Vrijdag 24 October 1924 BSNNEMLAKD. KEES HELDER, Uit Stad en Provincie. j DE SOLIEDSTE petste winstkansen ZES GEEN NIETEN Holl. Gsrondkrediet Bank No. 252. 167° Jaargang. COURANT, Bij dis nummer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Wanneer we meededen dal Minister Colijn gister bij de replieken over de Ta- riefwet verklaarde daarin zoo weinig nieuws te hebben gehoord dat hij ook niets nieuws kon meedeelen en slechts beleefd heidshalve nog iets te zullen antwoorden, dan zal de lezers hel ons ten goede duiden dat we met onze beperkte plaats lieden ander nieuws hebben laten voor gaan, en ons bepalen tot de meedeeling dal de alg. beraadslagingen over de Ta- riefwet zijn gesloten- BEZOLDIGINGSBESLUIT 1925. Verschenen is thans het Kon. besluit betreffende de nieuwe regeling van de bezoldiging van "burgerlijke Rijksambte naren, welke gelden zal met ingang van 1 Januari 1925. De groote omvang van dat besluit (dat in de ochtendbladen bijna twee pagina's beslaat) noopt ons tol korte vermelding, en aanwijzing van enkele veranderingen die in het thans geldende Bezoldigingsbe sluit 1920 worden gebracht. In het besluit 1920 werd de bezoldi ging vastgesteld voor ieder Departement afzonderlijk door hel hoofd van dit De- parlement. In hel nieuwe besluit wordt de bezol diging vastgesteld voor ieder departement afzonderlijk door den Minister van dat Departement De jeugdaflrelc van hel aanvangssa laris (voor ambtenaren van 18 tot 21 jaar) wordt van f 50 gebracht op flOO. Speciale bepalingen worden ingevoerd voor den aftrek voor kost eu inwoning De bedragen zijn waar zij bijv f600 en 750 bedroegen, verlaagd tot f 420—540; en tot f 540 -660. De andere naar verhou ding Nieuwe bepalingen werden ingevoegd in liet artikel betreffende periodieke ver- hoogingeu, en belrcffende de toelage. De kindertoelage (nu f 50 per kind) wordt gebracht op 3 pet. van de wedde, met een minimum van f 50 en een maxi mum van f 203. Kostwinnersvergoeding. Aan reeds op 1 Januari 1925 in dienst zijnde mannelijke ambtenaren, die vóór 1 October 1924 zijn gehuwd eu aan de overige ambtcnareu, op 1 Januari 1925 in dienst, die kunnen aantoonen, dat zij op 1 Januari 1925 uil andereu hoofde kostwinner zijn van een gezin, wordt gedurende het jaar 1925 eene per soonlijke toelage toegekend ten bedrage vau hel nadeelig verschil tusschen 90 ten honderd van het bedrag, dal zij op 1 Januari 1925 zouden hebben genoten aan wedde en toelagen volgens Bezoldigings besluit 1920 en liet bedrag dat zij thans op 1 Januari 1925 genieten aan wedde ou toelagen. a 1 a r i s n o r m e n. Hel Besluit wordt gevolgd door een reeks salarisnormen We laten er hier onder eenige van volgen waarachter we tevens voegen de salarisbedragen voor deze ambten, opgenomen in het bezol digingsbesluit 1920 (dus zonder de dit jaar afgetrokken 10 pet.) Departementen van alg bestuur en daarmee gelijk gestelde inrichtingen 1925. 1920- referendaris 4500—5400 4800—6000 hoofdcommies 3400—4400 4000 -5000 commies 2400 -3400 2800—3800 4dj.-commies 1700—2600 2000—3000 'klerk 1100—2000 1303 2300 schrijver 1000 1700 1200—2000 Rijkspolitie, Distr.-comm 3600—4600 4000-5000 Brig -inaj. 1700- 2600 1600—2500 rijksveldw. 1400—2000 1500—2000 Loodswezen voor hel zesde dis trict (Monden der Schelde) schipper le kl. 4100—4800 4400-5000 Machinist 3300—4100 3300- 4300 Zeeloods 3000—3700 3600—4200 Onderwijzers lager onderwijs zond. hoofdacte 1300- 2600 1600 3200 met hoofdacte 1500 3100 1900 3500 Het hoofd van een lagere school kreeg iot nu toe f "00 meer; boven 180 leerlin gen nog f 100. Volgens het nieuwe be sluit wordt dit f300 bij minder dan 145 leerlingen; f 500 bij 145 tot "ën met 336 leerlingen, f700 bij 337 of meer leer lingen. -Gemee nteklassen. Bij de indeeling der gemeenten in drie klassen, blijven Goes. Middelburg. Ter- neuzen. Vlissragen en Zierikzee in de tweede klasse; de overige Zeeuwsche gemeenten blijven in de derde klasse W£ RIJKSGEBOUWENDIENST. Heden werd een persconferentie ge houden, waarin de chef van den rijksge bouwendienst, J. C. b. baron van Lijden een uiteenzetting gaf van de reorganisa tie van den dienst der rijksgebouwen, door welke reorganisatie men malver saties, zooals bijv. hebben plaats geluid te Leiden, denkt te zullen voorkomen. Bij den toestand, zooals die was vóór het voorjaar van 1922 hadden verschil lende departementen toen hun eigen rijksbouwmeeslerbureau, u.l. justitie, ou derwijs, waterstaat (2) terwijl voorts de dienst van den eerst aanwezend ingenieur vau marine existeerde. Noor de admini stratieve behandeling van voorstellen had men soms een aparte afdeeiing, soms kleine bureaux, soms enkele personen. Toen de tegenwoordige chef van de rijksgebouwen in het najaar van 1921 chef werd van de afd. gebouwen aau hel Min van Financiën, wendde hij zich lot den'minister van findneien wal de mede- dceliug, dat een algeheele reorganisatie vau de verschillende rijksbouwmeesler- bureuux hem noodzakelijk voorkwam. Heeds gcruimcu lijd wërd er gemom peld over ougewenschte toestaudeu, maar niet zoozeer die geruchten uJ. wei de onlogische loeslaud dal voor céu lichaam de slaat verschillende, geheel los vau elkaar slaande bureaux de zorg voor de gebouweu droegen, liecfl tot de reorgauisutie aanleiding gegeven. Als eerste gevolg mocht geeu departe ment voortaan meer bouwen, koopeu of huren zonder de toestemming van den minister van financiën. Daardoor werd voorkomen, dal de ^verschillende dicusleu los van elkaar, en soms in concurrentie mei elkaar handelden. Ixr was een sterk eigendomsgevoel bij de verschillende de- partemeuten, die soms handelden als vij andelijke mogendheden. De volgende slap was, dat bij li. B. van 1 9Juni 1922 alle rijksbouwmeeslcr- bureaux onder liet departement van financiën werden gebracht. 'De admini stratieve centralisatie maakte een be langrijke vereenvoudiging #eu daardoor een bezuiniging mogelijk Ter illustratie deelde de heer v. Lijnden o m. mee, dal twee rijksbouwmeesters ieder'een beton- bureau hadden, die door de administra tieve centralisatie konden worden samen gesmolten. De specialiseering van het onder houd werd afgeschaft. Hel land werd verdeeld in 15 districten en twee cliensl- kringen (kleine districten). Aan het hoofd van elk district kwam een dislrictbouw- kundige met eenig personeel De praktijk dat de rijksbouwmeester tegelijk de architect der gebouwen en de met het onderhoud dier gebouwen be laste persoon was, kwam hierop neer. dat het onderhoud werd overgelaten aan den districtsbouwkundige en waartoe dat leidde bleek, toen men een waardebe paling liet maken van 200 gebouwen en berekende welk percentage van de waar de de onderhoudskosten uitmaakten. Ge middeld kwam men boven de 5 pet., er waren gellouwen, waarvan het onder houd jaarlijks 20 pet. van de waarde be droeg Er was onvoldoende toezicht, mede tengevolge van den omvang der distric ten Door liet verkleinen der distric ten en het stellen van 9e Vlistriclshomv- kundigen oiider een chef. den chef van het burerfu onderhoud werd het toe zicht beter en de mogelijkheid van luieren en knoeien voorkomen. Naast het onderhoud werd ook de nieuwbouw gecentraliseerd door de aan stelling van een rijksbouwmeester, chef van hel bureau nieuwbouw De technische reorganisatie is in Sep tember 1923 tol stand gekomen In Juli 1924 werden de administratieve en technische bureaux samengevoegd tot den rijksgebouwendienst onder den te- genwoordigen chef. bar. van Lijden. Een belangrijke vereenvoudiging zal met 1 Jan n.s ingevoerd worden Dan toch zullen de door verschillende depar tementen geraamde bouwkosten ter be schikking gesteld worden van het de partement van financiën, dal de betalin gen voor alle départementen doet. Ten slotte deelde ,de heer v. Lijndjen nog mede, dat men aan hel dep. van fi nanciën bezig is met het uitwerken van een geheel nieuw systeem van boekhou ding, de commericieele boekhouding Er zij nog op gewezen dat bij de malver saties het inmiddels opgeheven bureau voor de noderwijsgebouwen betrokken was, doch dal de rijksgebouwendienst daar geheel buiten staat. ALGEitfEENE L WDSDRUKKER1J In het voorloopig verslag der Tweede Kamer op de begrooting van het staats bedrijf der algemeene landsdrukkerij '25, stellen verscheidene leden de vraag of de landsdrukkerij wel voldoende reden van bestaan heeft Weliswaar wordt op de begrooting van dit bedrijf een winst saldo geraamd van f26.625, doch hier mede is niet bewezen, dat de landsdruk kerij inderdaad voordeel voor den staat afwerpt Immers de staat zelf is ook weer de grootste afnemer van hel bedrijf zoodat in de eerste plaats behoort te worden gezien naar de prijzen, welke in rekening worden gebracht aan de depar tementen van algemeen bestuur, colleges, administration en ambtenaren, welke drukwei'k van deze instelling lietrekken. Mocht hel bovengenoemde winstsaldo worden verkregen ten koste van deze prijzen ,dan zou daaraan geenerlei belee- keuis zijn le hechten. Deze leden meen den te weten, dat de prijzen bij de Lands drukkerij aanzienlijk hooger zijn dan die, berekend door particuliere "drukkerijen. Zij zouden hel zeer op prijs stellen in dien de minister aan de Kamer zou wil len overleggen een vergelijkeudeu staat van de tarieven .vastgesteld door den Bond van boekdrukkers en die, geldend bij de Landsdrukkerij Andere leden merkten hiertegenover op, dal, al mocht uil dezen vergelijken den staat blijken, dal de prijzen bij de Landsdrukkerij hooger zouden zijn dan die bij particuliere drukkerijen, dit niet kan worden aangenomen als grief tegen hel staatsbedrijf, dat vaak onder zeer ongunstige omstandigheden moet werken. Op het oogenblik heeft de drukkerij zeer weinig werk, op een ander moment wordt zij met spoedwerk overstroomd. Geen enkele particuliere drukkerij al dus deze leden kan voor het verrich ten van tie taak, welke thans door de Landsdrukkerij wordt vervuld, zijn inge richt. Zou liet werk worden aanbesteed eu richtte de een of andere onderneming er zich voor in. dan zou die onderneming zeker een monopolie hebben en zouden de prijzen zeker utel lager zijn dan thans. Echter zou de regeering dan niet, zoo- als thans .volledige zeggenschap over 't bedrijf hebben. Een motief te meer voor handhaving van de Landsdrukkerij als staatsbedrijf achtte men gelegen in den eisch van ge heimhouding voor vele gedrukte stukken. HET RAPPORT DEK „TIJB"- COMMISS1E. Gisteren is hel rapport van de com missie, ingesteld om de kwestie van den zomertijd te onderzoeken (de dusgenaam de Tijdcommissie, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan geboden. Prima fotograf, werk op elk gebied. Fotograaf. L. Deift 134, Middelburg. BEKROOND op meerdere Vaktantoonateilingen. (Ing. Med.) Uit Middelburg. Hedenmorgen had op den Noordsiu- gel alhier een aanrijding plaats tus schen een automobiel, bestuurd dooi den heer v. S. uit Biggekerke en een motorrijwiel waarop de lieer 1 uit Mis singen was gezeten. Beide bestuurders reden midden op den weg en hadden op den bocht bij de villa van dr. Schoule elkaar niet gezien eu ook de signalen niet gehoord Beide motorvoertuigen wa ren beschadigd, terwijl de lieer I enkele kneuzingen eii verwoudigen opliep Hij begaf zich naar het gasthuis, doch kon later huiswaarts keeren De bestuurders kwamen overeen ieder de schade aan eigen voertuig le betalen Woensdagavond ontmoetten twee agenten van politie alhier een jongen, geen onbekende van de politie, die een zak droeg Bij onderzoek bleek de zak in te houden bloem. Daar een en ander verdacht voorkwam, werd hel onderzoek voortgezet, waarbij bleek, dat de bloem gestolen was uit een baal, liggende aan den Kinderdijk. Met de aanhouding van den jongen deden de politiemannen dus goed werk. Uit Vlissingen In een te Vlissingen gehouden bijeenkomst van brandmeesters en braud- wachten van de vrijwillige brandweer, is een vereeniging opgericht .de Ylisslngscln Brandweer liet doel van deze vereeniging is üe belangen der leden in hel bijzonder dei- brandweer te bevorderen Hel bestuur zal trachten dit doel le bereiken door het houden van lezingen, de brandweer betreffende, hel bestu- deeren van nieuw uitgevonden materi aal enz. (VI.; Crt. o U it Zuid-Be vel and. Herbenoemd tol zetter le Scliore voor s Rijks belastingen, de heer Joh Gleruin Ohz en benoemd tot zetter C Rijn Wz inplaats van zijn vader, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aan merking wenschle te komen. - Woensdag had te Wolfaarls- d ij k de 9-jarige L Poleij het ongeluk met een mes in een zijner oogen (c steken. Geneeskundige hulp werd dade lijk ingeroepen en Donderdag moest hij onder behandeling van een deskundige te Middelburg worden gesteld. Er bestaat veel gevaar dat het knaapje flit oog zal moeten missen - Alsnog aangesleld tot commies hij üe dir belastingen met staudplaals Uil- varenbeek, de heer Arn Hoogstrate. te Wc m c 1 di n ge, thans leerling der Mo del Politieschool le Hilversum Donderdagmorgen overleed de oud ste ingezetene van Nisse, de lieer Joh. Huissoon in den ouderdom van 91 ja- reu Ruim 45 jaar heeft de overledene zitting gehad in het college van kerk voogden en notabelen der Ned Herv. Gem aldaar. 23 October 1872 werd hij gekozen als notabele, 3 Maart 1893 als kerkvoogd en 2 Januari 1897 als presi dent-kerkvoogd, welke functie hij l>e- kleeddc tol 1 Januari 1917 Belanghebbenden worden er bij deze op attent gemaakt, dat aan hel lang achten voor den overweg bij hel sta tion Vlake, om bij het rangeeren van treinen, thans voor goed een einde is gemaakt Onder do brug aldaar is een voetpad aangelegd (met ter zijde een flinke heining)waarover voldoende ge legenheid wordt geboden met motor rijwiel enz te kunnen passeeren o Uit Zeeuwse h-V laanderen W. D Woensdagnamiddag zijn te G r o o- d e twee paarden, bespannen voor een bietenwagen, en toebehoorende aan den landbouwer J B Becu-Verhage, op hol jeslagen. met het gevolg dal één paard kwam le vallen en zoodanig letsel be kwam dat hel paard moest worden af gemaakt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft le G roede een losloo- pende hond. 8 konijnen gedood, welke toebehoorden aan den landbouwer Joh. Cornells aldaar. Twee «Ier konijnen zijn op een naaslbijgelegen weide gevonden die door den hond vermoedelijk daar heen zijn gebracht. Donderdag vergaderde de raad der gemeente Schoondijkc, waarbij de heer Canimaert afwezig was De raad gunde tie uitbreiding van het eleclriseh net langs Sasputsche weg en Oostburg- sche weg aan II. A Ivanse Het bekende adres der Z L M. in iake duiven ophouden, werd voorloopig oor kennisgeving aangenomen. Hel verzoek om subsidie van de Wit- Gele Kruisvereeniging om subsidie voor wijkverpleegster werd afgewezen, omdat de raad geen precedent wilde scheppen voor mogelijke andere aanvragen, terwijl al reeds oen zuster voor liet Groene Kruis daar werkzaam is. De begrooting voor 1925 werd vast gesteld tot een bedrag van f 55.425.23 met een bedrag voor onvoorzien ad f 2177 22 Enkele klinkerbestralingen zullen in het nieuwe dienstjaar plaats vinden De subsidie voor hel muziekgezelschap werd van f100 op 1200 gebracht, op oorwaarde. dat enkele Zondagavondcon- cerlen des zomers zullen gegeven wor den Aangezien hel voorkomt, dal le weinig stroomverbruik j>laats vindt bij sommige aangeslotenen aan het elec- trisch net om loonend te zijn. werd de verordening in dier voege aangevuld, dat minstens tien kilowatt stroom jaarlijks moei gebruikt worden B U T F M l ft W 0. DE VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN. I)e officieele uitslag der verkiezingen is thans bekend Het Storting zal bestaan uil 51 conservatieven. 23 boereu. 32 ra dicalen, 6 communisten, 24 leden der arbeiderspartij, 9 socialisten en 2 leden der radicale volkspartij. De conservatieve en de boerenpartij zullen in het nieuwe parlement dus ge il wettelijk toegelaten PREMfE- VAN 1904 iedereen! WAAROM? Omdat zij de EENIGE is bij Loterijwet I van 1905 toegelaten Premie-loening, I dus in den lande; omdat zij de notarleele trekkingen per jaar hoofdprijs a.s. NOVEMBER-TREKKING EEN GEHEEL FORTUIN DUS TE WINNEN. KOOP NOG HEDEN een H. G. B. premie-aandeel van 1904 a f 12.50ook in 5 termijnen te voldoen. Prospectus op aanvrage gratis. HEERENGR. 520 - AMSTERDAM ^^tfitiJfltmrifimifltHimuoimmiinmuiniRuuimuiiBUBiiiinHBM^'^ (Tngez. Med.) (Ingez. Med.). zamel ijk ecu meerderheid hebben van 4 zeiels In overeenstemming mei den uitslag der verkiezingen zat aan Julian Malluje (boerenpartij de vorming vau een nieuw kabinet worden opgedragen. HEI IERSCHE GRENSGESCHIL. Wegens de weigering van de Ulster- sche regeering om een -commissaris le benoemen heeft de Engelschc regeering Joseph I-isher. den Icrschcu veteraan- journalisl eu politiek schrijver, benoemd lol derden commissaris in de lersche grenscommissie Fisher is geboren m hel UlstersChe graafschap Down. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Een B.T.A.-telegram uit Brussel beves tigt, dal de raad van den Volkenbond ui zijn te Brussel te houden (rilling, behalve de kweslie-Irak. ook liet ver zoek der Griekschë regeering betreffen de hel Grieksch-Turksch geschil in zake de uil wisseling der minderheden in over weging zal nemen Het betreft, zooals men weet. de maat regelen. arrestatie en uitzetting, welke de Turksche regecring treft teil opzichte van de Grieken te Oonstantinopel, welke maatregelen de Grieksche regeering strij dig acht met de bepalingen der tusschen beide landen getroffen conventie in zake de uitwisseling der bevolkingen De raad van den Volkenbond zal be slissen, of volgens de conventie al dan niet dergelijke maatregelen toelaatbaar rijn. Dc Volkenbondsraad krijgt geen $?- makkelijke laak met de regeling der kwestie-Trak Zul Turkije, dal gelijk be kend geen lid is van den Volkenbond, zich aan de autoriteit van den Volken bondsraad storen, of heeft de regeering au Angora de kaak naar dat college verwezen om 'ffjü te winnen? Deze vraag schijnt men zich In Engeland te stellen. Want sedert eenige dagen weet men in 'eenige welingelichte Lond'ensche krin gen te vertellen, dat Turkije geen ge noegen zar nemen met een regeling wan neer de grens niet veel verder Zuide lijker wordt gelegd. Hel trekt in dit verband de aandacht dal het grootste deel van het Brilsche

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1