Dinsdag 2 December 1924 Si ISLiJI-lAlEDiil. So, 283. 167° Jaargans?. OURANT. Bij dit nummer behoort een BijvoegseL BINNENLAND. DE TARIEF WET. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vast stelling van een nieuwe tariefwet, wordt ontleend, dat verscheidene leden rich niet met dit ontwerp konden vereenigen, wegens de absoluut protectionistische strekking. Men achtte de geheele opzet een wijziging der tot dusver gevolgde handelspolitiek, die in geen enkel partij programma voorkomt, en ontoelaatbaar die vlak vóór de verkiezingen door te vette». Iedere poging van de regeering om aanneembaar te maken, dat een land als het onze door protectionistische politiek sterker kan komen te staan, heeft ten eenenmaie ontbroken. Een klein, dicht bevolkt land als het onze behoeft een krachtig ruilverkeer. Men zal in de ons omringende landen van dit ontwerp, wet geworden, gebruik maken om onzen ex port, met name op landbouwgebied, door repressaille-maalregelen in het nauw te Dooi- beschermende rechten worden de productiekosten verhoogd, wat ver mindering van welvaart beteekent. Ter wijl men zich juist moet toeleggen op de meest voordeelige arbeidsvcrdceling, wordt men daarin door het hoogere tarief belemmerd, daar dit op het voort- brengingsvermogen remmend werkt. Sommige leden betreurden het voorstel in zijn gevolgen ten opzichte der inter nationale verhoudingen Door het land met een muur te omringen zal de ge meenschapszin in haar oulwikkeling be lemmerd worden. Vele leden meenden, dat de regie ring zich op het juiste standpunt stelt, dal het hier een fiscale maatregel be treft. Het is onjuist en ongemotiveerd om te spreken van een absoluut protectionis tisch karakter en van een radicale wijzi ging van onze handelspolitiek, zoomin als indertijd het voorstel van Minister Pierson, om vau 5 pet. tot G pet. te klimmen, dit karakter had. Juist liet feit, dat de aanvankelijke opzet vau het wets ontwerp medebracht het vrijgeven van een aantal artikelen, die volgens het tegenwoordige tarief belast zijn, wijst er op, dat een geest van bescherming al lerminst heeft voorgezeten Beta-effende het gevaar van repres- saillemaatregelen werd opgemerkt, dat andere landen, zooals België en Zwit-. seriand, veel grootere veranderingen in hun tarief aanbrachten en belangrijk hoogere invoerrechten heffen zonder dat door anderen tothet nemen van repre saillemaatregelen werd overgegaan. Verscheidene leden, die in beginsel gaarne den vrijhandel verdedigden, merk ten op, dat dit beginsel slechts aanvaard kan worden bij internationale toepas sing, doch dat niet alleen Nederland zich weerloos mag maken. Tegen hen, die ter bestrijding van dit wetsontwerp een beroep doen op den gemeenschapszin der volken, werd de opmerking gemaakt, dat men de saam- hoorigheid kan loven en den gemeen schapszin der naties bevorderen, maar dat men dan ook de gevolgen der werk loosheid heeft te dragen, welke daardoor ontstaat, dal de sterk verindustrialiseerde landen vrij kunnen invoeren in die lan den, welke die ontwikkeling op industri eel gebied nog niet bereikt hebben, maar daartoe door bescherming wellicht zou den komen. welke opmerking geen acht is geslagen. Den Minister werd aanbevolen cens grondig na te laten gaan hoeveel pro cent protectie deze industrieën wel ge nieten. DE PENSIOENWET. Het Tweede Kamerlid Gerhard heeft den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld Berust de mededeeling, voorkomende in de pers, dat de Pensioenraad voors hands zekere pensioensaanvragen niet in behandeling neemt, in verband met het bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aanhangig gemaakte ontwerp tot wij ziging van de Pensioenwet, op goeden grond? Zoo ja, kan de Minister dan mede- deelen voor welke aanvragen dit geldt en welke bepaling van de vigeerende wet daartoe do bevoegdheid geeft DE TABAKSACCIJNS. Volgens het Voorloopig Verslag blijken vele leden der Eerste Kamer bezwaar te hebben tegen de voorgestelde accijns- verhooging vreczend voor verhooging der bestaande werkloosheid. De weuschelijk- lieid werd uitgesproken een einde te maken aan liet banderollenstelselde be lasting had moeten worden geheven op de tabaksveilingen. Andere leden, hoewel evenmin bewon deraars van deze belasting, meenden toch hun stem aan dit ontwerp niet te mogen onthouden, en eenigen hunner verklaar den uitdrukkelijk ,'dat het feit, dat de minister op aandrang van de Tweede Kamer zijn oorspronkelijk ontwerp heeft gewijzigd en de sigaren builen de accijns- verhooging heeft gelaten, hun dit thans mogelijk maakt. Vele andere leden namen den voorgc- stelden maatregel in bescherming, waar bij werd aangevoerd, dat tabak een ge- nolmiddel is, en dat er derhalve geen reden is, waarom men haar niet zou be lasten wanneer de schatkist behoefte aan versterking van middelen heeft Door verscheidene leden werd het ontwerp erkend als een voornaam onder deel van de middelen om de begrooling sluitend te maken. Andere waren niet overtuigd, dat deze lariefsverhooging tot versterking der financiën noodzakelijk is, Indien de opbrengst van deze lariefs verhooging de raming mocht overtreffen, dan, zoo meenden sommige leden, zou die hoogere opbrengst gebracht moeten worden voor nooduitkeering aan die ge meenten, aan wie dit is toegezegd en wier budget door aanleg van groote werken zeer bezwaard is. Met dit denkbeeld konden vele leden niet medegaan. Enkele leden vonden zich teleurge steld in het ontwerp, omdat het veel te weinig in protectionistische richting gaat. Ook werd de wensch uitgesproken, met het oog op de groote toeneming onzer bevolking, naar een lijdelijk hoog invoerrecht voor nieuwe bijzondere in dustrieën, ten einde deze op de been te helpen en daardoor de werkgelegen heid te vermeerderen. De opmerking werd gemaakt, dat er in deze Kamer herhaaldelijk gewezen is op het feit, dat enkele industrieën een buitensporige bescherming genoten, op DE KAMERVERKIEZINGEN. Mr. W. H. M. Werker heeft bedankt voor een hem door eenige kieskringfe deraties van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond aangeboden Kamercnndida- tuur. (Tel.) DE VRIJHEIDSBOND. In dc Zaterdag gehouden vergadering van den partijraad van. den Vrijheids bond, waarin afgevaardigden van alle kieskringen waren vertegenwoordigd, is besloten, aan de kieskringen het vol gende voorloopige advies te geven over de samenwerking van de kieskringcen trales Belioudens later overleg blijft elke kieskring vrij in het samenstellen van de candidalenlijst en in de beslissing, of en met welken anderen kieskring of kieskringen tot het indienen van een ge meenschappelijke Ijjst zal worden over gegaan Ook over hel aantal candidaten beslist elke kieskring zelf; echter wordt 'op soberheid in hel getal aangedrongen. Het definitief besluit omtrent combi natie zal eerst genomen worden, dien na het noemen van candidaten door dc afdeelingen mocht blijken, dat verschil lende kieskringen dezelfde candidaten wenschen. Als wenschelijk werd voorop gesteld, dat een kieskring, die vermoedelijk het niet alleen tot den kiesdeeler kan bren gen, bij een anderen kieskring aansluiting zoekt. /Vis voorbeeld van zoodanige sa menwerking heeft de partijraad een aan tal combinaties uitgewerkt om als stu diemateriaal te dienen. Blijft in theorie dus de mogelijkheid (van 18 lijsten, daarnaast bestaat dc kans, dat door vrijwillige samenwerking op grond van gemeenschappelijke candi- daatskeuze lol een kleiner getal of zelfs zeer weinige combinaties wordt gekomen «IET ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN H. AL DE KONINGIN. De Vereen. Koninginnedag te Utrecht bereidt, naar de Stand, meldt, plannen voor tot feestelijke herdenking op 7 Febr. 1926 van het zilveren huwelijks feest van II. M. de Koningin. Het "ligt in de bedoeling der vereeni- ging maatregelen te nemen, die zullen leiden tot een nationale hulde. Zij zal daartoe de besturen van alle in Nederland gevestigde Oranjevereeni- gingen oproepen tot een vergadering, waarin een uitvoerend comité zal wor den benoemd. DE BEGROOTING VAN ROTTERDAM. Daar B. en Wt van Botterdam 5n hun Mem. van Antw. inzake de begroo ting 1925 een tekort becijferen van 5J/a millioen, doet de meerderheid van dat college een voorstel tot verhaal op de wedden van het gemeentepersoneel van 5ya pCt. voor het weduwen- en weezen- pensioen, en van 3 pet. voor het eigen pensioen. KERKNIEUWS. De classis Middelburg van de Geref. Kerken zal op haar volgende ver gadering haar gedachten laten gaan over het geopperde denkbeeld, om bij cmeri- leering van een predikant een half jaar lang het gewone tractement uit te kee- ren. (Ned.) Bij de verkiezing voor een notabele in de N. H. kerk to Waarde (herstem ming tusschen dhr. C. Mol en F. Louis- sej, werd gekozen de heer C, "Mol met 25 stemmen terwijl op den heer F. Louisse 15 stemmen waren uitgebracht. - Ds. J. H. Gezelschap Wzn., N. H. predikant, wien eervol emeritaat werd verleend, heeft Zondag afscheid genomen van zijn gemeente te Vaassen, na 43- jarige evangeliebediening, waarvan 26 jaar te Vaassen. Achtereenvolgens stond hij te Dussen, van 1884—8G te Axel, te Kampen, Berkel ei» Vaassen. DE JÏELKIIUSSEN-KNOEIERIJ. De Algem. Ned. Zuivelbond heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, ten einde aan dit college mode te deelen, dat de zuivelbond letterlijk niets te ma ken heeft met de transacties, welke van ken heeft met de transacties, welke van- Klceff en Co. ia het voorjaar van 1919 gevoerd zijn over den aankoop van melk bussen. Ziet onze prijzen in de advertentie van dit blad. Buitengewoon wmrdeaügs FIRMA Hf L. HENDRIKSE, Gravenstraat. Zie ook onze ETALAGES. (Ing. Med.) DE SCHEURING BIJ DE KATHOL. Naar men aan de „Kesb." mededeelt, werd het besluit van het bestuur van den Alg. Boud van R. K. Rijkskieskring- organisaties, waarbij het Verbond „St. Michael" werd afgekeurd, genomen met 10 tegen S stemmen. IN DE KATII. PARTIJ. Bij de verkiezing van het bestuur der R. K. kiesvereeniging tc Bergen op Zoom is pater F. van Mansveld tot voor zitter gekozen met 217 stemmen, legen 179 op den heer ir. Ant. Juten, aftredend voorzitter. Men verwacht, dat de heer Ant. Juten thans een afdeeling van St. Michaël zal stichten. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. - De gisteren alhier gehouden win- tercollecte ten behoeve van de diaconie der Ned Herv. Gem. heeft opgebracht de somma van f 1620.83. x Uit Walcheren. Tiinds eenige dagen "is me'u te St. Laurens bezig met het uitvoeren van de plannen van het polderbestuur Wal cheren tot het verwijderen van de krom ming in den Noordweg achter het dorp. Wanneer deze werkzaamheden zullen zijn voTTooid, zal spoedig een aanvang kunnen worden gemaakt met het van wege hel gemeentebestuur aanleggen van de nieuwe straat. Heden morgen had de stoker P. van B. Ce Kou de kerke bij 'het af stappen van de machine het ongeluk te vallen en zijn been le breken, op advies van den dokter, is hij met de tram over gebracht naar het Gasthuis te Middel; burg. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Op liet werk aan den Hoogerwaartl- polder te II i 11 a n d-B a l b raakte een der arbeiders beklemd tusschen een ach- teruitvallend watervat (groot 1200 L.) Ge neeskundige hulp moest direct worden ingeroepen. Inwendig' gekneusd werd de ongelukkige naar de aldaar slaande keet vervoerd. Uit Noord-B ev eland. Maandag hield hel harmonie-gezel schap „Wilhelmina" te Oolijnsplaat een algemeene vergadering. Uit de reke ning van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 623.46. de uitgaven J" 475.41'/?, zoodat er een goed slot is van f 148.04'/?. Do periodiek aftredende bestuursleden de Reeren J. Huisson. H. M. Haringman en P. Janse werden hevkqzen. Vervolgens werden uitgeloot de volgende aandeden 1, 5, 15 en 16. Uit Tholen. In verband met de vermelding uil hel Eiland Tholen betreffende het zui veren van wagenwielen, blijkt dat voor het kantongerecht reeds zijn berecht een elftal gevallen van overtreding van het wegenreglemenl en dat twee een boete van f 3 en negen een boete van f 10 kre gen of voor beide cersle een week tucht huisstraf, voor de negen laatste® 10 da gen hechtenis. ONDERWIJS. - Aa» de Leidsche universiteit werd gister bevorderd tot meester in de rechts wetenschappen, na afgelegd doctoraal examen, de heer J. II. Th. Heijse alhier. Men schrijft aan de „N. R. Ort.' Als protest tegen de handelwijze van den gemeenteraad van Weerselo, die een B. K. onderwijzer heeft benoemd als hoofd van de openbare school op het Stift, die enkel door Proteslantsche kin deren wordt bezocht, hebben alle ouders van de leerlingen op den dag, dat het nieuwe hoofd in functie trad, hun kinde ren uit de school thuisgehouden. Maandagavond is le Waarde een vervolgcursus begonnen met veertien leerlingen, waaronder tien meisjes. o as Promovendi voor de semi naria? De Haagsche redacteur van de Maas bode meldt Naar wij vernemen is een wijziging der wet op het Hoogor Onderwijs in voorbereiding. Pogingen worden aange wend om daarin het jus promovendi voor de klein-seminaries der bisdommen op genomen te krijgen 'en voorts om de mogelijkheid te openen, dat hee- ren geestelijken, die de theologische stu dies op een groot-seminarie hebben afge maakt .jfönder toelatingsexamen de stu- xdies aan de R. K. Universiteit zullen kunnen volgen. RECHTZAKEN, Bond van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam tegen gisterenavond een vergadering belegd. Deze was slechts ma tig bezocht. De voorzitter van de afd. Amsterdam zeide o m., dat de Neder- landsche Bank en dc regeering wel wal doen voor de aandeelhouders, doch niets voor de beambten. Volgens sprekers in lichtingen was het met het ontslaan nog niet afgeloopen; hier zou slechts een filiaal van de Kobaver overblijven. Het bestuur hpd pogingen in het werk wil len stellen om voor de ontslagenen een wachtgeldregeling te krijgen, doch wegens de kleine opkomst wilde men liever eerst trachten een nieuwe vergadering bijeen te roepen. J. F. WOLSKY V|H K. J. QUI ST. l ange Delft38, Middelburg DOOSJEd ZAKDOEKEN. KOUSEN. HANDSCHOENEN, KRAAGJES. - Nouveauté's DAMES SCHORTJES. - BABY ARTIKELEN. - Alléén bekend prima kwaliteiten (Ingez. Mud.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Bij vonnissen van den kantonrechter te Hulst d.d. 12 November j.lwerden A. G. B., landbouwer le Clinge, D. A. S landbouwersknecht le Nieuw-Namen, A. van H., landbouwer te Koewacht, A. L., S. L. en A. P. Llandbouwers te ICieldrecht, schuldig verklaard aan in de Provincie Zeeland over de kunstwe gen rijden niet een voertuig zonder dat de wielen van klei en modder zijn ont daan en bepaalde de kantonrechter dat hun deswege geen straf werd opgelegd. Tegen deze vonnissen kwam de ambte naar van Openbaar Ministerie bij het kantongerecht Hulst in hooger beroep, zoodat deze zaken nu voor de rechtbank zullen worden behandeld. Verduisteringen. In de zaak van gebroeders E. le Sneek beklaagd van "verduistering van ongeveer "100.000 van door anderen bij de Ooöp. Sneeker Middenstandscredietbank gestor te gelden, terwijl II M. E. bovendien beklaagd is van verduistering van onge veer f28.677 ten nadeele van liet water schap Hommerts te Sneek waarvan hij secretaris-ontvanger was en van een aan tal ^liem toevertrouwde pandbrieven, is geëischt drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. PostpakkettenmetSt. Ni colaas De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat bij ge legenheid van het a.s. St. Nicolaasfeest de vergunning om bij '2 of 3 pakketten van oenzelfdeu afzender voor denzelfden geadresseerde slechts één adreskaart te voegen yoor het. tijdvak van 3 tol en met 6 December wordt ingetrokken. De postchèque- en giro dienst. De directeur van den postcheque- e» girodienst vestigt er de aandacht op. dat dagelijks lionuerden girobiljetten en cheques ter afschrijving worden ontvan gen op postrekeningen, waarvan het be drag van het saldo-tegoed de opdrachten tot afschrijving niet toelaat. Dit leidt, behalve 'tot vertraging in de uitvoering van die opdrachten, tot belangrijke be zwaren voor den dienst Aan de reke ninghouders wordt daavom dringend ver zocht, rekening te willen houden met het bepaalde in art. 21 van den gids voor rekeninghouders, n.l. dat bij de inzending van girobiljetten en clièque- adviezen het saldo-tegoed volgens de laatst van het girokantoor ontvangen af rekening voldoende moet zijn om d* 'afschrijvingen toe te laten. Loodswe zen Bij Kon. besluit is. met ingang van 1 Januari, de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, be.bn- kening en verlichting, in algemeenen dienst, toegevoegd aan den inspecteur- generaal van het loodswezen, de beton ning. bebakening en verlichting, opge dragen aan kapitein-luitenant ter zee E. H. Arntzenius, werkzaam bij het departe ment van. marine. KANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De A.Z.E.M. Daar in de vergadering op 22 Novem ber werd medegedeeld, dat de tweede aandeelhoudersvergadering zou plaats hebben op 3 December te 3 uur. en in ons vergadevstaatje staat 8 uur, 'wallen wij er belanghebbenden op altent maken, dat volgens de advertentie der directie de vergadering plaats heeft morgenmid dag te twee uur. -o Het ontslag bij de Rotterd I Bankvereeniging Naar aanleiding van hel ontslag van personeel bij de Rotterdamsche Bank vereeniging, had het bestuur van den LEGER EN VLOOT. De officiér van den marine-stoom vaartdienst le kl., H. L. E. van Gelder, is overgeplaatst naar Nieuwediep aan boord van Hr. Ms. pantserschip Heems- kerclc, ter vervanging van den off. van genoemden dienst F. A. Bouma, die ter beschikking is gesteld. De officier van den marine-stoom vaartdienst 2e kl. C. de Groot, is over geplaatst naar V1 i s s i n g e n aan boord van Hr. Ms. mijnlegger Hydra. Bij beschikking van den minister van marine zijn met 1 Dcc luit. ter zee le kl. J. C II II. Mackav, de officier van gezondheid 2c ld. C. L. W. Over all en adelborst le kl. marine-reserve S Dobbenga geplaatst onderscheidenlijk a. b. van Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. bij het marine-hospitaal al daar en a. b. van genoemd wachtschip en zijn met den 22 Dec luit. ter zee le kl. H. J. van der Stad, luit. ter zele 3© kl. T. Boelen en de officier van gezond heid 2e kl. H CV van Hoek geplaajtst onderscheidenlijk bij de onderzeedienst- kazerne te Willemsoord (als eerste offi cier), aan boord van Hr. Ms. wachtschip aldaar en bij hel marine-hospitaal te Willemsoord. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen telegram is Hr. Ms. onderzeeboot K. X op haar uitreis naar Ned. Indië, gisteren van Colombo vertrokken.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1