No. 266. Maandag 10 November 1924 167' Jaargang. MDDELBURGSCHE COURANT. BINNENLAND. de regeering en de rotterd. BASK. In eenc nota naar aanleiding van hel begroolings verslag der Tweede Kamer zegl de Minister van Financiën dat hij tot zijn leedwezen niet aan het verzoek der Commissie van Rapporteurs kan vol doen om nadere bijzonderheden te ver strekken nopens de wijze, waaarop De Nederlandsche Bank do Rotterdamschc Bankvereeniging in hare liquiditeit heeft gesteund. Evenmin zou de directie van De Ne- deriandsche Bank in staat zijn thans reeds haar s landpunt te bepalen omtrent hetgeen zij in de toekomst zou doen, in dien de toestand zou intreden, dat de Regeering, t egen elke verwachting in, de medewerking der Staten-Generaal zou moeten vragen tot het verleenen eener garantie en deze die medewerking niet zou wenschen te verleenen. Bovendien zijn bij het een zoowel als bij het ander vragen van bankbeleid en bankgeheim, waaromtrent geen njedo- deelingen kunnen worden gedaan. sa1arisatif onderofficieren. In de Groote Zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage heeft de onderofficiers- vereemging Ons Belang Zaterdagmiddag een buitengewone vergadering gehouden die werd bijgewoond door onderofficie ren uil alle deelen des lands. Zoowel de zaal als de gaanderijen waren stamp vol bezet met onderofficieren, deels in uniform .deels in politiek. Onder de aan wezigen bevonden zich de plaatselijke commandant, overste Postma en de com mandant der militaire politie in den Haag majoor van Dam. De vergadering die geleid werd door den heer Van Wijk gaf door interrupties en applaus herhaaldelijk blijk van de levendige belangstelling in het gespro kene. De kwestie der salarisregeling werd uiteengezet door de heeren A. Noor dewier uit Amstersfoort en F. Brandwijk uil Zeist. Eerstgenoemde zei o. a. aan de con cessies der regeeving geen woord te zul len verspillen. Spr. spoort de vergade ring aan tot krachtige actie, zoodat in '25 de democratische gedachte zal zegevie ren, ook'met de hulp der onderofficieren. De motie-Gerhard had de instemming van het geheele rijkspersoneel, onver schillig van welk geloof of welke organi satie. Met de voorstelling, dal minister Colijn een minister zou zijn, die niet dui- velsche vreugde .het lot der ambtenaren gadeslaat .gaat spr. niet accoord. Maar de eerlijke overtuiging van dezen be windsman moet stuiten op krachtig ver zet van lien, die er onder te lijden heb ben. Na een aansporing tot krachtige actie en tot machtsvorming eindigde spr. zijn rede met het voordragen van het ge dicht van Margot Vos „Ik heb oogen ge zien, ik heb taal gehoord!" (De vergade ring brengt den spr. een ovatie). De heer Randwijk eindigde zijn rede met de opwekking Gaat naar huis met een heerlijk verzei tegen het pauperisme in het ambtenarencorps. Gaat naar huis en zweerl bij het bed van uw kind, dat gij in het verzet zult volharden tot aan het einde. (Geestdriftige toejuichingen.) Colijn en de reactie kunnen wel groot zijn, doch alleen als de ambtenaar dit wil. En lot de regeering zegt spr. dat de onderofficieren plichtgetrouwe diena ren van den Nederlandschen staat willen zijn en blijven doch dat zij harteloos heid niet kunnen verdragen. Moge deze vergadering het begin zijn van een her nieuwde en krachtige actie. (Langdurige toejuichingen). Ten slotte werd een lange motie aan genomen, waarin het gebeurde met de salarisregeling voor de onderofficieren in de laatste javen wordt uiteengezet, en waarvan de conclusies zijn, dat er bij de regeeriug met den meesteu ernst op wordt aangedrougen le de per 1 October 1921 'genomen maatregel tot verlaging van de salarissen der gehuwden en kostwinners ongedaan te maken en de ongehuwden in gelijke mate tegemoet te komen, alsmede om van verdere salarisverlagingen af te zien, 2c. de door de commissie voor georga niseerd overleg voorgestelde salarisnor men als grondslag te neracn voor de vaststelling van voorloopig geldende sa larisschalen. De voorgenomen denionslralie-oplochl was niet toegestaan. In verband met deze vergadering had, naar „Hel Volk" meldt, de konimandant van de marine te "Willemsoord een schrij ven ontvangen van den Minister van Ma rine, waarin deze, ten einde te voorko men dat het verbod van stvaatdemon- stratie door marine-personeel zou wor den ontdoken zooals 25 Oct., den koni mandant uitnoodigdc op 8 November aan militairen der zeemacht beneden den rang van officier geen verlof of permis sie te doen verleenen naar Den Haag of omliggende plaatsen. Een uitzondering mocht alleen gemaakt worden ten aan zien van gehuwden voor gezinsbezoek en verder om dringende redenen, als b.v. ernstige ziekte van naaste familieleden. Spoedshalve was de oudst aanwezeude zee-officier te Vlissingen recht streeks met het schrijven in kennis ge steld. DE VRIJHEIDSBOND. Het „Dev. Dagbl." verneemt, dat ecu aantal leden van den Vrijheidsbond op nieuw een voorstel zal indienen, om den naam „Vrijheidsbond" le vervangen door een anderen, waarin de aanduiding ..li beraal" wederom wordt opgenomen. ("We brengen in herinnering dat reeds sedert 1921 de Bond officieel heet „Vrijheidsbond, de liberale Staatspartij.' het geschil in de r.k. staats partij. Hel bestuur van den Algemeeuen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisa- ties in Nederland heeft vergaderd ter bespreking van de houding, aan le ne men ten aanzien van de oprichting van hel Verbond St. Michael. Hel bestuur achtte het eenstemmig on juist, dat prof. Veraart zijnde zelf lid van het bondsbestuur de plannen, die hij ten aanzien van de St. Michaël- organisatie had, niet van te voren in dat bestuur tot een punt van bespreking en overleg heeft gemaakt. Daarna kwam de actie van St. Michaël in behandeling. Het bondsbestuur was van meening, dal de onderhavige zaak in het stadium van overleg behoort te worden terug gebracht. Dit overleg zal met St. Mi chaël worden gezocht op den grond- dat de actie, hangende dit overleg niet zal worden voortgezet. Mocht dit overleg onverhoopt lot geen definitief resultaat leiden, dan, besloot het bondsbestuur ,zal de zaak ter be slissing aan de bondsvei'gadering wor den voorgelegd. Het dagelijksch bestuur heeft zich in middels schriftelijk lol St. Michaël ge richt met de vraag, of St. Michaël op den grondslag bovenomschreven tot overleg Bfereid is. Inmiddels wordt door de Msb. gesneld, dal prof. Veraart en brn. Wittert van Hoogland verklaard hebben dat over leg te accepteeren, en tijdens 'dat over leg de actie niet voort te zetten. De conferentie zal Vrijdag te Utrecht plaats hebben. De beide hoofdbesturen zullen voltallig aanwezig zijn. afschaffing van di n stemplicht Naar aanleiding van paragraaf 11 in de Memorie van Antwoord bij Hoofdstuk I (Algem. Beschouwingen) der Staatsbe- grooting, waarin gezegd wordt „De Re geering vleit zich ter zake van den stem plicht binnen korten tijd een voorstel te doen," verneemt „de Courant" 'lat het voornemen van de Regeeriug hierop neerkomt, dat zij van plan is de afschaf fing van den stemplicht voor le stellen relastingpersoneel. Het ligt in het voornemen der re geering om het belaslingpersoneel i n uniform te steken, meldt de „Rott.", Reeds heeft de interdepartementale com missie een onderzoek ingesteld of en in hoeverre in de bestaande regelen ver andering kan worden gebracht. Naar het blad nog verneemt, heetl de Minister van Financiën bij afzonderlijke circulaire bepaald, dat aan ambtenaren, werkzaam bij den dienst der directe be lastingen, enz. geen periodieke ~ver- hoogingeu mogen worden toegekend De inspecteurs der belastingen heb ben, naar het Volk meldt, van hun direc teuren de mecdeeling ontvangen dat aan de Landsdrukkerij bordjes worden ge drukt, houdende het dringend verzoek aan het publiek om geen fooien tp geven. „U gelieve in verband hiermede vóór 4 November a.s. le berichten, of het aan brengen van dergelijke bordjes ook in de gebouwen van de administratie der di recte belastingen tot uwe inspectie be- hoorende noodig en nuttig zou kunnen zijn en zoo ja, voor welke dier gebouwen onder opgave van het totaal aanlal even tueel benoodigdc bordjes.' Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Wanneer iemand te middernacht of later door de stralen loopt, loeterend met een autohoren, wordt hij vervolgd wegens burengerucht. Toetert hij, zit tend op een rijdenden wagen, dan blijft hij vrij. Maar het lawaai is niet minder hinderlijk voor de bewoners, die uit hun eersten slaap gewekt worden. En nog ergerlijker is het wannepft zooals hedennacht een of andere lompe motorrijder oenige malen achter een de Lange Delft op en neer rijdt onder donderend geraas van zijn locomo tief. We kunnen zoo iets moeilijk anders beschouwen dan als branie-achtig kwa- jongenswerk. Het is misschien wettelijk moeilijk uil le maken of dat lawaai pood- zakelijk is. Maar de meeste automobi listen zullen er hel toch wel over eens zijn, dal het niet hoeft Omdat het nach telijk rumoer van voorbijrijdende auto's motorfietsers herhaaldelijk voorkomt, willen we hun er hier aan herinneren, dal liet zeer hinderlijk is, en dat het toch in de leege straten zeker niet noo dig is van de Markt tot den Dam aanhou dend te toeteren, of met zoo'n vaart te rijden, dat het lawaai moei maken. Zaterdagmiddag had onder voorzit terschap van den heer H. J. G. Hartman, voorzitter van de Yereeniging tot Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren, le Middelburg in het ge bouw van die vereeuiging een druk ho- zochle vergadering plaats. Aanwezig wa ren behalve het bestuur der Y. Y. 1c Middelbui'g verschillende afgevaardigden der zustervereenigingen uil Vlissingen, Domburg en Zuid-Bcveland, terwijl ook Terneuzen, waar een verecniging in wor ding is vertegenwoordigd was en van Hulst een betuiging van symphatie was ingekomen. Het initiatief tot deze verga dering was uitgegaan van den heer J. Korthals Alles, die ook in Zeeland geen onbekende is, en die thans le Knocke vertoeft. Verder was ter vergadering uit- genoodigd en had aan die uitnoodiging gehoor gegeven het Gemeentebestuur van Knocke. Een afgevaardigde van den Bond van Hotelhouders te Knocke was mede ter vergadering aanwezig. De be doeling dere bijeenkomst met genoemde Belgische gasten was, zooals de heer Korthals Alles in zijn inleiding opmerkte een betere en nauwere samenwerking tusschen de Yeveenigingeu tol bevor dering van hel Vreemdelingenverkeer in Zeeland en de Belgische badplaatsen le verkrijgen en na le gaan hoe het verkeer van vreemdelingen tusschen Zeeland en de Belgische kustplaatsen cn omgekeerd hel beste gediend zou zijn Besloten werd een permanente commissie in le stellen die voortdurend voeling en contact met de Belgische badplaatsen zal houden, terwijl verder dag- en week program ma's zullen uitgegeven worden Vreemde lingen, die dan van uil België tol een be zoek aan Zeeland en omgekeerd be sluiten zullen zich dan oen meer om- raamd reisplan kunnen vormen. Aan den adjunct-commies ten kan tore der registratie no. I en de succes sierechten a Hi i e r, den heer J. J. de Rijk. is door den Minister van Financiën met ingang van 1 December a s. toege kend den titel van commies. Gisterenavond reed een motorrijder langs de Kaden komende van de richting der Bellinkbrug naar die der Kouings- brug. Uit de Segeerstraat kwam een juf frouw, die plotseling de straat over stak, de motorrijder, die behoorlijk signalen had gegeven, deed alles om een aanrij ding te voorkomen, doch raakte mèl zijn arm de juffrouw aan, die kwam te vallen en zich aan den pols bezeerde. De motorrijder ontkwam ter nauwernood aan het gevaar om tegen een boom aan te rijden. Voor voetgangers een waarschuwing, dat ook zij moeten mede helpen om 'i ver keer zoo veilig mogelijk te doen zijn. Nu wij toch weer over het verkeer schrijven, willen wij er nog eens met klem op aandringen, dal bestuurders van voertuigen toch aangeven, welke richfiug zij in willen slaan. Hel is ook zeer noodig dit aan le geven aan den verkeersagent, als die op deu hoek van de Markt is geposteerd. De agent kan liet verkeer onmogelijk goed i'egelen, als hij niet weet waarheen de voertuigen moeten. De politie zal van nu ai" streng toezien, dal alle wagen- en autobestuurders, en ook wielrijders in dit opzicht aan de re gelen van hel verkeer gevolg geven. o U i t Z u i d-B eveland. Bij het afspringen van een bieten wagen kreeg het jongetje van den heer P. van VI. te K a p e 11 e een der voor wielen over zijn beentje. Geneeskundige behandeling werd ingeroepen. Den voer man treft geen schuld. In de Zaterdag gehouden verga dering van den raad der gemeente Baarland werden in de gemeente» begrooting 1925 op verzoek van Ged. Staten enkele administratieve wijzigin gen gebracht .zonder dat evenwel het eindcijfer dier begrooting verandering be hoefde le ondergaan. Het loon van den gem. kanlonnier werd voor hel tijdvak 1 Dec. 19241. Maart 1925 vastgesteld op f 2 daags zulks met 4 tegen 3 stemmen. De minderheid wenschte dit bedrag op f 2.25 le zien bepaald. Het vaststellen van een verordening ter voorkoming van brandgevaar voor oude gebouwen werd voorloopig aange houden. Besloten werd de toetreding tol dc regeling vervat in het werkloosheidsbe sluit 1917, wederom voor één jaar te erlengen. Aan -de onderwijzeres mej. F. M. H Ilemmekam, werd op verzoek eervol ont slag als zoodanig verleend per 1 Febr. 1925. B. en W. werden daarbij gemach tigd nieuwe sollicitanten voor deze va cante betrekking op le roepen. Dit Zee u w s c h-V I a a a d e re n W. D. - Zaterdagnamiddag kreeg bij het bie- tenlossen op de „Kaai" te Sluis, de werkman F N. qen trap van een paard Met een vermoedelijk gebroken been heeft hij zich onder geneeskundige be handeling moeten stellen KEELPIJN? CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPASTILLE. Öij Uw d'oglst. (Ing. Med.) stekken gemeenteraad van middelburg. Centrale Gemeentel, slachtplaats. Met hel oog op het feit, dat 1 juni 1927 de eischeu waaraan de in 1922 ■reeds beslaande particuliere slachtplaat sen zullen moeten voldoen, hebben B. en W. aan het hoofd van den Vee- en Yleeschkeuriiigsdienst alhier verzocht een rapport uit te brengen nopens de vraag of het niet gewcnschl is van gemeente wege een centrale slachtplaats in le richten. Dit, 15 Sept gedateerd, rapport is ontvangen, en door B. cn W in han den gesteld van deu betrokken Inspec teur van de Volksgezondheid, die zijn oordeel mededeelde bij schrijven van 14 October. B. on \V. meldden naar aanleiding hier- vau aan den Raad: Zoowel uit het rapport van het hoofd van dienst als uit hét advies van den Inspecteur blijkt o. i. op alleszins over tuigende wijze, dat de inrichting van een centrale slachtplaats door de gemeente in talrijke opzichten, meer in het bij zonder in hygiënisch en in financieel opzicht, ten zeerste aanbeveling verdient Wij zouden daarom gaarne in die rich ting voorlwerken en meenen, dal het daartoe 'l best is, wanneer Uw College eerst in dezen een beginsel-uitspraak doel, waarmede ous dan een basis wordt verschaft, waarop wij voort kunnen bou wen. Zoo Uw raad zich met onze op- atling vcreenigt, zouden wij dan bin nen met te langen tijd geheel afgeronde plannen aan U ter beslissing willen voor- Rcsumeerendc, bieden wij U hel na- ivolgende ontwerp-besluit ter vaststelling aan: Dc Raad der gemeente Middelburg be sluit in beginsel tot het inrichten eener centrale slachtplaats van gemeentewege over te gaan, en Burgemeester en Wet houders uit te noodigen nader afgeron de plannen voor die inrichting aan het oordeel van den Raad te onderwerpen." Bij dit voorstel is afgedrukt liet uit voerig rapport van liet hoofd van deu Vee- en Vleeschkeuringsdiensl Middel burg. Hij leidt hel in met een uiteenzetting der eischeu, door hel Kon Besluit van 6 Juni 21 aan slachtplaatsen gesteld. Bij de beoordeeling der vraag, of het islelsel der particuliere slachtplaatsen dient gehandhaafd te worden, moet z i naast het hygiënisch belang vooral thans zeker ook hel economisch belang over wogen worden. De voordeelen uit hygiënisch stand- punt zullen voor niemand twijfelachtig zijn- verdwijning der verspreid gelegen slachterijen met hun aanhang en hun on-; «angenamen reuk; betere reinhouding, spoediger en meer afdoende verwijdering der mest- en slachldeelen; beter toezicht op hel transport van vleesch Is er een koelhuis, dan heeft men veel minder •bezoedeling van hel vleesch, minder be derf enz. Noor de economische belangen kun nen verschillende voordeelen worden aan-» gevoerd. Een goed ingericht slachthuis is een inrichting, waar in een zoo beperkt mo gelijk bestek, dc gebruikers er van alle technische middelen bijéén vinden, noo dig voor de verschillende handelingen bij het slachten Waar zij voortdurend, door verschil lende gebruikers benul kan worden en dus vrijwel continu gebruikt wordt, zal zij economischer moeten zijn, dan ver schillende particuliere slachtplaatsen, waar dit niet het geval is. In dit opzicht kim gewezen worden op het feit, dat indien de bepalingen van hel Kon Besluit ten uitvoer dienen te worden gebracht, alle slachtplaatsen le Middelburg verbouwings- of opbouw- kosten zullen vergen, met afschrijvingen, rente of huur daarvoor. Immers voldoen zij geen van alle aan de gestélde eischen en zijn er onder, welke in verband met deze eischen en de beschikbare ruimte, niet op de thans gelegen plaatsen kunnen worden inge richt. Verder zullen zij ieder voor zich on derhoud, onderhoud van slachttoestel- len en verschillende andere kosten blij ven eischen, als die voor verlichting, gebruik van warm water of benzine voor het zgn. schroeien der geslachte varkens, toestellen voor het verdooven der slacht dieren, voor het stallen der dieren door aanbouw van een afzonderlijken goeden stal of voor stallen elders, kosten voor een ruimte voor hel wasschen der dar men en voor berging van den afval, enz* Verschillende van deze zaken kan een openbaar slachthuis veel goedkooper le veren. Voorts wijst het rapport ojj lijds- en kostenbesparing bij de aangifte, bevor dering der concurrentie door hel dan niet meer noodig zijn van de hooge in richtingskosten van particuliere .slacht plaatsen; vermindering van personeel bij de slagers, meer handel in slachtvee ter plaatse Vooral wanneer een koelgetegenheid :u dc slachtplaats verbonden is, biedt zij groote voordeelen boven het stelsel au particuliere slachtingen. Di het licht wordt gesteld dat in ste den met een slachthuis de vleeschprij- zen lager zijn dan die in plaatsen zon der. Ten opzichte van dc vraag of een ge meentelijke slachtplaats van de gemeen ten op deu duur groote offers vraagt, merkt het rapport op, dat tegenover de •erschillende diensten, welke de gemeen te in hel openbaar slachthuis aan de ge bruikers verleent, zij van deze zoodanige betaling kan vergen, dal de hieruit ver kregen inkomsten de kosten (uitgaven en afschrijving) dekken Hel gevaar, dat verschillende slagers geen gebruik zouden maken van de ge meentelijke slachtplaats, doch elders zou den slachten, is blijkens de ervaring, el ders opgedaan niet groot, vooral niet •anneer aan hel slachthuis een koel- inrichting verbonden is. De eerste slachthuizen werden veel te groot opgezet. Tegenwoordig bekostigen de meeste slachthuizen zich zelf. en ver schillende er van leveren geregeld een min of meer groote winst. Dat wordt nader met voorbeelden aangetoond. Het rapport eindigt met een exploita- lieopzet, gebaseerd op hel normaal vleescliverbruik in Middelburg en op het aanlal slachtingen in 1923. daarbij ge rekend op een heffing van een onder- zoekrechl voor in Middelburg ingevoerd •leesch van 2' o cent per K.G. Aangenomen is dat de bouwkosten van een voor Middelburg voldoend groot slachthuis met koelhuis de som van f150.000 niet le boven zal gaan. welke berekening baseert op de kosten van slachthuizen in overeenkomstige plaat sen. De ontworpen exploitatierekening wijst aan lasten en aan baten f32,880 aan. Ouder de lasten zijn o a vermeld an nuïteit f9650, salarissen f12.236 n.I. voor directeur, 2 keurmeesters, pl v. keurm. lab bediende, machinist, cn 2 knechts; steenkolen f1000. electr stroom f3000: onderhoud f1250; transport flOOQ De opbrengst der slachlrechleu zijn (berekend voor 1923) geraamd op een bedrag van f21 030; de kourloonen bui tengemeenten op f 3300; de kourloonen van ingevoerd vleesch op f 5000; de hu ren der koelcellen op f 2000. De Veterinair Inspecteur van de volks gezondheid, S. G. Zwart, meldt in zijn advies dat hij met den inhoud van dat rapport volkomen accoord gaal en dat hij de ontwerp exploitatie-rekeningen deugdelijk heeft bevonden. Ilij noemt het een daad van wijs beleid als hef ge meentebestuur tot oprichting van zulk ecu slachthuis besluit. „Iu dat geval toch worden naast hy giënische, economische belaugen gediend Immers de bedoelde stichting inoet een gunstigen invloed uitoefenen op de vleeschprijzen. De uitgaven ten behoeve van den gemeentelijken slachlhuisbouw

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1