65. Prijsverlaging BEURSNOTEERING VAN GISTEREN. AMSTERDAM, 3 Nov. (Slotkoers.) 6 pet. Nederland 1923 100%; 6 pet. NNederland 1922 100%; 5 pet Neder land 1918 89 vijftien zestiende; 1% pet. Nederland 1917 84%; 21/2 pet. Nederl., W. Schuld 523/43 pet. do Oblig. 65%; 3 pet. do Ceriif. 65% Cert. Ned. Iland. Mij. 124. Aand. Ned. Iud. Handelsb. l34s/4; Aand. Koloniale Bank 179%- I8O1/1; Koninkl. Petrol. Aand. 329%—333; Gc- cons. Ilollandsche 161 165; Cult. Mij. •Vorstenlanden lG3«/iIlandelsv. Amster dam -4351/2Javasclie Cultuur 375i/a; Aand. Deli Maatsch 308%—36'8?/i; Am- sterd. Rubber 164— 1653/4. Ned. Amerik Vaart 813/4,; Ned. Scheep vaartunie 127; Koninkl. Holl. Lloyd G; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 80; Aand. Paket- vaart 136% Gouda A. '158/4'; Philips A., 368%--369% Jurgens A 75—76%; Anaconda 7 5% Steels HOV4; Erie 29%Union Pacific 142V8; Common Marino 10%; Prefered do. 38'/4,' Maxwell Gr. C. v. A 1%; Max well Land Cert, v Inc. Bonds 11 vijftien zestiende. Prol. 4% pet. Russen Obl. 1880 3%; Consols 5%; Hope 4 vijftien zestiende. Markt sluit ongeanimeerd. Wisselkoersen Londen cheque 11.46%; Berlijn 0.60%; ÏWeenen 0 35; Parijs 13.25; Brussel 12.17%; Dollar Cable 2 52%. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Nov. Hoogste barometerstand 769.9 te Yalenlia. Laagste barometerstand: 746.5 te Wisby. Verwachting van den avond van 4 tot den a vond van 5 dezer Zwakke tol matige Noordelijke tot Westelijke wind. nevelig lot halfbewolkl, weinig of «een regen, waarschijnlijk nachtvorst, iets zachter overdag Thermoraeterstand alhier 's morgen 9 uur 48 gr., 12 uur 54 gr.. 3 uur 50 ga\ Woensdag üonderdag •'njdag 7 iftterdag 8 Zondag 9 baandag 10 Dinsdag 11 HOOG WATER. VÜMlfigen. Zo u n e t y d. 5 Nov. u.m. 6 7.45 9.20 10.32 11.23 12 06 1 43 1 17 ,Het tijdstip ran hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Vlissingen.) met 1/3 kunnen worden verminderd. Ten slotte besprak spr. de keuring Van autobussen en pleitte voor hooger beroep der Prov. keuring bij een Rijks keurmeester. De vergadering sprak den wensch uit, dal de heer Duvekot, lid der N. V. Du- vekot te Goes, de functie van consul voor Zeeland zal aanvaarden. Uitbreiding haven Terne uze 11. Onder een bij de Tweede Kamer inge diend ontwerp tot wijziging en verhoo ging van het IXe hoofdstuk der staats- begrooting voor 1924 (Waterstaat) is be grepen de verhoog/pg tengevolge van dc inlassching van een nieuw art 103a, uit breiding van de havens te Tcrneuzctn, welke uitgaven onder den buitengewo nen dienst zijn te rangschikken ad f 400.000 Een kranig technisch werk. Zondagnacht is le Rotterdam de spoor wegdraaibrug over de Wijnhaven vervan gen door een vaste brug. Het lastige van dat karwei dal aan Werkspoor was opgedragen lag hierin dat het spoorwegverkeer op dezen inter nationalen verbindingsweg geen oogen- blik mocht worden gestoord. De eene trein nioes't nog over de oude brug kun nen rijden en de daarop volgende moest reeds van dc nieuwe gebruik kunnen ma ken. Zoo omstreeks half twaalf Zondag avond. zoo ontleencn wij aan hetJlbld. is de laatste trein over de hrug gere den en Maandagmorgen voor zessen reed de eerste trein over de nieuwe brug. De goederentreinen, die anders des nachts rijden, heeft men dezen naclit langs een anderen weg geleid of opgehouden. Dal het werk uiterst zorgvuldig was voorbe reid spreekt van zelf. De nieuwe bruggen waren dc vorige week uit Utrecht gearriveerd Op het emplacement van het slation D. P heb ben zij op spoorwagens hun beurt afge wacht. Zondagavond, 11a den laatsten trein zijn wij. aldus het blad. naar de plaats Van bestemming gereden en boven de oude brug gesteld. Een ingewikkeld stel hydraulische pompen en takels, die aan ^eerszjjden van de pijlers waren aan gebracht hield het heele geval in be dwang. Zestien werklieden, wier plaatsen van te voren nauwkeurig waren aangegeven, hebben daarop met Miijvlammon een ge deelte van de oude brug weggebrand zoodal men deze lusschen de pijlers kon laten zakken. De nieuwe bruggen heeft men daarop, óók door middel van takels, heel lang zaam laten zakken, zoodat zij 11a ander half uur op de voor hen bestemde plaats lagen. De oude brug, die men tot op de straat liet zakken, is daar verder met steekvlammen gesloopt. Het sloopings- werk moest hier wel op deze geforceer de manier geschieden, omdat het werk anders niet uilvoerbaar zou zijn. Do overblijfselen van de oude brug moesten des morgens verdwenen zijn, omdat an ders de straal er door geblokkeerd zou zijn. Deze kranige technische prestatie heeft, ondanks het nachtelijk uur, veel belangstellende toeschouwers getrokken, onder wie veel ingenieurs en technici. BERICHTEN UIT DE OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. MARKTBERICHT. HULST, 3 Nov. Aanvoer gering. Tar we 115.00; Rogge f13.00, Gerst f 15.50; Erwten f 21.00; Bruine Boonen f2-L00. BEURSOVERZIOHT. AMSTRDAM, 3 Nov. 3 uur. De beurs had lieden een onbelang wekkend verloopde handel was van bescheiden afmetingen, en de koersen verschilden weinig met die van Zaterdag. Oliewaarden bewogen zich op een weinig veranaerd niveau, toch legden Koninklijken een neiging lol terugloopen aan den dag. Op de mijnafdeeling ging iets om in Redjang Lebon, die omtrent het laagsle koerspcil van Zaterdag waren ingezet, en vervolgens meerdere procenten terug liepen. Voor Rubberaandeelen was de stem ming aanvankelijk ingekrompen doch de koersen bleven mecrendeels goed ge handhaafd, hoewel variaties van eenige beleekenis uitbleven De Scheepvaartmarkt was stil, en on veranderd. De noteeringen die voor Tabakken tot stand kwamen, waren vrijwel gelijk aan de vorige. Suikerwaardeu bevonden zich weer geheel op den achtergrond. Van de Ned. Industrieelen konden de Jurgens waarden zich tamelijk goed op poel houden, de overige soorten ver toonden niet veel bijzonders. Prol. 4% pet. groote doozen WVEERT TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. (Ing. Med.) LAATSTE BERICHTEN. UIT MIDDELBURG. De aankondiging dat voor een deel der stad te 9 uur de waterleiding zou worden afgesloten heeft hedenochtend lusschen acht .en half negen aan tal van huisvrouwen aanleiding gegeven -om een grooten voorraad water af te tappen. Zooveel water, dal de waterstand in den watertoren daalde als op een lieeten Za terdagochtend. Het gevolg was dal de botenhuizen oen oogenblik zonder water geraakten, en verscheidene beneden huizen ook. GRAANMARKT VAN GOES. Aanvoer zeer kleinhandel slap. Tar we f 12 -16, goudgerst 15—15.50, haver 1112. kroonerwteu 17—20, bruine boo nen 20 29. DE MONUMENTEN IN DE KERK TE BURGH. Op verzoek van het Rijksbui'eau voor de Monumentenzorg heeft de beeldhou wer Van der Schaft uit Middelburg een onderzoek ingesteld in verband met de monumenten in de Ned. Herv. Kerk te beschadiging en mogelijk herstel der mo- Burgh. Op advies van genoemden heer en in afwachting van de nadere rap porten van het Rijksbureau, zullen de monumenten zoo spoedig mogelijk van doelmatige bekistingen voorzien worden, teneinde verdere beschadiging door vocht en vorst te voorkomen. (Hand.) UIT SLUIS. Door dc marechaussee te Sluis is gearresteerd en gevankelijk naar Middel burg overgebracht de Belg C. V. die ten 'nadeele van een mede logeergast in een logement aldaar een bedrag aau geld had gestolen. Ook te België moei hij zich aan der gelijke feiten hebben schuldig gemaakt. TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette behandeling der wijziging van de lariefwel, verdedigde de heer Snouck Henkemans opnieuw het amendement om garen met 5 pet. te be lasten en als compensatie vrijwel alle louw met 8 pet. De heer Boon diende een amendement in om louw niet te belasten. De minister ontraadde het laatste amendement, hij heeft geen bezwaar te gen het ongewijzigde amendement Snouck Henkemans. DE VLIEGTOCHT NAAR INDIË. Volgens een bij de Kou. Luchtvaart Mij ingekomen bericht is de F VII gis- terennammiddag uit Constantipopel te Angora aangekomen. Het vliegtuig zal Woensdag de reis naar Aleppo voort zetten. VR1JZ. DEM. BOND. De huishoudelijke vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond besloot, dat voor de Tweede Kamerviekiczingen in 1925 de kieskringen zullen worden ingedeeld in vier groepen, in elk waar van een gelijkluidende lijst zal worden ingediend, zoodat in hel geheel met vier 'verschillende lijsten zal worden uitge komen. op welke lijsten de eerste twaalf plaatsen zullen worden ingenomen door flezelfde candidatcn in dezelfde volgorde, aangewezen en vastgesteld door een re ferendum, waaraan alle leden dev partij deelnemen. De caudidaten van de ove rige plaatsen der lijst zullen wordeii 'aangewezen bij referendum onder de partijleden, wonende binnen de groep, waarvoor dc lijst zal gelden. DE RELLETJES TE EDE. In verband met de berichten volgens welke hel niet in de bedoeling van de hoogere militaire autoriteiten zou liggen den inhoud der rapporten inzake de relletjes te Ede bij de militaire herha lingsoefeningen te publiceeren, wordt van de meest bevoegde zijde aan het Ned. Corr. Bureau medegedeeld. a. dal het niet op den weg van de militaire autoriteiten ligt, tc beslissen of rapporten al dan niet zullen worden gepubliceerd b. dal inzake de Velletjes le Ede een volledig onderzoek plaats heeft en de rapporten dienaangaande bij den Minister van Oorlog inkomen. VRACHTAUTO VERBRAND. Gisterenavond omstreeks 10 uur is op den Hengeloschen straatweg te En schedé een vrachtauto beladen met bus sen e 11 vaten benzine, vaten petroleum en stukgoederen, lot nog toe onopge helderde wijze in brand geraakt. In een oogwenk stond de auto in lichtelaaie en leverde, een indrukwek kend schouwspel op. De brandweer uil Enschedé kou het vuur bedwingen Al hoewel telkens vaten met groot geweld uit elkaar sloegen en bussen benzine op verren afstand werden weggeslingerd be kwam niemand letsel. De brand moei ontslaan zijn terwijl de chauffeur bezig was de stilstaande auto aan te zetten. MAAS-OVERSTROOMINGEN. Te Roermond heeft Maandagnacht de Maas de liuker Roerkade, de Loos kade jeu de Havenplaats overstroomd Daar zijn de woningen slechts op planken bereikbaar. Dc huizen aan de Roermond- sche Wecrd zijn enkel per boot bereik baar, de kelders zijn ingeloopen. WISSELKOERSEN. De cijfers lusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 1 Nov. 3 uur. Londen 11.16% (11.4 61/1) Berlijn 0.60% (0.60>/8) Parijs 13.26 (13.25.) Brussel 12.17% (12.17%) Zwitserland 18.67% (18.66.) Wecnen 0.0035% (0.0035%.) Kopenhagen 13.85 (43.75.) Stockholm 67.35 (67.20.) Christiania 36.35 (36.25.) New York 2.52% (2.,52%.) schen kalizout van 40 en 20 pet. werd de levering van de hoeveelheid 5 20 pet gegund aan 0. Theunisse. CONSERVATIEVE VOLKSPARTIJ. BERLIJN, 4 Nov. V. D. De partijdag der Oostenrijksche monarchisten heeft er in toegestemd dal de partijnaam veran derd wordt in Conservatieve Volkspartij. DE ARRESTATIE VAN EEN IHTTSCIIE GENERAAL. BERLIJN, 4 Nov. V.tfL De le Torbach gearresteerden generaal von Nathusius is naar Rijssel overgebracht, waar liet krijgsgerecht hem veroordeeld heeft. De generaal zal waarschijnlijk opnieuw voor den krijgsraad komen. LEGER EN VLOOT. De 2e luitenant der genie jhr. E. C. Storm van 's-Gravesande is eervol ont heven van zijn detacheering bij de ge nie le V1 i ss i n g e n. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Vrijdag werd door de vcreeniging Landbouwbelang te St. A11 n a 1 a n d aanbesteed de levering franco op den wagen van 21.300 K.G. superphosphaat, 52.200 K.G. kalizout van 40 pc. ol' 104.40Ó K.G. dito van 20 pet. Ingeschreven was voor de superphos phaat door M. S. Cornelisse te Tliolen r 3.30; Theunisse le St. Annkland f310; W. Heijboer id. f3.09; Maatsch. tol ver koop van hulpmeststoffen te Dordrecht f 3.03, alles per 100 K.G., aan welke maat schappij de levering werd gegund Voor de 52 200 K.G. kalizout a 40 pel. werd ingeschreven per 100 K.G. door H. Kooiman le Dirksland, geheim M. S. Cornelisse te Tholen f5.40; Maatsch. lol verk van ITulpm le Dordrecht 1^5,22 En van 104.400 K.G. dito a 20 pet. door W Heijboer te St. Annaland, f 2.66; H. Kooiman te Dirksland f 2.60; M S. Cor nelisse te Tholen f2.55; Maatsch. lot verk. v. Hulpmestst. te Dordrecht f2 48; 0. Theunisse te St. Annaland f2.10. Wegens het groote prijsverschil lus- REDENAARS? CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPASTILLE. Bij Uw drogist. (Ing. Med.) VERSCHILLENDE BERICHTEN. De 25-jarige A. M. had vrouw en kind verlaten en dezen hadden hun in trek genomen bij de ouders der vrouw in Den Haag. Maandagavond kwam M. zijn vrouw en kind „opeischcn". De zus ter van zijn vrouw deed open, doch toen zij zag, dat M. er was, sloeg zij dc deur weer dicht. M. trok hierop een revolver en loste een schot op het meisje, dat niet levensgevaarlijk aan het hoofd werd ge wond. De 'kogel, die door hel raampje van de voordeur was gegaan, bleef slui ten in het kozijn van een deur in de gang. Hel meisje is naar het ziekenhuis vervoerd, doch nog dien zelfden avond naar huis teruggebracht. M. heeft de vlucht genomen. De heer J. de J. uil Den Haag is Maandagmiddag, loen hij op den Vliet - weg le Voorburg achteruit reed, met zijn auto iu de Vliet terecht gekomen. De wagen verdween geheel onder water. Een klein meisje was ooggetuige van het ongeluk en ging hulp halen. Een half uur later heeft een schipper hel lijk van den bestuurder op het droge ge bracht. Maandag heeft op hel Centraal Sla- lion te Amsterdam een ernstig ongeluk- plaats gehad. Bij aankomst van een trein uit Nijmegen sprong een juffrouw, voor dat de trein stilstond, op hel perron Zij viel en kwam tusschen hel perron en den nog in beweging zijnden trein te recht. Zij werd ernstig aan rug en ,beenen verwond naar het Binnengasthuis over gebracht. De barman tweedekker F.A.G.E.E., van de Sociélé générale des transports serieus heeft 15 K.M. ten noorden van Roosendaal, op weg van Parijs naar Am sterdam, een noodlanding moeten maken waarbij het toestel licht is beschadigd. Niemand heeft letsel gekregen. Goederen en post, die in het toestel waren, zijn mei den trein naar hun bestemming ver voerd. De 23-jarige machinist Sj. "v. E., machinist bij de zuivelfabriek Aurore te Meerkerk, is verdronken in den kaas- pekelbak. Boven den bak moet hij werk zaam geweest zijn aan de leiding van het electrisch licht. Hoogstwaarschijnlijk is de ongelukkige in aanraking gekomen met den eleclrischen stroom of heeft hij door een ander toeval het bewust zijn verloren vóór hij in den bak viel. anders was hij daarin niet verdronken. De pekel stond ongeveer 40 c.M. hoog. (Vad.) De politie le Groningen heeft de hand gelegd op een dievenbende, be slaande uit jongens van 7 lot 13 jaren, die sedert den zomer allerlei diefstallen hadden gepleegd op straal en in winkels. De juryrechtbank te Weiden, bij Neurenberg, heeft een 60-jarig daglooner twee maal ter dood veroordeeld, omdat hij in de laatste tien jaar zes zijner kin deren door opzettelijke voedselonthou- ding en onmenschelijke behandeling om het leven heeft gebracht. Op hel postkantoor le Slraseu in Mecklenburg drongen bandieten hel ge- houw binnen, overvielen den beheerder van hel kantoor, sloegen hem tegen der grond, zoodal hij bewusteloos raakte, bonden hem en roofden een bedrag aan postzegels en bet aanwezige kasgeld, waarvan hel bedrag onbekend is. De roovers ontkwamen. Bij een brand in een graansilo le Burlon-on-Trent Engeland; welke 60.000 pond schade veroorzaakt heeft, is tenge volge van een ontploffing in een der af- deelingen welke men door een flinke dosis water voor hel vuur trachtte te sparen, een muur ingestort. Vijf lieden werden dientengevolge gewond. Maandagochtend heeft een dertig a veertigtal welgewapende roovers in de buurt van Brest-Li to wsk een passagiers- trein beschoten en tot stistand gebracht. De passagiers werden totaal geplunderd. Een officier en een opzichter, die verzet boden, werden vermoord. INBRAAK MET MOORDAANSLAG Zondagnacht is ingebroken bij bet be jaarde echtpaar G. v. II. in de Vier hoeksstraat le Oss. Door gerucht werd dc oude man wakker en zag een der dieven bezig in cene kast. De dief zich ontdekt ziende vluchtte door het ojien- slaande raam. Van II. begaf zich naar buiten, doch werd door ecu der daders door een schot in den rug getroffen, zoo dat hij bewusteloos neerviel. De politie heeft de vermoedelijke daders reeds ge arresteerd. MOTORONGELUK. Zaterdagmiddag is de zoon van den directeur van den gemeentelijken genees kundigen diensl te Utrecht, dr. S. K. op den Biltschcn Straatweg nabij het buiten Beerschoten, met zijn motor, tegen een boom gereden. Een zoon van den rector van hel gymnasiumdie achterop zat, zoomede de bestuurder werden van de machine geslingerd en ernstig gewond* I11 de rijksklinieken is K., dé zoon van den rector, overleden. S. Iv. heeft een arm gebroken en inwendige kneuzingen gekregen. Hij wist zich niets meer van het ongeval te herinneren. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De Biltsche politie heeft de motorfiets in beslag genomen. De oorzaak van het ongeval is vermoe delijk «lat de bestuurder te hard geredjeiï heeft bij het maken van een bocht om- een defecten vrachtauto, die op den weg: stond. Een nader bericht meld De toestand van den student Scliuc- kink Kool («lie het motorrijwiel bestuur de, waarvan de duorijder, de heer Kan1 uil Utrecht, bij een botsing tegen ecn> boom hel leven liel) doet alle hoop- koesleren, dal hij van zijn verwondingen genezen zal, Een ernstige aï-mfracluur heeft gisterenochtend in de kliniekeai' operatief ingrijpen noodzakelijk gemaakt; «le inwendige kwelsuren zijn bij onder zoek niet zoo ernstig gebleken als zij zich aanvankelijk lieten aanzien. Hel nadere onderzoek door de politie van de Bilt ingesteld, heeft uitgewezen, op grond van verschillende getuigenver klaringen, dat hel treurige ongeluk ge weten moet worden aan het te snel rij-- dén van den motorbestuurder. (U. D.) VAN EEN DAMES-GEVECHT. Bij de politie in Den Ilaag afdeel iug: C) kwam zsaïeraagavonci nel bericht ln, dal,er in een perceel aan den Ivranen- bui'gweg, waar een aame alleen woont, een moordaanslag was gepleegd Een inspecteur Irof daar de bewoon ster met een wonde aan het hoofd in. zeer overspannen toestand aan De «lame verklaarde dal een mevr. X, wonende aan den Loosduinschen weg, die haar beschuldigde dat zij haar man „ophield' zou met '11 auto iu dc buurt van den Kranenburgweg zijn gekomen en zou vervolgens door een jongen een pakje hebben laten afgeven aan het bewuste perceel Terwijl zij het pakje' nakeek was mevr. X. haar achterop geloopen en schoot op korten afstand een revolver op haar al. lot tweemaal loe kcjste het wapen. De bedreigde dame is daarop gillend de kamer uilgeloopen, achter volgd door haar aanrandster, «lie haar volgens haar bewering nog een kogel achterna zond. Op de trap hoorde zij" nog eens een harde kual vlak bij haar hoofd. Gelukkig werd zij niet getroffen. De ver wonding aan het hooid had zij opge- loopen door dat zij zich bij de vlucht uit de kamer stootte. Een inspecteur van politie heeft even. later mevr. X., die was weggevlucht, op gespoord i u haar woning aan den Loos duinschen weg. Bij het onderzoek bleek dal mevr. X., in hel bezit was van een knalkurkenpistool en ltnalkurken Zij wil de alleen uil wraak de dame schrik op het lijf jagen, omdat deze haar man niet met rust liet. Mevr. X. was eerst in voorlotopige bewaring gesteld; zij is echter vrij gela ten, maar niet dan nadat beide dames van de zijde der justitie en politie ver maningen hadden gekregen. Op het knallen van liet pistool waren vele buurtgenoolen komen toeloopen. HET WEER IN OCTOBER. Het Meteor. Instituut, in De Bilt, heeft het voorloopig verslag gepubliceerd over hel weer in October 1.1.: Gemiddeld over de geheefe maand, wa ren de minimum temperaturen 2 graden Celcius. de maxima slechts een weinig boven normaal. Op 18. 24 en 25 Oct. kwam nachtvorst voor; den 24sten daal de te Groninen nok «1e luchttemperatuur even beneden het vriespunt. De hoeveelheid neerslag was onge veer gelijk aan «le normale. De Bilt had 99 uren met zonneschijn tegen J01 uren normaal. Influenza en griep kan men liet. beste bestrijden door het gebruik der Sanapirin-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct Bij apoth. en drogisten (Ing. Med.) BUITENLA&i NA DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Hedeh zal de vermoedelijk laatste zit ting van het kabinet-Mac Dotiald wor den gehouden Want de kabiuetscom- missie, die wel een beelje mosterd 11a den maaltijd onderzoek zal doen naar de echtheid van ZinowjeFs brief is nog niet met haar taak gereed. Het demissionair kabinet wil blijkbaar deze kwestie Iegelijk mei zich zelf de wereld uithelpen, en niet aan zijn opvolgers mo gelijk minder gunstige conclusies over laten Hel is zeker jammer voor liet bui- tenlandsch beleid van Mac Donald, dat danlc zij de conferentie van Londen en «1e Volkenbondszitting met 'l gesloten pacl geen slechle naam had, dal mei een der gelijk malle blunder moet worden ge ëindigd. Want ook al is dc brief wel authentiek, dan blijft nog altijd de on verantwoordelijke vergissing der te vroe ge publicatie. Omtrent de aftredende Labour-mi nisters wordt gemeld, dal verscheidene van hen weer zullen lerugkeeren op hun oude posten in het vakvereenigingswezen T)e aftredende minister van Koloniën,.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2