Dinsdag 30 December 1924 Mo. 307. 167° Jaarganv. COURANT. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Maandag. De Kamer was tusschen Kerstmis en Nieuwjaar nog bijeengekomen ter afdoe- ntng van een achttal spoedenf werpjes. De zitting werd echter ingeleid met een woord van waardeering voor den heer Zillissen die 25 jaar griffier, en den heer Goedhart, die 50 jaar stenograaf is. "Van do ontwerpen vond de meeste aandacht de suppl. oorlogsbegrooting be treffende de wijziging in de officiersople- leiding. De heer De Muralt meende niet zonder meer te kunnen voorstemmen om dat het stemmen voor uitbreiding der op leiding der verlof so f f iciere n zou neerko men op instemming met uitbreiding van dh lerende strijdkrachten; wat hij, in af wachting van hetgeen het Protocol van Genève zal brengen, al heel ongewenscht achtte. Hij diende daarom een motie in, waarbij de Kamer zou uitspreken dat in 1925 het aantal leerlingen van de verlofs opleiding niet zou moeten worden uitge breid. Minister van Dijk betoogde dat er ran stopzetten geen sprake zou kun nen zijn, omdat de opleiding van verlofs officieren. niets anders beoogt dan een voldoende encadreering voor de bestaan de legerorganisatie. De motie werd verworpen met 24 tegen 13 stemmen, rechts tegen links. Het wetsontwerp werd aangenomen -met dezelfde stemverhouding BINNENLAND. WIJZIGING BEZOLDIGIINGSBESLUIi; Naar het Nod. Oorr. Bureau verneemt, Is binnenkort een wijziging van het Be zoldigingsbesluit 1925 te verwachten, in hoofdzaak neerkomende op een beper king van den achteruitgang in inkomsten voor alle ambtenaren die 31 December gehirmï of kostwinner zijn tot 10 pet., behoudens voor ambtenaren-werklieden in gemeenten der derde klasse voor wie de Termindering hoogstens 15 pet. kan bedragen. Voor de overige ambtenaren is een achteruitgang gelimiteerd tot 20 pet., uit gezonderd voor ambtenaren-werklieden, ün de derde klas gemeenten tot 25 pet. Voor zoover het Bezoldigingsbesluit - 1925 aan een functie, die volgens het Bezoldigingsbesluit 1920 met meer dan f 600 in maximum werd gesalarieerdi, een hoogere weddje toekent, dpn daarin 1 Oclij '1924 werd genoten, wordt voor -die functie d,e op 31 December geldende regeling gehandhaafd^ Dfi REGELING DER SCHELDE- KWESTIE. De diplomatieke correspondent van. de „Daily Telegraph" bespreekt het her openen van de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Een gunstig resultaat, zoo zegt hij, zou „een fraaie pluim op den hoed zijn" van de ministers Van Karnabeek en Hijmans, daar dit uiet al leen de verhouding tusschen de beide landen zou verbeteren, maai* ook den weg zou banen voor de vrijheid (veilig heid) van de Schelde, op den grondslag randen regeling van wijde internationale strekking. Het is dapirom te hopen, zegt de schrij ver, dat de regeling der tot nu toe tus schen Den Haag en Brussel beslaande meeningsverschillen aangaande enkele deoleu der Schelde, niet lang meer op zich zal laten wachten. DE WATERLEIDING VAN N.-WESI BRABANT. Gisteren heeft te Oudenbosch de opening pias.ts gehad van de waterleiding vau N.-W. Brabant, in hef hijzijn van af gevaardigden van Ged. Staten en van verschillende gemeenten. Op de Markt was een standpijp opgericht waaruit liet water rijkelijk vloeide. Bezichtigd werden de hoofdkantoren die in Oudenbosch zijn gevestigd, en het pompstation te Seppe. Op laatstgenoemde plaats waren ook aanwezig minister Aalberse, en de com missaris der Koningin in N. Brabant. Burgemeester Moons hield daar i rede waarin hij o.a. dank bracht den heer Beretta, het eenig overgebleven lid ran de commissie van 1908 en tot voor kort voorzitter van den raad vau bestuur, aan dr. Jenny Wleyerman, aan Hjjnister Aalberse. mr. Peerbolte en ir, Itritl, Minister Aalberse wees op het groote belang dat er voor de bewoners, den landbouw en de veeteelt van Noord-West- Brabant, aan de nieuwe waterleiding ver bonden is. Terloops bracht hij de moeT- lijkheden in herinnering, welke overwon nen moesten worden eer de waterleiding er was en spoorde de belanghebbende gemeentebesturen apjx om nu ook het be drijf zoo spoedig mogelijk rentegevend te maken. IN DE KATHOLIEKE PARTIJ. Prof. Aengement heeft zich bereid ver klaard in verband, met de „St. Michaël"- actie besprekingen te houden met het hoofdbestuur van „St. Michaël" en van het resultaat dier besprekingen aan het Bondsbestuur en de Bondsvergadering meded,eeling te doen. Het Hoofdbestuur van d,eu Bond. heeft deze bereid,verklaring aanvaard. Aan de anderen kant hebben echter de voorzittei* en ondervoorzitter van St. Michael, de heeren Veraart en Witterl van Hoogland, aan de Msb. meegedeeld, dat zij weinig van deze bemiddeling ver wachten. De heer Veraart meende dat dje sfeer voor de op zich zelf sympathieke poging zoo ongunstig mogelijk is geworden door hetgeen brn. v. Wijnbergen in een in terview met de Tijd. heeft gezegd over zijn rede te Alkmaar. (Deze heeft daarin nog eens herhaald, te Alkmaar niet van St. Michaêl gesproken tp hebben; en heeft in dat interview gesproken van n grove bejegening" aan het bondsbe stuur aangedaan dpordpt de Michaelisten zijn weggeloopen van de bijeenkomst op 25 Nov. ter wille van die rede). De heer Wtitert van Hoogland laakte ,de ontijdige en lendpntieuse berichtge ving" door het hoofdbestuur van het aan bod van prof. Aengement. Een seizoen-kuur is een verstandige kuur. Het verstand zoowel als de voorzich tigheid doen ons inzien, dat het goed is met de lente en den herfst een kuur met de Pink Pillen te doen om hel weerstandsvermogen van ons gestel weer op kracht 1e brengen. In de overgangstijdperken toch zijn de epidemische ziekten het meest te vreezen. Daar de Pink Pillen den rijk dom van het bloed weer normaal ma ken, versterken zij den weerstand van het zenuwstelsel en brengen dus het gestel in den toestand, waarin het zich voor de aanvallen van het Iswaad kan behoeden en er zich tegeu verdedigen. De Pink Pillen zijn een ongeëvenaard krachtig middel tegen bloedarmoede, neu rasthenie, algemeene. verzwakking, storin gen door den groei en den kritieken leef tijd veroorzaakt, maagkwalen, hoofdpijn, onregelmatigheid dei- maandelijksche zui veringen. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 doos, f 9.— de zes doozen. Zij wor den verkocht in het Hoofddepot: Jacob Marisplcin 23 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwij zing. De Pink Pillen zijn ook te verkrij gen bij alle goede apothekers en dro gisten, o. a. bij PAUL v. SLUIS. (Ing. Med.) üit Stad en Provineie. Uit Middelburg. Onze landgenoot prof. mr. J. A. van Hamel, directeur van de juridische sectie van den Volkenbond te Genève, die in den loop dpr laatste jaren regel matig een serie voordrachten in ons land hield, komt met hetzelfdp doel op nieuw naar Nederland in de week van 9 tot 14 Februari 1925. Hel Bestuur der pas opgerichte afdee- ling Middelburg der Vereeniging voor Volkenboud en Vrede is zoo gelukkig ge weest ouzen landgenoot bereid te vinden ook hier een spreekbeurt te vervullen. Deze is bepaald op Dinsdag 10 Febr. '25. Gisterenmiddag vergadprde in het Gebouw der Nutsspaarbank het departe ment Middelbu rg van dp Maatschap pij „Tol Nut vau 't Algemeen" onder voorzitterschap van den heer mr.'G. J Sprenger. Goedgekeurd werd de rekening van het departement over het jaar i Juni 1923—-31 Mei 1921 met een batig saldo van f 135.27. Ook werden goedgekeurd de rekening. 1923. en de begrooting 1925 van de Nutsbewaarscholen, waaruit blijkt, dat deze scholen met financieele moeilijkhe den te kampen hebben en de rekening 1923 van het Badhuis, vau welke instel ling de financieele toestand, vooruitgaan de is. Tot lid van de commissie voor d,e Nutsbewaarscholen werd in d,e plaats van den heer W. A. van dei* Harst, die niet meer in aanmerking wenschte t,e komen, gekozen de heer P. J. Jansen, directeur der gemeentewerken. In de commissie voor de Spaarbank werd herkozen de heer P. Dumon Tak en gekozen in plaats van den heer J. C. van der Harst J.Jzndie als lid dier commissie bedankte, d,c heer L A van der Harst. Ook in de commissie voor de hulp bank en het badhuis werdpn de aftreden de leden herkozen. Medegedeeld werd nog, dat de ver leden jaar daartoe aangewende pogingen 12 nieuwe leden deed toetreden en dat het bestuur vooral bij personen, die zich te Middelburg vestigen dp pogingen zal voortzetten. Uit Walcheren, Maandagmorgen kwam de landbou wer J. Looise te MelisTcerke tot de onaangename ontdekking, dat er negen kippen van hem waren ontvreemd. Het kippenhok, hetwelk goed gesloten was, was opengebroken. Van dader (of daders) geen spoor. De politie is hiermede in ken nis gesteld. Door de mèfsjesvereeniging „Dor- kas" te N. en St Joosland werden den dag voor Kerstmis een 7G-tal klee- dingstukken, door de leden vervaardigd, uitgereikt. Een 20-tal gezinnen kon daar door met een kerstgave worden verblijd. X Uil Z u i d-B erelaod. Maandagvoorniiddag vergaderde de raad van 's-Gravenpolder Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd alle leden, t. w. de hecren D. Gerretsen, J. van Damme, A. de Kraker, A. Geel hoed en J. Rèyjnoudt. Daar de beurt van aftreden als lid v. h. Burg. Armbe stuur was aan den. lieer I> Joziasse, was van dit bestuur een aanbeveling ingekomen voor de heeren D Joziasse en A. Bakker. ïn afwijking hiervan koos de raad den heer J. Louisse. Bij de rondvraag kwam de heer Ver huist weer eens terug op liet kolen- verbruik aan de openbare school en daarna op de kwestie, dat het Burg. Armbestuur, daar door tusschenkomst van den heer Schouten gelden werden belegd op het Grootboek N. W. S Hier over ontspon zich een \innig debat, waarin de heer Schouten opmerkte, dat hij niet gedaan had, zooals de heer Verhulst met de levering van gordijnen voor de openbare school. De heer Schouten doelde hiermee op het feit, dat verleden jaar de heer Ver hulst, toén wethouder, eerst zelf de maat nam voor die gordijnen, de oude op 9 Mei afnam en de nieuwe op 11 Mei probeerde op te hangen, terwijl de oude spoorloos verdwenen. Desniettemin stond de betreffende nota op naam van een anderen winkelier. De heer Verhulst zou voorstellen om den heer Schouten als raadslid te schorsen. Uit Zeeuwse h-V laanderen W. D. In een weide te Oost burg zijn een 14-tal schapen door twee honden verscheurd en gedood. Van 8 andere schapen zijn er nog twee afgemaakt moe ten worden. Het is de politie nog niet ge lukt de eigenaars van de houden te vin den OVERLEDEN PERSONEN IN 1924. In Nederland: Jhr. L. P. D. op ten Noort, president commissaris der Stoomvaart Mij. „Ne derland", te Baarn. Mr. P. H. Fromberg, oud-raadsheer in het Hoog Gerechtshof in Ned, Indië. Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, oud-Commissaris der Koningin in de prov, Utrecht. Prof. H. J. Hamburger, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde, te Gro ningen. Ds, G. J. A. Jonker, Ned. Herv. pre dikant, te Utrecht. Mr. M. P, C. Kappeijne van de Cop- pelo, bekend advocaat plaatsvervangend voorzitter v, d. Octrooiraad in Hannover, te 's Gravenhage. J. C. F. van Sandick, hoofd-inspecteur der Staatsspoorwegen, te Bandoeng. Ir. C. D. Nagtglas Versteeg, leider bu reau voor Electrotcchn. inspectie van Brandrisico's en Adviezen, te Apeldoorn. Alexander Saalborn, regisseur en oud directeur van de Duitsche Opera te Rot terdam, te Amsterdam. Prof, Dr. J. J. Hartman, oud-hoog leeraar aan de Universiteit, te Leiden. G. H, Andreae, hoofd-adininistrateur van de Deli-maatschappij, te Medan. Mr. F. S. v. Nierop, oud-directeur Am- sterdamsche Bank, oud lid le Kamer, te Amsterdam. Jhr. H. Teixeira de Mattos, bekend bankdirecteur, te Vogelenzang. (Amster dam). H. Meerloo, musicus, te Amsterdam. Ary Belinfante, musicus, te Amster dam. Jhr, Mr, C, N. Storm van 's Graven- zande, etser, zee- en riviergezichten, te 's Gravenhage. Mr. E. J. Korthals Altes, bekend ad vocaat en accountant, te Amsterdam. Anton B. H, Verhey, musicus, te Rot terdam. F. W. baron van Tuyll van Seroos- kerken, Voorz. van de Alg. Ned. Vereen, van Vreemdelingenverkeer, te 's Gra venhage. Mr. Kolkman, lid der Tweede Kamer, lid Ged. Staten Zuid-Holland, oud-minis ter van Financiën, te Den Haag. W. L. Penning, dichter, te 's Graven hage. Meyer van Beem, bekend acteur, te Amsterdam. Prof. Dr. E. Mulder, oud-hoogleeraar in de organische scheikunde, te Utrecht. Mr. W. B. Blijdenstein, oud-directeur van de Twentsche Bank, te Maarn. Prof. Dr. H. J, Elhorst, hoogleeraar in de Hebr. taal en letterkunde, enz., te Amsterdam. H. C. Reimers, oud-hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. J. Chr. Fabius, oud-inspecteur L, O., oud-lid v, d. Tweede Kamer, te Den Haag. Mr. B, Simons, president van het Ge rechtshof, te Amsterdam. Mr. Dr. E. van Ketwich Verschuur, burgemeester van Groningen, lid der Eerste Kamer, te Groningen. J. C. K. Klinkenberg, schilder, Den Haag. Jhr. M. van den Brandeler, oud-bur gemeester van Middelburg, te Arnhem. C. S. Adama van Scheltema, dichter, Bergen (N.-Ji.) C. ten Bosch, gep. vice-admiraal, te Den Haag. A_. Th. Hartkamp, verzamelaar, te Am sterdam. F. W. N. Hugenholtz, Soc. Dem, lid der Tweede Kamer, te Utrecht. Mr. W. P. graaf van Bijlandt, opper hofmaarschalk v. d. Koningin, te 's Gra venhage. Carl Corvey (Frans v. Erlevoordi), hoofdredacteur van „Het Leven", te Am sterdam. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, Minister van Staat, oud-minister v. Bin- nenl. Zaken, oud-lid der Tweede Kamer, te 's Gravenhage. G. W. Dxjsselhof, schilder, te Overveen, Mr. J. Israël de Haan, bekend schrij ver, te Jeruzalem. Mr. W. H. F. P. Graaf van Bylandt, oud-voorzitter der Tweede Kamer, te Zeist. Jhr. J. A, Roëll, oud-minister van Ma rine, oud-vice-admiraal, te 's Gravenhage. J. B. van Heutsz, oud-Gouverneur-Ge neraal van Nederl. Indië, beëindiger van den Atjeh-oorlog, Prof. Dr. J. van Leeuwen Jzn., oud- hoogleeraar in 't Grieksch aan de Uni versiteit te Leiden. Mr. R. Macalester Loup, oud-hoofd redacteur van „Het Vaderland" en oud directeur v. d. Rijks-Verzekeringsbank, te 's Gravenhage. Mr. J. Domela Nieuwenhuis, oud- hoogleeraar in de Rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te Groningen, te 's Gra venhage. Rudolf van Schaïk, tenorzanger, te Den Haag. N. Glinderman, oud-rijksontvanger, oud-lid der Tweede Kamer (district Oostburg), te Bussum. J. Wilmink, oud-directeur van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd, te Am sterdam. Prof. Dr. S. D. van Veen, oud-hoog leeraar in de Godgeleerdheid aan de Universiteit, te Utrecht. K, G. Goedewaagen, directeur der Incassobank, te Amsterdam. Dr. H, T. Oberman, Ned. Herv. predi kant, te Rotterdam. (Zijn eerste stand plaats was bij de Engelsche gem, Vlis- singenMiddelburg). J. W. Thompson, oud-directeur-hoofd redacteur van „de Maasbode" te Rot terdam. Jan Hemsing, zanger en pianist, te Amsterdam. B. Hoogenboom, oud-inspecteur v. d. Rijkswaterstaat, te Leiden, geboren te Renesse, Prof. Mr, A. C. Visser van IJzendoorn, Statenlid v. Zuid-Holland, oud Tweede Kamer-lid, oud-hoogleeraar, te 's Gra venhage. G. J, C. A. Pop, oud-hoofd van den P.T.T.-dienst in Nederl. Indië; oud-direc teur-generaal der Posterijen en Telegra fie hier te lande, Mr. J. Lechner, griffier bij de Haag- sche Rechtbank, vroeger bij de Zierik- zeesche Rechtbank. Prof, Dr. J. Oppenheim, Staatsraad, te 's Grax'enhage. H. J. L. M. van Schevichaven, oud- hoofd-ingenieur van den Prov. Water staat in Noord-Brabant, te 's Hertogen bosch, Prof. Dr. M. C. Dekhuizen, hoogleeraar in de weefselleer enz. aan de Veeartsenij- kundige Hoogeschool, te TJtrecht H. Slot, kap. luit. ter zee, oud arrond, schoolopziener te Zierikzee, te Den Haag, Ds. D. van Popta, em. Herv. predikant, vroeger o. a. te Domburg, te Den Haag. E. W. A. Dhont, gepens.-majoor, te Breda. Jhr. 0. Reuchlin, oud-president-direc- teur van de Holland-Amerika-lijn, te Rotterdam. W. P. de Leur, oud-regisseur Kon. Ver. het Nederlandsch Tooneel, te Amster dam, Herman Heijermans, schrijver, drama- teur, te Zandvoort. Ir. J, J. L. Bourdrez, geboren te Mid delburg, directeur v. d. Beton Mij. v.h. P. Bourdrez, oud-lid van den Haagschen Gemeenteraad, te 's Gravenhage. Dr. A, W. Bronsveld, Ned, He|rv. em, predikant, te Utrecht. Mr, H. Louis Israels, bekend jurist en journalist, te Amsterdam. Bernard Zweers, componist en muziek- 'Ieeraar, te Amsterdam. Ds. G. Wielenga, predikant bij de Ge- rel. Kerk, te Rotterdam. Jhr. P. R. A. Melvill van Carnbee, Ne derlandsch Gezant, te Madrid. Nico de Haas, humoristisch kunste naar, te Rotterdam. Prof. Ir. J. de Koning Knijff, buiten gewoon hoogleeraar in de mijnbouw kunde, te Delft. Otto Mengelberg, beeldhouwer en glas schilder, te Utrecht. In Zeeland: L. Vos, oud-raadslid, te Koudekerke- W. L. van Geleuken, hoofd der R.K. Ulo-school te Vlissingen. Matth, Jumelet W.Mz., gemeente-ont vanger, te Bruïnissc. J. v. d. Slikke, hoofd der openbare school F, te Vlissingen. T. G. v. d. Berg, oud-hoofd der Openb. School, te Bruinisse. A. Los. oud-hoofd der Chr. School te Kamperland. W. Slabbekoorn Hz,, oud-wethouder, te Biezelinge. A. Frankel, oud-hoofdredacteur der Z.-zeesche Nieuwsbode. C. van Waes. oud-burgemeester van Zuiddorpe. C. Broodman, oud lid v. d. Raad, te Stavenisse. A. W. Berdenis van Berlekom, oud- voorzitter v. d. Polder Walcheren, oud- voorzitter Zangvereen. „T.O.E.U.", oud- afd. Consul A.N.W.B., te Middelburg. J. J F. van Zeijl, hoofdredacteur van „Zelandia", te Hulst. J. J. van Steenbergen, directeur der registratie en domeinen, te Middelburg. J. A. de Hondt, bibliothecaris Openb. Leeszaal, te Vlissingen. A, Visser, gepens. waterbouwk. amb tenaar v, d. Cal. Polder Nieuw-Neuzen, te Terneuzen. Serrarens, oud-wethouder van 's Hee- renhoek. C, N. v. d. Heijde, oud-secretaris der gem. Wissenkerke en ontvanger van ver schillende polders, te Wissenkerke. Mevrouw H. Boddaert-Schuurbeque Boeije, oud lid van den raad, te Mid delburg. J. C. de Puy, rustend hoofd Chr. Sch., te Cadzand. L. Polderman, wethouder, te St. Anna- land. Ensile Seydlitz, Consul der Nederlan den, te Gent, later te Brussel, vroeger te Hulst. H. M. Verbruggen, gep. onderwijzer, te Axel. Mr. G. W, F. Wentholt, oud-kanton rechter te Terneuzen, oud-griffier te Hulst, kantonrechter te Rotterdam. Ds. G. L. Krol, em. predikant te Breda, oud-predikant te Groede. J. C. Reepmaker van Belle, burge meester van Aardenburg. A. D. C, Schellart, pastoor, te 's Hee- renhoek. M. van Boven, oud-bestuurslid „Uit het Volk-Voor het Volk", te Middelburg. J. Dorst, oud-raadslid, te St, Philips- land. Mevr. A. v. d. HarameHessel, lid v. d. Raad te Veere. D. Rietveld de Hondt, hoofd der O.L.U. School, te Ierseke. Abr. de Lange, oud-raadslid en wet houder, te Koudekerke. P. Tazelaar, oud-wethouder, oud-dijk graaf en oud-ontvanger-griffier van twee polders, te Colijnsplaat. R. G. E. Nolson, lid Prov. Staten van Zeeland, lid Gemeenteraad Terneuzen en lid Kamer van Koophandel Z.-Vlaandé- ren, te Terneuzen. KERKNIEUWS. Geref. Gem. Tweetal (e Gouda ds G. II. Kersten te Ierseke. en ds. R Kok, te Aagtekerke. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Th om Denys naa.r Bern. Naar de N Ct. verneemt, gaat Thom Denys in September 1925 naar Bern, om daar de Meisterklasse voor zang van

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1