ASPIRI No. 2S6. Woensdag'29 October 1924 167' .Jaarganp. HIDDELBUR6SCHE COURANT. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag. De heer van Kol gaat heen. Gisteren is in de Kamer bericht ingekomen dat hij bedankt, levens met een hartelijke dankbetuiging aan zijn medeleden en den voorzitter voor den aangenamen omgang. Een merkwaardige figuur verdwijnt daarmede uit onze Stateu-Generaal, iemand tegen wiens optreden herhaalde lijk het bezwaar van overdrijving is opperd, maar die in ieder geval een sterke persoonlijkheid was, wiens actie verschillende vergelen onderwerpen van belang onder de aandacht bracht. De voorzitter heeft in een woord van waardeering hem gekarakteriseerd als een man<*vpn groot initiatief, bijzon dere werkkracht en buitengewonen ijver, vooral wanneer Indische aangelegenhe den aan de orde kwamen. Dan stond hij steeds op de bres. Wanneer men ken nis neemt van ?ijn redevoeringen en nagaat hoe hij ook vaak door afzonder lijke nola's van zijn belangstelling deed blijken, dan zal ieder erkennen, dat ziju ontslagneming betreurd zal worden. Ik ben er dan ook van overtuigd, aldus de voorzitter, dat de heer Van Kol om zijn vriendelijke goedmoedigheid, hier noode zal worden gemist en dat gij allen hem een gelukkigen levensavond zult loewen- schen. (Applaus). De Kamer ging daarna in de afdeelin- gên om hedenmiddag in openbare zitting verschillende wetsontwerpen in behan deling le nemen. Tweede Kamer. Ziltiug van Dinsdag. Een vermakelijke vergissiing van den voorzitter heeft gister heel duidelijk aan-1 getoond, hoe het met de behandeling van de Tariefwet toegaat. Er hadden al verscheidene tijdrooven- de stemmingen over amendementen van links plaats gehad, alle met den uitslag dat het voorstel rechts tegen links ver worpen werd. Op aandrang van den heer Dresselhuijs ging toen de voorzitter over tot het stemmen bij zitten en opstaan. Maar toen er daarna weer een amen- ment vau links in stemming kwam, zei de voorzitter: „Mag ik aan de rechterzijde ver zoeken op te Luid gelach maakte hem altent op zijn vergissing. „Mag ik aan de leden die tegen zijn, verzoeken op le staan", zoo verbeterde hij zich. En toen stond de rechterzijde op, en bleef de linkerzijde zitten. Zoo ging hel bij alle amendementen. 'Alleen mevr. BakkerNort kreeg de in- stemmnig van den Minsiter om 8 pet. voor matten ei\ kleerkloppers e. d. te ver lagen tot 5 pet. Maai' voor bouillon blokjes mislukte haar poging. Eén post werd aangehouden, u.l. die van garen, band, koord, touw e. <1. Daar op waren amendementen van de heeren Boon, .Vliegen en Snooeck Henkemans. Maar dat leidde tot zulke ingewikkelde bepalingen, d at de Minister dat nog eens kalm wilde bekijken. .Vandaag voortzetting. tegenover de persoueu, die als lid der R.-K. Staatspartij in die partij een actie tegen die partij trachten te ontwik kelen." Op een vraag naar hetgeen bedoeld wordt met „democratische politiek heeft hel bestuur van „St. Michaël" ge antwoord, dat het onder democratische politiek en democratische gedachte ver staat, „,het geheel van maatregelen tot omhoogheffing van het geestelijk ent stof felijk peil van de lagere volksklassen, ien bate van het geheele volk in al zijn ge ledingen." „De Club", zoo werd daaraan toegevoegd, „is eenerzijds vau meenuig dat de geheele R. K. Staatspartij van die politiek doordrongen kan en moet zijn, anderzijds, dat er in de R. Kf Staatspartij zeer veel aan de practische en krachtige beoefening van die politiek ontbreekt.'^ Er is Zaterdag reeds dadelijk in ver schillende kath. bladen tegen deze be weging gewaarschuwd door prof. Steger, eu verscheiden redacties sloten zich daarbij aan. Dat de nieuwe vereenigiug voor haar leden het lidmaatschap van de R. K< kiesvereeniging eischt, wordt door „Ons Noorden" als een advokatenstreek be titeld. Of werkelijk de eenheid van de R. K. Partij bedreigd wordl? Reeds tweemaal is een dergelijke af scheidingspoging mislukt door dc in menging van het episcopaat, u.l. toen bij de vorige verkiezingen de vereeniging van de rechtsche elementen onder den heer Swane optrad; en later de fascis tische beroering van den heer Verviers. Door verschillende katholieke bladen wordt de toestand nu echter ernstiger geacht, o.a. omdat de bodem voor deze democratische actie beter is voorbereid, en omdat er groole ontevredenheid moet heerselien, niet het minst bij de amb tenaren. BINNENLAND. PRIJSVRAAG ZUIDERZEEWERKEN. Het Hoofdbestuur van de Ned. Ye»* van Ingenieurs heeft lot de regeeriug een adres gericht, instemming betuigend inet het adres van de heeren Sanders c. s., waarin Wordt aangedrongen op een prijsvraag voor de uilvoering van dc Zuiderzeewerken, meer in overeenstem* miug met de tegenwoordige, technische denkbeelden. HET COMITÉ VAN ZES. Hel Comité van Zes, heeft heden bij de Tweede Kamer een breed gemotiveerd adres ingediend, waarin met grooten aaudrang wordt verzocht le "Willen be vorderen, dat; lo. het Georganiseerd Overleg gron dig wordt herzien en maatregelen geno men worden waardoor moeilijkheden, als zich in den loop van dit jaar hebben voorgedaan, zooveel mogelijk worden voorkomen; 2e. een gedetailleerde ambtenaren-en salarisstatistiek worde samengesteld; 3e een serieus onderzoek worde ge daan naar de salarisposilie van het Rijks personeel mede in verband met het ver loop der index-cijfers ten aanzien waar van naai* hel oordeel van adres sant de regeering van een verkeer de premisse blijft uitgaan, waardoorgroo- te verwarring is ontstaan en ernstige misstanden zijn gewekt. DE DEMOCRATISCHE ACTIE IN DE R. K. STAATSPARTIJ. Welk een beroering de oprichting on der leiding van prof. Veraart vau een R, Kath. Dem. Bond „St. Michael" heeft ver wekt, blijkt wel uit de meedeeling in de katholieke bladen dat het besluit van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland dooi den Bondsvoorzitter is samengeroepen ter vergadering op Vrijdag 7 November a.s. te Utrecht, „ter bespreking der hou ding door h et Bondsbestuur in te nemen VOOR PA VAN DER STEUR. Pa van der Steur te Magelang waagt geld. Hier le lande weel misschien niet iedereen wie dat is. Maar iedere In dischman zal weten te vertellen dal hij de hóóg gewaardeerde directeur is van het Opvoedingsgesticht „Oranje Nassau" te Magelang, dal reeds duizenden half bloeds die anders in den Kampong zou den zijn ondergegaan, tol bruikbare leden der Indische maatschappij maakte. De toeloop is zoo groot, dat de inrich ting le klein werd. Toen „Pa" van der Steur in 1903 in ons land een f20,000 bijeenzamelde voor nieuwe gebouwen, had h'j 350 kindereu, weezen, halfwee- zen, veriatenen en hulpbehoevenden daar onder zijn leiding. Nu heeft hij 7501 In ons land wordt hij in zijn verzoek om steun geholpen door een comité, waarvan de correspondent N. J, Dormaar te Middelburg in een advertentie in dit nummer zich aanbeveelt voor toezen ding van giften. Uit Stad en Provincis. Uit Middelburg. Zaterdagmiddag vergaderde onder leiding van Mr. de Veer de Centrale Anli- rev. Kiesvereen. in het kiesdistrict M i d- d e 1 b u r g. Herkozen wei-den als afgevaardigden naar hel Prov. ComRé de heeren. Mr. P. Dieleman, Mr. A. A. de Veer en L. J. van Voorthuijsen. Als afgevaardigde naar het Centrale Convent werd benoemd de heer A. D. Lit'tooij en als plaatsvervanger de heer J. W. van T Hoff. Voor de De- putalenvergadering werd aangewezen de heer L. J. van Voorthuijsen, als plaats vervanger Mr. P, Dieleman. De voorzitter doet de verblijdende mc- dedeeling, dat Minister Colijn heeft toe gezegd voor onze Centrale in openbare vergadering te Middelburg een spreek beurt te willen vervullen. De heer 5. W. van 't Hoff deed mede- deelingen omtrent de te 's Gravenliagc gehouden conferentie van het C. C. (Stand.) In verband met de klachten over het lang openslaan van de Spijkerbrug alhier, heeft het Bestuur van Han delsbelang aan de betrokken autoriteiten gevraagd een lichtsignaal aan de brug aan le brengen, daar de schippers nu fs avonds op een afstand niet kunnen zien of de brug open is. Het is aan het Bestuur gebleken, dat vau Gemeentewerken wordt onderzocht, hoe aau deze klachten kan worden te gemoet gekomen. Uit Vlissingen. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur is o.a. voor lezing gedaan vau het volgende Kon. Besluit Naar aanleiding van een ingesteld be roep door B. en van Vlissingen is door dc Kroon vernietigd een besluit van Ged. Stalen van Zeeland, waarbij de weg van Middelburg over Wesl-Souburg naar Vlissingen - gesloten wordl ver klaard voor motorrijtuigen, ledig zwaar der dan 500 KG., behalve personen- motorrijtuigen met ten hoogste 6 zit plaatsen, welke geslotenverklaring was geschied in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer op de wegen, alsmede in liet belaug van de instandhouding en de bruikbaarheid der wegen. Van dit besluil zijii B. en AV. in beroep gekomen, aanvoerende, dat door de slui ting de belangen der gemeente ernstig worden geschaad en dat de moeilijkhe den, welke tengevolge van hel steeds toenemende verkeer dreigen te ontstaan, slechts kunnen worden overwonnen door verbetering en verbx-eeding van den weg, hetgeen alleszins mogelijk is. Thans heelt de Kroon overwogen, dat niet gebleken is, dal in dit geval de in standhouding en de bruikbaarheid van den weg de toepassing van art. 1 dei- motor- en rijwielwet noodzakelijk maakt, voorts, dat uit nader ingewonnen ambtsberichten van Ged, Staten geble ken is, dat het motief voor de sluiting al leen was om het mogelijk te maken, om met toepassiug van art. 13, 2e lid dei- Wet hel vervoer met lichte autobussen aan een regeling te kuuneu onderwerpen bel belaug van hen, die zich mei die autobussen doen vervoeren. Op grond hiervan is daarom het be streden besluit vernietigd. In de lieden gehouden vergadering van hel Centraal Stembui-eau voor de vei-kieziug van leden van den gemeente raad van Vlissingen werd in de va- calui-e-Hensel, gekozen verklaard de heer dr. J. Hoogkamer. Uit Walcheren. Voor de vacante betrekking van veldwachter der gemeente Biggekcr- ke heb be li zich <50 sollicitanten aange meld. Dinsdagmiddag vergaderde de raad der gemeente Zoutelande; de heer Maljaars was met kennisgeving afwezig. Naar aanleiding van het schrijven van het bestuur der Z. L. M. omtrcul uit vliegende lamme duiven, merkt de voor zitter op, dat de schade in deze gemeente niet zoo groot is om dit direct in dc ver ordening op le nemen, doch B. en W. stellen voor dit in gedachte tc houden. De heer de Visser kan wel mei het voorstel van B. en W. inedegaan, doch hij zou liet goed vinden dat er iets was waardoor de burgemeester liet uitvliegen kon beletten, daar spr. dezen zomer zelf veel last van duiven heeft gehad. De burgemeester zegt dat dit voor hem op liet oogenblik een onuitvoerbare taak zou ziju; het is niet de bedoeling om er 'in liet geheel niets aan le doen. maar liet ligt in zijn bedoeling om in bet vervolg de verordening op spromigc punten te wijzigen, en dan kan dit samen gaan Ingekomen was een verzoek van het bestuur van de School met den Bijbel, voor een cursus van vervolgonderwijs, een subsidie le Verleenen van f150. B. en W. stellen voor dit verzoek in tc willigen als cr minstens 10 deelnemers zjjn en dan het schoolgeld le bepalen op f 1.25 per leerling en per maand De heer de Visser doet dc vraag of het bedrag voldoende is, le dekken dooi de leerlingen. Dc voorzitter geeft le ken nen dat dit op liet oogenblik niet |can worden uitgemaakt, maar dat B. en W ran meening zijn dat dit een prikkel moet zijn om leerlingen le trekken De heer de Visser doet een voorstel om f 80 subsidie te verleenen met f8 per leerling. Hierover staken de stem men. Vóór dc heeren Stroo, Adriaansc en de voorsteller, legen de heeren Kop- pejan, de Witte en Jansen, zoodat liet voorstel wordt aangehouden lot een vol gende vergadering. B. en W. vragen en krijgen machtiging om het overschot van den steen op den Boude wijnskerkschenweg successievelijk le verkoopen. Ook brengt de voorzitter nog in, het midden dal een conferentie is gehouden met Ged. Staten betreffende de verorde ning der vleeschkeuring in hel distriet Vlissingen, waarbij hij de bezwaren van den raad toelichtte, met het gewenschte gevolg dat de gemeente Vlissingen een nieuw oiitwerp-verordeuiug moei voor stellen, die dan in de raden der ressor- teerendc gemeenten kan worden behan deld. Bij de rondvraag wijst de heer de Witte op een vuilnisput die overvol is. De "Cöorziller zegl lediging loc. o Uit Th o 1 e n. Eenigen lijd geleden werd door de ingelanden van liet waterschap de vrije polders ouder T Ji o 1 e u besloten om de bemaling iu plaats van mei stoom, met een motor te doen plaats vinden, omdat de stoomketel die reeds is ge sprongen, te gevaarlijk werd. De be maling zal geschieden door eeu Brons ruwoliemotor. Vorige week is meu be gonnen de stoommaachine te verwijderen en Maandag arriveerde de motor, juist bijtijds, want door den sterken regenval der laatste dagen wordt het boezemwater tamelijk hoog. Maandag 27 de/er kwam de ge meenteraad van Tholen weder bijeen. Afwezig de heeren Wagemaker, Ridder hof en Itlompe met kennisgeving. Voorzitter burgemeester Mr. Van der Hoeven. Een ingekomen stuk werd voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen was een missive van Ged. Staten in verband met een brief van den hoofdingenieur van den Prov. Wa terstaat inzake de overbrugging vau de Eendracht. De hoofdingenieur spreekt in ziju brief van een verkeerd geacht worden den toegangsweg, want hierdoor wordt geen voldoende rekening gehouden mei de belangen van het doorgaande ver keer; de bouw deugt heelemaal niet, want de bovenbouw is alleen geschikt voor rij- cn voetgangersverkeer. Ook te gen dc hoogere tarieven wordl bezwaar gemaakt, de overlochtsprijs is door den raad voorgesteld op 10 cenl. Ihans 7y» cent. De voorzillcr ging in hel kort de ge schiedenis van dc brugkweslie nog eens na. Eerst zou een bvug worden gebouwd met subsidie van Rijk en Provincie. Hiervoor verkreeg de gemeente uit de Prov. kas Vi tot oen' maximum van f 181.902, terwijl de Minister bereid was eveneens een zoodanig bedrag le volee- ren. De financieele toestand van 's lands (middelen w-as oorzaak, dat dit aanbod moest vêrvajlen. Burgemeester Diepenhorst is met den ^bouwkundigen ingenieur bij den Minister au Waterstaat op audiëntie geweest, waarvan hel gevolg was het ontwerpen van een eenvoudiger, plan. waarbij fi- nancieelen steun van Rijk en Provincie kan worden ontbeerd. Nu komt de hoofd ingenieur met verschillende bezwaren. De lieer Moelker toonde zich zeer ^verbaasd over dit schrijven. Temeer, om dat de gemeente alléén alle risico op zich neemt. Nu bestrijdt de hoofdin genieur ons plan, doch wil levens de brug meer Noordelijk leggen. Dit is on aannemelijk, omdat dan alle verkeer om Tholen heen zou gaan. Dat men bezwaar maakt tegen het stellen van hel tarief op 10 cent, vindt spr. zeer vreemd; immers er zijn tal -van veren, waar de overtocht ook nog betaling eischt voor een rijwiel, zoodat dit hetzelfde effect zou hebben. Waar de gemeente voor het bouwen van een brug f 135.000 moet leenen en een groot risico op zich neemt, is het niet te verwonderen, dat zij door her ziening van het tarief hiertegen dekking zoekt. Men begint gewoonlijk geen kost bare werken zonder vooraf zekerheid te hebben, dat men er geen geld aan toegeeft. Spr.'s meening is, dal men dit ontwerp bij de betrokken autoriteiten miet beide iiandcn zou hebben aanvaard. De heer Goedegebuure vraagt naar hel verschil in beide plannen. Het hui dige plan kost de gemeente f 34.000 per jaar, het eerste plan, meende spr., zou slechts f 18 000 per jaar kosteu, door de in het laatste geval le verleenen renle- looze voorschotten. De heer Moelker kwam nog eens terug op hel dienstbaar maken van de bru^ aan spoorverkeer, overal elders ziet men de maatschappij hiervoor zelf zorgen. Waarom zou nu reeds de gemeente deze veel hoogere koslen op zich nemen? Ziet men in den tcgenwoordigen tijd de voorkeur van dc mcnschen voor het A-ervoer per autobus, zoo zou zeker wel dubbel cn dwars overwogen moeten worden. Ook liet bietcnvervoer is veel pjecr gebaat bij vervoer per scheepsge legenheid dan per trein en ons eiland is allerwego vborzien van havens. In den bveede ging spr. deze wijze vau vervoer nog na. De heer Baaij is legen de overbrug ging, omdat dit de gemeente een te grooten last op de schouders legt. De opbrengst van de bruggelden zal lang niet toereikend zijn voor de aflossing 'en de gemeente zal ook de f 7000 uit de veergelden missen. De voorzitter merkte op, dat de af lossingen in bet plan zijn geregeld. De heer Moelker meende, dal bij het overgaan van een auto ook van de inzit tenden passagegeld zou kunnen worden TABLET TAgjM (Ingea. Med.). Wethouder Goossen merkte op, dat liet plan is vereenvoudigd op advies van den minister van waterstaat, hel bouw plan is nu op f 435.000 geraamd en moet nu hel schrijven van den hoofdin genieur worden gevolgd, die een zwaar deren bovenbouw eischt zoodal de brug voor spoorwegverkeer onmiddellijk ge schikt is, dan zal dit n meerdere uitgave vorderen van 60.000, terwijl aan le ne men is dal er in de eerste 10, 20. 30 ja- reu geen sprake van een spoorweg door hel eiland zal zijn, wellicht nimmer liier- sprake zal zijn. Dat hij bel noordelijker bouwen van de brug, de ligging voor reizigers uil de richting Oud YoSsemeev. wat gemakke lijker zou zijn, is waar, doch de kosten orden hierdoor vermeerderd, daar dp gemeente zou moeten -onteigenen, het geen wel een bedrag van f5000 extra koslen bovendien. Onbegrijpelijk noemde spr. het bezwaar tegen het pas sagegeld op 10 cent. Voor de passanten intusschen geen bezwaar, want liet over- groole gedeelte betaalt reeds 10 cent. De lieer Baay wees op bel moeilijke an het strijken der maslcn, en den last die de scheepvaart door den brug onder inden zal. Hiertegenover wierp de voor zitter op dat niet «te uitvoering van het plan aan de orde is. De heer Goedegebuure vroeg naar het goedkoopste plan. De voorz. antwoordde dal dit hel laat ste plan der gemeente is, waartegen nu bezwaren zijn van de zijde van den hoofdingenieur. De heer Goedegebuure verklaarde le zijn voor hel voordeeligsle plan, dus voor dat der gemeeule. De heer Moelker achlle.lu-l begrijpe lijk dal aan Ged. Slaten werd gevraagd om bij hel lol staud komen dei brug de tarieven te mogen verhoogen. In de eer ste plaats overziet de gemeente de fjnan- ciêele gevolgeu der overbrugging. Er is bij de bezwaren door den hoofdingenieur - kleinzieligheid in hel spel, dat kan men begrijpen. Met liet plan van Ged. Slaten gaal spr. niel mee. De voorzitter zeide uit de besprekin gen op te maken dat dé raad is voor het laatst opgemaakte plan B cn W. zullen dit dus deze week bij Ged- Staten gaan Verdedigen. Voorts is aan de orde do aanvrage van de Ver. voor Geref Ornlerw. (rich ting Kersten). De voorzitter verklaarde dat dit een formeele zaak is cn den, raad verplicht om mede te werken. De zaak schijnt in orde, daar Ged. Slaten het raadsbesluit lot niet medewerking vernietigd hebben. De heer Moelker vroeg of op de lijst met haudleekeningen geen namen staan van ouders wier kinderen reeds de Chr. school bezoeken. De heer Goedegebuure drong aan op een goed onderzoek van deze lijst, hij oud liet jammer dat zc niel bij de stuk en is. De voorzitter meende dit niet noodig, daar hel een reeds behandelde zaak be treft. De lie£r Goedegebuure was niettemin van oordeel dal dit toch wenschelijk is te onderzoeken omdat bij de eerste behan deling niet zoo nauwkeurig is acht ge slagen op dc liandteelceningen, daar men meende dal er van de lieelc zaak loch niets zou komen, ook kent de voorzitter alle menschen in Tholen nog lang niet en dit is eveneens hel geval le Middel burg. Op voorstel van den heer Moelker wordt deze zaak aangehouden voor na der onderzoek naar de haudleekeningen. De heer Goedegebuure brengt Ier ken nis een verstopping van een riool bij een der bewoners van het Walletje, hetgeen de voorzitter doet opmerken dat deze

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1