N». 287. Donderdag 4 December^1924 167° Jaarganv. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van "Wpensdag. Minister de Visser had er zich op voorbereid van antwoord te dienen op de in het afdeelingsverslag blijkbaar van rechts "geuite beschuldiging, dat hij aan het bijzonder onderwijs niet gaf wat het toekwam. Bij de openbare beraad slaging heeft niemand zich aangemeld om die beschuldiging te herhalen, maar toch ging de Minister er op iu, door meedeeling van de bedragen uitgetrokken voor de bijzondere onderwijsinrichtingen van verschillende aard. Van achterstelling bleek daaruit zeker niet. Hij heeft voorts ten opzichte Van het opheffen van openbare scholen zich ver weerd tegen het verwijt dat hij niet on zijdig zou zijn. In 31 van de 33 gevallen heeft hij het advies van den Raad van State gevolgd. De tot hem gerichte ver wijten over de bewaarscholen, beant woordde hij met de ontkenning dat het bewaarschoolonder wijs onder de pacifi catie zou zijn begrepen. En ten opzichte der handteekeningen voor nieuwe scho len, ontkende hij dat hij daar niets voor gedaan zou hebben. Hij haalde eenige 3 beslissingen betreffende scholen aan, waaruit bleek dat er wel degelijk een onderzoek is gedaan naar de waarde van de handteekeningen. Be Minister was nog al goed te spre ken over den algemeenen tocstaud van de onderwijs wet. De klachten over de uitvoering van de herziening zijn niet talrijk geweest, als men het aantal be roepszaken te dezer zake en die terzake bijv. van de forensenbelasting vergelijkt. Spr. ïneende, dat er hoe langer hoe min der animo is in de Kamer om de Lager Onderwijswet in haar fundamentecle be ginselen te herzien. Voor een staatscom missie tot onderzoek van een reorgani satie voelt spr. niet veel. Het schooltoe zicht en de bezuinigings-inspecteurs zijn tot een dergelijk onderzoek veel heler geschikt. Zeer merkwaardig was de houding die de Minister aannam ten opzichte van de kweSlie van het Fransch, die opnieuw ter sprake was gebracht door de onver moeibare mej. Westerman. Dfc Minister herinnerde er aan, dat hij alleen uit het beginsel, dal niet met het leeren van een vreemde taal begon nen moet worden eer men zijn eigen taal kent, de opheffing van het onderwijs in het Fransch in de eerste zes klassen der lagere school heeft voorgesteld. Iiij moet echfer tot zijn spijt verklaren, dat hij geen medewerking heeft ondervonden van het middelbaar onderwijs, waar men doorgaat de leerlingen der laagste klas sen te beschouwen alsof zij reeds eenige jaren Fransch gehad hebben Indien het noodig blijkt, zal spr. met handhaving van zijn beginsel, voorstellen het Fransch weer in te voeren voor het 5e en 6e leerjaar der lagere school. En voorts zij uit de an (woord rede van den Minister nog aangehaald zijn ver weer tegen prof. Visscher. Dte strekking van het betoog van den heer Visscher was. wij hebben onze rijksuniversiteiten gebaseerd op het oude verkeerde, beginsel, dat de staat het mo nopolie der wetenschap had, doch thans zjjn er verschillende stroomingen die voor de wetenschap zorgen kunnen en nu moet de staat terugtreden Daarbij had de heer Visscher den Minister van radicalisme en tevens van star conserva tisme beschuldigd. D© Minister zei zich met zijn con servatisme in goed gezelschap te ge voelen. Dr. ICuyper, die zich noemde chr. democraat, heeft immers ook de theologische faculteit gehandhaafd. liet is onnoozel iemand, die de theologische faculteit h andhaaft, van star conservatis me Ie beschuldigen omdat tot de univer- sitas scientiarum in de eerste plaats be hoort de theologische faculteit. Spr. geeft de verzekering, dat van hem noch op het gebied van de opheffing van de theologische faculteit noch aangaande opheffing van de rijksuniversiteiten iets ie verwachten is. Blü Si EN LAND. DE R.-K. STAATSPPARTI.Ï EN ST. MICHAEL. liet dagelijksch bestuur vau den Alge meenen Bond van R. K. Rijkskieskring- organisatics deelt aan de Katholieke bla den naar aanleiding van de verschillende persberichten mede, dat over het besluit tot afkeuring van de actie St. Michael niefc is gestemd, en dal het communiqué zooaïs het is gepubliceerd 'naar aanlei ding van de bondsbestuursVergadcring van Vrijdag j.l., is aangenomen met 13 legen 7 stemïnen. De Res. bode had den dag tevoren meegedeeld dat het besluit van liet hoofdbestuur genomen was met 10 stemmen. Daaromtrent schrijft zij nu „Vóór de stemming, boven bedoeld, werd er gestemd over een motie Goseling, die onderhandeling met St. Michaêl wilde door een nieuwe commissie zonder dep voorzitter, en deze motie werd verwor pen met 10—8. Deze lezing en we hebben geen reden er aan te twijfelen geeft toch wel een anderen kijk op de zaak dan het bovenstaande officieel communiqué." Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Ln de publicatie betreffende aan gifte voor de Rationale militie in ons nummer van Dinsdag, staat dat zij die in 1905 geboren werden, zich in Januari moeten aangeven, dit moet zijn 1906. Uit Vlissingen. De heer W. Jilleba, tijdelijk teeke naar bij de gemeentewerken te Vlis singen is benoemd tot opzichter bij de gemeentewerken te Utrecht. Met ingang van gister is te Vlis singen door de melkslijters over het algemeen d© prijs der melk met 2 cent verlaagd en dus wedpr gebracht op 14 cent. Uit Walcheren. De heer Job, gekozen verklaard tot lid van den raad van Souburg heeft voor die benoeming bedankt. Thans is op de lijst van den Vrijheidsbond aan de beurt de heer P. Marijs. De Anti-Rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Gr ij p skerke heeft in een motie hare diepe "teleur stelling uitgesproken, dat de regeering thans voorstelt, de verplichte revaccina- tie voor onderwijzers en voor kinderen boven den 11-jarigen leeftijd. Zij acht dit in volkomen strijd met het altoos met kracht beleden Art. 15 van hel „Program van Beginselen", waar- gecischt wordt „vrije beschikking van een iegelijk over zijn eigen lichaam zijn eigen consciëntie". En doet met volkomen ver trouwen een beroep op alle A. R. Kamer leden om hun invloed aan te wenden, de aanneming van dit Art. te voorkomen. De gemeenteraad van Oosllca- lelle vergaderde Woensdag in voltal- 'ige ziting De rekening van den keu ringsdienst van waren, uit Goes was in gekomen en werd voor kennisgeving aan genomen De leges der jach Lakten wer den ongewijzigd gelaten. Het bekende adres inzake brandgevaar bij loodgieters- werk werd eveneens voor kennisgeving aangenomen, daar cr steeds hij dergelijke werkzaamheden voldoende toezicht is. Aan de bijzondere school werd f 50 toe gestaan voor herlialingsonderwijs (Het bedrag aan genoemde school voor haar onderwijs over 1923 uil te keeren, be draagt f 9.27y? per leerling of voor 123 leerlingen f 1140 821/2- Op voorstel van B en W. werd de instructie voor het hoofd van dienst van den vleeschkeuringsdienst en voor den hulpkeurmeester eenigszins gewijzigd. Een verzoek van genoemd hoofd van dienst om' zijn jaavl. vacant ie van 15 dagen op drie weken te brengen, werd z. li. st. ingewilligd. Yan den ge- meente-ohlvanger, den heer 0. Geldof Jz. was een verzoek ingekomen om eer vol ontslag als zoodanig tegen 1 Januari ,s. Dit wordt op de meest eervolle wij ze verleend en tevens B. en W. gemach tigd een oproeping te doen voor een nie,uwen titularis. Het bedrag van den borgtocht wordt op f3000 vastgesteld. Als leden der commissie van toezicht op liet lager onderwijs worden benoemd de hce- ren Jan Koene en K. Coppoolse Jz. in" de plaats van de heeren Arend de Kam en H. Brand en werden herbenoemd de hee ren J. J. Lebbe, J. Gcldof Lz. em P. Oornelisse. U11 Z u i d-B e v e 1 a n d. Verschenen is de afrekening van ontvangsten en uitgaven betreffende het aan H. K. H. Prinses Juliana aangebo den Zuid-Bevelandsch costuum. deze luidt als volgt: Ingezamelde bijdragen 's-Heerenhoek f 41, Baarland f 42.10, Oudelande f41. 40, Iersclce f 36.25, Wil- helminadorp f 5, Goes f 260.25, Rilland f14, Kattendijke f27.35, Krabbendijke [32.71, Driewegen f 23 90 Ovezaride f65 20, Nieuwdorp f 104.50, Borssele 140.10. Hoedekenskerke f lG.Oö^Kloetin- ge f 29.29. Wemeldinge f 75, Kwaden- damme f 20.70, Wolphaarlsdijk f 105 4.7yj, Waarde f 29.12i/2', Schore f31.80, 's-ÏIeer Abtskerke f 15.50, 's-Gra ven polder f 50, 's-Heer Arendskcrke f 61.15, Heinkens- zand f91.10, Iiruiningen f 64 75. Kapelle f 42 50, Biezelinge f 25.15. Totaal f 1421.35. De uitgaven zijn de volgende Kleedingstukken f 261.27. Goud en zil ver f820.60. Reiskosten in verband met nel aankoopen van kleederen, goud en zilver, het nemen van maten, liet aan- kleeden der Prinses en het volgen van den stoet op verlangen van H. M. de Koningin f 128.40. Souvenir '(bestaande uit een foto van H. K. II. de Prinses in Zuid-Bevelandsch kostuum) aan de da mes, die zich belast hebben met het in zamelen van gelden f 41.60. Porto's en kleine voorschotten f 3.71. Totaal f 1255.58. Zoodat er een batig saldo is van f 165.77. Het Bestuur der Vereeniging tot Be vordering van Vreemdelingenverkeer in Zuid- en Noord-Beveland, waar van de aanbieding van het costuum is uitgegaan, heeft besloten het batig saldo te bewaren, teneinde bij een volgend bezoek van H. K. Hoogheid aan Zeeland daaruit e.v. noodige aanvullingen of ver nieuwingen van het costuum te bekosti- Uit Schouwe n-D uiveland. In de Dinsdagnamiddag te Z i e r i k- e gehouden vergadering van "den ge meenteraad was o.a ingekomen een ver zoek van eenige schippers lot bet plaat sen van een trap aan den havenkant bij de ligplaats der Zierikzeesche boot, daar genoemde schippers bij het aan wal gaan, genoodzaakt zijn altijd over de boot te klimmen. Genoemd verzoek wordt in handen gesteld van B. en W tot een na der onderzoek. Een adres van de Maatschappij tol Nut van "t Algemeen, departement Zie- rikzee, verzoekend een toelage van f100 uit de gemeentekas als tegemoetkomijig in de kosten voor een ontwikkelingscur sus, ondergaat dezelfde bewerking. Bij de daarop in behandeling komende gemeentelxjgrooting merkte de meerder heid der begrootingsoommissie .pp, dat zij alsnog geen termen aanwezig acht de regecring op den weg van salarisverla ging te volgen. Ook meent zij niet te mogen adviseeren de pensioenspremie op de ambtenaren beneden een traktement van f2000 te verhalen De minderheid daarentegen komt het. met het oog op de hooge gemeentelijke belasting en de binnen afzienbaren lijd te verwachten werken, die groote gelde lijke offers van de gemeente zullen vra gen, wenschelijk voor de traktementen te verlagen en wel in dier voege, dat die boven de f2000 met 5 pet. worden ver laagd. In bon jirae-advies zeggen B. cn W.. dat de financiëele toestand der gemeente gunstig is te noemen, waarom zij zich dan ook geheel kunnen vereenigen met de meerderheid der commissie niet lot verlaging van de traktementen over te Tevens merken zij den min derheid op, dat de te verwachten kosten voor uitvoering van werken, niet uit de belasting maar uit „buitengewoon' zul len worden betaald. Na breedvoerige discussie wordt over gegaan tot benoeming van een commissie tol onderzoek der salarissen, iu welke commissie worden gekozen de heeren M. de Pauny, I. de Broekert en dr. J. van der Kwast. Bij de daarop gevolgde arlikelsgewijze behandeling der begrooting. werden de brandbluschmiddelen, de bestrating en 't gasbedrijf aan kritiek onderworpen. aarhij hel soms warm toeging. Hierna werd de begrooling goedgekeurd (gewo ne dienst) in ontvang en uilgaaf tot een bedrag van f165.450, en kapitaal dienst lot een bedrag van f 102.30. Uit Tholen. Dinsdagmorgen reed de autobus van den heer C. de Klunderl, als naar gewoonte op de gereedliggende veerpont te Tholen. Doordat er iets aan de stuurinrichting haperde ,ging het er even wel naast en in het water. Door tijdig sloppen konden de passagiers nog bijtijds de bus verlaten. Doordat daarop de chauffeur de wielen recht draaide, reed de bus, daar waarschijnlijk de remmen niet werkten, de Eendracht in, en ging voor een kort oogenblik geheel onder. De"1 veerknechl M. Schot, had de tegenwoor digheid van geest met een haak dp bus vast te houden .zoodat deze ittet van den oever kon loopen. De bus is daarna met vereende krachten op hel droge ge trokken. (Z. N x Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Te Draaibrug zijn de voorbe reidende maatregelen begonnen lot "den bouw van een nieuwe tramremise. De bestaande gebouwen zullen dienen voor (je machines terwijl in dc nieuwe remise het overige rollend materieel zal opge borgen worden Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 23 tot en met 29 Nov. in de pi*ov. Zeeland bedroeg Roodvonk Tholen 2, Zierikzee 1. Diptheritis Middelburg 1; Veere 1. RECHTZAKEN. Aan den Officier van Justitie zijn voorgeleid G. O. v. H., 25 jaar, vee koopman te Maldeghem, L. J. v H> 31 j., veekoopman te Aardenburg, en A JJ. B.i 46 jaar, veekoopman, eveneens te Aardenburg, verdacht van diefstal in vereeniging gepleegd te Aardenburg op 1 December j.l. Verdachten zijn na verhoor door den rechter-commissaris overgebracht naar het huis van bewaring. De rechtbank te Roermond heeft Dinsdag J. J., arbeider te Arcen, gedeti neerd wegens gewelddadige aanranding van een vrouw, in Straelen gepleegd, tot twee jaar geVangenisstrgf veroor deeld. De eisch was vier jaar. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Gisterenmorgen heeft voor het kanton gerecht te Middelburg terecht gestaan de 37-jarige natuurgeneeskundige J. B uit Rotterdam, zulks in verband met het overlijden van vrouw v. E. geb. S. te Vlissingen, die in den loop van dit jaar van bekl. raadgevingen had gekre gen en die overleed, nadat zij op aan raden op de wonde van haar kanker- borst het lijk van een pas gpboren hondje had gelegd, voor welke raadge vingen bekl. de eerste maal f 40 bere kende en later nog een paar maal f 20. Bekl. is recidivist, daar hij reeds een maal door het kantongerecht te Eist wegens eenzelfde overtreding werd ver oordeeld tot f 200 boete subs. 2 maan den hechtenis. Bekl bekende, niet tot de uitoefening an de geneeskunde te zijn toegelaten hij heeft reeds meermalen patiënten we gens kanker behandeld Hij dacht, dat wellicht ook in dit geval nog hulp kon worden gebracht en gaf daartoe voor schriften Toen de man van de over ledene hem vroeg of een dood jong geitje uiet helpen kon, heeft bekl hem gezegd, dat dit een hond moest zijn. Het eerste advies kostte f 40, later f 20 bekl. bekende bovengenoemde veroordee- ling te Eist. Hierop las de griffier verschillende door bekl gegeven schriftelijke advie zen voor, alsmede de correspondentie met v. E. en zijn vrouw. Als eerste getuige tevens deskundige werd gehoord dr. Hulst uit Leiden, die sectie op het lijk verrichtte Op •raag van den ambtenaar van het O. iM.j jhr. mr. v. d. Brandeler, zegt get., dat de genezing reeds moet zijn uitgeslo ten geweest, toen B. zijn behandeling aanving. Maar er is zeker een periode vóór dien geweest, dat de vrouw door chirurgisch ingrijpen was te redden Toch kon de toestand door het opleggen van den hond op de wonde verergeren De kans op infectie was echter gering, om- dal de wond van binnen af reeds zeer geïnfecteerd was en omdat een pas ge boren dier of mensch als regel geen infectie met zich zal brengen, in dit geval is van geen nieuw aangebrachte infectie gebleken. Get. kan op een vraag van den kantonrechter, mr. Sypkens, niet zeggen of er in April van dit jaar nog geen kans op genezing was Toen is bekl begonnen met de vrouw te behandelen. Get. acht hel niet wel mogelijk met hel bloote oog zonder instrumentarium te constateeren in welk stadium zulk een ziekte is. En zeker niet door in de oogen te zien, zooals bekl. doet. De tweede getuige-deskuudige, dr. D e Koning uit .Vlissingen, was huisarts hij v. E. en heeft in 1923 reeds kanker bij de vrouw vermoed. Hij riep dr. Sta- verman er bij, die Cen operatie aanried. De vrouw wilde hiervan niets weten en is toen door dr. Ilenrard met stralen behandeld. Volgens haar huisgenooten heeft de vrouw veel pijn geleden, toen de hond op de wonde lag en spr. meent ook, dat dit zoo moet zijn Liet. had reeds direct het idee, dat de kwaal on geneeslijk was. Gel. heeft aanvankelijk gemeend, dat het hondje infectie had veroorzaakt. Enkele dagen voor het over lijden dacht get. nog met, dat de vrouw zou sterven, en meende dan ook, dal het hondje den dood verhaast heeft. Al is het niet te bewijzen en al leekende get. ook hel sectierapport, waarin verklaard jvordl, dal geen infectie was veroor zaakt, blijft hij toch van meening, dat dit wel het geval is geweest. Als regel laten de medici hun patiënten hun gang gaan met kwakzalversmiddelen, omdat die als regel onschadelijk zijn Waar bekl. gezegd üeefl, dat kanker, die met door overerving of infectie ontslaat, steeds genezen kan worden, bewijst hij kwakzalver te zijn. De derde geluigc-deskundige, dr Hen rard uil Vlissingen, zegt, dat hij dc ziekte aanvankelijk geneeslijk achtte, maar de bestraling had geen schitterend resultaat. Zoo nu en dan moest de wouw bij hem komen om die resultaten te volgen, maar zij bleef eindelijk weg. Get denkt omdat zij erg bang was, dat toch een operatie zou volgen Als de con trole daartoe aanleiding had gegeven, lUiiiiiiisimiiniiuiHiiutiiiiiiii (Ingez. Med.) zou de bestraling weer zijn aangevat Een operatie zou nog te probeeren zijn geweest. De m a n van de overledene, als getui ge gehoord, zegt, dat zijn vrouw, toen zij hoorde van bekl en zijn werk, beslist wilde, dat hij overkwam en direct den volgenden morgen moest worden geseind Get. zegt, dat bekl uit zichzelf over het gebruik van het hondje is begonnen. Toen het dier op de wonde lag, vroeg get. of hij het af zou nemen, maar zijn vrouw hield vol, bekl. geheel in zijn adviezen te willen volgen De zoon van den overledene kan niet verklaren of zijn moeder door 't hondje meer pijn ging lijden Thans werden enkele getuigen h dé charge gehoord. De eerste had van zijn dokter en profesoren gehoord niet langer dan twee maanden meer te kunnen le ven, zijn buik was lievig opgezet Toen is hij bij bekl. onder behandeling geko men en deze heeft hem geheel genezen, hij betaalde f 60 iu totaal, het was in Juni 1923. De tweede had ook vernomen niet van zijn niersteen te kunnen afkomen, doch bekl hielp hem er wel af. dit kostte f 40. De derde getuigen zegt dat haar beide kinderen, een die pa(nfl. b. >a leed en cciv die chronische zenuwaandoeningen had door bekl genezen zijn ook zij betaalde f 40 De volgende getuige was door drie dokiers aangezegd, dat zij blind zou wor den Alleen door de door bekl. voorge schreven waterbehandeling kan zijn nu weer beter zien dan ooit. Zij betaalde ook f 40, dat is nu ruim,'(li/, jtiai"geleden Een andere vrouw was behept mei cen licliaams- en een zielsziekte en is met God's hulp door bekl genezen, cd kan nu alle werkzaamheden weer ver richten Zij betaalde ook f 40 Een man verklaarde ook door bekl. te Zijn genezen voor f 20 Nog een vrouwelijke getuige zag haar sedert de geboorte blinden zoon door bekl. genezen en betaalde f 40, terwijl de laatste getuige kwam medcdeelen, dal voor de som van f 10 zijn vrouw cn zijn dochter door bekl. van hun kwaal wer den afgeholpen Getuige-deskundige dr. Hulst nu nog maals gehoord, zeide te meencn dat men hier groolendeels met zenuwpatiënten te aken had, die door de suggestie gene zen werden Requisitoir Thans wees de ambtenaar van hel O M. er op, dat deze zaak alier- wegc de aandacht heeft gelrokken, en wederom op dringende wijze <let vraag aan de orde heeft gesteld iu hoeverre paal en perk moet worden gesteld aan de praktijken van z g. kwakzalvers. Het middel door bekl. aangegeven heeft een huivering van afsc-huw doen gaan door allen, die van dit geval lazen, en het is niet te verwonderen, dat een onmiddelijke verband werd gelegd lus- schen den dood van vrouw v. E. en dit schijnbaar walgelijk experiment, waarvaja zij hel slachtoffer was geworden Doch de sectic toonde aan. dal dit ten onrechte werd verondersteld, en kon al leen ais doodoorzaak worden vastgesteld het verloop der ziekte zelve die reeds toen B. optrad ongeneeslijk was. Voor vervolging van held, wegens het ver oorzaken of verhaasten van den dood der vrouw door zijn schuld bleek dus niet dc minste grond aanwezig. Ei' bleef dus alleen na te gaiui in hoeverre bekl zonder noodzaak onbe voegd het beroep van geneeskundige heeft uitgeoefend Spr. meeul dal die vraag niet anders dan bevestigend is te beantwoorden, cn hij kan de bewering van bekldat hij alleen inlichtingen gaf niet au sérieux nemen Hij is geroepen als natuurgeneeskundige, is gekomen e« heeft honorarium in rekening gebracht, en mede door een arrest van den tioogeu raad wordt beid. dan geacht het beroep van geneeskundige te hebben uitgeoefend Spr. meent, dat hij dit ook zonder nood zaak heeft gedaan Aan de hand van de wet en de juris prudentie meent spr. te kunnen aantoonen dat ook het „zonder noodzaak" bewezen is, en dat althans in jui'idischen zin, omdat cr te Vlis singen voldoende bevoegde geneeskundi gen aanwezig zijn. Het O M. heeft de wet te doen na leven zonder over de waarde of billijk-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1