TWEEDEBLAD Zaterdag 13 Dec. 1924, No. 295. KAMEROVERZICHT. Zitting van Vrijdag. Er heeft nog een spanning geheerscht bij bet laatste onderwerp, dat de Ka mer bij de begrooting van Landbouw behandelde, n.l. de voorgestelde reor ganisatie van den veeartsenijkundigen dienst door samenvoeging met den vleeschkeuringsdienst, met vermindering van het aantal inspecteurs van 17 tot 10. Dit voorstel, dat pas korten tijd ter kennis van de Kamer was gebracht, heeft sterke oppositie uitgelokt, bij links, maar ook bij verscheidene leden van rechts. Er werd betwijfeld, dat de amb tenaren voor beide diensten konden wor den gebruikt. Men voorzag ook nadeelen van de vermindering van het aantal in specteurs, en er werd ernstig over ge klaagd, dat de betrokken organisaties, speciaal die van den landbouiw, niet over deze zaak zijn gehoord. Eerst kwam de heer A. C o 1 ij n met een motie, waarin een eenhoofdige lei ding werd gevraagd, ressorteerende on der landbouw. Voorts was er een motie-E bels, vra gend een nader onderzoek, en ontra dend de samenvoeging inafwachting van de resultaten. Minister Ruijs ging er met grof geschut tegenin. Er was in deze aange legenheid geen reden, de organisatie te hooren; het gold een interne aangele- gelegenheid. Wordt de voorgestelde re geling aangenomen, dan zal de Regee ring zoo noodig nog gebruik kunnen ma ken van de op wachtgeld gestelde amb tenaren. Wordt door de voorgestelde re organisatie niet gewerkt in üe richting, .altijd door de Kamer, gewenscht? Spr. is tegen uitstel. Besluit de Kamer er toch toe, dan beleekent dat. geen bezuiniging, dan zal de Rogcering er de noodzakelijke consequentie uit trekken. Bovendien, neemt de Kamer de bezuiniging van f 35.000 niet aan, dan zal dit bedrag op andere posten moeten worden gevonden. Want het eindcijfer van spr.'s bcgrooting mag niet liooger worden. De heer 0 o 1 ij n heeft toen van zjjn motie den staart afgesneden. En zoo is ze aangenomen. De motie-Ebels werd verworpen met 34 tegen 27 stemmen, dank zij de talrijke opkomst van katholieken in de slecht bezette vergadering. Na nog eenige discussie over andere onderdeelen, werd de begrooling z. li. sL aangenomen Toen begon de behandeling van de begrooling van waterstaat. Een zeer scherpe kritiek werd verwacht na de scherpe woorden in het afdee- lingsverslag En die kwam ook. De heer Oud somde een reeks tekort komingen van dezen bewindsman op: zyn zwakheid door steeds bereid te zijn voor een nieuwe richting; zijn beleid in de giro-kwestie; zijn tegenstrijdigheid ten opzichte der Vlissingsche haven; zijn houding tegenover de bezuinigingscom- missie-Rink. Het baat den minister niet zoo meen de deze spreker dat hij zegt, dat de toe stand aan zijn ambtenaren ligt. Een mi nister, die zich door zijn ambtenaren laat bedotten en geen leiding weet te geven, is ln zijn ambt niet op zijn plaats. Ook de heer Kr ij g e r was niet over het beleid ten opzichte van den giro dienst !c spreken, en vroeg nadere inlich tingen over de kwestie met de bezuini gingscommissie. Dinsdag voortzetting. BINNENLAND. de verstrekt, blijkt, dat van de 1128 vaste burgerlijke ambtenaren, die op wacht geld waren gesteld, er 359 in 's Rijks dienst herplaatst zijn, terwijl 40 in een particuliere betrekking geplaatst werden Hieronder zijn de onderwijzers niet be grepen. Van de 1522 militaire wacht gelders werden er 690 in 's Rijks dienst herplaatst. (De Ambtenaar). PLAATSELIJKE KEUZE. De heer Rutgers heeft een Mem. Antw. bij de Eerste Kamer ingediend inzake het welbekende voorstel tot wij ziging der Drankwet. Hij gaat daarin achtereenvolgens na de geopperde bezwaren van moreelen, politieken en financicelen aard. Een gedetailleerde berekening der fi- nancieele gevolgen is z. i. aan verschil lende bezwaren onderhevig. Uit Stad sn Provincie. •ALASOIRËE TEN HOVE. Naar de Maasbode verneemt, galasoirée ten Hove, welke meestal in de eerste dagen van Januari plaats heeft, ditmaal bepaald op Woensdagavond 7 Januari e.k. DE KAMERVERKIEZINGEN. Jhr. ir. K. R. L. de Muralt, lid der Eerate Kamer, te Borculo, heeft, naar aanleiding van het verzoek, dat hij van de rijde van verschillende kiesvereni gingen gekregen heeft, om een candida- tuur voor de Tweede Kamer te aan vaarden, aan het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond medegedeeld, dat liij bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezing op geen enkele candidatenlijst wensclit voor te komen. HERPLAATSING WACHTGELDERS. Dit de zevende opgave (loopende tot 1 Juli 1924) door den voorzitter van den Ministerraad aan de G. C. v G O Uit Middelburg. Toegekend de titel van oommies aan C. Sanderse, beeëdigd klerk ten kan tore van de Hypotheken en het Kadaster alhier. Men verzoekt ons te melden dat de Bieoscoop-voorstelling in Flora op Maan- 15 Deo. a.s. wordt gehouden van Bioscoop-voorstelling in Flora op Maan- dames, zulks in afwijking met hetgeen eerst was aangekondigd. In een Dinsdag door den Middel- burgschen Bestuurdersbond belegde ver gadering, hield de beer A. Meulstee, con troleur der Arbeidsinspectie te Dor- drocht, een lezing over de Arbeidswet 1919. In korte trekken zette spreker de geschiedenis der arbeidsbescherming uit een, waarna hij breedvoerig de Arbeids wet 1919 behandelde, waarbij hij met enkele feiten aantoonde, hoe niet alleen de werkgevers, maar ook de arbeiders de riehtige naleving der Arbeidswet be moeilijken, hetgeen spr. betreurde. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door velen der aanwezigen ge bruik gemaakt, welke allen door spr. werden beantwoord. De voorzitter, de heer J. J. Koren hof, bracht spr. een woord van dank voor zijn duidelijke uiteenzetting, wat zeker welverdiend was. Jammer, dat de ze vergadering niet beter was bezocht Uit Vlissingen. Dc commissie ad hoe, benoemd in de raadsvergadering van Vissingen, 31 Oct. j.l. ingevolge de toen door den heer van Oorschot ingediende motie in zake liet stellen van een welstandsgrcns van f 2200 voor het opnemen tegen een bepaalden prijs van personen in het Gasthuis, deelt thans mede ,dftt hel haar wenschelijk voorkomt, voor de op neming en verpleging in hel Gasthuis een label vast lo stellen, waarnaar de toepassing van het tarief van die instel ling kan plaats vinden, waarbij rekening wordt gehouden met het gezinsinkomen waarvan in bijzondere gevallen door regenten kan worden afgeweken, ter wijl de commissie er geen bezwaar tegen heeft dat overleg met het ziekenfonds Walcheren plaats heeft, mits de machts positie van het ziekenfonds niet worde vastgelegd. De commissie geeft daarom den raad in overweging de motie-van Oorschot aan te nemen. Voorgesteld wordt verder in 1925 de beerstoffen voorf 1.60 p. M8 te verkoopen aan den heer L. Schipper te Leiden; om aan de Vlissingsche schoolvereeniging f 382 voor onderwijs in karton en klei arbeid en een kast voor bet opbergen der leermiddelen beschikbaar te stellen. Voor de benoeming van leden van de commissie van toezicht op hel L. O. wor den de volgende aanbevelingen overge legd de lieeren P. Landsman en A. J van Ockenburg; mevr. M. Vader-Duijve- kot en A. van Oyen Maartense; de heeren P. J. van Aarlsen en F. G. Wijs- veld; de heeren A. v. d. Sande en D. L H. van Raalte. Nog wordt voorgesteld eervol ontslag te verleenen aan den heer P. G. Laer- noes als regent van het Gasthuis. Uit Walcheren. Door den commissaris der Koningin is benoemd tot veldwachter in de ge meente B i g g e k e r k e, II. Verschuure, dienende bij de 3e compagnie politie- troepen te Vlissingen. Voor een talrijk gehoor trad Don derdagavond op, in dié Ilerv. Kerk te Oostkapelle, ds Ruijsch van Dug- teren, vroeger predikant te Ritthcm, thans legerpredikant te Breda. Op boei ende wijze schetste spreker den toestaud in het leger van vroeger en nu. Vroeger werden degenen die voor hun geloof durfden uitkomen, door hunne kamera den bespot en geplaagd, terwijl zelfs meerderen zich niet ontzagen, hun groo- te moeilijkheden in den weg te leggen, terwijl zij tegenwoordig van hoogerhand in de gelegenheid worden gesteld hunne .godsdienstplichten waar te nemen. Spre ker schetste het ontstaan van den Chr. Mil. Bond die in de 50 jaar dat bestaal, 30 Mil. Tehuizen stichtte, een eigen or gaan uitgeeft en overal ook in Oost kapelle correspondenten heeft die len ten zegen was, zelfs voor menigeen die reeds dreigde onder te gaan. Spreker spoorde de aanwezigen aan den Heer te dienen ook door het steunen van dit schoone werk. Door het dienen van de belangen der militairendie in tijd van nood ons weer dienen zullen, worden dus ten slotte onze eigen belangen ge diend- Bij den uitgang werd gecollecteerd voor den Chr. Milt. Bond. Uil Zu i d-Bereland. - Donderdagavond werd de veldar- beider K. Z. te 's Heer Ar end s- kerke, toen hij van zijn werk huis waarts keerde door een fiets aangereden; hij viel in een sloot, waarbij hij zijn hoofd verwondde en zijn arm bezeerde Geneeskundige hulp moest hij inroepen Fietsen zonder licht schijnt oorzaak te zijn. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Hoedc- kenskerke waren wethouder C. Cha- mnleau en de heeren M. Walraven mei kennisgeving afwezig. De voorzitter deelde o.a. mede, dat door Gcd. Staten was goedgekeurd de gemeentebegrooting dienst 1925. De com mission lat wering van schoolverzuim voor de wijken A en C. en B. werden in hun geheel herbenoemd zulks wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1925. Tol lid der commissie van toezicht op hel lager onderwys werd herbenoemd de heer J. Lucasse Pzn. met 4 stemmen. Een .biljet was in blanco ingeleverd. Tol lid van het burgerl. armbestuur werd met 3 stemmen herbenoemd de heer A. C. v. d. Linde tegen 2 stemmen uitgebracht op den heer P. J. Verburg. Genoemde heer A. C. v. d. Linde werd daarna met 4 stemmen herbenoemd tot voorzitter van dat armbestuur, terwijl 1 stem hiervoor was uitgebracht op den heer H. de Regt. Met 3 tegen 2 stemmen werd aange nomen een voorstel van het co lege van Burg. en Welh. om het liggeld voor tien beurtschipper op Rotterdam ingaande '25 te bepalen op f 50 's jaars. De heeren J- Lonisse en Johs. Boone achtten een liggeld resp. van f 40 en f 45 voldoende. Nadat nog eenige besprekingen waren gehouden in verband met de verbreeding 'an den Slabbekoornschen dijk 2 bij de hofstede bewoond door D. B. van Kruijs- sen door een voorgestelde afgraving van een stuk dijk aldaar en B. en W. werden gemachtigd daarvoor het noodigc te ver richten werd de vergadering gesloten. Woensdagmiddag zouden 2 per sonen, in dienst van de Fa. Volker (die de baggerwerken le Bath op de Schel de uitvoert) met een roeiboot van de ree- de te Bath naar den wal roeien. Alhoe wel ze dicht bij den wal waren, zijn ze door den mist misleid en gaan roeien lot middernacht. Ze waren toen reeds ver op Belgisch grondgebied en legden hun boot daar tenslotte vast aan een Ducdalf Op hun hulpgeroep is een schipper hen gaan zoeken en vond ze, verkleund van dc koude. Ze zijn daarna bij den schip per aan boord gebleven tot gisterenmid dag, toen ze weer te Bath aan wal kon den stappen (de Z.) o Uit S c h o u w e n-D u i v el a u d. - Donderdagmiddag werd op het stad huis te Zierikzee een officicele ver gadering van den raad gehouden, waar bij tegenwoordig was de heer Krull, di recteur van het rijksbureau voor drink watervoorzieningen, welke door het ge- ïneenlebesluur was uilgeuoodigd het rap port van den raad van beheer van de waterleiding Mij. Schouwen-Duiveland eens te komen toelichten, voornamelijk de kwestie der verplichte aansluiting. Dc heer Krull stelde deze uitnoodiging zeer op prijs en releveerde daarop in hel kort de wordingsgeschiedenis dpr oprich ting en besprak in verband daarmede d.e verplichte aansluiting, zonder welke het onmogelijk is thans een waferleiding te stichten. De regeering is moreel niet verantwoord om eenigen steun te ver-, leenen zonder dien drang op te leggen. Nu blijkt in de practijk dat het vereischle- aantal aansluitingen gemakkelijk wordt verkregen en slechts zelden moet wor den ingegrepen. Uil de den heer Krull gestelde, vragen kwam duidelijk naar voren, dat de mees te leden voornamelijk bezwaar maakten tegen de tarieven in het rapport ge noemd. Uit de daarop gevoerde bespre kingen bleek o m. dat in het rapport rekening wordt gehouden met een maxi mumbedrag per aansluiting van f 21.41 en dat volstrekt niet behoeft vastgehou den te worden aan het kamerstelsel, maar dat evenals in Tholen J),v. een op- pervlakle-sysleem kan worden gevolgd. Uit T hol o'st. In de vergadering van den dijkraad der Walerkeering van den Cal. Suzanna- polder le St. A n n a 1 a n d op Woens- j-1- gehouden, werden behandeld, en vastgesteld de omschrijvingen der ge wone en buitengewone werken, in den dienst 1925—'26 aan de zeewering uit te voeren. Die voor de gewone werken omvat netgcen in dien dienst gevorderd wordt tot onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken en zou een uit gaaf eischeu van f 515.80. Die van de buitengewone werken behelst een uit breiding der steenglooiing onderlaugs met verbetering van het bestaande werk tusschen de dijkpalen 1—4 ter lengte doen wat zij kunnen om den Bond te van 230 M. en zou bedragen f 7274.20. steunen. Door vele voorbeelden werd De voorzitter deelt nog mede, dat naar aangetoond hoe de Bond reeds voor ve-1 aanleiding van het in Öe vorige verga dering beslofene, de eigenaren der woon huizen aan de haven, welke woonhuizen tot zeewering dienen, zijn gelast de noo dig geoordeelde versterkingen aan "de voorgevels daarvan aan te brengen. Bij na allen hebben daartegen bezwaren in gebracht, en nu was door het bestuur het gevoelen van Ged. Staten gevraagd hoe verder in dezen te handelen, omdat er bij zijn, die onmachtig zijn, zelf daar van de kosten te dragen. Van dit college is nu bericht ont vangen, dat de Minister van Waterstaat er zich mede kap vereenigen, dat de onderwerpelijke kosten, voor zooveel de eigenaren financieel onmachtig zijn, die zelf te dragen, betaald worden door den calamiteuzen polder. Besloten werd, op verder gegeven ad vies, nogmaals alle eigenaren op grond van 2 van Art. 5 van het Rcgl. van Politie van de Polders in Zeeland, te gelasten de noodig geoordeelde verster king aan te brengen vóór 1 Mei 1925, zullende anders door het bestuur op kosten dier eigenaren Saartoo worden overgegaan. In de op 9 Dec. gehouden verga dering van den gemeenteraad van Poortvliet, werd het nieuwbenoem de lid, de heer E. C. Uyl, geinstalleerd en door den voorzitter en alle leden hartelijk gefeliciteerd. Van de ingekomen stukken verdient vermelding de bekende circulaire van de Z. L, M. in zake het uitvliegen van duiven tusschen 15 Maart en 1 Mei. B. en W. stellen voor aan de duivenhouders te verzoeken van 15 Maart tot 1 Mei de duiven op te houden. Wordt daaraan niet voldaan, dan zal later het voorstel komen om een art. in de politieverorde ning op te nemen in den geest van de circulaire. Na eenige opmerkingen van verschillende leden wordt daartoe m. a. st. besloten. Aan den heer M. A. Geuze wordt ontslag verleend als lid van het Alg. Armbestuur, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten. B. en W. stellen voor de gedempte Steenen Vate met sierheesters te be planten. Twee plannen liggen ter tafel. Het uitgebreidste pian wordt aangeno men; de kosten, bedragende f 84.40 ko men ten laste van het dienstjaar 1925. Naar aanleiding der begrooting voor 1925 merken Ged. St. o.a. op, dat af trek van 25 pCt. op de jaarwedde van den tegenwoordigen Secretaris wegens cumulatie van de betrekkingen Burge meester-Secretaris niet mag toegepast worden. Het salaris zal dienvolgens moe ten bepaald worden op f 2550, in plaats van op f 1925. Ook berichten zij, dat de Secretaris niet mag optreden als huurder van een deel van het gemeen tehuis krachtens art. 99 juncto art. 24 der gemeentewet. In 1909 hebben zij het desbetreffende besluit goedgekeurd. Zij kunnen zich ermee vereenigen, als de woning als ambtswoning wordt be schouwd, maar dan moet de jaarwedde herzien worden. Naar aanleiding daar van stellen B. en W. voor de behuizing aan haar oorspronkelijke bestemming t. w. dokterswoning te onttrekken, ze af te staan als ambtswoning en den aftrek van het salaris te bepalen op de laatste lijk vastgestelde huur, zijnde f 250. De heer Carels merkt op, dat Ged. St. weinig stabiel zijn in hun opvattin gen. Hij meent, dat de aftrek zal moe ten bepaald worden op 12'/. pCt. De heer Krijger gaat daarmee accoord. Ook de heer Van Westen spreekt in dien geest. De heer Elenbaas wil het bedrag van aftrek vaststellen op 1300. De heer Uyl zegt, dat de bedragen f 318,50 en f 300 elkaar weinig ontloopen en kan zich met het laatste vereenigen. Ten slotte wordt de aftrek zonder hoofdelijke stemming bepaald op f300. Van het Alg. Armbestuur wordt de heer Elenbaas (aftr.), herkozen met 6 st., tegen 1 st. op den heer J. Pleune, mede aanbevolen. In de vacature, ontstaan door be danken van den heer Geuze, worden aanbevolen: E. Noom en K. v. d. Slikke. De heer Carels merkt op, dat tot dus ver het bestuur is samengesteld ge weest uit twee vertegenwoordigers van groot-grondgebruik en twee middenstan ders. Nu er een vacature is, breekt de tijd aan om een plaats in te ruimen voor een klein-landbouwer. Spr. doet het voorstel de aangeboden aanbeveling terug te zenden. Het voorstel wordt met 6 st. aangenomen; tegen wethouder v. d. Slikke. Het laatste punt der agenda is: be noeming van een vertegenwoordiger de zer gemeente in de vergadering van aan deelhouders der Waterl. Mij. Tholen daar de voorzitter is benoemd tot lid van den Raad van Beheer. De heer Van der Slikke heeft te kennen gegeven, dat hij wenscht niet in aanmerking te komen. Wethouder Krijger wordt be noemd met 5 st. De heeren Van Wes ten en Carels verkrijgen ieder 1 stem. In verband met een opmerking den lieer Carels, deelt de voorzitter mee, dat verzuimd is de circulaire, be treffende dc legesgelden, bij de stuk ken te voegen; ze is nu aanwezig. Als de tegenwoordige jachtvergunning afge- loopen zijn zal er opnieuw een besluit genomen worden. Bij de rondvraag bespreekt de heer Uyl de wenschelijkheid een lantaarn te plaatsen aan den Tolweg. B. en W. zul len een onderzoek instellen. Ook vraagt hij de medewerking van den Voorzitter en den heer Krijger bij het verzoek om aansluiting aan de waterleiding van de (Ingez. Med,) bewoners van dien weg. Die wordt gaarne beloofd. De heer Elenbaas vestigt de aandacht van B. en W. op den onvoldoenden wa terafvoer voor de woning naast het post kantoor. De heer Carels informeert, wat er ge daan is ten opzichte van het verzoek van de bewoners van den Rand en Mal- land om afscheiding van Poortvliet en samenvoeging met Scherpenisse. De Voorzitter zal daaromtrent een en ander meededen in besloten zitting. Mede vraagt de heer Carels naar den stand van de beide cursussen voor on derwijs aan de niet-leerplichtige jeugd. Medegedeeld wordt, dat die aan de openbare school gevolgd wordt door 21 leerlingen en dat die aan de bij zondere school niet gegeven wordt we gens ontbreken van leerlingen. Einde lijk verzoekt deze spreker den Voor zitter de gebruikte stembiljetten vóór het sluiten der vergadering te vernietigen. In een artikel van het reglement van orde is zulks voorgeschreven en spreker weet, dat er vroeger eens na de raads vergadering een onbehoorlijk gebruik van is gemaakt. Aan het verzoek wordt voldaan. x Uit Zee u w s ch-V 1 a a nde r c n W. D. In de Woensdag gehouden raadszit ting te Schoondijke, die door alle leden werd bijgewoond, werd onder de ingekomen stukken voorgelezen een schrijven van den 'hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, betreffende een aan le leggen fietspad door de gemeente. Zoo de fondsen daarvoor kunnen gevonden worden, zal tol dien aanleg in 1925 worden overgegaan De raad stelde dc lèges voon jaclilacten vast op 50 pCt. Tot lid der schoolcommissie werd be noemd de heer "W. F. Versprille, tot ge meentegeneesheer herbenoemd dc heer J D Kater. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN TE MIDDELBURG. In de Vrijdagavond ten stadhuize te Middelburg gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, waren van de 22 leden cr 13 aanwezig. Afwezig wa ren de heeren ICielstra, Enzlin, Bosman, van Nlftrik, Cliamuleau, Klijberg, Anker, ai den Borg en Klok. Bij de mededeelingen was die, dat hel bureau, nadat de raad van Middelburg op zijn yerzoek de behandeling van de wijziging der verordening op dc vlecsch- kcuring had aangehouden, zijn bezwaren daartegen heeft te berde gebracht. De heer Jeronimus nicent dat B. eu W. van Middelburg op den verkeerden weg zijn, zij willen dc keurloonen om <jen abattoir le kunnen bekostigen, ter wijl zij als er geen keuring van allo in gevoerd vleesch plaats heeft, concurren tie voor hel abattoir vreezen De secretaris zegt dat het nu al leen gaat om de keuringen in Middelburg zelve. Verschillende lieeren voeren het woord oik. de heer M. Laernoes die met klem het standpunt verdedigt dat ook le Vlissingen wordt ingenomen om alle vleesch dat van buiten den eigen keu ringskring komt, te keuren Vlissingen heft daarvoor geen rechten De heer Jeronimus zegt dat dit juist iu Middelburg wel het geval is cc juist om, zooals B en W. zeggen, oneer lijke concurrentie tegen te gaan De heer Massee vindt ook, dat eem en ander de handel zeer bemoeilijkt. De Vlissingsche haven. Bij de ingekomen stukken was ook het rapport va» de commissie uit de kamer, die een bezoek heeft gebracht bij den Minister cn eenige Kamerleden met betrekking tol de Vlissingsche. haven. De heer P G Laernoes bracht dank a:in de commissie voor haar werk in deze De heer Jeronimus vraagt of het bureau ook weet welke beperking de minister nu weer bedoeld heeft De voorz. de heer van Raalte, zegt dat o.a. verluidt, dat dc minister een diepte wil van 8 M. inplaafs van 10 M., zou dit juist blijken, dan zal het bureau hier onmiddellijk tegen protesteeren, want dan is het geld weggegooid. De heer Jereuomius herinnert aan de woorden van den minister, die er zich op beriep o.a. dat de Kamer te Teraea- zen er anders over dacht Spr vraagt of het bureau weet wat die kamer advi seerde, die had zich trouwens met deze kwestie niet te bemoeien I De secr. zegt dat men reeds een af-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5