt gemeld, dat aard schokken waargenomen zijn in verschei dene districten van O Massachusetts. De Times meldt uit Milaan Na 7 dagen verboden te zijn geweest zijn de Justitie en de Avanti Woensdagmorgen weer verschenen .natuurlijk zonder een enkel artikel over de binnenlandsche aangelegenheden. Geen enkel oppositie blad in Italië levert commentaar op den binnenlandschen toestand. Nog steeds worden arrestaties gemeld, met en zon der incidenten. Uit Japan. In het voorjaar zullen vliegers een tocht om de wereld doen De Times meldt uil l'okio Het slaat It hans vast .dat de vlucht naar Europa, die is georganiseerd door het Japansche blad Asahi zich zal uitstrek ken tot Londen. De tocht heeft plaats via Siberië. Twee Japansche twee dekkers, uitgerust met 100 paardekracht Lorrain-Dielrieh motoren zullen de vlucht maken. Een vliegenier in dienst van de Asahi, een militaire vliegener, 2 mechaniciens, en een journalist, zullen de tocht medemaken De Asahi garandeert 30 000 pond Sterling voor deze vlucht, die op 1 Mei zal aanvangen. De vliegtuigen worden op 16 Mei in Londen verwacht MARKTBERICHTEN Opgave van den marktmeester Boter 11.17% .part. prijs f 1.27%. Eieren; f8.50, part prijs 1'9.50 Poeljes f 6.50, part. prijs f 7.50. Eendeieren 1' 8, part. prijs f 9 Opgave van den marktzetter van den I andbouw Boter f 1.17,3/2 ,part. prijs f 1.27"/» Eieren: f8.50, part. prijs f9.50. Poeljes f 6.50, part. prijs f 7.50. Eendeieren f 8. part. prijs f 9. Middelburg, 8 Januari Op de graanmarkt was de aanvoer matig. De volgende prijzen wprden besteed. Tarwe 1219, witte boonen 2131, ronde bruine boonen 2631, kroonerw ten 17—20 lange bruine boonen 18—25. Middelburg, 8 Januari Op <le vei ling werden d.e volgende prijzen besteed Boerenkool 5—22, molsla 55—68, bleemkool lsle soort 93—136, 2e soort 13—70, andijvie 19—55, veldsla 1—25, rammanas 18, alles per mand of ben, spruiten le soort 5—13, 2e soort 2—4, peeën 1,5—3, witlof le soort 28-30, '2e. soort 15, karoten 34. koolrapen 1,5— 2,5 schorseneeren 16, uien 5, blauwe poters 3, bonte poters 3, alles per K.G.; prei 1ste soort 71—83, 2c soort 31—36, rapen 20—37, selderij 8-32, alles per 10 bos; roode kool le soort 41—74. 2e soorl 11—23. snvoijekool 12—36, witte kool 1", alles per 10 stuksj Dorothea Royaal 3, bergamotten 6, goud reinetten le' soort 17—19, 2e soort 6—12 zure bellefleur 12-11, 2e soorl 3-9, Meipe ren 3, Giezer Wildeman .2—5, stoofperen 5, roode ribbing lc soort 10, 2e soort 5, ailcs per 100 K.G. Goes. 6 Jan Veilingsvcreeniging Z- Beveland Veiling vau Groene Chaumon- tel f 2—4, Wjnterlouwljes 1 -8 Wjnter- suikerij 2 5, Gieser Wildeman 3—7, Kleiperen 2—7, Pondsperen 37, St Re- mey 4—6, Diverse peren 1 12, Kroet- peren 0.50—3, Goudrcinetleu 14- 29, Sterappcls 8—13, Fransche Bellefleurs 47, Zure Bellefleurs 7- 21. Lanes Prins Albert 10-17, Court Pèndu 6-12 Zoete Armgaard 5-13, Zoete Campagner 6—13, Zoele Bellefleurs 4 10, Diverse appels 2—12, Kroetappels 1—4, Spruiten 12—14, Aardappelen 5.60, Schorseneeren alles per 100 K.G., Boerenkool 2.50 per 100 stuks, Hazen 3,74, Fazcnthanen 1,80 1,81 beide per stuk. 437ste STAATSLOTERIJ. 'kle klasse 3de lijst Trekking van Woensdag 7 Januari Prijzen van f 5000 5582 f 2000 12829 f 1000 2082 8608 r 100 558 9658 17117 21808 PRIJZEN VAN f 65. 7443 9681 20365 20387 22769 7473 9755 20381 20394 22784 9668 9770 20386 22718 22787 ADVERTENTIËN. In plaats van Kaarten Ondertrouwd C. M. v d. BURGT, en P LABRUIJÈRE. Bree E 133 Koudekerke 't Zand; D 188 Middelburg. 8 Januari 1925 Huwelijksvoltrekking 21 Janu ari as. Bij deze betuigen wij onzen op rechten dank voor de vele blijken van deelneming bij de ziekte en het overlijden van onzen Zoon. Broe der en Verloofde, LION COHEN, ondervonden. Tevens berichten wij, dal de zaak op denzelfden voet zal wor den voortgezet en bevelen ons daarbij ten zeerste aan, hopende' door nette en prompte bediening ons het vertrouwen waardig te maken. Aanbevelend. J. COHEN Middelburg. Gortstraat I 337 Voor de deelneming, ons be toond bij hel overlijden van onze geliefde Dochter. Zuster. Behuwd zuster en Tante, MAGDALENA SUZANNA BOURDREZ, betuigen wij l' hiermede onzen harielijken dank. Namens dc Familie I B BOURDREZ Rotterdam. 8 Jan 1925 De Burgemeester van Westka- pelle en Mevrouw WOLDRINGH VAN DER HOOP—ANDRÉ DE LA PORTE, zeggen dank voor de ont vangen gelukwenschen en bieden wederkeerig de hunne aan. Diakenen der Nederd Hervorm de Gemeente le Middelburg berich ten met dankzegging aan allen, die daaraan hebben bijgedragen, dat de op 1 December 1924 ge houden Wintercollecle met de la ter ontvangen giften in 't geheel heeft opgebracht de aanzienlijke som van twaaronder 1 bankbiljet van f200 -. 2 van f 40— 1 v*n f25.—, 28 van f 10.- Aan inschrijvingen 1 van f 250. 1 van f50.—, 1 van f25.— 1 van f 15, 1 van f12.50, 5 van f 10 -. 3 van f7.50, 11 van f5 1 van f 3.75, 1 van f 3.50. 10 van f 2.50, 2 van f 1.— Omtrent nummers en series der bankbiljetten kan men inlichtin gen bekomen bij den Secretaris Namens Diakenen voornoemd, J P. PIETERSE, Voorzitter K. KLAASSE, Secretaris. R J. DE MUIJNCK, Kassier.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3