IdtturpÉ Courant So. 278. Maandag 24 November 1924 1DD 167' Jaargang. R&NT. Bij dit nummer behoort een Bij voegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en zoor de andere gemeenten p. post f2.50, voor Middelburg en agentschap Vlis- singea 12.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van Omranding. Gewone adrertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeel! n- I ons de beslissing, doch doet zulks aan de hand van de in Gods woord ons ge- openbare ordonnantiën. Spreekt het zes de gebod tot ons meer <],an het vijfde, zoo zijn we aan ons geweien verplicht den krijgsdienst te weigeren, en omgekeerd. Doch men zij op zyn hoede. Hel zesde gebod; Gij zult niet doodslaan, stelt ons in het algemeen ten eisch, dat wij het leven des naasten eerbiedigen in alle opzichten. Staal dat by ons op. den voor grond, dan zijn we eerlijkheidshalve ver plicht ook in de praktijk van het leven onzen naaste lief te hebben. Het een moet met het ander samengaan. Geen ge roep van oorlog aan den oorlog terwijl we tevens onze medemenschen uitbuiten dat is leugen en zal ons geen stap nader tot den vrede broneen. Laten w« eerlik bakkers, evenals de heer P. A. Lindeu- bergh dit ter vorige vergadering heeft opgemerkt. De prijs van 6 cent per MP die volgens eerdere berekening scherp was gesteld, zou in verband met de ge wijzigde omstandigheden door het goed koop worden van brandhout niet meer kunnen worden gehandhaafd. Volgens spr. zou een bakker uit de omgeving zelfs niet bereid zijn de bij hem ingerichte gasverwarmer te bestendigen tegen een 'prijs van 6.7 cent per MP, en heeft het bestuur van den Nederlandschen Bak- kersbond spr. bericht, dat de meeste bakkers van hun plan tot verwarming door middel van gas reeds teruggekomen zijn. Spr. verklaart zich tegen het voor stel van B. en Wi. om de likwidatie van genoemden Bond uit te> voeren. Per circulaire zal aan de leden bekend gemaakt worden dat de financiën van den Bonjd aldus verdeeld zijn: f500 voor de stakende textielarbei ders (in Mei j.l. reeds afgedragen); onge veer f 300 elk aan do weerstandskas en de ondersteuningskaas van den Bon*l van Nederlandsche Onderwijzers en aan het Herstellingsoord voor onderwijzers te Lunteren. De schoolhoofden-loden, van den Bond zullen opgewekt worden toe te treden als lid van den Bond van Ne derlandsche Onderwijzers, terwijl zulks in algemeenen zin aan de democratische schoolhoofden zal worden aangeraden. SCHOENEN DERDE BLAD VAN DE -VAN Zaterdag 22 Nov. 1924, No. 277. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Tento onslelling „Voor de IC u n s t". Het oorspronkelijke plan van de bo vengenoemde vereeniging was in het eind dezer maaud een teutoonstelling te houden van werk van frl. Heemskerk v. Beest. Dat plan heeft ze echter moeten uitstellen, en thans heeft zij voor de. volgende week, te beginnen morgen, Zonj- dag, een tentoonstelling in de voorzaal van Het Kunstmuseum ingericht van werk van J. Toorop, en van aardewerk van het echtpaar Hobbel—van Harten uit Laren. Toorop's veelvuldig verblijf te Dom burg heeft haar daarbij geholpen oml een interessante collectie oorspronkelijke tee- keningén te verkrijgen, afgestaan door particulieren in wier bezit ze zijn. Zelfs is er een schilderij aanwezig, een gezicht op Veere over het Kanaal, een typisch voorbeeld van de expressie die Toorop weel te geven door ontleding en het in vlakken uaasl elkaar zetten der kleuren. Het resultaat is een merkwaardige weer gave van de sfeer van een helderen dag. Aan den linkerwand hangen de oor spronkelijke teekeuingen, voor een deel portretten van personen uil deze om1- geving, die reeds daardoor veler bijzon dere aandacht zullen hebben. Maar be halve dat zyn hel mooie voorbeeldeu van de bewonderenswaardige toeken kunst van dezen meester, die in de zeer zorgvuldige afwerking toch het levende wist te behouden. Wel het mooiste voor beeld daarvan is het portrel van wijlen den heer Drabbc. Aansluitend daaraan willen wc noemen de apostelkoppen, waarvan er hier een vijftal in reproductie hangen. Ze zijn nu al populair geworden. Het zijn ook letterlijk „sprekende" koppen' geworden, ieder in zijn zeer bijzondere individualiteit. En prachtig geteekend. Voorts hangen er eenige van zijn ooit aan velen bekende kleine krabbelljes met gekleurd krijt, meest buitenwerk, waarin raak hel typische werd vastge legd. Een grootere teekening met ge kleurd krijt geeft een binnenshuis met eenige figuren te zien, frappeerend min der door de binnenhuisstemming dan wel door de karalcleriseering der personen Voorts hangen er eenige etsen, waarin Toorop wel niel zijn slerkste werk gaf, maar waariD toch altijd iels bijzonders is op te merken. Men lette bijv. maar op de. teekening van hel bukkende slrand- vondstertje. De rechterwand is geheel ingenomen door reproducties van bekende teeken- werkën van Toorop. De kunst van re- produceeren gaaL zoover dat ze waarlijk niel veel van de oorspronkelijke lee- keningen afwijken. Men vindt er prach tige voorbeelden vau de werken waarin deze rijke fantast zijn gedachten worm gaf. Het aardewerk van de bovengenoemde ceramisten is gespeend van iedere nei ging tot luxe in vorm of ornament. Het zijn meest eenvoudige potjes eu schaal tjes. strak van vorm en egaal van kleur. Maar de vorm is 'zeer zuiver, en de kleur van het pdte is mooi. Het is werk dat meer voldoet als men een voorwerp er van afzonderlijk zet. Dan zal de rustige vorm en dc kleur vau sterke werking blijken te zijn. Slechts enkele ervan heb ben een sober gehouden decor. Eenige dierfiguren doen aan het Kopenliaagsche aardewerk denken. LANDBOUW. f H e t „d o o r s ch i e t e n" in de Bietenvelden. (Ingezonden). Bij den verbouw van suiker- en voe derbieten treedt bovengenoemd verschijn sel sommige jareii in erge mate op, tot schade en hinder van verbouwer en fabrikant, en eveneens hinderlijk bij het rooien eu bij hel vervoederen aan het vee. De aanleidende oorzaken voor het doorschieten schijnen het eene jaar veel sterker te zijn dan het andere. Groote verschillen hebben in dat opzicht 1923 en 1924 te zien gegeven, n.l. in 1923 werd het bijna overal in hevige mate, daarentegen in '24 uiterst weinigge con- statcerd. Meer dan één factor schijnt Uier op in te werken. Vroeg zaaien in 't voorjaar en verder in den zomer een plotselinge overgang van koele dagen naar een hitte- periode schijnt het gevaar voor door schieten sterk te bevorderen. Verder beslaat deze neiging bij het eene bietenras in veel sterkere mate dan bij het ander. Frappante cijfers kwa- men daaromtrent reeds dikwijls in de verslagen der "Rijksproefvelden voor. Naar ik verneem, kunnen omlz'eut de verschillen in neiging lot doorschieten tusschen diverse beslaande bietenrasseu t. z. I. interessante publicaties van den heer Rijkslandbouwconsulent voor Noor delijk Groningen worden verwacht. Rekening houdend met evengemelde feilen, kunnen de bielenverbouwers het doorschieten tot op zekere hoogte te gengaan, niettemin schijnt ook de wer king van voorzorgsmaatregelen in jaren als 1923 nog uiterst beperkt te zijn Waar mij juist dezer dagen aangaan de deze belangrijke kwestie hoogst inte ressante mededeelingen worden ver strekt door tien heer G. Koster, land bouwer te Wöllersum, kon ik niet na laten naast enkele algemeenheden be treffende het doorschieten op bedoelde mededeelingen even de aandacht te ves tigen. De heer Koster had n.l. voorjaar 1923 op een gelijkmatig perceel op denzelf den dag en uit deuzelfden zak) voeder- bielenzaad gezaaid, na dit vooraf deels met kopervitriool te hebben ontsmet. Hoewel het met Germisan ontsmette zaad iets vlugger was ontkiemd, toch wa ren aanvankelijk geen groote verschillen geconstateerd. Verder in den zomer was evenwel in het met kopervitriool behan deld perceel een groot aantal bieten door- gescholen en in hel ander perceel slechts zeer weinig, in verband waarmede van het laatste ook de bietenoogst bijna tweemaal omvangrijker dan van het eer ste perceel was geweest. De overgang van weinig lot zeer vele schieters had zich zelfs precies op de rij af scherp afgeleekend. Aan de betrouwbaarheid van des kee- ren Koster's mededeelingen kan niet worden getwijfeld; niettemin betreft 't hier nog slechts één voorbeeld. Thans daarom nog geheel in het midden la tend, welke practische waarde direct aan deze proef mag worden toegekend, toch meende ik er reeds om weeërlei reden de aandacht op te moeten vestigen, lil. 1. opdat andere landbouwers, die even tueel in bedoelde richting eveneens iets hebben waargenomen, hun bevindingen eens uaast of tegenover die van den heer Koster gaan stellen, en 2. opdat bovendien in 1925 eveneens elders serieuze vergelijkende proeven in jdie richting worden genomen. Wellicht zou men thans reeds uit de' gegevens sub 1 eenigszins positieve con clusies kunnen afleiden, of n l. sommige ontsmettingsmiddelen inderdaad slimulee- rend (echter in averrechtsche richting) werken, of wel omgekeerd,, of men even tueel met andere middelen juist liet te genovergestelde zal kunnen bereiken M. WJERSUM. POLITIEKE REDE VAN Mr. MARCIIANT. Gisterenavond hield de afd. Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond een openbare vergadering in de geheel gevulde groote zaal van het Schuttershof met als spre ker de heer rar. H. P. Marchant, lid der Tweede Kamer. De voorzitter der afd., de heer W, de Graaf, heette de aanwezigen welkom en wees er o. a. op, dat het noodig is om lid van een politieke partij te zijn, (om invloed te kunnen uitoefenen op de candiaadtstellingen. De heer M r. Marchant meent, dat bij de a.s. verkiezing twee vragen voor namelijk naar voren komen. Het eerste, dat alles overheerschl, is de vraag, of 'hel Nederlandsche volk in de toekomst invloed zal uitoefenen kunnen, hoe het zal worden geregeerd. Spr. bedoelt het vraagstuk van hel parlementairisme De tweede vraag is die van hel mili tairisme en de positie, welke Nederland tegenover de andere volken zal innemen. Als over het parlementaire stelsel theoretische debatten in de Kamer ge voerd werden, zal menigeen zich hebben afgevraagd wat men daar nu mede te tnaken heeft. Maar dit is wel zoo. Het vrouwenkiesrecht en het algemeen mau- henkiesreclit 5s toegejuicht, omdat het den invloed van het volk zou vermeer deren. Maar de regeering voelt niet wat er in het volk leeft. Tot 1913 had men een zuiver par lementaire regeering. De geestelijke ontwikkeling heeft in vloed op de massa, geleid door meer ontwikkelden. Velen zullen iemand hoo- ren spreken en zeggen, dat heb ik al zoo dikwijls gedacht. Aan de gedachten moet door de sprekers bepaalde vorm worden gegeven. Dit gebeurt in den verkiezingsstrijd door de leiders der politieke partijen. Volgens hel parlementaire stelsel krijgt men een volksvertegenwoordiging, waar in de gevoelens van het volk leven. De 100 gekozenen moeten dan zorgen, dat er een regeering komt, die het gevoe len van de meerderheid van de volksver tegenwoordiging weergeeft. Door hel beginsel der evenredige ver tegenwoordiging verwacht men het orga- niseeren in politieke partijen, die aange ven, wal leeft in hel volle. Tot 1913 ging het goed, maar toen kreeg men een meerderheid, die voor stond algemeen kiesrecht voor mannen, mogelijk maken van vrouwenkiesrecht en ouderdomsrente. De meerderheid bestond uil soc dem., liberalen en Vrijz. Dem. De heer dr. Bos werd belast met hel samenstellen van een kabinet, maar de S. D. A. P. weigerde mede te werken. Alleen wilden zij steunen een kabinet, dat toezegde de militaire uitgaven niet te zullen verhoogen. Maar zij wilden er bui ten blijven, maar dr. Bos meende dan geen kabinet te mogen vormen onder toezicht van niet mede-verantwoordelij ken. Men kreeg toen hel extra-parlementair kabinet-Cort van der Linden. Deze deed als Vadertje Czaar in Rusland, als Mus solini in Italië en las den wil van het volk niet uit de volksvertegenwoordiging, maar deed dit op zijn manier, langs de Kamers heen. Doch Vadertje Czaar had geen volks vertegenwoordiging en Mussolini zond haar naar huis. Hier is ze wel, maar toch knipte men den band, die loopen moet van het volk over de vertegen woordiging naar de regeering, boven de vertegenwoordiging af. Als een kabinet niet overeenkomt met de volksvertegen woordiging, dient het heen te gaan. Toen in 191S rechts een meerderheid kreeg, was het een heel gesukkel en werd Ruys formateur, zonder een kabi net te formeeren, evenmin in 1922 en 1923. Het is hel blijvende kabinet ge worden. Het programma, waarop dit ka binet steunt, vertelt men niet, dat gaat het Nederlandsche volk niel aan. Als dc samenstelling van het kabinet niet afhangt van de samenstelling der Kamer, dan kan men tegen de kiezers wel zeggen ..blijf maar thuis." Wie heeft den kiezers gezegd, dat men een Tariefwet zou voorstellen'! Niemand. Een regeering, die uil verschillende par tijen komt, welke iets moeten laten val len vau hun eischen, moet een voor zichtig samengesteld programma hebben. In zulk een geval moet het referendum het parlementaire stelsel aanvullen. Spr. aoodslaan", dal lot eisch stelt, liet eer biedigen van het leven des naasten. Zie daar de twee factoren die het vraag stuk dienstweigering tot een werkelijk probleem maken. Eenerzijds moet ge de overheid gehoorzaam zijn, dus ook in dpn krijgsdienst, anderzijds moogt ge u niet vergrijpen aan het leven van uw naaste. Spr. waarschuwt vooreerst voor de mee ning, alsof hel vraagstuk eerst nu een vraagstuk zou zijn: Men diene opmerk zaam te zijn, en het blijkt, dat de oude kerkvaders in de na-apostolischen tijd, reeds hetzelfde vraagstuk ond,er de opgen zagen. In deze botsing van plichten is een algemeen© gedragslijn niet te geven. Eenerzijds leert de Vrijzinnige Chris ten dat het geweten ons de oplossing verschaft, anderzijds handjhaaft de gere formeerde Christen de stelling, dpt de door God gesleld,e ordonnantiën ons ten richtsnoer zijn. Volgens spr. wordt door modernen het geweten een te hooge plaats ingeruimd, terwijl daarentegen Ge reformeerden haar te zeer op den ach tergrond dringen. Spr. bewandelt in de zen den middenweg. Het geweten geeft perde bezwaren en zegt, dat deze door B. en W. worden ondervangen door een nieuw voorstel, waarbij op. een proefne ming wordt aangedrongen, die berusten zou op het reeds aangenomen beginsel. Spr. zegt, dat de. Gascommissie over dit plan is gehoord. De heer P. Lindcnbergh Azn., voorzit ter der G. C. zegt, dat de meerderheid der commsisie zich voor dit plan ver klaarde. Be heer J A. Dominicus wil als zijn meening te kennen geven! dal thans een formeel voorstel van de G. C. den raad bereikt tengevolge van de veranderde zienswijze van den heer P. A. Linden- bergh. Spr. spijt hel, dat de heer P A Lindcnbergh van meening is veranderd zonder daarvan de reden le vermelden Nog steeds kan spreker zich niet ver- eenigingen met de gasprijsvermindering tot 6 cent per Mf. Mei het nemen eencr proef gaat spr. evenwel accoord. Verder pleit spr. voor de bestrijding der kosten uit de industrie, te wier behoeve de uit breiding plaats heeft en niet uit dc op brengst van het lichtgas. Bovendien is hij voor eenige contractueelen band met de Naar de „Ned." verneemt, is de (anti-rev.) „Nieuwe I-Iaagsche Courant" overgegaan in handen van de „Rotler- mer" en zal zij als z.g. kopcourant van de „Rollerdammer" verschijnen. Aan het personeel is met vier weken ontslag aangezegd. ONDERWIJS» In de vergadering van 't Nut te Ierseke werd benoemd tot hoofd der eerstdaags le openen bewaarschool op het dorp, mej. W. Zweed ijk. Geslaagd voor arts de heer G. A. Polderman Mz. te Oud Vossemecr. De Bond voor NederI. school hoofden opgeheven. Zondag kwam te Utrecht het bestuur van den Bond van Nederlandsche School hoofden bijeen, om1 uitvoering te geven aan de verstrekte opdracht der eenigen tijd geleden gehouden ledenvergadering zegd, dat zou er nu niet over liquidatie worden gesproken. De balans werd ten slotte goedgekeurd met 11 tegen 2 stemmen en 11 blanco stemmen. Vervolgens werd medegedeeld, dat de heer II. Dronkers, directeur van het bij-1 kantoor der Bank Associatie onder deze omstandigheden nieenclp als commissaris te moeten bedanken. Na eenige bespreking werd met bijna algemeene stemmen besloten voorloopig niet in deze vacature te voorzien, mede om de plaats vrij te houden, voor het ge val de bank tot andere gedpehten komt en dan weer recht heeft op een plaats in hel college van commissarissen. Het v oorslel om tot liquidatie over le 'gaan kon niet in stemming komen, om- dal niel het daar voor vereisclite aantal aandeelen vertegenwoordigd was; en zal dit nu geschieden in een twoed,e vergade ring te houden op 3 Dec. a.s. des namidc- dags te 3 uur. Wel werd nog weer eenigen tijd over de kwestie gediscusecrd,; en nogmaals met klem de wenschelijkhcid betoogd, pogingen als bovenbedoeld bij dp di rectie aan te wenden, om in de tweede in te voeren, d.w.z. loodsen te benoemen, die tegelijkertijd rivier- en zeedienst doen. Al deze maatregelen, die een belang rijke besparing voor de Belgische schat kist meebrengen, zijn mogelijk geworden door de overeenkomst, welke tusschen Nederland en België inzake den loods- dienst op de Schelde, werd gesloten. De vliegtocht Nederland— Indi Zondagmorgen is de F VII even na 7 uur opgestegen en naar Muntok ver trokken. Onder enorme belangstelling cirkelden de vliegers boven Tandjong Balei en werden door de verzamelde menigte met vlaggedoek toegewuifd. Het zelfbestuur liet door de artillerie saluutschoten los sen, de gewapende politie gaf salvo-vuur, terwijl de Chineezen als groet knalbom- men lieten ontploffen. Zondagmiddag kreeg het Haagsch Ane- takantoor van de bemanning der F VII uit Muntok bericht, dat zij daar na Gen mooien tocht behouden zijn aangekomen.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 9