Verkoudheid TB tl AL HAD TWEEDE BLAD FAN DB Zaterdag 22 Nov. 1924 110. 277. oogenblik gekomen zou zijn, zou de Mi nister gaarne door het verstrekken van de noodige inlichtingen die gedachten- wisseling vergemakkelijken. Thans acht de Minister daarvoor geen aanleiding aanwezig, maar wel kan hg nu reeds de verzekering geven, dat hij niet zijn Tneder- werking zou willen verleenen tot over eenkomsten inzake den aanleg van wa terwegen tusschen de genoemde groote rivieren, waarin niet het beding zou zijn opgenomen, dat op die waterwegen zoo wel in Nederland als in België de scheepvaart vrij zal zijn van alle hef fingen en beperkingen, van welken aard of onder welken vorm ook." KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. De algemeene opmerkingen die M i- niste.r Buys voor zijn rekening had genomen brachten niet veel nieuws. Een roeks detailpunten heeft hij daarbij be sproken met de hem eigen vlotheid zon der er diep op in te gaan- Hij heeft ten opzichte der algemeene politiek waarbij hij ook nog een rid derlijk saluut bracht aan den scheiden den tegenstander mr. Troelstra zijn stoelvastheid verklaard, en .de coalitie tegen "het verwijt van verdeeldheid, ver dedigd met de opmerking dat zij geen fusie is. Omtrent de mogelijkheid van een nieu we rechtsche regeering merkte spr. op, dat 'de coalitie kan steunen óf op over eenstemming van beginselen, óf op over eenstemming van punten van practische politiek.' In een op eerstgenoemde wijze overeenstemmende coalitie zal een com promis mogelijk blijken, wanneer er ge schillen van practische politiek zich voordeden. Een kabinet, steunende op overeenstemming op practische punten echter, zal bij principieele meeningsver- schillen uiteenvallen. Ook in de toekomst zal van de rechter zijde regeerkracht kunnen uitgaan. Mocht echter op een zeker oogenblik van een regeerkrachtige rechterzijde geen sprake meer zijn, dan zal er een tijdperk (van verval aanbreken, van zakenkabinetten enz. En naar buitenlandsch model zou men roepen pm een sterken man GeroepDie is er al Min. Euys, Wie dit perspectief ver mijden wil, moet den bestaanden toe stand handhaven. Minister Col ij n richtte zijn ant- woord-rede vooral op het verwijt, dat hij den toestand verleden jaar te somber zou hebben voorgesteld, waarbij hij aan vallend te werk ging door aan de linker zijde te verwijten, dat zij geen enkel advies had gegeven om op andere manier te bezuinigen. Hij waarschuwde, dat de begrooting nog slechts „ongeveer" sluit, (en dat men moet rekening houden met de automatische stijging der uitgaven. .Nog een veel te groot deel der uitgaven (wordt besteed voor den publieken dienst. Kapitaalvorming moet bevorderd worden. Voor de verdere bezuiniging wees hij op de in te stellen bezuinigingscommis sie. Het werk dezer commissie beperkt tzich hiertoe, dat zij vragen hoe op de (meest doelmatige wijze werk kan worden (verricht op het terrein der overheids- iwerkzaamheden. De grenzen van die werkzaamheden aan Le geven is een zaak van Regeeringsbeleid, niet van commis sies. Op welk terrein moet nu worden ge zocht de groote bezuiniging? Ilier wees spr. er naar drie: defensie, onderwijs en sociale verzekering. De onjlerwijsbezuiniging, te vinden op de schoolsplitsing, waarover de heer Dresselhuys sprak, zal niet meer dan 21/3 toillioen kunnen opleveren. Ten aanzien van de sociale verzekering bestaat de 'mogelijkheid, dat door verandering van tfondsstelsel een wijziging in de financie ring kan worden bereikt, die tot een wer kelijke bezuiniging leidt. De kwestie is in (onderzoek. Alzoo blijft over bezuiniging op defen sie en onderwijs en spreker hoopt, dat men niet van te voren ieder overleg (daarover zal uilsluiten door de onbillijk heid van deze bezuiniging te propagee- fren. BINNENLAND. ONTWAPENINGSCONFERENTIE IN DEN IIAAG? Te Genève verluidt dat president Coo- fidge de nieuwe ontwapeningsconferentie zal bijeenroepen, die in Europa vermoe delijk in Den Haag zal bijeenkomen. Het Amerikaansch staatsdeparlement deelt echter mede, dat er_geen defini tieve grond is voor deze geruchten. NEDERLAND EN KELGU Minister van 'Karnebeek iieeft naar aanleiding van opmerkingen in hot voorl. verslag van zijn begrooting, in zijn Me van Ant. nog eens herinnjerd aan den stand der onderhandelingen waarihi zijn vorige verklaringen gocn verandering blijkt te zijn gekomen. Ook wat betreft de gevraagde mede werking van Nederland aan de totstand koming van verschillende kanalen tus schen de Schelde, de Maas en den Rijn. De Minister merkt daarop echter het volgende op „Wanneer voor een gedachtenwisseling met de Kamer over die kanalen het Uit Stad en Provincie. ordening zoodanig te wijzigen dat voor jachtakten wordt geheven 50 pet. van de rechten in art. 15 der jachtwet ver meld. De heer Elout wees daarbij nog op de eigenaardige opvattingen jran de regeering, die eenzelfde bepaling die den raad in het begin van het jaar vaststel de niet goedkeurde en thans mededeelt geen bezwaar te hebben tegen deze hef fing- Ten slotte werd nog vastgesteld een suppletoir kohier van de Hondenbelas ting over 1924. Uit Middelburg. In verband met het op'a.s. Woens- ig verschijnen van ons extra-St. Nico- laasnummer, wijzen wij er de winkeliers, die nog geen advertentie voor dat blad opgaven, op, dat dit moet geschieden vóór Maandagmiddag één uur. Aangiften van deelname aan den: éta- lagcwedstrijd worden ook uiterlijk Maan dag ingewacht. We vestigen de aandacht op de ad vertentie in dat nummer betreffende de afsluiting der waterleiding alhier in een deel der stad, op Maandag a.s. Gisteren den laatsten dag van. djen bazaar voor het Tehuis van Oud-Ver pleegsters, is het zoowel des avonds als des middags zeer druk geweest in die St. Joris. Des middags waren het £>.a. een groot aantal kinderen, die met groote aandacht volgden de op voor hen duide lijke wijze door mej. v. d. Feen vertelde sprookjes, verduidelijkt tjjoor lichtbeel den. Des avonds was het inandolinegezol- scbap „Sempre Avanti" zoo welwillend zijn medewerking te verleenen. en dat op de van hem bekende wijze. Het was ook toen zeer druk, o.a. bij het rad van avontuur, dat er maar lus tig op door draakje. De algemeene Patroonsvcreelniging alhier, vertegenwoordigen de plaatse lijke afdeelingen van de Bonden van Loodgieters en Fitterspatroons, Schilders- patroons, Aannemers, Smeden en Meu belmakers, heeft tol den gemeenteraad Middelburg een adres gericht, ver zoekend om het voorstel inzake de te nemen maatregelen tegen brandgevaar, dat op de agenda voor de a s. raadsver gadering staat, uiterlijk twee maanden te willen opschorten ten einde het be stuur de gelegenheid te geven de bezwa ren betreffende de uitvoering nader Ier kennis van den Raad le brengen, daar er behalve een bedrijfsbelang ook een groot algemeen belang bij betrokken is. Dhr. J. L. yan Houte van St. Lau rens, opzichter bij den watertoren le St. Filipsland, is henoemd tot opzichter bij de te bouwen zuivelfabriek te Middel burg. Er waren 70 sollicitanten. o Uit Walcheren. Donderdagavond hield de gemeente raad van Domburg eene vergadering waarin de heer Almekinders wegens ziekte niet aanwezig was. Behandeld werd een verzoek van be woners van de Westslraat om de helft dei- in die straat staandje hoornen rooien. De voorz. was tegen het voldoen dit verzoek waai- juist het groot aantal hoornen een sieraad van Domburg De heer Elout zal met leedwezen stemmen voor het vellen, de boomen zijn indertijd veel te dicht bij elkaar ge plant, zoodat een goede ontwikkeling wordt belemmerd en den omwonenden grooten hinder wordt veroorzaakt. Hij gaf toe, dat het aspect van d© straat er onder lijden zal. De heer De Visser meende dat de straten feitelijk te nauw zijn om twee rijen boomen te planten. De heer van der Hage wees er op dat in het volg ruimer geplant moet worden. M. a. werd besloten de helft der boomen le rooien. B. en W. stelden voor een twaalftal boomen op den Singel, die zeer ongelijk staan en waarvan sommigen niet goed groeien te rooien en door nieuwe te ver vangen. De heer de Visser zag liever de boomen aan de ander© zijde van den Singel ook gerooid, er zou dan een beter geheel worden verkregen om nieuw te planten. De heer van der Hagc was van dezelfde meening. M. a. st. werd beslo ten 25 boomen te rooien en nieuwe daar- oor in de plaats te planten. Voor een cursus voor onderwijs aan kinderen boven den leerplichtigen leef tijd hebben zich 13 kinderen opgegeven. Dit onderwjjs zal op -1 dagen por week gedurende iy2 uur gegeven word,en. B. en W. stelden voor eene subsidie voor dat onderwijs le geven van f 70 en eeu schoollokaal beschikbaar te stellen. De heer dc Visser zag de noodzakelijkheid is in dezen tijd schering en inslag. Voorkom of genees uw verkoudheid met To£*lt het »angewezen middel tegen Influenza. Rhcumatlek, Jicht, Hoofd- en Zenuwpijn. Bij alle apothekers en drogisten 5 f0 80 en f2.— U11 Z u i d-B e v e 1 a n d. Donderdagavond, kwam de raad der gemeente S c h o r e in openbare verga- detihg bijeen. Afwezig de heer Rijn. Ingekomen is bericht dat J. Clerum en C. Rijn zijn herbenoemd tot lid van liet college van zetters. Mededeeling werd ontvangen van een besluit van Ged. Staten van Zeeland waarbij is besloten tot vaststelling der rekening 1923 en de begrooting 1925 van het burgerlijk armbestuur te Schore met inachtneming en overneming van de be zwaren van den gemeenteraad, welke be zwaren hadden geleid tot niet goedkeu ring waartegen het armbestuur voor noemd bij Ged. Staten in beroep was gegaan. Aangenomen voor kennisgeving. Het gemeentebestuur van Vlissingen be richt dat de gemeente Schore aan de ge meente Vlissingen moet betalen ingevol ge art. 25, 4e lid der Nijverheidsonder- wijswei over 1923 een bedrag van f 3.88. Het bekende schrijven van de Z. L. M. lot het treffen van maatregelen tegen uit vliegende tamme duiven ter voorkoming vfjn schade werd aangenomen voor ken nisgeving. Met d'e stem van den heer Van Spar- renlak tegen, welke dc wettelijk geregel de werktijd vah 48 uren per week wil toepassen wordt besloten de werkuren van den wegwerker Dorrepaal gelijk te stellen met die van een boerenarbeider met dit verschil, dat Dorrepaal kan thuis zijn. wanneer een boerenarbeider van 't land komt. Dit met het oog op het meer dere werk aan den weg tengevolge van het drukke autoverkeer. Dc gemecntebegrooling 1925 wordt na der vastgesteld in verhang met door Ged* Staten gemaakte opmerkingen van meest adminisfralieven aard. woning thans bewoond door het hoofd der school word,l opnieuw voor 1925 aan dezen verhuurd op <1© bestaan de voorwaarden, (f 350 huur per jaar). De verordening op de heffing van le ges ter secretarie wordt gewijzigd, zoo dat voor de afgifte van een jachtakte wordl geheven een bedrag van 50 pet. der rechten bedoeld in artikel 15 der Jachtwet 1923 (voor een geNvone Jacht akte f7.50' Vervolgens wordt besloten met dc coö peratieve boerenleenbank le Kruiuiugen een rekening-couranl-overcenkomsl aan le gaan met een debet-saldo van f 3000 en een creditsaldo van f 5000. Getracht zal worden met hel Gasthuis- bestuur te Goes een contract te sluiten betreffende verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten met ingang van 1 Januari 1925 en tegen vergoeding van f 0.01 per inwoner en per jaar. Dc even- tiieelc verpleegprijs bedraagt f 7.50 en bij verpleging van meer dan één persoon f 6.50 per persoon en per dag. Bij de rondvraag vestigt dp heer Zoete- weij de aandacht op ,de macadam. Deze is volgens spr. van zeer slechte kwaliteit. Mocht de Duitsche al duurder zijn dan nog zou dit ten goede komen aan het onderhoud van den weg. Thans vreest spr. dat aankoop van Belgische macadam tot groote teleurstelling aanleiding zal geven. De voorz. meent dat het nog al zal meevallen daar de gedichte putten zich goed houden. Spr. erkent dat Duitsche le prefereeren is, doch de omstandighe den hebben er toe geleid, dpt vlug maca dam op de wegen moest wonden ge bracht, anders was zeer zeker geen Bel gische gekocht, hoewel ook de Belgische porpliyrsteenslag zich zeer goed houdt. De heer De Vrieze heeft ook goed nota an een en ander genomen en denkt dat de kwaliteit nog wel mee zal vallen. Spr. meent dat hel monster echter veel beter was dan de lading. De heer Karelse vestigt nog de aan dacht op enkele pulten in de wegen ontstaan door hel maken van de wa terleiding. De voorz. zegt toe dal hij de walerlei- ding Mij. hier op zal wijzen. Uit Tkolen. De heer Johs. Bruinzeel le O u d- Vosseine er is tegen 1 December a.s'. aangesteld als opzichter bij den nieuwen houw van een paviljoen bij het gesticht Vrederust le Bergen op Zoom. werd na langdurige bespreking besloten landbouwers, die elk een deel der vele op het verzoek niet in te gaan. zorgen voor hun rekening namen. Niemand van de aanwezigen stemde Daarna richtte spreker eenige harte er voor. jlijke woorden tot den kerkeraad Van Colijnsplaat, die reeds eenige jaren lang Vrijdag werd te So u b u rg vanwe- een paar verpleegden uit Wisscnkerkc ge den Gemeentelijken Zendingsraad in het gebouw „Rehoboth" een Zeudings- aavond gehouden. De voorzitter Ds A. G. van Willemswaard wees in zijn openingswoord op het doel der bijeen komst n.l. de gemeente meer kennis bij te brengen van het zendingswerk en daardoor meer belangstelling en liefde voor dit werk te wekken. De secretaris de heer J. J. v. d. Meulen bracht een verslag uit van de werkzaamheden van den G. Z. R, in het afgeloopen jaar Daarna hield de heer A. Ballast een lezing over land, volk en zendingsarbeid in Posso (Midden-Celebes) aan de hand van een reeks zeer interessante lichtbeel den. Nadat in de pauze onder de aanwe zigen met zendingslectuur was gecol porteerd, hielden de heeren Vlieger en M. Arendse elk nog een referaat op do zending betrekking hebbende, waarna de voorzitter de bijeenkomst met dankgebed sloot. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meppel ds. K. Miskotte, te Kortgene. Geref. Kerk. Beroepen te Uithoorn, ds. II. Veld kamp te Anna Jacoba Polder. Geref. Gem. Beroepen te Genemuiden (2e maal) ds, A. Verhagen, te Middelburg. van dit onderwijs niet in, er bestaat z. i. te weinig animo voor. De heer van Sluijs juichte het toe dat voor betrekke lijk geringe kosten toch gelegenheid kan worden gegeven om onderwijs te ge nieten, terwijl de heer Francke daaren tegen de kosten te hoog vond. Het voorstel van B. en W. werd daar na met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren De Visser en "Francke "aangeno men. M a. st. werd besloten de leges ver- KERKNIEUWS. Rustoord te Wissenk erke. Donderdag j.l. werd het gebouw „Vre- destein" te Wiissenkerkc door een godsdienstige samenkomst van genoo- digden en belangstellenden feestelijk in gewijd. Zooals men weet, is dit gebouw gesticht door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk aldaar met het doel haar arme ouden een rustoord te bieden in hun moeilijken levensavond. Aanwezig of ver tegenwoordigd waren de kerkeraden van Wdssenkerke, Kamperland en Colijns plaat, die der Geref. kerken van Wds senkerke en Geersdïjk, het Classicaal be stuur le Goes. B. en W en het Burg Armbestuur van Wisscnkerke. de reeds opgenomen 8 verpleegden, dc heer Ver- lare en echtgenoote. die als vader en moeder het nieuwe gezin zullen leiden, benevens tal van belangstellenden met hun dames, zoodat dc groote zaal mcei dan vol was Ds. v. d Linde leidde zijn feestrede voorafgegaan door het gemeenschappe lijk zingen van Ps. 89 vs. 1 en 3 in de voorlezing van Ps 103. waarbij hij vooral «Jen klemtoon legde op de woor den van lof en van dankbaarheid Ilij schelste toen aan de hand van oude aanteekeningen den toestand der armen verzorging van 70 jaar geleden, toen in deze gemeente het eerste „armhuis" werd gebouwd, dat, met zijn 4 ruime kamers en en grooten zolder, wel voor •elen een uilkomst was. als gratis wo ning, maar toch door 2 somjs 4 gezinnen per kamer betrokken moest worden om in den grootstcn nood te voorzien. Er werden toen 150 personen ondersteund en 50 uitbesteed, terwijl niet meer dan f26 per jaar voor een arme oude be schikbaar was. De onderlinge verhouding der samenwonenden liet vaak alles te wenschen over - waarvan staaltjes wer den aangevoerd en de toestand uil liet oogpunt van reinheid;, voedipg en bloe ding, vaak om te huiveren. Zoo vond men op zekeren morgen een kamerbewoonster in haar hemd doodge vroren in haar stoel. Een andere alleen wonende vond men dood in een bed. dat te vuil was voor varkensstal. Tegen zulke toestanden kwam hel ver antwoordelijkheidsgevoel der Diaconie in opstand. Maar wat was daar tegen te doen? De nervus reruin ontbrak maar al le veel. Het ideaal was een ruime zon nige woning met een behoorlijke. <ver- pleging onder deskundige leiding, maar. het bleef bij een ideaal. Totdat op het onverwachtst de mogelijkheid kwam, het ideaal te verwerkelijken wijlen de lieer W. J Vader van 's Gravenpolder, had 3an de Diaconie een hofstede gelega teerd onder voorbehoud van het vrucht gebruik ten behoeve zijner weduwe Dit bezit nu werd in figuurlijkeu zin het fundament van „Vredestein". Hel gaf moed tot nader overleg, tot nieuwe be cijferingen en eindelijk tot do beslissing wij zullen ons Rusthuis bouwcp En nu staaL liet daar Ecre zij God' Hierna bracht de redenaar dank aan allen, die op eenigcrlei wijze dc goede zaak hadden gesteund aan den architect opzichter P. Films, over wiens werk niets dan lof werd vernomen; den houwer 0 Verburg, die het in hem gestelde, ver trouwen niet heeft beschaamd; de Gebr. van Pagee, wier zorgzaam schildcrswerk zooveel tol het vroolijk aanzicht zoowel binnen als buiten, heeft bijgedragen; aan Burgemeester eu "Wethouders en 'l Burg. Armbestuur, die de zaak op hun wijze hebben gesteund uit de overtuiging, dat de zaak van „Vredestein'' ook dc zaak der gemeente \vas; aan den heer M. Schippers als vertegenwoordiger van het Classicaal Bestuur, dat den kerkeraad steeds ter wille was en aan de andere in zijn Rustoord had opgenomen en tot de raden der Geref. kerken hier aan wezig aan wie spreker de verzekering gaf, dat ook voor hun armen de deur van „Vredestein" open staat. Vervolgens sprak hij de verpleegden toe, wie hij geluk wenschte met hun nieuw verblijf; den heer Punter uit Co lijnsplaat dankte hij voor de goede zór gen aan zijn Wissenkerksche pupillen besleed, den heer Verlare en echtgenoote wenschte hij Gods zegen op hun schoone taak als leiders der stichting. Door den heer Verhorst, burgemeester, den heer Schippers, Ds. Feijkes en Ds. de Wijk werd de redenaar beantwoord Zij spraken woorden van waardeeriug en bemoediging voor het schoone werk, dat hier heden werd ingewijd. Na een slotwoord van Ds. v. d. Linde, wiens huisgenoot Jules Pranck, T psalm gezang op het orgel leidde, werd de in richting bezichtigd en door allen gepre zen. Het gebouw bevat de woonkamers ^oor den heer Verlare, een keuken, een ruime conversatiezaal, een badkamer en 6 kamers met ledikant, tafel en kast voor de huidige bewoners beneden. Een ge makkelijke trap leidt naar boven, waar nog vertrekken ziju voor 14 verpleegden- Al deze kamers zijn centraal verwarmd en electrisch verlicht Vóór het huis is plaats voor een ruimen bloementuin, die door een hek van den weg wordt af gescheiden; achter het huis staat een schuur als bergplaats en is gelegenheid voor een. moestuin. Ai wat zorg en goe den wil vermogen, is behoorlijk tot stand gekomen Het woord is nu aan do prak tijk Dat die bevredigend zij! Ikarheien KtrKeve cpleiidifmMiCÜ'Kavm TILBURG VRAAGT CATALOGEN. (Ing. Med KUNST EN WETENSCHAPPF.N. Gisterenavond werd door de Herv. gemeente te Scrooskcrke (Win haar kerk een vergadering gehouden, om te -beslissen over een verzoek van het classikaal bestuur om met de gemeente te Vrouwepolder in vereeniging een pre dikant te beroepen. Bij stemming door zitten en opstaan helpers, de vrouwenvereeniging en de Het Nieuwe ïooneci. Schouwburg. Bij een avond als deze een avond van vroolijke. kleine kunst, hoort een volle schouwburg, hoort een ..sfeer'*, anders dan yoor een groot blijspel. Een wer kelijk, gezellig samenzijn als op een kin derpartijtje, wanneer de 'toovcrlantaarn zal worden vertoond Nu, de schouwburg was niet vol, (zwa re concurrentie als Marchant en „de" "bazaar) maar de sfeer was er wèl, kwam althans heel gauw Daar zorgden de exe cutanten voor de gebroeders Adolf en Frits Bouwmeester, de geestige, char mante, zdér talentvolle artiste Willy Cor- ■sari, en de declamator Frans Ilulleman De laatste opende den avond met de tinleiding Een gefingeerd telefoongesprek, niet te lang, voor een inleiding net lang genoeg. Hij verzocht den tooneelknecht het park lda^r te zetten, waarin Adolf en Frits Bouwmeester het gesprek van den dag voerden. Het gesprek van den dag op internationaal en nationaal gebied, en ook in Middelburg. De verbete ringen op de begraafplaats en de bazaar natuurlijk. Tenslotte kregen beiden hoog- loopcnde ruzie over de ontwapenings- ikwestic, den Volkenbond en andere vre- dc-lievende kwesties. Het was zeer ver- smakelijk! Maar het samenspel van die beiden hebben we toch 't meest bewonderd in Willy Corsari's aardige éénacter .Klok slag 10". Wat een tooneelcriticus al niet kan overkomen van een vijand, die hij zich door zijn recenlies gemaakt heeft. Het was zeer amusant gevonden door dc on verwachte wendingen telkens! Later speelden beiden, met Willy Cor- sari, een stukje van Arthur Schnilzler: De vraag van het Xoordlot Een mensch- kundigc schels. Maar als de schrijver na zijn werk eens 'n klein beetje het snoeimes had gebruikt! Dat was ook heter voor de spanning geweest tot de vraag of Anatole's vrouw hem altijd trouw is gebleven. En aan het slot van den avond had het trio heel veel succes met 't aardige, 'eenvoudige blijspelletje ..Intermezzo van den Ilaarlcmsehen journalist J. B. Schuil. Een geknipt voorstukje voor het dilcttanlentooneel. Door deze langere óénaclers kon Wil ly Corsari jammer genoeg - zelf niet veel lijd worden gegeven voor haar levensliedjes aan de "piano, alle eigen werk, zoowel woorden als compositie, op het toegiflje na. Ze is Ijier in Middelburg geen onbekende, en heeft haar naam als een fijne conferenciere, als 'n pittigq gedistingueerde voordracht-kunstenares t

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5