WINSTGEVEND BOERENBEDRIJF FEUILLETON, i5»0. 3Üi. ZaïdFiiay 20 üecemöejp 10/c «juargau*- M1DDELBUR0SCHE COURANT. Dit nummer bestaat nit DRIE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en roor de andere gemeenten p. post f 2,50; voor Middelburg en agentschap Vlis- (ingen 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelln- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager Familieberichten en dankbetuigingen, -an 17 regels f2.10. elke regel meer 10 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij ai Aangegeven dat zij in deze rubriek saoeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255. BlMNEiUAND. DB KWESTIE VAN DEN ZOMERTIJ». De stroom van verslagen uit onze om geving heeft ons genoopt ons Woens dag le bepalen tot een korte vermelding van do voorstellen van meerderheid en minderheid der Tijdcomiuissie. Maar de zomertijdkwestie heeft zoozeer de ge moedereu bewogen, dat wo er nog en kele opmerkingen uit zullen aanhalen. Zooals de lieele bevolking van Ne derland, was ook de commissie verdeeld. Drie van de zeven leden (de heeren v Haasterl, v. d. Marei en Valstar) zijn voor afschaffing van deu zomertijd De vier andere leden (de heeren Zaalberg, Kalff, Spanjaard en Droes) zijn voor het compromis-voorstel, om deu Amster- damscheu tijd geheel af te schaffen, en 's winters den West Europeeschen, en 's zomers den Midden Europeeschen tijd in te voeren. De West Europeesche tijd is nog wel bekend hij hen die den Grecnwichlijd beleefden, tóen de Irein 20 minuten la ter ging dan de Amsterdamsche tijd. De Midden Europeesche tijd, die juist een uur met den West Europeeschen tijd verschilt, brengt de tijdrekening voor derland dus juist 40 minuten vroeger dan de Amsterdamsche. Het compromis-voorstel beteekent dus 's winters 20 minuten later op, dan de Amsterdamsche lijd, 's zomers 40 mi nuten vroeger De meerderheid der commissie voert voor het voorstel o. a. de volgende gumenten san In de eerste plaats kan dit voorstel gelden als een compromis tusschen de benadeelden en de bevoordeelden door ONTVOERD door ROBERT LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. PET. Gedachtig aan de woorden van mijn oom over de leuning, blocf ik dicht aan de muurzijde, en tastte mijn weg me( kloppend hart omhoog in de -zwarte duis ternis Het huis Shaws was vijf verdiepingen hoog, zonder den zolder. Naarmate ik vorderde scheen de trap mij minder ste vig te worden, en lichter, en ik dacht er over, wat de oorzaak van deze ver andering kon zijn, toen een tweede blik semstraal flitste. Ik schreeuwde niet, maar het was, omdat de angst mijn keel toekneep en als ik niet viel was het meer mjjn gelukkig gesternte, dan mijn eigen kracht. Niet alleen verlichtte dc bliksem alle hoeken, door galen in de muren, zoodat ik omhoog scheen te krui pen op een open steiger, maar bij liet zelfde - voorbijgaande licht kon ik zien, dat dc treden van ongelijke lengte wa ren, en dat een van mijn voeten op dat oogenblik twee duimen van den rand rustte. den tegenwoordigen zomertijd. De voor standers zouden een gedeelte van de wcnschelijk geachte voordeelen inboe ten, waar de vervroeging, vergeleken bij thans, slechts 20 minuten minder zou bedragen. De tegenstanders daarente gen zouden in gelijke mate winst heb ben te boeken. In gelijke mate, wat het aantal minuten betreft, lu werke lijkheid echter méér; immers de na- deelen zijn het grootst en worden het zwaarst gevoeld in den aanvang van het vervroegde uur. Naarmate de dag verder vordert, worden de bezwaren tri* steeds sterker mate geringer, om te gen het einde van dat uur steeüs sneller te verdwijnen. Een winst van 20 minuten kan, naar de commissie oordeelt, zonder overdrijving met op heffing van 50 pCt der bezwaren wor den gelijkgesteld. Dat in den winter 20 minuten later geleefd wordt, heelt voor land- en tuin bouw en veehóuderij geen merkbare voor- of nadeclen. Voor stad en land vermindert het kunstlicht-gebruik in den morgen, doch moet 's avonds de lamp 20 minutcu eerder aangestoken worden. In den tijd der laatste dagen is dit vooral voor de huiswaarts gaande scho lieren een bezwaar. De lichtbespnring in den zomer wordt met ongeveer i/3 verminderd. Meer ver bruik in den winter is niet te verwach ten, daar dan ook des morgens kunstlicht noodig is. Biedt derhalve de voorgestelde rege ling een feitelijken grondslag voor de lot standkoming van een compronus. dat uit zicht geeft op beëindiging van den sfrijd in dat de voor een deel kunstmatig ver wekte tegenstellingen tusschen stad en platteland zal verminderen, ook andere overwegingen leidden er toe om de keuze op dit stelsel te doen vallen. Gewezen wordt in dat verband op liet internationaal verkeer. Hel komt ook tegemoet aan de bezwa ren van katholieke zijde in verband met het bijwonen van de mis. De invoering van den Midden-Europeesclien tijd gedu rende de zomermaanden verlicht de be- bezwaren en de d.aarrnee gepaard gaande invoering van den Wesl-Europeeschen Lijd ic de wintermaanden geeft velerlei vcordcelen, zoowel omdat het dagleven (school, kerk, kantoren, enz.) meer bij daglicht begint, als omdat daarmede in voering van den zomertijd wordt bereikt De meerderheid voegt aan haar advies nog een opmerUTng toe 'en wel deze de overeenkomst tusschen België, Engeland en Frankrijk houdt in, dat de zomertijd zal aanvangen op den eersten Zaterdag in April. Op grond van 3e door de oom- missie opgedane ervaring oordeelt zij de zen aanvangsdatum voor ons land te vroeg "In April rijn de ochtenden nog zeer kil en worden de avonden toch nog niet lang genoeg om ze voor bezigheden of genoegen in dc buitenlucht te kunnen benutten In Mei verminderen de nadeelcn van den zomertijd reeds en kan men veel be ter van do voordeelen genieten. Zij meent daarom, de noodzakelijkheid van ten gelijkluidende regeling voor ons land en in do genoemde rijken voorop stellende, in overweging te moeten ge ven, dat door de regeering worde ge tracht met die rijken tot een iets lateren datum van invoering, die bijv op den ddfden of vierden Zaterdag in April ware le stellen, te komen. Daartegenover staat het oordeel der minderheid. Deze stelt voorop d© bezwaren van psychologische n aard, tegen den zomer tijd gerezen, en wel: 1 De wet tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd is tot stand gekomen als een product van den nood der tijden. De landelijke bevolking heeft den zo mertijd aanvaard als een tijdelijken maat regel, dien men noodig achtte op econo mische gronden, en thans, nu deze eco nomische grond geheel of althans groo- tendeels niet meer gelden kunnen, meent zij, dat het spot met de goede trouw om de welwillendheid van de plattelands bevolking te exploileercn om hetgeen 'n noodmaatregel was, te merken tot liet normale. 2. De invoering van den zomertijd strookt allerminst met de wetten der natuur 3. Een objectieve beoo'rdeeling van de nadeelen, die het platteland ondervindt van den zomertijd tegenover de van de zijde der stadsbewoners naar voren ge brachte voordeelen, moet uitgara van deze grondgedachte, dat alle schade, wel ke aan de landbouwproductie wordt toe- gobracht, niet alleen de uilkomsten van het landbouwbedrijf nadeolig beïnvloedt, doch ook liet algemeen belang schaadt Waar nu de uitoefening van het land bouwbedrijf ernstige nadeelen van den zomertijd ondervindt, wordt zoodoende dus ook het algemeen belang geschaad, en zullen de door de stadsbewoners aan gevoerde voordeelen van den zomertijd daarvoor moeten wijken De bezwaren, die dc boeren- en tuin dersstand in het land- en tuinbouwbe drijf van den zomertijd ondervinden, be treffen zoowel het bedrijf als daarmee verband houdend, het gezinsleven. Die bezwaren, welke overeenkomen mót die welke in vorige jaren uitvoerig van landbouwzijde in hel licht zijn ge steld, worden dan nog eens uitvoerig toegelicht Het betoog, dat indien dc zomertijd dan inderdaad zulke ernstige bezwaren voor het land- en tuinbouwbedrijf ople vert, niets de boeren u tuinders behoeft weerhouden den ouden Amslerdam- schen tijd te blijven volgen, wijst de min derheid met den mceslen nadruk af. Im mers, op de eerste plaats mag worden wacht, dal de overheid een zoodanige wettelijke tijdregeling invoert, dat zij zonder al te groot bezwaar door alle groepen der bevolking kan worden aan vaard en toegepast Op de tweede plaats is het ook niet juist, dat dan de bezwa ren voor den boeren- en tuindersland zijn weggenomen, omdat hij niet alleen met zijn bedrijf le maken heelt, maar ook afhankelijk is van arSïcre z.aken handelsverkeer met de stad, spoorweg verkeer, school- en kerktijden enz die het vasthouden aan den ouden, met de belangen van zijn bedrijf overeenkomen- den tijd voor hem bezwaarlijk blijft ma ken Ten slotte loojien de boeren en tuin ders dan weer het gevaar als anti-maat schappelijk, eigenzinnig, koppig, enzle worden uitgekreten, terwijl men er hun dan tevens een verwijt van niaakt, dat zij, wanneer de overheid den wijzer der klok voor- of achteruit zet, dezen mei een hooivork weer trachten terug te duwen Ziet de minderheid zich op grond van het bovenstaande derhalve verplicht den zomertijd volgens dc thans geldende re geling krachtig ar te wijzen, ook bij de oplossing die in hel verslag der meerder heid wordt voorgesteld i invoering van Dit was de prachtige trap, dacht ik; en met die gedachte kwam een golf van booze roekeloosheid in mijn hart. Mjjn oom Rad me zeker hierheen gezonden, om mij in groot gevaar te brengen, mis schien om mij te laten verongelukken He nam mij voor dat nader te onderzoe ken al zou ik er mijn nek mee "breken, liet mij zakken op handen en knieën; en langzaam, als ccn slak, iedere duim on derzoekend, en de vastheid van iedere steen beproevend, besteeg ik verder de trap. De duisternis scheen te zijn ver dubbcld door het contrast met het weer- ïchl. en dal was met het eVgste want ik werd onrustig door een geweldig ge fladder van vleermuizen, die boven in den toren huisden, en de afschuwelijke beesten raakten in hun vlucht naar be neden soins mijn gelaat en lichaam. De toren was vierkant en in iederen hoek was de trede gemaakt van een groe ten steen, van afwijkenden vorm, om de treden le verbinden. Ik was vlak bij een van deze hoeken gekomen, en voelde als gewoonlijk vooruit, maar mijn hand gleed over een rand en vond niets dan leegte daarachter. De trap was niet ver der doorgetrokken; wie een vreemdeling hierop liet klimmen in het donker zond hem recht ngar zijn dood, en ofschoon ik vrij veilig was, dank zij het weerlicht en mijn eigen voorzichtigheid, bracht de gedachte aan het gevaar, dat ik had IN ZUID—AFRIKA. Met een kapitaal van 1200.tot 1700.kan in Z.-Afrika, op de Kendrev» Estate een winstgevende boerderij begonnen worden, maar slechts onder de voorwaarden aangeboden door de AFRICAN IRRIGATED LAND CY. LTD., n.I. Gratis opleiding gedurende 12 maanden; betaling van den grond in 10 jaar; op geirrigeerde gronden, geschikt voor elke branche van landbouw of veeteelt, met hulp van esperts; optie om weg te gaan na 6 maanden zonder eenige ver plichting of geldelijke verliezen. Voor uitvoerige inlichtingen wende men zich tot AFRICAN IRRIGATED LAND CY. LTD. KERNER HUIS 78 STATIONSWEG, DEN HAAG. Referentie: De Handels Commissaris voor de Unie van Z.-Afrika, 31c Coolsingel, Rotterdam. ■HimiHHI Idl HI'iBMBMI FlAl (Ing. Med.) den West-Europeeschen tijd met zomer tijd i blijven de bezwaren voor helgroot ste deel en nagenoeg onverminderd be slaan. De cenige winst, die daarmee ge boekt wordt is de bekorting vau de tijd,- vcrlating tot 40 in plaats van 60 minuten. Deze winst die naar het oordeel van de minderheid volstrekt „met opheffing van 50 pet. der bezwaren (kan) wor den gelijkgesteld - is absoluut niet vol doende om de tegenstanders te doen be rusten in het voorgestelde compromis. Immers hun bedrijf en hun leven, die zich noodzakelijkerwijs te richten heb ben m»aar den stand der zon, eiscben een wettelijken tijd, die zich daarbij zoo na mogelijk aansluit. En dat is de Am sterdamsche tijd. En een voorstel tot afwijking daarvan ook met '10 minuten is voor hen dnn ook onaannemelijk Daar komt bij, dat, bij aanvaarding van den West Europee schen lijd in den winter en een Middcn- Europeesche tijd in den zomer, het land en tuinbouwbedrijf genoodzaakt zou zijn zich tweemaal per jaar aan dc door deze regeling veroorzaakte tijdversprin- ging aan te passen. Het lever* meer speciaal ten opzichte van het melkvee ernstige bezwaren op. Daarenboven is het ten zeerste te vreezen, dat deze lijdverspringing tweemaal in het jaar en eveneens het vaststellen van den duur, waarin de zomertijd jaarlijks zal lden, aanleiding zou geven tot het voortduren der ontstemming in de kam pen, zoowel van de voorstanders van den zomertijd (die dezen zoo lang mo gelijk wcnschcn) als van de tegenstan ders, die hem niet, of althans zoo kort mogelijk wenschen) En hetgeen na deze jarenlangcn strijd tusschen hen, die den zomertijd wen schen le handhaven en hen. die hem wenschen te zien verdwijnen het meest noodig is pacificatie en rust, zou dan niet bereikt worden. De boeren- en luiti- dersstand en met dezen ongetwijfeld na genoeg de gehecle plattelandsbevolking, kunnen slechts gebaat zijn bij eendezelf- dc tijdregeling gedurende het gelieele jaar. Al deze redenen brengen de min derheid tot de conclusie dat het wen- sehelijk is te gaan naar dc tijdregeling vastgesteld bij <le wet van 23 Juli 1908 d.w 7. naar den middelbaren tijd van Amsterdam .gedurende hel geheele jaar doorstaan, en de verschrikkelijke hoogte, waarvan ik kon zijn gevallen, hel klam me zweel op mijn voorhoofd en ontnam mij een oogenblik de kracht Maar ik wist nu waaraan ik mij te houden had, keerdeom en vond weer tastend mijn weg terug, met een wonder lijke woede in mijn hart. Toen ik onge veer half weg was, stak de wind op met een ruk en schudde den toren en stierf weer weg; de regen volgde en voor ik den grond had bereikt, viel hij bij stroo- men. Ik slak mijn hoofd naar buiten en zag in de richting van dc keuken De deur, die ik achter niy had gesloten stond nu open en ik dacht dal ik een gestalte kon zien slaan in den regen, doodstil, als iemand die luistert. En toen kwam een verblindende straal, zoodat ik mijn oom duidelijk kon zien juist waar (ik had gedacht, en onmiddellijk daarna een geweldig geratel van den donder. Of nu mijn oom meende, dal de slag het geluid was van mijn val, weel ik niet maar zeker is het, dat hij werd aange grepen door een panfschen schrik, het huis inrende en de deur achter zich open liet. Ik volgde hem. zoo zacht ik kon en toen ik ongemerkt de keuken binnenkwam, bleef ik staan, en sloeg hem gade. Hij had tijd gevonden de hoek kast te openen en een grootc flesch brandewijn er uit te nenien, en zat nu aan tafel, met zijn rug naar mij gekeerd IN EN OM DE HOOFDSTAD. CIX. Bij een mijlpaal. We, wel te verstaan de zes en veertig achtbare mannen en vrouwen ik zeg niet dames en heeren, aangezien er en kele onder de vroede vaderen en „moe deren' zijn, die den titel van dame en heer allicht wat al te ,,bourgeois"-achtig zouden vinden die ons aller belangen hebben te behartigen, zijn Zaterdagoch tend j.l. door de begrooting-besprekingen heengekomen. Sommigen die natuur lijk „uitsluitend" tcrwille van het ge meente-belang! nog véél hadden wil len zeggen, beweren, dal „de rest er maar doorgejakkerd is" en b.v. de be sprekingen over de bedrijven ..eigenlijk verwaarloosd zijn Maar hoe het zij, het groote debat zit er al weer voor een jaar op en ik wijs nog even op een der slot- mededeelingen van de Dagelijksche Be stuurstafel, betreffende de openbare mid delen van vervoer. Wethouder Wibaut heeft, toen hel daarover ging, gezegd, dat we eerlang een voordracht tegemoet kunnen zien betreffende het iutobus- verkeer en dat er nieuwe bus-lijnen in uitzicht zijn, die verband zullen houden met het tramverkeer, want de bedoeling is, dat de in le stellen en reeds bestaan- 1 de autobus-lijnen uit de verre buitenwij ken zooveel mogelijk zullen moeten wor den de „voedingslijnen" der tramlijnen, bij welker eindpunten zij aansluiten Em i die mededeeling van den wethouder der gemeente-bedrijven geeft mij hier ge- reede aanleiding om ditmaal een en an der neer te schrijven over een jubileum, dat we eerlang gaan vieren, beter gezegd over een mijlpaal, die we op 1 Jan. van het volgend jaar bereikt zullen hebben. Immers op den eersten dag van het jaar 1925 zal het een kwart-eeuw geleden zijn, dat te Amsterdam de gemeentelijke exploitatie van onze tramwegen begon. Zoodal we dan een mijlpaal genaderd zullen zijn, waarbij een Amsterdammer werkelijk wel eens even stil mag staan, al ware het maar alleen om het merk waardige feit, dat juist een kwarteeuw, nadat de „Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij" verdween en het stads wapen op de tramwagens verscheen, een voordracht als bovengenoemd wordt aan gekondigd, die regeling en uitbreiding van het omnibus-verkeer ten doel heeft. Echter, met dit merkwaardige verschil: dat de aard van de omnibus veranderd is, dat thans de auto-bus aan de orde Ieder oogenblik werd hij aangevallen door een aanval van stuipachtig schokken en kreunde luid, om dan de flesch aan zijn lippen le brengen en dan monden vol sterken drank le drinken. Ilc stapte naar voren, kwam vlak ach ter zijn stoel en plotseling mijn beide handen op zijn schouders leggend, riep ik „Aha!" Mijn oom gaf oen soorl gebroken kreet, als hel blaten van een schaap, sloeg zijn armen omhoog cn viel voor dood neer op den vloer Dit bracht mij een beetje in de war, maar ik moest eersf voor mïj zelf zorgen, en aarzelde niet hem te laten liggen zooals hij was neergevallen De sleutels hingen in de kast. en bel was mijn bedoeling mij te wapenen, voor mijn oom bij kennis kwam en weer in staat was kwaad te doen In de kast stonden een paar flesschen, waarvan enkele klaarblijkelijk medicijn- flesschen waren, verder een groote sla- pel rekeningen en andere papieren, die ik graag eens zon hebben overhoop ge haald, wanneer ik den tijd had gehad en een .paar kleinigheden waaraan ik niets had. Toen onderzocht ik de kisten De eerste was vol meel, de fwcede vol geldzakken en papieren, tol bundels ge bonden, in dc derde vond ik tusschen veel andere dingen, meerendeels klec- ren, een roestige, leelijke Hooglandsche 'dolk zonder schcede. Deze verborg ik in mijn vest en zag weer om naar mijn oom. Hij lag nog zooals hij was gevallen één knie omhoog en ccn arm languit, zijn gelaat had oen vreemde, blauwe kleur en hij scheen niet meer le ademen Ik begon le vreezen, dat hij dood was, 'toen haalde ik water en gooide het in zijn gezicht, waardoor hij een weinig lot zich zelf scheen te komen tenminste liij ver trok zijn gezicht en zijn oogleden tril den. Ten laatste keek hij op en zag mij, en er kwam een uitdrukking van afgrij zen in zijn oogen die niet van deze we reld was. „ICom. kom zei ik „ga recht op zitten „Leef je?" snikte hij. „O, ïuan, leef je nog P" „Waarachtig!' zei ik, „maar dal heb ik niet aan jou le danken Hij begon weer op adem le komen en zuchtte diep. „Het blauwe fleschje," zei hij - „in de kast hel blauwe fleschje Zijn adem kwam weer moeilijker Ik 'liep naar de kast en vond daar een blauw medicijn fleschje met de gebruiks aanwijzing, geschreven op een papiertje, en hiervan gaf ik hem een dosis, zoo snel ik kon „Eet is de kwaal'zei liij, een beetje bijkomend, j^lk heb een "kwaal. "David. Het is mijn hart." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1