B. F. TE ROLLER. lieuws Houtwaren. Hoest en verkoudheid. Niettegenstaande het steeds, toeuèmend aantal middelen legen deze ongesteldheid handhaven de Emsep-Watei' nog steeds hun ouden roem en zijn cn bljjven door hunne samenstelling, het beste geneesmiddel tegen alle aan doeningen der Slijmvliezen. (lnf»z. Mad.) SAKDEL, NIJVERHEID EN Y1SSCHERIJ. linjen van meer dan 1 pCt. waar te nemen. De A. Z E. M In de gisterenmiddag gehouden bui tengewone vergadering van aandeelhou ders van de Alg. Zeeuwsche Electrici- teilsmaatschappij te Middelburg, was opnieuw aan de orde het voorstel tot li quidatie. Eerst deelde de president-commissaris mede, dat bij de rechtbank reeds een aanvrage tot faillietverklaring der A.Z. E M. is ingekomen, doch dat de recht bank welwillend hel verloop van deze vergadering wilde afwachten Bij de behandeling van het voorstel loL liquidatie, ontspon zich weer een uit voerige discussie, waarbij een der aan wezigen, die later bleek te zijn de fail lissement-aanvrager, in een uitvoerig pleidooi uiteenzette dal z.i. de afdeeling celtenbouw cn andere groote wei-ken moet worden stopgezet, maar dat de afdeeling huisinstallaties en verkoop van lampen enz gerust kan worden voort gezet en dal er dan zeker winst gemaakt zal worden. Deze spreker meende ook, dat hel op die wijze voortzetten der zaak in het belang van de Bauk-Associatie zal zijn en zou willen trachlen deze |te bewegen hel crediet van f90 000 niet qp 24 December op te zeggen, maar het voort te laten bestaan tegen voor af te betalen rente en een aflossingsplan. Van verschillende zijde, ook door den aan deelhouder, die de vorige maal had toe gezegd nog eens met de Bank lc spreken, werd betoogd, dal van die zijde geen. verdere faciliteiten meer zijn ie wachten Deze laatstbedoelde aandeelhouder kwam er ook op" terug dat de inventaris te hoog is opgenomen op de balans, waartegen de directie aan de hand van cijfers opkwam o.a. door het wijzen op de pas opgemaakte inventarislijst. Ook werd van andere zijde gevraagd* of f20.000 voor de centrale enz.'te Dom burg niet te hoog geraamd is. De directie wees op de mogelijkheid van overname door de gemeente, waf van andere zijde in twijfel werd getrokken Ook had de directie gelegenheid iel' eens op te wijzen dat een der oorzaken van de geleden verliezen daarin is ge legen, dat men bij de oprichting van de P.Z.E.M ook een lichaam als dc A.Z.E.M. wen schel ijk achtte, en eerst was er dan ook samenwerking, maar thans heeft men van de P.Z.E.M. niets dan tegenwerking. Na "de besprekingen, waaruit boven staande slechts een greep van het voor naamste is en waarbij ook eenige malen werd gewezen op de mogelijkheid van het aanvragen van surcéance van beta ling, werd, gestemd over hel voorstel van commissarissen en werden 20 stem men voor en 10 legen liquidatie uitge bracht, terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht. Het voorstel was verworpen, daar drie vierden der stemmen wordt vereischt. Besloten werd thans om- surcéance aan te vragen, terwijl de faillissement-aanvra ger te kennen gaf zijn aanvrage 'te "zullen intrekken, omdat dc zaak nu voortgang zal kunnen hebben Nog werd afkeuring uitjesproken over het zenden van circulaires door de di rectie der bank aan de debiteuren der A.Z.E.M. waarin deze wordt medegedeeld dal de A.Z.E.M. haar vorderingen aan de bank heeft gecedeerd en alleen beta lingen aan "He bank mogen geschieden, daar bij betaling aan de A.Z.E.M. men nog eens verplicht zou kunnen worden tof betalen. Dit werd te meer afgekeurd, omdat de bank weigert vorderingen van credi teuren van de A.Z.E.M. te voldoen. Men meende dat zij wel recht heeft op de promesse van f90.000 maar niet op de vorderingen op debiteuren. Faillissement. Door de rechtbank alhier is failliet verklaard P. Pleune, landbouwer te S i r- j a n s 1 a n d (OoslerlandRechtcr-com- missaris Mr. W, M. G. Jolles. Curator Mr CSi. J. B du Oroo te Zierikzee. x Een prijsstijging over de heele wereld. De door het Internationale Bureau van den Arbeid gepubliceerde indexcijfers van - de groothandelsprijzen in Augustus en September toonen voor sommige lan den een neiging tot stijging. In Polen en Duifschland is deze neiging het dui delijkst merkbaar, zij valt echter ook waar te nemen in België, Frankrijk, Luxemburg, Finland, Zweden, Denemar ken, Italië, Groot-Britannië en de Ver- eenigde Staten. Daarentegen zijn de groothandelsprijzen in Oostenrijk, Zwit serland, Canada, Australië, Indië en Ja pan gedaald. In de vorige landen, waar van men de laatste statistische opgaven bezit, schijnt het prijsniveau standvastig te zijn of onbeteekende schommelingen te ondergaan. Sedert eenigen tijd zijn de kosten van het levensonderhoud in bijna alle landen stabiel; in weinig landen zijn schomme- LEGER EN VLOOT. Binnenkort is weer eenige bevor dering tot den rang van majoor te ver wachten bij de wapens der infanterie en der artillerie. De verborgen daderj in Den Helder Men meldt aan de „Maasbuit Den Helder In den nacht van Maandag op Dins dag heeft men op de „Gelderland' (de roode vlag geheschen, die daar geduren de den geheelen nacht gewapperd heeft. Bij liet aanbreken van den dag moet de vlag weer zijn ingehaald. Van de daders is niets bekend In verband met de brandstfehtorijen is een premie van f300 door de polity in .Den Helder uitgeloofd Voor aanwijzing gen die tol liet vinden van den dadier kwijnen leiden. BEKENDMAKING. GENERALE REPETITIE ZANGVEREEN. „TOT OEFENING EN UITSPANNING". Burgemeester/en Wethouders van Mid delburg, gelet op artikel 4 der schen- kingsaclo van hel Bomme van den Broe- ke-fonds maken bekend dat voor de generale repetitie op Woensdag 10 December 1924, des av. 7% uur, van de door de Zangvereeni- ging „Tot Oefening en Uitspanning" te geven uilvoering zoolang de voorraad strekt voor mingegoede ingezetenen in een der lokalen van „Ons Huis" aan de Molstraat alhier uitsluitend op Dins dag 9 December 1924, des avonds om 7i/2 uur precies, kaarten zijn te ver krijgen legen betaling van 10 cents per kaart. Middelburg, den 2 December 1924. Burgemeester en Wethouders voorn P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. BUSTENLAND. ENGELAND EN EGYPTE. Al is 't op 't oogenblik in Cairo en Alexandria en in den Soedan rustig, er is toch reden, dat voortdurend Britsche versterkingen in Egypte en den Soedan aankomen. Want 't blijft een „.kwestie," en de vraag hoe de Egyptenaren zelf op de aangenomen houding der regeering van Ziwer Pascha zullen reageeren wordf steeds dringender. Zagloel Pascha heeft nu al bekend lalen maken, dat hij geen buitenlandsch paspoort heeft aange vraagd, cn ook niet voornemens is het land te verlaten, maar op zal komen voor de rechten der natie Hij zal zieh dus daar kan men van op aap aan het hoofd der oppositie stellen. En die oppositie is ongetwijfeld voor Ziwer Pascha om rekening mee te hou den. Nu al hebben 113 afgevaardigden een verzoekschrift gericht tot Koning Foead, om onverwijld de Kamer bijeen te roepen, en de Senaat zal éveneens een dergelijke pejitie indienen. Daarin luch ten deheeren al flink hun humeur over de zoo toegevende houding van Ziwer. Er wordt in gesproken van een brutale usurpatie". Het land, zoo heet 't, zal met niets genoegen nemen dan met een volledige onafhankelijkheid. De daden van het nieuwe Egyptische kabinet wor den een schending der constitutie ge noemd Zoo blijkt 't, dat hef parlement in de eerste plaats een geducht woordje te- spreken krijgt in hel overhaast besluit van het kabinet-Ziwer. Intusschcn heeft nu ook dc Britsche Min. van Buitenlandschc Zaken Aiisten Chamberlain over de Egyptische kwestie gesproken, waarin deze er nog eens op wees, dat '1 hier een volkomen interne kwestie geldt, waar de Volkenbond niets mee te maken heeft. Chamberlain gaat nl. naar Rome om de zitting van den Volkenbondsraad bij te wonen. Hij zal echter wel alle mogelijke inlichtingen verstrekken over het gebeurde, fen over de houding der Britsche regeering. De minister nocmae den moord op den Sirdar hel resultaat eener opzettelijk tegen I-Ingeland gerichte politiek; daarom moest dus krachtig worden opgetreden. Mac Donald zou hetzelfde hebben ge daan, dat blijkt uil de nota's in de dagen aan den moord voorafgaande. Chaimberlain verklaarde, dat de re geering van den moord geen gebruik wenschte te maken, om nu eens aan te komen met een groote reeks eischen, die niet met dezen aanslag iu verband ston den en daarin geen rechtvaardiging von den De regeeririg had getracht de aange legenheid zoo te regelen, dal als men nu eenmaal de moeilijkheden van het oogen blik had overwonnen een vriendschappe lijke relalie met Egypte kon worden her vat, zoodal het ook mogelijk zou worden de besprekingen voort te zetten idie nu door de onbekwaamheid of den onwil van Zagloel Pacha tot geenerlei resul taat hadden geleid ten einde de Brit sche belangen te waarborgen en zoo min mogelijk in te grijpen in de onafhanke lijkheid van Egypte Het beduidt alles, dat Engeland Egyp te nog clement behandeld heeft Is 't daarom dal Ziwer Pascha de eischen heeft ingewilligd, omdat hij begreep dat. als 't er op aankwam DE REVOLUTIEPOGING IN ESTLAND. De Estlandsche regeering is direct krachtdadig legen do jongste omwen telingspoging te Rcval opgetreden De krijgsraad heeft eveneens de zaak flink aangepakt, en thans opnieuw 12 com munisten ter dood veroordeeld en terecht doen stellen. Deze communisten werden bij dc gevechten van Maandag gearres teerd. Eveneens heeft hel parlement met al- gemeene stemmen de wet tot afkondiging van den staat vau beleg aangenomen Uit een officieel onderzoek blijkt, dat 18 politiebeambten zijn gedood of ge wond. De wapens, handgranaten en munitie "zijn als contrabande uit Sovjet-Rusland in hel land gebracht. Talrijke huiszoekingen hebben plaats had meer dan honderd arrestaties zijn gedaan. Zooals gemeld, zijn twintig ter dood veroordeelden reeds gefusil leerd. Volgens een bericht uit Riga zou het leger van Estland in allerijl aan de Rus sische grens zijn geconcentreerd. Het Estlandsche leger telt in totaal slechts 15.000 manschappen DE OPIUMCONFERENTIES. De eerste opiumconferentie te Genève heeft gisteren de tusschen Engeland en Japan getroffen overeenstemming inzake de geldigheid der invoercertificaten be krachtigd. Men herinnert zich, dat hier over een geschil dreigde wegens de re calcitrante houding van Japan. De ver gadering huldigde na afloop de bemid delende verdiensten van den Nederland- schen gedelegeerde. De tweede opiumconferentie behandel de heden de voorstellen van China met betrekking tot de exterritoriale rechten van vreemde mogendheden in China. Aan gezien verschillende gedelegeerden ver klaarden, dat deze voorstellen buiten de bevoegdheid lagen en de delegaties van Nederland en Brilsch-Indiê mededeelden geen instructies hunner regeeringen te hebben om deze voorstellen te behan delen, besloot de conferentie met in stemming der Chineesche delegatie deze voorstellen niet te behandelen. Daaren tegen zullen de eerste gedelegeerden van Engeland, Frankrijk, Portugal, Amerika, Japan en China een speciale conferentie hier bijeenroepen van vertegenwoordi gers van alle staten, die exterritoriale rechten in China hebben, ter behande ling van dit onderwerp. storingen heeft de "regèering besloten, een aantal maatregelen te treffen, over eenkomende anel de opheffing van den staat van beleg in de Westelijke grens zone en in het TranssyLvanisch gebied Uil Polen De actie der stakende arbeiders neemt een dreigend karakter aan, zoodat voor uitbreiding gevreesd wordt Uit Griekenland Een Fransche militaire missie ver trekt binnenkort naar Griekenland, pm aldaar behulpzaam te zijn bij de reorga nisatie van het Grieksche leger Uit Australië. De staking üi de scheepvaart. Uie reeds 14 dagen duurt, heeft oen ernstige wending genomen. Een deputatie van reeders heeft den premier Bruce medege deeld, dat de toestand in de haven van Freemantle (W. Australië) op anarchie gelijkt. De slakende havenarbeiders ver hinderen zoowel het do liken als het ver trek van schepen Uit Japan. De consul van Brazilië te Tokio meldt dat geen visa meer zullen worden verstrekt aan Japanners, die naar Brazi lië willen emigreeren MARKTBERICHTEN Middelburg, 4 Dec. I)e aanvoer op de graanmarkt was matig. Tarwe 11—18. witte boonen 29—31, Ronde bruine boonen 2833, kroonerw- ten 17—20, lange bruine boonen 20—27. Opgave van den marktmeester Boter f 05, part. prijs fl.15 Eieren f 13.50, part. prijs f 14.50. Eendeieren 11. part. prijs fl2. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Engela nd. In antwoord qp aanvragen van En- gelsche geschiedschrijvers over .te gaan tol publicatie van de archieven over den tijd onrfflddellijk voorafgaande aan iden grooten oorlog, heeft de minister van builenl zaken Austen Ohamberlain mee gedeeld, "dal, zoodra met de Dominions overeenstemming zal zijn bereikt, de vol ledige archieven tot het jaar 1878 open baar zullen worden gemaakt. Tol nu toe waren de archieven tof 1860 voor ieder een ter Inzage Met betrekking tot de publicatie van de officieele documenten over den algemeenen Europeeschen toe stand, waaruit de oorlog voortkwam, deelde Ohamberlain mede, dat de heeren Oooch en Temperley, deze op het mi nisterie van buitcnl. zaken verzamelen. Zij zullen spoedig met hun werk begin nen De prijs van 25.000 dollar, die twee jaar geleden ter herinnering aan de ver diensten van president Wilson mei be trekking tot de zaak van dc vrijheid van het menschdom en de bevordering van de samenwerking der liberale pers van de gehcele wereld door een open bare inzameling in Amerika in het leven werd geroepen, is dit jaar aan Lord Robert Cecil toegekend. Cecil zal zich in Januari a.s. naar New-York begeven, waar hem de prijs zal worden overhan digd. Het Britsche kabinet heeft in eerste lezing de troonrede behandeld, die a.s Dinsdag bij de opening van het parle ment zal worden uilgesproken. Gemeld vyordt, dat de regeering haar voornemen le kennen zal geven bij de begrooting voorstellen te zullen doen inzake im periale preferenties, volgens de besluiten van de imperiale conferentie in 1923. Uit Frankrijk. Kapitein Sadoul, die in 1919 door den krijgsraad bij verstek ter dood is ver oordeeld wegens verstandhouding met den vijand, desertie naar het buitenland en in diensttreden bij den vijand, is gisterenochtend uil Rusland te Parijs aangekomen Er wordt druk naar hem gezocht. De voorgenogien conferentie van ministers van financiën zal te Parijs op 6 Januari a.s bijeenkomen. Uit Zweden. De gezondheidstoestand van den premier Branting is vooruitgaande. Uit Denemarken De Deensche minister van Justitie heeft een wetsontwerp ingediend lot wij ziging van het wetboek van strafrecht. Uit Servië. Volgens het oppositieblad „Nowosti" is besloten tot ontbinding en verv der Raditsj-partij. Uit Roemenië. Daar de rust is weergekeerd en er geen gevaar meer dreigt voor ordever Poelje f 8, part prijs f 9. Opgave van den marktzetter van den bouw Boter f 1.05, part. prijs f 1.15 Eieren f 13.50, part. prijs f 14.50. Eendeieren 11. pari. prijs i' 12, Poelje 8, part. prijs 1' 9. Lijnolie f 18 per heet. a contant. Goes. 2 Dec Voilingwereeniging Beveland. Peren Bezy van Schonauwen 1330, Delice d'Hiver 821, Doyenne de Alen- con -1—5, Le Lectier 2—10, Comlessede Paris 9—11, Josephine de .Malines 4— 16, Groene C.haumonlel 2—5, winter Riet- peren 10—22. winlerlouwftjes 410. Win- lersuikerij 35. winter Bergamotten 4 —6, Gieser Wildeman T>—10, TvHperen 68, Pondsperen 17, St. Rcme-y 37, Jodenperen 3—5. diverse neren 2—15 afvalpercn 0.504. alles per 100 K.G Appels Goudreinet. 13—31, SterappeL 7- 21 Present v Lunteren 12—18, Present van Engeland 15—20, Uramley Seedling 9—14. Dubbele zure Belleffeur 714, Zure Bellefleur 6—17, Wesllandsche Bel- lelïeur 48. Fransche Bellefleur 26, Glasappels 68. Ktumpkes 7, "Court Pendu 8—14, Zoete Armgiard 6— 17. Campagne Zoel 5—11, Pomme d'Oranje 8—17, Geldersche Holaarl 6—9, Zoele Bellefleur 4—9, diverse appels 2 15. kroetappels 1—5, alles per TOO K.G. Diversen Aardappelen (poters) 2 4.20, spruiten 14—16, Brusselsch lof 21, kleine uien 4, alles per TOO K.G. bloem kool 19. savoijekool 23. roode kóól 100 stuks; honing 0 50 per flacon schor- seneeren 8 per 10 KG., hazen 3.30, 3.98, fazanten 1.59—1.69 patrijzen 0.70 0.97, eendvogels 011, talingen 0 50, snip pen 0.07 alles per stuk. A dvertentiën. Maandag 8 December hoopt on ze beste vriend en huisgenoot J. C.AMBIER, zijn 75STEN GEBOORTEDAG te herdenken. P. INGELSE - A INGELSE— KLEIJNENBERG PAULA. JACOBUS. Middelburg, 4 December 1924 Heden overleed na een kortstondig lijden onze gelief de Man, Vader. Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer HUIBREGT PAPE, in den ouderdom van 76 jaren. Uit aller naam, Wed. H. PAPE- SLOOTMAKER Middelburg, 4—12—'24 Korte Geere K 353. Heden overlïed plotseling, onze lieve Moeder, Behuwd en Grootmoeder SARE THEUNIS3E, Wed. van den Heer J. J ANSE, in den ouderdom van 78 jaar. J. I JANSE. J. H. JANSE - MEITLMEESTER en Kinderen. M. M. C. JANSE. Middelburg, 3 Dee. 1924. Korte Giststraat A 127. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlij den onzer geliefde Moeder. Be huwd-, Groot- en Overgrootmoeder Mej. JAKOMIXA ROELSL (Wed. van den Heer J. GABRIÊLSE, (betuigen wij onzen hartelijken dank. Uil aller naam, W. GABRIÊLSE WeslkapeJle, 4 Dec 1.924. De ondergeteekende brengt hartelijk en dank aan het geachte publiek (jury) voor de zeer groote belangstelling tijdens den Etaiage-Wedstrijd en het hem toekennen van den EERSTEN PRIJS. Verpakte Chocolade Letters" Ivan RIHGERS, van de fijnste couverture zijn vei-' krijgbaar bij M. PETERSE, FIRMA GRAVESTEIN, ConHseur - Patissier. De Deurwaarders ROSIER VER VA AT zullen voor den Kieu wen Goe8cben Houthandel (F. C. A. HOORNICK) veilen en ver- koopen eene groote partij NIEUWE HOUTWAREN, en wel Zaterdag 6 December a b. te 10 uur te Ritthem, bij het Gemeentehuis, te 2 uur te West-Souburg bij MILLENAARS Dinsdag 9 December a.s. te 10 uur te Gapinge bij D0UR- LEIJN, te 2 uur te Kleverskerke bij ZWEEMER BIJ UW DROGISi De Notaris W. HIOOLEN is voornemens in het OPENBAAR TE VERXOOPEN: ten verzoeke van het Bestuur der gemeente Middelburg, op Maandag 8 December 1924, des morgens 10 uur 100 lepe-, Kastanje-, Linde- en Essche Boomen, wassende in de weide langs de Karelsgang, op den Blauwendijk, in de Zandstraat, op den Seisdam, aan de Korte Heerengracht, in het Klein Vlaanderen, op het Molen water, aan de Dwarskaai, op den Westhavendijk en langs de Singels en Bolwerken te Middelburg, alle met een witten band gemerkt en genummerd, benevens oud ijzer en brandhout en 70 schooltafels, een en ander opgeslagen en vanaf heden te bezichtigen aan de Stadsschuur, waar de verkooping aanvang zal nemen.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3