3 n BEURNNOTEERING VAN GISTEREN. AMSTERDAM, 30 Oct. (Slotkoers). 6 pCt Ne derland 1923 lOO'/s; 6 PCt Nederland 1922 100%; 5 pCt Nederland 1918 89V8; 41/ï pCt. Nederland 1917 84 één zestiende; 21/2 pCt. Nederl W. Schuld 523/8; 3 pCt. do. Oblig- 65%; 3 pCt. do. Cerlif. 65ys. Cert. Ned. Hand. Mij. 126; Aand Ned. Ind. Handelsb 133, Aand. Koloa. Bank 1771/2; Kon. Petrol Aand. 323-325 Gecons. Hoil. 157—1581/®; Cult. Mij. Vor stenlanden 163; Handelsv. Amsterdam 436— 138, Javasche Cultuur 376, Aand. DDeli Maatsch. 367%; Amsterd. Rubber 161—162%; Ned. Amerik. Vaart 83; Ned. Scheep vaartunie 127, Kon. Holl. Lloyd 6; Kon. Ned. Stoomb Mij 82; Aand. Paketv. 138. Gouda A. 16; Philips A. 360; Jurgcns A. 75—761/2. Anaconda 77 zeven zestiende; Steels 1091/8; Southern Railway 685/6Union Pacific 1421/8; Common Marine 10%; Prefered do. 38%Maxwell Gr. C. v. A. 4i/sMaxwell Land Cert. v. Inc. B. 11 vijftien zestiende. Prolongatie 4%. Russen Oh 1. 18S0 3 dertien zestien de; Consols 5. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen 11.47'/®; Parijs 13.30; Brussel 12.225; Dollar'Cable 2 533/«. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Oct Hoogste barometerstand 769.0 te Oor una. Laagste barometerstand 738.0 te Valdersund. -Verwachting van den avond van 31 Oct. tot den avond van 1 Nov Krachtige tot matige Zuidelijke lot Westelijke wijid, betrokken lot /.waarbe wolkt met tijdelijke opklaring, regen buien. Zeilde temperatuur. Thermometerstand alhier 's morgen 9 uur -52 gr.. 12 uur 53 gr., 3 uur 55 gr. Zaterdag Zondag baandag L)inod;v» Woensdag Oonderdfls 4 rijdog HOOG WATEk. VÜMlagec. Z o n n e t ij d. 1 Nov. n.m. 4 5. 6 7 4 4 55 5 55 6 20 7.45 9.20 10.32 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te yiissiugen.» Na het rooken verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende WYBERT TABLETTEN Groote doozen 65 Cts (Ingez. Med.) mei ingang van 1 Januari a s voor offi cieren en onderofficieren der Kon. Ned. Marine is vastgesteld een nieuw model pet van het z.g. Engelsche model, blauw voor builen de keerkringen en' wit voor binnen de keerkringen. Óp de klep dei- pelten voor de vlag- en hoofdofficieren wordl, inplaats van liet omboordsel van goud galon, een gouden borduursel van eikenloof aangebracht Een tweede wijziging is dal ingevoerd wordt een blauw met gouddraad door weven nestel, bestemd om te worden gedragen door den adjudant van den Minister van Marine en de leden van den persoonlijken staf van den Vlootvoogd in Nederlandsch-Indië en van den Comman dant der Marine te Willemsoord Verder zal komen te vervallen het blauw fluweel op de mouwen en de schouderbedekkingen van de uniformen der officieren van de Marine-stoom vaartdiensten. Tenslotte zijn nog eenige wijzigingen gebracht 1,11 de galons en distinctie van de vlagofficieren. D e K X. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is llr Ms. onderzeeboot K X gisteren van Alexan dria vertrokken. Leger in Nederl. I n d i Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ge- neraal-majoor kolonels bij het wapen der infanterie van het N. I leger .1 van der Weyden cn P. van Genderen Stort, en is aan gcneraal-majoor J. van der Weyden, voornoemd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil den militairen dienst. Luit.-kol. der inf. van hel O. I. leger, II. F. Aukes is op zijn aanvrage, met ingang van 2 Nov., wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld. BERICHTEN UIT DE OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. TWEEDE KAMER. (Vgrvolg). Aangenomen wordl met 46 —31 stemmen het amgendement-llermans om tegels en platen voor bedekking ook te belasten met 8 pCt, Verworpen wordt met 46—31 st. hel amendement-Gerritsen om automobielen en chassis met 8 pCt. inplaats van met 12 pet. te belasten. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 30 Oct. 3 uur. In het voorkomen van de beurs was vandaag niet veel verandering. De handel was over het algemeen van bescheiden af metingen, De stemming was weinig ge prononceerd. Van de Ned. Industrieelen. waren de Jurgenswaarden gevraagd. Voor de Mijnafdeeling ontwikkelde zich affaire in Redjang Lebon. Mijnexploraties liepen gedurende het beursverjoop eenige procenten omhoog. In de Oliewaarden Koninklijken wat beter. Deze wisten zich eenige pro centen booger te stellen. Rubberfondsen lager; bij zeer kalmen handel zwakker in 'de markt In Tabakken ging weinig om, doch deze konden zich handhaven Hollandsche booten en Holl. Lloyd wa ren eerder iets aangeboden. Suikerfondsen hadden een zeer be perkte markt. Prolongatie 48//. DE TERUGSLAG IN FRANKRIJK. LONDEN, 30 Oct. V. D. De Par ij scha correspondent van de Times meldt, dat de positie van Ilerriol door de neder» laag van de arbeidersregeering sterk ge schokt is. VAN DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN LONDEN, 30 Oct. 1 uur. De eerste Minister Mac Donald is herkozen. De kanselier van de schatkist Snowden is verslagen. I.ansbury is eveneens niet her kozen. De conservatieven hebben tot nu toe 75 zetels gewonnen en de liberalen 54 zetels verloren. LAATSTE BERICHTEN. GEMEENTERAAD VAN GOES. De openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, ging gisterenavond terslond na opening over in een zitting inet gesloten deuren, nadat de voorz. had medegedeeld, dal de heeren Labrijn cn Goedbloed met kennisgeving afwezig waren. Later is de heer Labrijn echter nog verschenen. Na heropening van de openbare zit ting vroeg de heer Eckhardt of aan de koienhandelaren daar ter stede gelegen heid wordt gegeven om steenkolen aan de gasfabriek te leveren. Hierop werd door den voorzitter der Gascommi.ssie, den heer Stieger, beves tigend geantwoord. Daarna sluiting. VIT WEMELDINGE. Donderdagmiddag liep de telegraaf- bool ..Eugenie", kapt Aarnoudse ,op de niet geheel openstaande postbrug le Wemeldinge, met hel gevolg, dat het schip aan den schoorsteenbrug en davids vrij ernstig beschadigd werd. De postbrug kreeg daardoor een diepe indeuking en eenige spanden werden ge broken. Dc assistent J. P. kreeg den sleutel legen het lichaam, waardoor hij zich on der geneeskundige behandeling heeft moeten stellen. PROTEST C. N. O. P Een vergadering van het bestuur van de C.N.O.P. Cenlr. Ned. Overh. Pers.) met de besturen van aangesloten organisaties heeft groote ontstemming uitgesproken over dc wijze waarop Stenhuis, voorz. vau het N. V. V., zich op het demonstra tief congres op 25 October heeft uitge laten Voorts werd ernstige critiek uitge oefend op liet verslag in ..Het Volk" van deze demonstratie, terwijl de vergadering verder als haar oordeel uitsprak dat het indienen der inlerpellatie-Gcrliard on tijdig was. Aan het bestuur werd opgedragen de belangen van bet ongehuwde personeel in hel "bijzonder te behartigen, terwijl levens de aandacht op scherpe wijze moet worden gevestigd op de wijze waar op de regeering langs den weg van de voorstellen der commissie-De Wilde, deii classificatie-aftrek vergroot. (In de 25 Oct. door C N. O. P. tesa- men mei liet A. C. O. P. gehouden dé monstratie tegen de nieuwe salarisre geling heefl Slenhuis o. a. betoogd, dat een staking tegen de plannen van Colijn volkomen gewettigd zou zijn, en dal het Carthago van het kapitalisme moet ver woest worden. Het overheidspersoneel moet zijn organisaties zoo inrichten, dat zij het stakingswapen kunnen hanteeren. Red,) DE WEERBAARHEEIDSLOTEN. De. Hooge Raad, arrest wijzende in de bekende zaak der Weerbaarheidslo- tcn verwierp hel cassatieberoep van Mr. F. A. van Hall, ingesteld tegen de be slissing van het Amsterdamsche Hof, waarbij hij was veroordeeld om aan de vereeniging Houders van Weerbaar- heidsloten" in zijn hoedanigheid van be heerder van het waarborgfonds hetwelk was bijeengebracht tot zekerheid der be taling van aflossingen en premiën "der loterijgeldleening van de vereeniging tot bevordering van 's Lands Weerbaarheid) rekening cn verantwoording af te leggen. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 31 Oct. 3 uur. De beurs had heden een vast voorkomen, hoewel de affaire daarmede nog geen uitbreiding had ondergaan. ■Voor een groot gedeelte concentreerde de belangstelling zich op oliewaarden, waarbij de Roenieensche soorten op den voorgrond traden. Geconsolideerdeu werden vrij druk ver handeld, en liepen gedurende den mid dag eenige procenten omhoog. Koninklijken werden eveneens hooger afgedaan. Op de mijnafdeeling vonden flinke om zetten plaats iji Redjang Labon, die sterk i,n herstel verkeerden. Algemeene exploitaties waren ge vraagd en avanceerden op nip uw eenige punten. Van de Ned. industrieelen golden Aan- deelen Holl. kunstzijde belangrijk hooger. Ned. Scheepsbouw Mij. trokken iets aan. Scheepvaartwaarden niets bijzon.ders. Rubbers beperkte markt, doch prijs houdend. Tabakken weinig veranderd. De belangstelling voor Suiker was niet groot, doch overigens prijshoudend. Prol. 4Va pet. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ WEESP. De Procureur-generaal van den Hoo- gen Raad concludeerde heden tol ver werping der cassatie beroepen inzake de procedure naar aanleiding van het be kende spoorweg ongeval bij Weesp op ,13 September 1918 ingesteld door den Staat en de II. S. M. legen de arresten van het Amsterdamsche hof waarbij beves tigd werden de vonnissen der Amster damsche rechtbank, strekkende tol toe wijzing der ingestelde acties tot scha devergoeding. l'itspraak 12 December.' WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 31 Oct. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 1147% (11.47%), Berlijn 0.60% (0.60%). Parijs 13.29 (13.30). Brussel 12.19 (12.221/2). Zwitserland 48.86% (48.85). Weenen 0.0035% (0.0037%). Kopenhagen 44.10 (43.90). Stockholm 67.65 (67.521/2-)- Christiania 36.90 (36.35). New-York 2.53% (2.53%). HET NIEUWE ENGELSOHE KABINET. LONDEN, 31 Oct. V. D. Naar verluidt zal een concervatief kabinet worden ge vormd met o.a. Baldwin ah premier Austin Chamberlain als minister van buiten! zaken. Sir Robert Ilorne als be heerder van de schatkist, en Winston Churchill als minister van Koloniën. HET PRESIDENTSCHAP DER VER. STATEN. NEW-YORK. 31 Oct. V. D. In politieke kringen acht inen het zeker, dat presi dent Coolidge 1 Nov. de meerderheid u stemmen zal verwerven. DE STRIJD IN CHINA. SHANGHAI, 31 Oct. De vroegere dic tator van Peking Woe Pei Foe heeft den Charisten generaal Feng, die Peking bij verrassing genomen heeft, een voorstel gedaan Indien Feng den dictator van Mantsjoerije, Tsjang Tso Lin, weet te overreden achter den groolen muur te rug te trekken, en alle partijen beslui ten lot den status quo vau voor den burgerkrijg terug le keeren, zal ook Woc Pei Foe zich daarbij neerleggen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Ten huize van A L. Y. te Veldhoven is een frauduleuze slachterij ontdekt. Eenige stukken bedorven vlecsch, welke een verpestenden stank verspreidden, werden in beslag genomen. Tegen V. is proces-verbaal opgemaakt. De politie heeft aangehouden en overgebracht naar liet hui,s van bewaring G. F expediteur in Den Haag, verdacht van liet gebruik maken vau valsche ge schriften. waarvoor hel rijk voor een be drag van ongeveer f1000 zou zijn bena deeld Mede in verband met deze zaak is te Nijmegen aangehouden B., assuradeur al daar, verdacht van valschheid in ge schrifte - De 20-jarige arbeider G Mein le Oudeschans, die Zondagavond door den 22-jarigen arbeider J. D. met een mes is gewond, is gistermorgen overleden. De dader is le Winschoten gevangen gezel. AFLOOP AANBFSTFJ)JNGEN. - Hedenmorgen werd door de Direc tie der Stoomtram Mij. Breskens Mal- deghem aanbesteed: hel maken van oen rijtuig- en locomotiefremise op het Em placement le Draaibrug, len behoeve van de lijn Breskens-Cadzand-Sluis. Ministe inschrijver was de lieer Th. J. WjeJeman te Hoofdplaat voor f 60.800. - Voor liet bouwen van een woon huis met schuur in de gemeente K1 o e- tinge voor rekening van de Diaconie der Ned.TIerv. Gem. te Yerseke was van 7 inschrijvers het laagst ingeschre ven door J. M. J. Schrijver en Zn. te Goes voor f 4243 wien hel werk gegund werd. Roomboier is Él meer In Malen. Van ROOMBOTER niet te onder scheiden en de hellt goedkooper is DE GRUIJTER's HOOGFIJNE MELANGE Per pond slechts 85 cent Plantenboter slechls 60 ct. p. pond. - Alléén in De Gruijter's winkels - tlng. Med.) 1 1 T N LAND. DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Overwinning van de Conservatieven. De verkiezingen in Engeland hebben een geweldige overwinning van de con servatieven als succes gehad. Op een 20 tal uitslagen na, die nog binnen moeten komen, was de stand Conservatieven 393; Arbeiderspartij 1-19; Liberalen 10; Onafhankelijken 4; Cooperators 5, Con- stitutioneele partij 3 ten, 1 communist. De volstrekte meerderheid der conscrva- teiven, waarvoor 308 stemmen noodig waren staat dus zoo vast als een muur! We zullen maar dadelijk cijfers Ier vergelijking geven. De stand bij de jongste ontbinding was. Conservatieven 258; Labour 193, Liberalen 158 onafhankelijken 5; en 1 vacante zetel. De stand der partijen bij dc ontbinding in 1923 was: Conservatieven 346, La bours 141; Liberalen 67; onafh. Li beralen 50 en onafhankelijken 8 Ook toen Baldwin de beslissing over de protecliekweslie van de kiezers vroeg, hadden de conservatieven de volstrekte meerderheid. Het oogenblik bleek loen voor de conservatieven slechts gekozen, liberalen en labours trokken voor vrij handel er als verkiezingsboer op uil; men had te beslissen voor protectie, of voor vrijhandel, en wist daardoor precies op wie men stemmen moest. Behalve dan, dat bij de verkiezingen in 1923 de la bours door de driehoekverkiezingeu nog al eens zeiels wonnen, doordal dc candi- daat meer aantal stemmen kreeg dan die der Conservatieven of liberalen. In En geland gelden bij de verkiezingen een voudig- de meeste stemmen. Dat hier door bij driehoekverkiezingen vaak "s, scheel' beeld werd gegeven van de volks vertegenwoordiging, hebben wij reeds aangetoond. En nut Nu er eigenlijk geen enkel con creet verkiezingsmotto was, nu de regee ring ten val was gebracht doordat de oppositie meer zocht achter de rehabili tatie van den journalist Campbell, nu hebben de verkiezingen een verrassing gebracht alle voorspellingen len spijt Een winst voor de conservatieven van ongeveer 140 stemmen; een verlies voor de labour van ongeveer 40 st., en een verlies voor de liberalen van bijna 120 stemmen. Een partij van groote kopstuk ken; zij telt in het Lagerhuis van 615 leden eigenlijk niet meer mee. Zij, de liberalen, zijn gevallen in den strijd, pro- of anti-labour. Daar ging 't om. Dit was het gevolg van het gemis eener verkie zingsleuze als in 1923. Dat zeggen zij zelf en dal kan niet anders dan worden toe gegeven. Deze stemming is geen uiting .eweesl van anti-liberalisme, maar van anti-labo urisme. Het is meer dan waarschijnlijk, <lat bij districtsverkiezingen er talrijke kie zers, die onder gewone omstandigheden liberaal zouden hebben gestemd, dit keer conservatief stemden, om de kans te vermijden, dat de arbeiderspartij zou overwinnen. En de liberalen zelf hebben er schuld aan. in zooverre, dat hun poli tiek, naar veler opvatting, toch te compro misachtig met dn labour is geweest. Het Is het lot van de partij, die op de wip zitzij krijgt booze gezichten dan eens van rechts, dan weer van links. Toen in 1923 de regeering gevormd moest worden, wilde de conservatieven niet, want zij waren den strijd begonnen over de protectie, en haddenN 'l daarin afge legd dc 1 abours hebben loen tenslotte de regeering op zich genomen, met wel willende steun van de liberalen. Maar met de opkomende reactionnaire slvooming werd al spoedig voorspeld.dat deze liberale toegevendheid voor labour de partij nog eens duur te staan zou ko men. De voorspelling is bewaarheid. Dc overgroote meerderheid der kiezers wil een conservatieve, d.w.z. een door-en door Engelsche regeering, die bovenal de Engelsche belangen zal behartigen, en deze niet ondergeschikt maakt aan alle mogelijke internationale en interna tionalistische kwesties. Wie socialistisch voelt, stemde Woensdag labourwie anti socialistisch voelt, conservatief E11 de groep principieele liberalen heeft slecht» een kleine vertegenwoordiging in liet parlement weten te krijgen. Zij is de eenige partij eigenlijk geweest op wie gestemd is uit partij-overtuing alléén. Een dergelijke partij beeft zeker in een' volksvertegenwoordiging baar waarde, als zij bestaal uit bekwame mannen. Zij kan dan den vinger op de wondeplek leg gen. Dil is thans ook met de liberalen in hel Lagerhuis het geval, nu zij hun in vloed op de komende stemmingen heb ben verloren Zij hebben nog altijd iiuu kopstukken, hun mannen, naar wiens woord graag geluisterd wordt en aan wiens opinie waarde wordt gehecht. Nog steeds zullen op dc liberale ban ken in het Lagerhuis zitten een Lloyd George en een sir Alfred Mond, maar ook velen niet meer. Onder hen is de oud£ heer -Asquith, die zooveel sympathie heeft verworven, dat hij per slot on danks zijn hoogen leeftijd, cii zijn ar beidzaam leven teruggekomen is ian zijn oorspronkelijk voornemen, en in de po litiek blijft, en zich niet uit de candida- tuur terugtrekt. Hel zal thans aan Llojd George's per soonlijke eigenschappen, en niet aan cfe numerieke macht zijner partij zijn, zijn invloed in de volksvertegenwoordiging te laten gelden; en op hem dan ook is al ler hoop in de partij gevestigd. E11 nu welke mannen zal de komende conservatieve regeering onder haar leden tellen, en wat zullen haar planynen zijn? Men denkt in de eerste plaats aan Baldwin, Bonar Law s opvolger. De ge moedelijke man, met zijn l'legmatischen glimlach en zijn pijp, was als particulier misschien populair, als premier voldeed bij eigenlijk niet. De naam Chamberlain wordt al ge noemd als minister van buitenlandsche zaken. Sir Robert Ilorne als minister van financiën. Maar heden eerst komt het kabinet bijeen in verband met den uitslag der verkiezingen. Dan zal na tuurlijk de vraag behandeld worden van* een onmiddellijk aftreden of een neder laag iu hel parlement uitlokken. Dit laatste heeft, gezien den uitslag, alleen een formeeie beteekenis. I-Iet Ijjkt ons een weinig aanlokkelijke manoeuvre voor Mac Donald. Voor de nieuwe conservatieve regee- ring rijzen al dadelijk twee vragen le wat zijn haar plannen mei het Russiscljef. probleem Het lijkt eenvoudig: een conservatieve regeering haalt zonder meer door een de gelijk door een labourregeering gefabri ceerd verdrag, kalm een streep. Maar daarmee is dc zaak uiet uit. Rusland wilde al in hel tractaat met Mac Donald niet verder gaan. dan zoo; de Sovjetregeering zal zeker niet bereid zijn nog meer concessies te doen aan een. conservatief bewind. Iniusschen heeft Zinowjef aangetoond, dat hij de bewuste brief onmogelijk kan geschreven hebben.) Maar daartegenover slaat de erkenning door Frankrijk. Engeland moet dus in elk geval van hel Russische vraagstuk een probleem maken. Een tweede moeilijkheid is de pro tecliekweslie. De conservatieven zijn thans sterk genoeg die door te zetten. Maar de vorige keer gal' Baldwin deze kwestie in handen der kiezers; en heb ben die zich daar thans wel over uit gesproken, ol' aan andere dingen gedacht dan tariefwetlen1 Ten slotte nog iets over den uitslag zelve. Alle kabinetsministers zijn herkozen. Ook Snowden, van wien eerst was ge zegd, dat hij verslagen was. Bekende liberalen afs 'Macnamara* Masterman e. a., zijn verslagen. Bekende conservatieven zijn alle herkozen. De vrouwelijke candidaten zijn er slecht afgekomen. In h et vorig parle ment hadden er 8 zitting. 3 voor labour, 3 conservatieven en 2 liberalen. Behalve deze waren er thans 41 anderen gecan- dideerd. 5 der zitting hebbende vrouwen zijn geslagen, le weten niej. Bondfield, Suzan Lawrence en mej. Jewson (La bour) en de liberale mevr. Wintringham en lady Terrington. Lady Astor, de her togin van Atholl en mevr. Philipson, alle 3 couservatief, zijn herkozen. Bovendien is juffr. Wilkinson gekozen, die tol de arbeidsparlij behoort. Een van de bekende figuren in den verkiezingsstrijd is Winston Churchill geweest, de yroegere liberale minister, die thans ais constitutionalist in Epping caudidaat was en de officieele steun genoot van de conservatieven. Churchill is een der krachtigste tegenstanders van het socialisme. Sedert zijn nederlaag bij de algemeene verkiezingen vau 2 jaar geleden was het hem niet gelukt een ze tel in hel Lagerhuis te krijgen, doch thans heeft hij een groote overwinning behaald door zoowel den liberaal als den labourcandidaat met een flink cijfer ach ter zich te laten. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Frankrijk. Ilerriol en de. Zwitserschc gezant te Parijs hebben gisteren een arbitrage compromis iu zake de vrije zone in Bo- ven-Savoye onderteekend. Er zijn brieven uitgewisseld, waarin verklaard wordt, ,dat de. Fransche en de Zwitsersche regeeriug het beginsel aan vaard hebben van een verzoeningsver drag op den grondslag van verplichte arbitrage Uit Engeland, liet S.S. ..Olyinpia' waarmee de Prins van Wales uit Amerika terugkeert, wordt heden te ongeveer half twee te Southampton verwacht. Uit Noorwegen. Aan de gezanten van Noorwegen in het buitenland is opdracht gegeveu, er de aandacht op te vestigen, dat in ge volge de wel van 11 Juli 1924 de hoofd stad van Noorwegen met ingang van 1 Jan. 1925 Olse zal heeten en dat de naam Christiania met 31 December offi cieel vervalt.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2