diefstallen, benevens helers opgespoord. De<boefjes zijn 12 tot 16 jaar oud. Een te Moergestel gearresteerde in breker is dezer dagen uit zijn cel weten te ontvluchten. Op den vloer heeft de arrestant vat weten te krijgen. Toen h\j tot 't zand kon door dringen is hij met zijn handen en met een drinknapje aan het graven gegaan onder de flinke en sterke steunfundeering der toegangsdeur door. Voor deze deur is een portaal. Tot daaronder voort gewerkt, moest hij weer omhoog, en daar moest de vloer weer gelicht worden Een berg van zand en steen lag in zijn cel. Hij' heeft zeker aar dige bewegingen moeten maken om door hc-t gat te komen, doch het is hem ge lukt. Bij het portaal staat een ton. Daar op heeft hij wat steenstukken gestapeld en zoo heeft hij den hoogen zolderrand welen te bereiken om zich óp te trek ken. Op zolder heeft hij pannen gelicht, binnen gezet cm geen leven te maken en toen is hij op het dak gekropen om zich vervolgens neer le laten. En de wijk te nemen Inzake de misdadenreeks te Mnn- sterberg meldt de „Breslauer Zeitung" dat men Maandag op het land van Den- ke een vijver heeft laten leegloopen. Men vond slechts enkele inenschenbeenderen, doch de bodem van den vijver was zeer modderig, zoodat het mogelijk is, dat men nog verdere vondsten zal doen. In de LondendfiChe wijk Brixton is gisteren ingebroken in een juweliers-, winkel. Onmiddellijk werd, een honderd tal politieagenten uitgezonden om jaclit te maken op "de drie inbrekers, die inbre kers, die over de daken vluchtten. Een hunner werd bijna gegrepen doch wist nog met de beide andieren te ontkomen door zijn jas uit te trekken, die hij over het hoofd van den agent wierp, die liem op de hielen zat. Jn de zakken van d|© jas is het grootste deel van de buit te ruggevonden. Tijdens een voetbalmatch tc Ali cante ySpanje) werd de bal tegen een electrischen voedingsdraad geschopt, waardoor deze stuk sprong en op het voetbalveld neerviel. Een speler, die den draad wilde ver wijderen. werd door den electrischen stroom gedood. o ONTPLOFFING SUIKERFABRIEK ROOSENDAAL. Woensdagmorgen wilde men op de t'oóp. Beetwortelsuikorfabriek te Roosen daal (N. B.) de ruw-oliemotor van de smederij, die gedurende de campagne niet gebruikt is, weder in bedrijf stellen. Hiertoe moest de windketel, die dient om <len motor aan te zetten, weer op druk worden gebracht door gebruik te maken van zuurstof. Een geweldige ont ploffing was hiervan het gevolg Met een befligen slag spatte de ketel uiteen. De 30-jarige draaier. J. van den Wcy- gerl. gehuwd en vader van twee kinde ren. was op slag dood. Twee anderen, de 23-jarige ongehuw de arbeider W. Notenboom en de chef der smederij, A. Brant, werden door de wegspringende stukken ernstig aan het hoofd gewond Terder bekwamen de 18- jarigo L. de liaan en de surveillant P. Zwanen minder ernstige kwetsuren. Dadelijk was geneeskundige hulp aan wezig. Overbrenging naar het R. Iv. Gasthuis van de gewonden werd nood- ■akelijk geacht De rnaterieele schade in de smederij is aanzienlijk. Naar wij nader vernemen verkeeren de vier gewonden builen direct levensge vaar. (Hahd.) HET LANDGOED SÖHEYBEEIv. Behoudens goedkeuring van Ued Sta len heeft de gemeente Beverwijk aan mevr van Hattum Dekker aldaar ver kocht het buiten Schevbeek met onmid dellijke omgeving voor een bedrag van f 90000. onder servituut van altijddurende verplichting tot behoud van het goed1 als buitenplaats niet denken, dat ik daar eenvoudig als banneling heenging. De menschenhan- del werd toen al tegengewerkt, sinds dien, tijdens den opstand van de kolo niën en de vorming van de Vereenig- de Staten, is er natuurlijk een eind aan gekomen, maar in de dagen van mijn jeugd werden blanken nog als slaven verkocht naar de plantages en dat was bet lot waartoe mijn ellendeling van een oom mij had veroordeeld. De kajuitsjongen Rausome, van wicn ik het eerst had gehoord over deze af grijselijkheden. kwam soms bij me uit de achterkajuit, waar hij een slaapplaats bad en dienst deed. N'u eens verbond hij een kwetsuur, zonder klagen de pijn doorstaand, dan weer vloekte hij over de wreedheid van mr. Shuan. Mijn hart bloedde, als ik hem zag, maar de man nen hadden groot respect voor den eer sten stuurman, die naar zij zeiden de eenige zeeman was van hel heeie rom meltje en „nog zoo slecht niet als hij nuchter was Ik ontdekte een wonder lijke eigenaardigheid bij onze stuurlie den dat mr Riach humeurig, onvrien delijk en ruw was. wanneer hij nuch ter was, terwijl mr Shuan geen vlieg kwaad «leed, behalve wanneer hij dron ken was. Ik informeerde naar den kapitein, maar zij zeiden, dat de drank geen in vloed had op dezen man van ijzer In den korten tijd, dien inij gegeven Aan cte gemeente Beverwijk blijven nu nog het weiland aan de overzijde van den Velserweg, de groote moestuinen langs Vondellaan en Beecksanghlaan en de garage met de beide woningen. B UIT E N L A 'tl n. ENKELE GREPEN IN 1924. (Stot.) 1924 is het jaar geweest van verkie zingen. In Duitschland tweemaal, in Frankrijk, in Engeland, in Amerika. In Duitschland tweemaal In Mei en in De cember. En altijd weer opnieuw blijkt het in dit land, hoe moeilijk het is een. kabinet samen te stellen, met zooveel partijen, terwijl er sommige zich niet naar links, andere zich niet naar rechts willen oriênteeren. Het komt ook door de verscheidenheid van elementen in de partijen zelve Zoo is het Centrum eigenlijk geen partij eener bepaalde maatschappelijke groep, maar meer een godsdienstpartijvan Katholieken. En steeds loopt elke pr ging eener hechte regeeringsbasis uit op den onwil van een der partijen. Zoo ook thans. De jong ste verkiezingen waren nog wel uitge schreven, doordat de regeering, die be stond uit de zgn kleine coalitie (centrum, democraten en Duitsche volkspartij), uit breiding zoent om een meerderheid in den Rijksdag te vinden, endie niet vinden kon. Geen enkele combinatie lukte, niet met de jjociaal-democraten, evenmin met de Duitsch-nationalen Er is gepraat, en gepraat tot in het oneindige! Zooals ook nu weer. Met een uitslag van sociaal-democraten 130 (vroeger 100), Duitsch Nationalen 102 (vroeger 96), Cen trum 68 (65), Duitsche Volkspartij 50 (44), communisten 45 (62), democraten 32 (28), Beiersche Volkspartij 19 (16), economische bond 17 (10), Duitsch Han- noverancn 4 (5), enz. lag een herleving der oude groote coalitie": sociaal-demo craten, democraten, centrum, Duilsche volkspartij, voor de hand. Ook als uiting van den volkswil; men zie slechts naai de cijfers. Doch de partijen in Duitsch land zijn nu eenmaal slaatjes op zich zelf, denkend het eerst aan eigen partij belang. In geen enkel land uit zich dat zoo sterk, en zoo hinderlijk als in Duitschland. Ook nu weer, doordat de D. V. P. geen coalitie wil met de sociaal democraten, het centrum niet met de Duitsch-Nationalen, ook nu weer zal het eind wel zijn een herleving der kleine coalitie. Die evenmin als de vorige een meerderheid achler zich heq|t in den Rijksdag. Maar zij is niet onpopulair, doordat onder haar regiem Duitschland over het ergste heen is gekomen. Al is Marx, zooraiu als Slresemann de „sterke man", de despoot, die Duitschland in dezen tijd zoo van noode heeft. En menschen van wie men 't kan verwachten, als Rathe- nau, worden opgeruimd. Hoe heel anders, hoe veel frisscher, interessanter ook is dan daarmee verge leken het politieke leven in het land van het drie partijen-stelselEngeland, dat terug kan zien op een roemrijke par lementaire geschiedenis. Ook hier snel op elkaar volgende verkiezingen; dc laat ste drie jaar ieder jaar één. Als gevolg van de voorlaatste een labourregeering, zonder volstrekte meerderheid in het Lagerhuis. Een regeering, met een praclil-ideaalvol program, maar die steeds transigeeren moest, nu naar de conservatieven, dan naar de liberalen, en oen harde huid moest hebben! Bij het doorbladeren van den gepas- seerden jaargang kwamen wij herhaalde lijk nederlagen tegen! En het gevolg een zeer merkwaar dige anti-sociaiislische uiting bij de nieu we verkiezingenEen geweldige stem menwinst der conservatieven vooral ten koste van de liberalen. Zij duikelden "van 158 op 40, en de conservatieven, die de volstrekte meerderheid van 307 stem- was, deed ik mijn best iets van een man, of liever iets van een jongen le maken van den armen Ransome. Maar hij had nauwelijks een menschelijk verstand. Hij herinnerde zich niets van den tijd, vóór hij op zee kwam, alleen, dat zijn vader klokken had gemaakt, en een spreeuw- in de huiskamer had. die „the North country" kon fluiten, al hel andere was uilgewischt in. de jaren van ontberingen en wreedheden. Ilij had vreemde denk beelden over den vasten wal overgeno men uit de verhalen van zeelui, dat hel een plaats was waar jongens in een soort slavernij werden gevoerd, die „een baan tje' heette, en waar leerlingen voort durend werden gegeeseld en in smerige gevangenissen werden gestopt. In een stad zag hij de helft van de mannen aan voor ronselaars, en het derde van de hutzen voor holen, waar zeelui werden bedwelmd en vermoord. Wanneer ik hem vertelde, hoe vriendelijk ik was behan deld op dienzelfden vasten wal, waarvoor hij zoo bang was hoe goed gevoed en on derwezen door mijn vrienden en mijn ouders en wanneer hij dan pas geslagen was weende hij bitter en zwoer dat hij weg zou loopen Maar, als hij in zijn ge wone dwaze stemming was. of nog erger, wanneer hij in de achterkajuit een glas sterken drank had gehad, geloofde hij mij eenvoudig niet. Het was mr Riach, die den jongen, te drinken gaf liet was zonder twijfel vrien- men moeten hebben, verwierven erover de 400! Een parlement dus, waarin over geen enkele samenwerking gedacht of gesproken hoeft te worden, waar één partij de beide andere haar wil kan opleggen, en daarmee uit. En de „oppo sitie" moet qualitatief iets zien te winnen. Onder de Engelsche liberalen zijn veel bekwame staatslieden, zooals ook de hui dige regeering-Baldwin merkwaardige fi guren onder haar leden telt, als bijv. Winston Churchill. Dit kabinet-Baldwin zit in veel op zichten met een schoone lei. In de gere zen moeilijkheid met Egypte, door den moord op Sir Lee Stack, den sirdar, was Baldwin 'l met Mac Donald eens geen kwestie van algeheelc onafhankelijk heid van Egypte. Zagloel Pascha kon bij zijn bezoek aan Londen ook met Mac Donald geen overeenstemming bereiken Men herinnert zich om even op deze kwestie door te gaan de scherpe notawisseling, of beter, de nota met ul timatumkarakter van Engeland aan Egyp te; het vertoon van Engelsche oorlogs schepen in de Egyptische wateren, enz. Ten slotte: het aftreden van Zagloel Pa scha, die net één dag vóór den aanslag zoo tegemoetkomend over Engeland had gesproken, en de opvolging van Ziwer Pascha, die alles best vond, wat Enge land decreteerde. Er is althans nu rust in Egypte. Het heeft zoo nu en dan zéér gespannen, maar Engeland vtilde onder geen beding inmenging van den Volkenbond, zeggend, dat het hier een oneenigheid gold ius- schen den moederstaat, en een staat, die nog met Engeland verbonden is, een zuiver interne kwestie dus. Zagloel Pascha, anders geen makke jongen, houdt zich stil, tot nu toe. Hij doet althans niets, maar uit zich zoo nu en dan onaangenaam jegens zijn op volger. Als een uiting van reactie kunnen ook de verkiezingen in Amerika voor een deel der senatoren worden opge vat. Coolidge, na den dood van Harding automatisch president geworden, heeft thans ook \oor de volgende periode zijn mandaat gekregen. Zal in het volgend jaar, onder zijn bewind, Amerika zijn te bewegen deel te nemen aan het fi nancieel herstel van Europa, door min der forsch als schuldeischer op te tre den? Hel is de groote vraag voor het ko mend jaar. Blijft Amerika volhouden (zoo als nu ook uit de besprekingen in het Congres blijkt over de Fransche schut den), dan zal nooit geen enkele conferen tie van welke intergealliecrde finan- cieele commissie ook succes kunnen heb ben. Wij hebben gezien, hoe Churchill, toen er sprake was van een vóórgaan van Amerika bij de Fransche schulden er gauw bij was, om Frankrijk te herinne ren aan zijn niet minder hooge schuld aan Engeland. Hij kon d,at doen omdat Engeland tenminste steedp rente en af lossing van zijn schuld aan Amerika weg stuurt. Snel stak hij dus -een stokje voor de Fransch-Amerikaansche onderhande lingen; pogend Amerika te Ier ij gen op een groote financieele conferentie. Zal dal ooit bereikt worden? Het ziet er nog niet naai- uit, of in 1925 Amerika zich veel aan Europa zal gelegen laten liggen. Heel vriendelijk en goed .als 't niets kost. Maar daarmee dan ook basta. Js, Frankrijk is een land. dat t finan cieel nu eenmaal moeilijk had, en 't wel moeilijk zal blijven hebben voorloopig 7n Januari van het vorig jaar deed dc Fransche regeering de groole poging om jp-cn inflatie a la de Duitsche Mark legen te houden zij diende een weinig populair wetsontwerp in belastingvcr- moerdering van 20 pOt. Hot is er door gekomen, met veel oppositie, natuurlijk. Doch een oppositie, die niet zoozeer gold den maatregel op zich zelf (want die begreep iedereen nu wel, dat noodig was, en ten slotte in ieders belang, al was het middel erg), maar tegen de politiek, die een dergelijke maatregel eindelijk noodig had gemaakt En dat delijk bedoeld, magr behalve dal het ver derfelijk was voor zijn gezondheid, was hel een ellendig gezieïd. het onge lukkige ouderlooze schepsel te zien zwaaien en dansen en onzin praten. Sommigen lachten, maar niet allen, anderen werden razend boos. misschien dachten ze aan hun eigen jeugd, of hun eigen kinderen en zeiden den stuur man op le houden met dien onzin, en té. bedenken wat hij deed. Wat mij betreft, ik schaamde mij wanneer ik het zag, eh nog komt het kind in mijn droomen Al dezen tijd had de Covenant tc kam pen met tegenwind en danste op dc van voren komende zeeën, zoodal het luik bijna voortdurend gesloten bleef en het vooronder alleen werd verlicht door een slingerende lantaarn aan een balk Fr was voor alle handen werk, de zeilen moesten ieder uur veranderen of inge nomen worden.'de vermoeienissen werk ten op 't humeur der mannen, den heelen dag werd in de koloien gemord en getwist en daar ik nooit een voet aan boord mocht zetten, is het te begrijpen dat ik dit leven moe werd, en hunkerde naar een verandering. En die verandering jsou ik spoedig krij gen, maar ik moet eerst een gesprek ver tellen dat ik met mr. Riach had. dat mij een hart onder den riem stalt. Ik trof hem in een gujistigen slaat van dronkenschap 'hij zag nooit naar mij om, wanneer hij nuchter was) legde hem was onloochenbaar de Roerpolitick. En het heeft geholpen in zooverre, dat de frank niet is gedaald Zij stond aan het begin van dit jaar 13.23, daalde toen spoedig en was op den laatsten Amsterdamschen beursdag 13.37$. De verkiezingen in Mei brachten toch een geduchte nederlaag voor Poincaré. Zelfs een regeering naar links heeft dit niet kunnen voorkomen De uitbrei ding naar links wa$ geweidigi Maar hoe kon 't feitelijk anders verwacht, nadat het rapport-Dawes de ondoelma tigheid van het verdrag van Versailles had aangetoond? Met de oplossing der kabinetscrisis is het toen eigenaardig gegaan. Een ge vormd kabinel-Marsal kwam slechts twee dagen, viel toen, na stormachtige tooneelen in de Fransche kamer, om dat 't bestond uit leden, die een kamer- minderheid achter zich hadden, waarmee •de kamer uiel verkoos te praten over de constitutioneelc kwestie van Milie- rand's aftreden. Millerand trad na dit échec zelf af, en werd opgevolgd door den protestantschen Doumergue, een ge matigd radicaal-socialist, en gematigd Roer politicus. Juist, wat Frankrijk wéér moest hebben. Opvolger van Marsal werd de radicaal-socialistische leider Ilerriot. Er wordt over 'l algemeen hard aan den vrede gewerktalthans met woorden. Wij welen overigens niet, of ook thans, het Romeinsche gezegde op zou "gaan als ge den vrede wilt, bereid u dan ten oorlog voor. Den vrede wenscht iedereen, en het andere.och dat leert 1925 ons. Het argeloopen jaar is overigens rijk geweest aan diverse kleinere kibbela rijen. Op Egypte wezen we reeds. Doch Marokko blijft Spanje veel last bezorgen. Ieder oogenblik heet 't dat de zaak is hersteld, d,at £'e Spanjaarden de opstan delingen mores hebben geleerd, en ieder oogenblik ontbrandt ,,dp oude haat weer uil met nieuwe kracht." Zooals ook in China. Ook daar blijft iedereen overhoop liggen met iedereen zonder eind. Fe! hebben ze elkasr bestookt de mannen van Tsjang Tso Lin, de militaire gouverneur van Manlsjocrye, den aan voerder der regeering van Peking Woe Pei Foc De Europeesclig wijken in Shanghai hebben benauwde oogenblik- ken 'gehad. Doch de strijd verliep, toen het leger van Woe Pei Foe uiteenviel, en Tsjang Tso Lin zich met den ontrou wen „christen-generaal" Feng, die inmidt- dcls Peking had ingenomen verzoende. Woe Pei Foe werd ondpr de bedrijven verslagen. Hel leek toen dal alles weer goed zou gaan doch thans komen er weer nieuwe berichten van strijd. Hel zal er wel voor loopig zoo voortgaan totdat Ook dit is een vraagleeken, als zooveel van het komend jaar Wat zal het proto col van Genève practisch uitwerken, wat zal Amerika doen, wat Rusland dat een operatie heeft ondernomen in Estland! GIIOTO-RENTAl RANT. (Van onzen Psrijschen Correspondent.) (Nadruk verboden). Parijs, 21 December Een groote zaal, laag van plafond, te nauweraood verlicht De kelner, sliert van een jongen in een hemd met Schil ler-kraag, dc eenige kellner voor twin tig tafeltjes, gaat langs mij heen met het vaartje van een havdlooper, glijdt als gleed hij haantje, remt voor een open Luikje in den wand en brult, de beide handen als een scheepsroeper aan den mond Zwei poulets mit pommes frites!. De kreet domineert een oogenblik liet volièregeluid dat mij omringt. De man nen Want vrouwen zijn er hier niet hebben allen hun hoed op het hoofd, en zij spreken zonder ophouden, hardnekkig, hartstochtelijk. Ze doen allemaal of ze de grootste ruzie hebben. Geroepen door het tikken op een bord of tegen een glas, springt de gedecolle teerde slierl-kellner van hel cene ta feltje naar het andere, beschrijft de stoutste bochten en schreeuwt achter het open luikje plechtig geheimhouding op en verleide hem mijn heele geschiedenis. Hij verklaarde, dat het een sprookje leek, dat hij zijn best zou doen, mij te helpen, dal hij me pen, papier en inkt zou geven, om een regeltje te schrijven aan mr. Campbell en een ander aan mr. Ranlieillor, en dat hij, wanneer ik de waarheid had gesproken, tien tegen een in slaal zou zijn met hun bijstand, mij te helpen en mij in mijn rechten te hei stellen. „En verlies ondertusschen den moed niét", zei hij, ,,je bent heusch niet de eenige. Menigeen schoffelt tabak aan den andereu kant van de zee, die op zijn eigen paard behoorde le klimmen voor dc deur van zijn eigen huis, heel wat. Hei lever is op zijn best een variété theater. Kijk naar mij, ik ben de zoon van een landheer en drie kwart dokter, en wat ben ik?" het knechtje van Ho- season Ik achtte het beleefd hem naar zijn lotgevallen te vragen. Hij floot luid. „Nooit gehad", zei hij, „ik hield van een grapje, dat is al". Én hij liep het vooronder uit. HOOFDSTUK Vin. De achterkajuit. Op een avond, om zoowal elf uur, kwam een man, die onder Riach de wacht had, beneden, om zijn jas te halen, en onmiddellijk glug het gerucht door hot vooronder, dat „Shuan hem eindelijk Ein suppenfleisch, ein kalbscote- lette panée Dan komt hij terug, hollend, handen en armen vol borden en schotels. In een dergelijk restaurant moet de wieg hebben gestaan van de bekende anecdote „Mo- rilz", zegt de bezoeker ,„let toch op; je hebt je duim in mijn bouillonI" Waarop Moritz Dat is niets mijnheer ,de soep is niet heet!" -v De patroon heeft een enonne buik eu op stramien geborduurde pantoffels. Een pijpje geplant in hel humeurig snuit, staat hij in de open straatdeur en kijkt naar de lucht. Plotseling slaakt hij een kreet van verrassing, klopt zijn pijp leeg, steekt haar in zijn vestjeszak, en dan keert hij zich om en roddelt met koortsi ge haast enkele over elkaar buitelende, afgebeten, onverstaanbare woorden Rustig werpen een, twee ,drie bezoe kers hun sigaretten weg, drukken ze plat met den voet. Mijnjnetgezel, die yiddisch verslaat, en mij als drogman dient, legt me uil Hij heeft de eerste ster gezien. De sabbath is begonnen, men mag niet meer werken; dus is het verboden vuur te ont steken, en dientengevolge is het niet geoorloofd te rooken. Ce patroon heeft ons opgemerkt in ons hoekje; ik intrigeer hem zichtbaar Met merkwaardig flair heeft hij ih mijn metgezel onmiddellijk een van de zijnen herkend. Zonder ceremonie geeft hij hem. dan ook een klap op den schouder bij wijze van begroeting. Dan kijkt hij mij langen tijd aan en, met den vinger naar mij wijzend, een nagel met een rouw rand bijna onder mijn neus duwend, vraagt hij op twijfelenden toon Auch a yid? Ny, a freund, antwoordt mijn gids. En dadelijk ontspin! zich een vragen- en antwoorden-spcl vata confidenties. Wat doet-ie? waór werkt-ie? Heeft-ie kin deren? Verdient-ie goed z'u brood? Maar het oogenblik is aangebroken, geloof ik, oun u te Zeggen waa(r ik mij be vind. pm-dezen onderzoekingstocht te on dernemen heb ik noch den trein geno men noch de boot. Alleen maar den on dergrond tot aan het station Couronnes. Het is de nieuwe Jodenwijk van Belle ville, welke ik bezig ben te exploreeren. Men heeft slechts enkele schreden te doen in de rue de 1' Orillon of de rue de Ia Presentation in te slaan om zich plot seling overgeplant te voelen in een of ander dorp in den Balkan of in Polen Bij het vallen van den avond zijn de trottoirs vol menschen die stilstaan en met elkander redetwisten. Het schijnt dal zij niets anders te doen hebben in het leven. Maar hel is de avond voor den Zaterdag, daarom is deze menigte zeer goed gekleed. Zij heeft niets van de armoede van het ghetto. In een décor van schurftige, als uit elkaar vallende huizen, langs een straatgoot die stinkt en mei: geldaler als een waterval allerlei gruwelijke afval met zich voert, praten jonge meisjes in licht-gekleurde japon netjes met kleine heertjes die zijden zak doekjes en lakschoenen dragen. Voor de verdachte tiende-rangs-hotels wandelen, elegante dames met kleine luxe hondjes aan een koordje. Men hoort niet één woord Fransch, en om de vijf meter ont moet ge een ritueele slagerij of restau rant mei op jlen gevel dc vreemd© ara besken der Hebrecuwsche opschriften... Met z'r hoevelen is u hier9 vraag ik aan den patroon, die bij ons is komen zitten. Tienduizend gezinnen ongeveer... weet, dat men u ervan beschul digt den woningnood in de hand te wer ken Dat is onbillijk. Men vergeel één ding dat wij weten te leven op een hoop WSj nemen niet meer plaats in op hel oogenblik, dan toen we tweeduizend fa milies waren. Ik ken gezinnen van tien personen die huizen in een .enkel klein kamertje.... Op dit oogenblik verstomt ppeens alle geluid in de zaal. Een vorstelijke ver schijning een pracht van een vrouw staat in de deuropening. Inderdaad is hel nog had gekregen". Het was overbodig een naam te noemen; we wisten allen, wien hij bedoelde, maar we hadden nauwelijks- lijd er over na te denken, nog minder om er over te spreken, toen het luik weer werd opengeworpen en kapitein Hosea- son de ladder afkwam. Hij zag scherp in alle kooien bij het slingerende licht van de lantaarn, toen kwam hij recht op me af, en sprak me, tot mijn groote verwondering toe op vriendelijken, toon. „Jongen", zei hij, „we hebben je noo dig in de achterkajuit Jij en Ransome verwisselen van kooi. Vooruit, naar ach teren Terwijl hij sprak, verschenen twee zee lieden in het luik, die Ransome in hun armen droegen, en daar het schip op dat oogenblik op zij gierde in zee, en de lantaarn hevig slingerde, viel het licht op het gelaat van den jongen. Het was wit als was, en er lag een trek op als een doodelijke glimlach. Het bloed stolde in mijn aderen en mijn adem stokte. „Vooruit jij! Rule uit naar achteren!" schreeuwde Hoseason. En toen snelde ik de zeelui en den jongen, die sprak noch bewoog, voorbij èn rende de ladder op, naar het dek. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2