J Zaterdag 25 October 1924 FEUILLETOI De Kluizenaar yaa Far-E; O.W. DEN BOER f™ H WAAROM _l MIDDELBÜ No. 263. 167' Jaargansr. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen, EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal; op de buitenwegen om Middelburg, en foor de andere gemeenten p. post f2.50; ▼oor Middelburg en agentschap Vlis- fingen 12,30; weekabonnementen in Middelburg 18 jient per week, Advertentiën worden berekend por regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 ;ent per regel. Ingezonden Mededeelin- 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ran 17 regels 12.10, elke regel meer 10 cent. Kleine advertentiën niet Jrooter dan vijf regels druks en waarbij b aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij rooruitbetaling. Advertentiën onder brieven ol bevra- fen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 ceni per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in en» blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des IATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ina Bureau bezorgd zijn. HET NIEUWE WEZOLDIGIN GSBESLUIT. Het gisteren door ons kort vermelde (Bezoldigingsbesluit betreft nog slechts een deel van de te regelen materie. Het is ten eerste een regeling voor de burgerlijke rijksambtenaren, zoodat die voor land- en zeemacht nog moeten volgen. Ten tweede geldt dit besluit niet voor de ambtenaren wier salaris is geregeld bij de wet, zooals de rechters en de le den van den Rekenkamer. En het geldt ook niet voor ben wier salaris is gere geld bij Algemeenen maatregel van be stuur, wat hoofdzakelijk betrekking heeft op verschillende hoogere ambte naren. Onder de „normen" in het gister afgekondigde besluit, is de hoogste der daarin genoemde ambtenaars de referen daris van een Departement. Ook van enkele staatsbedrijven, zooals de Post, regelt een Alg. Maatr, van Be stuur de bezoldiging. En voorts vallen onder dit besluit niet de arbeiders in 's Rijksdienst wier bezoldiging wordt geregeld in het Be sluit voor de loonregeling van werklie den in 's Rijksdienst, dat ook zal gelden voor de kleinere ambtenaren wier bezol diging in maand- of weekloon is uitge drukt. Voor die allen zullen dus nog nade re bepalingen worden getroffen. Maar ze hebben in het gister gepubli ceerde besluit een aanwijzing in welke richting de herziening zal gaan, en hoe vèr. Want hoewel ieder Departements hoofd nu vrij is in de vaststelling der be zoldiging (in onderscheid met de regeling in het Bezoldigingsbesluit '20, waarin de bedragen der salarissen reeds alle in een bijlage waren vermeld) heeft hij zich daarbij te houden aan de bij dit besluit '2 opgenomen „normen." 5 door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT 42). Sara keek hem open aan. „Dat weet ik zelfs niet." Tim maakte een driftige beweging van onsgeduld. „Is dat goed en ridderlijk, om je zoo in onwetendheid te laten??,, vroeg hij, Sara lachte plotseling. „Misschien niet. Maar in zekeren zin geef ik daar niet om. Ik ben er zeker van .dat hij een goede reden moet heb ben, of anders", met een tikje humor, „een reden of anders een dwaze man- nenreden, die heelemaal geen beletsel is." „Stel eens" Tim boog zich over haar heen, zijn gelaal was heel bleek „stel eens, dat je merkt later, dat er werkelijk een beletsel is, dat hij je niet trouwen kan, zou je dan naar mij ko men, Sara?" „Neen, Tim ,nu niet. Begrijp je niet, dat, nu ik weel ,dat hij mij liefheeft, alles veranderd is? Ik ben nu niet vrij meer. In zekeren zin behoor ïk hem We hebben in ons vorig nummer, als een soort barometer, voor eenige ambten naast elkaar gezet het riïeuwe bedrag van aanvangs- en eindsalaris, en het sa larisbedrag voor die ambten genoemd in in het bezoldigingsbesluit '20, maar nog zonder den dit jaar ingevoerden aftrek ■an 10 pet. De lezer heeft daaruit kunnen zien, dat die norgen bijna alle blijven beneden het bedrag van '20 verminderd met 10-, pel. Alleen niet een referendaris, die in '20 f 4800 aanvangssalaris had, en dus nu met 10 pet. aftrek 1-1320; hij begint voortaan op f 4500. En hel eindcijfer, nu f 6000, en met aftrek dus 5400, komt op f 5400 te staan, Is dat een aanwijzing van de erkenning, dal de hoogere salarissen bij de jalgemecnc stijging in '20 minder hebben geprofiteerd dan de la gere salarissen? Bij gebrek aan andere meedeelingen ovei' dc (nog te regelen hoogere salarissen is dat nu nog niet uil te maken. Uit de cijfers van ons. vorig nummer zullen we hier nog eens laten volgen die van de departcmenstambtenaren, maai* met bijvoeging van het salaris in '24, d. i. dus na aftrek van 10 pet. Ter- wille van de breedte onzer kolommen zullen we de bedragen uitdrukken in honderdtallen 1925 1924 1920 referendaris 45—54 43,254 48—60 hoofdcommies 3444 36—45 40—50 commies 21—34 26,2—34.2 28—38 adj. commies 1726 18—27 20—30 klerk 11-20 11.7—21,8 13—23 schrijver 10—17 10.8—18 12—20 'Deze cijfers geven voldoende aan dat ook bij het in '24 verminderde salaris vergeleken, de bedragen meest alle afch- teruit gaan. Maar zooals men heeft kunnen lezen zullen voor 1925 dc nieuwe bedragen nog slechts alleen gelden voor nieuwe ambtenaren en voor ae ongehuwde amb tenaren die geen kostwinner zijn. De gehuwden en ongehuwde kostwin ners zullen in 1 9 2 5 op hel nieuwe salaris nog als extrabetaling krijgen uit gekeerd 90 pet. van het verschil t'us- schen dat nieuwe salaris en het salaris dat zij op 1 Januari a.s. zouden hebben gehad volgens de regeling van '20 met aftrek van tien pet. "Vermoedelijk zal deze tegemoetkoming voor één jaar wel geen einde maken aan de sedert eenige weken merkbare agitatie onder de ambtenaren, geleid door de amblenaarsbonden. En die agitatie zal ook wel weerklank vinden in de Tweede Kamer. Niet doordat die Kamer nog over deze salarisregeling te beslissen zal heb ben, Immers die regeling is in. handen der regeering, en is slechts in hoogst enkele gevallen ouderworpen aan een wel. Maar er is reeds een interpellatie van de S. D. A. P. aangevraagd. In die ambtenaarsactie wordt in liet bijzonder naar voren gebracht het feit dal de leveuskostcn niet in die mate zijn verminderd als mi liet salaris ver minderd wordt. We zullen dat niet betwisten. We er kennen ook volmondig, dat de nieuwe regeling hard is voor de betrokkenen, vooral in die gevallen, waarin het huis houden van het ambtenaarsgezin zich op het salaris van de regeling van 20 heeft ingericht. En hel is best mogelijk, dat er nog veel .onjuistheden in de nieuwe regeling zijn. Maar we zouden toch ook aan de be trokkenen de vraag willen stellen, her inner u nog eens de jaren van 'IS, 19 en '20, en zeg bij U zelf nu eens eerlijk, of gij, en althans verscheidene van uw collega's niet in die jaren meermalen -verwonderd beu geweest over het tel kens weer hoogcr geworden bedrag, dat de rijksbetaalmeester uitkeerde. Mis schien kunt ge dan begrijpen waarom anderen, niel-ambtenaren, zeggen: die re geling van '20, waarin al die verhoogin gen werden vastgelegd, was te hoog voor Sen definitieve, regeling. Wat nu met de ambtenaarssalarissen is gebeurd, was onvermijdelijk sedert de bezoldigingen in het particuliere bedrijf daalden. Nu de slag neerkomt en gevoelig neerkomt, is de ontstemming heel begrijpelijk. Maar daar om is de maatregel zelf nog niet onredelijk. De Tout is gemaakt ill '201 "Wij zelf heb ben ondervonden hoe scherp er te keer werd gegaan tegen ieder die toen er maar van durfde reppen, dat het salaris peil van '20 te hoog zou zijn, en te ega liseerend, doordat de minder eischende ambten in verhouding sterker vooruit gingen dan de meer verantwoordelijke ambten. De toestand der Rijksfinanciën, zoodra de welvaart verminderde, heeft de juistheid van dien twijfel bevestigd. Er moest een verandering komen. Dat kon niet anders. En wanneer nu in de komende dagen, en vermoedelijk sterk in den verkiezingstijd de ambtenaars klachten zich legen de nieuwe regeling zullen richten, dan zal in herinnering mogen worden gebracht, dat die regeling van '20 gemaakt is in een commissie waarin de ambtenaarsbonden overheer- schenden invloed hadden, en dat zij in de onmiskenbaar sterke angstvalligheid voor den wensch dier bonden, is overgeno-_ men door de regeering. Dat nu bij het ontwerpen dezer nieuwe regeling het Georganiseerd overleg niet slaagde, is waarlijk ook niet louter te wijten aan de regeering die thans in zag dat ze veran dering moest aanbrengen. BINNENLAND. KONINKLIJKE EIECTRISCHE DRUKKERIJ WIJ DOEN VEEL MOEITE. EN DE s DAARBIJ TEN DIENSTE, OM ZELFS VAN O ROOT ERE DRUKWERKEN BINNEN 24 UUR GECORRIGEERDE ZOUDT V ZOO L WACHTEN S L OP HET DRUKWERK, DAT U ZOO GRAAG DIRECT WILDE HEBBEN WAAROM STUURT U HET ONS NIET T \N(t LARGE SINT PIETERSTRAAT F 33 IN EN OM DE HOOFDSTAD, Van een „vliegend" bezoek en een verrassende benoeming. Er is in de achter ons liggende week in de hoofdstad van Nederland een re cord geslagen, een feit dal zeker waard is geboekstaafd le worden voor volgen de en ook huidige geslachten, aangezien wij, stervelingen der twintig ste eeuw, nu eenmaal zoo gelukkig zijn te leven in een tijd, waarin het een wellust is op velerlei gebied de snel heid te verbeteren van een of ander, dat le voren reeds zoo snel mogelijk werd verricht, waarna wij dan weder om reikhalzend uitzien naar dengenc, die een gelijksoortige prestatie in nóg weer korter spanne tijds zal weten le volbrengen. Wij slaan het eene record na het andere, wel te verstaan wij, wereldbewoners in het algemeen, want wij, Nederlanders, hebben het, althans op sportgebied, in hel verbeteren van records nog altijd niet zóó ver ge bracht als bijv. de Amerikanen En die nu hebben zich zeiven, dunkt me, op den Donderdag der vorige week, te Am sterdam in hel verbcleven van een re cord zelfs overtroffen, cn als recht geaard Amsterdammer ben ik er na tuurlijk geweldig trotsch op. dat onze Yankee-vrienden deze stad hebben uit gezocht voor hun knap werk.- Amster dam -te „doen" in den record-tijd van toe. O! Hoe moet ik het je uitleggen? Ook al zouden we nooit dóór het huwe lijk verbonden worden ,er is toch een soort trouw, die van den geest, dien men niet verbreken kan, Tim. Dat is dat is de hoofdzaak van liefde werkelijk..." Zij kon niet verder spreken, maar voel de Tim's handen op haar schouders. „Ik geloof ,dat ik het begrijp, Sara", zei hij zacht. „Het is juist wat ik van je verwachten zou. Het beteekent het ein de van alles, wal beteekenis voor mij heeft. Maar toch zou ik niet willen dat je anders was." Hij bleef niet lang meer daarna. Ze spraken nog even, en beloofden elkaar, dal hun vriendschap ongebroken en on veranderd zou blyven. „Want", zei Tim, „wanneer ik niet het beste kan krijgen, dat de wereld mij kan geven jouw liefde Sara dan hoef ik toch niet op één na het besle te verliezen ,dat is je vriend schap." En Sara, die hem door het raam na keek .toen hij met groote passen het paadje voor hel huis afliep, vroeg zich af waarom liefde zoo dikwijls komt met rozen in de eene hand en een scherp zwaard in d© andere. HOOFDSTUK XXI. Hel meedoogenloozen aaltaar. Elisabeth liep rusteloos het breede ter ras van Barrow Court op en neer, onge zes uur en zeven-en-veer lig minuten Wie zal de eerste zijn, die hun zóó iels verbetert! In dien tijdhebben zij kans gezien hier aan te komen zich te laten tuffen door onze voornaamste straten langs onze voornaamste grachten en meest be kende gebouwen het Rijksmuseum te bezoeken de diamantslijperij te bezich tigen een bioscoop-voorstelling bij te wonen, waardoor zij feitelijk even ge héél Nederland óók konden doen le dineeren bij Kras en weer uil de hoofd stad te verdwijnen. Schitterend, dunkt me! En nog schitterender als men be denkt, dal ze m de ochtenduren ook even Rotterdam hadden „gedaan!" Ik heb dat gezelschap van een 160 Amerikanen, meerendeels verlegenwoor- digers van spoorweg- cn stoomvaart- maatschappijen ca reisbureaus in de; Nieuwe Wereld sommigen waren van1 dames vergezeld - zelf niet door deze; stad gevolgd, maar van een vriend, die zulks wel deed en die bovendien de Amerikanen goed kent, vernomen, dal deze vreemdelingen niets dan lof had- den voor hetgeen zij hadden gezien en dal vooral indruk op hen had gemaakt! de uitnemende wijze, waarop hun „vlieg tocht georganiseerd was en die lof van het Nederlandsche organisatie-talent moet, meende liij, niet onderdrukt wor den, nu die kwam van mcnschen, iu wier land uitmuntende organisatie hoog gewaardeerd wordt. In hun Vmerika te ruggekeerd, zal dal reeds een reden zijn voor aanstaande toeristen uit hun land naar Europa, hoog op le geven van Nederland, duldig Tim's terugkeer uit Moukshaven afwachtend. Zij wist welke boodschap hij daar had. Hij had haar nauwelijks den inhoud van Sara's brief behoeven le vertellen, zoo gauw liad zij het verband begrepen tus- schen Sara's handschrift (dat zij opeen afstand had herkend) en de schaduw op het geliefde gelaat van haar zoon. Zij ging hem vol verlangen tegemoet, toen zij hel zachte gesnor van de auto hoorde, die de laan opreed. „Wel?" vroeg zij, haar arm door den zijnen stekend en hein meetrekkend naar hel terras. Tim keek haar aau met droevigen blik. Hij kon zoo precies nagaan hoe haar houding zou zijn en hij wilde niet dat zelfs zij onvriendelijke dingen zou zeggen over de vrouw ,die hij liefhad. Wanneer hij hel kon voorkomen mocht zij zelfs geen onvriendelijke gedachte omtrent baar koesteren. Heel vriendelijk cn met oneindig veel tact vertelde hij haar hel resultaat van zijn gesprek mei Sara zooveel mogelijk zijn eigen wonde verbergend. Tot zijn groote verlichting nam zijn moeder de feilen mei ongewone ver draagzaamheid op Hij kon de uitdruk king van haar gelaat niet zien. want zij hield haar oogen neergeslagen, maar zij sprak rustig alsof zij trachtte billijk te zijn in haar oordpel. Niets in haar niter (Ing. Med.) Men boude wel in hel oog. dal jaar lijks Amerikaausche toeristen in Europa millioenen dollars \erteren. Nederland krijgt van die kapitalen nog lang niet genoeg en daarom dient de beteekenis vaft een Amerikaansch bezoek als dat der vorige week. ook al was het nóg izoo'n „record-gedoe", niet le worden onderschat, in onze provinciesteden even min als in dc hoofdstad van ons land- In vele van onze provinciesteden is nog heel veel de moeite waard te worden gezien, vooral voor vreemdelingen in liet groote werelddeel aan gene zijde van den Atlanlischen Oceaan. Wanneer dus ge meentebesturen en plaatselijke vereeni- gingen, die zicli ten doel stellen het bezoek aan hun gemeenten aan le moe digen, ook voor de neringdoenden in de plaats waar zij gezeteld zijn. allengs een deel hopen te krijgen van hetgeen Amerikaausche toeristen in Nederland verteren, zullen zij wijs doen elke ge legenheid om hel bijzondere dal hun stad den vreemdeling bieden kan. in Amerika hekend te doen worden, aan te grijpen. Want. men moge dan al eens spottend glimlachen over ..record- slaan" der Amerikanen die .Nederland komen doen", zelfs 7.ulke recordmakerij werpt toch nog voordeel ai' voor meer dere or mindere neringdoenden cn daar om achlte ik dat Amsterdarasclie bezoek van genoeg beteekenis er hier nog een en ander over neer le schrijven. De Amerikanen deden lum rit door Amsterdam in de reusachtige toer-auto van een reisbureau, juist op den dag, dat de gemeente Amsterdam met nieuwe groote auto's opnieuw een passagiers- lijk voorkomen verried aan haar zoon den ziedenden toorn cn den wrok. die in haar woedden. „Maar wanneer, zooals je mij vertcll. Sara niet verwacht met dien man, van wien zij zooveel houdt, Ie zullen trou wen, dan is ze toch zeker onnoodig haastig geweest? Als hij nooit iels voor haar kan zijn, moet zij daarom alle ge dachten aan een huwelijk op zij zetten Tim staarde zijn moeder in de grootste verbaziug aan. Daar was een opper vlakkige wereldwijsheid in haar woor den. die hij niet had vermoed. „Het schijnt me vrij dwaas toe" ver volgde zij kalm. „Overdreven, zoo n soort ouderwetsch romantisch begrip van „on getrouwd leven cn sterven", waarmee Ave tegenwoordig afgedaan hebben. Meis jes verwelkeu tegenwoordig niet meer op haar maagdelijken stengel, wanneer de man, die zij liefhebben, toevallig eens niet in staat is om baar te kunnen trou wen. Dan trouwen zij een ander Tim voelde zich tot in liet diepst vaii zijn ziel geschokt. Van zijn kindsheid af had hij zich zijn moeder gedacht met evenveel edele- cn zielseigenschappen als zij lichamelijke schoonheden bezat en deze uiting van het cynische geloof der moderne tijden ontzette hem. Hij kwam niet op de gedachte, dal Elisabeth aan het rondtasten was om een duidelijk beeld te krijgen van Sara's houding in deze heelc zaak en hij ging onschuldig voort met haar precies alle inlichtingen te geven, die zij verlangde. „Sara is niet zóó, moeder" zei hij in korte, afgebroken zinnen. „Hel is juist de de absolute zuiverheid van haar beschouwing, die haar maakt wat zij is - - zoo volkomen oprecht en on bevreesd. /ij ziel liefde en houdt vast aan wat zij gelooft, dat liefde werkelijk zijn moet Ik zou niet willen, dal zij anders was", voegde hij er eerlijk bij." „Misschien niet. Maar wanneer - stel eens, dal die man een vrouw heeft? Hij is misschien wel van haar gescheiden; Sara schijnt uiet veel van hem al' te weten. Hij kan wel een vrouw hebben, die in een krankzinnigengesticht zit en naar alle waarschijnlijkheid nog wel veer tig jaar leven kan. Wat dan? Zou Sara nooit trouwen, wanneer, wanneer er dergelijke omstandigheden waren een werkelijk onoverkomelijk bezwaar." „Neen, ik'geloof niet, dat zij dat doen zou. Ik geloof niet, dat zij liet zon willen hebben. Als hij haar liefheeft en zij hem. dan zouden ze geestelijk aan elkaar verbonden zijn - als geliefden. En juist de omstandigheid, dat hij gebon den was aan een andere vrouw, zou geen verandering brengen in Sara's standpunt. Zij gaal verder dan de materieele din gen of dan den louter zinnelijken kant van liefde."

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1