KEES HELDER So. 284. Maandag 1 December 1924 MIDDELBUR 167° Jaargan®. COURANT. BINNENLAND. lOjB VLOOTWET EN »E TOESTAND DER SCHEPEN. Ia de Mem. van Antw. inzake de- be grooting van Marine leest men o. a. Stiet volgende De Regeering kan zich omtrent het tijdstip van indiening der nieuwe Vlootwet eerst beraden na ontvangst van het ad vies der Indische Regeering. Zij zal dan tevens nauwgezet hebben te overwegen, of en in hoeverre de gang van zaken ïnet betrekking tot het protocol van Ge- nève en een eventueele ontwapenings conferentie op haar plannen van in vloed behoort te zijn. De Regeering acht zich echter niet verantwoord om met tiet oog hierop ook noodzakelijke ver vanging van reeds bestaande oorlogsvaar tuigen van een type, dat bij elke aan de Ihedendaagsche eischen beantwoordende vloot behoort, aan te houden. Naar de meening der Regeering is het oogenblik, om de samenvoeging der beide departementen van marine en oorlog na der onder de oogeu te zien, nog niet aangebroken. De totaalkosten der flottieljevaartuigen zullen bedragen pl.m. f 1.670 000 ofpl.m. f'2.350.000 per vaartuig. De bouw der nieuwe jagers zal slechts .worden opgedragen legen een vaste aan nemingssom. Materieel. De geruchten, dat de vloot in Indie in zeer ongunstigen toestand verkeert en daaraan voor de bemanning zelfs gevaar verbonden kan zijn, zijn niet juist. De algemeene toestand van Hr. Ms. De Ze ven Provinciën is goed te noemen. De toestand van de huid en de ver- banddeelen van de jagers is thans zóó, dat gezegd kan worden, dat de zee waardigheid niet méér onder alle weers omstandigheden in alle zeeën van den Oost-Indischen Archipel volmaakt is Door den commandant der zeemacht zijn dan ook orders uitgevaarddigd, waarbij beperkende bepalingen betreffende hel varen zijn gemaakt. Die voor politiediensten bestemde vaar tuigen kunnen nog behoorlijk dienst doen tot bestrijding van de zeerooverij en bescherming van. de Nederlandsche nederzettingen langs de kust. De vaar tuigen zijn echter oud, zoodat herstellin gen noodiger en in sommige gevallen uitgebreider zullen zijn dan bij nieuwere vaartuigen. Naar aanleiding van de opmerking om trent den slechten staat van de rompen van de „Hermelijn" en de „Vos" zij medegedeeld, dat in het algemeen de torpedobootjagers een korten levens duur hebben, omdat de huid- en ver- banddeelen van lichte constructie zijn. Ook uit een oogpunt van gevechtswaar- de zijn de jagers verouderd te achten. Opgemerkt wordt, dat de rompen van de „Hermelijn" en de „Vos" niet sneller versleton zijn dan die van de „Wolf" en de „Fret." De meening van sommige leden, dat vrijwel alleen de onderzeebooten nog als bruikbare schepen zijn aan "te mer ken, is niet juist. De kruisers Java en Sumatra, de pantserbooten, de mijnen- leggers en mijnenvegers zijn;" ook wal hun geveclilswaarde betreft, volkomen bruikbaar. De gevechtswaarde van de bestaande jagers kan niet anders dan gering genoemd worden, terwijl ook die van de pantserschepen niet groot is. Omtrent de torpedobootjagers wordt vermeld, dat deze vaartuigen nog niet zijn aanbesteed en dus omtrent den bouwtijd nog geen gegevens bestaan. Van dezen bouwtijd zal afhangen welk ge deelte van de geraamde f 5.000.000 op de begrooting van 1926 c. q. van volgende jaren zal worden aangevraagd. De bouw der kruisers „Java" en Sumatrabeeft door branden en werkstakingen vertra ging ondervonden, zoodat het geraamde bedrag niet ten volle verwerkt is. De niet verwerkte bedragen zullen tezamen ver moedelijk f7 a 800 duizend bedragen. In verband met de uitkomsten van het proefsloomeu van de „Java" worden de exploitatiekosten van dat schip per vol etmaal normale dienstvaarl stoomende geschat, inclusief personeel, op rond" f l'l.OOO, en niet stoomende op rond f 7000; exclusief personeel resp. op If 7800 en f3800 uil blijkt miskenning van het doel der R. K. Staatspartij, ën uit organisatorisch oogpunt. Mocht het Verhond „St. Michaêl" zijn actie voortzetten, dan is het Bondbestuur genoodzaakt te verklaren, dat het Ver bond „St. Michaêl" in zijn tegenwoordige gedaante is een zelfsta ndige poli tieke partij, waarmee de R. K.Staats partij geen relatie onderhoudt en voor welker doen en laten zij niet de minste veranlwooredelijkhcid draagt De volgende week zal het standpunt van het Bondsbestuur nader gemotiveerd aan de katholieke kiezers in de pers wor den uiteengezet, terwijl dit besluit aan de goedkeuring 4er bondsvergadering zal worden voorgelegd. Volgens het Centrum zou het boven vermelde besluit met zeer kleine min derheid zijn genomen. Op een ledenvergadering der R. K. kiesvereeniging te Nijmegen is in een debat na een rede van den heer Hor mans scherpe kritiek uitgesproken op op het beleid van den heer v. Wijn bergen. Een motie van een der leden, om den lieer v. Wijnbergen te verzoeken zijn ontslag te nemen werd ingetrokken na lange discussie. Aangenomen werd een motie, uitsprekend het vertrouwen dat de eenheid der partij niet veneer door per soonlijke misgrepen en incidenten in ge vaar worde gebracht. In een te Maastricht gehouden zeer rumoerige vergadering van katholiek Overheidspersoneel, is een motie aange nomen, „biltere teleurstelling" uitspre kend 'ÓVer de ikgeeringsmaatregelen in zake de salarissen en over de houding der R. K. Kamerfractie, en besluitend tot voortzetting der actie om het onrecht alsnog ongedaan te maken. Dr. A. >V. BRONSVELD f Op 85-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden de emeritus predikant dr. Bronsveld, die vooral bij een vorig ge slacht bekend is geweest, als ëen zeer strijdvaardige natuur, als welsprekend predikant, en ook als schrijver. Telkens als een n ummer van zijn „Stemmen voor Waarheid en Vrede" verscheen, ver schenen daarvan uittreksels in de pers. Hij was- daarbij een onverzoenlijk be strijder van Rome. En eenige jaren heeft hij meegewerkt met dr. ICuyper. Maar van '80 ging hij zijn eigen weg, en hij was in '97 de geestelijke vader van den Chr. Ilistorischen kiezersbond Na den overgang van de meeste aanhangers naar de groep-Lohman bleef hij echter vrijwel alleen in zijn afzondering staan. Hoezeer bij echter nog steeds als per soon gewaardeerd werd,, bleek bij de huldiging op zijn SOsten verjaardag. J. J. L. BOURDREZ f Op 62-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de heer J. J. L. Bourclrez, die door zijn vroeger verblijf te Middel burg hier nog aan velen bekend zal zijn. Hij werd eerst voor het onderwijs opge leid, en haalde middelbaar Engelsch A en B. Daarna ging hij in Delft studee- ren, en op ingenieursgebied verkreeg hij weldra een groote reputatie. In 1898 werd de heer Bourdjrez be noemd lot Ieeraar in de Geuieweten- schappen aan de Kon. Mil. Academie te Breda en in 1900 volgde zijn benoe ming tot chef van Weg en Werken bij den aanleg der ZuiclcHoHaudsche Elec- trische Spoorweg Mij. ,in welke functie hij het initiatief nam om het bekende Z. H. E. S. viaduct door Rotterdam in in gewapend beton uit te voeren. De heer Boudrez richtte later een maatschappij op tot .uitvoering van wer ken in gewapend beton. Gedurende 8 jaar was dp heer Bour- drez een geacht lid van den Haagschen raad. Uit Stad en Provincie. DE SCHEURING BIJ DE KATHOLIEKEN. Blijkens door het Bondsbestuur 'uitge geven persbericht over de vergadering, van "Vrijdag wordt het overleg tusschen het bestuur en „St. Michaêl" van de zijde van „St. Michaêl" als geëindigd be schouwd. liet bondsbestuur kwam tot het oor deel, dat het Verbond „St. Michaêl" door het bondbestuur moet worden afgekeurd èn wegens het gestelde doel, zooals dat in het reglement is omschreven wijl daar- Uit Middelburg. Denk aan het spoedig inleveren van uw stembiljet voor den etalage-wed strijd. We hebben daarbij ook vrouwenstem recht toegekend! Zaterdagavond waren er velen op pad om de winkels te bekijken. Maar die velen moeten nu ook stemmen. Daar voor werden ze tot Jury benoemd. Morgen is het feitelijk de laatste dag, want vóór Woensdagochtend 9 uur moe ten de biljetten binnen zijn om mee te worden geteld. Zaterdagmiddag hield in de Bogard- zaal alhier de kamerkring Middel burg der Chr. Hist. Unie, welke kring geheel Zeeland omvat, een vergadering onder leiding van Ds. J. de Visser. Tot buitengewoon lid van het Hoofd bestuur werd benoemd de heer H. van der Beke Callenfels. Uitvoerig werd besproken organisatie en propaganda in verband met de Ka merverkiezing 1925. De heeren Dr. Slo- temaker de Bruine, Jhr. de Geer, Dr. de Visser, J. M. Krijger e. a, hebben reeds toezegging gedaan om op verschillende plaatsen in Zeeland spreekbeurten te vervullen. Op deze vergadering sprak de heer J. M. Krijger, 2e Kamerlid over: „Poli tieke vragen van den dag". Hierbij sprak hij uitvoerig over de financiën, verder over de defensie (voornamelijk de na tionale ontwapening), de verlaagde sa larisregeling der ambtenaren en de ta- riefwet. Verscheidene vragen over deze onder werpen werden door den spreker beant woord. Naar aanleiding van de vraag in de jongste zitting van den gemeenteraad door den heer Cornelisse gericht tot Burg. en Weth. om op Oudejaarsavond de winkelsluitings-verordening buiten werking te stellen, is thans door de af- deeling Middelburg van den Algemeenen Nederl. Bond van Handels- en Kantoor bedienden een adres gezonden aan Burg. en Weth., waarin verzocht wordt de bepalingen der verordening op de Winkelsluiting op 31 December te wil len handhaven. Men verzoekt ons er op (e wijzen, dat de Jackie Coogan-film in de Flora bioscoop niet tot en met Maandag, maar tot en met Donderdag loopt. De Schouwburgbioscoop alhier gaf gisterenavond en geeft Woensdag avond een zéér goede Joodsche Nordisk- film, die, wat inhoud betreft, een der beste van dit seizoen mag genoemdal léén om hel spel van de weinige hoofd personen Veel actie is er niet in, het is hier alléén het spel, dat 't hem doet, maar daardoor wordt deze film juist zoo merkwaardig. x Uit Walcheren. - De tram die gisteravond te kwart voor zeven van Vlissingen vertrokken was, kwam bij Souburg, toen voor de brugwachterswoning de 50-jarige on gehuwde J. Reindejjs uit Vlissingen, ma chinist op dc „Wiljy van de Kon. Mij. de Schelde, door onbekende oorzaak on der den laatsten wagen kwam. De wagen bestuurder voelde e'én schok. Men stopte en ging op onderzoek en kon slechts het lijk van den genoemden man vinden. De wagen was den man blijkbaar over hel lichaam gegaan, dat vrij ernstig ver wond was, zoowel op hel lijf zelf als aan de handen. In een Zaterdag gehouden zitting van het hoofdstembureau werd de heer I. A. G. Job benoemd* tot lid van den Raad van Souburg in de plaats van wijlen den heer A. Wisse. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Vrijdagmorgen hield t(e raad der gemeente 's-Heer Arendskerke een vergadering, waarbij het lid d,e heer II. an Gorsel. zonder kennisgeving afwe zig was. Medegedeeld werd o.a. dat tot zetters benoemd waren de heeren J. Nijsse en J. de Ruiter. Verder deelde d|e voorzitter mede, dal even voor den aanvang der vergadering was ingekomen een verzoek van ingezetenen van 's-Heer Hendrikskin deren om aldaar een stembureau te ves tigen. Dit adres werd om ad,vies in han den van B. en W. gesteld. Tot lid van het burgerlijk armbestuur te 's-Heer Arendskcrke werd met 9 stem men herkozen de heer D W. Linden- bergh. Do begroot ing van het burgerlijk armbestuur te 's-IIeer Arenskerke werd goedgekeurd met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 39529.161/2 met een post van onvoorzien van f 300 en die van het Groot Armbestuur te 's-Heer Hendriks kinderen tot een bedrag in ontvang en uilgaaf van f 7106.01 met een post van 'oorzien van f 241.01. Nieuwjaarscommïssiën werden be noemd voor 's-IIeer Arendskcrke, 's-II. Hendrikskinderen en Nieuwdorp met voorzitter achtereenvolgens de heeren J. de Ruiter, P. de Putter en J. J. d.e Jager. Daarna kwam in behandeling de ge- meentebegrooting voor 1925. Bij den post voor ambtenaar ter secretarie ad f 1700 d. i. f 200 meer. zegt de heer dp Putter dal dit in omgekeerde richting is van hetgeen tegenwoordig plaats heeft De voorzitter zegt, dat de betrokken ambte naar dit jaar het diploma heeft behaald en daardoor zelfstandig kan werken en daardoor dp werkzaamheden van den se cretaris kan verlichten, hetgeen zeernoo- digis, daar er met 1925 een ambtenaar minder zal zijn. Na nog eenige discussie wordt de post goedgekeurd. Bij den post voor aanschaffing van een schrijfmachine spreekt de heer Lindenbergh dp wen- schelijkheid uit ook een duplicator aan te schaffen, waardoor heel wat bezuinigd zal kunnen worden op drukwerken, wat betreft formulieren. De voorzitter zeide met deze opmerking rekening te zullen houden. Bij den post verlichting werd opgemerkt ,dat de lantaarns op sommige plaatsen vroeg uit en laat aan waren. Bij den post onderhoud toren werd op een vraag van den heer Schipper opge merkt jdat dit bedrag op de lieg rooiing is gebracht om beschadigingen die door stormschade zouden kunnen ontstaan te herstellen. Bij den post belasting werd door den heer Lindpnbergh opgemerkt, dat de belasting veel verhoogd is en de uitgaven niet. De voorzitter antwoordde hierop dat het goed slot der vorige re kening veel hooger was dan van de laat ste en het eerste geheel was opgebruikt Nog merkte de heer Lindenbergh op, dgt het vorige jaar bij de administratie een fout was gemaakt met aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud op sommige bil jetten, hij gaf in overweging zoo moge lijk die fout te herstellen. De heer De Pulter sprak de wenschelijkheid ,uit, dat door de aanwezigheid van een me ter bij de waterleiding het werkelijk verbruikte water zou worden betaald, daar nu veel meer betaald werd door sommige aangeslotenen, dan verbruikt was. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van bedrag van f 101996.07 met een post voor onvoorzien van f 1491.87. Te Borssele overleed 13 Nov. j.l, de 72-jarige J. B. plotseling. Naar aanleiding van geruchten, die op het dorp de ronde deden, dat de man mis schien geen natuurlijken dood zou ge storven zijn, werden op verzoek van een zoon van den overledene vorige week eenige personen alhier door het parket uit Middelburg gehoord. Op last der justitie is daarop Zaterdag 1.1. het lijk opgegraven en onderzocht. Geen spoor van vergiftiging werd ontdekt. De Nederlander J v. cl. P van Hans weert, die te Esschen de rijks- macht wilde omkoopen en daarna ge vangen gezet is te Antwerpen, is thans in voorloopige vrijheid gesteld. (Msb.) Vrijdag j.l. hadden de bewoners van 'n woonwagen (man en vrouw), die te R i 11 a n d-B a t h a,'d Hoogerwaard- polder stonden, zich op de schorren be geven van de Oosterschelde, om aldaar eenden te schieten. Daar zij het op komende water niet hadden hemerk-L en zich reeds te ver van den straatweg be vonden, was de weg daartoe reeds af gesneden. Het steeds wassende water was de drenkelingen reeds tot aan het middel gekomen. Het hulpgeroep en het lossen van eenige schoten trok de aan dacht van het volk, dat aan het ver- zwaringswerk werkzaam is aan den dijk van den Hoogerwaardpolder. Met een vlot wist men de in nood verkeeren den op het droge te brengen. Uit Noord-Bev eland. Zaterdag overleed te C o 1 ij n s- plaat op ruim 77-jarigen leeftijd de neer P. Tazelaar, oud-wethouder dezer gemeente, oud-dijkgraaf van den polder Oud-Noord-Beveland en oud-ontvanger griffier der polders Oud-Noord-Beveland en Nieuw-Noord-Beveland, Naast deze functies werden door -den overledene nog meerdere bekleed. Ook was hij eenige malen candidaat der Vrijzinnigen bij ver kiezingen voor de Provinciale Staten. Met den heer Tazelaar is een algemeen geacht ingezetene heengegaan. Zaterdagavond gaf het Zuid-Beve- landsch a capella koor een zanguitvoe ring in de Ned. Herv. kerk te C o 1 ij n s- plaat, aangehoord door een zeer tal rijk opgekomen publiek. Ds. Feykes dankte met een hartelijk woord. Dit Zee u wschr»Vla an deren O. Zaterdagavond omstreeks half ze ven, reed de auto van de firma Gebr. v. Goethem, de bekende zaak van manu facturen en meubelen te Sas van Gent, met een tamelijk vaartje het kanaal van GentTerneuzen in. Het voertuig, dat bestuurd werd door den heer W. van Goethem, lid der fir ma, luisterde niet naar de remmen en waardoor bij een poging tot draaien, het op de Westkade den kanaalkant afreed en buitelend het water in plonste. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest, zich onderwijl uit den wagen te werken en boven op de kap te ldaute ren. IJlings toegeschoten voorbijgangers bevrijdden den heer v. G. uit de netelige positie en wisten hem door middel van een ladder op den twee meter hoogen kaaimuur te hijschen. Gelukkig is de plaats, waar de auto te water geraakte een der ondiepste langs de Westkade en waardoor dan ook „erger" niet is geschied. De heer v. G. was eenige minuten te voren teruggekeerd van een autotocht met vrouw en kind en had deze even vóór het ongeluk huiswaarts geleid. Tot en met Woensdag avond 3 Dec. bestaat er gelegenheid tot t fotogra feeren en 't hesteiien van VERGROOTINGEN als Aanbevelend, FOTOGRAAF. Lange Delft I 34 - Middelburg. (Ingez. Med.) De auto is denzelfden avond nog op 't droge kunnen gebracht worden. Te Selzaete ligt over het ka naal GentTerneuzen nog steeds een nood-schipbrug, welke bijna voortdurend bij het momenteel drukken scheepvaart verkeer op dit kanaal in „open positie" verkeert. Het voetverkeer wordt mid delerwijl onderhouden door een z.g. overzetpont. Zaterdagavond voer de pont met een vijfentwintig-tal passagiers midden op het kanaal, toen plotseling in het don ker een sleepboot onder „vollen stoom" de pont dreigde te overvaren. Een der passagiers greep de roode lantaarn van de pont en begon daarmee op eene zeer 'in 't oog loopende wijze in de richiing van den steeds naderbijkomenden slee per te zwaaien, hetgeen gelukkig nog juist bijtijds de aandacht van den stuurman trok. Tot op eenige me ters wist de sleeper te stoppen waar door met zekerheid verschillende men- schenlevens zijn gered, daar de plaats waar, de pont op dat oogenblik zich be vond. ongeveer 15 meter verwijderd is van beide kaden, terwijl de diepgang van het kanaal er 8 meter bereikt. Met ingang van 26 November j.l. is aan den Rijksveldwachter Brigadier Majoor A. Vermast te Zaamslag op diens verzoek eervol ontslag verleend. Met ingang van 26 November j.l. is aan den Rijksveldwachter C. A. de Krom te Westdorpe op diens ver zoek, eervol ontslag verleend. Uit Zee u w se h-V I a a aderen W. D. Zaterdagmiddag 29 dezer, is het elf jarig zoontje van den heer H. te Sluis, zoodanig door een paard geslagen, dat het been ernstig brak; het knaapje werd na voorloopig door den geneeskundige te zijn verbonden, ter verdere verple ging naar Brugge vervoerd. Naar we vernemen is onvoorzichtigheid in deze van een landbouwersknecht niet vreemd en stelt de marechaussee een onder zoek in. KERKNIEUWS. Bij de Herv. Gein. te Schoondij- ke ziju benoemd tot ouderling de heer I. de Bliek, lot diaken de heer A. Ver sprille Wz., in de plaats van de heeren I. Masclee en S J de Bruijne, die geen herbenoeming wenschten. Gcref. Gem Beroepen le Benthuijzen ds. J. Vreug- denhil, te Borssele. Evang Lu 111. Gem. Aangenomen het beroep naar Middel burg—Vlissingen, door ds. J. N. Bieger te Stadskanaal. ONDERWIJS. Door het bestuur der verceniging roor Handelsonderwijs alhier is on der nadere goedkeuring van den Minister van Onderwijs, K en W benoemd lot Ieeraar in de Lichamelijke oefeniug aan de Handelsschool met 5-jarigen cursui (Hoogere en middelbare Handelsschool) de heer W. de Baan te 's Gravenhage Bij het Vrijdag in het Gasthuis 'te Middelburg gehouden examen door den Ned. Bond voor Ziekenverpleging (waarbij als vertegenwoordiger van dien Bond optrad de heer L. Weijl). slaagden de dames D. van Dullemen, G. Hofman en J. Bemijnse, opgeleid in het gasthuis alhier

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1