Ho. 303. Dinsdag;23 December 1924 167° Jaargamr. COURANT. mi dit nummer behoort een Bij voegsel. KAMEROVERZICHT. Tweede K am e r Zitting van Maandag. Hoewel het een nachtzitting is ge- («orden, heeft de Kamer de begrooting •ran Oorlog nog niet klaar gekregen. Van daag moeten er nog stemmingen plaats Rebben, en Voorts komt vandaag ook de kwestie van de salarissen van de leden Tan den Raad van State, Rekenkamer en rechtelijke macht aan de orde Bij de algemeene beschouwingen over de Oorlogsbegrooting had Minister IV a D ij k gisteren vooral de ontwape- ningskwestie te behandelen. Hij stelde zich op het standpunt dat Nederland niet eenzijdig kan ontwapenen vooral om dat het zoo onveilig geëxposeerd ligt. De strategische positie van Nederland is van zooveel belang, dat wij den door slag kunnen geven in een conflict. Zou Nederland's eenzijdige ontwapening van zoo grooten invloed zijn op de groole staten, dat zij het voorbeeld zouden volgen 7 Spr. meent, dat hieraan niet gedacht kan worden. Is het dan wellicht juist, dat Nederland aan den wedloop der bewapeningen deelneemt? Ook dat is onjuist. Nederland doet op zeer be scheiden schaal aan de bewapening mee, maar wie zou durven volhouden, dat deze voor één staat een bedreiging zou beleekenen? Onze weermacht kan een krachtige preventieve werking hebben. Eeeds eerder is er op gewezen, dat een Nederlandsch leger voor den rechter vleugel van een Duitsch leger een ge vaar kan zijn. Dit is geen bijkomstige reden voor de eerbiediging van Neder land'® neutraliteit geweest. Indien het waar is wat verder de heer Marchant zeide, dat n.l. Duitschland er belang bij had van Nederland geen invals poort voor Engelschen en Franschen te maken, dan zou met het Nederlandsche leger toch geen rekening behoeven ge houden te worden. Dan zou immers, als dit leger niets beteekende, het Duit- sche leger ons land hebben kunnen bezetten, waardoor de invalspoort im mers gesloten zou zijn geworden voor Engelschen en Franschenl Er is geen land ter wereld, waar zoo stelselmatig de beteekenis van het leger wordt gekleineerd als bij ons. Als op een plaats ongeregeldheden plaats heb ben, dan wordt het voorgesteld of het leger in ontbinding verkeert. 'He* opzichte der chemische strijdmid delen ontkende de Minister, dat deze wreedaardiger zouden zijn dan de andere wajpecaen. Spr. haalt o.m. aan, dat van de Amerikaan^che soldalen 6 pet. door gas en 6 pet. door andere wapens gewond werden. Van de eerste 6 pet. stierven D/o petvan de andere 30 pet. Br bestaat dan ook een overschatting van het chemische strijdmiddel. De betee kenis van de bescherming daartegen wordt onderschat, hetgeen blijken kan uit het feit, dat bij den aanvang van het gebruik der chemische middelen 35 pet. der gewonden stierven en bij het eind van den oorlog dit procent slechts 2'/» wa&, tengevolge van de beschermingsmid delen die intusschen gevonden waren. 'Ben opzichte van het Protocol van Genève is het waarv dat de onderteeke naars zich voorshands alleen verplichten Lot 'deelneming' aan de ontwapeningscon ferentie. Maar daar is het niet mee afge- loopen. Wanneer in de conferentie be sloten wordt tot militair optreden tegen een agresseur, dan kunnen we niet vol staan met te zeggen, dat we niets hebben. Hoe zou hel gaan als alle staten dat zonde» zeggen? Het woord klaplooper is niet onjuist, maar de klaplooper krijgt zijn trekken thuis. Zou er neiging bestaan om Nederland bij te staan als het slacht offer werd vap. een aanval? Nederland moot naar spr 's meeniug medewerken aan de handhaving der internationale so lidariteit Maar ook voor zelfstandige handhaving onzer positie behoeven wij een weermacht. Tegenover het denkbeeld van den heer Dresselhuijs om een staatscommissie in te stellen ter voorbereiding van ons standpunt op de ontwapeningsconferen tie, staat de regeering sympathiek. Zij schilt echter van meening aangaande het tijdstip. Het is onjuist een commissie in ie stellen alvorens bekend is in welke richting hel onderzoek zich zou moeten bewegen, dat eerst 3 maanden vóór de conferentie bij het rondzenden der uit- noodigingen bekend zal zijn. D© heer D r e s s e 1 h u ij s, die tevre den was over deze toezegging, kreeg op zijn vraag naar de samenstelling der commissie het antwoord dat het een Sem*ngde commissie zal zijn. hebben ons tot dat antwoord van1 da» (Minister bepaald, omdat daarin het vooraf gehouden debat zich weerspie- s»ld- "4<0 Vi'S'JfHB I* de artikelsgewijze behandeling zijn aantal moties en amendementen gediend. We zullen de vermelding daar van aanhouden, daar er eerst heden over gestemd zal worden. BINNENLAND. MINISTER COLIJN OVER DE POLITIEK. Minister Colijn heeft gisterenavond in de Oosterkerk in Den Hang een politieke rede gehouden voor de anti rev. kiesver- eeniging. Na eerst te hebben afgerekend mei „de krassende nachtvogels", die hem persoonlijk aaanvielen (waarbij hij ook de hieronder vermelde buitenplaats- kwestie aanroerde), besprak hij de on tevredenheid in de anti-rev. partij. Deze partij heeft nu eenmaal geen meerder heid, en heeft dus er zich toe moeten bepalen bij de kabinets-formatie van '22 zooveel mogelijk te trachen speciaal anli rev. wenschen op het regeerings pro gramma te krijgen. Vervolgens verdedig de hij de Tinancieele maatregelen die hij als minister van financiën gedwongen was te nemen. De heer Colijn erkende dat er nog veel is dat teleurstelt, maar als er een andere politieke combinatie geweest was, zou het dan beter geweest zijn? Spr. ge looft dat er veel reden tot dankbaarheid is. Het staat vooe hem dan ook vast, dal de eerst aangewezen oplossing voor 1 9 2 5 zal zijn derechtsche samen- we r k i n g, zoo eenigszins mogelijk in stand te houden. De heer Nolens heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat na een 40-jarig hu welijk, de samonwerking moet worden voortgezet. Nu gelooft spr., dat na een 40-jarig huwelijk echtscheidingen niet veel voorkomen (Gelach) maar de moge lijkheid blijft toch. En als men spr. vraagt, wat er dan gebeuren moet, ant woordt hij- dat zullen we in Juli zien Spr. gelooft niet, dat hel waarschijnlijk zal zijn, dst een of twee groepen de an dere hun wil zullen opleggen of een be ginsel-offer zuilen vragen. Dat acht spr. uitgesloten. Nooit zal een partij met een andere partij samen kunnen werken wanneer het een offer van zijn beginsel brengen moet. In Juni trekken we op voor het pro gram van beginsel, in de eerste plaats voor die punten, die hel meest bedreigd worden, enkele geestelijke goederen. Spr. formuleert het concept-program in twee punten in de eerste plaats handhaving van het gezag van de overheid Deze eisch zal weer met klem naar voren moeten komen, omdat het gezag wordt aangetast. In de tweede plaats moeten de grondslagen van het christelijk gezins leven verdedigd worden. Baar mag niets maar dan ook absoluut niets van worden prijsgegeven. Verder zijn er twee punten uit het program van 1922, die naar voren ge schoven worden; een voortgaande bezui niging m 's rijks dienst ter verlichting van den belastingdruk; steun aan alles wat in het verkeer der volkeren de heerschappij van het recht verzekeren kan, maar, zoolang er geen internationale regeling is, handhaving van onze zelf standige weermacht voor Nederland en Indië, handhaving van ons eigen leger. In het program is niet uiteengezet hoe de verlichting van den belastingdruk moet worden verkregen, maar spr. heeft dit in de Kamerstukken reeds uiteenge zet. Het plan lcomt neer op verhooging van hei bedrag dat vrij is van belasting voor gehuwden en vergrooting van den kinderaftrek en daarnaast verlaging van belastingen, die de kapitaalsvorming te genhouden. Aangaande het defensievraagsluk zei- de spr., dat hêt er niet omgaat, dat zij, die bewapening willen, den oorlog willen Hel gaat er juist om den oorlog te voorkomen. En nu zegt de een, dat het beste middel daartegen de weerloosheid is, maar spr. zegt, dat juist de mogelijk heid om ons te verdedigen, ons buiten een oorlog kan houden. Voorts wil de antirev. partij wettelijken uitbouw van het arbeidscontract. IIET BUITEN VAN MINISTER COLIJN. In zijn rede in Den Ilaag heeft Mi nister Colijn ook gesproken over de be kende kwestie van zijn builenplcals te Leersum. Hij zei daarvan volgens de N. R. Crt het volgende De minister had een wetsontwerp inge diend, om de bclastingknoeiers en die zijn er vele bij den kraag te kunnen grijpen. Er waren eenige voorbeelden gegeven van de wijze waarop de be lasting ontdoken wordt. Een dezer voor beelden was, dat iemand een buiten- plaals bezit.IIij maakt er een vennoot schap van, huurt de buitenplaats van de N.V. en betapjt de helft pf een derde van een personeele belasting. Nu had de mi nister van financiën ook een buitenplaats De bewoning daarvan bracht reel onge rief. Van de 16 jaren, die spr. na zijn Indisch verblijf in Nederland doorbracht heeft hij er 12 buitenshuis doorgebracht. Zijn echtgenoote heeft hem onder het oog gebracht, dat hij zijn plicht als huis vader slecht nakwam. Daarom heeft spr. besloten deze plichten beter na te ko men en in Den Haag te gaan wonen Toen heeft spr. van zijn buitenplaats een naaml. venn. gemaakt. Maar toen was men er ook1. Wpnt de naaml. v< was er nu en men behoefte er maar deze leugen bij te bedenken, dat de mi nister van financiën de buitenplaats van zichzelf zou huren. Nu moet men daar niet boos om zijn. Spr. is dat zelf ook niet. Hij heeft slechts medelijden met hen, die zoo'n flater be gingen. Niet alleen was het dom om van hem, wiens leven in geen enkel opzicht aanleiding tot zulke gedachten had geven, maar dom ook ,omdat het inge diende wetsoutwerp terugwerkende kracht zou hebbon tot 1 Mei 1921. Dat kon men weten, want de wet staat op één blaadje papier en telt drié artikelen. DE CANDIDA ATLIJSTEN VOOR DE S. D. A. PL Het Volk meldt dat de Partijraad der 5. D. A. P. besloot de lijstverbindingen voor de verkiezingen van '22 te hand haven, en de voordrachten opmaakte voor de caudidaaten voor tien groslijsten, waarbij die van Groningen en Drenthe, voor Haarlem en Helder, Den Haag en Leiden. Rotterdam en Dordt, en Brabant Zeeland en Limburg gecombineerd zijn. Die voor Zeeland luidt 1. W. H Vliegen. 2. W. C de Jonge 3. G. F. Lindeijer. 4. P. G. Gruijs 5 W Drop. 6. H. v. d. Ploeg. Uit Stad er< Provincie. Uit Middelburg De lezer zal begrijpen dat we een enkel woord willen schrijven over de gisteren in den gemeenteraad alhier aangeroerde kwestie van de publicatie in ,Het Volk" van stukken betreffende de gemeentezaken We bedoelen daarmee speciaal de mededeelingen die door het college van B en W. aan de raadsleden worden gedaan, Niet èen berichtje als dat over het aantal wrkloozen, zoo a Is onlangs uit dat blad overnamen Ook wij hebben aan de Arbeidsbeurs sleeds de inlichtingen gekregen die wij vroegen Wij gunnen dat blad gaarne een mede- deeling die de correspondent zelf door informatie verkreeg Maar met de officieele stukken is het wat anders Wij publicecren le. de ge drukte stukken zoodra die aan de raads leden door B. en W. zijn toegezonden; en 2e. de stukken die door B. en W. voor de raadsleden ter visie worden ge legd in de leeskamer, opdat de leden er van kennis kunnen hebben genomen, wanneer ze in de raadszitting als ingeko men slukken worden medegedeeld. Tot vergemakkelijking van het werk dorper? hebben wij ook verlof in de (niet voor 't publiek toegankelijke leeskamer kennisi te nemen van die stukkeu, maar daarbij heeft altijd de voorwaarde gegolden, dat wij die stukken, al hadden wij er ook te voren een afschrift van genomen, niet zouden publicecren vóór ze in de raads vergadering zonden zijn behandeld. Zoo vonden wij de vorige weck in do lees kamer onder die stukken hel verslag van de Woningheurs. We hebben er toen afschrift van genomen, maar de publi catie natuurlijk uitgesteld tot gisteren in de raadsvergadering dat verslag ouder de ingekomen slukken zou zijn vermeld. En daarom verwonderde het ons zeer, in „Het Volk" van Zaterdagavond reeds een uittreksel van dat verslag te zien opgenomen. .En nog meer verwonderde het ons, dat de lieer Onderdijk gisteren in de morgen- zitting in antwoord aan den lieer (Mes, ons iu verband daarmee gebrek aan ac tiviteit verweet Met voldoening hoorden we dal hij in de middagzitting dat verwijt introk, met de toevoeging dat er nog nooit in (Het Volk" een bericht zou hebben ge staan dat niet gepubliceerd mocht wor den Ja. dat hangt er van af welke op- va tling B. en W hebben van de wenschc- lijkheid van publicatie van stukken die nog slechts ter visie liggen. Is die vroe gere mecning veranderd? Ons is het wel Maar tot nu toe was ons geen wijziging van die vroegere, zeer streng gehand haafde voorwaarde bekend Over het algemeen is men bij officiee le lichamen en ook op ons Stadhuis er zeer zorgzaam voor, om te voorkomen, dat er officieele meedeelingen in de pers komen, vóór ze aan de betrokkenen be kend zijn. En dat vinden we begrijpelijk. Die betrokkenen zijn hier de raadsleden. We herinneren ons uit vroegers jaren een geval van groole verontwaardiging op 't stadhuis over publicatie iu de courant van een adres, aan den raad. Daarvan verzeleré Heen qenoeqelirk JCenstfe eoé. (Ingez. Med.) moest eerst de geadresseerde, dat was dus de Raad, kennis hebben genomen Het bleek toen echter dat de adressant zelf hel stuk ter publicatie aan ons had gezonden. En dat maakte de situatie na tuurlijk anders. Maar gebeurt dat niet dan gold steeds de stelregel geen publi catie, vóór de stukken óf gedrukt aan de leden toegezonden zijn. óf in den Itaad zijn geweest. Voor de afd. Middelburg der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, zal de heer Herman Snijders op Dins dag 13 Januari a.s. spreken in de kleine Concertzaal over „De Volkenbond in het licht van het verleden en van het heden". Naar aanleiding van liet bericht aan „Hel Volk", dat „door ontslag van een aantal arbeiders bij de firma Alberts en Co en bij The Vit rite Works het aan tal werklooze arbeiders alhier plot seling is gestegen", verzoekt de firma Alberts en Co ons te melden, dat er, zooals Leder jaar in dezen tijd gebeurt, slechts los zomerpersonecl is ontslagen De fabriek werkt met normale kracht o Uit Vlissingen. Het muziekgezelschap „Ons Genoe gen' te Vlissingen zal Donderdag, eersten Kerstdag, 's ochtends van half negen lot half tien een uitvoering geven van gewijde muziek in de teut in hel Bcllamypark. Dit Walcheren. - Dooi- (den Commissaris der .Koningin is benoemd tot zeiler voor 's Rijks di recte belastingen in de gemeente S t Laurens de heer W Walraven, ter vervanging van den heer J Gideonse die ontslag heeft genomen In de Maandagavond gehouden ver gadering van de A.-R. kiesvereeniging te St. Laurens voornamelijk ter be spreking van de circulaire van het cen traal comité weru oesroten te advisee- niet met één lijst voor het geheela land uit te komen, doch met meerdere lijsten. Voorts zal worden verzocht niet meer te adviseeren om op nr. 1 van de lijst le stemmen. Als candidaten voor de groslijst voor dc Tweede Kamer werden in alphabeti- schc volgorde genoemd II. Colijn, A. Colijn, L F. Duijmaer van Twist, rar. J. W Goedbloed, C van den Heuvel, J. W. van *t Hoff, F. II de Monlé Verloren, mr. V. II. Rutgers, dr. J. G Scheurer, J. Schouten, P. A. Schwarz. mr. J. A. de Wilde Aangenomen werd voorts nog een mo tie om zich uit te spreken tegen de re- vaccinalie, opgenomen in het wetsont werp op de besmettelijke ziekten. Bij dc rondvraag werd nog besproken de onderwijsbijdragen van buitengemeen ten, nu door den minister een wetswij ziging te dien opzichte is voorgesteld. De heer Van "t Iloff zou in deze verder willen gaan. Besloten werd er bij de Kamerclub op aan te dringen, dat hierin ook zou worden voorzien door ver hooging van de schoolgelden en het in stellen van strengere toelatingseischen o. a. voor allen een verplicht examen Zaterdagavond is door middel van nklimming ten nadeele van j}en heer A. S. caféhouder le St. Laurens (W.) een bedrag van ongeveer f 200 gestolen. De politie sjelt een onderzoek in. Ged. Staten hebben hun goedkeu ring onthouden aan het gemeenteraads besluit van Biggekerke waarbij vroongrond beschikbaar was gesteld lot het inrichten van een hoenderpark. Vrijdagmiddag hield de Raad der gemeente R i 11 h e m eene openbare vergadering. Onder de ingekomen stuk ken was o.a. een schrijven van den Di recteur der directe belastingen enz., te Breda, dat met ingang van 1 Januari 1925: lo het kantoor te Middelburg b.g. voor de ontvangst der directe belas tingen zal zijn opengesteld op Dinsdag van 9 tot 1 uur; Donderdag van 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur; Vrijdag van 9 tot 1 uur. 2o de zitdagen voor de ontvangst der directe belastingen zullen worden gehouden in dc gemeente: Rit- them op den 3den Maandag van de maanden Maart, Juni, September en De cember van 2 tot 31/- uur. Naar aanleiding van een schrijven van den Min. van O. K. en W., over terug betaling van te veel genoten voorschot Rijksvergoeding over 1922, bedoeld in art. 56 juncto art. 201 der L. O wet, wordt op voorstel van B. en W. m.a.s. besloten een kasgeldleening aan te gaan van f 2500, wijl de kasgeldmiddelen mo menteel niet toereikend zijn om het te rug te betalen bedrag van f 4899 te vol doen. Den heer C. M. Bolier wordt op zijn verzoek ontslag verleend als ambtenaar bedoeld bij art. 91 der Woningwet, zulks met ingang van 1 Jan. 1925 en over eenkomstig het voorstel van B, en W. wordt met ingang van denzelfden datum alszoodanig benoemd de heer D. Ruissen alhier. In verband met een nader ingekomen schrijven van B. en W. van Vlissingen, inzake aankoop van een sterilisator, wordt thans, op voorstel van B. en W., ni a. s. besloten daartoe goedkeuring te verleenen. In de vorige vergadering werd dit punt aangehouden, wijl toen niet met zekerheid kon worden vastge steld of de gemeente al dan niet aan deel in rekening zou worden gebracht. Dit zal nu evenwel niet het geval be hoeven te zijn. Hierna wordt eene wijziging in de be grooting 1924 goedgekeurd. Ten slotte worden nog eenige bepalingen met be trekking lot de nieuw ontworpen alg. Politieverordening behandeld en zullen in de eerstvolgende vergadering worden vastgesteld. Te N eu SI. Joosland werden in den nacht van Zondag op Maandag bij C. Baas Jr 4 konijnen ontvreemd. Da- derf s) onbekend. De politie stelt con on derzoek in. OitZui d-B e v 1 a n d. - Tot voorzitter der vereeniging „Hel Groene Kruis" le Hoedekens kerke is benoemd de heer H. de Boer. arts al daar, zulks in de plaats van dr O Koek, vertrokken naar elders. Maandag hield de raad der gemeen te 's H A rends kerke een vergade ring. waai" met kennisgeving afwezig wa ren de heeren J. Nijsse, D. W;. Linden- bergh, A Schipper en H. van Gorsei Vastgesteld werd het suppletoir kohier van de hondenbelasting op f 18, de pen sioengrondslag van den ambtenaar ter secretarie op f1700. Tot lid van de com missie van toezicht op hel lager ouder wijs werd benoemd de heer L Melse en tot afgevaardigden naar de in 1925 ta

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1