Maandag 3 November 1924 167 s .Jaarganp. No. 260. MIDDELBUR OUR ANT. BINNENLAND. vm OEM. BOND. De Zaterdag te Utrecht geopende alg. vergadering van den Vrijz. Dem\ Bond heeft den eersten dag behandelt liet rap port van de commissie, benoemd door het hoofdbestuur tot onderzoek van het vraagstuk der sociale verzekering. Er werd wel door verschillende sprekers over gesproken, maar een stemming had .er niet over plaats. Op dezelfde wijze werd behandeld het rapport vau de commissie over het vraagstuk der medezeggenschap in liet bedrijfsleven. In de avondvergadering hield de heer Marchanl een uitvoerige politieke rede, waariu hij achtereenvolgens besprak- de klachten over het parlement, die z. i. zich veeleer moeten richten op de prak tijk van het parlementaire stelsel; de versterking der democratie door de ver zwakking der soc. dom. dogmatiek; en de in ons land thans gevolgde meerder heidsvorming, die op den duur hel par lementarisme doodt. Lang stond hij stil bij het militaire vraagstuk en bij het protocol van den Volkenbond. Hij verdedigde de Partij le gen het verwijt dat zij niet steeds één lijn heeft gevolgd, en betoogde dat de leuze „nationale ontwapening" slechts naar den vorm nieuw is. De positie van een kleine mogendheid als Nederland in den Volkenbond met betrekking tot de tien besproken voor schriften is deze, dal omtrent zijn mili taire verplichtingen vooralsnog niets is bepaald. i. Niemand in Nederland, die van den .Volkenbond iets verwacht, zal er een .oogenMrk over denken om te bevor deren, dat Nederland in eeuig opzicht zich zal óntlrekken aan eenige verplich ting, die de Volkenbond aan zijn leden oplegt. Ook niet de vrijzinnig-democra ten. De vraag echter, die Uier aan de orde is, is een geheel andere. Het is deze moet Nederland voortgaan met door te werken 'aan het opleggen van zijn be- staaande, absoluut ondeugdelijke oorlogs- weermachl, met de doelstelling van een zelfstandige oorlogstaak? Deze vraag heeft spr. op 20 Februari 1919 onlken- ned beantwoord, en ontkent hij nu nog. ""Daarna kwam 'f voornaamste onder werp: de nieuwe ontwapeningsparagraaf. Het hoofdbestuur had zijn voorstel aan gevuld met een nieuw punt, luidende „Vervulling van de verplichtingen welke aan Nederland als lid van den Vol kenbond zijn of zullen worden opgelegd". Prof. Kraueburg verklaarde zich, na de rede van den heer Marchanl, met dit amendement te kunnen vereenigen. De heer Nijpels bestreed het voorstel. Maar hel voorstel werd, na een kleine redactiewijziging zonder hoofdelijke stem ming aangenomen door de stemgerechtig den. DO KT FIÏ EN ZIEKENFONDS. Naar het Vad. verneemt, is mei 1 Mei aan de doctoren van de Volharding in Den Haag het contract opgezegd. Een der bepalingen, waaraan de doctoren niet wenschen te voldoen, is, dat zij geen particuliere praclijk mogen hebben, ter wijl de Volharding niet langer wenscht te bestendigen de bepaling, dat bij geschil len tusschen haar en de doctoren een commissie, samengesteld door de Volhar ding en den Geneeskundigen Kring (afd. den Haag), uitspraak zal doen. ZANGERS CARLJSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogi9t. (Ing. Med.) Uit Stad en Provincie. kunnen levens kennis maken met het fraai gestueadoorde plafond in dit pand. Zaterdag herdacht de heer J. Broerse den dag waarop hij voor I2tyb jaar als concierge van hel Informatie- bureel van de vereeniging tot bevor dering van hel Vreemdelingenverkeer in dienst trad. Het bestuur der vereenigiug zorgde, dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij ging. Hedenmorgen had op de Algemeene Begraafplaats alhier de ter aarde be stelling plaats van den 8-jarigen Willem Mieras, die Donderdag op zoo'n droeve wijze om het leven kwam. Rond de geopende groeve waren al de kinderen van school K, met liet on derwijzend personeel geschaard, en vele buren en kennissen van de familie stonden daar ook den droeven stoet af te wachten. Toen het kistje aan den schoot dei- aarde was toevertrouwd zongen de leer lingen het eerste couplet van een toe passelijk lied. Hierna werden door twee onderwij zeressen 'n groote krans namens (le leer lingen en een bouquet namens die der der tweede klasse op het graf gelegd. Hel hoofd der school legde een bloem stuk neer namens het onderwijzend per soneel en twee buurvrouwen een krans namens de buurtbewoners. Nadat de kinderen het Iwecde cou plet van het lied hadden gezongen, dankte een familielid allen, in 't bijzon der onderwijzers, leerlingen en buren voor de laatste eer den kleine be wezen en verlieten allen diep onder den indruk den doodenakker. U11 Z u i d-B e v e 1 a n d. Zaterdag vierde Dr. H. van Zwaar den te 's II. Arendskerke zijn zil veren ambtsjubileum. Huis aan huis wapperde dc driekleur. Des moi'gcns werd hem door het fanfare-gezelschap „Excelsior" ecu muzikale hulde gebracht, waarbij hem bij monde van den voor zitter een herinnering aan dien dag aan geboden werd. Om 10 uur werd hem door den burgemeester in tegenwoordig heid van en namens alle raadsleden en den gemeente-secretaris, een schilderij aangeboden, terwijl hem een uur later door een comité bij monde van den bur gemeester, in een hartelijke toespraak namens zijn patiënten werd aangeboden een linnenkast en een cassette nxet tafel zilver. Bij dit geschenk was gevoegd een album, bevattende benevens een op dracht, de namen van 572 patiënten die hadden bijgedragen. Het album zag er keurig uit en was bewerkt door den heer K. van Es, ambtenaar ter secreta rie te Goes. Diep geroerd dankte de jubilaris voor deze geschenken. Behalve deze had de beminde dokter nog geschenken in ont vangst te nemen van de werkliedenver- een iging „Algemeen Belang", dc Chr. werkliedenvereeniging, de diaconie der Ned. Herv. gemeente, familie en parti culieren. Des middags "gaf „Excelsior" voor zijn woning een concert. Bij de receptie maken vele, ja bijna alle dorps- genooten gebruik van de gelegenheid om hun dokter geluk te wenschen. Ook velen van 's H. Hendrikskinderen en Baarsdorp maakten hun opwachting, terwijl van den Geneeskundigen Kring de doctoren Folmer, Wouda en Griep in den middag kwamen. De fgad van 's Heerenhoek, voor wel ke gemeente dr. van Iwaarden gemeenle- geneesheer was, tot er zich een dokter vestigde, kwam hem eveneens geluk wen schen. Tal van telegrammen en schriftelijke felicitaties kwamen binnen. De kamers waren versierd met talrijke bloemstuk ken. Door eenige jongelui, die dc woning van den dokter hadden versierd, waren een patfr volksspelen georganiseerd, die zeer lot genoegen van allen van sfcapel liepen. Jammer dat regen en ruw weer des avonds een lichtstoel niet tot zijn recht deden komen. Uit Middelburg. Zóoals uit een advertentie in dit nummer blijkt zullen morgen weder en kele slralen van de waterleiding zijn af gesloten, wij verwijzen belanghebbenden naar de advertentie. Zaterdag opende de heer J. C. Merk ih de Langeviele zijn van uit de Gortstraal verplaatsten winkel in linge rie, tricotage en manufacturen. De win kel, die vergroot is en keui'ig geschilderd biedt voldoende ruimte om de netjes ge schikte goederen tot hun recht te doen komen, terwijl de étalage de groote ver scheidenheid der artikelen aangeeft. De bezoekers van deze nieuwe zaak Uit Noord-Be vel and. De raad van Wisseakcrkc ver gaderde Vrijdag voltallig. De notulen, die den voorzitter aanleiding gaven tot en kele toelichtende mededeclingen, wei-den goedgekeurd. Het duiven-adre-s der Z. L. M. werd voor kexmisgeving aangenomen wegens ontstentenis van duiven. Enkele andere ingekomen slukken gaven stof tol opmerkingen. De behandeling van het in de vorige vergadering aangehouden adres van de N. V. Auto-omnibusdienst werd voortge zet en leidde na eenige gedachtenwisse- ling tusschen het lid den Boer en den voorzitter tot het met op één na alge meene stemmen genomen besluil, dc N V. te subsidieeren met f100 minder dan de helft van de Provinciale subsidie en tot een maximum van f337.50. Ingetrokken werd z. h. st. en na een ruime toelichting van den voorzitter, het in een vorige vergadering genomen be sluit lol verzekering der gemeenlegebou- wen bij de Ver. v. Ned. Gemeenten. Daarna stelden B. en \Y. voor over te gaan tot bel bouwen van een brandspuit- huisje te Geersdijk. Na toelichtingen van den voorzitter, die een teekening deed rondgaan en eenige opmerkingen van de leden De Begl en v. Nieuwenhuijzen be antwoordde, werd daartoe z. Ji. s. be sloten. Ingekomen was een adres der afdee- ling van volksonderwijs, verzoekende liet gebruik van een schoollokaal en dei- aanwezige Ieex-middelen voor liet houden van een vervolgcui'sus. Uit een daarbij gevoegde begrooting bleek, dat erheen tekort geraamd was van f 160, dat bestre- den zou kunneu wonion door een ge meentelijke subsidie f 0.50 per leerling. B. en W. gaven in overweging de sub sidie te bepalen op f 90. Het lid vDe liegt betoogde, daarin gesteund dooi- het lid Abraliamse, dat een schoolgeld van 30 cent per kind en per week voor de meeste ouders le drukkend zou zijn. Hij stelde voor, het uil een over te leggen exploitatie-rekening blijkende feitelijke kort te dekken door een subsidie van hoogstens f150 M. a. st. aangenomen- De gemeenteveldwachter de Bart had verzocht, dal de gemeente een door hem voor 13000 gekocht woonhuis met 50 roeden grond zou overnemen. B. en W. stelden voor f 150 's jaars vergoeding te geveu. Hel lid den Boer merkte op, dat de veldwachter v. d. Vreugde zelf de pacht van zijn tuin moest betalen en [stel de voor de vergoeding te bepalen op f125. Met 7 .tegen 4 stemmen vereenigde de raad zicli daarmee. Naar aanleiding van de vroeger door hel lid v. Nieuwenhuijzen uilgesproken wenschclijkhoitl het mogelijk le 'maken, dat ook buiten de diensturen der kanto ren de medicus per telefoon bereikbaar zou zijn, was een schrijven van den directeur te Goes ingekomen, dat bleek, niet aan de bedoeling le beantwoorden Op voorstel van den voorzitter nam hel lid v. Xieuwonhuïjze op zich, zijn bedoe ling nader aan den directeur uiteen 1c zetten. Op de toen volgende behandeling der hegrooting voor 1923 komen wij nader terug. Uit Schouwe n-D uiveland. Op initiatief van den lieer M. de Roo, circuleert in Re nes se een lijst mei het doel haudleekeuingen te verza melen, teneinde in een eerlang te hou den gemeenteraadsvergadering overtui gen^ le kunnen aanloonen, welke mee ning de ingezetenen zijn toegedaan, om trent hel al- of niet verplichtend stellen van aansluiting aan de waterleiding De •lijsti s h&ó ingericht, dal zoowel vóór- als tegenstanders der leiding met den aan kleve van dien. kunnen leekeuen. (Z. Nwsb.i) Ook de raad te Xoord we 11e be sloot met algemeene stemmen lot ver plichte aansluiting aan de Waterleiding. De raad der gemeente Noord- gouwe besloot Dinsdag met 5 tegen 2 stemmen tot verplichte aansluiting bij de Waterleiding-Mij. „Schouwen en Dui- veland. Uit Tholen. Zondagmorgen waren een groot aan tal ingezetenen van het lage gedeelte van Terne uz en onaangenaam verrast, toen bleek dat des nachts het water op de sl'raat was gekomen en in verschillen de huizen binnengedrongen, waardoor verschillende kelders vol liepen. Dë R. K kerk was alleen met behulp van ladders le bereiken. Naar het schijnt werkte de automatische klep op de uitmonding van hel riool in de buitenhaven niet en kon de klep van den duiker niet gesloten wor den, daar die Zaterdag werd gerepareerd1 en dat werk niet voltooid was. liet zee water stroomde daardoor bij wassend water in de rioleering en veroorzaakte de overslrooming. Op het laagste gedeel te stond er 75 c.M. water op straat Bij de eb vloeide liet water weg, doch de ge troffenen zullen van dit geval vermoede lijk nog nïtnder aangename ervaringen hebben. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. In de jachtterreinen -van de Am bachtsheerlijkheid O ud-i en Nieuw- Vossemeer schijnt het met de ha zenjacht niet b.ijzonder gunstig gesteld. Te Oud-Vosscmcer is liet terrein bij de nieuwe wel geheel uit elkaar gevallen en 'zijn verschillende jagers er op uit hun deel machtig te worden. Bijzonder jachl'loezicht is er niet meer. In Nieuw- Vossemeer zou het grootste deel uog aan eengesloten zijn en is afzonderlijk bezol digd personeel met d<J wildschut belast, maar toch worden er weinig hazen ge schoten. Door het toezicht wordt er toch ook niet gestroopt, zoodat het een raad sel blijft, waarom er geen wild voor komt. Er wordt aan toegevoegd, dat de 'jachtopzieners voorzien zijn van Jichlko- gels, die een terrein verlichten met een straal van 50 M., zoodat bij donkeren nacht ook wildstroopers niet veilig zijn en herkend kunnen worden, waar voor heen ontvluchten bi duister mogelijk was. KERKNIEUWS, Maandag 10 dezer wordt door de Vereeniging van Vrijz. Hervormden in haar kerkgebouw in dc St. Pieterstraat alhier een wijdingsavond gehouden, onder leiding van mej. Tony de Ridder uit Oosterbeek, die eene inleiding houdt over „De Brief van den Koning(Ta- gode.) Voor afwisseling zorgen het zang koor van Vrijz. Godsdienstigen, directrice mej. I. Guyot; de soliste mej. Jeanne Quist, zang, en de heeren A. Lohman en A. van Ós, vi,ool en orgel. Zondagmiddag hield .Ds. 11. J. Visser Ncd Herv. predikant te Rilland zijne afscheidsrede na een verblijf van ruim 12 jaar. De ringpredikauleu Ds Schmidt van ICapelle en Ds. Dekker vau Krahbendijke benevens Ds. Roos van Kruisland en Ds. v. d. Ylugl van de Yrederuslslichting wa ren tegenwoordig. Het kerkgebouw was overvol en ook van naburige gemeenten waren velen opgekomen. Nadat de scheidende leeraar zijne af scheidsrede, met als tekstwoord Ps. .116:6 liad beëindigd, sprak hij de ge meente toe, bracht dank aan allen voor het vele goede en de warme vriendschap daar ondervonden gedurende dien lijd Niet dan met weemoed in het nart kan hij dan ook van zijne gemeente scheiden waar Jiij zooveel vrienden heeft. Namens den kerkeraad werd hij door een der ouderlingen toegesproken en dank gebracht voor het vele goede door hem gedaan. Achtereenvolgens spraken genoemde leeraren in zeer gevoelvolle en waar- deerende woorden den scheidenden leeraar toe en werd hem toegezonden Ps. 121 1. Ds. J. Dekker, pred. bij de Geref. Kerk te Kollum, heeft na een diensttijd van ongeveer 10 jaar, zijn emeritaat aan gevraagd o Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Meppol komen voor, ds. K. II. Miskolle te ICortgene en ds. J. H. Dijckmeestcr te We! sum. Afscheid vau ds. J. H. Gunning J.Hzn l e Scro os kerke. Zondagmiddag nam ds. .1. II. Gunning .1 Hzn., die vroeger predikant was bij de Ned. Herv. Kerk te Utrecht, en na enkele jaren emeritus te zijn geweest, weder predikaut werd en toen te Se roo s- kerke 'Walcheren), afscheid van laatst genoemde gemeente- Dal hel heengaan van ds. Gunning van "Serooskerke en van Walcheren al gemeen betreurd wordt, blijkt wel uil de overvolle kerk bij dit afscheid. De scheidende leeraar heeft zich dan ook op verschillend gebied verdienstelijk ge maakt, o. a. door zijn Danle-voordrach- ten, zijn Bunyanavonden, zijn cursussen en bijbellezingen en heeft daarbij geloond Zeeland en de Zeeuwen le hebben lief gekregen. Ds. Gunning was de mau, die steeds, wars van alle partijdigheid, de eenheid van de kerk van Christus, on danks alle scheidingsmuren op den voor grond stelde. Steeds trachtte hij het Evangelie voor te stellen als de bron van blijdschap, ontwikkeling en troost. Voor zijn afscheidspreek had ds. Gun ning tol tekst gekozen Gen. 19 17—20 „Niet naar Zoar, maar naar dc bergen!" De groote liefde van den beminnaar van het landleven sprak al dadelijk uit de kvijze, waarop ds. Gunning over de sleden sprak, die ook in de Heilige Schrift vaak symbool zijn van geweld en har teloosheid. God wil den mensch naar de vrijheid der hooge bergen geleiden. Lot mogst uil de stad Sodom vluchten naar hel gebergte, maar die inspanning was hem te zwaar; hij vraagt in het kleine stadje Zoar te mogen blijven. Hoedt U voor de kleiue stad! De meeste duisteren wonen in zulk een klein, be nepen stadje. Er zijn besliste wereldlin- gen, er zijn besliste kinderen Gods. maar er zijn vooral ook vele Zoariclen, inwo ners van het kleine stadje, het stadje van hun vroomheid, van bun kerkje, van hun gewoonten en tegen dat gevaar heeft spr. zijn gemcentenaren al deze jaren geduvig gewaarschuwd. Dat conservatis me is dc grootste belemmering voor de verzekerdheid des heils. God geeft zich geheel, llij is een God van volkomen zaligheid, maar ach, wie verslaat dat in onze dagen? Wij leven niet meer in de verwachting van Jezus' wederkomst, wij leven met meer op de berghoogte des geloofs, maar in het kleine muffe Zoar. Daartegen is maar één geneesmiddel MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75» Lexeer-Tabletten 60 HooMpiin-T abletten 60« Btj Apotluen Drogist**^ (Ing. Med.) de prediking van den lmmauuel. den Clirislus, den verzoener der zonden. Als die Christus werd aangenomen en ge hoorzaamd, konden onze kerkelijke toe standen niet zijn zooals ze zijn. Dan was het met al dat gepeuter in het kleine, vrome Zoar gedaan; want dan zouden wij met elkander lijden en strijden voor de zaak van Gods Koninkrijk. Dan zou den onze „kleine" twisten plaats maken voor ruime, blijde aanvaarding van Gods werk. God helpt ons Zijn naam te ver heerlijken en onze naam ga dan maar ten gronde'. Soli deo Gloria' Nadat gezongen was Gez. 219 6, liet het koor der Chr. Zangvereeniging, waar voor ds. Gunning steeds zooveel liefde had betoond, zich hooren en zong drie coupletten van liet bekende lied „Ach blijf met Uw genade, Heer Jezus ons nabij Nu volgden de toespraken, waarin menig Hartelijk en pittig woord gezegd werd. Ds. Gunning erkende, dal hij eerst bij het scheiden van de markt de Zeeu wen had leeren kennen en gezien had, dat er onder hun kalme, bedaarde hou ding vaak een warm, gevoelvol hart woonde. Achtereenvolgens werden toegesproken de zangvereeniging, de burgemeester, de onderwijzers, de Geref. predikant, ds. Faber, de ringbroeders en collega's van elders, dc consulent, dc kerkvoogden en uotabelcn dc veelzijdige schildcr-orga- nist-onlv.-muziekdir.-koster Broerse. de velen uil den omtrek, o. a. de leden van de LuUi. Kerk, het Heilsleger en van de Evangelisatie van Middelburg, en len slotte de gemeente le Serooskerke. liet ontbrak niet aan hoogst ernstige, af en toe ook niet aan gemoedelijke of ondeu gende opmerkingen, die voor een goed verstaander volkomen duidelijk waren, en met een ernstige vermaning, toch bij Christus en Zijn heilig kruis te blijven, sloot de leeraar zijn hoogst ernstig en hartroerend getuigenis. Daarna speelde de organist eenige mi nuten een zeer schoon en stichtelijk or- gelsluk, waarna verschillende sprekers het woord voerden, alle getuigende van vereering voor den vcrlrekkcnden her der, wiens heengaan allen betreurden, Ten slotte sprak de consulent, ds. Os- sewaardc van Grijpskerke, den schei denden leeraar toe, waarna deze 111 dank gebed voorging. De slotzang was ge zang 9G. Onder het verlaten van het kerkge bouw door de menigte, speelde de orga nist het bekende lied van ds. Gunning: „Ga met Mij door hel leven." o Een beweerde li c k e e r i n g van Mr. P. J. Tr o els Ira. „De Residentiebode" bevatte Vrijdag avond het volgende bericht „Naar men ons mededeelt, zou dr De Geus. Ned. Herv. predikant Zondag j.l. in de Willemskerk alhier hebben mede gedeeld, dat mr. P. J. Troelstra, de be kende volksleider, dezer dagen lot bet belijdend Christendom was teruggekeerd. „De predikant maakte van deze bc- keering melding, omdat zooals hij zeide, de heer Tro'elstra vroeger hel Godsbe staan geloochend had en mi aan hem verklaard had, zonder God niet te kun nen leven." Naar dc juistheid van dit bericht heeft een redacteur der Msb. een onderzoek ingesteld Daarbij bleek al terstond dat de heer Troelstra nooit hel Godsbestaan geloochend heeft. Immers reeds vóór 'n twintigtal jaren schreef Troelstra in het Friesch hel bekende gedicht, dat in de Hollandsclie omzetting aanvangt met de woorden „Ik kan niet leveu zonder God." Ook later hoeft hij deze bekentenis in een openbare redevoering herhaald. Dal mr Troelstra dezer dagen lot het belijdend Christendom zou zijn teruggekeerd, eeti bekend partijgenoot van den sociaal-democralischen voorman verklaarde, dat hem dit zeer onwaar schijnlijk voorkwam. Ook heeft het blad zich gewend tot den predikant, die j 1. Zondag in de Wil lemskerk heeft gepreekt, nl. tot ds. De Groot (niet ds. De Geus, zooals de „Resi dentiebode' schrijft), die het bericht als geheel onjuist kwalificeerde. Ds. De Groot verklaarde hel woord bekcering niet te hebben gebruikt en dat mr. Troelslra hem de mededeeling van zijn terugkeer tot het belijdend Christen dom zou hebben gedaan, was ook geheel onwaar. Ds. De Groot zeide den heer Troelstra nooit te hebben gesproken en hem persoonlijk niet te kennen. In zijne preek van verleden Zondag had hij al leen het gedicht van Troelslra ,,[k kan niet leven zonder God" aangehaald en

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1