liÉitllli'pÉ ÜOffl De Slnizeoaar m Far-End BIJVOEGSEL VAN DB VAN Vrijdag 28 Nov. 1924 no. 282. BINNENLAND. DE REGISTRATIE EN DE PACHT IN ZEELAND. In antwoord op de vragen van den heer Dresselhuys, betreffende het op treden van het bestuur der registratie in Zeeland tegen het in die provincie bestaand gebruik van verhuring van pachthoeven op langen termijn tegen matige pachtsommen, heeft de heer Colijn, Minister van Financiën allereerst een uiteenzetting gegeven van een ver volgd feit, n.l. van 't verpachten door een tante aan een aangetrouwden neef en aan een neef van boerderijen tegen een pacht van f 3978 en van f 2709, terwijl de belasting-administratie van meening was, dat de pachtwaarde bedroeg f 7293 en f 4966 per jaar. De schenkster en de begiftigden wer den derhalve uitgenoodigd memoriën van aangifte voor het recht van schenking in te dienen en toen zij weigerden daar aan te voldoen, omdat er naar hun mee ning geen bevoordeelingen uit vrijgevig heid hadden plaats gehad, zijn tegen hen, overeenkomstig artikel 45 der Suc cessiewet, dwangschriften uitgevaardigd tot betaling van bepaalde bedragen, waarvan één a f 25.000 voor rechten en boeten, behoudens vermeerdering of ver mindering volgens latere regeling, te weten de indiening van aangiften. Tegen de dwangschriften is verzet ge daan en dientengevolge ontstane proce dures zijn thans aanhangig voor de ar- rondissements-rechtbank te Middelburg. Aan de mededeeling dezer, feiten wordt nog toegevoegd, dat dezer dagen gebleken is, dat in Zeeland een vader een boerderij van ruim 19 hectaren had verpacht aan zijn zoon, voor 25 jaren, tegen een jaarlijkschen pachtprijs van plm. f 1659, een som, veel lager dan de pachtwaarde. De eigenaar had zijn vast goed voor de vermogensbelasting ge schat op een waarde, waarbij en zulks terecht rekening was gehouden met het pachtcontract. De inspecteur der registratie kan zich met die schatting niet vereenigen en het geschil werd tenslotte door den Raad v -n Beroep voor de directe belastingen te Middelburg beslecht, welk college onder meer overwoog, dat, wanneer de hofstede vrij van pacht ware geweest, haar verkoopwaarde zou zijn te stellen op rond f 68.000, doch dat de waarde onder de bestaande omstandigheden in geen geval hooger is te stellen dan f 33.000. In dit geval werd dus een waardever mindering van plm. f 35.000 aangenomen, als gevolg van de langdurige verpachting voor te lagen prijs Dat een dergelijke verpachting de ver koopwaarde drukt, zulks tengevolge van het bepaalde in artikel 1612 van het Burgerlijk Wetboek, mag als algemeen bekend worden verondersteld. Het is juist die vermindering van de koop- waarde, die voor de schatkist allerna- deeligste gevogen heeft, zoowel voor de verdedigingsbelaslingen als voor de ver mogens- registratie- en successiebe lasting. De Minister verkaavt, dat er niet wordt opgetreden tegen een bestaand gebruik", en dat er ook geen sprake is van een proefproces. Wordt het uitgevaardigd dwangschrift in rechte gehandhaafd, dan zullen par tijen wel niet in gebreke blijven een aangifte in te dienen, waardoor èn het juiste bedrag der schenking èn de boete kan worden berekend. Alsdan kunnen zij aan Hare Majesteit de Koningin kwijtschelding der boete, bij wijze van gunst, verzoeken. De Minister ziet niet in op welke wijze door het optreden der belasting administratie aan verpachtingen voor normale termijnen en prijzen moeilijk heden in den weg gelegd worden. Er wordt slechts in het belang van 's Rijks schatkist opgetreden tegen verpachtin gen onder bijzondere omstandigheden, die zij mogen dit niet als doel heb ben een groote benadeeling van die schatkist ten gevolge hebben. Termen, om de ingestelde vorderingen terug te nemen, dus om royement van de aanhangige processen te verzoeken, of om in het vervolg dergelijke vorde ringen achterwege te laten acht de Mi nister niet aanwezig. Uit Stad en Frovinsie. IJil Middelburg. De lezer zal zich wellicht herin- inneren, dal 19 Mei j.l. hier ter ste den bijeenkomst plaats had ter vie ring van den dag waarop 25 jaar geleden de eerste Vredesconferentie bijeen kwam. Op die bijeenkomst werd het woord, ge voerd door mr, H. C. Dresselhuijs on prof. dr. J. A. Cramer. Naar aanleiding van die bijeenkomst zijn pogingen aangewend om hier ter stede te komen tot oprichting eener af- deeling der te 's-Gravenhage gevestigde Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, en als resultaat dezer pogingen is door een voorloopig comité een vergadering belegd tegen Woensdag a.s. 8 u. op de boven-voorzaal der soc. St. Joris, waar tot oprichting der afdeeling, bestuursver kiezing enz. zal worden overgegaan. De oproeping tot deze vergadering is onderleekend dpor. Ch. Boasson, mr. J. van Deinse, ds. M. van Empel, dr. H. van der Kamp, D. Kruijder, J. Onder- dijk, V. M; V. Schlüter—De Nijs, A. E. Stutterheim-Thieme, en mr, M. W. G. van der Veur. Op die vergadering zal door* den voor zitter van het voorloopig comité, mr. van Deinse een uiteenzetting worden gegeven ran hel doel der afdeeling. Nu in het bijzonder door de opstelling 'an het anti-oorlogsprotocol van Genève veler belangstelling voor den Volkenbond en voor het het Vredesvraagstuk opnieuw is aangewakkerd, zal ook deze vergade ring vermoedelijk wel yoor velen 'bezocht worden. Ze verdient het althans. Een bezoek aan de winkeliers, die deelnemen aan onzen étalagewedstrijd, heeft ons do overtuiging geschonken, dat er veel werk van de uitstallingen is maakt en wij raden dan ook aan, ook bij hen, die niet precies in de hoofdstra ten wonen, de étalages te gaan bekijken en beoordeelen Wacht niet te lang met het inzenden van uw stembiljet! Sint meldt ons, dat van zijn tocht door Middelburg uog is vergeten het bezoek bij den lieer C h r. A. H o 11 - hu ij ze n in de Kortedelfl, waar hij behalve veel moois in oude en nieuwe klokken, horloges, medailles, brillen en lorgnetten, ook met belangstelling de oude barometers bewonderde, die de lieer Holthuijzen geheel restaureerde x Uit Walcheren. Woensdagavond vergaderde de af deeling „Het Groene Kruis" te West kapel le, onder presidium van ds W. Reus Besloten word een jaarlijksche subsidie van f 10 te geven aan het centraal bu reau A N. V. te Utrecht, welk bureau door MARGARET PEDLER. uenutoriseerde vertaling van W. E. PONT 64.) Andrey begroetle haar eenigszins op gewonden „Weet je dal er een Zeppelin boven Oldhamplon is geweest vannacht?" vroeg zij, toen ze samen naar boven gingen. „Heb je het gehoord?" Sara schudde het hoofd. De herinne ring aan den vorigen nacht kwam over haar als de herinnering aan een leven- digen droom die haar de absolute ze kerheid gebracht had, dat Garlli on schuldig was, maar die zekerheid was vaag en twijfelachtig geworden met liet daglicht, juist zooals de gebeurtenissen uit een droom 's morgens verward en on duidelijk worden „Neen, ik licb niets gehoord", ant woordde zij afgetrokken „Hebben ze veel schade aangericht? Ze kwamen ze ker op de munitiefabriek af?" „Ja. Zé Jiebben één bom laten vallen dat is alles. Die viel gelukkig in een veld Maar de hemel mag welen, hoe ze hier gekomen zijn zonder dal iemand streeft om te voorzien in alle behoeften der Groene Kruisvereenigingen. Na voor lezing van de inventarislijst van het Groene Kruismateriaal werd besloten tot aanschaffing van enkele verplegingsar- tikelen. De ontwerp-begrooting voor 1925 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f761.2lV? en die voor de afd. I. b. c.- bestrijding op f 840.48. De heeren W. Huibregtse en A. Ver- hulst werden aangezocht tol het nazien der kas van den penningmeester. Herko zen werd de heer W. Reus als bestuurs lid De heer H. Lievense werd voor 1925 herbenoemd als magazijnmeester op de zelfde voorwaarden als voordien. Op voorslel van een der leden werd den magazijnhouder 'n jaarl. vergoeding van f 15 toegekend voor 'l onderhoud van het materiaal van de afd. t. b c -bestrij ding, ingaande 1 Januari 1924. ■*Bij de rondvraag stelde een der leden voor een sprdker uit te noodigen, om in een later te beleggen openbare verga dering een hygiënisch onderwerp te be handelen. Hel bestuur zal trachten daarvoor een spreker te vinden. Uit Tholen. In de Dinsdag gehouden vergade ring van den Raad der gemeente S i n t- Maartensdijk, sprak de Voorzitter eenige gevoelvolle woorden tot den heer Vroegop, van een ernstige ongesteld heid hersteld voor het eerst weder ter vergadering. De heer Vroegop dankte voor de gespoken woorden. De heer Quakkelaar informeert, na lezing der notulen, of de Voorzitter nog met het algemeen armbestuur heeft ge sproken, betreffende den toestand van enkele armen. De Voorzitter antwoord bevestigend. Enkele personen zullen geen huur meer behoeven te betalen. Over de stichting van een tehuis van Ouden van Dagen is men nog in bespreking. Men moet het voornemen hebben een kijkje te nemen te Ierseke. Ook te Wissekerke moet een goed tehuis zijn. De Minister van Waterstaat bericht de aansluiting van het hulp-post- en te legraafkantoor te Sint Maartensdijk aan de waterleiding. De heer J. van Nieuwenhuijze wordt op verzoek eervol ontslag verl'eend als ontvanger van het Haven- en Kadegeld, met ingang van 15 December a.s. Hij zal tot 1 Jan. a.s. tijdelijk met het ontvan gen der gelden worden belast. De heer Koopman stelt voor de be trekking in den vervolge te splitsen. Dit voorstel wordt na eenige bestrijding van den Voorzitter en de heeren Quakke laar, Hage en Vroegop verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Koop man, Priem en Kloet. Sollicitanten zullen worden opgeroe pen voor 10 December a.s. Belooning 8 pCt. der ontvangsten. Een borgtocht wordt geëischt van f 1000. Een verzoek van L. J. Boogaard, een verlaatput te willen doen aanbrengen aan de Noordpoort, wordt ter afdoe ning in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van P. de Haan, met de kinderen der Zondagsschool kerstfeest te mogen vieren in de vijfde kasse der O. L. school, wordt m. a. s. goedge vonden. M. a. s. wordt vastgesteld een nieuwe verordening op de heffing van leges ter secretarie. Voor verklaringen in het bij zonder belang van den aanvrager zal, in plaats van f0,10, f0,15 moeten worden betaald. Voor jachtakten 30 pCt. der wettelijke rechten. Voor bouwvergun ningen bij nieuwbouw f 1, bij ellce an dere vergunning f 0.50. Voor raadpleging van het kadaster met hulp f 0,20, zonder hulp van ambte naren f 0,10 per perceel. De schilderijen ten gemeentehuize zul- 'en worden verzekerd tegen brandscha de, vermissing enz. in plaats van voor f5000.— voor f 15.000— De heer Koopman vestigt de aandacht op aansluiting der waterleiding, waar het on- of minvermogenden betreft. De HEBT U AL GEBLOOKERD? BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS EENMAAL PER DAG EEN KOP IK BLOOKER ELKEN DAG! 42(ét/t/ifezó DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN (Ingez. Med. ze gezien heeftiedereen vraagt zich af waar onze zoeklichten dan waren En ons afweergeschut heeft nog nooit ge legenheid gehad iets anders le doen dan onze ooren te mishandelen met hun schietoefeningen! En vannacht was daar nu een prachtgelegenheid en die lieten ze ■oorbijgaan „De melkboer had het vanmorgen met Jane over Zeppelins, maai* ik dacht, dat liet misschien de gevolgen van een paar glaasjes te veel vannacht in „den Jo- ligen Zeeman" waren." ,Neen, hel was werkelijkheid, made in Germany" glimlachte Andrev. ik begin liél gevoel le krijgen alsof wij eenmik- sno snijoddaz op tin nopjoiwat? nfiz itmd bestaan hebben verkend." Zij stonden stil voor de deur van de kamer, waar Miles werkte. ..Miles zal blij zijn je le zien vandaag", vervolgde zij. „Hij zuchl onder een nieu we uiting van oorlogskoorts onder de vrouwelijke bevolking van Monkshaven Ga naar hem toe, wil je? Ik moet ver der, ik heb nog van alles te doen. Jc ziet er niel goed uit vandaag" plotseling viel haar op hoe wit Sara's gelaat was en dat zij kringen onder de oogen had. - ..Voel je je goed genoeg om te wer ken?" Sara knikte onverschillig. „Ja zeker", zei ze. „Anders was ik niet gekomen." Miles verwelkomde haar vroolijk. Voorzitter meent, dat instellingen hier hulp zullen moeten brengen. De heer Koopman informeert verder, hoe het moet met huurders der gemeen- lewoningen, die niet hebben willen be talen. De Voorzitter meent, dat deze huurders het alles tevoren hebben ge weten. Bij niet betalen zullen zij wor den uitgezet. Dezer dagen zal de deur waarder worden aangeschreven. Het betreft slechts vier huurders, niet eens zij, die het moeilijkst er voorstaan. De heer Groenewege vestigt nog de aandacht op de verlichting op de Oost- vest. Met algemeene stemmen wordt be sloten hierin te doen voorzien. De Voorzitter deelt nog bijzonderhe den mede over het doen leggen van bie ten op de Haven door Hage. Deze per soon was het gegeven woord niet nage komen. Hij heeft hem hiervoor laten be talen voor het gebruik van gemeente grond f 0,10 per M2 per dag. Het geheel duurde zes dagen, gebruikt was 113 M2. Het bedrag is betaald. Een korte bespreking volgt over de Kleine Kaai. Deze zal moeten worden bestraat, althans een baan van ten minste 4 M. Men zou oude keien kun nen gebruiken uit de rijbaan en nieuwe voor de rijbaan in de plaats stellen. Uit Zeeuw sch-V laanderen W. T>. Woensdagavond, 26 dezer, gaf dr (indertijd door den heer v. Dalen opge richte) rederijkerskamer „De Oranje- bloem" te Sluis een tooneeluitvoering in de zaal van den heer E. de Paauw. Opgevoerd werden „Het vijfde gebod dramatische schets, gevolgd door een blijspel „De gevolgen van een leugen." Het dankbaar applaus van de overvolle zaal was ten volle verdiend. Hel verdient aanbeveling met on bekenden die zich in de avonduren aan dienen, de noodige voorzichtigheid bij hel toelaten der woning te betrachten Hoewel verder niets omtrent de oogmer ken gezegd kon worden, is het te Sluis oorgekomen, dat iemand, die onbekend was, den heer des huizes wenschle te spreken en daarbij blijk gaf mei de fa- milieomslandigheden op de hoogte te zijn. Hem werd echter beslist niet thuis gegeven, waarop de onbekende vertrok zonder terug te keeren. Besmettelijke ziekten. Hel aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 16 tol en met 22 Nov. in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk X. en SI. Joosland 4. Diphteritis Hontenisse 1. KUNST EN WETENSCHAPPEN Sara, "ik zegen je Komst!" riep hij uil. „Je bent juist de vrouw, die ik zien wou. Ik ben begraven onder dwaze brieven an vrouwspersonen, die allemaal „on ze arme, dappere, gewonde officieren" willen bezighouden. Poeier ze maar af, wil je9" Hij wierp haar een stapel brie ven toe. Maar loen zij dichter bij het raam kwam en bel koude, onbarmhar tige winterlicht vol op haar gelaat viel, werd zijn slem plotseling anders en vroeg hij snel „Wal heb je? Wat is er gebeurd, Sara9" Zij keek hem hulpeloos aan. Haar lip pen bewogen, maar er kwam geen geluid De plotselinge vragen de suelle. door dringende blik van Miles hadden Tiaar overvallen. Hij strompelde naar haar loe. „Geen sprake van werken voor jou daag." zei hij beslist, haar den stapel brieven uit do hand nemend,. „Vertel me nu eens wat er aan hapert." Zij wendde het hoofd af, langzaam steeg een beschaamde blos haar naar de wangen Eindelijk zei ze heel zacht „Ik heb Garth gezien." Herrick knikte. Hij wist wat deze ont moeting beteekend had voor een van' deze beide vrienden van hem. Nu zou hij den anderen kant djer medaille zien. Hij wachlte, en zijn stilzwijgen was sym pathieker en hielp haar meer dan welke belangstellende, opdringerige vraag ook, hoe goed die cmisschien bedoeld was. (Voor verder Stad men hel Hoofdblad.) Provincie zie Herman He ij er mansfonds. De commissie voor het Herman Heijermansfonds publiceert de volgende mededeeling.' Ons comité had zich gevormd om voor Herman Heijermans bij gelegenheid van zijn 60sten verjaardag, 3 Dec., een huldiging te organiseeren. Een huldiging zoo grootsch als hij aan Nederland heeft verdiend. De dood heeft niet gewacht De laat ste dagen vóór zijn dood hebben leden van ons comité Herman Heijermans be zocht. Er bleek toen bij hem verklaar bare ongerustheid voor zijn gezin, in dien hij niet zou herstellen Toen heb ben zij het erop gewaagd hem te zeggen, dat die bezorgdheid hem niet behoefde le kwellen. Zij hebben zich sterk ge maakt, dat vele duizenden tezamen het comité de beschikking zullen geven over een bedrag, groot genoeg om hunne ge- luststellende verzekering aan Herman Heijermans gegeven, tot werkelijkheid te maken. De beleekenis van de huldiging komt nu te liggen in het bijeen te brengen be drag. Daarom doet ons comité thans een herhaalden oproep tot de vele duizen den vereerders en vrienden van Her man Heijermans, die er in alle kringen der bevolking van Nederland zijn Laat ieder, die nog niet door een bijdrage aan het comité aan zijn vereering de uit drukking gaf, of niet de volle uitdruk king gaf, ons een bijdrage doen toe komen. Het mag niet gezegd kunnen worden, dat het gezin van Nederlands grootsten tooneelschrijver en van Nederlands zoo geliefden auteur als Herman Heijermans was, onverzorgd achterblijft! Bijdragen kan men zenden aan: M. L. Rosenberg, Koningslaan 56. Amsterdam, Postgiro No. 71380 en Henn Dekking, Nieuwe Binnenweg 19a. Rotterdam, Postgiro 67966. „Van Ouds de Morgen ster", door Herman Heijer mans Uiig v. Holkema Warendorf Dil tooneelspcl van Heijermans is in 1918 opgezet, bestemd voor Jan Musch in de mannelijke hoofdrol Het is in 1923 opgevoerd, om echter woldra van het tooneel le verdwijnen. En nu het in druk verschijnt, juist nu de dood van Heijermans weer volop de aandacht op die markante persoonlijk heid heeft gevestigd, is hot tragiscli er een „nawoord" in te lezen, waarin hij met den hem vaak eigen bitteren en harden spot den val ook van dit stuk constateert, bm dau eerst te verzekeren dat hij niet gelooft in de artistieke Miles", barstte zij plotseling uit, „ik ben ik ben diep ongelukkig." Miles", barstte zij plotseling uil, „ik beu ik ben diep ongelukkig." „Hoe is dat nu?" Ilij maakte met de fout haar uitbarsting aan een voorbij gaande stemming van neerslachtigheid toe te schrijven. De oorzaak lag veel die per. „Sedert ik Garth heb gezien gisteren heb i k mijzelf afgevraagd of of ik hem geen afschuwelijk onrecht heb aange daan" zij streek met de tong langs haai* kurkdroge lippen „of hij werke lijk wel schuldig was.... aan lafheid." „Ah!" Miles slak de handen in d<B zak ken en liep de kamer op en neer. In dal oogenblik voelde hij er iets van, hoe vreeselijk, hoe krankzinnigmakend die gebondenheid van Garth geweest moest zijn, jarenlang te hebben moe ten zwijgen., zijn handen in zijn zak ken waren tot vuisten gebald, toen Ipj naast Sara staan bleef. „Waarom?" vroeg hij kortaf. „Zij aarzelde. Toen viel ze uit, met moeite ademhalend „Wel omdat,, omdat ik 't gewoon niei gelooven kan!... Ik heb veel ge zien, sinds ik hier vandaan ging Ik heb dappere mannen gezien!... en ik heb mannen gezien... die bang waren". Zij wendde het hoofd af. „Die... ik bedoel de lafaards... zagen er niet uit.... zooals Garlh eruit ziet". Herrick ging er niel verder Op in. Hij /roeg alleen- „Wat ben je van plan te doen ,11. weet het niet. Je vindt me zeker heel dwaas9 Ik heb geen enkel bewijs integendeel, ik heb Garth's éigen er kenning, dat hij werkelijk ontslagen werd. En toch O Miles, als hij maar iets deed nu dau zou het makkelijker zijn in hem te gelooven' Maar htj houdt zich zoo absoluut buiten alles. Het lijkt wel of hij nu werkelijk nog batig is...." ..Heb je er ooil aan gedacht", zei Herrick langzaam, zonder haar pan te zien „wat dit oorlogsjaar moet zijn ge weest voor een man, die soldaat was en het nu niet langer is9" Zijn oogen dwaalden peinzend naar haar gelaat te- „Hoe hoe bedoel je dal?" fluisterde rug. „Je hoeft den man maar aan te zien om te weten, wat ik bedoel. Ik geloof, dat sinds het uit-breken van den oorlog Trent door de bitterheid, van deu dood is gegaan." „Maar - maar hij kon toch als vrij williger zijn gegaan op de een .of an dere manier onder een anderen uaam bij het leger zijn gekomen, wanneer hij had willen vechten. Of hij kon naar hel front zijn gegaan en een ambulance auto bestuurd hebben zooals Lester Kent heeft gedaan." Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5