65. Prijsverlaging BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 22 Oct. (Slotkoers). 0 pCt Nederland 1923 lOOS/g; 6 pCt. Ne derland 1922 1003/a; 5 pCt. Nederland 1918 89s/4' 4>/f pCt. Nederland 1917 34 één zes tiende, 2'/g pOt. Nederl. W Schuld 52 vijftien zestiende; 3 pOt. do. Oblig. 67%; 3 pCt. do. Gert. 67. Cert. Ned. Hand. Mij 127%, Aand. Ned. lnd. Handelsb. 13 H/*— 13iys; Aand. Kol. Bank 178y*-179; Kou. Petrol. Aand. 326V; - 329; Gecons. Hollaudsche 150-152, Cult. Mij Vorstenlanden 167—168, Han- delsv. Amsterdam 140—441, Javasche Cul tuur 375; Aand. Deli Maalsch. 363, Amst. Rubber 161*/*163. Ned. Amerik. Vaart 85; Ned. Scheep vaartunie 127%—1273/4, Kon. Ned. Stoom boot Mij 80V»; Aand Paketvaart 137ya Gouda A. 14; Philips A. 350; Jurgens A. 70%- 71. Anaconda 75 ya; Steels 108"/*Erie 285/a Southern Railway 68%; Union Pacific 141" s 142»/,Common Marine .9*/a9?/* Prefered do 38%, Maxwell Gr. 0. v A 4 één zestiende; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 11*/*—12. Prolongatie 43/*. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen cheque 11.44*/*; Parijs 13.35; Brussel 12.25; Dollar Cable 2.54. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut Je De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den. morgen van 22 Oct. Hoogste barometerstand- 768.6 te Lerwick. Laagste barometerstand: 752 1 te Grihnez. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 dezer Matige tot krachtige Noord-Westelijke tot Westelijke, later afnemende en om- loopende wind. Nevelig tot zwaar be wolkt. Aanvankelijk nog kans op regen. Kouder vooral iu het Zuiden. Thermometerstand alhier 's morgen 9 uur 52 gr., 12 uur 52 gr., 3 uur 50 gr. HOOG WATER. Vlfaslnfen. Z o n n e t ij d. Donderdag 23 Oct. v.m. 9.11 Vrijdag 24 10.26 Saterdag 25 11.16 Zondag 26 11.57 Maandag 27 n.ro. 12 23 Dinedag 28 1.09 Woensdag 29 v 1.42 (Het tjjdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te iftissingen.) voorbehoud, dat de hierboven vermelde voorwaarde omtrent de loonen en ar beidstijden niet wordt gesteld, tenzij daaromtrent overeenstemming is verkre gen tusschen de werkgeefster en de be trokken vakorganisaties Een schrijven van de zelfde strekicing richtten zij aan de Rijkscommissie voor Werkverruiming. Deze Commissie berichtte dat tusschen de besturen der vakorganisatie, den Me- taalbond en de directie van de genoemde vennootschap en de overgroote meer derheid van het personeel dezer onder neming overeenstemming was bereikt, om met ingang van I Aug. 1924— d. i. het tijdstip, waarop met het werk in quaestie is begonnen gedurende vijf maanden 51 uur per uur per week te arbeiden. Het Rijk heeft zich met deze regeling, welke voor de werklieden eenigszins voordeeliger is dan de oor spronkelijk gestelde voorwaarde ver- eenigd liet bezwaar van B. en W-. tegen deze regeling is thans vervallen; immers zij is getroffen met en onder goedkeuring van de werknemers. II. i. kon derhalve worden overgegaan aan hel Rijk oen de finitieve toezegging te geven, om i'helft te restitueeren van hetgeen het Rijk aan de genoemde naamlooze vennootschap aan subsidie uitkeert. C h o c 0 1 a d e-r e c e p l e n. Door de N.V. Droste's Cacao- en Cho coladefabrieken te Haarlem is een boek je uitgegeven met 52 recepten, samenge steld door Marline Wittop Koning voor het bereiden van chocoladespij zen met Droste's Yerpleegsters-Cacao. Een alpha- betische inhoud vergemakkelijkt het ge bruik van hel hoekje, dat gratis wordt aangeboden. groote doozen WYBERT TABLETTEN Bi) Apothekers en Drogisten. (Ing. Med.) NAGEKOMEN BERlCInEN. TWEEDE KAMER. De voorzitter deelt mede, dat de heer Gerhard eene interpallatle wil honden over de salarispositie der ambtenaren en dat binnenkort een kon besluit hierom trent te wachten is. Bij de voortgezette behandeling van de Tariefwelwijziging beantwoord minister C o 1 ij n de sprekers. De eigenlijke systematische bezuini ging moest nu begiunen, dat de tarief- wetwijziging en de tabaksaccijns kunnen niet worden gemist voor de tekorten van heden. De begrooting geeft den juisten toe stand weer De middelen voor 1925 kon den 7 millioen hooger worden geraamd dan voor 192 J, en de regecring had be sloten om daaardoor voor 1 9 25 de gevolgen van de salaris ver min de ring te verzachten. De regeering is in dezen geest werk zaam gehele ven Toen dan ook voor en kele weken bleek ,dat de toestand in /inancieelen zin nog iets gunstiger zou zijn, besloot men ook dit bedrag vóór vérmindering van de 'gevolgen voor ge- huwden en kostwinners te be stemmen. De vermeerdering der finan ciën was een gevolg van de gi'oole op brengst der rijwielbelasting en lagere ra ming van het tekort op den spoorweg dienst. Verder kan niet worden gegaan: Ver dere meevallers moeten worden aange wend tot verlaging der directe belastin gen. Alle Ministers hebben de noodzakelijk heid erkend van herzieningen van het tarief van invoerrechten. Een ambtelijke interpretatie dient vermeden te worden. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM 22 Oct. 3 uur. De ef fectenbeurs had lieden een vast voorko men, terwijl zich daarbij in sommige fondsensoorlen nogal affaire ontwikkelde. In Koninklijken vormde zich een flinke hoek, en ontmoetten die goede vraag zoodat de koers kon verbeteren Ook Geconsol ideerden werden hooger genoteerd. Op de rubberafdeeling bestaat ruime belangstelling voor Amsterdam rubber, en enkele minder courante soorten, die boven den prijs van gister werden af gedaan. Aan suikerwaarden werd meer aan dacht geschonken .dan den laatsten tijd het geval was en daarbij waren die gun stig gedisponeerd. Van de mijnwaarden verkeerden Red- jang Lebon's in reactie. De nieuwe Duitsche staatsobligatie's vielen beneden 90 terug. Tabakken hadden een stille markt, na genoeg onveranderd. Scheepvaarten werden op zeer be scheiden voet verhandeld, terwijs er even eens slechts geringe wijzigingen waren. Ned. industrieelen zeer kalm verloop. Prol. 48/i* pet. LAATSTE 8Ë8IGHÏEN. UIT DEN HAAG. De politie heeft op vermoeden van overtreding der Loterijwet in beslag ge nomen de geheele administratie en alle bescheiden, aanwezig op het hoofdkan toor der Nationale Verzekering- en Her- verzekeringmaatschappij te 's-Gravenha- ge. Loten werden daar niet aangetrof fen. Wel zijn er een 145tal in beslag genomen bij iemand, wonende in de Beeklaan. De landelijke inzameling ter gelegen heid van het eeuwfeest van het Genoot schap tot zedelijke verbetering van ge vangenen heeft f 64 532.67B opgebracht, te vermeerderen met een legaat van f 15.000 en een aandeel in de opbrengst van den weldadigheidspostzegel van het vorig jaar. Het Bestuur is voornemens de interest van het verzameld kapitaal te gebruiken om de zegening van re- classeering en voorwaardelijke veroor deeling ten volle te verspreiden over 't geheele land. Het Comité van Zes uit de ambte- naarsorganisaties deelt mede, dat het opnieuw een afwijzende beschikking ont vangen heeft van den voorzitter van den Ministerraad op het verzoek In audiëntie te worden toegelaten ter be spreking van den noodtoestand van hel rijkspersoneel Het comité zal zich thans tol de Tweede Kamer wenden met een adres ter uiteenzetting der bemoeilijking door de regcering van een behoorlijk overleg over ingrijpende personeelsvraag stukken en voorts van de salaris-positie van het personeel. "WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 22 Oct 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.44% 11-433/*). Berlijn 0 60% (0.60%). Parijs 13 35 13.30). Brussel 12.25 '12.25). Zwitserland 18.90 18 92*/2). Weenen 0.0036 00036V Kopenhagen 43.70 (43.70). Christia'nia 3G.40 (36 10). Stockholm 67.60 '67.85). New-York 2.54 (2.54i/i). o- - FRANKRIJK ERKENT RUSLAND. LONDEN, 22 Oct. V. D. Volgens de Daily Telegraph heeft de Fransche re geering aan de regeering te Moskou een telegram gezonden, waarin de Russische Minder fraaie Handen door arbeid of weersinvloeden, weer zacht en blank door PUK0L. Sovjetregeering de jure erkend wordt In het telegram wordt er de nadruk op gelegd, dat deze erkenning niet in zich sluit het afstand doen van de rech ten van Frausche onderdanen als eige naars van in beslag genomen eigendom men, of wegens veroorzaakte schade. De oude verdragcu worden bevestigd, doch de uitvoering opgeschort, en de Fransche regeering noodigt de Russi sche vertegenwoordigers uit naar Parijs te lcomcn voor het voeren van onder handelingen tot herziening der verdragen VON TIRPJTZ. BERLIJN, 22 Oct V,D. Volgens een telegram uit Dresden heeft admiraal von Tirpitz weer een Duitsch-nationale can- didatuur voor den rijksdag aanvaard. HET IERSCHE PARLEMENT. LONDEN, 22 Oct. VD. Het Dail Eireann komt morgen te Dublin weer bijeen. De regeering zal het regeerings- program aankondigen. DE SHENANDOAH. LONDEN, 22 Oct. V. D. Volgens een telegram uit Sandiego is het vertrek van het bestuurbare luchtschip Shenandoah uitgesteld tengevolge van den storm, wel ke uit de Westelijke staten gemeld wordt. (Ingez. Med.) VERSCHILLENDE BERICHTEN In hel Binnengasthuis tc Amster dam, waarheen hij was vervoerd, is over leden een 71-jarige man, die op de We teringschans, toen hij plotseling achter een boom te voorschijn kwam, dóór een motorwagen van lijn '7 was aangereden. Bij een voetbalwedstrijd te Vel sen kreeg Zondag een Amsterdainsche "jon gen een scnop tegen ner henaam. Maan dagavond is hij aan de gevolgen overle den, meldt het ,JHbld." Te Wezep heeft de marechaussee een autobus eigendom van den heer Hooghiemstra te Epe, en door dezen verhuurd aan mej. de wetf Bosch in beslag genomen wegens het vervoeren van 17 personen. Verleden week werd een autobus van genoemde weduwe op de markt te Zwolle in beslag genomen, wegens het vervoer van vee en perso nen. Op de Staatsmijn „Emma" Ie Hoeps broek is een mijnwerker in aanraking gekomen met een onderdeel van een in beweging zijnde lift, waardoor hem het hoofd nagenoeg werd afgckneld. De man was onmiddellijk dood. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Gedenkschrift Redding van Schipbreukelingen. De Voorzitter van de Zuid-Hollandsche Maatschappij lot Redding van Drenke lingen, de heer Jan Leis, heeft naar aanleiding van het 100-jarig bestaan, op 20 November aanstaande, dezer Maat schappij, een Gedenkschrift samenge steld, dat door de Directeuren in een welverzorgd uiterlijk in boekvorm is uit gegeven. Het boek heeft nog deze merkwaar digheid, dat de schrijver 25 jaar gele den reeds een gedenkboek samenstelde. Hij is de. eenige overlevende van de zeven directeuren, die dat boek onder teekenden. En thans was het zijn taak weer een boek te maken, dat uit den aard der zaait een omwerking en aan vulling is van het vorige. In een algemeen overzicht wordt aan het ontstaan der Maatschappij herinnerd taaar aanleiding van een ramp te Huis duinen, waarbij tien mannen, die ter redding uittogen, hun moed met den dood moesten bekoopen. Het is dan oók te verklaren, dat, na een mededeeling over bestuur en vertegenwoordigers, het eerste hoofdstuk is gewijd aan het ma teriaal. Zooals men weet heeft deze maat schappij ook in Zeeland verschillende stations. Het oudste nog aanwezige is dat van Weslkapelle, van 1826. De in dienzelfden tijd opgerichte stations te Zierikzcc en te Brouwershaven zijn weer opgeheven, dat te Zierikzee verdween in 1885, dat te Brouwershaven in 1923. Ook de vroegere stations te Zoutelande, Domburg en Renesse zijn opgeheven. Maar nog zijn er stations te Cadzand., Vlissingen, Weslkapelle en Burgsluis. In de bovenbedoelde bespreking van het materiaal wordt o. a. eraan herin nerd, dal in 1906 te Burgsluis cn in 1910 te Vlissingen de bestaande booten van een motor werden voorzien. Beide booten zijn thans verdwenen; de eerste werd door een ontploffing vernield, de tweede door stormweder tegen de sluis deuren van Terneuzen geslagen en zoo danig beschadigd, dat ze moest worden afgekeurd. Als'boot te Vlissingen werd in 1912 in dienst gesteld de „Maria Carolina Blankenheira", en in 1921 te Burgsluis een motorreddingboof, welke booten 'die tesamen ongeveer f 38.000 kostten) herhaaldelijk voor hun doel ge schikt bleken. Vervolgens bespreekt liet boek de be manningen, de finanliën, het reddings werk, de medailles en belooningen, de fondsen onder beheer der maatschap pij, terwijl in bijlagen nog een aantal naamlijsten worden gegeven. Tal van foto's versieren het boek. Daaronder zijn er ook van de Boot te Vlissingen en van het boothuis te Burg sluis. Het kanaal T e rne uzen—Ge ut. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Ort." Het departement van openbare wer ken treft de noodige maatregelen om de verlichting van het kanaal Terneuzem— Gent te herstellen. Onmiddellijk nadat het werk zal zijn voltooid zal de vaart op dit kanaal ook des nachts weer wor den toegelaten. SPORT. Te Vlissingen is in het café „Monopole" een wedstrijd gehouden tus schen de biljartculbs „Vlissingen" en „Middelburg" met de volgende uitslagen. HaazeGabriëlse 92—150; Bergmans Iluybrechtse 150—109; Goormachtig— Leijnse 111—150; Desmet—Touw 150 104; Spiers—Verhuist 150—139; Vlissin gen had dus 653, Middelburg 652 punten De hoogste serie, n.l.„22, maakte Desmet, het laagste gemiddelde 55, Leijnse Dins dag 5 December zal een wedstrijd tus schen dezelfde clubs in café „Novum" te Middelburg plaats hebben. The CARUSOL Menthol PeUets tegen hoest en verkoudheid. 30 cent. Import N V. v/h Obenhuijsen IJsselstijn. Arnhem Den Haag. Bij alle Drogisten. (Ingez. Med.) BUITENLAND. DE A.S. VERKIEZINGEN IN DUITSCI ELAND. De Duitsche regeering heeft zich thans nader tot het Duitsche volk gericht met een proclamatie, waarin zij o.a. zegt De onder zware offers, maar inet zichtbaar succes, gevoerde politiek van cle regeering moei worden voortgezet en voor het vervolg worden verzekerd. Ook het economisch herstel veronder stelt een rustig voortgaande ontwikkeling van het Duitsche politiek naar buiten cn naar binnen. Deze is echter slechts dan verzekerd, als alle bij het herstel betrokken partijen zich vastberaden op den grondslag van de constitutie stellen en deze tegen ieder onwettig ingrijpen, van welke kant ook,, verdedigen. In den nieuwen Rijsdag moeten de vereenigende krachten sterker zijn dan de verdeelende. De radicale elementen moeten bij de nieuwe verkiezingen wor den uitgeschakeld. Is het geen schande, dal de Duitsche rijksdag de politie te hulp moest roepen en dat de extremisti sche elementen van rechts en links el kaar de handen reiken om zijn werk te saboteeren? Wil het Duitsche volk inuerlijk verder gezond worden, wil het haar builen her wonnen prestige behouden en vergroot worden, dan moet de regeering kunnen steunen op een vaste meerderheid. Ten slotte keert de proclamatie zich tegen de verbrokkeling der partijen, zoo als die bij de jongste verkiezingen tot uiting is gekomen. Mdn begrijpe dus goed, dat dit mani fest van de nu demissionaire regeering afkomstig is, dat is dus van de re geeringspartijen, de middenpartijen de Duitsche Volkspartij, Centrum en demo craten. De regeering besloot tot ontbinding van den rijksdag; blijkbaar is 't nu haar bedoeling (en hoop) om door de nieuwe verkiezingen wèl een meerderheid in dat college te vinden. M. a. w. verwach ten de drie partijen een grooter stem- mental. In dien geest heeft ook dl*. Strese- mann, de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken gesproken. De uit breiding der coalitie naar rechts of links bleek niet mogelijk. Derhalve meer stemmen. Volgens de grondwet van Weinar moe ten, als de rijksdag ontbonden is de ver kiezingen voor het nieuwe parlement uiterlijk 60 dagen na de ontbinding, maar in elk geval op een Zondag, plaats vinden. In het uiterste geval zou men dus de bevolking op Zondag 14 Decem ber ter stembus kunnen roepen. Aange zien dan echter hel Kerstfeest voor de deur staat en de nieuwe Rijksdag zich haast niet nog voor de vacantie zou kun nen constitueeren, heeft het rijkskabinet dat tot na de verkiezingen in functie blijft, besloten, de verkiezingen op 7 December te laten houden. Ilct nieuwe parlement zou dan nog voor de feest dagen bijeen kunnen komen. De rijksdag moet trouwens volgens de grondwet uiterlijk 30 dagen na de verkiezingen zijn eerste vergadering houden. De op roeping daartoe wordt door den voorzit ter van het afgetreden parlement, in dit geval door den Duitsch-nationalen afge vaardigde Walraf, verzonden. Het kies stelsel, dat bij de aanstaande verkiezingen zal worden toegepast, is hetzelfde als dat op 4 Mei in gebruik was. Een reeks voorstellen, strekkend tot wijziging van de kieswet, waren aan den ontbonden rijksdag voorgelegd, zonder dat zij echter in behandeling zijn gekomen. De candidaatlijsten moeten uiterlijk den 17den dag worden ingediend. Zoo gaan dus ook cle Duitsche partijen den verkiezingsboer op. Daar zijn heel wat meer partijen dan drie groote, zoo als in Engeland; men hoeft zich geen be zwaren te maken over 'driehoeksver- kiezingeni. Tegenover die der regeeringspartijen, die dus pleiten voor een voortzetting der huidige politiek, (die op successeu kan wijzen als de aanvaarding van de noo dige wetten voor de toepassing der Da- wesovereenkomst), kunnen met even groote hardnekkigheid de Duitsch-Nati- onalen en Sociaal-Democraten de hunne zetten. Dat der Duitsch-Nalionalen is al bekend; het neemt geen blad voor de mond. Maar deze partij kan wijzen op de groote overwinning op 4 Mei be haald. Het Duitsche Volk, staat er verder o.a te lezen, walgt van een stelsel, dat door de democratie op verlangen van de vijan den in Duitschland is ingevoerd en nood lottig voor het Duitsche volk is. En dan verder „Leidende regeeringspartijen hebben op plechtige wijze hun woord aan de Duitsch-nationalen verpand. De Duitsch- nationalen waren, hoewel zij ernstige be denkingen koesterden, bereid, in het be lang van het vaderland zitting te nemen in de regceringscoalitie. Hel gegeven woord werd echter niet gehouden. Wie de zes droevige jaren heeft meegemaakt, waarin onze zwart-wit-roode vlag werd vervangen door de zwart-rood-gouden driekleur van de democratie, die weet, dat wij gelijk hadden, toen wij beweer den- een regeering is slechts mogelijk, zonder sociaal-democratie, ontwikkeling is slechts mogelijk door te strijden tegen de sociaal-democratie. Wij willen het politieke leven reinigen van den geest van November, die elk woord en eiken eed heeft gebroken en nog steeds niet heeft geleerd, woord te houden. De Duitsch-nationale partij blijft zooals zij was. monarchistisch en volksch, christe lijk en sociaal. Het doel van de partij is Duitsch en nationaal Wij willen een Duitschland, dat vrij zal zijn van de heerschappij van Joden en Frauschen, vrij van parlementair gekonkel en van democr. kapitalisten-overheersching." Dat der sociaal democraten is nog niet bekend. Het zal in heftigheid wel niet met bovenstaande onderdoen. Men ziet, hoe heel anders is de geest en toon van de manifestanten der par tijen in Engeland. N BEKNOPTE MEDEDEELINGEN Uit België De werken tot opruiming van de tijdens den oorlog in de Belgische wa teren gezonken kruisers vorderen lang zaam. Met een groote kraan van een Hollandsche firma ruimt men af en toe te Oostende stukken weg van het wrak der Vindictive, dat zich iu de vaargeul bevindt. Ook te Blankenberghe is men reeds sinds geruimen tijd bezig met het weg nemen van drie kruisers „Thétis", „Iphy- genie" en „Intrépide.'1 Langs de Belgische kust bevinden er zich meer dan 20 wrakken. Vóór Zee- brugge liggen er drie groote: een van 80 M. lang op 51 gr. 21' 49" breedte en 1 gr. 69' 13" lengte, een van 50 M. op 51 gr. 23' 38" breedte en 10 gr. 8' 59" lengte, en een van 65 M. op 51 gr. 22' 04" breedte en 1 gr. 10'- 29" lengte. De plaats dezer drie wrak ken, die zich op gemiddeld 7 M. diepte bevinden, is aangeduid met groene en roode boeien. Er wordt thans door de marine-auto riteiten overwogen, deze drie wrakken definitief met boeien le voorzien, totdat de zee ze zal hebben verzwolgen. De bijeenkomsten van den Volken bondsraad inzake Mosoel, die Maandag 27 October te Brussel begint zal plaats hebben in het Paleis de Academies en zal openbaar zijn. Briand zal Frankrijk vertegenwoordigen, lord Parmoor Enge land, Quinones de Leon Spanje. Dan zul len Benesj en Branting aanwezig zijn. De bijeenkomst zal, naar men verwacht, 4 dagen duren. Uit Engela ad. De kwesties betreffende het proto- kol van Genève en den Volkenbond wor den bij onderling overleg der partijen itt Engeland buiten den verkiezingsstrijd ge houden Men is in Engeland algemeen van oordeel ,dat het protolcol zeer zór^ vuldig door het parlement onderzocht dient te worden. De Engelsche regeering heeft for meel hel voorstel van de Belgische re geering aanvaard om op 17 October te Brussel het g rensverschil tusschen Tur kije en Irak door den Volkenbond te doen onderzoeken. Uit Noorwegen. Maandag hebben de verkiezingen plaats gehad voor 't Noorsche parlement. De deelname was buitengewoon groot. In Cliristiania hebben 85 pet. der kiezers gestemd; er zijn nog slechts weinige

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2