te rooien, men komt dan aan geen einde. De heer Hondius vraagt waarom geen boomen bij den Scismolen worden gerooid, die volgens een deskundige het malen bemoeilijken, omdat zij den wind malen bemoeilijken, omdat zij den wind tegenhouden. De v o o r z ontkent dit, de molenaar wil naar mechanische beweegkracht toe. Over enkele boomen werd gestemd, waardoor twee linden bij S 197 op den Noordsingel en een esch op het Noord- botwerk bij M 230 zulten blijven staan, de overige voorgestelde zullen worden gerooid. Overwaler Het voorstel inzake de verhuring van Overwaler wordt z. h. st. aangenomen. ,,Het vloek verbod." I)e v o o r z. zegt, dat heel het college van E en W. het vloeken afkeurt, maai de meerderheid meent, dat men niet regelend moet optreden. De heer OallenfeJs zegt, dat er reeds veel over een vloekverbod is ge schreven Men verzuimt echter te zeggen waarover het gaat. Het verdedigen van Gods Heiligdom ligt niet op den weg der overheid Als in de tien geboden staat gi.l zult niet dooden of niet stelen, is dat iets anders als dat dit in de wet ver boden is. Als er staat ,,gij zult Gods naam niet ijdel gebruikendan moet dp wetgever opkomen tegen het geven van aanstoot, evenals Ion i>pzichle van het houden van onzedelijke toespraken. Waar dr. Canne- gieter schreef over het geestelijke le ven. zegt spr dal niet het ^geestelijke le ven wordt gereglementeerd, doch het ge ven van aanstoot wordt tegengegaan. De heer Hondi us herinnert aan zijn woorden van verleden jaar Er is ver schil bij toen. nu is er een tegenadres en door de adressen der kerkeraden w-eel men beter hoe uitgebreid 't kwaad hier is Wat het adres van dr. Oannegieter be treft verbaast het spr. daf deze zegt namens 9 personen te spreken en dat die niet hebben medegeteekend, want nu is het een adres van geheel particulieren aard Spr gaat de motiveering van dit adres na en zegt dat hel verzoek daarin pp twee gronden wordt bestreden en wel ten eerste wegens niet uitvoerbaarheid. Het lijkt spr toe, dat zooiets dient te worden overgelaten aan de bevoegde macht, trouwens nog niet heel lang ge leden is een vonnis geveld door een kan tonrechter die bewees uitnemend <le be doeling te verstaan van zulk een ver bod. hij wees bekl. op het onbetamelijke zijn medeburgers in hunne godsdienstige gevoelens te krenken en toen bekl be kende dit geheel ondoordacht te hebben gedaan, eischte hij de kleinst mogelijke boete van -50 cent Maar van dit vonnis ging zedelijke kracht uit. .Vis <le overheid vetbiedt op de lagere scholen iets te leeren, dat in strijd is met de godsdienstige gevoelens voor an derdenkenden moet zij zorgen dat dit op de openbare straal evenmin gebeuirt. Spr heeft zooveel eerbied voor het po litiekorps, dat het in deze zeker even verstandig zal optreden als wij dat in an dere gevallen gewoon zijn. Maar spr. wil het de macht verlecnen om waarschu wend en handelend te kunnen optreden, als dat vereischt wordt. Het spreken van godslasterlijke taal is even kwetsénd als het étaleeren van zedelooze prenten of boeken. Een tweede bezwaar wordt geopperd dat deze zaak het geestelijke leven be treft en door een uiterlijke reglementee- rüig beleedigd zou wordpn. Met de eerste alina gaat spr. accoord en vertrouwt hij dan ook, dat dp bedie naars van den godsdienst, wien 't geeste lijk leven der menschen ten harte gaat, alles doen wat in hun vermogen is, om het vloeken tegen te gaan, vooral door invloed uit te oefenen op de jeugd, maar spr. vraagl welken indruk de jeugd zal krijgen van deze vermaning, als zij be merkt, dat in het publieke leven niets wordt gedaan tegen dat ergerlijke kwaad terwijl tegen beleediging van een men- schenJrind, tegen de geringste diefstal en/, wordt opgetreden. Daarom acht spr 't juist gezien, dat de kerken de hulp inroepen van de overheid op op 't pu blieke terrein des levens. Waar zij geen invloed hebben om te beteugelen een kwaad dat door leden van alle kerken als zonde- en door alle beschaafde men schen als een onbetamelijke gewopnle wordt beschouwd, die absoluut geen voordeel oplevert cn vélen krenkt in hun ernstige gevoelens. De heer Mes zegt, dat de overheid, is Godsdienaresse en dan heeft zij ook den plicht te voorkomen, dat Godsnaam ijdet gebruik wordt, t{it is ook hef stand punt der Katholieken. Men kan echter in de praktijk moeilijk uit maken wat vloeken is; en spr. zou den strijd willen aanbinden door in openbare gebouwen en op hoeken van straten het verzoek op te hangen ..Gods naam niet ijdel te gebruiken". De lieer Den Hollander meent, dat de taak der overheid is zich te her inneren, te leven op de Christelijke grond slagen en dat het haar taak is alles wat God's heiligheid aantast, tegen te gaan. Waar men de Majesteit der Ko ningin niet mag aanranden, mag dit ook zeker niet met de Majesteit van God. <lie voor de antirev. nog hooger -staat. Vooral bij kinderen moet men het kwaad tegen gaan, men moet de politie de wet in dezer in de hand geven. B. cn W. zijn /eker in staat een verbod samen te stel len, men moet voorkpmen, dat men tegen de goede zeden handelt, evenals bijv te gen hel naakt loopen. Wanneer er een geldboete wordt gesteld, zal dit zeker wel kracht uitwerken. De heer Pa ul herinnert aan wat er verteden jaar is gezegd in dj; Staten over het vloeken De heer Dieleman heeft toen het vloekverbod bestreden en de meeste Chr. Hist, leden stemden tegen een overeenkomstig voorstel. In de ge meente I.eidcn was er ook een raadslid- van Chr. Hist, zijde tegen een vloekver bod opgekomen; en ook de burgemees ter, die Chr. Hist is, wees op de moei lijkheid er van. Mr. Sybrandi was ook geen onverdeeld voorstandpr van een ver bod. Het erge van het vloeken door kinderen op straal is spr. nimmer op gevallen, dat zou hem even goed hin deren. als den heer Den Holland/er. Wat is een vloek, dat is niet uit te maken, Waaruit vooraanstaande rechtsche krin gen een vloekverbod wordt bestreden en waar een gemeentelijk verbod niet hel pen kan. is spr. tegen zulk een verbotL Mevr W e ij 1 acht een bepaling niet te maken en meent dat de overheid een taak heeft door goede opvoedjng de menschen te verbeteren. De heer li o a s son meent, dal er veel minder gevloekt wordt dan vroeger, een ieder heeft bovendien zijn opvatting van de godheid. Maar vooral op prachtische gronden is spr. tegen een verbod. De heer Bosman meent, dat stelen en dooden, iets anders is dan vloeken. Spr kan zich ergeren als iemand bidt, wiens levenswandel ongunstig is. De heer v. d. Weel meent, dat met de ontwikkelingsgang de beschaving toe neemt, en het vloeken juist afneemt. Mevr. de Graaf is tegen het verbod uit praclische overwegingen. De heer Hon d iu s wijst nog op het met succes optreden der overheid tegen de prostitie. Het voorstel der meerderheid, van B. en W., dus geen vloekverbod wordj aan genomen met 11 tegen 6 stemmen, die van de anti-rev, en Chr. Hist. leden. Over het idee van den heer Mes, het ophangen van bordjes .zullen B. en Wl nader overwegen. Met tweede suppletoir kohier honden belasting 1924 wordt vastgesteld op f 69 voor 19 honden. Het openb. slachthuis. Nu koml ter tafel de kwestie van het abattoir. De heer Bosman zegt, dat het toch beter is deze zaak uit te stellen tot de volgende vergadering. De voorzitter zegt, dat dit dan toch wel Januari zal worden, want in December moet de hegrooting worden behandeld. De heer Den Hollander had tóch uitstel voorgesteld om een rapport van de slagerspatroonsvereeniging te vragen, evenals geschied is van den keurings dienst. De voorzitter is tegen het vra gen van zulk een rapport, dan moeten die zelf maar 'iets indienen. De heer Den Hollande r zegt, dat wij in een tijd van overleg leven, en het bedrijf is honderden jaren in vrijheid uitgeoefend. Het is nu voor de raadsle den zeer moeilijk te beslissen. Laat de belanghebbenden ook him zienswijze uit eenzetten. De voorzitter zegt, dat zij dit al tijd kunnen doen. De heer Den Hollander wil het hen officieel vragen. De voorzitter zegt niet persoon lijk te willen onderhandelen. De heer Onderdijk zegt, dat men dan niet de vereeniging, doch alle sla gers afzonderlijk zal moeten vragen, want er zijn onder de patroons voor- en te genstanders. De heer Bosman zou overleg met Viissingen willen, dat toch in dezelfde omstandigheden zal verkeeren. Anders wordt het le duur en spr. wil dan ook niet in Deginsel tot oprichting hesluiten. De voorzitter zegt, dat Viissin gen een exportslagerij heeft, dus er an ders voor staat. De heer Bosman zou dan daar wil len slachten De voorzitter acht dit beslist ver keerd. Ook het maken van een abattoir te Souburg zou hij absurd achten Besloten wordt tot uitstel, opdat ieder iu de gelegenheid is zijn meening ken baar le maken aan B. en W., die alles aan den raad zullen overleggen. Dc behandeling der begrooting zal ver moedelijk op 17 December plaats heb ben. Rondvraag, üc heer P a u 1 vraagt toezicht bij de school op de Nieuwe Haven met het oog op de vele daar passeerende auto bussen. De voorzitter zegt dit toe. De heer Van der Weel wijst er op, dat de tram ook bij het jongste ongeluk geen materiaal bij zich had om den wagen op te vijzelen, hij wil daarop bij den raad van toezicht aandringen. De voorzitter zegt, dat men eerst bij dc directie zal aandringen. De heer Cornelissc meent, dat meermalen wagens worden bestuurd door te jeugdige personen, die dan bovendien nog links van den weg rijden. De voorzitter meent, dat de heer Cornelisse zich in den leeftijd vergist, niaar zegt toezicht toe, De heer Cornelisse vraagt ook nog buiten werking stellen der winkel sluiting op Oudejaarsavond, wat B en \V toezeggen. De heer Hondius las in het ge meenteverslag over beschadiging aan het gymnastieklokaal op de Groenmarkt door de leden der vereenigingen. die er gratis oefenen De voor z. zegt, dat dit niet meer het geval is, men moet nu huur aan het rijk betalen. De heer Bosman vraagl of Stations- brug en Stationsplein niet beter ver licht kunnen worden De heer De Veer zegt dat het plein zaak is van de spoorwegen en dat in-, zake de brug overlegd word,t met den" hoofdingenieur van den waterstaat te Viissingen. Hierna wordt de vergadering le Guur gesloten. (Ingez. Med. KERKNIEUWS. Te St. Annaland zijn bij de op Dinsdag gehouden stemming voor twee notabelen der Ned. Herv kerk, noodig door de periodieke aftreding als zoo danig van de heeren Adr. Scherpenisse Wz. en G. Goedegebuure, inge leverd 123 geldige stembiljetten. Hier van waren uitgebracht op den heer G. Goedegebuure 74 en op den heer Anth. van Luyck Az. 68 stemmen, en werden alzoo beiden gekozen verklaard. De heer A. Scherpenisse Wz. wenschte door zijn hoogen leeftijd niet meer in aanmerking te komen. ONDERWIJS.» Dezer dagen is opgericht, in een te Utrecht gehouden vergadering van den Bond van Gemeenten, vereenigingen en stichtingen, die inrichtingen tot het geven van handelsonderwijs in stand houden. In het hoofdbestuur zijn gekozen de heeren A. Dubbink, Zaandam, mr, J. A. Fokker, Middelburg, M. J. Mul ders, Zutphen, J. Verheyen, Roosendaal, en Th. W. te Nuyl, voorzitter van het bestuur der Deventer Handelsscholen. De bond beoogt den bloei te bevor deren van het handelsonderwijs, daar onder ook begrepen het handelsavond- onderwijs, handelscursussen, enz. RECHTZAKEN. Het O.M. bij de rechtbank te Roer mond heeft tegen F. R., arbeider te Roermond, gedetineerd, aangeklaagd van verschillende te Roermond en om streken gepleegde inbraken, met dief stal, een jaar gevangenisstraf geëischt VERSCHILLENDE BERICHTEN. Woendagnacht ontdekten buren brand in het enkele jaren geleden ge bouwde landhuisje van den makelaar L. S. aan den Noolschen weg te Laren. In nachtgewaad moest de heer S. zijn huis verlaten, daar de vlammen reeds het dak uitsloegen. Wegens het gebrek aan water viel aan blusschen niet te den ken. Het geheele perceel is uitgebrand. Enkele meubelen konden nog naar bui ten gedragen worden. Te Maastricht is sergeant V., die twee weken geleden gearresteerd was door de militaire politie ter zake van verduistering en verleden Woensdag vrijgelaten, wederom in hechtenis ge nomen. Dinsdagnacht is te Nieuwe Pekela de Pomppolder ondergeloopen. De dijk bleek doorgestoken. Een auto, die door een dronken chauffeur werd bestuurd, reed Dinsdag- in de Friedrichstrasse te Berlijn legen 'n ladder. Twee van de drie arbeiders, die op de ladder stonden en bezig waren met 't jreinigen van 'n eleclrisch reclame bord. verloren het evenwicht en kwamen op straat terecht. Een hunner was op slag dood, de tweede wer«J levensge vaarlijk gewond. De chauffeur werd ge arresteerd. De kapitein van den schoener „Perry Setzer" werd Zaterdagmorgen op slag gedood, toen zijn schip tijdens mist door een onbekend stoomschip werd geramd en letterlijk in tweeën ge splitst. De botsing had plaats 30 mijlen ten Zuiden van kaap Hatteras Acht leden van de bemanning van de „Perry Setzer' werden, na twaalf uur op den bijna gezonken schoener te heb ben rondgedreven, door de opvarenden van een tankschip gered. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Peking: Welk een vlucht de mahiongg-industrie in de laatste jaren heeft genomen, blijkt uii de volgende gegevens: In 1918 was er te Nanking slechts één mahjongg-fa- briek, nu zijn er elf. De werkplaatsen zijn echter niet van grooten omvang; in elke fabriek zijn slechts 3 a 7 man aan het werk. Het werk bestaat uit bamboe- snijden, bamboe-polijsten, been snijden, been polijsten, graveeren en schilderen. Twee of drie van deze werkzaamheden worden gewoonlijk door een en den zelfden werkman verricht alleen het veeren vereischt deskundige kennis, spelen worden verkocht tegen prij zen, afwisselend van 4 tot 50 gulden. De fraaiste spelen met Romeinsche ka rakters gaan naar het buitenland. Een fabriek produceert tien spelen per dag. De jaarlijksche productie is op het oogenblilc ongeveer zesduizend spelen. x EEN P-AARDENTRAM TER ZIELE. De Bredasche paardentram, die het station verbindt met Ginneken en het Masfbosch is op veertigjarigen leeftijd overleden, of liever ter dood gebracht, op voorstel van het college van B. en "W. en met algemeene stemmen van den ge meenteraad. Ze werd te duur' Ruim 126 mille schuld rust er op cn den laats'cn tijd beloopt het nadeelig saldo 75 gulden per dag. Een voorstel om het paarden- trambedrijf in een motortrambedrijf om te zetten, viel met zeven tegen twaalf stemmen. SABOTAGE. Aan de firma L. M. Eriksson is op gedragen in het nieuwe postkantoor op den Coolsingel te Rotterdam in een van de groote bovenzalen een telefoonin stallatie aan te brengen. Den 27sten September zijn eenige monteurs, bij deze inrichting werkzaam, ontslagen. Dit heeft onder hen ontevre denheid verwekt, hetgeen zich geuit heeft in het doorknippen van, het slaan van draadnagels en het steken met mes sen in verschillende telefoonkabels. Na de ontdekking er van is een onderzoek ingesteld en naar aanleiding daarvan is thans op verzoek van den com missaris van politie van het bureau in de Groote Paauwensteeg in Den Haag gearresteerd en op transport herwaarts gebracht de monteur J. V., die van deze vernieling verdacht wordt. GEVAARLIJK BANDIET GEARRESTEERD. Een bericht uit Montreal meldt Zich uitgevende voor een rijken phi- Jantroop kocht Koretz, in werkelijkheid een internationale bandiet, een groot landhuis nabij Liverpool (Nieuw Schot land). Hij werd lid van de Halifax-jacht- club cn nam veel deel aan het maat schappelijk leven in dit district. Toen hij Zondag iu de plaatselijke kerk den dienst bijwoonde, ontdekte iemand zijn vermomming. Koretz werd gearres teerd, beschuldigd van het plegen van fraude met Amerikaansche mails. De gepleegde fraude zou ruim D/z millioen dollar bedragen. Twee assistent-districtsattorney's, die uit Chicago kwamen om hem 'te iden- tificeeren, verklaarden, dat Leo Koretz eigenlijk Lou Keyte heet en één der gevaarlijkste bandieten van Amerika is. Wilt gij uw Blouse niet bederven Verft dan met Krakelingen - Verven In vele prachtige kleuren. 20 cent p. pakje. Bij uw drogist flngez. Med.) INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. Op de vergadering van den V. D. B. gehouden te Middelburg op Vrijdag 21 Nov. l.l.i was de voorzitter dezer ver gadering zoo vriendelijk een welkom aan mijn adres uit te spreken op een wijze, die voor de Democratische Partij welke ik vertegenwoordigde niet bij zonder vleiend was. Op de eerste plaats begrijp ik niet, dat men iemand verwelkomt die er niet is. Ook ik leid wel eens een yergadering en 't is een nieuw gezichts punt aaügegeven door den V. D. B. afd. Middelburg, om op deze wijze de ge legenheid te vinden in het open baar onaangenaamheden te debutee- ren, die op leugen berusten. „Zij zou gebruik maken van onze gastvrijheid en bij het afscheid het tafel zilver medenemen" aldus de woorden van den heer de Graaf. De Democra tische Partij, die niet van diefstal wil leven, nog langs omwegen wenscht te gaan, doch wil volgen een rechte lijn en streeft naar waarheid ook in de politiek, zou het ten zeerste afkeu ren, wanneer ik op een vergadering van den V. D. B. zou trachten leden te win nen voor de D. P. en voor mij zelf, zou deze daad zijn, eene van niet te quali- ficeeren minderwaardigheid, alsof mijn eigen krachten mede die van de Demo cratische Partij ontoereikend waren om onze hoogste wenschen in vervulling te doen gaan. Het brengen van democratisch gezinde Ne derlanders van verschil lende godsdienstige rich ting in een politieke or ganisatie, Geen godsdienst mag de scheidingslijn vormen tusschen demo cratisch gezinde Nederlanders. Om tot dit doel te geraken hebben wij niet noodig de gastvrijheid van den V. D. B. Wij kunnen heel goed zelf recipieeren en mag het dan eens gebeuren, dat een uitnoodiging bij een lid van den V. D. B. aankomt dit door verkeerde inlich tingen of anderszins dan verklaar ik bij dezen, dat het nimmer de bedoeling zal zijn of is geweest, om op een derge lijke manier een wedloop aan te gaan met den V. D. B. Gastvrijheid hebben wij noodig niet van den V. D. B. maar w e I van de Nederlandsche Pers, die wij steeds dankbaar zullen zijn, wanneer wij onze beginselen kunnen verkondigen of zooals thans een valsche voor stelling kunnen weerleggen. „Wij gaan op eigen program en werk krachten verder" aldus de Voorzitter der Democratische Partij, Prof Heeres, op de Buitengewone Algemeene Verga dering den 15en November 1.1. A. DE GOEIJ—BLOM, Hotel „Albion" VJissingen- WELDADIGHEIDSZEGELS. M. de R. Ten bate van nationale vereenigingen, welke een menschlievend doel nastre ven, zal voor de tweede maal, met mede werking van de ministers van Water staat en van B. Zaken en Landbouw, over heel Nederland geld worden inge zameld door den verkoop van postzegels. Deze z.g.n. weldadigheids-postzegels zullen in drie waarden aan de postkan toren verkrijgbaar zijn van 15 Dec. a.s. tot 15 Januari 1925. Postzegels met frankeerwaarde van 2 ct. tegen 4 ct. per stuk; postzegels met frankeerwaar de van 71/„ ct. tegen 11 ct. per stuk; postzegels met frankeerwaarde van 10 ct. tegen 12x/2 ct. per stuk. Zij ver schillen onderling alleen in kleur, kun nen gebruikt worden voor stukken naar het Buitenland terwijl hun geldigheids duur onbeperkt is. Het ontwerp dezer weldadigheids-zegels, het vorige jaar ontworpen door Toorop, is nu geteekend door Georg Rueter, die er zorg voor ge dragen heeft, dat de zegels duidelijk aan geven voor welk doel de opbrengst der zegels dit jaar wordt besteed. De winst van den zegelverkoop komt toch dit jaar ten goede van de instel lingen, welke V o o g d ij- en Re- geeringskinderen verzorgen. Deze wijze van geld inzamelen voor liefdadige doeleinden verdient, zooals terecht werd opgemerkt, ontegenzegge lijk de voorkeur boven de straatcollecte; er is hier geen zweem van bedelarij, col lectanten zijn niet noodig en niemand ondervindt eenige overlast. Het karakter der inzameling blijft bovendien veel zui verder; niemand geeft om den wille van den collectant of om door het bloempje voor verdere aanzoeken verschoond te blijven, terwijl het publiek meerderen waarborg heeft, dat de gelden werkelijk aan de zaak, die men steunen wil, ten goede komen. De ervaring bewijst dan ook, dat op deze wijze een aanzienlijk bedrag voor liefdadige doeleinden kan worden verkregen. In Zwitserland b.v. waar men reeds sedert 1913, dergelijke zegels verkoop, vergaarde men in de laatste 10 jaren in totaal Frs 2.327.983.39. Ten onzent was de netto-opbrengst in Dec.-Jan. 1923/,24 f 18656.82, welk be drag, overeenkomstig de daartoe door den Minister ingestelde Commissie, als volgt werd verdeeld: a. Het Ned. Kunstverbond f 2656.82. b. De Ned. Bond tot Kinderbescher ming f 4000. c. De Ned. Centr. Vereen, tot bestrij ding der t.b.c. f 4000 d. Het Centr. Com. voor steun aan Nederlanders in het Buitenland f 4000. e. Genootsch. tot zed. verbetering van gevangenen f 2300. f. De R. Kath. Reclasséeringsvereen. f 1700.—. Ware de organisatie dezer inzameling het vorige jaar beter en de propaganda er voor meerder geweest, dan zou het resultaat ongetwijfeld veel grooter zijn geweest. Daarom meen ik er goed aan te doen de aandacht op bovenstaande te vestigen; particulieren en de instel lingen van weldadigheid op den zegel- verkoop opmerkzaam te maken, en be langstellenden uit te noodigen den ver koop dezer zegels te bevorderen en zelf door het koopen er van mede te werken om de zorgen der instellingen, welke door het verminderde Regeerings sub sidie aanzienlijk zijn vermeerderd, te verlichten. Koopt van 15 Dec. tot 15 Jan. a.s. geen andere postzegels dan welda digheid s-z egels voor het kind. U dankend voor de opname, teekent met de meeste Hoogachting, De Secretaris van den Armenraad te Middelburg. L. B. TJEBBES. Middelburg, 27 November. 1924. BEKENDMAKING. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend dat bij hun be sluit van heden aan L F. GROOSMAN, te Middelburg en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot oprichting tooi- houtbewerking in per ceel kad. bekend gem. Middelburg, sec tie B. no. 929, plaatselijk gemerkt wijk G no. 13, gelegen aan de Korte Delft alhier. Middelburg, 25 November 1924 Burgemeester en Wethouders voorn,, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris- Electrische Drukkerij G. W. den Boer, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6