Moeder J. A. HOEK, KWJEMELKZEEPJ „DE AUTOMAAT" DE AUTOMAAT hel hoofdverkeevscentrum van Berlijn Öosl'.1 beersclien. In de daar gevestigde bureaux van het Roode Kruis moeteu ongelooflijke 'dingen gebeuren zedelijk- heidsvérgrijpen van de afschuwelijkste soort jegens jouge meisjes en knapen. Gisteren kwam aan hel licht, dat op de gemeentelijke bureaux van gevonden voorwerpen de zonderlingste toestanden heerschen dingen van waarde, die door eerlijke vinders daar gebracht worde» verdwijnen spoorloos. Vandaag krijgen we als sensatie nummer drie. de ar restatie van een man, die in zekeren zin een almachtige positie heeft bekleed, den leider van de vreomdelingcn-afdeeling bij het Berlijnsche politie-corps, [n Berlijn heeft deze man den bijnaam van „vreem- delingen-diklator". Hel is de Regeerings- raad dr.- Barlels, die jarenlang hel lol van de reizende vreemdelingen in han den heeft gehad, feitelijk van alle vreem delingen, die voor korter of langer tijd naar Berlijn kwamen. Als iemand een pas moest hebben, een reis-verlegging noodig had. een pasverlenging wcnschle dan kwamen al deze en dergelijke aan gelegenheden tenslotte op de tafel van dr Bartel slerecht. Men kan zich voor stéllen welk een macht en invloed deze man had, hoeveel menschen van zijn be slissingen afhankelijk waren, hoe veter bestaan hij schade kon doen, ja zelfs kon vernietigen. Zijn macht was des te grooter, omdat er van zijn beslissingen geen hooger beroep mogelijk was. Wat hij decreteerde was wet. En nu schijnt het aan het licht te komen, dal een amb tenaar met een zoo machtige positie aan de verzoekingen, die natuurlijk van alle kanten op hein afkwamen, geen vol doenden weerstand heeft kunnen, bieden En dat verschijnsel is een treurig be wijs van de mentaliteit van dezen lijd De zucht naar weelde maak! zich van al le kringen meester. Ook ambtenaren z.ijn er niet vrij van gebleven. Zij hebben uiteraard, omdat de Slaat ïirm is, geen groote salarissen en dal wat vroeger een bepaald voorrecht was van de ambtenarenklassede zeker heid van te behooren tot een bevoordeel de klasse en hel vooruitzicht op promotie en ordeteckenen bestaat niet meer. De ongewenschtde toestanden, die daardoor in hel leven zijn geroepen, moet men nu aanvaarden zonder er een middel tegen te kunnen aanwenden. Want al zijn nu de salarissen wel iets verbeterd de grenzen zijn lager dan vroeger. Iloe ge makkelijk kan iemand ,die wat zwak van nature is, door weinig scrupulentie men schen, die het een of ander doel willen bereiken, op een verkeerd spoor bracht worden. Het geld i s zeldzaam geworden in Ber lijn. Dat ondervinden in Berlijn het sterkst de theaters of liever de theater directeuren. Die verkeeren in een toe stand, die sterk aan vertwijfeling doet denken. Zij moeten om acteurs en actri ces van ecnige beteekenis aan hun thea- te verbinden, hooge gages betalen, zij moeten als gevolg daarvan de toegangs prijzen drie a viermaal hooger maken dan voor den oorlog. En daardoor blij ven de menschen weg ,want de zaak is hun te kostbaar geworden. lu een paar weken heeft men in Berlijn twee theater krachs beleefd. Twee nieuwe instellin gen, hel „Dramatische Theater" en de „Goethe-Bupïïe zijn met de veel oudere „Grosse Volksoper" failliet gegaan. En hetzelfde dreigt als een Daniocleszwaard boven vele andere instellingen. In dit uur van dreigend gevaar hebben de theaterdirecteuren zich vereenigd en een overeenkomst gesloten. Zij willen er met kracht naar streven de voor de te genwoordige omstandigheden veel te hoo ge gages naar beneden te jagen. De toe stand is zoo dat verscheidene theaters een recette maken van 200—300 Mark, maar dat er denzelfden avoucj meer dan een acteur of actrice optreedt, die het zelfde bedrag of nog meer aan honora- rnum opstrijkt. Waar moet dat op den duur heen? Het ergste is het gesteld met de opera-instellingen. Buitenlandsehe gasten hebben in die instellingen hun eischcn opgedreven tot een fabelachtige hoogte Wat zegt men ervan dat een Oos- tenrijksche zangeres Maria Jerilza in de Berliner Staatsoper 4000 dollar per avond verlangde, dal een zanger alseisch stelde 30 pel. van de brutorecetle met een minimum van 8000 markt per avond. De opera-directies hebben zich nu ver eenigd niemand .ouder* welke omstandig heden ook, meer dan 1000 mark per avond le betalen. Tegenover de buiten landsehe gasten zal geen uitzondering gemaakt worden, opdat deze niet in een veel gunstiger verhouding komen dan de Diutsche zangers en zangeressen. Dit voorbeeld nu is door de theater- directies gevolgd. Zij hebben een schaal vastgesteld, volgens welke geen enkel lid van hel gezelschap meer dan 18.000 markt per jaar zal kimneu verdienen. Er zijn enkele uitzonderingen voorbehouden. Kunstenaars van zeer bijzondere reputa tie lievelingen van het publiek kunnen hooger betaald worden, maar de namen van deze gelukkigen zijn op een lijst ge bracht en de toevoeging van een nieuwen naam aan deze lijst kan alleen plaats vinden als een speciale voor dit doel be noemde commissie het goedkeurt. En dan is er nog ook in diepgevallen een maxi- gefixeerd niemand kan meer dan VIark Per avond verdienen en de lijst van de actrices en acteurs ,die tot dit maximu)m kunnen stijgen .bevat slechts etl namen. Tot nu toe moesten de direc teuren veel hooger gaan. Zoo kreeg Eritzi Massary, de onvergelijkelijke operette-di va tot nu toe 3000 mark per avond, dat is een ttfaandelijkseh inkomen van 90.000 mark. En vooi* haar is dan ook weer een speciale bepaling getroffen; zij en zij alleen mag betaald worden hoven het maximum, dat voor alle anderen geldt. De directeur van het theater waar zij optreedt, heeft handenwringend gesmeekt hem toe te staan haar meer te betalen, want van haar medewerking hangt het bestaan van het heele theater en daar mede van een groot aantal anderen af. Maar Voor de rest zullen tic dalnes en lieeren zich een aanzienlijke korting van hun inkomen moeten getroosten dat in de inflatiepcriodc lot een schier fantas tische hoogte was gestegen en zich bij de invoering van de rentemark op een niet te rechtvaardigen hoogte had ge handhaafd. Er zal nu eindelijk een einde komen an den ongezonden toestand ,_dpt en kele acteurs een aanzienlij Ic percentage an de bruto-recette voor zich opeischen- Dit systeem heeft een groot aantal thea terdirecteuren aan den rand van d£ii af grond gebracht. In de toekomst zal dit nu zijn uitgesloten en men zal pogipgen doen. dal deze bepalingen ook in de an dere deelen van Duitscliland van kracht worden. Bovendien wordt een combinatie met Oostenrijk overwogen. De acteurs en actrices zullen zich tegen deze stroo- huiig niet kunnen verzetten met succes; ook zij zullen hun offer aan den Ijjd moeten brengen en niet mindere inkom sten genoegen nemen En liet zullen voor-' namelijk de groolen zijn, die dal offer moeten brengen, want liun in hoofdzaak treffen de nieuwe bepalingen. En dat is tenslotte een sociale noodzakelijkheid, wanl als de directies hun beste krachten wal minder betalen, zullen zij de ande ren een menschwaardiger bestaan kun nen verzekeren en 'daarmede over de periode van den ergslen nood heenliel- pen. Dergelijke dingen, die de onzinnige verschijnselen van de eerste jaren na den oorlog weer regulariseeren ,zijn een toeken van gezondwording. Nu hebben- nog een rustige verstandige en rede- tiek noodig voor een vrije democratische ontwikkeling. Of wé die zullen krijgen dat zal afhangen van den uitslag der ver kiezingen van aanstaanden Zondag. Dr. MAX. OS BORN. Overleden S, Theunisse, wed. van J. Janse, 78 j. V'l'i s s i n g 'e"n. Van 27 Nov.—3 Dec, Ondertrouwd: M. Griffioen, 24 j. en C. A. de "Jong, 22 j.'; J. .W. de Smidi, 27 j. en C, de Rijcke, 25 j. J. C, de Steur, 27 j. en M. E. Reedeker, 29 j.F. H. v. d. Linden, 24 j cu J. T Brans, 23 j.; P. Verhage, 36 j. en M. O, C. de Wilde, 26 j I' J v Dieren- donck, 25 j. en R. M. L. van Loo, 23 j.; P. iVisscr, 27 j. en A. Florusse, 20 j. Getrouwd; H. de Muijnck, 23 j. en P E. A. A. Proost, 20 j.J. Vos, 22 j. en. J. XV. E. v. Rijswijk, 20 j.L v Striefi,. 22 j. en P. Hekhuis, 19 j.; Bevallen C. M. v. Aken, gcb. Blink- hof, d.; A. F. Vroome, geb Blondé, z..; A. J. Nieuwerf, geb. de Pré, z.; J. Chris- pijn, geb. Valkier, z K. J. v. Vliet, geb. de Nooijer, d.; M. Jobse, gcb. v. Zweden, z. (levenl.). Overleden L. Markusse, wed. van B. Elsman, 83 j.S. Schoevers, jd. 17 j. M. C. S. v, Eenennaam, wed. van J. Buijs, 61 j.; J. Rijnders, jm. 58 j. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen tor openbare kennis, dal door burgemeester en wethouders van Koudekerke op het verzoek van het bestuur der Coöperatieve Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Walcheren" le Middelburg om op het perceel kadastraal bekend in sectie Di no.'s 606 en 607, een melkinrichting en stoomzuivelfabriek met directeurswoning te mogen bouwen tïbor hen gunstig is beschikt. Middelburg, 5 Dec. 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Ingezonden Stukken. UIT OSSEMSSE. Mijnheer de Redacteur! Na de in vorige jaren besproken ge vallen van eigenmachtigheid van B. en W. van Ossenisse4), geven zij wederom blijk le ineenen, dat zij mogen doen wat anderen niet geoorloofd is. Immers reeds 4 jaar lang beschouwen zij den openbaren gemeenteweg le Zee dorp als hun particulier eigendom door als aandeelhouders in de z.g. Transport maatschappij op dien weg een spoor te leggen en daarop mei kipkarretjes de bieten te vervoeren, die op dien weg langs de huizen liggen opgestapeld, waardoor tevens een toestand geschapen wordt, die een ware bespotting cn uit daging is van den minderen man, maar dien geen enkele uotabelei hier of elders voor ziju woning zou dulden. Bovendien sluiten ze een andereu weg af, door hel plaatsen van een motor en het oprichten van een stellage, waar over de bieten op den dijk en verder naar een steiger vervoerd worden. Heel die exploitatie daar ter plaatse is in handen van B. en Wl. met nog enkele andere ingezetenen en naar iedereen hier wel berekenen kan zijn de financi- eele uitkomsten van die onderneming, heel niet onvoordeelig voor de exploi tanten, temeer waar zij ook nog van de schepen, die aan den steiger laden, lig geld eischen. Was nu het in gebruik nemen van dien openbaren weg en het afsluiten van een anderen op wettige wijze verkregen door behoorlijke aanvraag aan den raad met goedkeuring door Ged. Staten, dan was de zaak in orde en kon er van een kwestie in dien zin ook geen sprake zijn. Ik heb in een vroegere raadsverga dering op de onwettigheid van een en ander reeds gewezen en aangedrongen in deze volgens voorschrift le handelen. Tol heden is zulks niet geschied en stilzwijgend liet men de heereu hiw gangetje gaan. Nu zij echter voor de zoo- veelste maal toonen geen vertrouwen le verdienen, behoort de kwestie voor goed opgelost en dienen er maatregelen getroffen. Een eigenaardig begrip heeft ons col lege van B en W. van vrede en vre- desverstoring. Wie zich verstout het met hun praktijken niet eens te zijn, wordt als vredesverstoorder utgiemaakt en is eigenlijk niet waardig aan de groene tafel plaats le nemen. Aan den lezer het oordeel. TH. A. ROELANS, raadslid te Ossenisse. ("De inzender gaf nog eens een her haling van die vroegere gevallen. Nu die echter, ook volgens zijn eigen opvatting „administratief zijn afgedaan", meenden wij ze te moeten laten rusten. Red.) BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Vlin 35 Dec. Ondertrouwd A, Dj], 23 j. en M. Melse, 19 j.; C. Boucherie, 22 j en C. Eiff, 23 j. Bevallen C. de Rijk, geb. de Hamer, z.; C. Roose, geb. Korstanjc, z. BEKENDMAKING. ADVERTENT1ËN. Genootschap lot bevordering der Weten schappelijke Optiek. Van verschillende zijden, w.o. van de meest vooraanstaande in do OOGHEELKUNDE werd het Bestuur van boven staand Genootschap opmerkzaam gemaakt, dat nog niet ALLE vakkundige optici in het Ge nootschap zijn opgenomen. Zij, die meen en hierop alsnog aanspraak te mogen maken, worden uitgenoodigd hun ver zoek dienaangaande in te zenden vóór den 31 December bij bet Secretariaat Kruiskade 120 - Rotterdam N.vxoattittuustru uvsustijn; BIJ ÜVV DROGISt zot ex ervoor dat U Verkrijgbaar bij apo theker* en drogitten. zorgt ervoor dat Uwe kinderen in dit gure jaargetijde regelmatig Levertraan-Emulsie BROCADES innemen. Dit zal hen tegen de zoo nadeelige weersinvloeden stalen waardoor uw kinderen dan gezond en tierig zullen opgroeien. Ontvangt gij 't Weekblad dat de Maatschappij tot detailverkoop van Petroleum „De Automaat" al den afnemers van haar Petroleum elke week gratis thuiszendt? „De automaat" is zeer fraai geïllustreerd met tal van foto's, die g(j in geen enkel ander blad zult aantreffen. „De Automaat" bevat een goedverzorgde kinderrubriek met elke week attracties, wedstrijden en prijsraadsels. „De Automaat" schrijft wedstrijden uit onder baar lezers, waar voor schitterende prijzen worden uitgeloofd. Zie onzen nieuwen wedstrijd, waarvoor aantrekkelijke prijzen worden uitgeloofd,in het volgende nummer onzer Courant. „De Automaat" geeft practische wenken voor de vrouwen. „De Automaat" geeft een spannend feuilleton en korte, pittige verhalen. „De Automaat" heeft een bijzondere medewerkster, die elke week schrijft over „de Haagsche Wereld". „De Automaat" stelt onder haar lezers enquêtes in omtrent ver schillende levensvragen. Zendt uw adres aan „DE AUTOMAAT", Gebouw „Petrolea", Den Haag, en wij zetten uw naam op de lijst onzer afnemers en noteeren U voor de gratis toezending van ons Weekblad SLIT EEN KINDERSPROOKJES de prinses groeide wonderschoon op en werd het mooiste meisje uit het land. ze had goudblonde haren en hemels blauwe oogen en een huidje zoo blank als sneeuw en zoo zacht als een perzik maar dit kwam. omdat de koningin haar moeder aan de hofdames opdracht ge geven had dat de prinses alleen maar gewasschen mocht worden met karne melkzeep van het klaverblad uit haar lem merk het melkmeisje nummer 340 53 ZEEPFABRIEK HET KLAVERBLAD' HAARLEM Vreogl tlvren Winkelier bi, ome Rroole «tukken K.rocmellaêep plantje. Album, tee «ennmelmg deler platje., rij» bij elki «an ome labnek. «nknigbau J 60 cent. MERK HET MELKMEISJE De Pandbrieven der Insulaire Hypotheekbank te Zlerikzee mogen in aanmerking komen voor een alleszins soliede en goed rendeerende belegging. Zij behooren tot de Fondsen, in welke de Rijksverzekeringsbank hare gelden belegt. Aan Pandbrieven in omloop voor ruim 12l/s millioen gulden. Verkrijgbaar S'l,0!, Pandbrieven a 99'i2 en 60|0 Pandbrieven a 100W bij den Heer H. C. REIJERS, Koepoortstr. 27

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3