ÏDuShEA' FEUILLETON. De Kluizenaar m Far-End Wij fcjvenqmfiel: Uólèêkgfipeef ©ndei>?FWL- oog So. 271. Zaterdag 15 Novembep 1924 107° Jaargausi. Dit nammer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar- ■Saal; op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- jlngen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 nent per week. Advertent, iën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van .omranding. Gewone a d t er t e n t i ên 30 ;ent per regel. Ingezonden Mededeel! n- 4 n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ran 17 regels 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiên niet grooter dan vijf regels druks en waarbij U aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder brieven of bevra- .jen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk, Advertentiên moeten, willen ze nog in j>ns blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan on* Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. IN EN OM DE HOOFDSTAD, CIV. Van ccn nuttige nieuwigheid cn belangrijke kwesties." Wij gaan vooruit en hoe langer hoe meer groote-stads-doen, zelfs de „allures" van een wereldstad aannemen. Men weet, dat in de Britsche hoofdstad reeds sedert jaren tal van kleine post- en telegraaf kantoren ingericht zijn in verschillende winkels. De winkeliers zijn in den regel gaarne bereid de daarvoor benoodigde ruimte in hun perceel voor dit openbaar doel al te staan, omdat allicht degene, die in zoo'n winkel zijn postzegel moet koopen, zijn postwissel innen, zijn tele gram verzenden, na het afdoen dier be zigheid er een ol ander van zijn gading ziet, dat hij den winkelier afkoopt wij kunnen aannemen, dat degenen, die juist hun postwissel hebben geïnd, het meest vatbaar zijn om te blijven „ban- jgen" aan iels wat des winkeliers is en dat hij vermoedelijk niét zou gekocht hebben wanneer in dien winkel niet toe vallig het postkantoor was geweest. Die lokale postkantoortjes zijn natuur lijk voor de in de buurt wonenden een groot gerief en in de groote warenhui zen hebben ze zelfs een ietwat weelderig aanzien gekregen Er zijn le Londen wa renhuizen waar de beheerders daarvan in de. ruimte, waar het postkantoor zich bevindt, voor hun bezoekers en vooral bezoeksters alle gelegenheid geven hun correspondentie af te doen en gezeten in behagelijke ruststoelen hun brieven te kunnen lezen 't komt den winkel houder ten slotte wel ten goede. Tot dusver kenden wij iets dergelijks, een postkantoor in een winkel, te Am- door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT 34). Andrey's gelaat werd zachter, toen zij feich gereedmaakte weg te gaan „Het is toch wel om erg medelijden met hem te hebben", gaf zij toe. „Sara gehad te hebben en haar dan te moeten verliezen 1' Er was een vreemd licht in Derrick's oogen, toen hij haai' antwoordde: „Maar hij heeft haar tenminste gehad, al was het dan maar een paar dagen." Andrey bleef staan met haar hand aan de deurknop „Ik denk, dat Garth vroeg om wat hij hebben wou!" zei ze, en ging toen haastig de deur uit. „Andrey 1" Miles sprong op, maar eer hij de huisdeur bereikt had, verdween zij al door het hek den weg op, en was buiten zijn bereik. „Ze rooèl gehuild hebbeu!" zei hij be teuterd bij zichzelf, toen hij naar de zitkamer terugkeerde. Deze ontdekking scheen hem stof tot nadenken te geven. Langen tijd zat hij sterdam nog niet, maar een begin zal er mede worden gemaakt, want met in gang der volgende maand zal hel eerste bijkantoor der posterijen van dien aard gevestigd worden in het bekende confec- tie-magazyn van de firma Gerzon in de Kalverstraat. Geen twijfel of ook hier zal deze „nieuwigheid" blijken een goede greep le zijn geweest van de directie der posterijen we hebben hier blijkbaar een directeur, die met zijn tijd mede gaat. Men kan gerust aannemen, dat de^ eer ste „stap" zal leiden tot meerdere van dien aard in verschillende deelen der stad en dan zal wel blijken, dat de maat regel aan het rijk schatten zal uitsparen voor den bouw van nieuwe bijkantoren en het publiek er tevens mede gebaat zal zijn. Vooral in de oude stad, waar de bijkantoren schaars zijn en het hoofd postkantoor feitelijk te klein is, zal men dezen maatregel spoedig hoogelijk leeren waardeeren'. Wij gaan vooruit! Als men nu bij de posterijen ook gaat begrijpen, dat men den geadresseerden aangetee- kende brieven evengoed kan doen thuis bezorgen al6 postwissels, in stede den menschen tot den ouderwetschen „om slag" te dwingen een aangeteekend stuk te moeten halen van het postkantoor, en als men dan ook gaat beseffen, dat het porto voor onze brieven belachelijk hoog is en den handel niet erg bevor derlijk kan wezen, dan -komen wij een heel eind in de goede richting Maar, dat komt ook wel, als we maai- geduld hebben. Hoe l&ng nog? Dét is een andere J'SÊ SS In elk geval blijkt uil bet bovenstaande, dat men zich bij het postwezen te Am sterdam met ernstiger zaken weet bezig te houden dan den laatsten tijd bij onze gemeentelijke autoriteiten het geval is Twee gebeurtenissen der laatste dagen bewijzen zulks genoeg en toonen tevens aan, dat gemeentebesturen in onzen tijd zich bemoeien met aangelegenheden, die men vroeger als van tè huisboudelijken aard ter afdoening zou overgelaten heb ben aan hen, die den dagelijkschen gang van zaken hebben te regelen Het eene feit waarop ik doel is, dat de gemeenteraad onlangs een' ernstig debat hield over het gezin van een ge meente-werkman, die door den woning- dienst uit een gemeente-woning was ge- izet. Dc man, aldus was gebleken, was lastig, doordat hij af en toe een borrel dronk; de vrouw was niet op haar mond je gevallen en kon somwijlen hardhandig optreden, kortom, de omwonenden der andere gemeentewoningeu waren niet bijster op hun lieve buren gesteld. De directeur van het woningtoezicht trad op verklaarde, dat zij niet in de buurt, waar ze woonden, thuis behoorden en wees het gezin elders een woning aan. Gevolg dat de communistische Raads- dame zich bijster voor deze „arme" men schen ging interesseeren en een pracht- reclame van een interpellatie kreeg, na tuurlijk dapper bijgestaan door haar com munistische mede-Raadsheeren en nog een paar anderen, 't Werd heusch een ernstige bespreking in den gemeenteraad. De Raad der grootste handelsstad van het land, die zijn kostbaren tijd gebruikte voor de behandeling van een zaak, die men toch ter afdoening wel had kunnen toevertrouwen aan bet beleid van den bij den woningdienst betrokken wethouder en diens hoofdambtenaren, desnoods aan tie beslissing van het Dagelijksch Bestuur der gemeente. Maar natuurlijk, als men dat had gedaau, dan zou aan de vroede dame en hceren de heerlijke gelegenheid zijn ontgaan voor het maken van een 'prachtige kies-reclame, want, ge weet, roerloos in zijn stoel, blijkbaar een of an der moeilijk punt bij zichzelf overwe gend. Eu zijn gedachten hielden op dit oogenblik geen verband wal er naar aanleiding van het geval Trent besproken was. Eerst toen de Lavendeltante met eenigszins roode oogen was terugge keerd, schoot hem het oorspronkelijke doel van mevrouw Maynard's bezoek weer te binnen. Tegelijkertijd trok hij de wenkbrau wen samen als om al zijn gedachten le concentreeren en een ongearticuleerde uitroep ontsnapte hem. Juffrouw Lavinia keek op van liet ragfijne kantwerk, waaraan zij bezig was „Wat zei je, jongenlief?" vroeg ze af getrokken. „Ik zei niets bepaalds", glimlachte hij terug. „Ik dacht wat hardop, anders niet, want er schoot rae iets te. binnen, dat ik vergeten had". De Lavendellanle keek verwonderd op. „Ik begrijp niet goed wat je bedoelt Mües." Herrick op weg naar de deur boog zich om haar een kus te geven. „Ik begrijp hel ook niet, tante. Dat is juist het gekke van 't geval", ant woordde hij geheimzinnig. Hij ging de kamer uit naar boven en I kwam dadelijk weer terug met een paar I brieven, die samengehouden werden door we zijn nog maar enkele maanden ver wijderd van de periodieke gemeente raadsverkiezingen. Doch 't zou geen verbazing behoeven te wekken als we eerlang in den Raad van Amsterdam een ernstige behandeling zullen beleven over een kwestie, nóg „belangrijker" dan die over dat lastige werkmansgezin in de Amsterdamsche tuinstad Dan zal het gaan over de vraag of verpleegsters in de ziekenhuizen al dan niet mogen meedoen aan d© mode gril van ouze dagen, hel dragen van kort geknipt, het zgn page-haar. Heusch, dat schynt een kwestie van beteekenis te zijn geworden. Waarom ook niet? Heeft niet eenigen tijd geleden de gemeente raad van een kleine provincieplaats hoogst gewichtig geredeneerd over de volgens sommige leden van dat achtbaar collego aanstoot gevende kleedij van de onderwijzeressen der openbare lagere school? Is uict, óók nog niet zoo lang geleden, aan de dames, die in de spoor wegstations den passagiers hun plaats biljetten verkoopen, voorgeschreven, dat zij zulks hebben te doen in trui-kleeder drachten niet met gedeeltelijk ontbloote fials en armen? Die twee gebeurtenissen wekten onwillekeurig reeds een glimlach op en tóch kon er voor maatregelen tegen tè-ver-gaande moderne vrouwelijke kleedij wel het een en ander worden aangevoerd. Maar wat de haartooi der verpleegsters eigenlijk van doen heeft met een goede uitoefening van het be roep dezer vrouwen, zal voor velen raadselachtig zijn De zaak is, dat onlangs de directeu ren der beide gemeentelijke ziekenhui- Hen hel dragen van het page-haar aan de "verpleegsters in de onder hun beheer staande instellingen verboden en dege nen, die zich hun haardos hadden doen bekorten, overplaatsten naar de kinder- afdeelingcn Misschien zullen er zijn, die meenen, dat de vrouwen, die aan de nieuwe mode medededen, zóó kinder achtig handelden, dat hcur plaats in de kinderafdeelingen onzer ziekenhuizen dc juiste is, maar daartegenover staal toch ook, dat zij van hun kant, niet ten on rechte, zeggen „Wat ter wereld gaat het iemand, zelfs den directeur van mijn ziekenhuis aan, of ik mijn haar lang of kort 'draag, zoo lang die dracht "het voldoen aan de mij opgelegde plichten niet ir. den weg staat?" En nu is juist over dié vraag, zooals de volbloed Amsterdammer hel zou zeg gen, de „mot" ontstaan, die vermoedelijk eerlang tot in den gemeenteraad zelfs de gemoedereu der edelachtbare dames- en heerenleden in heftige beroering zal kunnen brengen In de Raadscommissie Van Bijstand, die de ziekenhuizen be treft, heeft zich die verdeeldheid van meening reeds geopenbaard. Enkele dier leden waren hel niet met het verbod der ziekenhuis-directeuren eens, ande ren schaarden zich naast den wethou der voor de Openbare Gezondheid, die het verbod gerechtvaardigd achtte, op grond, dat hel verpleegstersberoep stem migheid met zich brengt en de „page kopjes" behoorden tot de moderne mo de-grillen, die, zooals zooveel andere mo des, bestemd zijn om weder te verdwijnen en dergelijke grillen dus niet kuuneu passen bij den ernst, die bij de verple ging in ziekenhuizen past. Het verbod, aldus werd van die zijde beweerd, had niets tc maken met het aantasten der persoonlijke vrijheid van het verplegend personeel. Ge ziet, een prachtig onder werp om straks in den gemeenteraad opnieuw aanleiding te geven lot een le vendige gedachlcnwisscling, wanneer een der Raadsleden in het gebeurde reden zou kunnen vinden er B. en W-. over te interpelleercn en aan interpellaties heeft men in den Amstcrdamschen Baad, voor al sedert den tijd, dat dit college eenige communisten rijk is, die het voor eiken .verongelijkte" gemeente-ambtenaar ol -ambtenares opnemen, waarlijk geen ge brek. Eenige jaren geleden heeft men in den Raad lang en breed beraadslaagd over tie vraag, of de burgerweezen, die, met name de meisjes, welke in het Burger weeshuis opgenomen waren, het bekende costuum in de stadskleuren, rood en wit, en de muts, al dan niet zouden moeten blijven dragen Het einde is geweest, dal men die uniform niet meer van onzen tijd achtte een beslissing, jam mer in zooverre, omdat die dracht d© meeste meisjes over het algemeen zoo aardig kleedde de herinnering er aan is nog op een der schilderijen van The- rèse Schwartze voor volgende geslach ten bewaard gebleven. Maar, hoe dit ook zij, er was voor de afschaffing van der gelijke uniform uit gevoelsoverwegingen alles te zeggen en besprekingen over het het al dan niet behouden üaarvau was althans begrijpelijk, omdat met het af schaffen dier kleedij ook een stukje „oud- Amsterdamsche geschiedenis" ging ver dwijnen. Dat men echter een ernstige kwestie kan maken over de vraag ol een vrouw haar haartooi kort of lang wenschl te dragen, lijkt me toch wat èrg gezocht het doet zoo wat terugden ken aan den tijd toen de Amsterdamsche instellingen van weldadigheid nog hun deftige Regenten en Regentessen hadden. SINI SANA. een elastiekje, iu de hand. Ze roken muf, toen hij ze openvouwde; blijkbaar hadden ze vele jaxen lang het daglicht niet gezien. Maar Miles scheen ze buitengewoon belangrijk te vinden, want hij las ze nauwkeurig door, toen een tweede maal, en zelfs nog een der den keer. Toen deed hij het elastiekje er weer om en bergde ze weg in een lade, die hij zorgvuldig afsloot. Een paar dagen later kreeg Garth Trent een briefje van Herrick of hij bij hem wilde komen. „Je bent in geen dagen bij ons ge weeststond er. „Denk aan Moham med en den berg ,en kom mij eens opzoeken want ik kan niet naar jou toekomen" De brief die rustig iedere toespeling op de laatste gebeurtenissen vermeed, was als een koele regen die op de uit gedroogde aarde valt. Nadat de geschiedenis van de uit spraak van den. krijgsraad overal bekend was geworden, was Garth als door de hel geweest. Het was merkwaardig, hoe snel hel verhaal uitgelekt was en van mond tot moud was gegaan, totdat er nauwelijks een hutje iu Monkshaveu was waar men het niet 'wist met allerlei vreeselijke, en verzonnen bijzonderheden erbij. Hel kamermeisje van het Cliff Ho tel was de eerste bron geweest. Zij had GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van V1 i s s i n - gen was de heer Wesselink met kennis geving afwezig In handen van B en \Y, om advies werd gesteld een adres van hel bestuur van het Mannenkoor D. O. U. om toe kenning van een subsidie groot f 50 per concert voor het geven van ochtend- en avondconcevten Benoemd werden de leden der vel schillende raadscommissies, zooals een concept daarvan door B en YY. was opgemaakt, nadat de heer Harts dank had gebracht, dat de aanvankelijke lijst zoo was veranderd, dat daarop aan dc heide Vrijz. Dem. meer plaatseu zijn in geruimd Aan de orde was vervolgens het voor stel om ten spoedigste over te gaan lot weder instellen der gemeentelijke werk verschaffing en het bepalen der daarvoor in aanmerking komende werken De heer Harts vroeg of het wet juist is beroep open te stelten op dc commissie van advies, die ten decle ook uit niet raadsleden bestaal. Spr acht beroep op B en W beter. De heer M. Laernoes zegt, dal na tuurlijk zoo noodig B. en V/ of de raad beslissen wal werkverschaffing is en wat niet. De heer Berger meent, dal de zaak heel eenvoudig is, de commussie brengt alleen advies uit. en zegt wat hel meest urgent als werk moet worden beschouwd De heer M. Laernoes zegt, dat de commissie geen beslissingen kan nemen De voorzitter vraagt machtiging, om indien het rijlc bij toestaan van sub sidie als eisch stelt een ander loon dan f 18, dit te wijzigen. De heer Sorel dringt op spoed aan in' een aangrenzende kamer door het sleutelgat met belangstelling het heele gesprek tusschen Elisabeth en Sara af geluisterd. dien dag na de picnic in het Havenbosch en, zooals dat soort men schen zoo graag doet, had zij niet nage lalen liet nieuws overal te verspreiden. En ook hadden enkele babbelachtige gas ten van de picnïcpartij zich niet kun nen onthouden om de beteekenis van de ongelukkige scène, die toen had plaat: gehad haarfijn uit te pluizen en er het noodige bij te borduren, als meerder be wijs voor de waarheid van wal liet ka mermeisje had afgeluisterd. De heele slad was vol van het ver haal en liel had niet lang geduurd of Garth had 't bemerkt Bijuadagelijks kreeg hij anonieme brieven en hel moet niel vergeten worde», dat de tien ja ren die hij in afzondering iu Monksha veu had doorgebracht, hem niet zeer g. zien hadden gemaakt hij zijn medebur gers Zij waren er gebelgd over, dat hij zich altijd had afgezonderd en op een. afstand gehouden en nu deze vernede rende oorzaak de verklaring ervan had gegeven, kozen enkele niet zeer hoog staande karakters onder hen dezen wej om aan hun wrok lucht te geven. Een van de anonieme schrijvers wierp zelfs op, dat Trent's voortdurende aau- wezgheid in het district een smet was op den goeden naam van Moukshaven; bij het vragen vau rijkssteun, hetgeen door den voorzitter wordt toegezegd De heer Van Oorschot vraagt of als productief werk wordt verricht, dat anders toch zou worden uitgevoerd, het gewone slandaardloon wordt betaald De heer M. Laernoes zegt, dat dit natuurlijk in de bedoeling ligt, want dan zijn de le werk gestelden geen werkloo- zen meer Hel voorstel wordt z h st. aange nomen waarna de vergadering, die juist een kwartier geduurd had. werd ge sloten RECHTZAKEN. Politierechter le Middelburg. In de zitting van 14 Nov. waren de volgende personen gedagvaard A de R, 45 jaar, werkman tc Vee- re. wegens mishandeling van Jacobus Brouwer le Veerc op 3 Oct. 1924 Eisch f 10 of 10 d h Uitspraak idem P. J. de L„ 28 jaar. melkslyler te Middelburg, wegens mishandeling van F. de Swart Le Middelburg Eisch f 10 of 10 d. h Uitspraak idem 1 J. P. A. H„ 30 jaar. werkman te Mid delburg, wegens het vernielen vau een ruit van een kastje waarin reddings middelen waren geborgen, gepleegd op 5 October j! le Middelburg. Eisch f2 0 of 20 d h Uitspraak idem J J van 1 Hof, 5G jaar, koopman le Ooslerland. wegens mishandeling van M W Mol te Ooslerland op 3 Oct 1924 Eisch f 15 of 15 d h. Uilspr. idem P. C. v. D 27 j„ landbouwer te Graauw wegens mishandeling van U. J van Mol met een riek te Graauw op 1 October 1921 Eisch f25, of 25 d. h A. J. de X 23 j.. Klompenmaker. Hulst wegens mishandeling van H F. Voels, te Hulst op 8 October 1924 Eisch f 15 of 15 d. h Uitspraak 1 10 of 10 d hecht. A. C v. H 23 jlandbouwer te Hengstdijk wegens mishandeling van .J. de Koning te Hengstdijk op 12 October j.l. Eisch f 15 of 15 d h. Uitspraak f 15 ol 15 d. h L. M. A.. huisvrouw F. B 36 jaar, Koewacht, wegens beschadiging van een keiweg, loebehoorende aan Fr dc Gucb- teneirc. te Koewacht op 8 Oct 1924. een ander schreef dal mochten de ge ruchten omtrent een dreigende algemee- neu Europeeschen oorlog bewaarheid worden, het Franschen vreemdelingen legioen een goede gelegenheid bood aan dezulken als hij. Garth schreurde de brieven In kleine stukjes de hij verachtelijk in d© prul- Iemand wierp; maar niettemin ware» ze even zooveel muggen die om een open wonde gonzen en de kwelling nog groo- ter maken Zwarte Brady, gedachtig aan de paar dagen gevangenisstraf, die Trent hem had bezorgd als belooning voor ziju stroopeo, was heftig in zijn beschuldigingen. „Terugtrekken noemen ze dat dan", merkte hij op met edele verontwaardiging ..Weggeloopen is 'l gewone woord er voor." En mei deze uitspraak waren al de leegloopers bij de garage van het hotel het volmondig eens en dus volgden over al donkere blikken en gemompelde op merkingen Garth's verschijnen op straat Gartli loonde tegenover dit alles een ijzige onverschilligheid ten slotte wa ren deze kleine dingen van niet noemen»- waardïg belang voor een man wiens heele leven in puin om hem heen lag. i Was goed van je mij eens eruit te halen", zei hij tegen Herrick, toen zij elkaar begroetten Jij bent zeker niet bang voor besmetting''"

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1