n ÜBÉÉSBÉ HEDEN, WEGENS BEUBSVACANTIE, GEEN BEURSOVERZICIIT. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Dec. Hoogste barometerstand: 770.3 te München. Laagste barometerstand: 711.3 te Isafjord. Verwachting van den avond van tot den avond van 28 December: Stormachtige tot krachtige, later af nemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regen buien, aanvankelijk dezelfde temperatuur Thermometerstand alhier 's morgens 9 u. 1 66gr., 12 uur 47 gr. HOOG WATER. VllMiagen, Zonnetijd. 2.47 3.40 4 5.29 6.24 6.44 7.45 (Het tijdstip van hoog water te ïiomburg valt 9 minuten na dat te - :;<jsingen. Zondag 28 Dec. .Maande» 29 ii L'inad&g 30 Waenndag 31 Donderdag 1 Jan. Hjdag 2 'aterdag 3 is wel niet categorisch vast te stellen, iets onbegrijpelijks hem een negatieve rol in het maatschappelijk leven te zien in nemen Hij heeft het onderwijs gebracht op een manier die bewondering afdwong voor een ieder die met hem in aanraking kwam. Spr eindigde met den scheiden den onderwijzer een gelukkige toekomst veel en kalme rust toe te wcnschen en hoopt dat zijn 41-jarige onderwijzers loopbaan in aangename gezegende herin nering moge voortleven. De burgemeester de heer Wabeke brengt namens het gemeentebestuur, namens de gemeentenaren, den heer v. d. Werft' op deze laatste stonde hartelijk dank voor het onderwijs,-dat tyjj zooveel jaren in deze gemeente aan vele geslachten ge bracht heeft. Niet onbelangrijk is dit ge weest. Het resultaat van uw praeslalie gedu rende ruim 40 jaren is niet gering te schatten. Uw arbeid onder d,e jeugd, dat oogenschijnlijk weinig waardeering heeft is wel meegeteld. Ook het geven van wetenschappelijk onderwijs aan ouderen dan leerplichtigen kinderen; ze te vor men tot bruikbare menschen in de maat schappij, is waardevol werk geweest, waarvoor wij u danken. Mocht u op uw 40-jarig dienstjubileum geen "uiterlijken danktoon vernomen hebben, uw dienst ijver en algeheele toewijding is niette min door ons te allen tijde bemerkt en in erkentelijkheid aanvaard. Daarom de gemeente geluk gewenscht, dat zij zulk een ambtenaar in den goeden zin van het woord heeft gehad. De burge meester eindigde met d,en scheiden© Gods zegen toe te wenschen op zijn oudeó dag. De inspecteur van het Lager Onder wijs bracht den heer van der Werff, bij diens afscheid ajs onderwijzer bij de openbare school namens het rijksschool- toezicht dank voor hetgeen hij aan de opvoeding van het jong geslacht in deze gemeente heeft gedaan. Nog niet lang echter in deze omgeving werkzaam, heef! spr. toch reeds bij de eerste kennis making met den heer v. d. W]. en zijn klas bemerkt, dal het meeleven met de kinderen zooals hier geschiedde een be wijs opleverde dat de liefde onvervalscht bleef en daardoor het geheel onder een zekere bekoring bracht, welke zekerlijk hechte stevige grondslagen legt voor liet levensgebouw. Spr. hoopt dat hij nog lange jaren in gezondheid, geluk en voorspoed leven mag, en stelt voor dat de kinderen den onderwijzer toezingen „Lang zal hij leven, waarna de oudste en jongste leerling den incesler een hen gelstok aanboden. De h eer van der Werff, zichtbaar ontroerd door zooveel bewijzen van er kentelijkheid, dankte allen voor de eer hem aangedaan. Daarna werden de kin deren door hem getracteerd. Des avonds waren de ouders der schoolgaande kinderen en verdere leden van de Vcreeniging van Volksonderwijs, oud-leerlingen en belangstellenden in het openbaar onderwijs samengekomen om bij monde van den heer P. Lindencrgh Azn wethouder van onderwijs den heer van der Werff" als blijk van waardeering aau te bieden een nieuwe fiets, een gas lamp en een schemerlamp. Naar de N'ederl. verneemt zal „Hol Nieuwe Weekblad voor Gymn. en Mid delbaar Ouderwijs. Orgaan van den Bond van Leeraren in Nederland met ingang van l Januari 1925 ophouden le bestaan. Faillissement. Door de arr. rechtbank ijs Woensdag failliet verklaard M. v. d. Welle, handelbar in rijwielen te Colijnsplaat. Rechter-commsisaris mr. P. J. v. Bor- tel. Curator mej. mr. A. Bolle. Verkoüdhedén W" zijn niet zelden de voorloopers van hardnekkige kwalen. Bij kouvatten.hoofdpijn.influenza, rheumatisdie pijnen, jicht enz. geven de bekende Aspirin» tabletten „Bayes," uitnemende resultaten. Menverlange uitdrukkelijk de echte Aspirin- tabletten in origineele verpakking met den oranje band. (Ingez. Med.j LAATSTE BERICHTEN. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. I)c arr. rechtbank te Zwolle heeft definitieve surséance van betaling ver leend aan de kassiersfirma A. van Deven ter en Zoon te Zwolle. VERBETERING. In ons vorig nummer is door het dub bel vallen van een cijfer onder b van de rijksaanbesteding de raming gesteld op f 55800 inplaats f 5800. Voorts stond on der d als laagste inschrijvingsbedrag f70857 inplaats van f7085. BRAND IN EEN KERKGEBOUWl Den eersten Kerstdag werd na de avondgodsdienstoefening brand ontdekt, 'in een least van de consistoriekamer, van de Gereformeerde Kerk te Bruinisse. Men zegt dat de brand ontstaan is door een stoof, welke in genoemde kast ge plaatst was. De brand werd gebltischt door ds. Bremmer en eenige buren. FRANSCH-RUSSISCHE ONDERHAN DELINGEN MISLUKT. BERLIJN, 27 Dec. V.Di De Parijsche besprekingen over dc regeling der han gende Fransch-Russische kwesties zijn volgens bericht uit Parijs afgebroken, daar Krassin de erkenning van 't Fransche standpunt afwees. EEN GEVAL VAN JALOUZIE. LONDEN, 27 Dec. V.D. Een kor- poraal van de Hooglanders en een Duitsch meisje zijn doodgeschoten te Keulen. 4 Britsche soldaten zijn gearres- eerd, men gelooft dat jalouzie in het spel is. ITALIË EN ALBANIË. ROME, 27 Dec. V. D. Officieus wordt bevestigd dat Italic de gebeurtenissen in .Albanië als een binnenlandsche kwes tie beschouwt, cii een strikte neutraliteit in acht zal nemen. DROEVIG KERSTONGELUK. NEWVYORK, 27 Dec. V. D. Twee en veertig personen, meest kinderen, ver loren het leven bij een ramp op Kerst avond. In het schoolgebouw te Hobart (Oklahoma) waren 300 personen aan wezig, toen een man een kaars van den versierden kerstboom omstootte; deze kaars deed een katoenen versiering in brand geraken. 10 kinderen werden het slachtoffer van den brand. Een tweede paniek ontstond, toeneen winkel aan de overzijde van het zieken huis, waarheen een aantal gewonden was vervoerd, in brand geraakte. OVEBSTItOOMING. NEW-YORK, 27 Dec. V. D. Tengevolge van den hevigen regenval is de dijk hij het dorp Parmartown (Virginia) door gebroken De rivier stroomde liet dorp binnen; de bewoners werden in hun slaap verrast. Tol dusver zijn 23 dooden geleld, terwijl 40 personen ernstig gewond werden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Dinsdagmiddag is te 's-Hertogen- bosch een 11-jarig meisje door een hon denkar overreden. Met ingedrukte borst kas is het kind in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Bij een ruzie om een meisje tus- schen twee jongens, zekeren P. en K., te Boxtel, trok P. zijn mes en stak K. daarmee in de rechterzijde. De gewon de, die ernstig getroffen werd, is thans buiten gevaar. De dader is in arrest gesteld. Vrijdagavond is op den Proveniers- singel le Rotterdam, de 9-jarige F. H. door een motorwagen gegrepen. De tram ging het knaapje over het lichaam. Zwaar gekwetst werd 't slachtoffer door den geneeskundigen dienst naar het Zie kenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Op de Groote Markt te Rotterdam is de 8-jarige scholier M. van der K. bij het oversteken der straat door een auto bus overreden. Ernstig inwendig ge kwetst is de jongen in het ziekenhuis opgenomen, waar hij aan de bekomen kwetsturen is overleden Mevr. de W. te Wassenaar had het ongeluk van de trap in haai" woning te vallen. Zij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat een. paar ribben braken en een ernstige hersenschudding ontstond. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen Is zij Dinsdagavond overleden. Dinsdag is te Alphen a/d Rijn een vrachtauto met melkbussen aangereden door een luxe-auto. De bestuurder van eerstgenoemden auto, uit Aarlanderveen, raakte het beheer over zijn wagen kwijt, waardoor deze kantelde en in een sloot terecht kwam. Hij sprong tijdens dan val uit den auto in het water, doch kreeg den auto tegen het lichaam, waar- door hij inwendig ernstig werd ge kneusd. Onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden was nood zakelijk. De politie te Leiden heeft gear resteerd J. C. G., tot kortgeleden amb tenaar bij de gemeentebelastingen te Leiden, verdacht van verduistering van ruim f 300 in Rijswijk. Onder de gemeente Lonneker, nabij het buitengoed „Het Wageler" is een 18-jarig meisje, dat 's avonds per rijwiel van Hengelo kwam, door een wielrijder, die haar reeds eenigen tijd hinderlijk volgde, aangevallen. De man die het meisje van de fiets trok en haar trachtte aan te randen, werd daarin ver hinderd door een, op het hulpgeroep van het meisje toesnellenden landbou wer. Bij de daarop volgende hevige worsteling kreeg de kranige boer een hevigen klap op het gezicht en wist de aanrander met achterlating van rij wiel, hoed en pijp te ontkomen. Al spoedig werd door de politie vast gesteld, dat de dader de gehuwde R. uit Enschede was. Het vermoeden be staat, dat hij naar Duitschland is uit geweken. Dinsdagnacht heeft de politie te Heerlen vier personen gearresteerd, een dievenbende, waarvan vermoed wordt, dat deze schuldig is aan ver schillende diefstallen, die in den laat- sten tijd voorkwamen. Het zijn zekere B., M. en W. en diens echtgenoote. De beide laatsten worden verdacht van heling. Het gezelschap woonde gezellig bijeen in een houten keet en leefde er goed van. De vrouw van W. heeft een der diefstallen bekend. Woensdagavond is te L ithuizermce- den een groote autobus aangereden door den trein, die van Roodeschool kwam. Door krachtig remmen van den machinist kwam de trein direct tot staan. De caros- serie der auto werd totaal vernield. De chauffeur J. W. kwam op één der buf fers terecht, terwijl de vi,er passagiers wonder boven wonder slechts met schrammen er af kwamen. Te Stadskanaal zijn Donderdag de zestienjarige zoon van den landbouwer P. en zijn neefje uit Meeden Muntendam verdronken. Een jongere zoon van P. werd gered. De smokkelaar F. is nabij Losser door de Duitsche kommiezen doodge schoten. De politie te Maastricht heeft een Duitschcr aangehouden, die bleek niet in het 'bezit le zijn van d© vereisebtje papieren. Aan het licht is gekomen, dat de aangehoudene Hcinrich Rakel heette en dat hij wegens roofmoord tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld, en door zijn bewaker l© overvallen, uit de gevangenis le Wolfenbuttel was ont vlucht. Zijn uitlevering zal nu worden gevraagd. In de mijn Maurits is een onge veer 40-jarige bovengrondsche bankwer ker door een ijzeren balk verpletterd Hij laat zes jeugdige kinderen achter. Otto Ballod, een beroemd Lilausch vlieger, die tal van records op zijn naam had slaan, is bij een glijvlucht in den omtrek van Buenos Aires naar beneden gestort en omgekomen. Uil IJsland wordt gemeld, dat twee IJslandsche viischersvaartuigeu met elf twaalf koppen bemand, bij denjong- sten orkaan zijn vergaan. Twee lijken zijn reeds aangespoeld. Overstroomingen hebben den ver bindingsweg van Pakanbaroe naar de Westkust van Sumatra vernield, wat groote schade voor den handel veroor zaakt in verband met het toenemende doorvoerverkeer uit Singapore. De spoordijk DolokMerangir is stuk ge slagen. Uit Aurora (Illinois) wordt gemeld: De expres-trein van Chicago naar Omaha heeft in een sneeuwstorm het lijk van een vliegenier vermorzeld. Het lijk werd gevonden op ongeveer een halve mijl afstand van het verwoeste vliegtuig. De vlieger had het vliegtuig met een parachute verlaten, welke even wel haperde, waardoor hij is neergestort. AUTO VAN D'EN DIJK. Op Eerste Kerstdagavond is op den Nesserdijk te Rotterdam een auto van den dijk gestort. Door de duisternis mis leid, raakte de cauffeur, ,die uien weg niet kende, le veel aan dc eene zijde van den rijweg. De auto- sloeg over den kop en bleef bij den slootkant liggen. Van de 6 inzittenden, geraakt© de 20-jarige E. L. bewusteloos, z'n zuster de 18-jarige L bekwam verwondingen aan het linkerdij been en de wang. t/eo4"e/7</e l*//n/er> roe/er? - r /Pc/K/e óchrs/e /iu/c/. öps-;nger?c/e- Z/yD/zer?. POGOI. P egobos Jo - GO -SOc ruöerfSOc 8/j4poM. en £>rog/s/e*?. Geó/^oz?ger? u/z/yZer*- ZancZerj (Ingez. Med.) TRAMONGELUK. Vrijdagavond is op den Rijswijkschen weg in den Haag een ernstig tramonge luk gebeurd. Eeu jonge man, A. v. d. L. en zijn verloofde, mej. J. H. wilden daar in een autobus stappen, maar letten niet op de naderende liijswijksche tram, en heiden werden aangereden. Toen men den wagen opgevijzeld had, bleek dat de jenge man en het meisje! beiden ernstig gewond waren. Het tmeisje heeft een ernstige wond aftn haar rech terheup gekregen en de jonge man is le vensgevaarlijk gewond. HET VERONGELUKTE VLIEGTUIG. We maakten reeds kort gewag van het verschrikkelijk ongeluk met het vliegtuig van den dienst Londen-Parijs dat even na het vertrek van Croydon in brand is gevlogen en verongelukt, waarbij met den vlieger mee, negen menschen het leven verloren hebben. De machine was een De Havilland 34 en deed al twee jaar op deze route dienst en de vlieger was een ervaren man. Het vliegtuig was nog maar twee mijl van Croydon verwijderd en vloog met geringe snelheid, toen er een ontploffing plaats greep. Het toestel had slagzij kon, vanwege de geringe hoogte, waarop het zich bevond, niet meer manoeu vreeren. Het viel zijdelings met den kop vooruit naar beneden, de benzinetank barstte en een twintig meter hooge vlam sloeg uit het toestel op. Voordat er hulp geboden kon worden waren inzit tenden en toestel volkomen verbrand. Ondanks het ongeluk vertrok eenige minuten nadien uit Croydon een tweede toestel naar Parijs met vijf passagiers, die het eerste gemist hadden. VERKEERSONGEVALLEN TE PARIJS. De Parijsche wethouder voor het Verkeerswezen heeft dezer dagen zijn jaarlijksch rapport ingediend betreffende de verkeersongevallen, die te Parijs heb ben plaats gevonden. Volgens zijn sta tistieken bedroeg het aantal verkeers ongelukken in 1922 niet meer dan 70.715 tegen 126.367 in 1924. Het aantal on gelukken met doodelijken afloop is ech ter verminderd, want terwijl het gemid delde cijfer in de jaren vóór den oor log 250 was is dit thans gedaald tot 150. In totaal hebben 15.847 auto-ongeluk ken plaats gevonden, waarbij 92 per sonen werden gedood. RECHTZAKEN. Voor den Krijgsraad le 's Hertogen- bosch heeft terecht jjestaan de dienst plichtige soldaat Th. H. S. uit Utrecht (16e reg. inf.). beklaagd op 28 Aug. door roekeloosheid en onvoorzichtigheid zijn kameraad P. A. le hebben doodgeschoten. Bekl. zcide, dal hij van de wacht nqar een nabijgelegen post was geloopen. Hij meende, dat de haanpal van zijn geweer in rust was. A. liep met zijn borst tegen het geweer aan, waarop het schol viel. De auditeur-militair eischte een gevan genisstraf van een maand, voorwaarde lijk, met een proofljjd van een jaar. De auditeur-militair bij den Krijgs raad te 's Hertogenbosch heeft tegen den kanonnier K. S. uil Emmen in de schoolbatterij 5e reg. veldartillerie gens principieel© dienstweigering 10 maanden gevangenisstraf geëischt, met ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht le dienen. Het Haagsche Hof heeft den bur gemeester van Zwijndrecht niet bevoegd verklaard om een raadslid wegens orde verstoring te gelasten de raadsvergade ring te verlaten; de betrokken raads leden zijn van rechtsvervolging ont slagen. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht behandelde Dinsdag in hooger beroep de zaak tegen F. J. R., te Utrecht, gewoon dienstplichtig soldaat van het 22e regt. infanterie, die door den krijgsraad te 's Hertogenbosch was veroordeeld tot één week gevangenisstraf. Op 1 Sept. j.l. zou hij te Ede, nadat de sergeant majoor der politietroepen K. hem gelast had zijn naam op te geven, (deze had hem van le voren op heeterdaad betrapt op het plegen eener overtreding der krijgstucht), geweigerd hebben aan dat dienstbevel te gehoorzamen. Nadat K, hem uitdrukkelijk op zijn strafbaarheid had gewezen, zou bekl. opzettelijk in zijn ongehoorzaamheid volhard hebben. De advocaaT-fiskaal vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. Alta refereerde zich aan het oor deel van het Hof. De Amerloo rlsche vergifti gingszaak. Naar öe Telg. verneemt heeft Woens dagmorgen de Amerisfoortsche drogist .V., hooger beroep aangeteekeud tegen het vonnis der Utrechtsche rechtbank, waarbij hij werd veroordeeld; tot twintig jaar gevangenisstraf, wegens pogingen tot vergiftiging van zijn vrouw. x De postdiefstal le Kerkrade. De geruchtmakende postdiefstal te Kerkrade, voor ongeveer twee jaar ge pleegd en waarbij f 37.000 door twee Duitschers werd gestolen, n.l. S. en II. resp. uit Aken en Herzogenrath, zou de zer dagen voor de rechtbank te Aken worden behandeld,. Op verzoek van de verdedigers is echter d,e behandeling uit gesteld, op grond van onderzoek naar dc geestvermogens van de beklaagden. (Tel.). Principieele dienst weigering. Voor het Hoog Militair Gerechts hof te Utrecht stond Dinsdag in hooger beroep terecht de dienstweigeraar J, W., milicien van het 9e R. L, die door den krijgsraad te 's Hertogenbosch was ver oordeeld tot tien maanden gevangenis straf, met aftrek van voorarrest en met ontslag uit den militairen dienst. Als dienstplichtige der lichting 1918 had hij niet voldaan aan de oproeping om op 10 Sept. 1923 te Assen bij zijn korps voor herhalings-oefeningen onder de wa penen te komen. Bekl. verklaarde dat hij vroeger aan zijn militaire verplichtingen heeft vol daan, doch in den laatsten tijd tot an dere gedachten is gekomen. De advocaat-fiskaal vroeg bevestiging van het vonnis, terwijl beklaagdes raads man vroeg zijn cliënt niet te straffen. LANDBOUW. De tentoonstelling vau kippen, konij ne n, enz. De tentoonstelling, uitgaande van de M. T. V., die gedurende de Kerstdagen in de Rijschool alhier werd gehouden, is in alle opzichten een succes geworden. Bleek reeds uit onze mededeelingen vim Dinsdag en Woensdag, dat zee vele die ren waren geëxposeerd en daarvan het grootste gedeelte een prijs of eervolle vermelding behaalde, wat daarna voor dc vereeniging het voornaamste is, na melijk een groote belangstelling van de zijde van het publiek, is ook gevolgd. Woensdag was het bezoek nog matig. Donderdag waren er een 400-tal bezoe kers. maar gisteren was het aantal be zoekers eenige honderden Het slot van de tentoonstelling het uitreiken der be haalde eereprijzen, is' bepaald op 15 Januari a.s. De verloting van de door de commis sie talrijk aangekochte dieren blijft be paald op Maandagavond te 7 uur. Pluimvee-tentoonstelling t e G o e s. Woensdagavond had in de „Prins van Oranje" de opening plaats van de Pluim vee-tentoonstelling. De voorzitter van de Goesche Pluimvee- konijnen- en sierduiven vereeniging, de heer v. d. Ende, heette namens de jonge vereeni ging allen hartelijk welkom en gaf daar na het woord aan den burgemeester. Burgemeester Hajenius zegt met ge noegen te voldoen aan de uitnoodiging om deze tentoonstelling te openen. Spr. is leek op dit gebied, maar hem is wel bekend, dat het bestuur veel moeite en zorg heeft besteed aan het slagen dezer tentoonstelling. Het groot aantal inzen dingen en het groot aantal prijzen ver heugt spr. zeer. Spr. hoopt, dat hetgeen men wenschl met deze tentoonstelling, zal mogen worden bereikt en dat we nog meermalen een dergelijke tentoon stelling hier zullen mogen hebben. De voorz. dankt den burgemeester en spreekt de hoop uit dat, deze als eere voorzitter der ver. nog menigmaal ko mende tentoonstellingen zal openen. Spr. brengt dank aan de schenkers der eere prijzen, aan de Gebr. Duvekot voor de voedering, in 't kort aan allen die heb ben medegewerkt. De heer Hondsbrück, Ermelo, roerat namens de Jury de schitterende kwali teit der inzendingen. Spr. heeft Woens dagmorgen een Vlaamsch reuzenkonijn op de tafel gehad, zooals hij nog nooit zag. Spr. spoort aan tot onderlinge sa menwerking om de verschillende rassen te verbeteren, dan zal men zeker ook op internationale tentoonstellingen een goed figuur maken. Ook dankt spr. het bestuur voor de goede zorgen voor de jury- Vermelden wij nog dat het aantal V r*>

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2